Better self

coltzul cu dileme
hamster
junior
junior

Better self

Postby hamster » Mon Aug 13, 2018 1:44 am

Chit-chit
Am vazut recent un documentar Take your pills, care de altfel e simpatic si-l recomand, si care m-a facut sa-mi treaca prin cap pentru prima data la modul oarecum serios sa incerc sa iau ceva din gama nootropicelor. Cred ca cel mai tare m-a “socat” cat de extins e fenomenul in state... adica am auzit nu o data de adderall&co in filme si seriale, dar nu m-am gandit niciodata pe ce scara se foloseste... apoi n-am facut un research de literatura, dar de la farmaco nu ramasesem cu impresia ca ar exista o pilula magica si inclusiv in documentar mai spre final apare ideea ca nu fac chiar mare lucru... si cu toate astea, sunt mega folosite... ce parere aveti? e doar o moda? o addictie? ati lua(t)? si daca nu adderall&co, ati incerca(t) altceva care sa augmenteze performantele? sau realitatea/experientele? pe mine ce ma retine sa incerc sunt efectele adverse potentiale (in combinatie cu personalitatea mea care m-ar face mai degraba sa “beneficiez” de efectul nocebo).

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Re: Better self

Postby andy gavrilescu » Mon Aug 13, 2018 10:01 pm

ia carnitina, e super

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Aug 13, 2018 10:03 pm

sau despre ce performante vorbesti? sildenafilul nu mai e la moda?

hamster
junior
junior

Postby hamster » Tue Aug 14, 2018 12:44 am

andy, mai degraba celalalt cap ma ingrijoreaza; iar apropo de sildenafil, mai la moda (cel putin prin cercurile mele) e sa prescrii alternative cu actiune mai lunga, ca "tratament de fond", ca sa nu se simta omul stresat ca TREBUIE sa faca ceva odata ce a luat pastila

alimori
elite
elite

Postby alimori » Tue Aug 14, 2018 1:21 am

Atunci de ce mai ia pastila?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Aug 14, 2018 2:42 am

Ca sa fie pregatit daca se iveste ocazia in mod spontan.
Pentru unii oameni ocazia se poate ivi si din senin in timp ce stau prin casa, nu doar planificat.
Muma the Puma

hamster
junior
junior

Postby hamster » Tue Aug 14, 2018 9:07 am

Plus ca daca problema nu e exclusiv organica, au deja ceva anxietate de performanta (sper sa nu folosesc aiurea termenul), asa ca nu ajuta prea mult cand adaugi presiunea faptului ca odata luata o pastila trebuie sa functioneze si sa se intample; anyway, raspundeti si la topic, va rog, chiar mi s-ar parea interesant ce credeti; nu ma gandesc ca chiar ati luat, sau oricum sigur nu majoritatea; tocmai asta mi se pare fascinant, ca ceea ce intr-un loc e f raspandit, in alte locuri oarecum comparabile ca grad de civilizatie (gen sua versus tari europene, si nu ma refer neaparat la ro) aproape ca nu exista... care credeti ca e cauza? credeti ca avem legislatie mai stricta? sau medici mai putin intreprinzatori care nu se gandesc sa faca un business din asta? si nootropicele nu sunt singurele in situatia asta; si cand a fost valul de hormon de crestere pentru anti-aging, a fost mult mai raspandit in state (si din nou, in comparatie nu neaparat cu ro).

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Aug 14, 2018 9:14 am

Melania cred ca stie. trebuie.

Return to “Discutii pe bune”