Bal ???

care ne mananca zilele
mad_max
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 17, 2003 9:26 am

Bal ???

Postby mad_max » Wed May 19, 2004 1:02 am

Ce stitzi de BAL???

Nu ca de asta imi arde mie acum, da auzisem ca la Bucuresti s-ar face ceva, de Oprescu si Fl Popa, la Snagov, la o vila bengoasa si la un pretz modic.

S-a comunicat ca se va discuta miercuri 19 mai (cred ca la ora 13), la fkultate.

:?: Cum a fost cu balul de absolvire in anii trecuti?

:?: Cui si ce tre sa-i iasa din asta (mai ales ce, cui e clar, organizatorilor)?

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Wed May 19, 2004 11:06 am

Salut,

Stiu ca dezinformari se fac la greu, manipulari si mai si..

Ideea si initiativa de a organiza bal a fost a Oanei Batcu din seria IX. Ea a luat legatura cu mai multe persoane si a facut si prima oferta: la Cercul Militar, max 300 persoane, 600.000 Lei/persoana.
Au fost reale probleme in a gasi o amplasare si deci ne-am oferit noi sa-l intrebam pe Prof Oprescu, ca tot ne intalneam cu dansul sa discutam despre ce se mai petrece in legatura cu alegerile, poate are el vreo pila si ne poate intermedia sa gasim o amplasare mai buna. Probabil si pentru ca a fost singurul "favor" pe care i l-am cerut dar cred ca si pentru ca sunt niste chestiuni care tin de caracterul dansului, a pus imediat mana pe telefon si a vorbit cu cineva pentru o oferta "full option".
Oferta ar fi la Palatul Snagov, pentru 4-500 de persoane (posibil si mai multe daca sunt multi prieteni/prietene din afara anului VI), mancare, bautura, probabil si formatii "la alegere" dar si dupa posibiliti, transport cu autocarele din Bucuresti. Pretul estimat ar fi "mult sub 500.000 Lei" adica s-a vehiculat 250.000-300.000 Lei/persoana.

Din cate stiu eu in anii trecuti nu au existat decat tentative de bal.

De asemenea miercuri 19 mai nu stiu cat de mult se va discuta de bal. Stiu ca s-a facut o convocare de catre marele Conf Simion, care se da prodecan, si care i-a mai adus si martea trecuta cu autocarele pe toti doctorii pe care i-a prins pe sectie si i-a pus sa semneze ca-l vor rector pe Andronescu. Bineinteles ca nimeni n-a stiut exact ce se intampla (ca si acum de altfel) dar s-au trezit la facultate ca nu mai au cum sa dea inapoi si ca daca nu semneaza ii vede sefu'. De asemenea mai stiu ca s-au facut amenintari, intimidari presiuni, zvonurile ca nu vom avea licenta, burse, camine facand parte din aceasta categorie menite sa va sperie si sa'l vreti "cu orice pret" pe Andronescu si deci pe toti asa zisii alesi.

Cat despre "cui si ce tre sa-i iasa din asta" adica din organizarea balului nu pot decat sa remarc ca este o intrebare in spirit romanesc. Din pacate pentru unii mai "ie" niste idioti pe lumea asta care asa.. din cand in cand.. mai fac eforturi si pentru ceilalti. Poti sa-ti bati capu' si tu, eu mi l-am batut si nu vad ce ar putea sa-mi iasa mie din asta, Oanei sau Prof Oprescu.. a ba da: bataie de cap, ca de obicei.

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D

"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Wed May 19, 2004 10:35 pm

seb wrote:SCat despre "cui si ce tre sa-i iasa din asta" adica din organizarea balului nu pot decat sa remarc ca este o intrebare in spirit romanesc. Din pacate pentru unii mai "ie" niste idioti pe lumea asta care asa.. din cand in cand.. mai fac eforturi si pentru ceilalti. Poti sa-ti bati capu' si tu, eu mi l-am batut si nu vad ce ar putea sa-mi iasa mie din asta, Oanei sau Prof Oprescu.. a ba da: bataie de cap, ca de obicei.
Seb


Pai incercati si voi ceva in stil european: tot aveti site, fiti transparenti si puneti toate cheltuielile legate de bal la vedere.Poate are cineva o basculanta si iesiti mai ieftin la transport:D .Asa cred ca nu va mai avea nimeni nimic de comentat legat de bani. Si 2 comentarii rautacioase legate de bal:
1)la 250.000 lei de persoana va trebui sa suportati bannere cu PSD pe post de reclama?
2)LM Popescu va fi invitat la bal?

Nota:And nu este student si nu va participa la bal iar afirmatiile sale vor fi interpretate ca atare.

mad_max
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 17, 2003 9:26 am

Postby mad_max » Wed May 19, 2004 11:35 pm

Treaba kandeste din 2 motive:

1. Pana acum n-am cunostinta sa se mai fi facut un asemenea bal (cel putin in anii precedenti). Toti si-au facut care pe unde-au putut, cu seria, sau pur si simplu nu au facut. Iar acum, BRUSC, dupa toate magariile de la fkultate, apare BALUL. In contextul alegerilor din UMF si al celorlalte alegeri. Interesant...

2. RESPECT MUNCA CELORLALTI, dar cred ca o treaba de o asemenea amploare nu ar fi trebuit organizata de niste studenti cu Oprescu in spate, ci de FACULTATE! Ar fi avut un grad mult mai mare de credibilitate. Asa - treaba miroase a interese personale. Ca nu e asa, cine poate stii...

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Thu May 20, 2004 12:58 am

Salut,

Pentru And:

Daca vorbesti de site-ul med.pub.ro atunci cred ca ai si vazut ca nu e un site tocmai adus la zi din mai multe motive (neimportante cred pentru acest topic). In al doilea rand balul e in faza de proiect iar costurile sunt estimative. Discutiile sunt inca principiale dar promisiunile de amplasare, masa, transport etc au fost ferme.
Poate are cineva o basculanta si iesiti mai ieftin la transport:D .Asa cred ca nu va mai avea nimeni nimic de comentat legat de bani.


Sa inteleg ca esti invidios ca se face, tu nefiind anul VI, si de aici si sarcasmul.

1)la 250.000 lei de persoana va trebui sa suportati bannere cu PSD pe post de reclama?
2)LM Popescu va fi invitat la bal?


Deja te cam contrazici singur. Dupa ce ne recomanzi o basculanta pentru reducerea costurilor si sugerezi ca organizatorii ar putea sa-si traga din bani te miri totusi cum s-ar putea face balul cu asa putini bani. Cand o sa strangem banii o sa anuntam si sponsorii dar deocamdata n-a fost vorba de nici un partid politic si de nici un alt sponsor. Eu n-as refuza sponsorii pentru ca exista posibilitatea sa se mai reduca din costuri.
Poate ca ceilalti colegi o sa ma contrazica si o sa spuna ca ei nu vor nici un banner la balul lor si ca prefera sa dea niste sute de mii in plus.
In privinta lui LM Popescu: daca o sa aiba functie de conducere in UMF o sa fie invitat, iar daca nu, are sansa de a fi invitat de o serie de studenti (studentii pot sa aduca profii pe care-i vor dar probabil ca asta va umfla costurile pentru studenti, petru ca deocamdata am discutat ca ar fi corect ca fiecare serie sa invite cativa profi pentru care plateste taxele). Tu crezi ca va veni? indiferent de situatie..


Pentru mad_max

1. Pana acum n-am cunostinta sa se mai fi facut un asemenea bal (cel putin in anii precedenti). Toti si-au facut care pe unde-au putut, cu seria, sau pur si simplu nu au facut. Iar acum, BRUSC, dupa toate magariile de la fkultate, apare BALUL. In contextul alegerilor din UMF si al celorlalte alegeri. Interesant...


Asa cum am spus in mesajul anterior mie chiar nu-mi ardea sa ma gandesc si mai ales sa organizez acest bal. Oana Batcu, o colega din seria IX a luat insa initiativa, a facut un grup cu reprezentantii tuturor seriilor anului VI, a venit cu propuneri concrete, s-a implicat efectiv. Tot ea i-a convins pe mai multi ca e o treaba "faina" sa facem bal mai ales ca in anii trecuti nu s-a mai facut. Discutand cu ea, afland si ca deocamdata nu exista decat oferta "Cercul Militar" care nu prea satisface, am promis ca o sa-l intreb si pe Prof Oprescu daca nu cumva are vreo relatie pentru a gasi o amplasare mai buna pentru bal. Am avut surpriza sa ofere o amplasare mai mult decat "interesanta" si chiar sa se ofere sa ne ajute cu organizarea. Interesant.. intr-adevar.


2. RESPECT MUNCA CELORLALTI, dar cred ca o treaba de o asemenea amploare nu ar fi trebuit organizata de niste studenti cu Oprescu in spate, ci de FACULTATE! Ar fi avut un grad mult mai mare de credibilitate. Asa - treaba miroase a interese personale. Ca nu e asa, cine poate stii...


Nu m-am prezentat pe acest topic: sunt Sebastian Zavoian, Presedinte al SSM. Nu stiu in ce masura informatiile astea au ajuns la tine dar de baluri s-a ocupat totdeauna SSMul sau.. un grup de studenti - mai totdeauna din SSM. De ce "credibilitate" e nevoie? Ce "interese personale" se pot urmari?
Vrei sa te implici in organizare? Te rugam chiar! In felul asta o sa poti sa-ti urmaresti si tu alaturi de noi niste "interese personale". Sau daca nu poate convingi tu "facultatea" orice ar insemna cuvantul asta pentru tine si atunci avem si credibilitatea. :wink: Ca nu te intereseaza dar iti place sa bagi strambe, cine poate stii..

Apreciez sinceritatea dar in opinia mea daca nu sunteti interesati de subiect ca si participanti la bal atunci cred ca ar fi mai bine sa trecem topicul la sectiunea "Barfe".

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

docktorelul
junior
junior
Posts: 33
Joined: Tue Mar 23, 2004 12:38 am

Postby docktorelul » Thu May 20, 2004 2:49 pm

da ,intr-adevar sunt intrebari romanesti adresate unor "romanashi"!!!prea mult se face apel la aceasta fraza, este probabil ideea care inchide orice discuttie, dupa care nu se mai poate spune nimic...dar in spate se ascund urmatoarele:studentii protesteaza, alegerile au fost incorecte!!!"il sustinem pe oprescu?"aaaa ,nu este o chestiune de etica, ce-i intrebarea aasta perversa? facem bal , ne ajuta oprescu... "ce faceti iar numele distinsului doctor?" aaaa nu ...ti se pare, este o intrebar de "romanash"," presa zice ca il sustinem pe oprescu''? aaa nu...presa minte...halal vara , monsher, ma pregatesc de stagiu...

mad_max
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 17, 2003 9:26 am

Postby mad_max » Thu May 20, 2004 7:41 pm

Ideea de bal cu tot anul e Ok. Subscriu! (la idee)

Ptr Seb
In ceea ce priveste cine esti, stiam. Din pakte, SSM ramane ptr mine la nivelul scandalurilor, atunci cand am decis ca nu mai vreau sa mai de-a face cu el (stii, Ene, jante cromate si revizia la Laguna etc).

Vrei sa te implici in organizare? Te rugam chiar! In felul asta o sa poti sa-ti urmaresti si tu ...
Pueril!
Oricum, poate ar trebui sa ramana o kle "oficiala" de informare in privinta asta. Pentru asta am si deschis topic-ul. (Vezi si numarul de vizitatori - concluzia: lumea vrea sa stie!) Prea multe zvonuri in toate directiile strica. Mai ales in contextul actual din fkultate.

mad_max
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 17, 2003 9:26 am

Postby mad_max » Thu May 20, 2004 10:23 pm

Ptr Seb
Bref: TRANSPARENTZA! E vorba de multi oameni si de vremuri (relativ) tulburi prin facultate. Asta ca sa n-ajungi si tu in postura celor care te-au dat afara de la alegeri.

Bafta!

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Tue Jun 29, 2004 9:19 pm

Dragilor, stire de ultima ora: NU se mai tine balul vineri !!!!
Cica se amana dupa licenta! Asemenea bataie de joc......cu trei zile inainte...nu am cuvinte....

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Wed Jun 30, 2004 12:42 pm

seb wrote:Salut,

Stiu ca dezinformari se fac la greu, manipulari si mai si..

Ideea si initiativa de a organiza bal a fost a Oanei Batcu din seria IX. [...] ne-am oferit noi sa-l intrebam pe Prof Oprescu [...]



Intrebarea mea, chiar va rog sa imi calificati naivitatea drept extrema, este de unde stiu eu ca nu se adevereste acum profetia lui Seb? Poate ca nu se amana nici un bal.

Oricum, o sa imi citez o colega: "ce bine ca am terminat facultatea!"

Bafte!
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
Courage
junior
junior
Posts: 79
Joined: Wed Oct 15, 2003 9:42 pm
Contact:

Postby Courage » Wed Jun 30, 2004 1:23 pm

Dragi tovarasi: "Reinvierea se amana pe termen nedefinit !!"

Cam asta a fost mesajul tembel primit in lista de discutii a seriei VIII, anul 6.

Din motive care scapa intelectului nostru precar, acest bal este o noua si bataie de joc, care de fapt incununeaza succesul terminarii facultatii asteia de kko.

Daca va uitati doar la nr threadurilor cu scandal, va dati seama ca totul e putred si canibalismul e in floare in UMF, asa ca mai conteaza un bal pentru niste derbedei ?

VIN ALEGERILE SI VOI VRETI BAL ???!!! :@

ME SICK ! :@

Stiu ca toti implicati vor ridica neputinciosi si timorati din umeri, dar unii chiar au investit in acest eveniment monden si culmea este ca acea amplasare "de vis" sigur nu va mai fi libera pt. prostime prin toamna.. (si alt guvern atunci).

User avatar
laurapopescu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Feb 25, 2004 6:34 pm

Postby laurapopescu » Wed Jun 30, 2004 5:31 pm

Postat de Radu Mihailescu pe grupul SSMB


From: Radu Mihailescu <radanmih@y...>
Date: Wed Jun 30, 2004 5:27 pm
Subject: bal



amanarea banchetului se datora exclusiv lipsei mancarii si bauturii,
toate celelalte lucruri erau aranjate.
BALUL A RAMAS CA SE VA TINE VINERI, LA DATA PROGRAMATA.
astazi am vorbit cu alti furnizori si am vazut ofertele de bautura si
mancare; bautura va fi luata azi, singurul lucru nebifat pe agenda a
ramas sa ne consultam cu seful de sala de la snagov in privinta
mancarii si problema va fi astfel rezolvata.
sefii de serie au anuntat ca sunt de acord, vor fi aceleasi conditii,
poate mai putina mancare, dar asta nu cred ca supara pe nimeni, in
conditiile in care putem reusi sa respectam programul initial.
cativa (vreo 10) studenti si-au retras banii, speriati de perspectiva
unei proaste organizari sau de aceea a amanarii balului. nu va
retrageti banii, avem sansa de a ne bucura cu totii impreuna de un
sfarsit de facultate la palatul snagov, asa cum era stabilit.
intrucat trebuie sa facem niste calcule si sa cumparam mancarea si
bautura in baza sumei disponibile, cei care doresc cu tot dinadinsul sa
se retraga o pot face pana la ora 19, astazi, pentru a ne permite sa
comandam in cadrul bugetului disponibil.

rdm

jdoe
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu May 27, 2004 11:43 pm

Postby jdoe » Wed Jun 30, 2004 5:44 pm

Intr-adevar, se poate ca lumea sa se simta foarte bine si cu mancare mai putina. Aveti totusi in vedere ca nu cumva sa-l invitati pe LM-ul daca nu aveti mancare destula...pe de o parte pentru ca nu se face...pe de alta pentru ca atunci chiar ramanem flamanzi :D

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Wed Jun 30, 2004 5:48 pm

...sa inteleg ca tu chiar ai o problema cu LM?

jdoe
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu May 27, 2004 11:43 pm

Postby jdoe » Wed Jun 30, 2004 9:35 pm

Eu? Nicidecum.... :)

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Wed Jun 30, 2004 11:17 pm

Stire finala: balul nu se mai face deloc!Este o situatie penibila,cei vinovati de ea ar trebui sa-si ceara scuze in public!
:evil: :evil: :evil:
Eu am insa o propunere pentru a repara cumva aceasta situatie:haideti sa ne intalnim toti care vroiam sa mergem la bal sa mergem cu totii intr-un club!Am facut un grup pe yahoo in acest sens:final_fara_tzeapa ca sa stabilim cele cateva detalii in privinta asta!Ca sa intrati in acest grup accesati: http://groups.yahoo.com/group/final_fara_tzeapa/join
Magister dixit!

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Thu Jul 01, 2004 12:24 am

Deci pana la urma nu se stie daca se va mai face bal ....adica in septembrie...oricum nu cred ca va mai avea chef cineva atunci sa se ocupe de organizarea unui asemenea eveniment. Si daca ar avea chef totusi cineva nu stiu cati vor mai avea chef sa participe...dupa asemenea bataie de joc.
Mai vrea cineva bal? Mie si prietenelor mele ni s-a luat.
Voi ce parere aveti? Ne luam banii si ii spargem in oras?

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Thu Jul 01, 2004 7:03 am

Voi ce parere aveti? Ne luam banii si ii spargem in oras?

klar! :D
intrati pe grupul pe care l-am facut ca sa stabilim o amplasare si o data :idea:
Magister dixit!

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Thu Jul 01, 2004 11:13 am

Am vazut ca deja am fost acuzat si eu si cei implicati de neseriozitate, ca am tras "tzeapa" etc. Este pe undeva normal pentru ca lumea are tot dreptul sa fie suparata ca nu se tine evenimentul asa cum am promis. Nu este normal insa ca se cauta vinovatii in noi cu orice pret, ca se incerca o oarecare manipulare a eventualilor participanti si mai ales se pune la indoiala buna intentie care a motivat organizarea acestui bal..

Balul nu s-a anulat asa cum incerca sa ne convinga mastermind pe mai multe cai (mastermind, adica Gabriel Cristescu, seful seriei X) ci s-a amanat pentru septembrie.
Imi pare rau ca nu au aparut la timp mesajele de informare si aici pe forum dar comunicarea s-a incercat a se realiza prin reprezentanti ai fiecarei serii pentru acest bal. Exista un grup de discutii dedicat care a fost creat de Oana Batcu si pe care sunt membrii reprezentanti ai fiecarei serii. La randul lor reprezentantii trebuiau sa faca informarea in serie.

Din pacate lucrurile nu au putut fi organizate cu foarte mult timp inainte si de fapt sunt lucruri care nici nu se pot aranja decat cu cateva zile inainte (aranjamentul salii, procuratul si pregatitul mancarii etc). Asadar exact cand trebuia sa se desfasoare aceasta ultima suta de metri, foarte importanta de altfel, am avut niste surprize neplacute. Una a fost ca persoana pe care ne bazam sa puna in miscare relatiile necesare a trebuit sa plece in strainatate. Mai ramaneau ca singure persoane sa coordoneze totul profesorii Oprescu si Popa, care de altfel se si angajasera sa sponsorizeze balul si sa se ocupe mai ales de aceste detalii de meniu, aranjament al salii etc (si rezervarea salii si autocarele erau aranjate tot de prof Oprescu). Cand am constatat si lipsa de timp a lor, mai ales datorita prelungirii alegerilor, ne-am dat seama (noi, adica cei din consiliu, senat, care am vazut si stim ce inseamna aceste sedinte care se tin deja zilnic si care unele dureaza peste 8 ore) ca nu o sa aiba timpul necesar sa puna totul in ordine asa cum ar trebui si am propus amanarea.
Propunerea reprezentantilor de serii cu care am vorbit a fost sa amanam balul pentru septembrie, dupa licenta, cam odata cu ceremonia de absolvire.

La aceasta propunere a reactionat vehement un grup care a si luat initiativa de a organiza totusi balul asa cum era programat. A venit intai cineva si a spus ca are foarte multi bani si foarte multe pile si ne arata cum se poate organiza balul asta pana a doua zi. Din pacate au renuntat si ei din diverse motive, probabil inclusiv banii putini stransi de la colegi, dar si alte surprize de genul ca desi aveam sala rezervata nu aveam niste chelneri si bucatari "rezervati". Ni s-a imputat si asta si ca n-am facut treaba decat pe jumate.. nici n-am avut pretentia ca era terminata, de aceea am si vrut amanarea. Pusesem insa la dispozitie ceea ce aranjasem, adica sala, muzica si probabil ar fi putut fi adaugate si autocarele.

Stiu ca o parte dintre voi au inteles ce s-a intamplat. Imi asum partea de "mea culpa" in primul rand pentru ca nu mi-am putut respecta promisiunea si pentru ca am dat dovada de neseriozitate prin amanarea balului. Au anuntat deja destul de multi ca vor sa se retraga si sa nu mai participe, sunt insa si destui care vor sa participe in septembrie. Asadar balul se va tine in septembrie.

Le stam la dispozitie celor ce doresc sa-si retraga banii si sa nu mai participe la bal si de asemenea le stam la dispozitie tuturor celor care doresc informatii suplimentare. Cred ca ar fi mai bine daca retragerea s-ar face prin intermediul reprezentantilor de serii sau daca nu, o sa stabilim niste ore intre care ne vom putea intalni probabil la facultate.

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Thu Jul 01, 2004 11:52 am

Oricum ar sta lucrurile lumea este foarte dezamagita...

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Thu Jul 01, 2004 12:39 pm

Am si eu o curiozitate: De ce o amanare pana in septembrie si nu cu 1-3 saptamani? Presupun ca daca tot lucrurile erau aranjate pe jumatate, in 2-3 saptamani se puteau aranja pana la capat, oricat de ocupat ar fi X si Y. Sau?
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Thu Jul 01, 2004 2:49 pm

pt ca sunt ocupati sa sarbatoreasca victoria :bday: :D ...distractie placuta!

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Bal in clubul Cuando!

Postby mastermind » Thu Jul 01, 2004 3:17 pm

Bal in clubul Cuando!
Am vorbit cu patronul si se tine maine seara in club Cuando!
Seria mea(10) si seria 7,din partea careia e organizator Magda
Braguta vor sa vina!Va rog pe toti care vreti sa participati sa va
desemnati un reprezentant pentru fiecare serie care sa stranga banii
sau sa-i aduca mie sau lui Magda personal!Noi am hotarat ca pretul sa
fie de 430.000/persoana banii care i-am retras de la organizatorii
balului de la Snagov!
In privinta transparentei strangerii de bani vom face procese verbale
cu toti banii stransi, vom lasa sa vada pe oricine va dori contractul
care se va semna cu clubul Cuando,orice chitante pentru alte
cheltuieli!
Datele noastre de contact:
Cristescu Gabriel 0722192884, amplasare: camin U2,camera 409, Regie
Braguta Magda 0721647271, amplasare: camin U4,camera 501, Regie
Mentionez ca oricine care doreste se poate implica in organizare,
doar sa ne sune si sa ne informeze ca vrea sa faca acest lucru!
Pentru alte detalii va rog sa intrati pe grupul de mail pe care l-am facut:
http://groups.yahoo.com/group/final_fara_tzeapa/join
Magister dixit!

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Thu Jul 01, 2004 3:54 pm

Seb, care este adresa grupului acela de discutii?
oricum, informarea s-a facut foarte prost. am destui colegi care n-au internet shi nici nu sunt prin Bucuresti. ma intreb cine i-a anuntat pe ei.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Thu Jul 01, 2004 7:37 pm

Salut,

Pentru wizzy:

Amanarea pentru septembrie a fost ideea reprezentantilor de serie cu care s-a vorbit marti. Balul se putea face si cu o amanare de doar cateva zile insa parerile au fost impartite si cred ca majoritatii ii pare mai logic sa se coreleze balul cu festivitatea de depunere a juramantului etc.

Pentru Pisica_den_Cheshire:
adresa grupului este marele_final2004@yahoogroups.com iar moderator este Oana Batcu din seria IX. Pe grup sunt inscrisi cel putin cate un reprezentant din partea fiecari serii si aveau datoria sa faca informarile in serie. Tot ei ar fi trebuit sa colecteze banii si eventual sa-i restituie acum..

Pentru sixtyne:
Stiu ca lumea este dezamagita si e pe buna dreptate. E o situatie proasta si se poate profita de ea pentru a mai arunca niste noroi in cei "vinovati". N-ar fi prima oara iar acum e de inteles pentru ca lumea e suparata..

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Jul 01, 2004 7:53 pm

seb wrote:Amanarea pentru septembrie a fost ideea reprezentantilor de serie cu care s-a vorbit marti.

De curiozitate, ce reprezentanti au fost aia? Cumva ai seriei VI si VIII?

seb wrote:Balul se putea face si cu o amanare de doar cateva zile

Sa fim sobri! De fapt nu era facut NIMIC! Ce se mai putea face in cateva zile? (si anume 3)Si oricum, voi nu ati prezentat astfel lucrurile. Ci ati amanat din balul pentru septembrie, "aranjand" ca banii sa fie pusi intr-un cont, ceea ce este de neacceptat pentru TOTI cei cu care am discutat eu. Nu-mi dau seama unde i-ati gasit voi pe aia incantati de idee.

seb wrote:adresa grupului este marele_final2004@yahoogroups.com iar moderator este Oana Batcu din seria IX.

Renuntati sa o mai bagati pe Oana in fata, ca sa va acoperiti voi. Atunci cand Oana a facut grupul, lucrurile incepeau... altfel. Si daca ar fi continuat asa, mai incet si fara interventia profetica a lui Oprescu, poate aveau si un final. MARE FINAL!

seb wrote:Pe grup sunt inscrisi cel putin cate un reprezentant din partea fiecari serii si aveau datoria sa faca informarile in serie. Tot ei ar fi trebuit sa colecteze banii si eventual sa-i restituie acum..

Mda! Inteleg ca de restituit se restituie ceva, dar nu toti, ca ceva keltuieli tot sau facut, kiar daca in final nu s-a vazut nimic.

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Thu Jul 01, 2004 8:02 pm

mie mi se pare normal sa se restituie suma in intregime. nu cred ca e cazul sa platesc din buzunarul parintilor pentru ceva ce nu am primit. pardon, un mic tichetzel.
cu cine ar trebui sa vorbesc pentru bani? cu persoana de la mine din serie care i-a strans?
sincer, nu shtiu daca ma mai risc pentru septembrie. pacat, zau.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Thu Jul 01, 2004 10:21 pm

Bai, fratilor, daca vreti sa mergeti mâine in Cuando, sau Quando sau cum s-o numi, grabiti-va sa confirmati, deocamdata inteleg ca s-au strâns insuficienti oameni pentru a inchiria clubul.
Gabi, inteleg ca va fi totusi mai ieftin. 300.000 am auzit. Te rog sa clarifici, ca nu mai pricep nimic.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Thu Jul 01, 2004 10:23 pm

Madi, am inteles ca si tu esti suparata dar intr-o maniera tendentioasa este mai greu de realizat un dialog.

De curiozitate, ce reprezentanti au fost aia? Cumva ai seriei VI si VIII?

(era vorba despre cei care au cerut septembrie)

Era vorba de reprezentantii prezenti la sedinta de senat UMF plus Gabi Cristescu de la seria X cu care s-a vorbit la telefon (cei prezenti au fost reprezentantii seriilor VI, VIII, IX, XII). A fost dublata apoi de refuzul categoric al seriilor (reprezentantilor) II, III, V si ulterior VII si X de a mai participa la bal. Astazi si-au retras practic toate seriile banii platiti, asta insemnand ca lumea fie nu mai vrea bal fie il asteapta pe cel din septembrie. Sunt intradevar unii carora le-ar place sa se tina balul macar peste o saptamana si am avut multe discutii astazi pe tema asta. Concluzia e ca orice am face acum nu mai putem sa-i impacam pe toti si inevitabil sunt unii care vor fi dezamagiti chiar de doua ori.

Sa fim sobri! De fapt nu era facut NIMIC! Ce se mai putea face in cateva zile? (si anume 3)Si oricum, voi nu ati prezentat astfel lucrurile. Ci ati amanat din balul pentru septembrie, "aranjand" ca banii sa fie pusi intr-un cont, ceea ce este de neacceptat pentru TOTI cei cu care am discutat eu. Nu-mi dau seama unde i-ati gasit voi pe aia incantati de idee.


Nu inteleg de unde esti tu asa de sigura ca pe de o parte nu era facut nimic si pe de alta parte nu se putea organiza totul in 3 zile. Organizarea a fost stabilita in linii mari inca de acum o luna si ceva. Marti era rezervata sala si aranjat cu muzica. Nu inteleg ce e asa greu de crezut ca mancarea si bautura se pot aranja in mod normal in 3 zile si chiar si in 2 daca stam sa ne gandim logic, fara sa fie vorba de criza de timp.
Cu banii mie mi se pare ca insinuezi ca totul a fost premeditat pentru a lua noi dobanda pe 2 luni pentru cei 160 mil. cat s-au strans.. Stiam ca unii ma cred/prezinta "malefic" dar parca as da dovada si de prostie daca asta ar fi fost strategia mea.


adresa grupului este marele_final2004@yahoogroups.com iar moderator este Oana Batcu din seria IX.

Renuntati sa o mai bagati pe Oana in fata, ca sa va acoperiti voi. Atunci cand Oana a facut grupul, lucrurile incepeau... altfel. Si daca ar fi continuat asa, mai incet si fara interventia profetica a lui Oprescu, poate aveau si un final. MARE FINAL!


N-am spus despre Oana decat ce a facut. N-am spus niciodata ca nu a facut ceva si din cauza ei s-a intamplat ce s-a intamplat. Nu cred ca am dat niciodata vina pe ea.
Interventia nu a fost a lui Oprescu si n-a fost profetica (credeam ca are alte sensuri cuvantul asta). Interventia a fost a Adinei care i-a cerut ajutorul lui Oprescu si lui Popa pentru gasirea unei amplasari (ii promisesem Oanei ca incercam sa scoatem balul din impasul in care se gasea atunci prin cautarea unei amplasari mai bune). Odata cu amplasarea a venit si oferta "full" pe care vad ca unii spun ca ar fi trebuit s-o refuzam si sa cerem 1,5 mil. de fiecare si nu 450.000 si macar stiam ca suntem independenti.. Imi place si mie independenta dar nu am considerat o problema aceasta "dependenta" mai ales ca multi au comentat si la aceasta suma de 450.000. A nu se intelge ca nu mi-e rusine si nu-mi pare rau de intorsatura de acum dar cu putina bunavointa se poate intelege ca exista si neprevazut pe lumea asta.

seb wrote:
Pe grup sunt inscrisi cel putin cate un reprezentant din partea fiecari serii si aveau datoria sa faca informarile in serie. Tot ei ar fi trebuit sa colecteze banii si eventual sa-i restituie acum..

Mda! Inteleg ca de restituit se restituie ceva, dar nu toti, ca ceva keltuieli tot sau facut, kiar daca in final nu s-a vazut nimic.


S-a platit muzica 180 euro si s-a hotarat sa se restituie mai putin cu 20.000/persoana pentru a se acoperi aceasta factura. Au fost discutii despre cine ar trebui sa suporte aceasta pierdere. Au fost voci care au spus ca organizatorii trebuie sa plateasca pentru ca ei au generat dezastrul, ei trebuie sa suporte consecintele. Eu as fi fost de acord sa suporte organizatorii din buzunar aceste pierderi daca prin organizarea acestui bal ar fi prestat servicii contracost. Vom incerca sa negociem cu firma respectiva care nu a mai prestat nici un serviciu pana la urma si poate recuperam macar o parte din bani ca sa poate lumea sa-si primeasca inapoi suma platita.

Pentru Pisica_den_Cheshire: cred ca parerile mele de rau nu te incalzesc cu nimic. Stiu ca treaba asta cu banii de muzica nu face decat sa agraveze situatia. Aproape toti colegii au inteles insa ca nu e vorba de rea intentie, nimeni n-a incercat sa aiba profit personal din asta iar ghinionul e pana la urma al tuturor. Banii se intorc pe aceleasi "cai" pe care au fost dati, adica prin aceleasi persoane care s-au ocupat de serii.
Deja s-au anuntat o parte insemnata din colegi ca ar fi doritori sa vina in septembrie. Sunt de inteles si cei ce nu mai au incredere, dar am observat ca in general sunt dintre cei care nu ne cunosc sau dintre cei care au conoscut partea "malefica" :twisted:

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Thu Jul 01, 2004 10:24 pm

Eu vreau banii toti! Pana la ultimul leu! Si aia 20000 sunt bani pentru care s-a muncit . Nu ma intereseaza ca s-a dat avansul pentru DJ, cei care au facut aceste incurcaturi, nu au decat sa plateasca din propriul buzunar.
Dupa ce ca responsabilii, care sunt aia, si-au batut joc de atata amar de lume, dupa ce ca ne-am pierdut timpul alergand dupa toalete prin tot orasul si am dat o caruta de bani pe haine, dupa ce ca am fost anuntati cu 3 zile inainte, au tupeul sa pretinda ca nici nu ne vom recupera suma investita? Asta e culmea! Pe mine nu ma intereseaza scuzele lor jalnice, ideea e ca nu si-au facut treaba cum trebuie si s-au bazat pe vesnicele promisiuni ale unora carora putin le pasa de noi si de balul si de viitorul nostru.
Deci ori toti banii, ori ne adunam toti in padure la Snagov si-l punem pe DJ sa presteze de 10 milioane. Nu va suparati dar cat costa de fapt DJ-ul asta, daca numai avansul a fost cateva milioane bune? Nu inteleg. Este cumva DJ Vasile sau ce?
A, si mai voiam sa spun ca ceremonia de absolvire si de depunere a juramantului a avut loc in octombrie! Sper ca nu va faceti iluzii ca va veni cineva atunci, cu o luna inainte de rezidentiat?

User avatar
alex-n
junior
junior
Posts: 70
Joined: Sun Dec 07, 2003 3:17 pm

Postby alex-n » Thu Jul 01, 2004 11:23 pm

Bai Seb, lasa vrajeala si nu mai face pe victima. Cine arunca acum cu noroi, arunca pe buna dreptate, si degeaba te miri ca esti suspectat de intentii malefice!

Nu incercati (tu si Adina) sa gasiti scuze penibile (gen, alegeri invalidate, persoana respectiva nu mai este in tara, Oprescu&Popa sunt prea ocupati sa dea un telefon, etc) incompetentei voastre. Daca voi erati/sunteti atat de ocupati, lasati frate pe altii sa se ocupe, nu asteptati voi pina in ultima clipa sa faceti rahatul praf!
Te bati cu pumnul in piept pe zeci de pagini ale forumului ca aperi interesele studentilor, al caror reprezentant te crezi. Oare organizarea balului nu intra in categorie "interesele studentilor"? Ca sa nu mai vorbim de bunul simt de a-i anunta pe toti participantii la bal de problemele aparute.

Miercuri, la intalnirea Adinei cu "grupul" de nemultumiti de care zici tu, ni s-au dat asigurari ca, citez: "totul este aranjat, sala, muzica, transport, mai trebuie luata mincare si bautura", ca pina seara sa aflam ca nu are cine sa aranjeze mesele si cine sa pregateasca mincarea. Deci, Adina fie a mintit cu nerusinare ca sa dezamorseze o situatie deja tensionata, fie habar nu avea despre ce vorbea. Iar "grupul de nemultumiti" s-a dovedit in final a fi 80% din studenti, pt ca intre timp au mai aflat si altii, inclusiv colegii nostrii din provincie

Pe mine nu ma intereseaza ce avans ati platit Dj-ului. Eu imi vreau toti banii inapoi! De unde, nu ma intereseaza! Sa zici mersi ca nu te pun sa-mi decontezi banii pe care i-am cheltuit cu balul asta. De timpul pierdut, ce sa mai zic!
Nu ne mai lua cu fatalitati de-astea cu factura la DJ. La orice factura se poate face retur sau se poate anula, iar banii se pot restitui. Asa ca las-o moale.
Nu-mi convine sa platesc niste bani pentru un serviciu de care sa nu beneficiez.
"Sunt masochist! Traiesc in Romania"

emma nicholson
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Apr 07, 2004 9:45 pm

Postby emma nicholson » Thu Jul 01, 2004 11:38 pm

Eu inteleg ca esti nervos (si sunt de acord ca ai si de ce), dar incearca sa fii obiectiv.
Deci ai grija ce vorbesti...pardon:ce citezi...daca vrei putem face "reconstituirea" cu martori (desi este clar ca nu ne mai ajuta cu nimic).
Iar grupul nemultumitilor prezenti ieri la faculatate era chiar un grup (adica nu erau mai mult de 15 persoane).
Adina

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Thu Jul 01, 2004 11:57 pm

:twisted:

User avatar
alex-n
junior
junior
Posts: 70
Joined: Sun Dec 07, 2003 3:17 pm

Postby alex-n » Thu Jul 01, 2004 11:59 pm

Se rezolva cu martorii!
Cei care au fost la Snagov au constat cu totul altceva decat ai spus tu.

Si daca erau numai 15, inseamna ca doar astia erau nemultumiti din toti cei care au dat bani? Seb asta a vrut sa insinuieze.

Deja nu stiu daca mai conteaza. Eu imi vreau toti banii! Nu ma incalzaste cu nimic ca imi dai dreptate ca sunt suparat. Timpul pierdut si planurile date peste cap nu mai pot fi recuperati.

Asa ca nu mai sta la taclale si gandeste-te cum vei face rost de banii DJ-ului!

Rectific: de transport nu ai spus ca este aranjat. Dar nu transportul era esential!
"Sunt masochist! Traiesc in Romania"

emma nicholson
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Apr 07, 2004 9:45 pm

Postby emma nicholson » Fri Jul 02, 2004 12:24 am

Te rog vorbeste civilazat si sa stii ca eu chiar nu am de gand sa stau la taclale cu tine (eu credeam ca vrei ceva explicatii).
Nu a fost nimeni la Snagov (deci esti si dezinformat si mai si dezinformezi).
Cat despre "facutul rost de banii Dj-ului" din nou esti dezinformat: nu am avut nici un amestec in acest lucru (de altfel nici eu nu am inteles de ce s-au dat toti banii acelui DJ).

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Fri Jul 02, 2004 8:10 am

Nu stiu daca esti dezinformata sau dezinteresata, dar S-A MERS la Snagov! Dupa ce s-a rezolvat (principial desigur) problema mancarii, despre care tu ai pretins ca ar fi singura nerezolvata, s-a mers acolo si abia apoi s-a ajuns la concluzia ca nu se mai poate salva balul pentru ca nu era nimic facut. Decat o sala rezervata si goala!
Si acesta a fost "Marele final":cry:

User avatar
alex-n
junior
junior
Posts: 70
Joined: Sun Dec 07, 2003 3:17 pm

Postby alex-n » Fri Jul 02, 2004 9:38 am

emma nicholson wrote:Cat despre "facutul rost de banii Dj-ului" din nou esti dezinformat: nu am avut nici un amestec in acest lucru (de altfel nici eu nu am inteles de ce s-au dat toti banii acelui DJ).


Nu sunt dezinformat. Chiar daca nu te-ai ocupat tu de DJ eu te consider direct responsabila pentru animarea/anularea balului.
Asa ca TU trebuie sa faci rost de bani pentru restituirea lor.

Alex
"Sunt masochist! Traiesc in Romania"

emma nicholson
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Apr 07, 2004 9:45 pm

Postby emma nicholson » Fri Jul 02, 2004 9:47 am

Te rog sa te informezi: la Snagov nu s-a ajuns (au plecat spre Snagov, dar nu au mai ajuns).

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri Jul 02, 2004 9:49 am

Adina, nu te-ai ocupat tu de DJ; si asta este clar , de vreme ce era singura treaba aranjata , in fond, din tot balul. Nu a zis nimeni ca tu te-ai ocupat, ci ca tu si Seb sunteti autorii acestui dezastru, asa ca voi sa platiti. Degeaba ne aburiti cu balul la toamna, ca daca nu se face, ramanem si cu bani pierduti si cu iluzii desarte. Asa ca cei care se retrag e normal sa-si primeasca TOTI banii inapoi. Degeaba spui ca vrei sa dai explicatii, ca nu poti da nici o explicatie care sa stea in picioare, asa ca... renunta.Tu vrei sa ti se vorbeasca civilizat , cand tu nu ai decenta sa te porti civilizat si sa recunosti ca ai dat-o in bara.
Explica-mi si mie : de ce ai pretins sus si tare ca totul este aranjat cu restaurantul si ca nu mai lipseste decat mancare si bautura? A, nu stiai ca nu intra si chelnerii in pret ? Scuza-ma ,dar cine trebuia sa stie asta, daca nu voi? Nu cred ca va dati seama de amploarea dezastrului provocat de voi si de scumpul vostru Oprescu. De ce Seb spune ca a avut acordul sefilor de serie , cand eu stiu cel putin 2 care habar nu aveau de treaba asta, iar altii s-au impotrivit ? Voi veniti si dezinformati lumea , nu noi. Vreau sa stiu si eu : ce anume trebuia sa rezolvati voi si ce anume Oana, ca sa fie clar pentru toata lumea. Nu vedeti ca nici macar nu stiti ca au fost la Snagov? Habar n-aveti , ca de n-aveti timp de prostii de-astea, pe voi alegerile va intereseaza!
Lumea s-a agitat pentru treaba asta, a pus suflet, s-au facut investitii suplimentare, unii au ramas in Bucuresti spacial pentru bal, altii s-au intors de unde erau tot pentru bal si..surpriza: cu 2 zile inainte de bal li se spune ca nu se mai face! Penibil...
V-ati batut joc de cateva sute de colegi! Si mai aveti pretentia sa va respecte lumea si sa mai creada ceva din ce spuneti. Ar trebui sa va cereti scuze , dar nu aveti voi decenta asta...

PS Si pentru colegii care stiau ca nu se mai face balul , dar nu ati binevoit sa veniti miercuri la facultate: sa va fie rusine , ca ati stat comod acasa si ati asteptat ca altii sa va apere interesele! De asta a ajuns Seb sa creada ca numai un amarat "grup" este nemultumit de situatie!

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri Jul 02, 2004 9:54 am

Si chiar daca nu au ajuns la Snagov, ideea este aceeasi: nu era aranjat nimic , din ce trebuia aranjat. Asta e doar un detaliu, nu incerca sa distragi atentia de la adevaratele probleme.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests