Cat costa admiterea si cine o vinde.Cititi

care ne mananca zilele
iq
Posts: 2
Joined: Sat Mar 17, 2007 4:22 pm

Cat costa admiterea si cine o vinde.Cititi

Postby iq » Sat Apr 28, 2007 5:53 pm

Veridicitatea celor scrise mai jos ramine la latitudinea voastra, fiecare fiind liber sa judece cum vrea. Nu voi mai interveni cu alte informatii, nu voi intari sau aduce alte elemente de persuasiune. Nu urmaresc sa pledez, ci doar sa aduc un manifest.

Ma numesc Mihai, sunt jurist si parinte. Am o fata in clasa a 12-a ce doreste sa urmeze o cariera in medicina. De fel nu sintem din Bucuresti, si in ciuda faptului ca ar fi fost mai comod sa o fi trimis-o la Iasi, am gasit riguros sa-i fac vint spre capitala. UMF ,,Carol Davila ‘‘ este se pare, cea mai buna unitate de invatamant din acest sector.

Mi-am mutat serviciul o vreme in Bucuresti si mi-am transferat fiica la un liceu local, totul pentru a-i facilita studiul. Lucrurile au decurs normal o buna bucata de vreme, asa cum, si pe vremea mea, erau toate.
Am trimis-o la meditatii, chimie si biologie. Profesorii sai, aparte poate de suma, s-au dovedit pina-n prezent oameni de onoare si caroara fara retineri le acord tot respectul meu. Mai e o luna aproape, gasesc ca mi-am indeplinit aproape complet atributiile de parinte, in afara… poate, de una : de a-i da un raspuns cert fiicei mele, ca admiterea este, pentru toata lumea, pe bune.

Nu de multa vreme, am avut de-a face cu un cadru didactic din facultate. Indirect. Un domn profesor de la catedra de fiziologie – un lector asistent – ce s-a trezit sa anunte cu surle si trambite ca face simulare pentru admitere. Ba bine ca nu, poate sa prinda bine. Desi total neoficial, testul se arata a fi onorabil sau macar ,,neutru’’. amplasarea ? La facultate.

Cu putine zile inainte de a se duce, fiica mea a aflat ca locul s-a mutat la Domnia Sa acasa. Este cert ca n-am putut sa o trimit, asa ca lucrurile au ramas pe stand-by. Am aflat ulterior, prin surse diverse, avind prieteni vechi cadre in medicina, ce se dorea defapt din acest “test”.

Domnul asistent lector Paul Naicu ii cheama pe domnii canditati le da un test de o dificulatate maxima, le spune mai apoi, dupa corectura, ca sunt deosebit de slab pregatiti si, in final, se ofera, vezi Doamne, sa ii ajute. Le spune ca el e mare om. El si alti colegi de-ai lui, mari oameni de asemenea, fac subiectele, si, in dorinta lor pur filantropa, ofera meditatii celor ‘pe care ii aleg ei’. Poate… normal, intr-o lume africana, dar inacceptabil. Lucrurile decurg insa dramatic, cind, pe fata si fara jena, li se spune clar copiilor, ca el n-are timp pentru meditatii normale, ci, atentie, dupa Bacalaureat, zece zile la rind, cate 4 ore pe zi, vor discuta subiectele….. din calculator, cele din care este compusa admiterea. Le vor face pe toate, in cele 10 zile, punct cu punct. Suma? 250 de mii de lei vechi pe ora. Nu pe sedinta. Pe ora. 10 milioane costa examenul asta. Desigur, doar la biologie, la chimie, domnul profesor Naicu recomanda pe un altul, pe semne la fel de binevoitor ca Domnia Sa.
Pe fiica-mea a apucat-o plansul ca nu vreau sa-i dau 10 milioane sa treaca admiterea.
Dar de ce sa-i dau ? Daca nu trece la fara plata pe seama ei, sa-si plateasca singura studiile. Mai nou, domnilor doctori, vai si-amar de voi, vindeti nu numai vieti de oameni, ci si sperantele copiilor ?

M-am mai uitat pe paginile astea. Cum isi facea reclama, uite acolitul :
,,Salut! Daca e cineva interesat, profu meu de fiziologie vrea sa faca o carte noua de teste la biologie pt admitere si are nevoie de elevi care vor sa dea anu asta sau la anu la med in buc pt a da o simulare a examenului de admitere.(vrea sa afle nivelul elevilor ca sa stie ce dificultate vor avea testele)Testul asta e gratis si se da la facultate.Poti sa iti alegi un capitol din care sa dai sau din mai multe....eventual toata materia.In caz ca vrei sa dai sau mai cunosti oameni care ar vrea sa dea testul se poate da oricand...fixez eu cu profu in functie de cand puteti sa veniti! Ar fi folositor sa dati testul asta...mai ales cei care dau anul asta..va obisnuiti cu ex..si va si verificati! daca sunteti interesati astept sa ma contactati”

Urmeaza, cica, o simulare pe 4-5 mai. Cine o face? Naicu. N-o tirmit pe fii-mea, fie de-o crapa de ciuda. Sunt curios daca si atunci, sub paravanul facultatii, Domnul Doctor isi va permite sa aduca aceleasi jigniri institutiei.

Mi-e rusine de tara asta. Mi-e rusine ca n-am trimis-o la Iasi. Prafu si pulberea.
10 miloane ? Ti-ai dracu de nenorociti.

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Sat Apr 28, 2007 7:44 pm

neeeeeeneeeea calm!
Examenul de admitere e cat se poate de corect!-asta una la mana
Sigur ca din 400 probabil vor fi MAXIM 10-20 care vor intra "la liber", asta e in orice tara, dar raman suficiente locuri(380).
Nu trebuia sa o dati la pregatire la profesori de la medicina morti dupa bani!Trebuia la unii de liceu!
Acum exam. e mult mai usor comparativ cu anii trecuti, interesul pt. medicina a scazut, dat fiind faptul ca dupa ce termini facultatea, IN CAZUL IN CARE IEI REZIDENTIATUL(un examen catalogat drept cel mai greu din Romania) o sa ai in mana un salariu bomba de 6 mil...
Faci rezidentiatul inca 5-7 ani, depinde, si apoi tre sa iti CUMPERI POST(abia acum, deci la 30 de ani) intervin pilele si banii!
In facultate daca inveti n-ai probleme! Restul...gogosi si povesti de adormit copiii!
Deci mana pe carte bio si chimie sau fizica si ia fara probleme!
Bafta multa!

mavrich
Posts: 4
Joined: Sat Apr 28, 2007 11:45 am

Postby mavrich » Sat Apr 28, 2007 7:54 pm

mai mare pacatul. amuzant ca se tine-n facultate. decanatu ce-o zice?

User avatar
luc_med
junior
junior
Posts: 39
Joined: Wed Nov 29, 2006 12:44 pm

Postby luc_med » Sat Apr 28, 2007 7:58 pm

Foarte interesanta si palpitanta "povestea"
Asta pentru cei care nu sunt in sistemul medical
Sa ma scuze colegii de la Bucuresti,eu am terminat altundeva medicina,dar nu am auzit in facultatea de medicina sa existe pozitia de "asistent lector"
Vorbe se pot arunca multe....... :twisted:

mavrich
Posts: 4
Joined: Sat Apr 28, 2007 11:45 am

Postby mavrich » Sat Apr 28, 2007 8:01 pm

e o confuzie de limba cred. le englezi exista
http://fiziologie.univermed-cdgm.ro/staff.html

User avatar
mister
senior
senior
Posts: 162
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:35 am

Postby mister » Sat Apr 28, 2007 8:30 pm

mai exista naicu? acu cativa ani buni cand dadeam la facutlate scose o carte de bio cu mare tupeu de cea mai detaliata... mi se parea foarte grea... si in facultate mi-am dat seama de ce mi se parea asa, avea poze de biocel, compilatii din anatomie... grea. Am avut colegi mai dotati financiar care au facut cu el medicatii, nu prea au povestet ce si cum... pe urma cand am ajuns sa fac fizio m-am uitat dupa el, nu ma nimerit sa fac cu el, dar colegii mei care faceau cu el nu prea il vorbeau de bine. era de o infatuare... avea carte scoasa.... oricum luase zagrean monopolul pe grile si cred ca ramasese pe dinafara.

chestia cu meditatii la facultate se practica intens, ajuta psihic plozii si parintii sa justifice fondurile uriase cerute... fac meditatii la facultate... ca de fapt se fac in salile libere...orele libere... marketing pe masura pe masura....
Last edited by mister on Sat Apr 28, 2007 8:37 pm, edited 1 time in total.

User avatar
mister
senior
senior
Posts: 162
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:35 am

Postby mister » Sat Apr 28, 2007 8:33 pm

sunt 2 catedre de fizio, sigur mai e naicu prin umf?



N/A Conf. Univ. Artino Mariana Gabriela -
N/A Conf. Univ. Badarau Ioana Anca -
N/A Sef Lucrari Coman Laurentiu -
N/A Sef Lucrari Ferechide Dumitru -
N/A Asist. Univ. Ciornei Mariana Catalina -
N/A Asist. Univ. Lazar Istvan -


N/A Prof. Univ. Zagrean Leon -
N/A Prof. Univ. Consult. Nicolescu Zuzuca Elena -
N/A Sef Lucrari Bubuianu Anca Lucretia -
N/A Sef Lucrari Buraga Magda Maria -
N/A Sef Lucrari Papacocea Ioana Raluca -
N/A Sef Lucrari Stefanescu Ioana -
N/A Sef Lucrari Zagrean Ana Maria -
N/A Asist. Univ. Braga Radu-Ionut -
N/A Asist. Univ. Caruntu Constantin -
N/A Asist. Univ. Giurgiu Monica-Cristina -
N/A Asist. Univ. Rasanu Carmen -
N/A Asist. Univ. Rosca Adrian-Eugen -
N/A Asist. Univ. Vlad Adelina -
N/A Preparator Ghita Aurelian Mihai -
N/A Preparator Popescu Laura Anca -

http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=207
http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=1257

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sat Apr 28, 2007 8:38 pm

mister wrote:sunt 2 catedre de fizio, sigur mai e naicu prin umf?

Este, este. mai multi nu-s pe lista aia e ..incompleta. vezi pe situl catedrei de fizio, sigur il gasesti. Oricum, la cei care sunt acum anul 2 sunt grupe care fac cu el.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
exe
senior
senior
Posts: 154
Joined: Thu Dec 28, 2006 1:11 pm

Postby exe » Sat Apr 28, 2007 10:18 pm

nu mai dati bani doctorilor din umf. dak vrei meditatii alegeti un prof d liceu. e mai rentabil si aveti toate sansele sa intrati si cu bursa

lupele
junior
junior
Posts: 39
Joined: Tue May 30, 2006 9:12 pm

Postby lupele » Sat Apr 28, 2007 10:49 pm

lucrurile nu stau chiar asa;
daca inveti, reusesti-----sunt locuri suficiente
Inca nu am auzit pe cineva care sa invete si sa nu reuseasca
Fa-ti timp sa muncesti - acesta este secretul succesului !

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Postby dr_me » Sun Apr 29, 2007 1:27 am

nu ma mira ce e scris in acea "poveste".... eu nu am facut cu el meditatii in clasa a 12a, insa am colegi la facultate care intr-adevar povestesc cum 10 zile consecutiv, dupa bac, mergeau la el, cate 4 ore... asta e adevarat/.... ce faceau acolo, grile de unde, carte sau pc al lui naicu, asta nu mai stiu...
dar sincer, nu ma mira nimik, cand el cere pe fatza o suma exacta la studentii straini care ii are la grupa, asta ca sa ii treaca prakticu, deci ca sa poate intra in examen... la fel si ferekide.... (cel putin asa era pe vremea mea).....
repet, totul e posibil la acea catedra, unde sunt 2 tabere: zagrean & co (aia tineri) si restul.. adika generatia lui naicu.....

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Apr 29, 2007 3:02 am

foarte dragutz, daca ar fi sa ai pb la faza asta, mai apoi la rezi si la posturile de prep ce mai faci? dar la anatomie??
c-o sa planga saraca de-i sare camesa dupa ea.
lasa ca si cu iasi nu mi-e rusine.

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sun Apr 29, 2007 5:29 am

pune-ti fata la invatat si n-o mai trimite la nicio pregatire. io am intrat al 20-lea fara NICIO ora de meditatzii sau fara admiteri back-up prin tzara sau alte facultati. si in fac n-are nevoie de spagi daca invatza. spagile le-au inventat puturoshii
contesting is a life style

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Postby medstud » Sun Apr 29, 2007 9:18 am

eu am intrat al 9-lea ...cu meditatii...ca daca stiam cum sta treaba nu i mai puneam pe ai mei sa dea atatia bani degeaba... si admiterea si chiar si rezidentiatu se pot lua fara probleme daca inveti...mai greu e intradevar cand ajungi la ex pe post...succes

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Sun Apr 29, 2007 7:48 pm

al 20-lea, al 9-lea...lauda era numai in primii 5, nu :?:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Apr 30, 2007 1:44 am

nu, si eu am intrat al 9-lea in anu meu , da faceam medit ca deh, tbuia sa am de unde sa ma finaintez

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Mon Apr 30, 2007 4:01 pm

http://www.petitiononline.com/mod_perl/ ... cgi?500000

sta in puterea voastra sa inlaturati mafia!

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Mon Apr 30, 2007 4:09 pm

tandarica_ndy wrote:http://www.petitiononline.com/mod_perl/petition-sign.cgi?500000

sta in puterea voastra sa inlaturati mafia!


jos mafia, sus patria!

peremistule!
contesting is a life style

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon Apr 30, 2007 4:13 pm

Dai in mine? Dai in fabrici si uzine!

adelina777
Posts: 1
Joined: Tue May 01, 2007 3:30 pm

naicu

Postby adelina777 » Tue May 01, 2007 3:52 pm

intrebare >ma trece la practic dc face sor mea meditatii cu el? fara alte atentii :shock:

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Postby golanulstelist » Tue May 01, 2007 5:13 pm

Conteaza cat de buna e sora ta la meditatii!!! Acum serios fratilor, ziceti un examne pe care nu il treceti chiar daca invatati? In 3 ani nu am gasit nici unul. A, daca nu ai chef sa inveti nici in sesiune normal ca trebe dati banii, dar altfel nu ai probleme, iei examenele chiar cu note mari.

onuta
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Mar 26, 2007 7:50 pm

Postby onuta » Tue May 01, 2007 7:02 pm

Hai frate k asta e poveste... Eu am intrat chiar fara meditatii- nu pritre primii, ce i adevarat, dar nici ultima...Daca inveti poti sa iei orice examen din facultatea asta.

onuta
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Mar 26, 2007 7:50 pm

Re: naicu

Postby onuta » Tue May 01, 2007 7:03 pm

adelina777 wrote:intrebare >ma trece la practic dc face sor mea meditatii cu el? fara alte atentii :shock:


Nu cred

dr hitman
Posts: 1
Joined: Wed May 02, 2007 11:06 pm
Contact:

catre dr_me

Postby dr hitman » Thu May 03, 2007 12:00 am

dr_me wrote:nu ma mira ce e scris in acea "poveste".... eu nu am facut cu el meditatii in clasa a 12a, insa am colegi la facultate care intr-adevar povestesc cum 10 zile consecutiv, dupa bac, mergeau la el, cate 4 ore... asta e adevarat/.... ce faceau acolo, grile de unde, carte sau pc al lui naicu, asta nu mai stiu...
dar sincer, nu ma mira nimik, cand el cere pe fatza o suma exacta la studentii straini care ii are la grupa, asta ca sa ii treaca prakticu, deci ca sa poate intra in examen... la fel si ferekide.... (cel putin asa era pe vremea mea).....
repet, totul e posibil la acea catedra, unde sunt 2 tabere: zagrean & co (aia tineri) si restul.. adika generatia lui naicu.....


dr_me!
Hai sa nu ne mai lamentam!
Eu am facut mediatatii si sincer mi-au fost de folos.
Cu Ferekide n-ai dreptate. L-am vut si anul I si II la grupa si a fost OK. Nimeni nu i-a dat nimic si nici n-am auzit.

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Postby alice18 » Sat May 05, 2007 6:08 pm

cine a deschis topicul poate avea perfecta dreptate. la cat de putreda e facultatea asta cu tot cu sistemul ei tampit nu ma mai mira nimic. si cine a comentat de iasi sa se intereseze mai bine, ca stiu destui doctori care nu au fost genii si in facultate s-au mentinut pe linia de plutire si acum sunt prin alte tari. de acolo nu iesi asa de traumatizat ca din bucuresti, ti se prezinta altfel lucrurile, e mai mult interes si mai putina coruptie. sau un exemplu si mai bun: clujul.
din moment ce te vezi in examen langa unu care nu stie nici macar sa vb coerent si tu pici cand ai scris o pagina intreaga la un subiect de anatomie dar nu poti continua pt ca dragul domn dr iti pune o intrebare care sa te blocheze si nu-l mai intereseaza ce mai ai scris pe foaia aia, iar ala trece pt ca in timpul examenului cu atata nerusinare vine un alt domn dr/asistent etc si-i sopteste ceva domnului dr la ureche asta chiar ca este nesimtirea de pe lume. si dupa acest eveniment vin intrebarile "si ia mai zi, ce mai stii? nu-i asa ca....etc" la care raspunsul este "da, asa e, mi-am amintit".
este culmea discriminarii cand in prima ora de lp la genetica si la anto te pune sa spui ce e tata si mama, ca sa stie domnii dr care sunt de-ai colegilor si care nu. ce e facultatea asta?
lipseste unu o luna de la anato din cauze necunoscute, cica de sanatate si intra in examen pt ca e fiul nu stiu carui patron a nu stiu carei firma sau a nu stiu carui dr, iar un amarat de strain, care prin regulile facultatii vine cu o luna dupa noi, nu intra in examen pt ca e un amarat, nu e al nimanui interesant. mai au pretentii de mari doctori.
eram in sala la radiologie in sem 1 cand o cucoana o intreaba pe o colega de-a mea nu stiu ce os pe niste radiografii de pe vremea bunicii si o reactie a unui asistent care era de fata a fost "de ce intrebi aia ca nici macar tu nu stii ce e" la care raspunsul don'soarei a fost "lasa ca ei trebuie sa stie".

e admis asa ceva? daca cineva care apara atat de tare sistemul asta nenorocit poate gasi niste explicatii si niste motive intemeiate pt care lucrurile astea se intampla si nu ia nimeni atitudine, eu ma inclin in fata lui.

deci treaba cu trecutul la examene daca inveti e cam relativa. asta o spune unu care e dotat de la natura, unu care sta in casa si numai asta face sau unu care stie sa mearga mereu dupa fusta profilor si sa o faca pe sclavu. eu pana acum numai din astia am vazut ca reusesc.

meditatiile ajuta foarte mult pt ca de unul singur nu stie ce anume trebuie sa stii si ce nu la ca cat de bine sunt facute cartile din programa lasa de dorit. iar cu admiterea, de cand am aflat ca acum 5 ani s-au schimbat grilele la un numar doar ca sa intre nu stiu ce elevi ai profilor care faceau subiectele nu ma mai mira nimic.
Last edited by alice18 on Sat May 05, 2007 6:12 pm, edited 1 time in total.

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sat May 05, 2007 6:11 pm

arde-i pe coruptzi
contesting is a life style

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Sun May 06, 2007 10:38 am

TibiGZU wrote:arde-i pe coruptzi


oooo...asa ma! sa-i ardem spunand "NU" pe 19 mai!Sa-i ardem bine!

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Postby durere de cap » Sun Sep 30, 2007 5:21 pm

locurile de la medicina militara sunt cumparate, stiu din sursa foarte sigura.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Oct 02, 2007 2:24 pm

durere de cap wrote:locurile de la medicina militara sunt cumparate, stiu din sursa foarte sigura.


Politie, DNA, http://www.demascaspaga.ro/eKontentSpag ... index.html
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
snowtrekker
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Feb 18, 2004 12:19 am
Location: sala de disectie

Postby snowtrekker » Tue Oct 16, 2007 1:43 am

cat costa??!! ca mai vreau si eu sa fac fac o data :D ???
Shut up & drive

dark_mind
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Feb 01, 2006 1:07 pm

Postby dark_mind » Tue Oct 16, 2007 8:43 pm

Naicu saracu zice si el insa nu are nici o putere, mi-a fost asistent in anul 2 numai vorba de el. O fi zis si el o vorba si daca au venit prostii cu bani de ce sa nu ii ia e o vorba : "Nu e prost cel care cere si cel care da!"
Daca inveti e imposibil sa nu intri la medicina, daca ar fi fost 10 locuri mai ziceam dar cand sunt 380 e imposibil sa fie toate aranjate

User avatar
ore_ciudate
junior
junior
Posts: 72
Joined: Tue Apr 10, 2007 12:24 pm
Location: Onesti
Contact:

Postby ore_ciudate » Mon Oct 29, 2007 11:20 pm

si eu cred ca am fost anul trecut la dnu profesor acasa :-? prin martie..la sfarsit..ca si mie mi s-au spus aceleasi lucruri

gabitzu87
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Jan 09, 2007 10:52 pm
Contact:

Postby gabitzu87 » Thu Nov 08, 2007 1:06 pm

O intrebare taticului care a deschis topicul... a intrat fata dv la medicina?

joaosatan
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 12, 2006 4:40 pm

Postby joaosatan » Thu Nov 08, 2007 3:58 pm

lolzz

tare topicul dar penibil.

magarii si alte chestii necurate se fac peste tot, in toate facultatile, in toate institutiile.

daca taticul acesta e asa de turmentat si siderat de ce se intampla, de ce nu face ceva, sa se duce la televizuini, la ziare, sa faca o ancheta. ca asa vorbe-n vant arunta toti PROSTIIIIIIIIIIII.

la faza cu daca treci inveti e cat se poate de corect. eu nu stiu lume sa invete de nota 5, ca sa treaca. daca inveti inveti pt 9 10. daca vrei sa treci, mai citesti, mai lingusesti. asta e general valabila oriunde oricand.

hai la revedere si un praz verde

User avatar
ore_ciudate
junior
junior
Posts: 72
Joined: Tue Apr 10, 2007 12:24 pm
Location: Onesti
Contact:

Postby ore_ciudate » Sat Jan 19, 2008 3:51 pm

'mai lingusesti"...sanataoasa atitudine..n-am ce zice...

nu e general valabil daca mai ai putina coloana vertebrala..

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Re: Cat costa admiterea si cine o vinde.Cititi

Postby serp » Fri Feb 15, 2008 6:13 pm

mai mira pe cineva? toata facultatea e in aceashi oala

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re:

Postby durere de cap » Sat Feb 16, 2008 3:39 pm

snowtrekker wrote:cat costa??!! ca mai vreau si eu sa fac fac o data :D ???


acum 3 ani persoana respectiva a dat 3000 de euro pt un loc la militara.

Nairam R
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Apr 11, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat costa admiterea si cine o vinde.Cititi

Postby Nairam R » Sat Apr 12, 2008 11:15 am

salut, nu stiu cum este la militara dar la MG daca stii ce valenta are C si ce e aia IUPAC poti sa te descurci fara meditatii..

eu am citit 3 saptamani pentru admitere... dar nu eram paralel cu materia.. adica invatasem si eu pentru la ore (teze .. ca am fo pe profil dar nu aveam treaba cu grupul de olimpici eu mergeam la bere).. am luat si cu bursa pe la bioinginerii si petrochimii (dadusem asa ca sa imi asigur un loc in caz ca era admiterea aia la medicina asa de grea).. la medicina am luat mai spre jumate dar in locurile bugetate asa ca lasati meditatiile... parerea mea e ca e e nevoie sa citeasca si sa faca probleme.. de sigur toti au felul lor de a invata.. dar mie mi se pare o mare pacaleala pt parinti cand plodul plange ca vrea bani de meditatii cand vede clar ca are nevoie doar de o carte sa citeasca si niste probleme de facut (eventual ce s-a dat in ultimii 2 ani la fac unde vrea sa dea)

pt cei care vor sa dea la med... nu va stresati.. de luat luati si nu dati banii aiurea... se intra in ultimii ani de nu iti inchipui.. la mine in anu 1 la FIzio dicta un lector la curs prin primul semestru ca nustiuce se face cu permanganat de potasiu (KMnO4) si se mai auzea cate o voce "permanganat de ce??" va cam dati saema ce pregatirea avea dl student.

pt cei care faceti din pasiune.. cititi fratilor ca e frumos si sa vedeti ce satisfactie o sa aveti cand o sa fiti singurii care au 1o la exam si va cauta profu sa va zica de bine sau cand sunteti singurii de pe la curs care mai au idee despre ce se vb acolo (si nu in ultimul rand doar cu asta ramaneti.. ca bani din treaba asta nu o sa faceti... o sa va convingeti prin anul 6 de fac sau prin anu 1 de rez )
In curand Dr. Rodut Nairam

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Cat costa admiterea si cine o vinde.Cititi

Postby danhia » Sat Apr 12, 2008 7:32 pm

mi s-ar parea super tare sa platesti admiterea la medicina ca sa fii la ''cu taxa''. :lol:
Red Apple


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests