FILME, FILME, FILME, FILME

coltzul cu dileme
mihai_525
elite
elite

Re: FILME, FILME, FILME, FILME

Postby mihai_525 » Wed Aug 21, 2019 5:57 am

jawohl
one day people who never believed in you
will talk about how they met you

Boss
elder
elder

Postby Boss » Tue Aug 27, 2019 11:31 pm

Peaky Blinders nu e rau

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Sep 22, 2019 11:48 pm

Ad Astra - un film frumos despre depresie, destul de straightforward (pentru mine asta e un plus), cu metafore usor de inteles si scene vizual (si auditiv) impresionante.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Sep 23, 2019 10:35 am

BORING

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Sep 24, 2019 12:13 am

MumaPadurii wrote:Ad Astra - un film frumos despre depresie, destul de straightforward (pentru mine asta e un plus), cu metafore usor de inteles si scene vizual (si auditiv) impresionante.

Am dormit destul de bine la cinema. A fost despre depresie? :shock:
O scena mai zgomotoasa m-a trezit: Brad Pitt facea surfing pe inelele lui Neptun. Eu stiam din lecturi ca inelele din jurul lui neptun sunt formate din particule micrometrice de praf, dar surfboardul lui Brad a incasat vreo cativa bolovani cat pumnul.
Am zambit si m-am culcat la loc.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Sep 24, 2019 12:24 am

as face un clip cu secventa respectiva si pe fundal sonor florin salam-navele spatiale

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Sep 24, 2019 12:26 am

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Sep 24, 2019 11:49 am

Melania wrote:Am dormit destul de bine la cinema. A fost despre depresie? :shock:

Eu asa l-am interpretat: depresie, traumele nerezolvate care uneori o intretin, lupta cu ea care uneori atinge imposibilul (surfingul printre bolovani), nevoia de a te intoarce la umanitate si de a accepta mana intinsa a celui de langa tine ca sa reusesti sa te ridici etc.
Nu a fost un film de actiune, nici nu a fost un SF, ci o alegorie cinematografica despre depresie in care actiunea se petrecea intamplator in spatiu (sau poate nu intamplator, pentru ca ajuta la construirea senzatiei de singuratate).

Melania wrote:O scena mai zgomotoasa m-a trezit: Brad Pitt facea surfing pe inelele lui Neptun. Eu stiam din lecturi ca inelele din jurul lui neptun sunt formate din particule micrometrice de praf, dar surfboardul lui Brad a incasat vreo cativa bolovani cat pumnul.
Am zambit si m-am culcat la loc.

1. Nu se stie din ce sunt formate inelele lui Neptun, doar se estimeaza procentul de praf pe care il contin.

2. Cu atat mai putin se stie din ce vor fi formate in viitorul nu foarte apropiat in care se petrecea actiunea filmului, avand in vedere faptul ca li s-a schimbat compozitia de-a lungul perioadei in care au fost observate.

3. Exista alte semne de intrebare mai mari decat compozitia inelelor sau a modului in care astronautul a trecut printre ele, cum ar fi de ce nu mai trimisesera alta echipa inspre Neptun pana atunci, ca sa vada ce se intamplase cu cei care disparusera.

Dar nu asta conteaza, pentru ca, repet, filmul nu e un SF, e o alegorie de doua ore pentru depresie.
Sa-l diseci din punct de vedere stiintific, plangandu-te de eventualele inexactitati e echivalent cu a comenta alegoria moarte-nunta din Miorita spunand ca poezia e o prostie, ca doar stelele si luna nu pot tine nicio cununa, neavand maini. :)

Momentul ala cu surfingul era poate cea mai clara metafora din tot filmul in sensul asta in care l-am interpretat eu, al depresiei, iar "imposibilitatea" lui are in sine o semnificatie.

Chiar inainte sa se intample surfingul, Brad Pitt ajunsese in punctul ala cand dorea sa renunte la viata si la lupta (dupa ce s-a sinucis tatal lui, cand s-a intrebat "de ce sa mai continui, ce rost mai are"), locul ala atat de periculos pentru bolnavul cu depresie.

La momentul asta de "being on the edge" s-a ajuns frumos de-a lungul filmului, atat prin constructia personajului ca o fiinta rece, detasata, izolata, bantuita de inutilitatea vietii (reflectiile dupa momentul babuinul), cat si prin toate scenele alea superbe care te duceau cu gandul la insingurare (eu inteleg ca unii au adormit, dar nu stiu cum ar fi putut fi construite mai dinamic niste scene care sa creeze impresia de singuratate).

Si dupa ce ajunge in punctul ala atat de periculos, se intampla ceva neinsemnat, i se reflecta Soarele (sau poate Pamantul, nu stiu prea bine daca se putea vedea de la distanta aia) in casca. Si in momentul ala instinctul de supravietuire kicks in, decide sa lupte pentru viata lui si sa faca tot posibilul sa iasa din "locul" in care era si sa se intoarca printre oameni.
Chiar daca asta inseamna sa zboare printre bolovani, pentru ca probabil cam cu asta e echivalent efortul respectiv pentru un depresiv. Ceva greu si care pare aproape imposibil din locul in care esti.

Mi-a placut ce ceea ce l-a scos de pe marginea prapastiei nu a fost neaparat o mare iubire sau o mare cauza, ca alea nu il mai miscau de mult, ci un mic moment intamplator care i-a amintit de omenire, care a starnit o zvacnire in instintctul de supravietuire din interiorul lui.

Si chiar si dupa ce a depasit criza, dupa ce ajunge pe Pamant adica, lupta continua. Atunci are cel mai mult nevoie de contactul uman pentru a se pune pe picioare, de relatii semnificative.
Scena aia finala dupa ce aterizeaza si accepta mana celuilalt om (el, caruia la inceputul filmului ii displacea profund sa fie atins de colegii lui, intr-o scena construita aproape "in cupola" cu cea de la sfarsit), apoi se indeparteaza sprijinit de alti oameni ca sa poata sta pe picioare, e iar edificatoare.

Mi-au mai placut multe alte scene, mai erau si alte metafore, aia in care se trage pe fir ca sa ajunga la racheta (e tras de fapt in depresie de obsesia si trauma provocate de tata), scena care se repeta in spatiu, cand tatal se sinucide si aproape il trage dupa el in punctul fara intoarcere...
Apoi ar mai fi coridoarele alea imense de pe Marte, scena de urmarire de pe Luna... toate superbe cinematografic, actiune intr-o imensa tacere... Toata actiunea se petrece de fapt intr-o imensa pustietate, chiar si cand e indoors.

Da, un film foarte frumos care ma face sa doresc sa il revad, doar pentru a intelege mai bine toate intelesurile si detaliile pe care e posibil sa le fi pierdut la prima vizionare.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Sep 24, 2019 12:01 pm

sa ne spuna doctorul stropescu mai bine sa avem o opinie avizata
mda ati vazut ce i a facut donald trump lu greta ? si pe buna dreptate! trump 2020!

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Sep 24, 2019 12:17 pm

Daca ma gandesc mai bine, in film Pamantul reprezinta de fapt lumea externa personajului cu depresie, relatiile interumane de care la inceput fuge, pentru ca la sfarsit sa le accepte, iar toata actiunea care se petrece in film in afara Pamantului, in spatiu, e de fapt ceea ce se petrece in mintea, in interiorul lui.

Ce antiteza poetica inner space - outer space, nu?

Pentru ca mintea umana e fel de nemarginita si de misterioasa ca spatiul cosmic, iar uneori te poate trage in haurile ei profunde si adesea fara intoarcere, de unde trebuie sa duci o lupta aproape imposibila pentru a iesi afara (= a te intoarce pe pamant) si a accepta mana aia intinsa a celui de langa tine.

Fie ca e mana unui coleg astronaut, fie ca e mana unui doctor care intinde o pastila sau/si a unui prieten care iti spune ca tine la tine.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Sep 24, 2019 12:51 pm

a suspendat ilegal parlamentul boris
fte ne am in el de parlament

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Sep 24, 2019 7:56 pm

Muma cred ca te-ai spart in comentarii literare la proba de limba romana cand ai dat treapta intai acum 50 de ani.
Cred ca daca iti proiectau doua ore un ecran gri tot gaseai semnificatii ascunse si metafore.
E un film lung, lat si inexact din punct de vedere stiintific spre deosebire de Interstellar sau de filmele lui Alex Garland.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Sep 24, 2019 8:06 pm

doar ca nu a fost un SF, spre deosebire de acele filme

nu orice film are loc in spatiu sau in viitor este neaparat un SF, nu in orice film e importanta acurateatea stiintifica
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Sep 24, 2019 8:12 pm

Melania wrote:Muma cred ca te-ai spart in comentarii literare la proba de limba romana cand ai dat treapta intai acum 50 de ani.

Tu erai ala care spunea ca Luceafarul e o poezie lunga, lata si inexacta din punct de vedere stiintific, spre deosebire de poeziile lui Octavian Goga?
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Sep 24, 2019 8:35 pm

urat ati mai imbatranit

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Sep 24, 2019 9:01 pm

Spre deosebire de tine care ai fost urat tot timpul?
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Oct 06, 2019 11:51 pm

Joker? Destul de bun. Cam lung.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Oct 09, 2019 8:41 pm

CTP desfiinteaza filmul. CTP a imbratranit, vorbeste prostii.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Oct 09, 2019 9:24 pm

sunt de acord pentru prima si ultima data cu melania
cum ne dam seama ca joker e bun?
simplu
toti cretinii il urasc

Boss