rezidentiat 2005

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Jan 16, 2005 4:31 am

nu dau p chirurgie, dar imi dau si eu cu parerea:
cum sa bage schw tradus si editat de ed Medicala, as lolng as Teora are copyrightul? :roll: si nu in ultimul rand, cand vede careva asa ceva in librarii, sa se uite la tiraj sau sa mearga sa faca o intrebare la editura asa, mai p sustache(ca doar aia trebuie s stie daca scot garamada de exemplare sau doar asa, la shtocareala), ...si daca i se arata semnele, a lui va fi imparatia:))

si daca i se arata ...semnele,:)) vine el sa zica ceva pe forum? :twisted:

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Postby harry » Sun Jan 16, 2005 1:43 pm

daca se introduce schawartz dezavantajul este pentru cei care au picat rezidentiatul si care deja au trecut prin materie-desigur, nu e placut sa afli prin mai ca s-a schimbat programa,desi esti anul 6, in conditiile in care te-ai apucat deja de invatat si ai facut o mare parte din actuala bibliografie- totusi raman la parerea ca nu se va schimba nimic semnificativ la medicala sau chirurgie(cel putin anul asta).

clau
junior
junior
Posts: 67
Joined: Tue Dec 28, 2004 12:46 pm

Postby clau » Mon Jan 17, 2005 2:40 pm

Daca stie cineva la ce data vom afla despre locurile scoase la concurs pt rezi 2005?Mersi frumos!

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Mon Jan 17, 2005 4:27 pm

dragutz!
sezi blind ca mai este timp berechet.....
probabil cu vreo 2 luni inainte de inscrieri......... :lol:
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
radu_vasile
junior
junior
Posts: 70
Joined: Tue Nov 25, 2003 12:49 pm
Location: House of Pain

Postby radu_vasile » Mon Jan 17, 2005 5:03 pm

Pt cei ce dau pe CHR: Nu ar fi cinstit sa se introduca Schwartz pt rez 2005 pentru ca nu are 1 an de cand eset in librarii. Dupa memoria mea cea scurta cam asta ar fi vechimea minima pe care trebuie sa o aiba o carte care poate fi trecuta la bibliografia de rezidentiat. Sau nu?
Apoi ar mai fi o alta poveste. Se schimba modul de organizare a rezidentiatului. Asa-i? Ca nu ma este an de stagiu, ca toti vor fi rezidenti, chiar cu forta as spune... SI cand apare noua metodologie? Sau daca nu a iesit asa mare scandal anul asta atunci nu se mai omoara nimeni cu firea? Si tot cu "Master" Popa F la timona?
Nu uitati ca cei multi sunt afara...

slidy
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 05, 2004 11:39 am

Postby slidy » Wed Jan 19, 2005 10:27 pm

Teoretic locurile scoase la concurs, tematica si bibliografia ar trebui sa apra prin mai, adica aproximativ cu 6 luni inainte de data examenului.
Se publica in Viata medicala si probabil pe net. Asa a fost in alti ani. Bafta!

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Wed Jan 19, 2005 10:38 pm

Daca zicea Cinteza ca prefera cartile romanesti la examene ...

Atunci de ce naiba ar scoate Angelescu ca sa bage un tratat tradus din germana? (Schwartzul )

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Jan 20, 2005 2:37 am

eu unul nu am auzit decat pe forum de preferinta lui Cinteza pt cartile romanesti, o fi adevarata. dar nu cred ca el sta sa faca biblio.
oamenii care decid care carte se baga nu aleg doar dupa preferinte si valoarea cartii. exemplul este harrisonul, care e de o maaare valoare didactica:)0
mai sunt si niste comisioane in joc.

deci, sky, asta ar putea fi un motiv

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Thu Jan 20, 2005 11:45 pm

Offff, schimbarea schimbarii schimbarii.


Ar fi a 3-a schimbare de bibliografie in 4 ani de zile. Si a 4-a schimbare de stil de examen in aceeasi 4 ani.

Ramine cum am stabilit: tranzitia asta continua de la nu se stie ce catre nu se stie ce creeaza posibilitati an de an pentru tipii de la centru sa faca manareli.

Daca ar fi naibii o stabilitate de bibliografie/stil de examen/stil de conceptie a subiectelor ar stii lumea la ce sa se astepte si nu ar mai putea domnii de la centru sa vinda ponturi castigatoare oamenilor lor.


(sunt convins de exemplu ca cine trebuie stie de pe acuma din ce carte o sa fie examenul )

User avatar
cebinee
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 22, 2004 12:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby cebinee » Fri Jan 21, 2005 12:04 pm

Am aflat de la o colega ca acum vreo 4-5 zile a aparut cinteza la televizor, pe national sau la b1tv, nu mai stia exact, si a zis ca lui nu i se pare corect sa se dea rezidentiatul romanesc din carti straine; evident ca se referea la harrison si apoi a dat niste exemple de carti romanesti din care s-ar putea invata. Acum, sincer vorbind, am injurat eu harrisonul pentru greselile grosolane pe care le contine, dar il prefer de 1000 de ori unui gherasim de cardio sau pneumo, unei hematologii de delia mut popescu sau cartilor alea prafuite de la colegiul medicilor!
Cu atit mai mult nu cred ca se va scoate angelescu ca sa se bage schwartzul!
Si tot el a mai zis ca atita timp cit va fi el ministru nu se vor mai da grile dintr-o baza de date, ci doar la prima vedere.
Deci, nimic nu este (inca) sigur cu privire la rezy 2005.

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Fri Jan 21, 2005 4:26 pm

Zvonuri si iar zvonuri....Chiar credeti ca numai Cinteza face regulile?Eu nu cred asta!Nu cred ca hotaraste de unul singur!Probabil ca exista o comisie care se ocupa de rezi ,nu doar ministrul taie si spanzura s.a.m.d
Ministrul ar trebui sa se preocupe mai mult, de alte probleme spinoase din sistemul sanitar,nu sa faca a 15-a schimbare in desfasurarea rezidentiatului, reintroducand vechile tratate romanesti,dupa ce un alt ministru tocmai le-a scos!Chiar credeti ca se va face schimbarea asta inapoi,in conditiile in care tindem sa intram in U.E?Nici asta nu cred...Dupa ce ca sistemul nostru de invatamant,pe toate nivelurile e de c......,vrea omu' sa ramanem niste indobitociti in continuare...
Si faza cu,fara grile din baza de date....si asta e o tampenie atata timp cat ele exista si in lumea civilizata...Mai bine sa stea sa mareasca baza de date si sa elaboreze niste intrebari cu cap.......
Ca m-am enervat acum!!! :x
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
Will
Posts: 1
Joined: Tue Aug 19, 2003 4:50 pm

Postby Will » Fri Jan 21, 2005 8:57 pm

Nu se va schimba fratilor nimica!E prea putred sistemul si ei sunt prea comozi! :twisted:

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Fri Jan 21, 2005 9:31 pm

Am o intrebare: are cineva idee in ce alte tari din U.E. rezi se da din Harrison?
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Jan 22, 2005 12:56 am

cred ca intrebarea ar fi, mai precis: macar in State????!!

umfbogdan
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sat Jan 22, 2005 2:08 am

Harrison - o porcarie

Postby umfbogdan » Sat Jan 22, 2005 2:38 am

Cred ca este evident ca dintre cei care dau pe Medicala, majoritatea au aceeasi parere cu mine: Harrison este total nepotrivit pt un exam de rezidentiat. Mie mi se pare o carte mai degraba utila unor medici de medicina interna sau generalisti pt a-si reaminti diversi chestii. nu mi se pare deloc utila unor proaspeti absolventi de facultate, care au mai degraba de ceva foarte bine structurat, care sa nu se piarda in detalii inutile, care sa puna accent pe clinica, dg si tratament si nu pe epidemiologie, etiopatogenie si alte prostii. Harrison este o carte greoaie chiar si la citit, si cu atat mai mult la invatat. Marele ei neajunsuri sunt:
1.editia 14-veche;
2.stufos;
3.foarte prost structurat;
4.multe din medicamentele mentionate sunt existente doar in SUA, iar altele utilizate in UE si Rom nici macar nu sunt mentionate;
5.nu se pune accent pe ceea ce ar trebui sa se puna;
6.a fost tradus mot-a-mot ceea ce a dus la numeroase greseli (multumim translatorilor!).
Probabil mai sunt si altele, si chiar as vrea sa le mentionati voi.
Parerea mea este urmatoarea: avand in vedere ca in cele mai multe tari din UE sunt carti nationale incluse in bibliografia pt Rezi, faptul ca Domnul Ministru provine din clinica Profesorului Gherasim (avand si o atitudine mai conservatoare) si interesele financiare care pot fi la mijloc in urma reeditarii tratatelor Gherasim, este foarte posibil sa se reintroduca in bibliografie Gherasimul (daca nu anul asta, anul viitor).
Dupa cum probabil v-ati dat seama de pozitia mea pro-Gherasim, astept cu nerabdare introducerea acestuia. In ciuda faptului ca ar fi un volum mai mare de informatie, este mai usor de inteles si invatat la nivelul nostru actual.

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Sat Jan 22, 2005 11:53 am

mai amice, ma faci sa rad cu gura pana (dupa) urechi!
Esti stupid or what?
imi vin f multe intrebari legate de tine in momentul asta....
Ai mai dat vreodata rezi?
Ai incercat vreodata sa inveti pt rezi?
Ai INCERCAT sa inveti din **** de carte gherasim in care de la un capitol la altul se bateau valorile intre ele, iar la grila nu stiai din care capitol ti-a pus intrebarea cu valori normale?
Esti NORMAL?
Esti cumva GHERASIM deghizat? sau poate vreunul din copii lui?

In SPANIA tomurile (asa se numesc) sunt din harrison.
Harrison, a fost SINGURA decizie buna a celor ce au condus pana acum sistemul asta de toata jena! Iar tu vrei sa ne intoarcem inapoi la ceva intr-adevar f prost scris, structurat... ma rog, tot ce ai scris tu acolo.
Esti sigur ca nu ti-au facut vreo gluma colegii de camera si ti-au pus o eticheta cu GHERASIM pe HARRISON si invers?
Ia mai uitete odata.......

COMUNISTULE!

tu si postul stau STUPID iti bati joc de forumul asta si de toti oamenii NORMALI de pe aici!
paote ca ai deja postul de prep, ma intreb.... si poate chiar la taica Gherasim???


"Cred ca este evident ca dintre cei care dau pe Medicala, majoritatea au aceeasi parere cu mine: Harrison este total nepotrivit pt un exam de rezidentiat."
HAHAHAHA
te-ai dus noaptea sa te usurezi, te-ai vazut in oglinda si ai tinut discursul cu "majoritatea"... daca vrei sa fi REALIST fa si tu un pol, un sondaj, chiar aici pe forum si o sa iti bagi capul in nisip tu si majoritatea ta....
Last edited by bbros on Sat Jan 22, 2005 12:02 pm, edited 1 time in total.

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Sat Jan 22, 2005 11:58 am

" In ciuda faptului ca ar fi un volum mai mare de informatie, este mai usor de inteles si invatat la nivelul nostru actual."


ai gresit amice! nu "nostru" ci "meu".... aici poate ai dreptate si imi scot palaria pentru ca ai curajul sa iti recunosti limitarea.

Pai ar fi o idee buna sa te apuci sa inveti Gherasimul, ca daca oricum e mai bun, atunci acopera cu siguranta tot harrisonul si deci vei lua primul pe tara!
Si asa te lauzi ca il intelegi mai bine....
SPOR!

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Sat Jan 22, 2005 1:42 pm

Subscriu parerii lui bbros!
Nu-mi vine sa cred ca cineva poate prefera sa invete din Gherasim:80 de pagini de IMA vs. 15 din Harrisson, 60 de TBC fata de 12 etc. Si nu e vorba numai de cantitate! Nici Harrison nu e nici pe departe perfect dar cred ca este cea mai buna varianta .
Oricat de mult nu mi-ar place mie procentele si partea cu epidemio, oricat de multe neajunsuri ar avea si Harrison, tot il prefer de o mie de ori Gherasimului.

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Sat Jan 22, 2005 1:47 pm

extrem de prost mi se pare Gherasim - cartile s-au reactualizat doar pentru partea de cardiologie, care s-a transformat in 2 volume ce totalizeaza nu mai putin de 1850 pagini!!!Ori si cu gastro, respirator, renal, hemato ajungem lejer la 3000 pagini. Cine naiba poate sa citeasca cartea aia? Poate ca tie Gherasim iti da impresia de carte legata. Eu am invatat un sigur examen dupa ea - la pneumo (doar 600 de pagini), si mi-am blestemat toate zilele. In primul rand informatia de acolo este neverificata, este trantita pur si simplu, fara sa ai nici o certitudine de exactitate stiintifica. Cei de la cardio Fundeni spuneau ca volumul II( actualmente 2 si 3) este de o prostie inimaginabila. Aceeasi parere exista si la catedra de nefro- Davila despre volumul 4. Asa ca eu nu stiu de unde a reaparut pe tapet acest "tratat'' autohton, insa mi se pare ca rezidentiatul dupa Gherasim este un mare pas inapoi. Eu pot sa inteleg orgoliile lui Cinteza (vine doar din clinica lui Gherasim), dar asta nu inseamna ca medicina a devenit ograda lui personala. Sunt de acord ca Harrison 14 este depasit la cateva capitole, dar Gherasim este depasit in totalitate. Din pacate chiar si ca pret gherasim ajunge cam pe la 2.500.000.

Eu nu stiu daca mai sunt tari in UE care dau dupa Harrison, insa stiu ca in Franta era o carte foarte apreciata. Si pana la urma ce comparatie este asta cu alte tari din UE? Ce mai exista vreo tara din UE in care se da rezi dupa Gherasim?

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Sat Jan 22, 2005 3:34 pm

Mai fratilor,ar trebui sa ne unim in chestia asta.E vorba de un principiu pe care trebuie sa-l aparam:respectiv,n-au voie sa schimbe sistemul ori de cate ori se schimba puterea.Vrem si avem nevoie de stabilitate.Eu m-am saturat de atatea schimbari...Si daca tot vor sa schimbe,sa ne anunte naibii din timp...Nu sa stam ca prostii sa invatam din Harri si sa constatam ca am invatat degeaba...
Ca intr-adevar traim intr-o tara de tot c....!
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Sat Jan 22, 2005 3:43 pm

Eu am invatat pe vremuri si Gherasim si apoi am invatat din Harrison. Diferenta este ca atunci cand pleci vara de la Bucuresti (40 de grade, aer imputzit, agitatzie si nervi) si te duci undeva la munte, unde ai parte de liniste, aer curat si relaxare.
Sper ca ma intelegeti.

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Sun Jan 23, 2005 12:46 am

Nu se poate spune despre Harrison ca e o carte buna pentru bibliografia pentru rezidentiat, dar este de departe o mare imbunatatire fata de Gherasim.

Draga umfbogdan, te contrazici singur!
Spui ca Harrison ar avea urmatoarele neajunsuri: veche, stufos, foarte prost structurat, "nu se pune accent pe ceea ce ar trebui sa se puna". Pai Gherasim intrece cu prisosinta toate aceste neajunsuri, chiar este un mare campion aici!!! Harrison stufos fata de Ghersim??? :lol: :lol: :lol: Se vede ca nici macar n-ai deschis un Gherasim in viata ta (sau esti rau-voitor sau zvonac; ti se mai spune si troll :P )!

Vorbesti despre "ceva foarte bine structurat, care sa nu se piarda in detalii inutile, care sa puna accent pe clinica, dg si tratament si nu pe epidemiologie, etiopatogenie si alte prostii" si in acelasi timp ai o pozitie pro-Gherasim? :roll:

Nu vreau sa spun ca Harrison este perfecta (nici pe departe), dar macar este un pas mare inainte fata de Gherasim si orice alta carte romaneasca de medicina interna.

Iar ideea tip Cinteza "dam rezidentiat romanesc, in Romania si ar trebui sa dam dupa tratate romanesti" mi se pare snobism si nationalism de 2 lei.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

umfbogdan
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sat Jan 22, 2005 2:08 am

Postby umfbogdan » Sun Jan 23, 2005 11:20 pm

Credeam ca fiecare are voie sa-si spuna parerea personala, fara ca altii sa se lanseze in atacuri ce folosesc un limbaj nu tocmai civilizat. Ceea ce ma surprinde este faptul ca acest limabaj este utilizat de un student/absolvent al Medicinei, ceea ce nu este deloc onorabil pentru el.
Deci, draga bbros, ceea ce am spus era parerea mea. Nu trebuie sa fii de acord cu ea, dar nici eu nu sunt de acord cu parerile tuturor si totusi le respect; iar daca le contest, o fac intr-un mod civilizat.
Si ca sa te lamuresc in prvinta intrebarilor tale, raspunsul este nu; nu am mai dat examen de rezidentiat, pt ca inca nu am terminat facultatea. Si intentionez sa dau o singura data rezidentiatul (nu de alta, dar pana acum nu am fost lovit de esecuri, ba dimpotriva) :D Iar de invatat, am invatat in timpul facultatii din ambele (raspuns si pt Wizzy) , iar parerea mi-am spus-o in post-urile precedente.
Iar in ceea ce priveste "limitarea" de care vorbeai, as vrea sa te intreb doar atat: a cata oara dai Rezidentiatul, bbros?
Propun ca fiecare sa-si spuna parerea fara a-i ataca pe ceilalti. Ar fi mai frumos, nu?

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Mon Jan 24, 2005 12:32 am

Daca nu incepeai cu chestia asta umfbogdan totul ar fi fost perfect:Cred ca este evident ca dintre cei care dau pe Medicala, majoritatea au aceeasi parere cu mine: Harrison este total nepotrivit pt un exam de rezidentiat.

Asa cum tu iti ceri dreptul la parere, asa trebuie sa inveti ca nu ai voie sa vorbesti in numele unei majoritati care nu te-a legitimat in nici un fel.

In rest, all the best.

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Mon Jan 24, 2005 1:25 am

Salut!
Va felicit pentru acest forum, faceti o treaba buna.In legatura cu Harrison, am o intrebare care sigur a mai fost pusa, pentru anul asta oare se va schimba mai ales ca vorbit cu cineva de la Teora si mi-a spus ca in martie are sa apara editia 15, si la un pret care mi-a ridicat parul pe spate, cica vreo 8 milioane.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Jan 24, 2005 6:05 am

pusche-ti pe limba... imi iau xerox atunci, mama sa vezi ce de bani scot:D

User avatar
cebinee
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 22, 2004 12:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby cebinee » Mon Jan 24, 2005 12:45 pm

8 milioane Harrison editia 15 in romana?!
Astia de la Teora s-au nesimtit de tot, daca chiar or sa scoata cartea cu pretul asta!
Eu am vazut Harrison in engleza, editia 16, cu 6 milioane la Municipal si cu 4 milioane jumate la editura Callisto!

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Mon Jan 24, 2005 5:14 pm

umfbogdan


Citeste ce a scris dankat23 dupa tine si INVATA sa nu mai fi demagog!
Cat despre faptul ca speri sa dai doar o singura data, fii sigur ca asta se va intampla. Stii ca toti absolventii vor intra in rezi. Ideea este, ia vezi, o sa prinzi ce vrei? Si ca sa vedem ce "tare" esti, ia spune acum ce vrei sa iei la rezi si vom compara pe urma.
Cat despre cate ori am dat eu? o data. Si asta a afost chiar atunci cand sau luat punctajele maxime. Si de ce nu am luat eu? raspunsul il poti gasi tot pe forumul asta si sincer, nu ti-as dori sa ai parte de acelasi lucru. Dar poate ca tu vrei??? Ca sa demonstrezi cat de tare esti?
Documenteaza-te si pe urma trage tu o conluzie.

Si ca sa stii si tu, daca nu te-ai fi exprimat in numele majoritatii, fii sigur ca nu ma sinchiseam sa intervin in vreun fel.

Limbajul? Nu vad ce te-a deranjat.
Reactia a fost pe masura tonului de "sfatuitor" pe care l-ai abordat.
A fost ca si cum ne-ai fi "sfatuit" ca ianinte de 89 era mult mai bine.
Pentru unii, putini, poate.

Te-ai uitat pe poll? sunt convins ca ti-ai si exprimat opinia. Care e majoritatea???

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Mon Jan 24, 2005 5:47 pm

umfbogdan

"Ceea ce ma surprinde este faptul ca acest limabaj este utilizat de un student/absolvent al Medicinei, ceea ce nu este deloc onorabil pentru el. "
1.care limbaj, amice?
2. am mai intalnit eu unul care sustinea ca doar "medicii" sunt oameni si au prima pozitie in societate, restul sunt pleava. Miros asa ceva si in raspunsul tau ?!?.
3. daca "limbajul" meu ti-a zgariat uerchile, inseamna ca atunci cand vei ajunge in spital o sa surzesti de tot.... hehe
4. ca sa arati cat de cinstit esti tu, ce-ar fi sa-ti ceri putintel SCUZE acelei MAJORITATI in numele careia ai vorbit?
5.. Asta a fost ultima bagare in seama bogdane, asa ca daca vrei sa continue murdaria asta poti incerca pe PM (Private Messge .... sa nu spui iarasi ce limbaj are un absolvent de facultate :-) )... ca oricum nu-l citesc. Aici trebuie sa existe doar idei constructive. Dar se mai gasesc si ..... (completeaza tu cum vrei). Asa ca daca ai ceva de spus in legatura cu rezi, posteaza, daca nu, LIMITEAZA-TE la citit.

Numai bine tuturor si sorry for all the mess, dar sincer, cand i-am vazut postul trecut, chiar NU M-AM PUTUT ABTINE!!!!!
Nu am stiut ca peste noapte devenisem FAN gherasim. Se pare ca NU.
Vedeti poll-ul. It was just a bad dream!

User avatar
deep_shadow
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Jan 19, 2005 6:18 pm

Postby deep_shadow » Mon Jan 24, 2005 6:46 pm

Bbros...chiar daca nu sunt neaparat de acord cu umfbogdan,tot nu pot sa ma abtin sa remarc ca exprimarea ta este penibil de agresiva...poate el nu a comparat suficient cele 2 carti..poate "majoritatea" e formata din toate persoanele cu care a vb el...chiar trebuie sa ne comportam ca niste salbatici????sau cumva decide el din ce se va da si trebuie neaparat sa-l macelarim?

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Mon Jan 24, 2005 7:04 pm

Da de unde?
Nici macar nu depinde de noi din ce se va da!
Asta spun cu parere de rau, ceea ce gandim noi nu intereseaza pe nimeni...
Era doar o treaba... daca ai o parere, o spui : "Eu cred ca..."
Extraordinar! Nu am ce zice. Pe bune.
Dar nu : "Noi majoritatea...."
Asta e asa, ca si cum trimiti o anonima si o semnezi "un grup de medici", cand de fapt esti unul singur.
Eu nu am nimi impotriva ca lui sa-i placa mai mult Gherasim.E chestie de gust si de cum iti place cum e prezentat. Simplu. Dar nu "Noi..."
E asa cum zic?
Personal nu am absolut nimic cu el. Nici nu iol cunosc si poate nu ne vom cunoaste niciodata. Eu aveam ceva cu ideea.

Si hai sa punem punct aici acestei stupizenii si sa ne vedem de treburi mai serioase.

si... fara macelarit... :x

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Mon Jan 24, 2005 8:10 pm

In alta ordine de idei.....

Crisa_s, daca e adevarat ce zici cu harrison ed.15, daca teora il va edita din martie, "prietenii stiu de ce".
E urat cu zvoneala, dar DACA ei o sa-l puna pe piata, atunci probabil ca se schimba editia si la bibliografia de rezi.
Harrison ed. 15, ca de altfel si Schwart la chirurgie, figurau la Teora de anul trecut, desi nu erau de vanzare.

asa ca.....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Jan 25, 2005 12:53 am

salut!
nu spun decat E/202
(etajul 2 a doua usa pe dreapta)


facem o cheta sa ii luam baiatului un harrison?
sa vada ce pierde?

Blondu cu tine vorbesc! Ridica-te in picioare

:peace: :hammer: XXbazooka.gif


kooksee,
cu multa dragoste
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Tue Jan 25, 2005 2:33 am

Nu stiu daca este adevarat, asa mi s-a spus, si persoana pare de incredere, oricum sper sa nu fie adevarat, pentru ca nu stiu unde o sa ajungem, am editia 15 in engleza si astia nu-mi dau alta varianta decat sa ma apuc eu, cu engleza mea de balta, sa-l traduc, sa vedem ce-o sa iasa, ca nici de xerox nu cred ca o sa gasesc vreo carte, la cate exemplare apar pe la noi pe aici (la biblioteca ma refer).
V-am pa!

User avatar
Elena
junior
junior
Posts: 57
Joined: Tue Sep 21, 2004 7:29 pm
Location: acasa

Postby Elena » Wed Jan 26, 2005 12:38 am

Eu am auzit ca s-ar putea sa se scoata doar un fel de "pui" de Harrison care ar reprezenta o completare a ultimei editii, si care ,bineinteles, va costa mult mai putin .Mai stie cineva ceva?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Jan 26, 2005 4:14 am

...un fel de patch.. :lol: p-asta chiar n-am mai auzit-o.. :lol: :lol:
"upgrade your old version of Harri.. with the new and updated Harri the 15th, the patch"

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Jan 26, 2005 12:24 pm

e din ce in ce mai bine :P :P
ce-o fi pana la rezi......
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
mica_31
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Sep 18, 2004 8:25 pm
Contact:

rezi 2005

Postby mica_31 » Wed Jan 26, 2005 2:33 pm

Am intrebat la mai multe librarii din Iasi...unde era pe raft...editia a16-a a Harrisonului in engleza....si mi s-a spus ca a aparut editia restransa a Harrisonului editia a 15a...aia cu principiile,aia mica,....dar nu au auzit nimic de tratat ed a 15a in romana, nici macar ca ar putea sa apara in martie!!!!deci...cum nu se stie nimic sigur...eu una voi citi tot materia actuala si va sfatuiesc sa faceti la fel.Daca mai aflu ceva va tin la curent!!!si ii rog si pe ceilalti sa faca la fel!

User avatar
Ahriman
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon May 24, 2004 8:30 am
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Harrison - o porcarie

Postby Ahriman » Thu Jan 27, 2005 12:38 pm

umfbogdan wrote:Cred ca este evident ca dintre cei care dau pe Medicala, majoritatea au aceeasi parere cu mine: Harrison este total nepotrivit pt un exam de rezidentiat. Mie mi se pare o carte mai degraba utila unor medici de medicina interna sau generalisti pt a-si reaminti diversi chestii. nu mi se pare deloc utila unor proaspeti absolventi de facultate, care au mai degraba de ceva foarte bine structurat, care sa nu se piarda in detalii inutile, care sa puna accent pe clinica, dg si tratament si nu pe epidemiologie, etiopatogenie si alte prostii. Harrison este o carte greoaie chiar si la citit, si cu atat mai mult la invatat. Marele ei neajunsuri sunt:
1.editia 14-veche;
2.stufos;
3.foarte prost structurat;
4.multe din medicamentele mentionate sunt existente doar in SUA, iar altele utilizate in UE si Rom nici macar nu sunt mentionate;
5.nu se pune accent pe ceea ce ar trebui sa se puna;
6.a fost tradus mot-a-mot ceea ce a dus la numeroase greseli (multumim translatorilor!).
Probabil mai sunt si altele, si chiar as vrea sa le mentionati voi.
Parerea mea este urmatoarea: avand in vedere ca in cele mai multe tari din UE sunt carti nationale incluse in bibliografia pt Rezi, faptul ca Domnul Ministru provine din clinica Profesorului Gherasim (avand si o atitudine mai conservatoare) si interesele financiare care pot fi la mijloc in urma reeditarii tratatelor Gherasim, este foarte posibil sa se reintroduca in bibliografie Gherasimul (daca nu anul asta, anul viitor).
Dupa cum probabil v-ati dat seama de pozitia mea pro-Gherasim, astept cu nerabdare introducerea acestuia. In ciuda faptului ca ar fi un volum mai mare de informatie, este mai usor de inteles si invatat la nivelul nostru actual.


Cum au mai spus-o si altii, ma faci sa rad, nenica!!!!
Pe langa faptul ca ai greseli de exprimare fiind roman de-al nostru(oare?) si te iei de cei care se chinuie sa traduca un manual de medicina interna ca sa poata fii inteles si de ignorantii in materie de limbi straine care nu au curiozitatea de a citi originalele in Engleza ( pentru cultura ta generala, exista cd-uri cu Harrison in Engleza editiile 14,15 si a aparut in format tiparit si editia a 16-a), ai si greseli de logica. Nu stiu pe langa cine incerci sa te dai bine, dar daca este sa fie ceva depasit, atunci Gherasim-ul este sigur! Tare sunt curios sa vad si eu sondajul care l-ai facut tu si din care reiese ca "majoritatea" cum spui tu prefera Gherasim-ul, avand in vedere ca mai peste tot ( inclusiv la catedra domnului Cinteza), se citeaza Harrison-ul ca litera de lege. Orice-ai spune tu, americanii sunt foarte la zi cu aproximativ tot ce tine de medicina.
Si ca sa inchei, referindu-ma la o "nemultumire" a ta legata de epidemiologie si etiopatogenie ( care nu vad de ce le desconsideri), iata o mostra de intelepciune populara: A PREVENI ESTE MAI UTIL DECAT A TRATA!
Pana iti mai vine mintea la cap, somn usor cu Gherasim-ul tau in brate!
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Image

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Jan 27, 2005 8:50 pm

bey da saracu om cu Ghera .. mai dati-i ma si voi pace. omu a zis, n-a dat cu paru'


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests