Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

de dat il dam, dar il mai terminam ?
Anjin-san
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Nov 20, 2008 4:10 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby Anjin-san » Fri Dec 04, 2009 5:29 pm

anne_marie wrote:practica asistata era cea mai buna solutie.
dar la minister nu exista si nici nu au existat oameni competenti. si ma intreb...oare cine a stabilit pragul asta de 50% si de ce? daca ramanea 65% nimeni nu mai zicea nimic. si de ce nu a zis lumea nimic pana dupa rezultatele rezidentiatului? si mai ales...de ce s-a luat decizia asta tocmai acum? au avut 2 saptamani pana la repartitie...cauze electorale?

Corect! Cu toate ca m-as incadra in cei care vor primi cele 1500 de posturi de MF (daca se vor da!) nici nu ma gandesc sa ma duc sa iau locl! Anul trecut m-am inscris la "practichia" asistata, si sincer, nu-mi vine sa plec dintr-un serviciu de urgenta unde inveti si faci fie ca vrei fie ca nu (ca de nu ti-o iei :lol: ) si sa ma duc intr-un spital unde nu o sa stiu unde mi-e locul si va trebui sa stau in carca rezidentilor de pe sectia respectiva! Mai bine lasau practica supravegheata, cei care vor lua MF, ar fi avut mult mai multe de invatat intr-un an de stagiatura, mai ales ca puteai merge pe ce sectie vroiai.
niciodata sa nu-ti para rau de-un lenes! :peace:

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby razvan.f » Fri Dec 04, 2009 5:30 pm

profesorul wrote:Aici nu este vorba de bani.
A fost incalcata legea PE care ei au dat-o.
Suntem noi de vina ca ei nu stiu sa faca legile?


Tu esti de vina pentru ca nu ai invatat nici la scoala, nici pentru rezidentiat, nici nu ai inteles ce inseamna un concurs si acum vrei sa fii medic rezident. RUSINE
Pacat ca nu trec MF-isti prin specialitatea pe care sunt eu rezident, ca va frecam de nu mai stati de voi.

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby Lord Tanathos » Fri Dec 04, 2009 5:32 pm

hai ma sa ma inebunesti...dar pe ce specialitate eshti tu matalutza, de te lovit "sindromul House"?....

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby razvan.f » Fri Dec 04, 2009 5:42 pm

Lord Tanathos wrote:hai ma sa ma inebunesti...dar pe ce specialitate eshti tu matalutza, de te lovit "sindromul House"?....


Poti sa afli si singur asta. Oricum, si la tine scrisul e punctul forte. Baga mare!

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby Lord Tanathos » Fri Dec 04, 2009 5:48 pm

lasa tu scrisul meu.....chiar nu o sa imi cheltui timpu' sa caut un megaloman cu simptome gen " I'm Dr. House!".

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby Chingachgook » Fri Dec 04, 2009 5:57 pm

razvan.f wrote:
Lord Tanathos wrote:hai ma sa ma inebunesti...dar pe ce specialitate eshti tu matalutza, de te lovit "sindromul House"?....


Poti sa afli si singur asta. Oricum, si la tine scrisul e punctul forte. Baga mare!


hai ca cu scrisul le mai are

cu intelesul insa......
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby razvan.f » Fri Dec 04, 2009 6:00 pm

kooksee wrote:cu intelesul insa......

Exact asta ii spuneam si eu intr-un mesaj pe alt topic.

raluca127
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Dec 04, 2009 3:25 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby raluca127 » Sat Dec 05, 2009 10:37 pm

stie careva daca e valabila si la stoma suplimentarea? :help:

silviu_sis
Posts: 2
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:41 pm

Sedinta publica trebuie reorganizata

Postby silviu_sis » Sun Dec 06, 2009 12:20 am

Locurile suplimentare sunt doar pe MF?Am luat 752 de puncte si nu mi-am putut alege ceea ce vroiam si am luat MF.Credeti ca daca acum se suplimenteaza si alte specialitati e normal sa nu se mai organizeze din nou sedinta publica?Am colegi care cu 650 de puncte au ales MF dar cu centrul de pregatire in alt oras deoarece nu mai fost locuri unde isi doreau.Acum ei trebuie sa umble dupa detasari si transferuri in timp ce unul cu 460 de puncte isi ia MF in centrul in care altii cu punctaje mult mai mari nu au mai prins.Nu am nimic impotriva celor 1500 de locuri suplimentate, dar corect e sa ne lase sa alegem din nou.Putem face ceva in acest sens daca suntem uniti.Daca au cedat si au suplimentat 1500 de locuri de ce nu ar ceda si in fata noastra si nu ar organiza iar sedinta publica

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby Chingachgook » Sun Dec 06, 2009 2:55 am

fa o petitie online

agramata daca vrei sa aiba succes
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby swiss » Sun Dec 06, 2009 11:33 am

kooksee wrote:fa o petitie online

agramata daca vrei sa aiba succes

...la cei fara ocupatie si care cauta greseli de ortografie pe net.
macar le dai de lucru pe timp de criza :lol:

Twister
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Dec 04, 2009 12:49 am

Pentru cei considerati "promovati" la rezidentiat

Postby Twister » Wed Dec 09, 2009 2:18 pm

Am urmarit in ultimele zile acest topic de care sunt absolut consternat asteptand sa ia cineva atitudine pentru ca subsemnanul nu-si gasea saracia asta de id, dar cum nimeni cu mai mult de un neuron nu zice nimic (sau poate nu intereseaza pe nimeni) am sa intervin eu.

Dragi tineri absolventi de medicina generala,

Examenul de rezidentiat este un CONCURS care se da, ca orice concurs, pe un anumit numar de locuri/posturi. Termenul de promovabilitate nu are nici o legatura cu acest examen. Examenul de rezidentiat il iei, adica prinzi ceva, inclusiv MF sau nu-l iei, in speta nu prinzi unul din miilea alea de locuri, si atunci mai incerci odata.

Mie mi-ar fi super rusine sa ma numesc medic si sa ma milogesc pentru o mizerie de loc in conditiile in care am luat 5-600 de puncte la rezidentiat (apropos consider ca un punctaj sub 500 este imposibil pentru o fiinta bipeda). Actualmente acest sistem cu trunchi comun este infinit mai usor fata ce exista inainte, atunci cand pe chirurgie dadeau 2000 de oameni pe 300 de locuri si nu i-am vazut niciodata lamentandu-se pe la televizor la vreu sclav basescian gen videanu (caruia nu-i pasa de voi dupa cum veti vedea). Au dat saracii oameni si de 4-5 ori sa ia ce au vrut si picau cu 800 de puncte nu cu de alde 500. Eu cand am dat prima data rez-ul, in timpuri imemoriale acum vreo 5 ani, am luat vreo 760 de puncte in conditiile in care am invatat vreo 2-3 saptamani. Daca iau un maturator de pe strada si-l invat cum sa puna raspunsurile ia lejer peste 500 de puncte.

Voi nu sunteti rezidenti (base habar n are ce-s aia) ci doar absolventi de medicina. Rezidenti sunt aia care au prins un loc/post ceva din alea scoase la concurs, fie mai sus fie mai jos.

Nici aceasta idee ca hai sa fim buni si sa le dam la toti MF nu e absolut deloc corecta. Oamenii astia care sunt nuli intelectual (din moment ce iau 500 de puncte la un examen nu foarte greu) termina specialitatea in 3 ani si apoi se pot inscrie la a 2-a specialitate pe absolut ORICE, poate cea mai cretina lege care poate exista in tara asta. In concluzie, un tamp/tampa care ia 460 de puncte (repet asa ceva e IMPOSIBIL pentru Homo sapiens sapiens) face MF cu pomana (probabil nu) de la borduristul Videanu si apoi poate face cu niste bani (pe care-i face la cabinetul MF, ma rog nu asta-i important) o specialitate ca a mea de exemplu, care nu am nici un coleg care a luat sub 850 de puncte la rezidentiat. Mai mult, prin echivalari ajunge sa termine inaintea celor de an mic (I-II) care au luat prin munca (si nu prin pomana) respectiva specialitate si pot lua un post inaintea fraierilor care de, mai si muncesc.

Nu incercati replici despre colegialitate and stuff pentru ca, dupa cum am spus, nu suntem colegi inca. Remarcile nu se adreseaza tuturor oamenilor care iau un punctaj mic la rez, ca poate unii nu invata absolut nimic si vor sa se faca reprezentanti sau sa mai incerce, ci genului de pramatii pe care le am vazut la tv zilele trecute numindu-se "medici rezidenti". Repet, nu sunteti asa ceva, nu faceti cinste acesteti tagme, iar mie personal imi e rusine sa aud ca sunt asociat cu astfel de oameni.

Multe succes(uri) !!!

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby vokuro » Wed Dec 09, 2009 5:54 pm

deci, ce se mai aude despre alea 1400 locuri? sau brusc nu mai suntem in campanie si ,evident, nu mai conteaza?
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby Dr.Jol » Wed Dec 09, 2009 6:33 pm

http://www.gov.ro/suplimentarea-numarul ... 07377.html

Suplimentarea numărului de locuri pentru rezidenţiat


Guvernul a aprobat, în şedinţa de astăzi, o Hotărâre care suplimentează numărul de locuri pentru rezidenţiat, punând astfel în practică decizia luată de Executiv în urmă cu o săptămână, a anunţat Purtătorul de Cuvânt al Guvernului, Ioana Muntean.
„Numărul de locuri pentru rezidenţiat va creşte cu 1.500 pentru specializarea medicina de familie, de la 3.000 la 4.500”, a afirmat Purtătorul de Cuvânt al Executivului.
Decizia suplimentării numărului de locuri pentru rezidenţiat a fost luată întrucât concursul de rezidenţiat din noiembrie 2009 a fost promovat de 4.351 de absolvenţi de medicină, iar prin ordin comun al ministrului Sănătăţii şi al ministrului Educaţiei numărul de posturi era de doar 2.985. Creşterea numărului de posturi permite confirmarea pe posturi a medicilor rezidenţi şi dă posibilitatea acestora de a beneficia de un loc de muncă conform diplomei de licenţă.

Ce e ciudat...s-a suplimentat numarul de posturi...oricum...imi mentin parerea...cea mai imbecila decizie luata in ultimele 2 zile.

PISICUTA1234
junior
junior
Posts: 34
Joined: Wed Nov 18, 2009 7:40 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby PISICUTA1234 » Wed Dec 09, 2009 6:55 pm

VICTORIE

brad
Posts: 4
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:41 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby brad » Wed Dec 09, 2009 7:17 pm

Tema: Sedinta de Guvern din 09.12.2009
Suplimentarea numărului de locuri pentru rezidenţiat

GUVERNUL ROMANIEIGuvernul a aprobat, în şedinţa de astăzi, o Hotărâre care suplimentează numărul de locuri pentru rezidenţiat, punând astfel în practică decizia luată de Executiv în urmă cu o săptămână, a anunţat Purtătorul de Cuvânt al Guvernului, Ioana Muntean.
„Numărul de locuri pentru rezidenţiat va creşte cu 1.500 pentru specializarea medicina de familie, de la 3.000 la 4.500”, a afirmat Purtătorul de Cuvânt al Executivului.
Decizia suplimentării numărului de locuri pentru rezidenţiat a fost luată întrucât concursul de rezidenţiat din noiembrie 2009 a fost promovat de 4.351 de absolvenţi de medicină, iar prin ordin comun al ministrului Sănătăţii şi al ministrului Educaţiei numărul de posturi era de doar 2.985. Creşterea numărului de posturi permite confirmarea pe posturi a medicilor rezidenţi şi dă posibilitatea acestora de a beneficia de un loc de muncă conform diplomei de licenţă.


Emitent: Guvernul Romaniei – Biroul de presa

Data: 09.12.2009




Mulţumim Guvernului pentru această hotărâre !

User avatar
minglee
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sun Nov 29, 2009 10:06 pm

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby minglee » Wed Dec 09, 2009 7:32 pm

FELICITARI TUTUROR !!! MULTUMIM FRUMOS REPREZENTANTILOR PENTRU TOT !!!
:B-fly: :orchestra: :dan: zlove.gif :B-fly: :B-fly: :B-fly: :B-fly: :B-fly: :B-fly: :B-fly: :B-fly: :B-fly:
Your time is the greatest gift you can give to someone.

User avatar
drmam2
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:54 pm

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby drmam2 » Wed Dec 09, 2009 7:48 pm

un simplu si din suflet -felicitari!- pt cei din prima linie a acestei "confruntari"

keep walking!

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby profesorul » Wed Dec 09, 2009 8:01 pm

:peace: :peace: :peace: :peace:

PISICUTA1234
junior
junior
Posts: 34
Joined: Wed Nov 18, 2009 7:40 pm

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby PISICUTA1234 » Wed Dec 09, 2009 8:22 pm

VICTORIE !!!! Traiasca BOC

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby Calico » Wed Dec 09, 2009 8:23 pm

Sa inteleg ca sunt la topicul cu FELICITARI de pe Rezidentiat? Deci ca sa nu fiu offtopic ar trebui sa felicit. Ok, felicitari pentru ca ati dovedit inca o data cum merge treaba in Romania!

Iar referitor la acest topic am o mica observatie:

1.Solutie ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

2.Am promovat examenul de Rezidentiat 2009

3.MS a suplimentat cu 1500 locurile la rezidentiat

4.Raspuns la petitia celor fara loc

5.Cei promovati cu 50% sa dam ministerul in JUDECATA

6.Organizare pentru PROTEST

7.Petitie: “DA! am promovat examenul de rezidenitat”

Pe aceasta sectiune a forumului exista deja 7 topicuri despre aceasta petitie. Chiar era nevoie, profesore, sa il mai faci si pe al 8-lea? Nu-ti ajungeau 7 unde sa te exprimi in legatura cu subiectul, inclusiv unul protejat de moderator si unde nu puteai fi contrazis?

Mie nu mi se pare in regula, dar ce stiu eu... nu sunt decat un user pueril si cu complexe de superioritate.

brad
Posts: 4
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:41 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby brad » Wed Dec 09, 2009 8:38 pm

Mulţumim !

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby Enemy » Wed Dec 09, 2009 8:47 pm

PISICUTA1234 wrote:VICTORIE !!!! Traiasca BOC



am trait s-o vad si pe asta :peace:

animustatea
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 18, 2008 5:36 pm

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby animustatea » Wed Dec 09, 2009 9:13 pm

FELICITARI
ACUM CUM TREBUIE PROCEDAT?

User avatar
profesorul
junior
junior
Posts: 92
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:45 pm

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby profesorul » Wed Dec 09, 2009 9:26 pm

Citesti maine in Monitorul Oficial :allright:

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby VoxEgo » Wed Dec 09, 2009 9:27 pm

animustatea wrote:FELICITARI
ACUM CUM TREBUIE PROCEDAT?


Trebuie sa scrieti in continuare cu litere mari, eventual colorat si cu multe semne de punctuatie.
the Earth is flat

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby raysa_damaris » Wed Dec 09, 2009 9:29 pm

MumaPadurii wrote:
Pe aceasta sectiune a forumului exista deja 7 topicuri despre aceasta petitie. Chiar era nevoie, profesore, sa il mai faci si pe al 8-lea? Nu-ti ajungeau 7 unde sa te exprimi in legatura cu subiectul, inclusiv unul protejat de moderator si unde nu puteai fi contrazis?

Mie nu mi se pare in regula, dar ce stiu eu... nu sunt decat un user pueril si cu complexe de superioritate.

Ne bucuram ca incepi sa te recunosti in fata oglinzii,pardon a monitorului :lol: Si dat fiind ca tu iti exprimi parerile pe toate topicurile,chiar si pe cele neinteresante ca acestea,desi sunt multi cei care s-au saturat de tine,mi se pare corect ca si colegii nostri sa aiba subiectele lor chiar si 20 daca vor,in fond o tot dadeai cu libertatea exprimarii,nu? :allright: Ps succes in continuare tuturor viitorilor rezidenti si celor care s-au zbatut pt voi :)
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

Lord Tanathos
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Nov 19, 2009 2:41 pm

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby Lord Tanathos » Wed Dec 09, 2009 9:36 pm

raysa_damaris wrote:
MumaPadurii wrote:
Pe aceasta sectiune a forumului exista deja 7 topicuri despre aceasta petitie. Chiar era nevoie, profesore, sa il mai faci si pe al 8-lea? Nu-ti ajungeau 7 unde sa te exprimi in legatura cu subiectul, inclusiv unul protejat de moderator si unde nu puteai fi contrazis?

Mie nu mi se pare in regula, dar ce stiu eu... nu sunt decat un user pueril si cu complexe de superioritate.

Ne bucuram ca incepi sa te recunosti in fata oglinzii,pardon a monitorului :lol: Si dat fiind ca tu iti exprimi parerile pe toate topicurile,chiar si pe cele neinteresante ca acestea,desi sunt multi cei care s-au saturat de tine,mi se pare corect ca si colegii nostri sa aiba subiectele lor chiar si 20 daca vor,in fond o tot dadeai cu libertatea exprimarii,nu? :allright: Ps succes in continuare tuturor viitorilor rezidenti si celor care s-au zbatut pt voi :)



Foarte bine spus Raysa....Stimata Muma, iti apreciem parerea.....NOT!.... :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby Chingachgook » Wed Dec 09, 2009 9:43 pm

raysa_damaris wrote:
MumaPadurii wrote:
Pe aceasta sectiune a forumului exista deja 7 topicuri despre aceasta petitie. Chiar era nevoie, profesore, sa il mai faci si pe al 8-lea? Nu-ti ajungeau 7 unde sa te exprimi in legatura cu subiectul, inclusiv unul protejat de moderator si unde nu puteai fi contrazis?

Mie nu mi se pare in regula, dar ce stiu eu... nu sunt decat un user pueril si cu complexe de superioritate.

Ne bucuram ca incepi sa te recunosti in fata oglinzii,pardon a monitorului :lol: Si dat fiind ca tu iti exprimi parerile pe toate topicurile,chiar si pe cele neinteresante ca acestea,desi sunt multi cei care s-au saturat de tine,mi se pare corect ca si colegii nostri sa aiba subiectele lor chiar si 20 daca vor,in fond o tot dadeai cu libertatea exprimarii,nu? :allright: Ps succes in continuare tuturor viitorilor rezidenti si celor care s-au zbatut pt voi :)



virgula spatiu urmatorul cuvant
virgula spatiu urmatorul cuvant
virgula spatiu urmatorul cuvant
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby swiss » Wed Dec 09, 2009 9:44 pm

Felicitari!
Ma bucur ca o sa iasa 1500 de medici in Romania. Pacat ca nu de cea mai buna calitate.
Din astia 1500 maxim 100 merita suplimentarea asta si clar nu o sa-i gasiti pe imed.
Ceilalti...doar maresc procentele de "medici" din ROmania.
Pe de o parte e bine, ca are cine sa ramana in tara sa profeseze ca cei buni sa poata pleca linistiti sa faca performanta afara...

Pt. toti cei plecati in afara, va dedic melodia urmatoare:

http://www.youtube.com/watch?v=n8fRufgCUUQ

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby Calico » Wed Dec 09, 2009 10:14 pm

raysa_damaris wrote:Si dat fiind ca tu iti exprimi parerile pe toate topicurile,chiar si pe cele neinteresante ca acestea,desi sunt multi cei care s-au saturat de tine,mi se pare corect ca si colegii nostri sa aiba subiectele lor chiar si 20 daca vor,in fond o tot dadeai cu libertatea exprimarii,nu?

Diferenta e ca eu nu deschid o mie de topicuri pentru a-mi exprima parerile, ci scriu pe cele deja facute (de fapt ultima experienta cu un topic deschis de mine n-a fost prea placuta). Si sunt aproape sigura ca am citit undeva prin regulamentul ala ca e interzis sa deschizi nu stiu cate topicuri pe acelasi subiect intr-o anumita sectiune (desi despre gramatica nu am citit nimic in regulament). Dar, eh, doar n-o sa-l invat eu pe moderator sa-si faca treaba, am invatat inca din facultate ca pe unii profesori nu-i bine sa-i contrazici si asa mai departe.

Revenind la felicitari, multumim pentru melodie, mi-a placut faza de la sfarsitul videoclipului cu cainii vagabonzi, adevarul e ca imi cam lipsesc, eu un fel de love-hate relationship.

Ma bucur ca demersul a avut succes, o sa pastrez acest exemplu, ca lectie de viata pentru copiii mei, impreuna cu aceasta poezie:
viewtopic.php?f=4&t=9&p=221531#p221531

crinamacrina
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Dec 08, 2009 11:46 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby crinamacrina » Thu Dec 10, 2009 1:14 am

cei care au ales deja mf intr-un alt centru decat cel dorit(pt ca nu mai aveau de ales),ce vor face?isi vor toca nervii si banii pe detasari si transferuri?e corect asa?

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Re: H.G a fost aprobata. Joi se publica in M.O. FELICITARI!!

Postby matrix » Thu Dec 10, 2009 5:16 pm

dedicatie speciala pentru toti cei care au muncit la aceasta mareata realizare :

http://www.youtube.com/watch?v=HR3BF3jHMCI

:devil:
Viata lunga si prospera!

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby alina_ok » Thu Dec 10, 2009 5:26 pm

crinamacrina wrote:cei care au ales deja mf intr-un alt centru decat cel dorit(pt ca nu mai aveau de ales),ce vor face?isi vor toca nervii si banii pe detasari si transferuri?e corect asa?

nu este. dar nu mai spun nimic altfel se mai gaseste cineva pe acilea care sa ma "laude" in fel si chip.
khabi kushi khabie gham...

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby Dr.Jol » Thu Dec 10, 2009 7:22 pm

Conform tabelului publicat in acest thread: viewtopic.php?f=39&t=9636&start=60

ultima medie cu care s-a luat MF a fost 535, deci locul 3999. Cum ultimul loc promovat este 4351 rezulta ca numarul celor care au promovat dar nu au prins loc/post nu e nici pe departe 1500 ci abia 350. Asadar...ceva e putred in Romania.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby d'Arc » Thu Dec 10, 2009 8:28 pm

nu s-a luat mf cu 535. ultimul punctaj care a luat ceva a fost 610.

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby Dr.Angel » Thu Dec 10, 2009 8:42 pm

eu zic sa incepeti restul ...adik cei XYZW de rezidenti care deja au ales ce au putut si care sunteti de 3 ori mai multi decat numarul celor ce primesc aceasta suplimentare... sa faceti scandal pentru incorectitudinea si luarea in gluma a unui examen atat de important pt viata tuturor absolventilor de medicina - dornici de a si profesa - si o noua alegere. :devil: doar aia ce au obtinut acum MF au zis k nu au avut ce alege si k luau orice. sa-i vedeti apoi, cand nu le vor ramane decat posturi aiurea, pentru ca locurile de MF se vor lua inainte, cum se vor codii la semnarea unui contract si iar scandaaaaaal sa se suplimenteze. :devil:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
minglee
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sun Nov 29, 2009 10:06 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby minglee » Thu Dec 10, 2009 9:00 pm

Cei care candideaza pe locurile de la Ministerul Educatiei trebuie sa faca punctajul stabilit printr-un barem de Ministerul Educatiei ca cel de mai sus ca sa isi poata alege in caz ca au promovat rezidentiatul specialitatea pe care o doresc fara a o plati :D
Adica Ministerul Educatiei stabileste baremul si dc Xulescu a promovat dar nu are punctajul cat baremul stabilit de MEC(si slabe sanse sa faca un strain punctaje asa de mari cat sa poata lua o "specialitate banoasa " fara plata ) nu are decat sa faca "specialitatea banoasa" pe care o doreste dar pe cont propriu valutar adica sa contribuie cu vreo 5000 de euroi pe an de rezi la bugetul de stat ,indiferent de ce punctaj a facut la rezi si chiar fara sa dea rezi .

Asa ca tabelul respectiv de pe site-ul MEC nu are nici o legatura cu candidatii romani sau cu mediile cu care s-au luat ultimele locuri pe anumite specializari la rezi anul acesta .
Last edited by minglee on Thu Dec 10, 2009 9:04 pm, edited 1 time in total.
Your time is the greatest gift you can give to someone.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby d'Arc » Thu Dec 10, 2009 9:04 pm

5badair.gif




:smoking:

User avatar
minglee
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sun Nov 29, 2009 10:06 pm

Re: Solutie Ministerul Sanatatii pentru cei ramasi fara post

Postby minglee » Thu Dec 10, 2009 9:13 pm

:respect: bootyshake.gif

:fkr: hat36.gif
Your time is the greatest gift you can give to someone.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests