Tematica de licenta pentru medicina - 2004!

care ne mananca zilele
User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Tematica de licenta pentru medicina - 2004!

Postby mastermind » Wed Jun 02, 2004 2:09 pm

Marti 1.06.2004 s-a ajuns intr-un final la forma definitiva a tematicii de licenta pentru anul 2004!Tot atunci a si fost afisata la avizierul facultatii pentru anul VI!
Spor la invatat! :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Magister dixit!

ioananic
Posts: 4
Joined: Sat May 22, 2004 12:05 am
Contact:

grile

Postby ioananic » Wed Jun 02, 2004 8:38 pm

deci se da din aceleasi grile ca anul trecut, minus cele care sunt din subiectele scoase?

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Thu Jun 03, 2004 12:43 am

multumesc :)
Wake up and smell the roses

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Thu Jun 03, 2004 11:41 am

multam.
chiar unde gasim grilele alea?
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
sid
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Wed Jul 09, 2003 11:29 am

Postby sid » Fri Jun 04, 2004 1:19 am

Salut !!! Aveti cumva si tematica de la fac de farmacie ? Multumesc anticipat.

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

de unde luam grilele?

Postby Gongul » Tue Jul 06, 2004 7:35 pm

De unde luam grilele?
E adevarat ca s-a fixat licenta pe 15 Septembrie sau e doar un zvon?

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Fri Jul 09, 2004 10:42 pm

Bun... a aparut colectia de grile pentru rezidentiat! Excelent.

Intrebarea evidenta este: la licenta se vor da intrebari din baza de date de medfam de pe rezidentiat2004.ro? Stie cineva?
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Mon Jul 12, 2004 2:08 pm

da mey. ce se aude cu grilele de licenta?
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Mon Jul 12, 2004 2:46 pm

In mod evident, nimic. Hai sa incercam cu variante de raspuns, poate e mai usor :)

Grilele de la examenul de Licenta al facultatiii de Medicina / UMF-CD vor fi dintre:

A. grilele publicate pe rezidentiat2004.ro, din baza de date pentru medicina de familie, corespunzand tematicilor alese

B. grilele publicate pe rezidentiat2004.ro, din baza de date pentru medicina de familie, corespunzand tematicilor alese si create de centrul nr. 1 (Bucuresti)

C. grilele publicate pe rezidentiat2004.ro, din baza de date pentru medicina de familie, corespunzand tematicilor alese, precum si grile la prima vedere intr-o proportie ce va fi stabilita la un moment dat.

D. grilele publicate pe rezidentiat2004.ro, din baza de date pentru medicina de familie, corespunzand tematicilor alese si create de centrul nr. 1 (Bucuresti), precum si grile la prima vedere intr-o proporite ce va fi stabilita la un moment dat.

E. alte grile, ce sunt create acum special de cadrele universitare de la UMF-CD


Va rog mult sa incercati sa raspundeti informat la aceasta intrebare.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Mon Jul 12, 2004 2:50 pm

Eu sunt pentru varianta B! Si banuiesc ca nu sunt singurul! :D
Magister dixit!

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Mon Jul 12, 2004 4:05 pm

si eu :) fireste... dar deh... oricum, ar fi buna si varianta A, cu excluderea celor facute de centrul 6 care sunt VARZA!
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Mon Jul 12, 2004 4:10 pm

exista delimitare pe centre la grile? unde?
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Mon Jul 12, 2004 4:16 pm

B

Pisica_den_Cheshire wrote:exista delimitare pe centre la grile? unde?

Da, a doua cifra din codul intrebarii.
Spor!

michinelam
Posts: 4
Joined: Tue May 18, 2004 11:11 pm

Postby michinelam » Mon Jul 12, 2004 9:48 pm

Salut. Am si eu o intrebare. Tematica pe care ati publicat-o pe site este valabila pentru toate centrele universitare? Eu sunt din Constanta, iar la noi s-a afisat o tematica un pic diferita. Eu de pe care invat?
Si inca o intrebare. Cand se vor afisa grilele pentru licenta?
Va multumesc.

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Mon Jul 12, 2004 9:54 pm

Tematica e normal sa fie diferita la Bucuresti fata de Constanta deoarece e la alegerea fiecarui centru care 35 itemi din cei 45 din tematica de la Medicina de Familie alege!Deci tu trebuie sa inveti din tematica ta! :shock:
Iar in privinta grilelor de licenta spera si tu ca ei sa aleaga B sau A la intrebarea lui elfstone! :D
Magister dixit!

rome
Posts: 2
Joined: Fri Jul 16, 2004 6:31 pm
Location: Bucuresti

Grile pentru licenta 2004

Postby rome » Fri Jul 16, 2004 7:12 pm

Salut!

Stiti ceva de grilele pentru licenta 2004. Ma intereseaza pentru Farmacie.

Daca stiti please postati un reply.

Sport la treaba...

User avatar
arsena
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Mar 12, 2004 10:34 am
Location: la nemtzi
Contact:

Postby arsena » Thu Jul 29, 2004 11:18 pm

Salut,
Ce se mai stie despre licenta? Se vor da ceva seturi de grile inainte???Nu de alta dar eu sunt destul de stresata.Dau pe chirurgie si sunt numai vreo 7 subiecte comune din alea 35 (pt ca cele de "chirurgie"sunt din Angelescu mic care nu prea seamana cu tatal lui, Angelescu cel mare).
Si sa invat materia de chirurgie plus aia de medicina de familie e cam multisor.Daca aflati ceva sper sa postati si pe aici.Numai bine si spor la invatat!
Mamelor din lumea-ntreaga
Eu va dau un singur sfat:
"Nu mai bateti copilasii
C-au baut si c-au fumat".

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Sat Jul 31, 2004 7:52 am

elfstone wrote:Grilele de la examenul de Licenta al facultatiii de Medicina / UMF-CD vor fi dintre:

A. grilele publicate pe rezidentiat2004.ro, din baza de date pentru medicina de familie, corespunzand tematicilor alese

B. grilele publicate pe rezidentiat2004.ro, din baza de date pentru medicina de familie, corespunzand tematicilor alese si create de centrul nr. 1 (Bucuresti)

C. grilele publicate pe rezidentiat2004.ro, din baza de date pentru medicina de familie, corespunzand tematicilor alese, precum si grile la prima vedere intr-o proportie ce va fi stabilita la un moment dat.

D. grilele publicate pe rezidentiat2004.ro, din baza de date pentru medicina de familie, corespunzand tematicilor alese si create de centrul nr. 1 (Bucuresti), precum si grile la prima vedere intr-o proporite ce va fi stabilita la un moment dat.

E. alte grile, ce sunt create acum special de cadrele universitare de la UMF-CD



Stie cineva ceva? Ce varianta a ramas? Ca nici asa mult timp pana la licenta nu mai e... Ne apucam de toate grilele de MedFAm? Avem sanse sa se mai restranga? :oops: Ca de facut altele ma indoiesc, la sila si bataia de joc cu care le-au facut si p-astea! :(

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

3 intrebari

Postby Gongul » Wed Aug 11, 2004 12:57 pm

3 intrebari:

1. stie cineva paginatia exacta pentru licenta - UMF Bucuresti?
2. care/unde sunt grilele pe care trebuie sa le facem?
3. cei care dau pe chirurgie ce fac?invata toata materia de licenta?

Va multumesc anticipat!
Spor maxim!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sat Aug 14, 2004 10:55 am

Mdea... in principiu ma streseaza ca nici edu.ro nu a schimbat inca nimic... . E numai despre licenta 2003 si acolo :( Cine stie, poate raman grilele alea? :lol: Macar de-ar ramane nivelul ala de dificultate si tot ar fi bine :)
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

chrislove
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:58 pm

Postby chrislove » Sat Aug 14, 2004 3:32 pm

Poate ma ajuta cineva! As dori sa stiu cate grile vom avea la licenta(Bucuresti), si de ce tip(complement simplu, multiplu?), cate minute...

Si de asemenea nu prea mi-e clar la rezi cate grile vor fi cu complement simplu si cum se vor imparti cele 40% din baza de date in complement simplu sau compus

User avatar
Courage
junior
junior
Posts: 79
Joined: Wed Oct 15, 2003 9:42 pm
Contact:

Postby Courage » Wed Aug 18, 2004 1:36 am

Gluma ca gluma, dar deja nu mai este frumos.
Intrebarea mea este si a multor altora: oare sa scot la Bucuresti grile separate de licente ?

Faza cu invatati din cele de la rezidentiat este o gluma proasta pentru cei care dau chirurgie la rezidentiat :@

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

zvon!

Postby Gongul » Tue Aug 24, 2004 8:47 am

Am auzit ca fiecare centru din tara a scos deja grile(mai mult sau mai putine in functie de pretentia centrului) in afara de Bucuresti!
Nu stiu ce sa mai zic, dar ma gandesc cu groaza(ca un om care da pe chir) sa invat inca nu stiu cate sute de pagini!
Mai am o problema: cum dracului am sa invat grile fara sa citesc grile??? Pentru ca sunt constient ca nu am cum sa citesc toata programa de licenta!
Chiar nu stie nimeni cum va fii la Bucuresti????????????????????????????
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed Aug 25, 2004 4:34 pm

Ar putea cineva sa-l lamureasca pe dezorientatul de mine? Am inteles ca poti sa-ti dai seama daca intrebarea din setul pentru rezi MF 2003 (presupus a fi valabil si pt. licenta) e din subsetul de Bucuresti, dupa codul ei. Cum? Stie cineva? Daca e G1 e din Bucuresti? Sau spun tâmpenii?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Aug 25, 2004 8:32 pm

Nu. Daca e G1, e de anul trecut. O Grila de Bucuresti e de forma: G11... Prima cifra e anul, a doua e centrul.
Sper ca am fost coerenta... :roll:

User avatar
Adna
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Apr 02, 2004 8:15 pm

Re: zvon!

Postby Adna » Wed Aug 25, 2004 9:25 pm

[quote="Gongul"]Am auzit ca fiecare centru din tara a scos deja grile(mai mult sau mai putine in functie de pretentia centrului) in afara de Bucuresti!

Ori sunt multi care dau tot felul de zvonuri :idea: ,ori nu sunt eu la curent cu ce se intampla :roll: Cum fiecare centru?Pai la Iasi nu s-au scos grile,cel putin nu stiu eu.Stie cineva ceva de grilele de la Iasi? :?:

:help: Am si eu o nelamurire.Nu inteleg un lucru: grilele de pe MF sunt pentru licenta?(unde scrie asta?) Daca da,doar alea de anul trecut sau toate?E valabil pentru toate centrele?

Da cineva pe MF pe aici? (eu nu)
Ma gandesc ca cei care dau pe MF si invata grilele respective,ar putea sa ne spuna daca sunt aceleasi cu alea de licenta;ma refer la centrele in care grilele au aparut,de ex Cluj,din cate am auzit :medic:

User avatar
Hawkeye
senior
senior
Posts: 131
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:31 am
Contact:

Re: zvon!

Postby Hawkeye » Thu Aug 26, 2004 12:43 am

Gongul wrote:Am auzit ca fiecare centru din tara a scos deja grile(mai mult sau mai putine in functie de pretentia centrului) in afara de Bucuresti!
Ori sunt multi care dau tot felul de zvonuri :idea: ,ori nu sunt eu la curent cu ce se intampla :roll: Cum fiecare centru?Pai la Iasi nu s-au scos grile,cel putin nu stiu eu.Stie cineva ceva de grilele de la Iasi? :?:
La Timisoara si Craiova, de exemplu, grilele pt Licenta sunt publicate pe net.
My lifestyle determines my deathstyle ! :usa

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Thu Aug 26, 2004 2:01 pm

Madi wrote:Nu. Daca e G1, e de anul trecut. O Grila de Bucuresti e de forma: G11... Prima cifra e anul, a doua e centrul.
Sper ca am fost coerenta... :roll:


Multumesc. Initial, raspunsul tau m-a derutat foarte tare, pâna mi-am dat seama ca el se refera la grilele de MF de anul asta , si nu la cele din 2003. Dar pâna la urma am priceput. Presupun ca, in cazul celor din 2003, prima cifra reprezinta centrul si 1=Bucuresti. Multumesc frumos din nou.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

mad_max
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 17, 2003 9:26 am

Postby mad_max » Thu Aug 26, 2004 6:46 pm

Am avut curiozitatea sa numar cate grile sunt la MF facute de Bucuresti.

682 grile de anul trecut (la cele 45 de subiecte, cate sunt la MF; la licenta sunt mai putine teme)
0 grile de anul asta.

Comparate cu (in medie) cele 5 grile pe subiect propuse anul trecut la licenta, nu am gasit grile comune.

Macar sa spuna cineva clar ca astea sunt grilele, ca 600 de grile suna rezonabil (fata de 1500 la Craiova)!

User avatar
Adna
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Apr 02, 2004 8:15 pm

Re: zvon!

Postby Adna » Thu Aug 26, 2004 6:57 pm

[/quote] La Timisoara si Craiova, de exemplu, grilele pt Licenta sunt publicate pe net.[/quote]

Multam de raspuns.
Pana la urma....fiecare centru e cu grilele lui?Sau se centralizeaza toate propunerile si fiecare centru alege (la intamplare :oops: ) un nr de grile?

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Fri Aug 27, 2004 8:43 am

Ce sa se centralizeze daca materia nu e aceeasi? Cele 35 subiecte ramase din cele de MF difera in functie de centru, cum ar putea fi aceleasi grile??? :?

User avatar
Adna
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Apr 02, 2004 8:15 pm

Postby Adna » Fri Aug 27, 2004 11:51 am

Madi wrote:Ce sa se centralizeze daca materia nu e aceeasi? Cele 35 subiecte ramase din cele de MF difera in functie de centru, cum ar putea fi aceleasi grile??? :?


Recunosc,sunt cam zapacita...adica nu am verificat punct cu punct bibliografia pt fiecare centru.
Dar in general coincid si....nu m-ar mira sa avem surprize.Fac ei grile din afara bibliografiei pt rezi(sper sa le scoata totusi ca doar nu degeaba le-am contestat!),ce pretentii sa am la licenta!
Acum nu-mi ramane decat sa astept sa se trezeasca si astia de la Iasi :?

chrislove
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:58 pm

Postby chrislove » Fri Aug 27, 2004 12:39 pm

Eu nu stiu cine a venit cu zvonul ca la licenta s-ar da din med. fam.2003 grilele bucurestiului, pt ca mie nu prea imi ies socotelile. Adica sunt multe subiecte de licenta la care nu exista grile de fam. 2003 facute de Bucuresti. La acele subiecte din ce grile vor da? Poate are cineva un raspuns.

mad_max
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 17, 2003 9:26 am

Postby mad_max » Fri Aug 27, 2004 11:02 pm

Raspuns: nu sunt numai pe MF, sunt si pe medicala. In total sunt 684 de grile pe MF si peste 800 pe medicala facute de Bucuresti. S-ar putea ca asa sa acopere toata materia.

PS: Craiova a dat grilele de MF !!! Cel putin la tema 1, m-am uitat printre ele si erau exact cele propuse de ei la rezi!

Cu mentiunea ca erau pe 2 coloane, scrise cu diacritice si cu raspunsurile corecte marcate cu o stelutza in fatza variantelor. Bravo, Craiova! Tot respectul!
.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Sat Aug 28, 2004 7:23 am

Daaaaaaaaaaaaa!
Au astia la Craiova niste baieti care merita tot respectul! Stiu niste combitatii de taste... O minunatie! Ctrl+C... Ctrl+V... Bleah!

Dar tot ar fi bine daca ar da si ai nostri copy-paste de la mf si ar anunta si ei grilele de licenta... :(

mad_max
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 17, 2003 9:26 am

Postby mad_max » Sat Aug 28, 2004 9:48 pm

ptr Madi: Cine nu munceste nu greseste, iar daca nu greseste merita sa fie promovat. Asta pare sa fie principiul la Bucuresti. Nu cred ca ai vazut PDF-ul celor de la Craiova. Au avut peste 2000 de grile la MF, din care si-au permis sa aleaga; Bucurestiul - fara comentarii!

Oricum, numai grilele de MF scoase de Bucuresti nu pot fi. Sunt 10 din cele 35 de teme la care nu s-au facut grile. 8 din ele se regasesc pe Medicala.

Ar fi intre 10 si 50 de grile pe subiect, cu o medie de 15-16.

Ar mai ramane fara grile (repet - luand in considerare doar grilele propuse de Bucuresti) doar 2 teme - Astmul la copil si Sarcina normala si...

De vazut saptamana viitoare pozitia oficiala a facultatii.

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Sun Aug 29, 2004 4:54 pm

si daca nu se publica grilele de licenta si nici nu se dau bani???????????
Rog pe cei din anii trecuti sa povesteasca despre grilele lor.... :cry:

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Sun Aug 29, 2004 8:04 pm

Licenta. Frontiera finala a facultatii de medicina. Momentul in care se verifica toate cunostintele acumulate in 6 ani. Bani sau grile? Aceasta este intrebarea.

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Sun Aug 29, 2004 9:02 pm

nici bani,nici grile...tare ma tem ca acesta este raspunsul... :cry:

User avatar
Oana Paun
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Dec 24, 2003 6:57 pm
Location: Next to the coffee mug
Contact:

Postby Oana Paun » Sun Aug 29, 2004 11:01 pm

ÃŽncercaţi linkul http://www.edu.ro/medlic.htm. Pe site scrie în modul următor:
Acest document este construit pe baza propunerilor transmise de institutiile de învatamânt superior si facultatile cu profil medico-farmaceutic uman care organizeaza examen de licenta pentru promotia 2003. Documentul contine, în forma lor originala, subiectele pentru componenta nationala a examenului de licenta.


Sper să vă ajute...


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests