AMANARE REZIDENTIAT 2008

schimbarea schimbarii...

Sunteti de acord cu amanarea rezidentiatului ?

Poll ended at Wed Nov 05, 2008 5:52 pm

1. Da, sunt de acord cu amanarea pentru 7 decembrie 2008
142
64%
2. Da, sunt de acord cu amanarea pana la alegeri (30 nov)
18
8%
3. Nu doresc amanarea, nu mai rezist psihic,indiferent de rezultat
43
19%
4. Nu doresc amanarea, sunt bine pregatit
20
9%
 
Total votes: 223

luly_boy
senior
senior
Posts: 227
Joined: Tue Aug 15, 2006 9:53 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby luly_boy » Thu Oct 16, 2008 9:29 pm

AvLee wrote:Deci daca o mana de oameni au reusit in cateva zile sa obtina autorizatie de protest, semnaturi si audienta la ministru, voi nu sunteti capabili intr-o luna sa va modificati biletele si rezervarile.

Voi realizati kum se simt cei care s-au zbatut cand vad plangerile voastre???


Bine zis, AvLee! F bine!
Parerea mea este ca astia, daca sunt stransi cu usa, cedeaza. Uitati-va: au fost proteste, au suplimentat cu 150 de posturi+locuri. S-a protestat din nou, s-a mai acordat o saptamana. Nu cred ca o sa le convina un tambalau mai mare, ideea e ca trebuie sa ne cerem drepturile.
Trebuie subliniat faptul ca pana acum au tot zis ca nu exista cadre si ca centrele sunt suprasaturate si acum, cand universitatile au cerut suplimentarea locurilor si spitalele la fel, au schimbat macazul si au spus ca nu sunt bani. Este revoltator!

In alta ordine de idei, azi am vb cu ai mei si m-au intrebat "bine, mai, voua nu vi s-au marit salariile? Ca, uite, la profesori..." bla-bla-bla, stiti voi, dupa care "inseamna ca voi nu aveti nevoie, nu?" In fine, nu o sa ma mai agit cu salariile, o sa vedeti si voi cand o sa ajungeti rezidenti, dar ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca profesorii au obtinut ce au vrut pt ca s-au mobilizat si "au tipat". Deci, e cazul sa facem si noi la fel. Este imposibil sa nu obtinem rezultate! Toate sperantele stau acum in cei din Buc. Felicitari celor din Cluj, Iasi si Brasov!!! M-au impresionat articolele si interviurile. Bravo voua! Este randul Bucurestiului. Nu este cazul sa ne multumim cu cate un oscior aruncat in sila, in speranta ca ne vor inchide gura!

PS: scuzati greselile, dar imi crapa capul de nervi si de durere! :hate:

User avatar
lion
senior
senior
Posts: 101
Joined: Sun Mar 18, 2007 8:14 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby lion » Thu Oct 16, 2008 9:33 pm

era doar parerea mea umila,pt o saptamana eu personal nu cred ca se merita,pt asta am si raspuns sondajului de mai sus.
ok pot schimba rezervarea la hotel, dar pt ca am un copil f mic am facut un efort financiar si mi-am luat bilet la avion pt ca nu pot lipsi ff mult de acasa,si conteaza banii aia pt mine.si gata cu explicatiile :x

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby swiss » Thu Oct 16, 2008 9:36 pm

AvLee wrote:Deci daca o mana de oameni au reusit in cateva zile sa obtina autorizatie de protest, semnaturi si audienta la ministru, voi nu sunteti capabili intr-o luna sa va modificati biletele si rezervarile.

Voi realizati kum se simt cei care s-au zbatut cand vad plangerile voastre???


pai daca ei nu stiu cum e sa "te plimbi" toata noaptea de la bucuresti la cluj 12 ore din care sa stai 3 ore in brasov in pana de curent intr-un compartiment ca un congelator...si apoi sa mergi la proteste nemancat, apoi taxiuri si colorat plancarde, cartoane, mobilizat lume prin camine cu afise...toate facute in 2-3 zile...
daca nu erau colegii nostri studentii eram numai 200...
dar acum ca s-a auzit de protestul nostru in care nu credea nimeni...acum e mult mai usor de mobilizat lumea...
in fine...eu pana la protestul de luni din bucuresti iau o pauza de invatat...ca pana la urma trebuie sa mai fac si eu niste teste...ca tot se lauda lumea ca a terminat materia de 8 ori...
in fine...tocmai de aia au zis ca amana 7 zile...sa ne certam noi ca prostii intre noi...si sa nu facem nimic impreuna...
voi chiar nu vedeti cum isi bat joc de noi? haideti doctorilor ca doar sunteti minti luminate!!!

matei clara
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Jul 05, 2007 3:24 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby matei clara » Thu Oct 16, 2008 9:37 pm

helios wrote:De la AMREZ a fost cineva?



Da, am fost eu ca director executiv al AMR, alaturi de cei de la Liga Studentilor, AMR sustine protestul studentilor si absolventilor si maririle salariale si recalcularea sporurilor.
Va asteptam luni la protest in fata Ministerului Sanatatii, atat studenti cat si medici rezidenti.

airoh
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sun Mar 11, 2007 1:16 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby airoh » Thu Oct 16, 2008 9:41 pm

Dragi colegi din Bucuresti (studenti, absolventi, rezidenti ) noi, cei din Cluj, Brasov, Iasi am sensibilizat populatia si mass-media la problemele cu care ne confruntam. Luni va fi randul vostru sa demonstrati tuturor (inclusiv colegilor nostri mai mari) ca suntem o "breasla" care , atunci cand vrea, poate fi foarte unita si puternica. E timpul ca problemele noastre sa fie auzite si ascultate! Prea mult timp a durat acesta batjocura la adresa profesiei de Medic !!

Acesta este mesajul care trebuie sa-l transmiteti luni!!

Colegii din Timisoara, Craiova si Constanta trebuie sa organizeze si ei macar cate un flash mob !

Doar Uniti suntem Puternici!!!!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby Riley » Thu Oct 16, 2008 9:41 pm

Fara grija, o sa fim acolo! studentii o sa fie prezenti :allright:
Last edited by Riley on Thu Oct 16, 2008 9:42 pm, edited 1 time in total.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby helios » Thu Oct 16, 2008 9:41 pm

matei clara wrote:
helios wrote:De la AMREZ a fost cineva?



Da, am fost eu ca director executiv al AMR, alaturi de cei de la Liga Studentilor, AMR sustine protestul studentilor si absolventilor si maririle salariale si recalcularea sporurilor.
Va asteptam luni la protest in fata Ministerului Sanatatii, atat studenti cat si medici rezidenti.


Da,chiar ma gandeam la tine sau la Dl Trident. Bv si multumim, ne vedem luni!
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30485
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 16, 2008 9:42 pm

airoh wrote:Colegii din Timisoara, Craiova si Constanta trebuie sa organizeze si ei macar cate un flash mob !

:shock: si astea sunt centre universitare?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby paulstraistaru » Thu Oct 16, 2008 9:44 pm

Salutari!

Ma scuzati ca v-am tinut in tensiune. Nici eu nu stiu foarte multe, decat ce-am vorbit la telefon cu colegii care au fost azi la Minister.

Ideea e in felul urmator. Ei s-au intalnit cu Marcela Iordache, directoarea de la Resurse Umane, care e departamentul care se ocupa cu rezidentiatul. Astia de la Minister s-au tinut tari pe pozitie, si n-au fost dispusi sa ne acorde decat amanarea asta cu o saptamana. Va dati seama ca e inacceptabil. Colegii mi-au spus ca nu au spus 'da' la asa ceva. Deci mergem inainte.

Motivatiile sunt:
- pentru amanare - ca daca se amana cu mai mult, va incepe mai tarziu incadrarea si rezidentii noi vor pierde o luna de salariu;
- pentru treaba cu locurile si cu banii - evident, cum era de asteptat, nu sunt bani.

Insa, negocierile sunt deschise. Protestul din Bucuresti va avea loc luni orisicum. Noi trebuie sa ne tinem tari pe pozitie.

Acum, in alta ordine de idei, noi trebuie sa fim foarte realisti. Trebuie ca in primul rand sa cerem niste lucruri extrem de fezabile, cum ar fi asta cu locurile si cu amanarea. Eu cred ca nu este asa de greu sa faca treaba asta si nu ma conving explicatiile lor.

Ideea celor de la Cluj, cu transformarea posturilor in locuri este super buna. Si de ex, sa se faca un alt concurs, dupa terminarea rezidentiatului, dar concursul sa fie pentru locurile "de la oras", si de exemplu pe alea de la tara sa le lase chiar fara concurs. In felul asta vom avea de ales, si io zic ca asta e o alegere mai "normala".

Pe planul doi, trebuie sa-i lovim unde ii doare mai tare. Politica. Pe planul doi ar trebui sa punem niste chestii pe care ar putea sa le faca daca ajung din nou la guvernare. La modul, daca mai faceti si asta, noi o sa va votam, si veti avea sustinerea unui numar important de oameni.

Va repet: negocierile sunt deschise. Nu s-a batut nimic in cuie. Nu ne multumim doar cu amanarea aia penibila. Ala e 'ciolanul' care e de fapt 'osciorul' care ne sta in gat.

Trebuie insa sa ne gandim foarte foarte bine, si ne trebuie foarte multa moderatie, si mult echilibru si cumpatare si prudenta. Negocierile sunt foarte ale dracu', si astia e clar ca se pricep mult mai bine decat noi. Trebuie sa ne argumentam extrem de bine toate cererile, si sa fim pregatiti sa le dam lor contra-argumente.

Mergem mai departe. Oricum amanarea asta de o saptamana e inacceptabila. Nu valoreaza nimic. O saptamana este timpul cat am facut noi toate chestiile astea. Deci practic nu castiga nimeni nimic. Amanarea pana pe 7 dec sau 14 dec sa fie. Plus celelalte chestii.

Eu as vrea sa spuneti cati mai multi, daca ati fi de acord cu prioritizarea asta a problemelor.

Apoi, s-a mai vehiculat ideea boicotarii rezidentiatului. La modul sa nu mai dea nimeni examenul in anul asta. Intrebarea mea este: credeti ca se poate? Ca s-ar putea? Asta ar fi o lovitura foarte foarte puternica si probabil ca ar impinge lucrurile si mai mult. Pe de alta parte imi dau seama ca multi nu isi pot permite sa piarda un an, poate au si invatat, in fine, nu trebuie blamati prea mult. Dar as vrea sa aud si pareri pe tema asta.

Acuma mai ziceti si voi, si discutam ce e de facut.

matei clara
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Jul 05, 2007 3:24 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby matei clara » Thu Oct 16, 2008 9:46 pm

E normal sa ne ajutam intre noi, si sper sa ne vedem luni in numar cat mai mare luni

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby icerose » Thu Oct 16, 2008 9:46 pm

nu vreau sa cobesc, dar am si eu o intrebare de baraj:
ce facem daca si dupa protestul de luni din bucuresti tot nu vor vrea sa faca nimic? adica vor ramane la varianta "nu e"?
ne bagam capul in pamant si ne conformam? sau avem vreun plan B?
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30485
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 16, 2008 9:47 pm

icerose wrote:nu vreau sa cobesc, dar am si eu o intrebare de baraj:
ce facem daca si dupa protestul de luni din bucuresti tot nu vor vrea sa faca nimic? adica vor ramane la varianta "nu e"?
ne bagam capul in pamant si ne conformam? sau avem vreun plan B?

plan B: boicotarea rezidentiatului :D
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby swiss » Thu Oct 16, 2008 9:48 pm

fa-i post nou te rog cu mesajul asta!
paulstraistaru wrote:Salutari!

Ma scuzati ca v-am tinut in tensiune. Nici eu nu stiu foarte multe, decat ce-am vorbit la telefon cu colegii care au fost azi la Minister.

Ideea e in felul urmator. Ei s-au intalnit cu Marcela Iordache, directoarea de la Resurse Umane, care e departamentul care se ocupa cu rezidentiatul. Astia de la Minister s-au tinut tari pe pozitie, si n-au fost dispusi sa ne acorde decat amanarea asta cu o saptamana. Va dati seama ca e inacceptabil. Colegii mi-au spus ca nu au spus 'da' la asa ceva. Deci mergem inainte.

Motivatiile sunt:
- pentru amanare - ca daca se amana cu mai mult, va incepe mai tarziu incadrarea si rezidentii noi vor pierde o luna de salariu;
- pentru treaba cu locurile si cu banii - evident, cum era de asteptat, nu sunt bani.

Insa, negocierile sunt deschise. Protestul din Bucuresti va avea loc luni orisicum. Noi trebuie sa ne tinem tari pe pozitie.

Acum, in alta ordine de idei, noi trebuie sa fim foarte realisti. Trebuie ca in primul rand sa cerem niste lucruri extrem de fezabile, cum ar fi asta cu locurile si cu amanarea. Eu cred ca nu este asa de greu sa faca treaba asta si nu ma conving explicatiile lor.

Ideea celor de la Cluj, cu transformarea posturilor in locuri este super buna. Si de ex, sa se faca un alt concurs, dupa terminarea rezidentiatului, dar concursul sa fie pentru locurile "de la oras", si de exemplu pe alea de la tara sa le lase chiar fara concurs. In felul asta vom avea de ales, si io zic ca asta e o alegere mai "normala".

Pe planul doi, trebuie sa-i lovim unde ii doare mai tare. Politica. Pe planul doi ar trebui sa punem niste chestii pe care ar putea sa le faca daca ajung din nou la guvernare. La modul, daca mai faceti si asta, noi o sa va votam, si veti avea sustinerea unui numar important de oameni.

Va repet: negocierile sunt deschise. Nu s-a batut nimic in cuie. Nu ne multumim doar cu amanarea aia penibila. Ala e 'ciolanul' care e de fapt 'osciorul' care ne sta in gat.

Trebuie insa sa ne gandim foarte foarte bine, si ne trebuie foarte multa moderatie, si mult echilibru si cumpatare si prudenta. Negocierile sunt foarte ale dracu', si astia e clar ca se pricep mult mai bine decat noi. Trebuie sa ne argumentam extrem de bine toate cererile, si sa fim pregatiti sa le dam lor contra-argumente.

Mergem mai departe. Oricum amanarea asta de o saptamana e inacceptabila. Nu valoreaza nimic. O saptamana este timpul cat am facut noi toate chestiile astea. Deci practic nu castiga nimeni nimic. Amanarea pana pe 7 dec sau 14 dec sa fie. Plus celelalte chestii.

Eu as vrea sa spuneti cati mai multi, daca ati fi de acord cu prioritizarea asta a problemelor.

Apoi, s-a mai vehiculat ideea boicotarii rezidentiatului. La modul sa nu mai dea nimeni examenul in anul asta. Intrebarea mea este: credeti ca se poate? Ca s-ar putea? Asta ar fi o lovitura foarte foarte puternica si probabil ca ar impinge lucrurile si mai mult. Pe de alta parte imi dau seama ca multi nu isi pot permite sa piarda un an, poate au si invatat, in fine, nu trebuie blamati prea mult. Dar as vrea sa aud si pareri pe tema asta.

Acuma mai ziceti si voi, si discutam ce e de facut.

airoh
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sun Mar 11, 2007 1:16 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby airoh » Thu Oct 16, 2008 9:50 pm

Boicotare prin neprezentare nu va fi posibila. DAR amanarea intrari in salile de examen cu 1h-2h cred ca e posibila!!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby dr_dr » Thu Oct 16, 2008 9:56 pm

Boicotarea ex de rezidentiat nu ar insemna musai un an pierdut.Ar insemana doar o prelungire a agoniei.....Dar sincer la ce nervi mi-au facut si azi as fi instare sa fac si asta... :hate: :hate: :hate:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby dr_dr » Thu Oct 16, 2008 9:57 pm

airoh wrote:Boicotare prin neprezentare nu va fi posibila. DAR amanarea intrari in salile de examen cu 1h-2h cred ca e posibila!!

Asa ca bine zici......... :devil: :devil: :devil:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby jeromeKjerome » Thu Oct 16, 2008 9:58 pm

Ma indoiesc ca boicotarea examenului este o solutie aplicabila... la noi. Intotdeauna vor exista acei "cativa" care vor fi contra si se vor duce la examen. Prin urmare, ei vor ocupa locurile si noi vom ramane cu protestul... :roll:
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby helios » Thu Oct 16, 2008 10:00 pm

dr_dr wrote:Boicotarea ex de rezidentiat nu ar insemna musai un an pierdut.Ar insemana doar o prelungire a agoniei.....Dar sincer la ce nervi mi-au facut si azi as fi instare sa fac si asta... :hate: :hate: :hate:


Nu, stai linistit. Boicotarea ar aduce automat dupa sine amanarea lui. Cu siguranta in situatia asta ar fi de acord sa-l dea in decembrie. Problema care se pune : cati ar fi dispusi sa faca treaba asta?
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby didiland11 » Thu Oct 16, 2008 10:01 pm

andy gavrilescu wrote:
icerose wrote:nu vreau sa cobesc, dar am si eu o intrebare de baraj:
ce facem daca si dupa protestul de luni din bucuresti tot nu vor vrea sa faca nimic? adica vor ramane la varianta "nu e"?
ne bagam capul in pamant si ne conformam? sau avem vreun plan B?

plan B: boicotarea rezidentiatului :D


Nu se poate aplica.

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby jeromeKjerome » Thu Oct 16, 2008 10:02 pm

helios wrote:. Problema care se pune : cati ar fi dispusi sa faca treaba asta?


...my thoughts exactly.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
lanaiba
senior
senior
Posts: 195
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:53 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby lanaiba » Thu Oct 16, 2008 10:04 pm

sa scoata inca 500 locuri macar, si amanare. astea sunt dupa parerea mea principalele cereri. am inteles ca pe 20 nov se anunta greva generala in sist sanitar.medicii cer salarii mai mari. deci noi tb sa ne ocupam de pb noastre principale. de ce in 2004 s a dat rez dupa alegeri si acum nu se mai poate?

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby dr_dr » Thu Oct 16, 2008 10:05 pm

In ceea ce priveste transformarea posturilor in locuri am fost primul care a venit cu ideea pe forum :mrgreen: si atunci multi au ras. Dar pt ei va fi ok.Nu platesc mai multi rezidenti...Stagiile se fac tot in centre universitare....deci nu influenteaza cu nimic.Si posturile sa le scoata cand vor avea bani sa plateasca oamenii care vor sa merga ...decent....si cu spor....pt ca sunt zone defavorizate.
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby icerose » Thu Oct 16, 2008 10:05 pm

deci... ne-ar trebui un plan B aplicabil... care mai are alte idei?
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby paulstraistaru » Thu Oct 16, 2008 10:06 pm

Hai sa gandim coerent si treaba cu boicotarea.
De ce nu se poate aplica?
Cum am putea sa-i convingem pe ceilalti?
Ce le putem spune pentru a le arata ca ar fi o solutie viabila?
De ce credeti ca nu se poate aplica sau ca nu ar fi o solutie viabila?
Putem sa credem ca ar fi putini care totusi s-ar duce, si atunci sa le dam un fel de palma morala? De ex, Colegiul Medicilor si-ar putea exprima suportul pentru boicot, si ar putea sa spuna public 'condamnam atitudinea respectivilor', etc. Nu spun asta la modul sa-i fortam, e democratie, fiecare face ce vrea. Dar in fine... un fel de palma morala tuturor celor care nu au venit la proteste, nu au facut nimic, etc, dar care totusi se prezinta la nenorocirea asta de examen.
Pareri?

User avatar
giacarangi
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Oct 28, 2005 10:44 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby giacarangi » Thu Oct 16, 2008 10:10 pm

Sa va spun si eu o parere. In general oamenii din politica cred eu ca se gandesc la voturi acum. Trebuie mers pe ideea asta ca daca vor amana rezidentiatul atunci vor avea 5000 de voturi in plus si nu doar atat. Candva am facut si eu parte dintr-un partid, si desi poate va suna super amuzant intotdeauna aia de inmulteau cu 3, respectiv eu si parintii me ca ii vom vota:). Asa ca si acum la protestul din Bucuresti ar putea mers pe ideea de 15000 de voturi in plus la alegeri. Poate se vor mai gandi de 2 ori inainte sa refuze amanarea pe decembrie.
Poate e o idee proasta dar...who knows?
...timpul este un copil care muta piesele intr-un joc...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby AvLee » Thu Oct 16, 2008 10:11 pm

Tocmai am auzit stire pe Radio Romania Actualitati.Declaratia unei doamne din minister scuze nu retinui numele.Nu prinsai primele 20 de secunde dar singurul lucru care am inteles eu ca s-a obtinut a fost incerc sa citez " O majorare a salarilor rezidentilor in conditile in care va exista o majorare bugetara" . Nimic despre amanare.!?!?!?

A si da ca va avea loc protestul luni.

Kam asta fu stirea care o prinsai eu.

PS: realizatoarea cita la randul sau, nu difuzara un interviu.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby icerose » Thu Oct 16, 2008 10:11 pm

eu sunt de acord cu boicotul. dar ma gandesc si practic, pentru ca a trebuit sa trag efectiv de unii colegi sa semneze petita sau sa iasa la un amarat de protest de 2 ore... vedeti cat ne certam si acum intre noi din cauza amanarii...in plus nici nu vreau sa ma gandesc cate "replici" mi-as lua la ideea neprezentarii...
de aceea spun ca trebuie un plan care sa poata fi aplicat, la care sa adere majoritatea colegilor. da, ideea cu sprijinul colegiului medicilor, poate a tuturor umf-urilor, cred ca ar ajuta la un boicot.
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby jeromeKjerome » Thu Oct 16, 2008 10:12 pm

paulstraistaru wrote:Hai sa gandim coerent si treaba cu boicotarea.
De ce nu se poate aplica?
Cum am putea sa-i convingem pe ceilalti?
Ce le putem spune pentru a le arata ca ar fi o solutie viabila?
De ce credeti ca nu se poate aplica sau ca nu ar fi o solutie viabila?
Putem sa credem ca ar fi putini care totusi s-ar duce, si atunci sa le dam un fel de palma morala? De ex, Colegiul Medicilor si-ar putea exprima suportul pentru boicot, si ar putea sa spuna public 'condamnam atitudinea respectivilor', etc. Nu spun asta la modul sa-i fortam, e democratie, fiecare face ce vrea. Dar in fine... un fel de palma morala tuturor celor care nu au venit la proteste, nu au facut nimic, etc, dar care totusi se prezinta la nenorocirea asta de examen.
Pareri?


Cum constiinta in tara asta e pasare rara..., ma indoiesc ca o sa moara careva de oftica din cauza asta...
Din pacate inca primeaza sistemul "fiecare pentru el" .
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby helios » Thu Oct 16, 2008 10:13 pm

icerose wrote:deci... ne-ar trebui un plan B aplicabil... care mai are alte idei?



Simplu. Mergem luni la protest, ca si cum discutia cu ministrul nu ar fi avut loc. Si o luam de la capat. Cerem o a doua audienta la ministru, si vom insista. Intotdeauna la negocieri, ambele parti actioneaza complementar : noi reducem din cereri, el va fi mai darnic. Sunt sigur ca o suplimentare de locuri putem obtine.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby Riley » Thu Oct 16, 2008 10:14 pm

Eu personal nu am dreptul sa comentez pt ca nu dau examenul anul asta oricum dar o sa incerc sa iti raspund la intrebari. E bine ca exista un feedback si e important ca toata lumea sa isi expuna parerea in legatura cu diferitele probleme asa vin ideile "marete". :D
Dupa cum s-a spus, intotdeauna au existat si vor exsita "spargatorii de greva", cei care pur si simplu merg inainte indiferent de conditiile date. Si iar dupa cum s-a mai spus aici, ei si-ar lua LOCURILE si restul ar ramne cu protestul. Ideea in sine este foarte buna si daca ar iesi ar fi o mare palma data sistemului si ar demonstra o coeziune extraordinara in randul absolventilor, coeziune care din pacate la noi nu prea exista, majoritatea vazandu-si de propriul interes/buzunar etc.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
corymp
junior
junior
Posts: 86
Joined: Fri Jul 18, 2008 1:23 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby corymp » Thu Oct 16, 2008 10:14 pm

paulstraistaru wrote:Hai sa gandim coerent si treaba cu boicotarea.
De ce nu se poate aplica?
Cum am putea sa-i convingem pe ceilalti?
Ce le putem spune pentru a le arata ca ar fi o solutie viabila?
De ce credeti ca nu se poate aplica sau ca nu ar fi o solutie viabila?
Putem sa credem ca ar fi putini care totusi s-ar duce, si atunci sa le dam un fel de palma morala? De ex, Colegiul Medicilor si-ar putea exprima suportul pentru boicot, si ar putea sa spuna public 'condamnam atitudinea respectivilor', etc. Nu spun asta la modul sa-i fortam, e democratie, fiecare face ce vrea. Dar in fine... un fel de palma morala tuturor celor care nu au venit la proteste, nu au facut nimic, etc, dar care totusi se prezinta la nenorocirea asta de examen.
Pareri?


si ce vom castiga daca nu ne prezentam la examen? experienta? nevroze? psihoze? inca un an de stat acasa pe banii lu mami si lu tati? inca un an de chin si cosmar, de stat in casa cu harrisonul in brate? nu prin sacrificarea noastra le vom da alora de sus o lectie. Daca suntem suficient de isteti putem obtine ce dorim si prin alte metode. Hai sa lasam dusi de val deocamdata. Inca nu e cazul. :lol:
Apreciez foarte mult efortul celor implicati in organizarea acestor proteste, stiu ca cere mult timp si energie si sper sa ne adunam in numar cat mai mare luni in Bucuresti. Dupa aia mergem la o bere si poate ne vine vreo idee salvatoare :peace:

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby didiland11 » Thu Oct 16, 2008 10:16 pm

Daca bibliografia ar fi fost o mare surpriza (dpdv al continutului sau datei de publicare), sau daca publicatia ar fi aparut ieri, sau daca ar fi fost nu 2000 locuri ci 500, tot NU ESTE NICI UN ARGUMENT SUSTENABIL PENTRU AMANARE. Fiecare a facut ce a vrut cu timpul lui si o amanare nu ar face decat sa mareasca sansele actualilor rezidenti pe loc care au gasit un post bun acum 2 saptamani in publicatie. In rest...ala care pe 9nov ar fi luat 900pct va lua 920 in decembrie, ala care ar fi luat 700 va lua 750. Iar cel care pe 9 nov ar fi invatat de 550 pct oricum tot nu prinde nimic nici in decembrie! Nu e a dracu de logic? De ce sa o mai lungim?????

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby jeromeKjerome » Thu Oct 16, 2008 10:18 pm

didiland11 wrote:Daca bibliografia ar fi fost o mare surpriza (dpdv al continutului sau datei de publicare), sau daca publicatia ar fi aparut ieri, sau daca ar fi fost nu 2000 locuri ci 500, tot NU ESTE NICI UN ARGUMENT SUSTENABIL PENTRU AMANARE. Fiecare a facut ce a vrut cu timpul lui si o amanare nu ar face decat sa mareasca sansele actualilor rezidenti pe loc care au gasit un post bun acum 2 saptamani in publicatie. In rest...ala care pe 9nov ar fi luat 900pct va lua 920 in decembrie, ala care ar fi luat 700 va lua 750. Iar cel care pe 9 nov ar fi invatat de 550 pct oricum tot nu prinde nimic nici in decembrie! Nu e a dracu de logic? De ce sa o mai lungim?????


S-a mai explicat asta de nenumarate ori pana acum. Cauta in urma.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby icerose » Thu Oct 16, 2008 10:21 pm

didiland11 wrote:Daca bibliografia ar fi fost o mare surpriza (dpdv al continutului sau datei de publicare), sau daca publicatia ar fi aparut ieri, sau daca ar fi fost nu 2000 locuri ci 500, tot NU ESTE NICI UN ARGUMENT SUSTENABIL PENTRU AMANARE. Fiecare a facut ce a vrut cu timpul lui si o amanare nu ar face decat sa mareasca sansele actualilor rezidenti pe loc care au gasit un post bun acum 2 saptamani in publicatie. In rest...ala care pe 9nov ar fi luat 900pct va lua 920 in decembrie, ala care ar fi luat 700 va lua 750. Iar cel care pe 9 nov ar fi invatat de 550 pct oricum tot nu prinde nimic nici in decembrie! Nu e a dracu de logic? De ce sa o mai lungim?????


pe foarte scurt, pentru ultima oara:
ca sa aiba putorile care ne conduc timp sa ne dea un capat de ata!!!
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby helios » Thu Oct 16, 2008 10:21 pm

didiland11 wrote:Daca bibliografia ar fi fost o mare surpriza (dpdv al continutului sau datei de publicare), sau daca publicatia ar fi aparut ieri, sau daca ar fi fost nu 2000 locuri ci 500, tot NU ESTE NICI UN ARGUMENT SUSTENABIL PENTRU AMANARE. Fiecare a facut ce a vrut cu timpul lui si o amanare nu ar face decat sa mareasca sansele actualilor rezidenti pe loc care au gasit un post bun acum 2 saptamani in publicatie. In rest...ala care pe 9nov ar fi luat 900pct va lua 920 in decembrie, ala care ar fi luat 700 va lua 750. Iar cel care pe 9 nov ar fi invatat de 550 pct oricum tot nu prinde nimic nici in decembrie! Nu e a dracu de logic? De ce sa o mai lungim?????


Mai, intelege ca nu amanarea rezidentiatului este problema principala,ci numarul de LOCURI.
Ce ai vrea acuma, doar pt ca nu s-a obtinut nimic, sa stam cu totii acasa si sa ne plangem soarta? Amanarea priveste-o ca pe o anexa a cererilor, pentru ca ministerul sa aiba timp sa faca modificari. Nu ca sa mai tocim noi in plus. Iar fara amanare, o suplimentare a posturilor cred ca este imposibila,asta nu se face asa batand din palme.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
corymp
junior
junior
Posts: 86
Joined: Fri Jul 18, 2008 1:23 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby corymp » Thu Oct 16, 2008 10:23 pm

icerose wrote:pe foarte scurt, pentru ultima oara:
ca sa aiba putorile care ne conduc timp sa ne dea un capat de ata!!!


ei, daca vor ne dau ce vrem si maine.

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby icerose » Thu Oct 16, 2008 10:26 pm

ei, daca vor ne dau ce vrem si maine.[/quote]

le vor trebui sedinte, hartoage, consultari... trebuie sa pastreze aparentele de oameni ocupati. si oricum nu vor alerga sa rezolve problema.din pacate
even if we can't afford, the sky is over...

dr doolittle
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Oct 13, 2008 3:12 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby dr doolittle » Thu Oct 16, 2008 10:26 pm

boicotarea se poate aplica......partial. va fi o zi in care ex trebuie sa se dea, fie ca e 9 sau 16 nov sau 7 dec. un ex national necesita multa pregatire ( comisie de subiecte , amfiteatre inchiriate, supraveghetori de platit) care in fond se face din BANII NOSTRI (cei 300 de ron de pers).nu putem sa nu ne prezentam pur si simplu, ar insemna ca am aruncat banii pe fereastra si ca nu ne pasa de ex.....ceea ce nu e adevarat, vrem sa dam ex, vrem sa demonstram ca suntem capabili si vrem sa fim lasati sa muncim ceea ce am fost pregatiti sa muncim! dar in schimb putem sa refuzam sa intram in sala la ora oficiala si sa amanam cu 1 h .....suficient cat sa demonstram ca inca avem un cuvant de spus! si suficient cat sa le dea lor planurile peste cap, ganditi-va ......ei trebuie sa aduca saci intregi de subiecte in zeci de puncte simultan din bucuresti, au supraveghetori platiti pt un anumit nr de ore ..........la ce „organizare” exista de obicei in romania o treaba ca asta ar creea o problema ! nu pot sa nu visez frumos la stirile din seara acelei zile cand pe toate posturile (care de obicei fac un material despre rezi in fiec an) vor aparea 5000 de oameni stand pe holuri ,refuzand sa intre la ex !
o astfel de dovada de solidaritate putem da cu toti ,indiferent daca am citit sau nu materia de 4 ori, indiferent daca am invatat 3 luni sau un an.......ne costa o ora din viata dar putem demonstra de ce medicii ” au fost candva crema societatii”.........

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby paulstraistaru » Thu Oct 16, 2008 10:28 pm

Hai se ne gandim in felul asta la amanare. Uite de ce mi se pare mie importanta.

In conditiile in care am obtine macar amanarea, am putea sa urmarim mai departe si celelalte cereri, deci am castiga timp, poate nu foarte mult pentru invatat, dar pentru a-i presa sa ne dea si celelalte chestii pe care le vrem.

Ei ne-au dat amanarea asta de o saptamana, pentru ca vor sa ne stranga cu usa. Ei cred, si pe buna dreptate, ca examenul asta este prea important pentru noi ca sa mergem mai departe.

Ei mizeaza pe faptul ca prin amanarea asta, o sa ne concentram pe invatat si o sa lasam dracu' protestele. Daca il amana o luna si nu ne dau locurile, putem sa mai organizam multe chestii, si poate reusim chiar faza cu boicotarea prin neprezentare. La modul ca motivam mai multa lume, si asa mai departe.

Apoi, cineva a zis mai sus despre amanarea intrarii in ziua examenului. daca ne-am decide la treaba cu boicotul, am putea sa dam iar la televizor si in presa un comunicat, si sa le cerem celor "spargatorilor", mizand iar pe chestia morala, pe sentimentul de vinovatie si asa mai departe; cei care totusi se vor duce, sa intarzie intrarea in sala cu multe multe ore.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby AvLee » Thu Oct 16, 2008 10:31 pm

Eu cred ca nu obtinuram nici amanarea :D Vedeti postul meu de mai sus
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests