Vandalizarea unica solutie impotriva frustrarii

care ne mananca zilele
User avatar
detectoru
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:10 pm
Location: Regie

Vandalizarea unica solutie impotriva frustrarii

Postby detectoru » Wed Jun 09, 2004 3:41 pm

Am ajuns sa o vad si pe asta.Cabinetul celui care timp de 12 ani a fost Rectorul U.M.F."Carol Davila" a fost vandalizat.De la dispret am ajuns sa-mi fie scarba ca traiesc acelesi timpuri cu autorii acestor fapte.
Stau si ma intreb un lucru:daca respect pentru persoana fostului rector nu a existat in mintea acspatilor de la ZOO care au putut face asa ceva, de ce nu a fost macar un dram de respect fata de facultatea in care au invatat sau inca mai inavata(este destul de clar ca doar un fost sau viitor absolvent al acestei facultati pute face asa ceva) si au putut sa faca un lucru care ma lasa fara replica.
Oricum pentru asemenea persoane inchisoarea nu este o pedeapsa potrivita ci mai degraba exilarea pe undeva printr-o jungla :evil:
Astept comentarii si din partea altora
Adevarul care nu doare....

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Vandalizarea unica solutie impotriva frustrarii

Postby adi » Wed Jun 09, 2004 4:12 pm

detectoru wrote: Astept comentarii si din partea altora

pacat ca nu era si respectivul personaj acolo :lol: ca nu mai aveai ce fund sa pupi, draga Rus :D

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Jun 09, 2004 5:01 pm

Vandalizat? Esti sigur ca ai citit bine hartia ce ai primit-o? :D biroul e tot acolo, neatins - mai nou am vazut ca are si placuta noua, aurita de acad lm popescu. LM cand a prezentat aceasta experienta la care i-a fost supusa placuta cu titlul de DECAN - de a disparea - a folosit o tehnica de prezentare gradata in serie logico-apocaliptica de "in istoria umf au fost doua momente de criza: ciuma verde si ciuma rosie." - dar nu a zis ca i-ar fi fost vandalizat biroul. Al treilea moment ar fi fost asta. Pentru detaliere ciuma verde ar fi legionarii, ciuma rosie comunistii. Mai mult, lm a mentionat ca nu-i lipseste nimic, ca biroul nu a fost deschis.


Cand au fost afisele color cu "sula lui hector" platite cu 39 milioane(!) din banii UMF (sursa: editura, tiparite sub semnatura LM Popescu) mai mare ca titlul facultatii ("facultatea de medicina") pe peretele de intrare al facultatii nu ti s-a trezit spritul justitiar. Probabil ca atunci erai mandru ca unul din afise avea sigla lsm :) Aceea a fost una din cele mai mari jigniri pentru facultate, dupa mintea mea.

jdoe
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu May 27, 2004 11:43 pm

Postby jdoe » Wed Jun 09, 2004 5:48 pm

Asa-zia vandalizare inteleg ca nu a "afectat" DECAT placuta cu titlul de DECAN, (platita tot din banii publici) pe care LM-ul s-a grabit nejustificat sa o puna in conditiile in care nu l-a confirmat nimeni ca decan.

Parerea mea este ca ar fi putut fi si o auto-vandalizare regizata ca sa aiba motiv sa faca scandal (stii tu, ca in chestia cu hotul care striga: "uite hotu'!").

Daca tot a vorbit de "ciume' de diferite culori, "ciuma" lui ce nuantza are? ;-)

Daca atata amar de vreme toate aiurelile lor lipite pe toti peretii facultatii si pe cei ai spitalelor au "rezistat", de ce s-ar fi apucat cineva sa se ia tocmai acu' de placutza lui de decan.

Oamenii normali privesc chestiile astea ca pe un caz patologic, asa se si explica de ce nimeni nu s-a apucat sa mazgaleasca, dezlipeasca sau rupa "frumusete" de afise lipite cu perseverenta diabolica de o luna juma' incoace. Facultatea o fi fost curatata de afise, dar in spitale le mai poti inca vedea.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Jun 10, 2004 12:16 am

Ne instinteaza si ne intreba presa in legatura cu situatia actuala, LSM a dat un comunicat de presa despre situatia actula din umf, asa cum e vazuta de ei.

Ovidiu, de ce nu il pui si pe forum comunicatul tau de presa de azi?

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Thu Jun 10, 2004 11:13 am

Cauta in ziarele de propaganda ale rectorului, Cronica romana si Tricolorul. Conexiunea cu rectorul? Lazarescu - acelasi om mai putin dotat intelectual de la Viata medicala.

http://www.cronicaromana.ro/?editie=420 ... &art=19773

Comunicat

Liga Studentilor in Medicina isi exprima ingrijorarea fata de modul in care se incearca organizarea unor noi alegeri la nivelul UMF “Carol Davila”, ingrijorare sustinuta pe baza urmatoarelor argumente:
- se vorbeste despre implicarea studentilor in acest proces care se vrea a fi democratic, studenti care in marea lor majoritate nu au fost consultati. De ce?
- accesul unor reprezentanti ai studentilor este interzis in sedintele senatului universitar.
Chiar deranjeaza ca sunt studenti care au si alte opinii?
- se stagneaza asupra aprobarii unei carte universitare, carta care, in cazul in care intr-adevar nu exista, ar fi putut foarte bine a fi adoptata inainte de alegerile din martie. Oare chiar nu s-a stiut la momentul respectiv de situatia cartei universitare sau s-a dorit a fi un as in maneca...?
Cerem pe aceasta cale presei sa monitorizeze situatia de la UMF
“Carol Davila”, in conditiile in care participarea la procesele legate de noile alegeri UMF este permisa pe criterii diferentiale.
Cu respect,
Presedinte L.S.M.
Ovidiu Rus



User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Jun 10, 2004 11:26 am

Observatorii care au cerut (mai bine zis au vrut, caci nu stiu sa fi prea cerut cuiva) sa participe la sedintele de senat, din cate stiu sunt urmatorii:

- Mihai Ene, fost presedinte ssm, sef seria 1, an 6
- Ovidiu Rus, presedinte LSM, an 6, coleg de serie cu mine
- Adrian Purcarea, an 6, seria 1

la prima sedinta de senat s-a specificat cine sunt invitatii pentru senat: comisia de redactare a cartei. restul au fost acceptati tacit.

legat de fiecare dintre ei am urmatoarele comentarii de facut:

1. mihai ene: constant a boicotat actiunile mele de prezentare si aparare a cartei, desi acceptat ca observator a tot vociferat. La punctul "UMF dezavueaza nepotismul" a inceput sa arunce cu voce tare" ciofoaia nu reprezinta studentii, nu reprezinta parea unor studenti", "hai lasa-ne", "nu-ti ajunge" etc. Drept pentru care ulterior am solicitat sa nu mai fie lasat in sala, mai ales ca alti studenti preferau sa il foloseasca pe Ene (sau sa il lase sa isi aronde dreptul) de purtator de cuvant.

2. adrian purcarea - nimic de zis, a observat si chiar daca a comentat, a facut-o asa cum s-a vazut pe forum, discutiile cu el au fost de alt anatura

3. ovidiu rus: a mai dat un comunicat de presa ca nu e lasat sa intre in senat, cand adrian purcarea i-a luat apararea ca nu a putut sa intre - desi nu a stat pana la inceputul sedintei.

I-am sugerat lui Ovidiu Rus sa vorbeasca direct cu rectorul sa il accepte ca invitat, si inca nu a facut nici o cerere etc.

as cere acum detalieri despre "accesul unor reprezentanti ai studentilor este interzis in sedintele senatului universitar. Chiar deranjeaza ca sunt studenti care au si alte opinii?"


Draga ovidiu,

1. care reprezentanti - mai mult daca nu o cer oficial dn rector, care este singurul care poate sa accepte invitati? fostul rector punea bodyguarzi la usa - atunci nu ai sarit sa aperi nimic - atunci era ok?
2. care alte opinii? Tabara Ene si Purcarea vrea alegerile la studenti organizate de cadre didactice - monstruos lucru. Esti adeptul acestei idei - sau susti alta?
3. "in cazul in care intr-adevar nu exista"? Poftim?? te consideri reprezentant al studentilor si inca crezi ca UMF a avut si are carta?

In conditiile punctului 3, I rest my case.


ps. imi cer scuze - initial am crezut ca acest comunicat ar fi fost legat de vandalizari, dar nu - este legat de altele.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Vandalizarea unica solutie impotriva frustrarii

Postby Phat Skidz » Thu Jun 10, 2004 2:02 pm

adi wrote:pacat ca nu era si respectivul personaj acolo :lol: ca nu mai aveai ce fund sa pupi, draga Rus :D


Imi pare rau ca trebuie sa ma introduc. Adi, jignirea ta este gratuita. Daca a fost o persoana care NU a pupat fundul nimanui cât timp membri SSM faceau ce trebuiau sa faca ca sa pastreze sprijinul UMF, a fost vorba de Ovidiu Rus. Primul exemplu care-mi vine in cap este (mai tineti minte?) episodul cand conducerea UMF a amenintat ca nu incheie situatia studentilor daca nu returneaza de urgenta banii pe care-i primisera de Craciun. Ovidiu Rus s-a dus singur la rector atunci. Ce facea conducerea SSM? Sau, daca vrei sa vorbim pe limba asta, ce pupa, tacând din gura ca sa nu supere pe nimeni? Dar n-as vrea sa mai vorbim limba asta, sa stii.

N-a fost singura ocazie. Ani de zile, SSM-ul n-a fost un sindicat, ci un soi de apendice, cu rol incert, al conducerii UMF, care din când in când facea misto de lipsa de influenta a Ligii, de parca influenta ei era izvorâta din reputatia excelenta pe care a avut-o in mijlocul studentimii.
Si dintr-odata, dupa 12 ani in care, nu numai ca a tolerat, dar a si folosit situatia, SSM devine un club al martirilor pe atlarul interesului studentesc si al sfintei morale, in stare sa conduca razboaie mediatice.
De la bun inceput protestul asta a fost lipsit de demnitate, ciudat, cu echivocuri, si nu a atras pe nimeni. Nu stiu cine a vandalizat placuta lui LM, dar hartiile alea golanesti pe care le imparteati pe la primele proteste voi le-ati scris.

Victore, nu incerca sa te eschivezi, atata timp ATI STIUT ca UMF n-are carta, si ati tacut din gura. Ati crezut ca folositi vreo arma politica inteligenta daca vorbiti cât mai putin, daca nu informati pe nimeni de nimic. Atâta timp cât toti membri prin Consiliu, Senat, etc, erau membri SSM (stim cu totii cum se faceau alegerile pt. sefi de serie, niste semnaturi adunate in graba mare), si acestia taceau mâlc de fiecare data, ma intreb de unde putea sa stie Ovidiu, de unde putea sa-i treaca macar prin cap o asemnea aberatie, cum ca noi n-avem carta? Mie nu mi-ar fi dat prin cap. Când Ovidiu Rus incearca totusi sa ia parte la sedinte, nu ii este permis. Interdictie care e veche, nu e de acum. Ca studenti sindicalisti, v-am mai spus-o si alta data, va consider direct responsabili pentru obscurantismul si lipsa de informare de pâna acum.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
detectoru
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Jun 01, 2004 4:10 pm
Location: Regie

Postby detectoru » Thu Jun 10, 2004 2:47 pm

Referitor la opiniile altor studenti, si la ce mi-am dat seama se pare ca exista studenti chiar in cadrul S.S.M.-ului care nu prea ar impartasi cauza sustinuta de conducerea S.S.M. Ca sa nu mai spun ca exista studenti fara implicare in vre-o organizatie care recunosc ca implicarea studentilor in alegera profilor nu a fost cea mai buna atitudine...
Cat despre cererea catre rectorul Florian Popa, noi am mai adresat cu o cerere catre rectorat in care ceream aprobare pt o sala pt a sustine o conferinta de presa....cerea s-a pierdut in mod misterios prin catacombele rectoratului(precizez ca la acea dat nu mai era secetar Prof Zagrean asa cum s-a insinuat),deci ce garantii am ca nu imi vor fi facute pierdute si alte cereri.
Si nu in cele din urma referitor la Carta Universitara,faptul ca ea a existat sau nu l-am pus sub semnul intrebarii nefiid sigur asupra problemei(lumea iar se grabeste la interpretari)cert este Victor ca problema este alta, pe care noi am discutat-o , nu inteleg de ce te faci ca nu iti amintesti: cei care au acuzat imediat dupa alegerile din martie ca nu exista o carta,si ma refer aici la profesorii din vechiul senat care au reclamat acest lucru,de ce nu au facut acesta remarca inainte de alegeri sau la momentul la care au luat cunostinta de acest lucru...?(mare intrebare...mare)
Adevarul care nu doare....

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Jun 10, 2004 8:10 pm

cei care au acuzat imediat dupa alegerile din martie ca nu exista o carta,si ma refer aici la profesorii din vechiul senat care au reclamat acest lucru,de ce nu au facut acesta remarca inainte de alegeri sau la momentul la care au luat cunostinta de acest lucru...?


sunt un pic pe fuga acum, raspund foarte pe scurt - dar vei fi suprins sa alfi pozitia lor, similara cumva cu a lui Vlad Stroescu: majoritatea il acuza pe fostul rector ca nu le-a facut clar faptul ca nu avem carta :) , altii tac malc, altii grabesc discutia ca trebuie sa avem carta, altii se uita la ceas si trebuie sa plece repede. Aici ai perfecta dreptate! Totala!

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Thu Jun 10, 2004 8:26 pm

vlad,

Te credeam mai logic si mai rational!
Vorbesti in necunostiinta de cauza si acuzi fara fond!
Daca jignirea lui Adi a fost gratuita atunci jignirile pe care le aduci tu la adresa SSM sunt platite.
N-are rost sa facem dispute pe astfel de teme aici, topicul se referea la altceva iar faptele vorbesc in continuare de la sine.

Ovidiu,

Ce era cu cererea aia de inscriere in Liga pusa la dimensiune de 2m pe peretele facultatii? Era garantia confidentialitatii datelor de inscriere pe care le culegeti voi de la studenti? Eu cred ca puteti fi dati in judecata pentru asta.
Nu cred ca se va putea nicioadata ca toti cei inscrisi in SSM sa sustina integral pozitiile conducerii SSM. Dar nici nu inseamna mare lucru daca sunt cativa membrii care se desolidarizeaza din varii motive. Diferenta e ca noi nu punem la dimensiuni de 2m pe peretii facultatii fisele de inscriere ale membrilor ce sustin pareri contrare conducerii SSM.
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D

"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Fri Jun 11, 2004 7:40 am

Of curs. S-au gândit sa-l plateasca pe marele Vlad Stroescu, cu influenta lui incredibila, ca sa-i discrediteze pe cei din SSM. Ma mir ca nu le-a trecut prin cap mai devreme. Mi-au oferit chiar si un post de preparator.
E adevarat ca aici, când cineva zice ceva, e sigur de o parte, sau de cealalta, adica pupincurist, sau platit.
E ceea ce de fapt, m-a iritat. Ovidiu criticase actul in sine, care, indiferent de cine l-a facut, e unul cretin si n-are legatura cu ceea ce ar trebui sa fie un student la medicina, ci mai curând cu o persoana cu insuficienta de lob frontal. Reactia a fost prompta:"pupincuristule!reactionarule!" Singura manifestare on-topic de atunci a foarst ipoteza, emisa aici, a autovandalizarii. M-a deranjat faptul ca, dupa ani de zile de colaborationism, indreptatit sau nu, acum se arunca cu pietre de parca nimeni n-a mâncat usturoi si nu miroase gura nimanui. Uitati-va, messieurs, bine la domniile voastre, si apoi poate incepem o discutie civilizata. N-o sa mai tip nici eu, nici dumneavoastra.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Fri Jun 11, 2004 11:01 am

Vlad, de curiozitate , tu stii cum a fost "vandalizat" ??
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Jun 11, 2004 12:03 pm

Departe de mine gandul draga Vlad de a te acuza cumva de colaborationism: intotdeauna ti-ai aparat prietenii si acum faci la fel, si nimic mai de lauda decat asta! fara saga si cu cea mai mare apreciere pentru asta!

Divagatia care a inceput e legata de felul in care a ales liga sa se dezica de persoana numita Silagy - care ar fi sau nu studenta la medicina, membra sau nu LSM, si care vorbea in numele conducerii ligii - dar care - remarca Vlad - a fost prima dintre noi toti (sau nu noi toti, daca o consideram ca nu e studenta la medicina) care a mers pana la capat cerand carta universitara: a dat pe legea accesului la infromati publice in judecata unievrsitatea ca nu da carta universitara, si nu o face publica! noi, "ceilalti", cum zicea ovidiu - "reprezentanti de marca" ne-am multumit cu cereri, memorii, luari de pozitie, declaratii de presa - dar in judecata UMF nu am dat! ea a facut ce ar fi trebui sa faca orice student la medicina responsabil, si tot respenctul pentru asta.

Ok - liga a decis sa se dezica de Silagy, foarte bine, nu discut decizia, de fapta ei de mai sus m-am expriamt - si a ales un stil foarte periculos de a face asta, anume colaborand cu universitarea, dincolo de as zice de dorit limitele proprii ale independentei organizatiei.

Azi am ramas masca cand am vazut ce efecte secundare a mai avut acea campanie. Din cate stiu Lazarescu - editor la viata medicala -e unul din pionii de presa a lui LM, si e coactionar la cronica romana, si daca te uiti azi la viata medicala, 11 iunie, pagina 9, cu ajutorul comunicatului Ligii 'prin care se dezice de actiuniile unora care vorbesc in numele lor' (adica de silagy, care comunicat am inteles ca a fost solicitat de conducerea UMF, prin smarandache de la ovidiu) se face de bascalie tot protestul facut de fasmr impotriva legii preparatorilor (o organizatie care mai si pretinde ca e nationala si singura nationala etc etc) - aducand-l la rangul de "proteste... studentesti". Cum apare pe nat articolul o sa il aduc si aici, daca nu vezi in presa azi. Exact acelasi lucru a facut si UMF, a incercat sa foloseasca numele LSM (parerea mea ovidiu am vazut ca nu e de-acord in totalitate cu mine) pentru a-si asigura reprezentanta in legatura cu "apararea puterii LM", Anti-silagy - .... si, side effect sau nu, denigrarea in presa medicala a protestului studentesc impotriva legii preparatorilor. Pana nu vad comunicatul de dezicere si acuzare interpretare rau intentionata/tendentioasa etc di npartea LSM (nu-i cer reactie pe legea preparatorilor, poate nu ar dori sa o dea) care i l-am cerut lui ovidiu - o sa ma abtin sa mai fac alte speculatii. Ovidiu a zis ca va incerca sa il dea luni.

Tehnica e veche, divide et impera, daca nu-i poti controla, confuzeaza-i etc. Lazaresce e un ipocrit si jumatate, comunicatul cu pricina din partea FASMR cred ca are deja o luna si ceva, am fost la el atunci sa il publice si m-a luat peste picior ca e alambicat, o fosila venita din alte timpuri si care are sistemul de aparat. Sa vedem ce mai reparam, dar deja e departe de scopul initial toata actiunea, impinsa in ridicol.

mai pove

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Fri Jun 11, 2004 11:58 pm

...recunosc..motivul de contestare a alegerilor este perfect valabil ..absenta cartei universitare , a unei metodologii bine puse la punct...orice orb ar putea spune :cum organizati ceva fara sa aveti niste reguli pe care sa va bazati..numai ca asta tot orice orb surd sau nebun s-ar intreba asta INAINTE de alegeri , si nu dupa ce se afla rezultatul lor
...victore ...spui ca mie imi lipseste obiectivitatea... ..incearca sa gindesti mai mult si sa scrii mai putin (promit sa nu te mai intreb lucruri la care esti sensibil..oricum ai fooooaartee muulta treaba...ca oricum nu raspunzi :D) ...dar daca tot am ajuns la momentul aberatii stai ca am si eu ceva de adaugat :
si debarcarea de acum 60 de ani pare a fi avut un scop nobil...doar ca rusii ar fi cistigat oricum :P(sfirsitul razboiului a fost la kursk si nu in normandia)
..concluzia :gaseste alta comparatie..plauzibila de data asta :)..oricum mai ai voie la 2 incercari :d
si vezi ca sint on topic (oricare din ele :D)
Wake up and smell the roses

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Jun 12, 2004 12:58 am

numai ca asta tot orice orb surd sau nebun s-ar intreba asta INAINTE de alegeri , si nu dupa ce se afla rezultatul lor


Which we did - 15 ian, data senatului de votare a metodologiei aparute din senin. Atunci nu prea doreai sa fii observator insa.

...victore ...spui ca mie imi lipseste obiectivitatea... ..incearca sa gindesti mai mult si sa scrii mai putin (promit sa nu te mai intreb lucruri la care esti sensibil..oricum ai fooooaartee muulta treaba...ca oricum nu raspunzi


nu cred ca pana la urma raman lucruri neraspune. Nu imi cere insa sa raspund la toate, la unele mai pot sa rapunda si altii. A ramas ceva neraspuns? te rog detaliaza.

debarcarea de acum 60 de ani [...]..concluzia :gaseste alta comparatie..


daca ai fi citit atent, ai fi observat ca am mentionat sursa, comparatia nu imi apartine: Observatorul medical 9-16 iunie 2004.

apolodor
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Apr 21, 2004 10:21 am

Postby apolodor » Sat Jun 12, 2004 12:11 pm

Kamikazee, e a nu stiu cata oara cand cineva incearca sa raspunda rational si la obiect traznailor tale.
Tu chiar nu realizezi ce mari deservicii prin astfel de cretinisme iti aduci tie si le aduci celor cu care te raliezi? Desi e o intrebare utopica daca iau in calcul cui ii este adresata.
Iar daca sunt prea subtil pentru tine, ceea ce am incercat sa sugerez eu e spus de-a dreptul aici (ma repet dar asta e):
http://medicina.no-ip.org/forum/viewtop ... ght=#20289

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Sat Jun 12, 2004 12:20 pm

Ramân off-topic si o iau invers: de ce s-a implicat Liliana Szilagy in toata povestea asta, desi nu e colega noastra? De ce a avut grija sa se inscrie la Liga, cum am aflat, cu adresa lui Sorin Oprescu ? Era o chestiune de timp scurt pâna când cineva sa-si dea seama. Dupa parerea mea de outsider s-a folosit de increderea tuturor, ca sa mineze si ce a mai ramas din credibilitatea protestelor. Aproape ca nu-mi vine sa cred ca lucrurile astea se intâmpla la noi: personaje misterioase, intrigante, tactici pseudomachiavellice, conducere masonica...Cei mai dezorientati si victimizati ramân studentii, care, iata, se cearta intre ei. Ma bucur ca se termina facultatea. Poate ar fi bine, de indata ce vom fi medici, sa dam uitarii toate aceste mistere ale Dâmbovitei, si sa ne facem un fel de companionaj al nostru, in care sa ne protejam interesul comun, fara sefi care sa divida si sa conduca, fara sindicate, fara politica. Doar buni prieteni, de-a lungul vietii. Visez si eu.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Jun 12, 2004 4:39 pm

Pe Lililana am intalnit-o doar cu ocaziz protestelor si atunci era de un activism iesit din comun, recunosc. Idei multe, unele bune de principiu - cam putin desincronizate uneori - de pilda dorea neaparat conferinta de presa despre carta cand inca nici nu se stia daca se anuleaza sau nu alegerile la UMF. Dar chestia cu coroana mortuara si lumanarile la rectorat la prima intrunire a senatului nou a fost ideea si realizarea ei, si a fost de super impact chiar si pentru profi, darmite pentru presa :) Chestia cu datul in judecata personal m-a umplut de admiratie, chit ca era facuta pe clubul studentilor liberali - si reactia pe care am vazut-o din partea UMF a fost si mai incantatoare: panica! Pe de alta parte, cand a aparut prima data problema identitatii ei - a inceput sa se eschiveze, sa se retraga: mi-a promis ca imi arata carnetul de student, dar de atunci nu am mai vazut-o niciodata. Acum cateva zile ne invita printr-un sms la nu stiu ce conferinta de presa legata de cifra de scolarizare la umf, nu am urmarit detaliile - dar nici nu am incercat sa o mai caut.

In mare - parerea mea e ca daca intr-adevar nu e studenta la medicina, ar fi vrut sa fie - cumva ceva de genul alora care vin la medicina sa stea la cursuri cu regrete ca nu au dat niciodata la facultate. Dar confiscarea reprezentativitatii ligii - aici e mare ... hm... nesimtire, dincolo de scopul cu care a facut-o. Cum zicea si Ovidiu odata, nu poti sa stii pana nu ti se intampla ca ar incerca sa se inscrie in liga sau ssm cineva care nu e student la medicina.

dar pe de alta parte - circul UMF impotriva ei mi se pare total nelalocul lui, iar mintea care a regizat acest lucru de o talie mai mica decat a ei, as zice :)

User avatar
ovidiu99
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Nov 10, 2003 10:08 pm
Location: bucuresti

Postby ovidiu99 » Sun Jun 13, 2004 7:37 pm

Va scrie aceeasi persoana aflata in spatele detectorului.Precizez acest lucru pentru a elimina suspiciunile care planeaza asupra unora care scriu sub mai multe identitati si care poate nu au curajul sa-si asume de fiecare data afirmatiile facute.
Nu stiu Victor ce ai inteles tu sau ce conexiuni ai facut tu intre Smarandache si comunicatele noastre, dar ele nu exista decat in viziunea ta(avem neuroni sa gandim si singuri).
Referitor la faptul ca doar o parte a presei ne-a preluat comunicatele, ramane de vazut si faptul ca la alta parte a presei ni s-au pus bete in roate.
Cunoastem si noi ce relatii au unele persoane din cadrul rectoratului si unde..

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Sun Jun 13, 2004 8:05 pm

Referitor la pupatul in fund...nu exista decat un adevar bine stiut:
La funduri noi,oameni noi.

jdoe
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu May 27, 2004 11:43 pm

Puneti placuta Decanului inapoi pe perete

Postby jdoe » Sun Jun 20, 2004 12:22 am

Cei care au facut sa dispara placuta Decanului de pe perete sunt rugati insistent sa o puna inapoi.

Rugamintea este sustinuta de o lista de 567 semnaturi ale unor reputate cadre didactice, doctoranzi, doctori in medicina din tara si strainatate, studenti eminenti si lista poate continua.




:D :D :D


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests