pentru ginecologi

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

pentru ginecologi

Postby alinamihaela » Thu Nov 05, 2009 5:38 pm

buna..sunt insarcinata 30w5d ..uter dublu, col dublu, sept vaginal, pana acum toate ok cu tratament: utrogestan 6/zi intravaginal, no-spa 3/zi si gynipral 1/2 comprimat X 3/zi..
la ultimul sumar de urina ..proteinurie..edeme dar nu f importante..tensiune 120/70 mmmHg;
bebe e in pelvina, are dubla circulara de cordon si un indice de pulsatilitate 0.81 (crescut) pe ombilicala;
sunt si asa paranoia din cauza malformatiei uterine..voi naste prin cezariana asta e clar dar mi-e teama de combinatia malformatie, dubla circulara cu pelvina; Cat de mult il poate afecta pe bebe dubla circulara cat e in burtica..stiu de riscurile de la nastere dar in burtica?

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: pentru ginecologi

Postby voicutu » Thu Nov 05, 2009 6:45 pm

In uter nu ar trebui sa fie o problema cu circulara deoarece fatul pluteste in lichidul amniotic si circularele nu se strang, ci raman cvasilaxe. Eu as face dozarea proteinuriei pe 24 h, cat si Doppler si cardiotocografie sau chiar scor biofizic. Lichidul amniotic e normal ca volum?

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: pentru ginecologi

Postby alinamihaela » Thu Nov 05, 2009 6:54 pm

[quote="voicutu"]In uter nu ar trebui sa fie o problema cu circulara deoarece fatul pluteste in lichidul amniotic si circularele nu se strang, ci raman cvasilaxe. Eu as face dozarea proteinuriei pe 24 h, cat si Doppler si cardiotocografie sau chiar scor biofizic. Lichidul amniotic e normal ca volum?[/quote]


da...lichidul e in cantitate normala...in ce consta scorul biofizic?

ramona140277
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Mar 09, 2009 1:53 pm

Re: pentru ginecologi

Postby ramona140277 » Thu Nov 05, 2009 7:38 pm

profilul(scorul biofizic) este un test care se face pentru a aprecia starea de sanatate a fatului.se face daca testul de stres a dat rezultate proaste sau daca sarcina este suprapurtata sau daca se banuiesc ca ar fi probleme cu lichidul amniotic.se face de un ecografist cu experienta si consta in aprecierea a 5 parametri fetali (respiratiie fetala , tonus ,miscari,puls,volum de lichid amniotic).nu e cazul tau dar il poti face daca vrei.

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: pentru ginecologi

Postby alinamihaela » Thu Nov 05, 2009 7:52 pm

[quote="ramona140277"]profilul(scorul biofizic) este un test care se face pentru a aprecia starea de sanatate a fatului.se face daca testul de stres a dat rezultate proaste sau daca sarcina este suprapurtata sau daca se banuiesc ca ar fi probleme cu lichidul amniotic.se face de un ecografist cu experienta si consta in aprecierea a 5 parametri fetali (respiratiie fetala , tonus ,miscari,puls,volum de lichid amniotic).nu e cazul tau dar il poti face daca vrei.[/quote]

sper si eu sa fie bine..mai e un pic si il am in brate ..oricum dr care ma vede a zis ca ne vedem la 2 sapt cu analize si pt echo..totusi nu stiu de ce s-a speriat chiar asa tensiunea mea este 120/70 mmHg..inainte de sarcina aveam 110/70...citisem ca o crestere de 30 mmHg a sistolicei si 15 a diastolicei fata de cea anteriara sarcinii pune probleme..

stiu ca bebe are sanse mari de supravietuire acum (sunt rezi pe neonat) dar vreau sa mai stea sa se mai "coaca" macar pana la 37 de saptamani..mai ales ca e si baietel ..

ramona140277
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Mar 09, 2009 1:53 pm

Re: pentru ginecologi

Postby ramona140277 » Thu Nov 05, 2009 8:10 pm

tensiunea este foarte buna nici vb de htais.sper sa-ti indeplinesti visul si sa nasti un bebe sanatos la termen.eu iti doresc multa sanatate. :allright:

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: pentru ginecologi

Postby alinamihaela » Thu Nov 05, 2009 8:29 pm

[quote="ramona140277"]tensiunea este foarte buna nici vb de htais.sper sa-ti indeplinesti visul si sa nasti un bebe sanatos la termen.eu iti doresc multa sanatate. :allright:[/quote]

multumesc din suflet...daca am ajuns pana aici o mai ducem noi macar 6 sapt...colul e lung si inchis..lichidul normal...contractiile muuullt mai rare..3-4 /zi...

va tin la curent

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: pentru ginecologi

Postby BellaDonna » Fri Nov 06, 2009 12:18 am

Sa le luam pe rand.
Am vazut paciente cu aceeasi malformatie utero-vaginala nascand natural. Asa ca nu e neaparat o problema, cu atat mai mult cu cat o sa nasti prin cezariana.
Proteinuria ca semn clinic unic nu pune problema, dar e un indiciu ca trebuie sa-ti monitorizezi constant tensiunea arteriala. Daca aceasta creste, vorbesti urgent cu medicul tau curant.
Circulara de cordon pune probleme daca se aasociaza cu restrictia de crestere intrauterina. Adica, datorita faptului ca prin cordonul ombilical nu ajunge destul sange la bebe, acesta nu mai ai in greutate in ritmul normal.
Concluzia e ca in momentul de fata sunteti bine si tu si bebe. Varsta sarcinii de 31 de saptamani aproape e ok. Au fost copii nascuti la varste si mai mici si care au evoluat ok. Bineinteles, e de dorit sa ajunga cat mai aproape de termen.
Monitorizeaza-ti tensiunea, fa ecografii in ritmul stabilit de medicul curant pentru a monitoriza evolutia bebelusului, odihneste-te cat mai mult si nu te mai stresa. stresul in sine e un factor care poate induce nasterea prematura.
Nastere usoara si multa sanatate!

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: pentru ginecologi

Postby ndsimona » Fri Nov 06, 2009 9:29 am

Alinamihaela, iti doresc sa mearga totul bne si sa ajungeti cat mai aproape de termen! Bafta multa si sanatate !

Sa ma scuzi ca intreb si eu ceva,dar am si eu o problema pe care vreau sa mi-o lamuresc si ca sa nu mai deschid alt subiect , intreb aici:
Cine imi poate explica si mie ce e cu velocimetria? De la cate saptamani de sarcina se urmareste si ce insemnatate au rezistentele vasculare crescute?
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: pentru ginecologi

Postby alinamihaela » Fri Nov 06, 2009 12:29 pm

[quote="BellaDonna"]Sa le luam pe rand.
Am vazut paciente cu aceeasi malformatie utero-vaginala nascand natural. Asa ca nu e neaparat o problema, cu atat mai mult cu cat o sa nasti prin cezariana.
Proteinuria ca semn clinic unic nu pune problema, dar e un indiciu ca trebuie sa-ti monitorizezi constant tensiunea arteriala. Daca aceasta creste, vorbesti urgent cu medicul tau curant.
Circulara de cordon pune probleme daca se aasociaza cu restrictia de crestere intrauterina. Adica, datorita faptului ca prin cordonul ombilical nu ajunge destul sange la bebe, acesta nu mai ai in greutate in ritmul normal.
Concluzia e ca in momentul de fata sunteti bine si tu si bebe. Varsta sarcinii de 31 de saptamani aproape e ok. Au fost copii nascuti la varste si mai mici si care au evoluat ok. Bineinteles, e de dorit sa ajunga cat mai aproape de termen.
Monitorizeaza-ti tensiunea, fa ecografii in ritmul stabilit de medicul curant pentru a monitoriza evolutia bebelusului, odihneste-te cat mai mult si nu te mai stresa. stresul in sine e un factor care poate induce nasterea prematura.
Nastere usoara si multa sanatate![/quote]




multumesc...dr a zis ca bebe e "in grafic" cu greutatea..odihna cat incape..dorm cate 11 ore si in rest fac lucruri maruntele prin casa...mai am o nelamurire totusi..de ce mi-a recomandat sa iau si aspenter?

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: pentru ginecologi

Postby alinamihaela » Fri Nov 06, 2009 2:17 pm

am gasit raspunsul..e pentru a preveni preeclampsia..


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 25 guests