cum e la medicina (pentru liceeni)

care ne mananca zilele
tibicon
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 10, 2003 5:53 pm
Location: Bucuresti

poate ma ajuta cineva

Postby tibicon » Mon Nov 10, 2003 6:13 pm

Sunt in a 11 shi m-am decis sa sau la medicina militara shi caut de vreo doua saptamani subiectele de la admitere dar nu le gasasc (nu pre stiu unde sa caut! :?: :!: ). Poate imi spunetzi pe und ele gasesc sau poate mi le trimitetzi!!

User avatar
Roxad
junior
junior
Posts: 92
Joined: Mon Oct 27, 2003 6:10 pm
Location: Romania

Postby Roxad » Mon Nov 10, 2003 8:03 pm

Partea buna e ca nu-s sg-u' liceean de p-aci!

Partea rea e ca'..... a da .... ca nu mai am prietena..... ! ma skuzati pt. offffffffffff-kestiunea asta.... da'...... s-o lasam balta!

krispy - kestia cu informatica a fost shi la mine... pana m-am ofticat ca n-am luat la Olimpiada Nationala........ shi am renuntzar total.... ! TOTAL !
Totu' a ramas pasiune....... nu prea le potzi imbina pe cele doua...... deshi am auzit ...... repet AUZIT!! ca in strainatate exista o imbinare intre cele doua ...... pe la aparatura elecronica folosita in medicina.... softuri... folosite pt a rula aparatura, etc....... se plateste Foarte BIne! da' n-am auzit de asha ceva in romania...... poate altcineva iti poate mai multe informatii!
Daca o luam ca tehnologie/genu' asta...... asta vara visam sa fac cum fac americanii la ER - erau cu camera intr-un spital MARE. Transplant de cord, pancreas , ficat la ordinea zilei! M-a mira ca nu aparea creieru pe lista de transplanturi! Revenind in Romania..... parca acu' un an s-a facut in premiera prima operatzie de cord.!
Bv pt pian - era o vreme cand doream shi yo sa-nvatz,.,,,,,, da mi-am petrecut timpu cu okupatzii copilareshti!
Saftu meu e......... A ..... daca ma gandesc........ de fapt nu ma mai gandesc......... FA-O! asta mi-am spus-o shi mie! ....... FA-O daca iti place..... sincer am ales shi medicina intr-un fel pt. ca numik altceva nu ma multzumeshte, tehnica, armata, ASE-ul .... ( matematica, geografia, economia) ....... nimik din asta nu ma atrage....... nu m-as mira sa ne vedem peste 3 ani prin Buc!

PS : uite-te shi la post-urile de mai sus shi pg. anterioare ale celor mai mari! Mi-e mi-au intarit ideea de a da la Medicina!
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Mon Nov 10, 2003 8:17 pm

Roxad ai auzit tu ceva ...bine. :) Probabil te referi la bioinginerie medicala( eu unul fac un master pe asa ceva in Poli). Primele facultati pe asa ceva au aprut prin anii '90 afara, a aparut si una la noi la Iasi( nu prea stiu ce fac ei pe acolo). Raspunsul meu la intrebarea voastra e urmatoru: se poate imbina una cu alta si inca foarte bine si e undomeniu interdisciplinar super, cel putin daca e sa iau in calcul ca industria americana de bioinginerie are o crestere prognozata puternica ca investitii si profit, urmand se pare a detrona industria farmaceutica.

Legat de domeniul asta info/med m-am jucat cu ceva soft de reconstructie 3D dupa imagini 2D( vezi 3DSlicer - free, al celor de la MIT), ceva soft de simulare si modelare( FemLAb), ceva simulari de procese biologice..si deocamdata atat. Ceva mai multe dupa rezidentiat, cand va trebui sa termin si lucrarea de master, de data asta facuta pe bune.. 8)
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
krispy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 06, 2003 7:51 pm
Location: mai aproape de viitor
Contact:

Postby krispy » Mon Nov 10, 2003 8:45 pm

Da, intr-adevar este o facultate de bioinginerie medicala la Iasi (singura din tara, infiintata in `94) si o sectie asemanatoare este la politehnica la fac. de stiinta si inginerie a materialelor (cu specializare in ingineria medicala). Acesta din urma se ocupa in principal cu tehnicile de protezare, dupa cate stiu eu.
Facultatea de la Iasi are 4 subsectii: biotehnologii medicale, tehnologii de protezare, bioinstrumentatie medicala si managementul sanatatii. In tara nu prea sunt perspective, dar diploma este recunoscuta international :wink:
Problema ar fi ca facultatea nu era inca atestata la inceputul lui septembrie... :roll:
Pentru mai multe informatii: http://www.bioing.umfiasi.ro

Roxad wrote:krispy - kestia cu informatica a fost shi la mine... pana m-am ofticat ca n-am luat la Olimpiada Nationala........ shi am renuntzat total.... ! TOTAL !

Si la mine a fost aproape aceeasi chestie - am ajuns a 2-a la judeteana si n-am luat la Nationala. Si apoi m-am apucat de anatomie :D Dar la info n-am sa renunt asa usor... trebuie sa gasesc eu ceva :?
"Nu vedem bine decat cu sufletul, esentialul este invizibil pentru ochi"

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Nov 10, 2003 8:51 pm

chiar se discuta pe la minister de facultatea cea de pomina de bioinginerie de la iasi - fabrica de someri pe fata - pe care umf iasi nici nu are "curajul" sa o propuna spre acreditare la minister. master de bioinginerie - ca la poli bucuresti - mai hai ca mere... dar facultate...

tibicon
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 10, 2003 5:53 pm
Location: Bucuresti

Postby tibicon » Wed Nov 12, 2003 3:59 pm

cred ca fac de bioinginerie (sau what ever) este la fel de buna pt romani ca si fac de inginerie aerospatiala(buc).Au titluri pompoase dar cand vine vb de practica ups (probleme...probleme).in sfarsit n-am nimic cu cei ce-au ales fac. astea, dar sa fim serioshi daca nu cumva au de gand sa plece afara ori vor muri de foame, ori vor fi oameni cu doua-trei facultati.
PAREREA MEA!!!!!!!!!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Nov 12, 2003 5:05 pm

ok tibicon, dar fa-o afara..la fel ..parerea mea :lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
krispy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 06, 2003 7:51 pm
Location: mai aproape de viitor
Contact:

Postby krispy » Wed Nov 12, 2003 9:21 pm

victor wrote:facultatea cea de pomina de bioinginerie de la iasi - fabrica de someri pe fata

Daca stam sa ne gandim bine, majoritatea facultatilor sunt fabrici de someri... Doar 20% (dar cred ca nici atat) din studenti au un loc asigurat (in tara) dupa terminarea facultatii. Cei fara posibilitati materiale, care nu-si pot deschide un cabinet sau o afacere sau orice - privat, preiau "meseria" de somer...
Deci care e alternativa? :)
"Nu vedem bine decat cu sufletul, esentialul este invizibil pentru ochi"

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Nov 13, 2003 12:25 am

Vorba unui clasic in viatza :P GO WEST AND GO NOW!!!!
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Roxad
junior
junior
Posts: 92
Joined: Mon Oct 27, 2003 6:10 pm
Location: Romania

Postby Roxad » Thu Nov 13, 2003 12:51 pm

Alternativa e sa dai la medicina shi sa ai ca pasiune info.... poate pe la 27 sau 30 de ani cand termini faci specialitate in bioinginerie shi pleci peste hotare...... greu de crezut c-o sa tzii la opinia asta pana la vasta aia!
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!

User avatar
Courage
junior
junior
Posts: 79
Joined: Wed Oct 15, 2003 9:42 pm
Contact:

Postby Courage » Fri Nov 14, 2003 2:24 am

Nu am avut rabdare sa citesc tot, dar imi dau seama ca inca visezi MULT.

Cativa dinaintea mea au cam cazut in iluzia romantismului, probabil pentru ca si-au realizat propria protectie impotriva realitatii :(

Din pacate eu am fost un visator cand am intrat la facultatea asta.

Am intrat pt. ca stiam fizica si chimie (imi plac la nebunie), iar anatomia m-am chinuiat 2 ani sa o inghit.
Am intrat in primii 10 !

Dupa 2 saptamani, visul s-a spulberat.
Chestia se imputea (si asa a ramas).
M-am amagit ca in 6 ani totul o sa se schimbe !
S-a schimbat, dar nu in bine !

In primii 2 ani pierzi vremea la greu, stai pe la facultate de te uita D-zeu si ti se indeasa in kap o cantitate impresionanta de informatii inutile si prost stucturate. Le vei uita ingrijorator de repede !

Una dintre multele deficiente (majore) este faptul ca in primii 2 ani NIMENI nu subliniaza ce e de fapt important, tot universul tau invartindu-se in jurul examenului de anato si biochimie..

In anul 3 mai se schimba putin lucrurile.

In anul 4 incepe distractia cu module si aici e o grozavie intreaga.
Esti mai liber, dar la cursuri e cam haotic si sincer gasesc ca sunt o pierdere de vreme, din moment ce adesea sunt rezumatul cartii (- elemente interesante).

La LP, adesea pierzi timpul la greu.. (per total viata ta)

In acest fel cam trec si ultimii 3 ani si crede-ma ca te vei schimba !
Te vei uita in fata si vei vedea ceatza si foame !

E o meserie nobila, dar desi suna frumos, foamea este totusi o nevoie primara care foarte usor depaseste sentimentul de superioritate a al fiintei bicefo-medicale.

Atunci iti dai seeama ca de fapt singurul tau viitor aici este compromisul:

- iti indepartezi termenul de intemeiere al unei familii
- iti planifici primul copil pe la 3x ani
- incepi sa culegi spaga
- salivezi dupa o tzoala
- devii din ce in ce mai frustrat

Spaga este cel mai josnic lucru, dar e singura solutie, de aceea noi toti in vedem ca pe ceva normal !
Spaga este singura solutie ca sa ai o viata normala ca medic in .ro

Culmea este ca trebuie sa mergi mult pe burta si sa ai multa bafta/pile, pentru ca spaga sa fie intr-o cantitate multumitoare...

P.S Am uitat. Mai vrei cumva si o casa/masina ?
Atunci fa-te chirurg si o sa ai SI o alee in cimitir.

Concluzia mea?
Trebuie sa fii nebun/romantic/prost ca sa dai acum la medicina.

Dar pe de alta parte nici celelalte optiuni nu sunt prea vesele.
Oricum eu consider ca barbatul este principalul sustinator financiar al unei familii, iar la 25-30 de ani sa vin acasa cu 3 mil de lei.. e patetic (dar e viata pe care o vei avea).

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Fri Nov 14, 2003 4:43 pm

Courage wrote:Spaga este cel mai josnic lucru, dar e singura solutie, de aceea noi toti in vedem ca pe ceva normal !
Spaga este singura solutie ca sa ai o viata normala ca medic in .ro

Culmea este ca trebuie sa mergi mult pe burta si sa ai multa bafta/pile, pentru ca spaga sa fie intr-o

cantitate multumitoare...

P.S Am uitat. Mai vrei cumva si o casa/masina ?
Atunci fa-te chirurg si o sa ai SI o alee in cimitir.

Concluzia mea?
Trebuie sa fii nebun/romantic/prost ca sa dai acum la medicina.

Oricum eu consider ca barbatul este principalul sustinator financiar al unei familii, iar la 25-30 de ani sa

vin acasa cu 3 mil de lei.. e patetic (dar e viata pe care o vei avea).


Stiu. Ai multa dreptate!
recent am gasit un articol in romania libera (nu stiu cine a scris acest articol in Romania Libera dar
vreau sa il felicit pt ca e singurul care a luat o atitudine)
http://www.romanialibera.ro/editie/inde ... 003&idx=78
si l-am postat pe forumul CMB, poate-poate om mai sensibiliza factorii de decizie cu problema asta,
desi pe mine nu ma mai afecteaza in mod direct problema, eu depasind momentul. Totusi inca mai am
vii in memorie primele luni ale stagiaturii ca fiind cel mai nasol moment din viata mea.
Imediat dupa licenta, parintii m-au anuntat ceremonios ca gata, ai terminat facultatea, de acum noi nu
te mai sustinem cu nimic, nici macar cu mincare.
Ma rog, vestea a cam pica ca o bomba, chiar nu ma asteptam, dar, pt ca mai avusesem alte joburi in
timpul facultatii stiam ca nu e prea greu sa iti gasesti un job. zis si facut, m-am apucat rapid sa imi
caut job.

Eu... cu gindul la medicina - mama mama ce mare doctor o sa fiu... abea asteptam...
Intre timp, in perioada dintre terminarea facultatii (vara) si inceperea anului de stagiu (ianuarie anul
urmator), ca sa ma intretin, imi gasesc un job de 300$ (in care mare lucru nu faceam dar din ora in
ora se serveau angajatilor pizza, sandwichuri cu salam de sibiu, salate, cafea si pepsi la discretie), dar,
de fraier, tot cu gindul la medicina stateam; abea asteptam inceperea stagiului.
Pus pe fapte mari, imi aleg cel mai serios spital (cel putin in opinia mea), unde stagiarii si rezidentii
chiar sint pusi la munca, unde ca stagiar faceam 4 garzi /luna obligatoriu. Eu cu gindul sa fac treaba...
Si, la sfarsitul anului, renunt la jobul meu de 300$, in cel mai mare entuziasm nebun, inconstient si
om mai putin dotat intelectual, ca gata, de-acum o sa fiu doctor, acum o sa incep maretzul an de stagiu !
Nu stiu ce-o fi fost in capul meu atunci. Cumva, aveam in minte respectul cu care erau tratati angajatii
unde lucrasem. Nici prin cap nu imi trecea ca ar putea fi altfel. In naivitatea mea credeam ca in
sistemul de stat medical o sa fiu respectat la fel cum fusesem respectat in toate joburile din sectorul
privat unde lucrasem. Si nici in cele mai nasoale cosmaruri nu-mi trecuse vreodata prin cap ideea de
spaga legata de job, pt ca pina atunci, toate joburile pe unde lucrasem le obtinusem pe puterile mele,
din ziar, aplicat si dat interviu la fel ca toata lumea.
Bun. Si incepe anul de stagiu... Prima saptamina confuzie si deziluzie totala. Nu aveam o
resonsabilitate clara, nu stiam care ar trebui sa fie atributiile si responsabilitatile mele ca medic stagiar,
medicii ai batrini pareau agasati de prezenta noastra a stagiarilor (un fel de "ce mai sinteti si voi pe aici
ca mai mult ne incurcati"), in sfarsit, parea ca nimic nu este "normal" acolo, iar respectul fata de
angajat la fel ca si fisa postului (job description-ul) lipseste cu desavirsire.
A doua saptamina ni se clarifica macar un aspect. Ca se asteapta de la noi sa stam in garzi si sa
preluam pacientii din camera de garda, sa le facem anamneza, sa-i examinam si sa le prezentam apoi
cazurile la cei din linia intai.
Ok, zis si facut. macar in garda ni se ofera posibilitatea sa facem pe doctorii...
Bai, si vine prima zi de garda!...
Pe la ora 2 deja behaiam de foame. Imi iau inima-n dinti si intreb: dar nu ar trebui sa serveasca masa
pe aici ? stagiarilor li se serveste ? Mi se spune ca da, dar ca sa mai astept.
Pe la ora 3, in sfarsit vine cineva si striga sa urcam sus ca se serveste masa. Bun... Si cand ajung
sus... surpriza! Un pumn de macaroane fierte-n apa, fara nimic altceva, dar atit de bine fierte si
apoase de zicea-i ca-s muci.
Ma uit si nu-mi vine sa cred! Stateam acolo cu gura cascata si nu puteam intelege cum am trecut eu de
la pizza si salam de sibiu la o lingura de muci ! Nu intelegeam!...
Pe urma ma gindesc, ma, poate o fi asa numai pt stagiari. Asa ca prind momentul sa observ pe furis ce
maninca medicii titulari, aia batrini, din linia intai. Cand colo, un blid de cartofi prajiti atit de bine de
erau negri de arsi. Fara carne, fara nimic nimic altceva. Deja nu mai intelegeam chiar nimic! Unde erau
drepturile angajatului ?... Ce se intimplase cu respectul ?... De fapt ce se intimpla!?! ...in general, ca
nimic nu era in regula!
Asa am stat in stare de uimire si nedumerire, parca intr-un vis urit, parca nu-mi venea sa cred ca e
adevarat, toata luna aia!
Si vine si ziua de salariu. Stau la o coada infernala la caserie vreo 3 ore si cand imi vine si mie rindul,
casiera imi pune in mina, cu un zimbet care reflecta "marea sarbatoare" a zilei de salariu, imi pune in
mina echivalentul a 40$ si un fluturas. Am ramas MASCA! Pina-aici a fost !
Asta chiar punea capac la toate! Imi venea sa-i zic: "cucoana, cred ca este o eroare, nu se poate sa-mi
dati asa putin! Cum poate trai un om o luna de zile cu 40$ ?!" M-am uitat la mutra ei surizatoare,
femeia arata cat se poate de bine intentionata. Asa ca mi-a fost jena sa-i mai zic ceva casierei, ca nu
era vina ei saraca.
Restul anului l-am trait ca intr-un vis urit, halucinator, in care numai speranta ca "lasa, ca la anu o sa
fiu rezident si o sa am alt statut decit cel de stagiar" (ca stagiar eram priviti un fel de "nici cal nici
magar"... "nici medic nici student"), numai gandul asta m-a tinut sa merg inainte pe burta goala acel
an.
Si... surpriza! CEA mai mare surpriza dealtfel! Nimic nu s-a schimbat in timpul rezidentiatului...
doar munca mai multa pe aceeasi bani si aceeasi lipsa de respect.
Singura diferenta a fost ca mi-a intrat in cap ca daca vreau sa traiesc normal, nu sa traiesc bine, ci
doar sa traiesc, atunci trebuie sa imi castig niste bani de trai din alt job.
Asa ca, sint total de acord cu ce ai scris.
O asemenea experienta trebuie traita ca sa o intelegi. E greu sa ai dimensiunea reala a problemei doar
citind-o.
Si cand ii "aud" pe unii care se dau viteji si arunca cu larghete afirmatii zdrobitoare de genul:
Courage wrote:Eu daca nu eram acum la medicina as fi cistigat citeva (doua, trei ) sute de dolari pe luna iar in citiva ani poate chiar citeva mii, si asta fara sa fac nici o facultate, poate doar niste cursuri...
In schimb am ales sa fac medicina, sa dau citeva sute de dolari pe carti si atlase si sa nu mai am timp de nimic altceva (inclusiv sa mai cistig niste bani ca sa ma sustin financiar in anii de studii) si sa nu am convingerea ca voi cistiga vreodata cit as fi cistigat fara facultatea asta.


cand ii "aud" pe astia, ma gindesc: "bai cat de usor e sa renunti din gura, verbal, la
ceva ce nu ai gustat niciodata !" ...
E incredibil cat de atoatestiutori, ce nobili si ce viteji se dau unii care habar nu au!; care nu au trait
niciodata o asemenea experienta!
Si la fel de incredibil de porcesc a fost raspunsul unor medici la articolul din Romania Libera pe care l-am postat pe forumul CMB!
Si acele raspunsuri m-au lasat cu un gust amar.
Adica dupa mintea lor, trebuia inca din liceu sau scoala generala, de cand m-am hotarit sa dau la medicina, trebuia sa stiu ca o sa muncesc vreo 10-15 anisori aproape pe gratis, de dragul meseriei si sa mi se mai para si normal (!).

Concluzie:
daca vrei sa traiesti, fie faci vreo ramura a chirurgiei (daca vrei sa ramai aici si esti fericitul posesor al
zecilor de mii de $ spaga ca sa obtii un post dupa aia), fie pleci afara (daca ai un creier bun si logic si
nu esti doar un tocilar si daca ai miile de $ ca sa-ti dai Stepurile), fie iti schimbi meseria si renunti la
medicina (daca ai un creier bun si logic, daca esti o persoana dinamica si flexibila si cu mare putere de
munca dar nu ai banii nici de Stepuri, nici de spaga), sau, varianta cu cele mai putine complicatii, sa nu mai dai de loc la medicina. simplu. sa-ti alegi altceva.

User avatar
Roxad
junior
junior
Posts: 92
Joined: Mon Oct 27, 2003 6:10 pm
Location: Romania

Postby Roxad » Fri Nov 14, 2003 7:54 pm

Ce pot spune OARE?

Dragutz...... stupefiant........ najpa....... ih!

Nu-shtiu ... ce sa zik..... cpu si Courage. Stiam..... stiam de conditziile vitrige....... stiam de cat e de greu....... Da' a ajuns chiar in halu asta....
Cred ca daca ma gandesc mai bine stiam shi de asta...... GROAZNIC.....
Shi pana la urma ....... NU STIU..... nu stiu cum sa actionez.... pot spune ca sunt intr-un fel confuz...........

......... traim in Romania........ asta e......... va citesc plangerile shi parca era mai dulce inghititu puroiului cand eram racit! ......

Partea proasta la mine e ca sunt nebun/romantic/prost ..... cred ca in exces.!

Nu mai comentez........ raman la tacere cel putzin pt. o vreme cu subiectu asta.

Va mai intreb ceva........ oare o sa aiba un efect intrarea Romaniei in UE in ???2007??? pt. viitori studenti la med. ? ce credetzi?S-o incalzi ceva... apropo...... din cate stiu...... BUGETUL ALOCAT MEDICINEI IN ROMANIA ESTE CEL MAI MIC DIN INTREAGA EUROPA! ....... poate Albania..... e inaintea noastra!

.................... !>>>>>>>>>>>>>>>>
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!

User avatar
Courage
junior
junior
Posts: 79
Joined: Wed Oct 15, 2003 9:42 pm
Contact:

Postby Courage » Fri Nov 14, 2003 11:36 pm

Una e sa fii romantic si alta este sa fii prost !

UE?

LOL
Sa inteleg ca propaganda si musamalizarea da roade.
De fapt o vad zilnic...

Traind in cocina, ramai porc. Asa si cu noi !
Nu iti dai seama ce diferenta este intre noi si lumea civilizata din Comunitatea Europeana !

Noi suntem aproape de comuna primitiva !
In SMB acum nu sunt manusi pt. nasteri !

In tara nu sunt $ pt. plata facturilor de apa rece !

Vad niste aberatii de nu-mi vine sa cred :@

Medicina ? Hai sa spunem alchimie, vraci, druism !
Astea sunt mai aproape de ceea ce se intampla acum in .ro !

Nu se va schimba nimic in acest timp, si eu m-am saturat sa astept !
Poate copii mei vor simti reale imbunatatiri, dar pentru mine si chiar pentru tine e prea tarziu ca sa crezi in minuni !

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Nov 15, 2003 11:32 am

cand ii "aud" pe astia, ma gindesc: "bai cat de usor e sa renunti din gura, verbal, la

ceva ce nu ai gustat niciodata !" ...

E incredibil cat de atoatestiutori, ce nobili si ce viteji se dau unii care habar nu au!; care nu au trait

cpu, nu te inteleg. Eu ziceam ca, daca n-as fi acum in anul I, as avea $2-300/luna (i-am avut, in septembrie). Dar, ca viitor medic (peste x ani), stiu ca nu voi cistiga atit (stiu din intimplari auzite de la oameni ca tine, medici stagiari, rezidenti, medici primari chiar cu 20-30 ani experienta), si ca probabil niciodata nu voi cistiga, cumulat, cit as fi cistigat daca as fi ales alta profesie.
Da, stiu ca voi cistiga prost ca medic. Sper ca se vor mai normaliza lucrurile peste 5 ani cind termin eu medicina. Speranta moare ultima, nu ? :) Dar daca asta am vrut sa fac, asta e, romantica/nebuna/proasta, eu medic vreau sa fiu. :)
Tu de ce te-ai enervat mai exact ? Spunem acelasi lucru..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Roxad
junior
junior
Posts: 92
Joined: Mon Oct 27, 2003 6:10 pm
Location: Romania

Postby Roxad » Sat Nov 15, 2003 8:13 pm

Shi ce ai de gand sa faci Courage ? Yo sper in continuare ca si b3!


Nu se va schimba nimic in acest timp, si eu m-am saturat sa astept !
- ZICI........................
SHI da-ti o alternativa........ daca incerc sa intzleg scrisurile tale.... imi dau seama ca ejti nervos ..@##%@$@# pe medicina..... AI VRO ALTERNATIVA ? --- sau te gandeshti sa renuntzi o vreme... oricum ai diploma.......
Yo nu vad alta cale decat renuntzarea! Sau plecarea in strainatate daca ai noroc/bani/relatii sau ce-or mai fi!
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Sun Nov 16, 2003 12:19 am

"Imediat dupa licenta, parintii m-au anuntat ceremonios ca gata, ai terminat facultatea, de acum noi nu

te mai sustinem cu nimic, nici macar cu mincare. "-mi se pare foarte important cat de bine te intelegi cu parintii.
Eu cred ca daca iti dai seama ca nu poti comunica cu ei de nici o culoare(relatia nici nu va evolua intr-un sens pozitiv,decit poate daca ei au fost cei care ti-au virit medicina pe git pentru ca,eventual,sa aiba cui lasa cabinetul),n-are nici un sens sa te apuci de o facultate care te transforma intr-un milog care e obligat sa-si jeleasca cruda soarta pe linga buzunarul lor pina la cel putin 30 de ani. :cry: :cry: :cry:
Ideea e ca nu stiu de cita rabdare( :? :?: ) e nevoie sa poti rezista atit stresului din spitale cat si isteriei familiale,unde culmea,in loc sa gasesti intelegere si sustinere,esti perceput ca un trintor care nu face altceva decit sa piarda timpul si sa cheltuie bani(care iti sint scosi pe nas cu virf si indesat) cu nemiluita pe tot soiul de lucruri inutile (cursuri,carti,abonamente pe trolee, la biblioteci etc)Asta presupunind ca ai avut ghinionul sa fii primul medic din familie. :cry:

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sun Nov 16, 2003 12:26 am

Nu ne lasam de medicina. Inca n-a aparut metadona pentru acest drog.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Sun Nov 16, 2003 1:12 pm

HELGA wrote:"Imediat dupa licenta, parintii m-au anuntat ceremonios ca gata, ai terminat facultatea, de acum noi nu

te mai sustinem cu nimic, nici macar cu mincare. "-mi se pare foarte important cat de bine te intelegi cu parintii.
Eu cred ca daca iti dai seama ca nu poti comunica cu ei de nici o culoare(relatia nici nu va evolua intr-un sens pozitiv,decit poate daca ei au fost cei care ti-au virit medicina pe git pentru ca,eventual,sa aiba cui lasa cabinetul)


Oare de ce ai tu convingerea ca "neintelegerea" cu parintii este singura situatie posibila ?

Vezi, de-aia e si greu sa faci un copil de 18 ani (varsta la care am intrat eu la medicina) sa inteleaga ca universul lui, al "copilului", nu pivoteaza in jurul parintilor lui si nu depinde intotdeauna de parintii lui !

De-aia e foarte greu sa inteleaga ca nu este normal ca parintii tai sa te intretina pina la 30 si X de ani, ca NU ai cum sa prevezi dinainte daca parintii vor fi IN STARE sa te intretina pina la adanci batrineti; ca parintii tai sint si ei oameni ca si tine, care se lupta cu mizeria de zi cu zi din Romania, ca isi pot pierde si ei joburile, ca se pot pensiona intre timp, ca... orice se poate intimpla cu ei. Si, principial vorbind, chiar nu nu sint obligati sa te intretina pina la adanci batrineti, ba din contra, si tu daca ai face un copil, ti s-ar parea normal sa il ajuti sa isi faca o cariera TOCMAI ca sa se poata INTRETINE SINGUR !

Genul asta de gindire este foarte imatura. Dar este absolut normala la virsta prea frageda la care isi aleg medicina sau in primii ani de facultate.

In realitate, situatiile sint diferite pt fiecare om in parte.

In cazul meu, parintii mei s-au pensionat - tata cand eram eu pe la mijlocul facultatii iar mama cu un an inainte de terminarea ei. Amandoi saracii pensionati fortat cu cativa ani inainte de vreme cu ocazia unor "restructurari" in sistemul sanitar. Dupa cum vedeti, chestia asta inca se mai practica si in prezent si probabil o sa se mai practice muuulti ani de zile cata vreme ramane aceeasi configuratie la putere... Amindoi au fiecare cate 2 milioane pensie in prezent (ca doar de-aia au muncit o viata intreaga ca medici, ca acum sa primeasca 2 milioane pensie, iar intretinerea la bloc sa fie de 2 milioane jumate...). Asa ca... de unde sa ma mai tina si pe mine ? M-au tinut in ultima parte a facultatii din rezervele familiei. Dar si alea s-au dus rapid (tocmai pe "cursuri,carti,abonamente pe trolee, la biblioteci etc" cum zici tu...).

Asa ca.. parteacu "lasatul cabinetului" nu se aplica la mine, partea cu "banii de spaga" iar nu se aplica la mine...

Din contra, la mine se aplica faptul ca ai mei si-au facut facultatea si si-au gasit un post in timpul comunismului, cand, in afara de cateva pile politice (foarte foarte putini fata de pilele dictate de legea banului din ziua de azi), restul, majoritatea, isi gaseau post chiar pe merit. Asa au intrat si ai mei pe merit. la o concurenta acerba (150 medici/9 posturi in bucuresti de ex).
Asa ca, din pacate, ai mei au ramas convinsi ca "la medicina totul e pe merit" si nu au avut cum sa prevada cum va fi acum.

Get real! Nu mai fiti convinsi ca puteti prevede cum va fi peste 6 -8 ani si nici nu va mai bazati pe parinti ca peste 6 ani o sa stati precum vrabiile cu cas la gura care stau in cuib cu ciocu-ntins si asteapta sa vina mama sa le-aduca rima.
Nici nu e normal asa ! Nu e normal sa le cereti parintilor asa ceva!

Iata ca in cazul meu, degeaba m-am inteles si in continuare ma inteleg cu ai mei. Cand vin acasa si o gasesc pe maica-mea in plina criza cardiaca pt ca nu a avut bani sa-si cumpere medicamente, eu ce sa zic ? Pot eu sa le mai cer sa ma sustina pe mine financiar ? Sau ma dau peste cap sa le cumpar eu medicamente ?...

si nu ei m-au convins sa dau la medicina.

HELGA wrote:n-are nici un sens sa te apuci de o facultate care te transforma intr-un milog care e obligat sa-si jeleasca cruda soarta pe linga buzunarul lor pina la cel putin 30 de ani.


Asta asa e.

Eu nu am stiut. Nu am avut cum sa stiu.

Dar daca voi ati aflat si stiti, de ce mai dati la medicina ?

Sau de ce nu renuntati ?

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Sun Nov 16, 2003 2:06 pm

bine zice cpu ca se skimba multe in timpul facultatzii. ganditzi-va ca inflatzia era alta, sperantzele erau altele. acu' 6 ani erau tzaranishtii la putere shi multa lume a crezut ca lucrurile vor merge mai repede spre mai bine.
eu de exemplu am incheiat un deal cu ai mei. daca termin medicina, dupa aia pot sa fac a doua facultate dupa vointza mea. intre timp, mama (care-i cu banii la noi in familie) s-a imbolnavit shi nu mai poate sa munceasca ca-n tineretze. plus datorita conditziilor socio-economice, valoarea leului s-a prabushit shi pretzurile nu pot creshte accordingly, pentru ca, deh, nici lumea n-are bani.
asha ca nici nu mai am tupeul sa le aduc aminte de intzelegerea noastra.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Sun Nov 16, 2003 3:08 pm

b3 wrote:cpu, nu te inteleg. Eu ziceam ca, daca n-as fi acum in anul I, as avea $2-300/luna.
Dar, ca viitor medic (peste x ani), stiu ca nu voi cistiga atit (stiu din intimplari auzite de la oameni ca tine, medici stagiari, rezidenti, medici primari chiar cu 20-30 ani experienta), si ca probabil niciodata nu voi cistiga, cumulat, cit as fi cistigat daca as fi ales alta profesie.


Da, "stii" din "auzite".
Una e sa "stii din auzite" si alta e sa traiesti chestia asta...
Cind "stii din auzite" de fapt nu ii ai (nu sint ai tai ci probabil sint banii parintilor), ...nu i-ai castigat tu vreodata...
Asa ca daca nu i-ai avut sau nu i-ai castigat tu, atunci tu nu renunti de fapt la nimic. Nu poti renunta la ceva ce nu ai avut tu personal.
Orice ai ales (medicina sau daca ai fi ales altceva), oricum sustinerea vine de la ai tai. Deci nu ai facut nici un sacrificiu pina acum pe altarul medicinei dpdv financiar.

Fa o distinctie intre ce este al tau personal, muncit / castigat de tine, si ce e al altora = iti dau parintii din dragostea lor pt tine.

Asa ca, strict financiar vorbind, nu te mai da viteaz si nobil pozind eroul care si-a sacrificat banii pentru cauza nobila a medicinei. Inca nu ai facut-o...

b3 wrote:In schimb am ales sa fac medicina, sa dau citeva sute de dolari pe carti si atlase si sa nu mai am timp de nimic altceva (inclusiv sa mai cistig niste bani ca sa ma sustin financiar in anii de studii)


Daca tu afirmi ca "ai ales" sa nu ai timp sa castigi niste bani ca sa te sustii financiar in anii de studii, atunci cum poti tu afirma ca "ai ales" sa "dai" (tu !?!) sute de dolari pe carti si atlase ?

Cat timp nu tu esti cel care castiga banii aia, parintii tai sint cei care au ales sa dea banii...
ei sint de fapt eroii care si-au sacrificat banii ca sa faci tu medicina...
prin faptul ca tu ai ales medicina, tu personal nu faci altceva decit sa ii pui sa isi sacrifice banii si dupa ce o vei termina...

b3 wrote:Da, stiu ca voi cistiga prost ca medic. Sper ca se vor mai normaliza lucrurile peste 5 ani cind termin eu medicina. Speranta moare ultima, nu ? :)


Speranta moare ultima ce-i drept.

Dar oamenii rationali, maturi, isi bazeaza sperantele pe fapte reale care arata ca lucrurile au tendinta sa se schimbe in bine.

Ori in sistemul medical, cele 20-30 ordonante care se dau anual precum si restul legislatiei postdecembriste sint fapte reale care arata o tendinta ca lucrurile merg din rau in mai rau.

Tu pe ce iti bazezi aceasta speranta ?
Da un exemplu.

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Sun Nov 16, 2003 3:45 pm

sl0bizz wrote:Nu ne lasam de medicina. Inca n-a aparut metadona pentru acest drog.


Faptul ca tu personal nu te lasi de medicina este decizia ta si numai a ta.

Insa generalizarea si felul in care o spui imi aduce aminte de unii care strigau "noi nu gandim, noi muncim".

Si nici pentru acest drog inca nu a aparut metadona...

User avatar
Roxad
junior
junior
Posts: 92
Joined: Mon Oct 27, 2003 6:10 pm
Location: Romania

Postby Roxad » Sun Nov 16, 2003 5:04 pm

Speranta intr-o viata mai buna!

Asta e! De ex. pt mine nu prea vad ceva care sa ma det. sa nu mai dau la medicina....
Eshecurile viselor voastre nu se aplica la mine! Mie ca si ..... adolescentzilor din ziua de azi care dau la medicina trebuie ca statul/societatea care se plange ca medicii sunt niste excroci/cei mai mari de la facultate - SA NE dea cu O bata in cap sa ne trezim la realitate !

Se pare ca "BATA" asta o sa ne-o luam shi noi, generatiile viitoare ca si voi..... abia atunci o sa regretam - pana atunci o sa visam/speram ca voi ca vremurile se vor skimba! Mama viseaza cu mine .... ca nu mai e pe vremea lu' NEA NICU! Intram in Ue , etc.!
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Mon Nov 17, 2003 12:54 am

cpu,ca sa lamurim ceva de la inceput,am citat din postul tau pentru a se vedea de unde mi-a venit ideea asta stralucita,in rest nimic din ce am spus nu are legatura cu tine(asa cum gresit ai inteles).
"Oare de ce ai tu convingerea ca "neintelegerea" cu parintii este singura situatie posibila ? "
Te-as ruga sa-mi arati,daca vrei,unde am spus eu ca asta e singura situatie posibila.Am expus situatia MEA,pentru ca este singura pe care o cunosc in detaliu.Sigur ca sunt tot atitea situatii citi studenti,care este de fapt problema? :?
M-am adresat liceniilor ,pentru ei e topicul.Ma gindesc ca le poate fi utila prezentarea diferitelor aspecte care pot apare in viata asta minunata de student asa ca nu vad de ce ne-am apuca sa ne contram acuma(mai ales ca si suntem 3/4de acord :) )Si daca ei decid sa nu ne ia in seama,nu inseamna decit ca am vorbit in punga,nu? :wink: :lol:

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Mon Nov 17, 2003 3:07 pm

HELGA wrote:...


Ho, nu te ambala si nu o lua personal.

Stiu ca multi au probleme cu parintii si e cat se poate de normal la varsta asta.

In situatia ta, prin faptul ca depinzi financiar de ai tai, sint 2 variante:

- ori te impaci cu ei
Adica, in loc sa pui la suflet toate fazele pe care ti le fac (stiu ca e greu), atunci cand iti reproseaza sau ai senzatia ca "esti perceput ca un trintor care nu face altceva decit sa piarda timpul si sa cheltuie bani", atunci poti lua o mutra profund ranita si sa le raspunzi alor tai "vai mama / tata, dar voi nu intelegeti ca eu fac medicina tocmai ca sa pot sa am grija de voi la batrinete si sa am grija sa nu va imbolnaviti niciodata... ?"
O sa fii surprinsa, dar daca le repeti asta mereu, ajung sa te creada. Stii una e sa ai senzatia ca banii tai se scurg intr-o gaura neagra fara fund... care nu se mai termina nici cand "copilu" are 30 ani si cu totul altceva e sa ai senzatia ca macar o sa ai un sprijin la batrinete din treaba asta.
Oricum, sper cat se poate de serios ca asemenea afirmatii sa nu ramina doar vorbe si manipulare, ci chiar sa le intorci sacrificiul pe care ei l-au facut pt tine si chiar sa ai grija de ei la batrinete.

- ori iti iei inima-n dinti si iti iei un job ca sa fii independenta financiar
Nu stiu daca te sperie ideea asta, dar sa stii ca de fapt ai suficient timp la dispozitie sa si invet pt facultate (pe cont propriu bineinteles ...dar oricum medicina se bazeaza efectiv pe cat inveti pe cont propriu caci ce ti se cere la examene e absolut insuficient), si sa ai un job part time (chiar full-time) si si sa faci prezenta la LP-urile sau stagiile unde e obligatorie.
Esential pt asta e sa inveti sa iti organizezi timpul.
Gandeste-te ca tu de fapt pierzi foarte mult timp pe lucruri absolut inutile. de ex mergi cu autobuzul pina la facultate / spital si inapoi si faci 1-2 ore /zi pierdute inutil (fara nici un castig). Daca le-ai folosii ca sa inveti, ai constata cu stupoare ca ai obtine aproximativ 5 - 10 ore de studiu / saptamina. La fel in pauzele de le facultate cand ai "ferestre" de cate o ora. In mod cert, daca te gandesti singura vei mai descoperii zeci de astfel de timp morti pe care ii poti folosi. Tot ce iti trebuie este un pic de exercitiu de concentrare pina cind vei putea invata fara probleme si pe culoarele spitalului/facultatii si in autobuz, etc. Sa te poti concentra si sa fii imperturbabil la galagia din exterior. Dar sa stii ca si un astfel de exercitiu merita si va fi un castig pt ca te va ajuta sa fii calma si sa te concentrezi in multe situatii din spital in care altii se pierd cu firea. Pe urma gandeste-te cat timp pierzi tu la stagii prin spitale aiurea. Unele stagii sint interesante. unele insa mai putin. iar altele sint chiar pierdere de vreme. foloseste timpul ala ca sa inveti. Oricum ai tot timpul la dispozitie ca sa faci si practica atunci cand vei fi stagiar si rezident (apropo, pe vremea mea anul de stagiu era obligatoriu, acum mai e ?).
Si in felul asta descoperi ca in fiecare zi vei salva cel putin 4 - 5 ore pe care altfel le-ai pierde aiurea.
Ei, pe astea le poti folosii pt un job.
Stiu, o sa ma intrebi cand te mai si odihnesti... In alti timpi morti pe care nu ii poti folosi la invatat. de ex, cand stai in statie si astepti autobuzul, poti privii lucrurile in 2 moduri: poti sa injuri ca nu vine (si nu castigi nimic, doar te enervezi), sau poti privii in jur si vei observa culorile superbe ale frunzelor de toamna, etc (si in felul asta castigi ceva, te bucuri de viata).
Sa stii ca nu delirez. Tot timpul facultatii eu am avut bursa mare (bursa de merit) si din anul 4 am avut si mai multe joburi. Asta e strategia pe care am folosit-o eu si a functionat.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon Nov 17, 2003 3:36 pm

Mda, topicul asta este foarte bun pentru liceeni. Pur si simplu striga "Copii, nu dati la medicina ca ia uite cum ajungeti dupa 6 ani: frustrati, complexati, gata sa le luati capul tuturor care nu sint de acord cu voi".
cpu, ai un laitmotiv in posturile tale: reprosul pe care ti-l fac parinti, ca esti trintor la 30 de ani. Imi pare rau daca asta e situatia ta dar nu este vine mea. Nu te mai lua de mine ca vai, eu n-am trait. Nu poti sa vorbesti fara sa ma ataci ?
Am cistigat $200-300 intr-o luna, i-as fi cistigat si acum dar timpul nu-mi mai permite. Deci i-am avut in mina, nu erau ipotetici. Banii pe carti, da, ii dau ai mei, dar nu-i considera bani aruncati si nici nu-mi reproseaza asta, pur si simplu sint mindri de mine ca sint la medicina si nu considera nici un efort prea mare atita timp cit stiu ca sint eu fericita. Tu ce nu pricepi din ce am zis ? Nu ma laud, nu am spus quote-ul ala ca pe ceva eroic. Am prezentat un fapt real iar in contextul in care era spus sublinia ca am facut ce mi-am dorit, nu am dat la facultate pentru cit o sa cistig eu dupa facultate.
Tu ai ajuns dupa 6 ani de facultate si citi ai mai avut de practica sa fii atit de frustrat ca altii au bani si tu muncesti pe "$40 si muci" ? Si atunci de ce n-ai facut altceva ? De ce nu te apuci acum sa scoti bani din altceva ? Metode (legale) exista. Dar presupun ca e mult mai usor sa pozezi in victima si sa urli "tu n-ai trait", "tu nu stii ce inseamna sa vezi ochii plini de repros ai parintilor" etc. . Daca o sa fie cazul o sa aflu si pe pielea mea, dar nu pricep de ce trebuie sa te suport pe tine acum.
Stii, medicii fac bine oamenilor, le redau speranta. Primum non nocere, alea. Tu te chinui cu tot dinadinsul sa-mi demonstrezi ca viitorul e negru si ca voi muri de foame daca refuz sa maninc muci.
Iar exemplu n-am ce sa-ti dau, am zis ca sper, nu ca ma bazez pe asta. Daca si peste 6 ani tot asa o sa fie.. o sa ma descurc. Si inainte sa sari iar cu gura, o sa ma descurc singura.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Mon Nov 17, 2003 6:17 pm

b3 wrote:Mda, topicul asta este foarte bun pentru liceeni. Pur si simplu striga "Copii, nu dati la medicina ca ia uite cum ajungeti dupa 6 ani: frustrati, complexati


Da, asta e adevarat. Altefl nu s-ar explica de ce exista atitia medici spagari, de ce coruptia e atit de mare in sistemul medical, de ce exista ATITA mincatorie intre medici. Nu?


b3 wrote: gata sa le luati capul tuturor care nu sint de acord cu voi


vad ca tu faci asta nu eu

b3 wrote:cpu, ai un laitmotiv in posturile tale: reprosul pe care ti-l fac parinti, ca esti trintor la 30 de ani.


Aici ai luat-o pe aratura rau de tot...!

Mai citeste o data posturile mele si ale lui Helga daca nu intelegi din prima citire...

Nu mie imi reproseaza parintii ci lui HELGA. Ei am incercat sa-i dau un sfat.

Eu ma inteleg perfect cu ai mei. Si chiar le sint un real sprijin.

b3 wrote:Tu ai ajuns dupa 6 ani de facultate si citi ai mai avut de practica sa fii atit de frustrat ca altii au bani si tu muncesti pe "$40 si muci" ?


Iar ai luat-o pe aratura rau...!
Iar iti zic mai citeste o data postul meu daca nu esti capabil sa-l citesti corect din prima...

Eu in prezent am destui bani, nu duc nici o lipsa. Dar nu din medicina.
Chiar ma consider un invingator.
Pt ca am reusit sa fac si medicina si inca ceva din care imi castig bani buni in prezent.

Eu comparam cat castigam EU (nu altii) din joburile pe care le avusesem inainte de a lucra ca medic, cu cat am castigat, tot eu, lucrind ca medic (fara spaga). Comparam felul in care esti tratat lucrind in sectorul privat cu felul in care esti tratat lucrind in sistemul medical de stat.

De ce confunzi indemnul meu la pragmatism cu frustrarea ?
Uite, sistemul medical din US este mult mai pragmatic. medicii lor gindesc cat se poate de pragmatic.
Si o duc mult mai bine ca ai nostrii din acest motiv.
Nu este nici o rusine in a fi pragmatic atita timp cat esti corect cu cei din jur.

Asta incarcam sa povestec pt cei care inca nu au aflat (si ideal inainte ca ei sa ia o decizie in necunostiinta de cauza): felul in care sint tratati medicii de catre cei care fac regulile in medicina (care de obicei sint tot medici din pacate...), iar aceasta lipsa de respect fata de medic (lipsa de respect care vine din partea insasi sistemului medical), se reflecta sub mai multe aspecte printre care: salariile mici, lipsa respectarii drepturilor angajatului sau lipsa drepturilor, legislatie aberanta,etc.

Oare toate astea sa fie si o consecinta a mincatoriei dintre medici... ???...
Oameni "de bine" ca tine asa ?... care sar imediat sa te muste daca faci o observatie generala si din greseala iti pica observatia prea aproape de ei ... ?

Am incercat sa dau un exemplu cat mai sugestiv, mai "plastic". Ca pt multi din cei care inca nu au trait experienta stagiului si a rezidentiatului, poate notiunile de "salariu mic", "lipsa de respect", "lipsa drepturilor angajatului", "legislatie aberanta", poate astea suna prea abstract pt ei care inca sint la adapostul parintilor, feriti de realitatea dura.
Pt ca da, la asta ar trebui sa se astepte daca fac pasul asta - la 40$ si-o lingura de muci... Mi se pare normal sa stie si asta inainte de a se decide.

Am incercat sa vin si cu solutii la aceasta problema.

b3 wrote:Dar presupun ca e mult mai usor sa pozezi in victima si sa urli "tu n-ai trait", "tu nu stii ce inseamna sa vezi ochii plini de repros ai parintilor" etc. .


Eu n-am spus niciodata asta. Ti-am zis, ma inteleg perfect cu ai mei.

Hmmm... se pare ca ai o adevarata obsesie ...

ce anume te frustreaza atit de tare ?

b3 wrote:Tu te chinui cu tot dinadinsul sa-mi demonstrezi ca viitorul e negru si ca voi muri de foame daca refuz sa maninc muci.


Nu ma "chinui" sa demonstrez nimic. Eu doar am povestit niste intimplari reale. Ce intelegi tu din asta e treaba ta.

Ha! :) daca REFUZI sa maninci mucii pe care ti-i servesc aia din spital insa ai surse de venit din alte parti, atunci nu vei muri de foame. Daca te vei baza numai pe salariul tau de stagiar sau rezident, atunci da, s-ar putea sa mori de foame.

b3 wrote:Daca si peste 6 ani tot asa o sa fie.. o sa ma descurc.


Asta-i chiar cea mai TARE faza... LOL !....

Daca sistemul medical va fi format, in acesti 6 ani de care zici, in majoritate, din oameni multumiti si fericiti ca tine, atunci acesti oameni "multumiti" nu au nici un motiv sa schimbe nimic din sistemul care ii satisface !!! :)) :)) :)) LOL !

Atunci chiar poti fii sigura ca peste 6 ani va fi la fel !

And you will all live happily ever after !....

...in Romania dodoloatza plina de oameni multumiti, fericiti, visatori si idealisti...

LOL !!!!!!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Nov 17, 2003 6:40 pm

hold your horses guys. Geez, voi chiar nu puteti discuta fara sa va atacati personal? E totusi un thread de discutii serioase, nu mahala.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Mon Nov 17, 2003 7:35 pm

Stiati ca numai 8% dintre studentii americani locuiesc in camin, ca nu au reduceri nici macar 24 de calatorii si cu toate astea 45% dintre tinerii americani sint in facultate, 50% dintre ei muncesc in timpul facultatii si datoria medie a unui student american la sfirsitul facultatii este de 10 mii$?
Care dintre voi a facut datorii de 6 salarii sa zicem, 18 milioane, pentru a termina facultatea?
Asteptati cam multe din cer.
Cit despre poanta cu metadona, sint multi carora le creste respectul de sine pentru ca fac medicina si nu se mai lasa de ea chiar daca ar vrea sa faca de fapt altceva. Ma uit la incrincenarea cu care prietena mea sustine ca s-ar duce sa faca si rezidentiat in medicina muncii, ca "e mai bine decit nimic" (chiar daca nimicul poate fi agent comercial al firmelor de medicamente sau medic la firma privata, cum au angajat generalisti Medsana si Carrefour). E un drog periculos medicina.
Poate ma repet, eu fac alta facultate acum si imi axez viitorul pe aia, deci nu e valabila faza cu metadona la mine.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Nov 17, 2003 9:32 pm

ai dreptate slObizz, numai ca situatiile nu prea se compara. Statele Unite au un sistem coerent de imprumuturi cu dobanzi mici pentru viitorii studenti (si, as a matter of fact, o familie middle-class isi permite sa save bani pentru colegiu copii), chiar daca acest lucru ii leaga de sistem ulterior cand trebuie sa isi plateasca datoriile (acest lucru este, in fact, stimulant; esti altfel motivat sa termini o facultate si sa gasesti un job pe baza ei cand stii ca ai de platit). Apoi un college degree iti creste spectaculos sansele de a gasi un job, facultatile nu sunt fabrici de someri (sistemul american este un sistem care se autoprotejeaza; nu ar risca sa investeasca in students loans daca n-ar stii ca banii aia sunt perfect recuperabili). Cu un job in timpul facultatii (part time, night shifts, whatever) castigi in general suficient cat sa make a living (poate nu pentru tuition, astea sunt mari, dar pentru asta exista celelate cai mentionate), adica sa-ti platesti o chirie (aici in general pretul la camin este mai mare decat off-campus, d'aia numai 5% satu in camine), hrana, utilities and like.

Cate din astea gasesti in Romania ca sa poti face o comparatie?

Revin la ideea mea, una din cauzele acestui fenomen (totala descurajare dupa cativa ani de medicina, "cine m-a pus") este faptul ca medicina incepe la o varsta mult prea mica, o varsta la care nmu ai nici un fel de experienta a vietii, o varsta a idealismelor si donquijotismelor. In aceleasi State Unite Medical School este considerata Graduate School, adica o faci dupa ce ai facut un college normal de patru ani.

Treaba cu metadona da, agree si io partial. Dar mai e vorba si de inertie, de lehamite si de incapacitatea de a o lua iarasi de la capat. Medicina necesita a lot of commitement, si nu prea merge sa o faci la plesneala. Ideea mea este ca daca ai decis sa renunti atunci renunta TOTAL si fa altceva. In Medicina nu prea merge cu hibrizi. Stie toata lumea ca odata intrat la Medicina o termini indiferent cat ai invata, asa ca pe multi i-ar tenta sa faca ceea ce propune courage de exemplu (nu am timp sa invatz, imi gasesc un job din care sa traiesc, facultatea merge si ea mai departe, in 6 ani am diploma frumoasa - metadona lui slObizz - si eventual cumpar un rezidentiat). Faptul ca se poate practic nu il si legitimeaza.

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Mon Nov 17, 2003 11:28 pm

Thanks for the tips,cpu :accept: :)
b3,posturile tale(parca ai mai avut niste "divergente"si cu pisica)ma fac sa ma gindesc cam cum ar arata un grafic al orgoliului medical(nejustificat fireste,in oricare dintre etape)in functie de timp.Cred ca ar fi cam asa:maxim in anul 1,apoi in scadere in anii 23456, scade pina sub nivelul marii in anii caciulelilor de stagiu/rezi iar apoi crescind incet eventual prin pile si beurenisme pina atinge iar maximul corespunzator pozitiei de conf(la asa mare altitudine pierzindu-se simultan si simtul realitatii si al penibilului). :)

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Tue Nov 18, 2003 6:26 pm

sl0bizz wrote:Stiati ca numai 8% dintre studentii americani locuiesc in camin, ca nu au reduceri nici macar 24 de calatorii si cu toate astea 45% dintre tinerii americani sint in facultate, 50% dintre ei muncesc in timpul facultatii si datoria medie a unui student american la sfirsitul facultatii este de 10 mii$?
Care dintre voi a facut datorii de 6 salarii sa zicem, 18 milioane, pentru a termina facultatea?
Asteptati cam multe din cer.


eu nu ma refeream la preioada in care faci facultatea.
eu ma refeream la perioada in care totusi MUNCESTI ca medic (stagiu / rezi). Adica ai statut de angajat, nu de student.

Nu stiu de ce ti se pare tie ca "asteptati cam multe din cer".

Nu ti se pare normal ca munca ta sa fie remunerata pe masura valorii si responsabilitatii tale ?

Adica responsabilitatea unui medic este incomparabila cu cea a unui programator de ex.
Uite, unu care termina poli (deci o facultate care nu dureaza atit de mult), fara nici o experienta, nici nu se gandeste la un job sub 200$. (cei mai varza accepta cu greu un job de 150$ si asta doar in situatita in care sint chiar disperati). Si dupa primul an de lucru, hopa si sar preturile.
Atunci nu ti se pare normal ca unul care incepe sa lucreze ca medic sa aiba pretentia ca munca lui sa fie remunerata cel putin la fel de bine ca cea a unuia inginer care are aceeasi experienta de lucru ca si el ?
Iar un inginer daca mai isi da si vreo certificare ceva, gata 1000$ in timp ce medicii care isi dau competente, supraspecializari, etc... lula... nu le plateste nimeni sporul de cunostiinte si valoare pe care il au.

Dreptul unui medic de a fi platit la valoarea si responsabilitatea pe care o are, tie ti se pare ca "astepti cam multe din cer" ?

Geez, ce-i asta, munca patriotica ????????????? :shock: :shock: :shock:

situatia e albastra... :shock: :!:

sl0bizz wrote:Cit despre poanta cu metadona, sint multi carora le creste respectul de sine pentru ca fac medicina si nu se mai lasa de ea chiar daca ar vrea sa faca de fapt altceva. Ma uit la incrincenarea cu care prietena mea sustine ca s-ar duce sa faca si rezidentiat in medicina muncii, ca "e mai bine decit nimic"


trist dar cat se poate de adevarat... :( ...

sl0bizz wrote:(chiar daca nimicul poate fi agent comercial al firmelor de medicamente sau medic la firma privata, cum au angajat generalisti Medsana si Carrefour).


aici nu stiu daca sa fiu sau nu de acord cu tine.

eu sint adeptul muncii "calificate". adica al meseriei in care poti fi inlocuit cu greu. meseria de "agent comercial" este o meserie necalificata. ORICINE poate face asta atita timp cat e bun de gura si are o doza de diplomatie. si TOCMAI din acest motiv nici nu este o meserie "sigura" si nici "cautata". pe astia, in general firmele ii angajeaza cat sint tineri, dinamici si eventual arata decent. dar nici nu se sfiesc sa-i schimbe ca pe ciorapi cand dau semne de uzura. este genul de job bun in timpul stagiaturii sau rezi si din care poti sa make a living pe perioada aia.

despre medicii de la firmele private, aici la noi in tara, muuuulte nu sint ceea ce ar fi trebuit sa fie. muulte sint deschise tot de bastanii jepcari de prin sistemul medical si ce se intimpla acolo nu e cu mult mai bine decit in sistemul de stat (asta pt medicii angajati vreau sa zic). Oricum legislatia se aplica la toti. dar e "un pic" mai bine decit la stat.
spre asta ar trebui sa tinda medicii de fapt, pina cind si firmele private medicale vor fi fortate de "piata" sa isi normailzeze situatia

sl0bizz wrote:E un drog periculos medicina.


nu medicina e un drog periculos.
mai degraba sistemul medical structurat precum o caracatita care isi intinde tentaculele dupa tine pina nu mai poti sa scapi, cred ca asta duce la aparenta adictie.
dar este planificat asa tocmai pt a putea aplica sclavagismul din sistem si chestia cu munca patriotica... te obliga sa investesti mult ca apoi sa ti se para greu sa te desprinzi si sa pierzi ce-ai investit... :!: :( :cry:

sl0bizz wrote:Poate ma repet, eu fac alta facultate acum si imi axez viitorul pe aia, deci nu e valabila faza cu metadona la mine.


ce facultate faci ????????????????????
:?: :?: :?:

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Tue Nov 18, 2003 7:10 pm

Fizica (sectia biofizica).
E foamete si mai mare pentru fizicienii care ramin in Ro, dar se pleaca mult mai usor.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Thu Nov 20, 2003 11:10 am

sl0bizz wrote:Ma uit la incrincenarea cu care prietena mea sustine ca s-ar duce sa faca si rezidentiat in medicina muncii, ca "e mai bine decit nimic" (chiar daca nimicul poate fi agent comercial al firmelor de medicamente sau medic la firma privata, cum au angajat generalisti Medsana si Carrefour).


Sl0bizz, nu stiu daca prietena ta este in tema cu legislatia, dar al 2-lea rezidentiat e/va fi pe bani grei !

Ce nu stiu este daca al 2-lea rezi platit se considera si daca nu l-ai terminat pe primul. Poate stie careva .... ?

Asa ca... nu mai merge treaba cu - "prind ce pot la rezi ca sa iau din prima... ca e mai mult decit nimic... si dupa aia incerc incet sa tot dau pina iau de-mi doresc" (mentalitate idioata pe care multi am vazut ca o aveau).

Zic mentalitate idioata pt ca 99% din astia care gandeau asa, odata ce s-au vazut rezidenti, nici ca au mai avut vointa sa o ia de la capat... sa renunte la ce aveau si sa mai dea odata...

Acuma, ce apuci, aia e... ramai cu specialitatea aia de gat.

So, poate e mai bine sa o sfatuiesti ca daca nu prinde specialitatea pe care si-o doreste, sa renunte, sa isi ia un alt job 1 an de zile si sa mai invete inca un an pe branci ca sa prinda ce vrea anul urmator.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Nov 20, 2003 10:12 pm

cpu, observatia aia n-a picat "prea aproape de mine", m-ai citat pe mine si dintr-un alt thread! Daca ala n-a fost atac direct nu stiu ce-a fost.
Am vazut ca Helga a zis de parinti dar si tu te plingeai ca ai tai ti-au zis "ai terminat facultatea, te descurci singur" si ca nu le mai puteai cere bani pentru ca si ei aveau o situatie financiara precara. Ideea era insa ca aveai un ton frustrat in primele posturi, reciteste-le.
Si tot nu pricep ce vrei de la mine. Ti-am zis clar ca in acel quote de care te-ai legat prima oara eu spuneam doar ca sint perfect constienta de situatia gri in care sint proaspetii absolveti in momentul de fata, situatie care poate va exista si cind voi termina eu, poate nu, si, cu toate acestea, am ales medicina. Si iti zic pentru a treia si ultima oara, caci de acum incolo nu-ti mai raspund, ca nu am spus-o cu titlu de glorie ci, in contextul recpectiv, pe subiectul respectiv, "De ce am dat la medicina", afirmatia respectiva sublinia motivul pentru care am dat la facultatea asta: pentru ca asta mi-am dorit de cind ma stiu. Iar daca la sfirsitul ei nu ma voi putea intretine din salariul de medic voi gasi alte metode de a ma sustine financiar, asa cum ai facut si tu.
Singura diferenta este ca nu ma voi apuca sa ma iau de cei care la vremea aceea vor fi studenti cu texte de genul "tu n-ai trait, cum indraznesti sa-ti dai cu parerea", "las' ca vezi tu", "naivule" etc. Pentru ca vor exista destule subiecte pe care sa le citeasca pe forum, destule articole in ziare, reportaje la tv si povesti ale cunostintelor ca sa isi dea seama si singuri ce (poate) ii asteapta. Iar daca nu gindesc singuri n-are nici un rost sa incerc sa le introduc eu cu forta niste idei in cap. Fiecare doarme cum isi asterne.
Dixi :)

Iar cu comparatia facuta intre un programator si un medic nu sint de acord. DA, este normal ca un medic sa aiba un salariu mai mare, el salveaza vieti etc. DAR, un programator se angajeaza la o firma privata, si atunci normal ca are salariu mare. Un medic se angajeaza la stat, e bugetar, si atunci normal ca salariul e mic, ca nu e director de regie de stat :). Pentru programatori e cerere pe piata privata, pentru medici, nu. Pina cind nu vor aparea si la noi spitalele private, clinicile private (ceva mai multe, momentan sint putine), medicii nu vor avea de ales si se vor angaja la stat, pe salarii mici.

Helga, posturile mele sint scoase din context de obicei :) Citeste doar ce am scris eu, fara comentariile pisicii sau ale lui cpu si zi-mi dup-aia daca-ti mentii parerea.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Alsta
junior
junior
Posts: 63
Joined: Thu Oct 30, 2003 3:45 am
Location: La galere

Postby Alsta » Fri Nov 21, 2003 12:31 am

cpu wrote:Ce nu stiu este daca al 2-lea rezi platit se considera si daca nu l-ai terminat pe primul. Poate stie careva .... ?

Asa ca... nu mai merge treaba cu - "prind ce pot la rezi ca sa iau din prima... ca e mai mult decit nimic... si dupa aia incerc incet sa tot dau pina iau de-mi doresc" (mentalitate idioata pe care multi am vazut ca o aveau).

Zic mentalitate idioata pt ca 99% din astia care gandeau asa, odata ce s-au vazut rezidenti, nici ca au mai avut vointa sa o ia de la capat... sa renunte la ce aveau si sa mai dea odata...


Daca esti rezident, poti sa dai din nou fara sa platesti nimic.
E mult mai bine sa fii rezident si sa dai din nou decat sa faci altceva. In primul rand pentru ca, atunci cand dai a doua oara, esti mai relaxat, nu mai e disperarea aia ca ce ma fac daca nu iau. In plus nu piarzi contactul cu practica si, in functie de specialitate, iti mai iese si tie ceva sa suplimentezi amaratul ala de salariu.
Si cand spun asta vorbesc din experienta.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

andrast79
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jul 10, 2003 8:22 am
Location: Bucuresti

Postby andrast79 » Fri Nov 21, 2003 1:46 am

cine e rezident pe medicale anul asta si mai da o data pe alta specialitate (sa zicem medicina de familie) si ia examenul, va putea sa faca cele doua specialitati in paralel, cu 2 salarii? :shock:

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Fri Nov 21, 2003 3:19 am

nu man , ca e Romania .. esti platit cu acelasi salariu ...
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
Alsta
junior
junior
Posts: 63
Joined: Thu Oct 30, 2003 3:45 am
Location: La galere

Postby Alsta » Fri Nov 21, 2003 4:18 am

andrast79 wrote:cine e rezident pe medicale anul asta si mai da o data pe alta specialitate (sa zicem medicina de familie) si ia examenul, va putea sa faca cele doua specialitati in paralel, cu 2 salarii? :shock:

Nu poti sa faci 2 rezidentiate in acelasi timp. Trebuie sa renunti la unul, in afara de cazul in care iei o specialitate complementara. Dar, oricum, 2 salarii tot nu iei.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Fri Nov 21, 2003 10:13 am

parca asta era un topic pentru si despre liceeni, nu rezidenti


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests