Cel mai bun ziarist roman

coltzul cu dileme
Festina
elder
elder

Re: Cel mai bun ziarist roman

Postby Festina » Wed Mar 25, 2015 5:20 pm

Mihai este cel Mai bun ziarist
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

Festina
elder
elder

Postby Festina » Wed Mar 25, 2015 5:21 pm

Eminescu bineinteles...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Feb 14, 2017 6:47 pm

hahahaha, ce de *** s-a facut tolontan
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Feb 15, 2017 10:53 am

s-a facut.
dar pe de alta parte cati stiau ce e ala Sievert? avea dreptate unul pe fb, in ianuarie am devenit experti in drept, acuma ne dam licenta in fizica nucleara.

totusi si-a cerut scuze si per total a recunoscut ca a gresit.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Feb 16, 2017 12:10 am

Ce conteaza ca inainte nu stiau multi oameni ce e Sievertul? Au publicat ei articolul ala despre Sieverti fara numar? Cu ce e relevant in discutie?
Spune-i aluia de la care ai citit asta pe fb ca nu se da nimeni expert in plm, doar ii spunem lui Tolontan ca e prost.
Si nu e prost pentru ca nu stia ce e ala uSv, ci pentru ca a publicat informatii care genereaza panica despre asta fara sa consulte un expert.

Si lasa-ma cu scuzele. Am citit "scuzele":

Nu contează că am fost induși în eroare, ne asumăm că am greșit și rectificăm. Nu contează nici că am lucrat cu un raport pe care autoritățile l-au dorit secret și că si publicul si jurnalistii asteapta lamuririle oficiale ale Institutului Geologic Român.

Ce *** penal de scuza mai e si asta? A luat-o din manualul de lupta al pasiv-agresivului?
De fapt spune: vedeti ce victima sunt eu, ce jurnalist ok, nu conteaza ca am fost indus in eroare (si ca de fapt nu e vina mea), eu imi asum...

Asta nu e scuza, asta e incercare de a drege o situatie in care efectiv nu ai ce sa faci si trebuie sa recunosti ca ai gresit, "dar...", "insa..."

Scuza ar fi fost sa recunoasca greseala adevarata,
Greseala a fost c-a publicat fara sa consulte experti. Un fizician i-ar fi atras atentia ca spune enormitati si ca e o eroare pe undeva.
Greseala a fost c-a vrut sa publice la mod senzationalist si c-a trecut peste deontologie cu bocancii. Nu doar cu dozele alea, ci si cu speculatiile despre cancer.

Pentru asta trebuia sa-si ceara scuze, asta a gresit. Si nu a recunoscut nimic din toate astea. El recunoaste doar eroarea de raportare a dozei. Pentru ca "a fost indus in eroare"... "dar nu schimba cu nimic esenta articolului".

Si articolul tot acolo e, anuntandu-ne senzationalist ca angajatii s-ar imbolnavi de cancer din cauza asta sau ca vizitatorii ar fi pusi in pericol.
A intrebat vreun medic, vreun fizician, a pus vreo estimare realista a riscului? Articolul lasa clar de inteles ca acele cancere au fost provocate de radiatii. Ca dovezi avem barfele unor angajati. Ce valoare are asta in afara de a impresiona cititorii? E normal sa faci asa ceva?

Eu sunt convinsa ca nu se respecta normele de siguranta (la fel cum sunt sigura ca nu se respecta in multe institutii din romania) si ca probabil angajatii aia incaseaza o doza mai mare de radiatii decat e normal, dar de aici pana la a transforma totul intr-o bomba senzationalista cu dezvaluiri despre angajatii care mor de cancere pe capete si resturi radioactive depozitate in pungi de mega image doar ca sa-ti cresti popularitatea de jurnalist care face dezvaluiri mega-super-extra-senzationale descpre cum ne omoara statul, mi se pare absolut penibil.

Normal era sa retraga articolul, sa intrebe draq niste experti asupra riscului real si sa publice o chestie cu niste concluzii mai moderate.

Iar poza aia cu protestatarii din piata victoriei e clickbait jenant. Da, acum se labaie cu explicatii despre simbolism. Ce sa spuna? Ca e un truc vechi de tabloid sa-ti legi articolul de un eveniment de actualitate si cu impact emotional, pentru a-i creste popularitatea? Chiar daca nu are legatura?
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Feb 16, 2017 10:05 am

credeam ca ii simpatizezi pe astia apropiati de voiculescu (tolontan, raetzki)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Feb 16, 2017 11:30 am

doar n-o sa ma opreasca un mic lucru ca simpatia din critica

nu ma enerveaza tolontan c-a gresit, ma enerveaza c-au sarit toti acum sa-l apere ca "toti gresim", "altii gresesc mai tare", "nici voi nu stiati ce e aia"
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu Feb 16, 2017 2:50 pm

Dar de ăștia de la Casa Jurnalistului ce părere aveți?
Eu sunt ambivalent. De la distanță, par foarte buni jurnaliști de investigație. Dar e și ceva greșit la ei, nu știu, nu pot să pun degetul pe rană. O fi ok să te infilitrezi așa, cu tupeu, să te faci că fraternizezi cu grupul respectiv, apoi să-i dai pe ăia în gât, așa? Și suspectez că masca aia de obiectivitate a lor nu are nimic obiectiv în ea, de dapt.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Feb 16, 2017 3:35 pm

mie mi se pare foarte cool. plus sentimentul cand stai pe langa aia care face lucruri rele dar astepti momentul sa ii dai in gat. si spre deosebire de 98% din oamenii de pe planeta asta care asista la rele, tu stii sigur ca momentul ala vine curand

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Feb 16, 2017 4:44 pm

Phat Skidz wrote:Dar de ăștia de la Casa Jurnalistului ce părere aveți?

Sa stii ca m-am gandit la ei si la reportajul despre Burnei cu ocazia asta.
Eu plecam de la premisa ca un jurnalist de investigatie serios (cum e tolontan sau astia de la casa jurnalistului) consulta obligatoriu un expert inainte sa publice articole cu dezvaluiri de genul asta. Chiar daca n-o spuneau in mod explicit, nu-mi imaginam ca se poate intampla altfel. In primul rand pentru obiectivitate, pentru a nu acuza gresit si in al doilea rand pentru a nu risca sa se compromita.
Iar faptul ca Tolontan n-a facut-o inainte sa publice o bomba ca asta, ma face sa ma intreb daca nu gresesc eu oare, daca nu le dau prea mult credit presupunand ca publica niste concluzii doar dupa ce s-au sfatuit cu niste experti, ca nu se bazeaza doar pe barfe, presupuneri si speculatii...

kooksee wrote:mie mi se pare foarte cool. plus sentimentul cand stai pe langa aia care face lucruri rele dar astepti momentul sa ii dai in gat. si spre deosebire de 98% din oamenii de pe planeta asta care asista la rele, tu stii sigur ca momentul ala vine curand

Probabil in RL e mai putin cool decat pare.
Dar e adevarat ca eu n-am fost niciodata in situatia asta. :)

In afara de cazul in care e vorba de un ticalos total, imi imaginez ca ajungi inevitabil sa te apropii de o persoana cu care petreci mai mult timp si e probabil sa-ti devina simpatica. Si chiar daca il dispretuiesti mai mult decat ti-e simpatic, tot e posibil sa ti se faca mila, devii empatic, ii gasesti scuze, vezi nuantele, oamenii au si parti bune etc. Asa ca nu stiu cat de confortabil se poate simti cineva care trebuie sa se imprieteneasca cu un om caruia stie ca ii va provoca dupa-aia un rau. Indiferent ca se gandeste ca actioneaza in numele dreptatii, ca va salva alte vieti si per total efectul e pozitiv.

Cred ca are legatura cu diferenta intre un om normal si un psihopat (am ascultat un TED sp desprea asta relativ curand :) ). Un psihopat n-ar avea nicio problema sa se imprieteneasca si ulterior sa tradeze pe cineva care face un rau, pentru ca se gandeste la binele total, psihopatilor le e mai usor sa actioneze utilitarian. Pentru un om normal poate fi mai greu (depinde si de raul facut, dar nu vorbim de criminali in serie aici). Si cu cat e mai aproape de persoana tradata (actul e mai intim, implica mai multe sentimente), e mai dificil.

La fel ca in dilema etica cu sinele de tren. Pentru un om normal e usor sa ia decizia de a sacrifica un om ca sa salveze 5 doar atunci cand e vorba de tras de o maneta. Dar cand ar trebui sa impinga direct omul in fata trenului (act intim, care implica sentimente) e mai greu sa-i faca rau. Pt psihopat e la fel de usor.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 22, 2017 4:58 pm

Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Sep 22, 2017 6:21 pm

suntem cativa pe aici foarte satisfacuti de propria viata

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Sep 25, 2017 7:09 pm

Imi place de CTP ca are kwa sa spuna lucruri, de altfel adevarate, pe care o gramada de tristi le inghit nemestecate si se isterizeaza apoi cand le pica greu la stomac.
Ati vazut cati s-au simtit deranjat de articolul asta? :)

Nu e de mirare CTP-ul s-a simtit socat de political correctnessul din USA.
Cred ca in ultimul timp (vorbim de luni) am inceput incet-incet sa-mi schimb parerea in legatura cu existanta problemei de exagerare a PC-ului in state.
Dar nah, cand esti intoxicat cu termenul asta care e prezentat drept raul absolut in orice circumstata de catre toti minionii lui Aligica, gen ioana hancu, si trumpisti ca mihail neamtu, e normal sa fii circumspect.

Revenind la CTP, mai tineti minte cand a spus asta despre iubitorii patologici de caini si i-a socat pe toti posesorii de animale care sunt incapabili sa vada nuantele?
https://youtu.be/nFHce4XFSm0?t=9m54s

Sau aceasta draguta creatie literara numita "femia nu e om" pentru care i-au sarit la beregata aproape toate doamnele fara simt artistic si umor, dar iuti la manie, si asupra careia feminista imatura de Ioana Staniloiu ar vrea sa-si arunce tentaculele cretine ale cenzurii?
http://www.zboara.ro/viata_femeia.php?s ... ia_nu_e_om
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Nov 24, 2017 9:21 pm

Malin Bot, frate!

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Nov 24, 2017 9:39 pm

nu e normal

Boss
elder
elder

Postby Boss » Sat Nov 25, 2017 10:47 am

mare curaj

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Nov 25, 2017 1:01 pm

Orice prost poate sa hartuiasca oameni, asta nu-l face nici curajos, nici ziarist bun.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Nov 25, 2017 3:53 pm

MumaPadurii wrote:Imi place de CTP ca are kwa sa spuna lucruri, de altfel adevarate, pe care o gramada de tristi le inghit nemestecate si se isterizeaza apoi cand le pica greu la stomac.
Ati vazut cati s-au simtit deranjat de articolul asta? :)

Nu e de mirare CTP-ul s-a simtit socat de political correctnessul din USA.
Cred ca in ultimul timp (vorbim de luni) am inceput incet-incet sa-mi schimb parerea in legatura cu existanta problemei de exagerare a PC-ului in state.
Dar nah, cand esti intoxicat cu termenul asta care e prezentat drept raul absolut in orice circumstata de catre toti minionii lui Aligica, gen ioana hancu, si trumpisti ca mihail neamtu, e normal sa fii circumspect.

Revenind la CTP, mai tineti minte cand a spus asta despre iubitorii patologici de caini si i-a socat pe toti posesorii de animale care sunt incapabili sa vada nuantele?
https://youtu.be/nFHce4XFSm0?t=9m54s

Sau aceasta draguta creatie literara numita "femia nu e om" pentru care i-au sarit la beregata aproape toate doamnele fara simt artistic si umor, dar iuti la manie, si asupra careia feminista imatura de Ioana Staniloiu ar vrea sa-si arunce tentaculele cretine ale cenzurii?
http://www.zboara.ro/viata_femeia.php?s ... ia_nu_e_om

Muma, esti bine? Totul in regula?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Nov 25, 2017 5:40 pm

Eu am aparat intotdeauna libertatea de exprimare.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Nov 25, 2017 6:03 pm

Image

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Dec 21, 2017 12:26 pm

nu stiu daca v-am zis dar imi place de vanghele

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 28, 2018 1:52 pm

Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Wed Jun 20, 2018 7:00 pm

Păi Mixich s-a declarat mereu catolic critic, nu ateu.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Jun 20, 2018 10:04 pm

Eu întrebam de ce spune prostii, nu de ce e religios.
Mixich e ultimul om de la care m-aș fi așteptat sa nu știe ce presupune (dar mai ales ce NU presupune) o corelație.
Muma the Puma

Boss
elder
elder

Postby Boss » Mon Jun 25, 2018 7:59 pm

Cel mai bun analist de politica interna: Cristian Parvulescu
Cel mai bun analist de politica externa: Dan Dungaciu

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jun 25, 2018 10:19 pm

Mama cum suna citatul asta cu "spovedesc pe unde pot" al lui Tutea... :)
ma amuza de câte ori citesc un post de-al lui boss
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Jun 26, 2018 11:14 am

mi se pare cam afectat parvulescu

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jun 26, 2018 10:12 pm

Dan Dungaciu?

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Jun 27, 2018 11:28 am

vezi, reversul chestiei ca nu citesti fb.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jul 12, 2018 10:04 pm

Sebastian Zachmann e bun

sz.jpg

si vorbeste si bine pe sticla:

https://www.digi24.ro/emisiuni/jurnalul ... 0-2-961437
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”