Admitere 2006

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Sat May 27, 2006 11:02 pm

sper sa mor intr-un accident ( la 90 de ani), si sa nu ajung in vre-un spital

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Sat May 27, 2006 11:04 pm

:multi: ii foarte fain daca is mai putine la bio....ca ma plictisesc repede...la chimie am mai mult spor :lol: referitor la simulare..sunati la nr ala de telefon...ca e explica un nene care e doctor cum se fac simularile...o sa fie in mai multe zile..te duci la care poti..eu am inteles ca subiectele difera de la o simulare la alta...ceea ce mi s-ar parea si normal...

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Sun May 28, 2006 12:21 pm

gesus..oare unde o sa ajunga astia cu intrebarile :shock: p la 50 ...30 B si 20 Ch???nush cate sunt in alte centre...da' astia park duceau lipsa de candidati..asta vb dpdv al unei viitoare studente....but dpdv al candidatei ce sunt anul asta...o fi mai bine :lying: ..ne ramane mai mult timp din cele 3 ore :croc:

ionut_ionescu86
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed May 03, 2006 9:48 pm
Location: romania

Postby ionut_ionescu86 » Mon May 29, 2006 2:09 pm

dar nu credeti ca daca s-a micsorat nr de intrebari va creste gradul lor de dificultate..ma intreb ce rost a avut aceasta schimbare"? a fost facuta ca sa ajute candidatii sau ca sa-i incurce?credeti ca anul acesta concurenta la carol davila mg va fi mai mare ca anul trecut?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon May 29, 2006 5:01 pm

e mai bine cu mai putine intrebari dar mai grele.. in anii trecuti multe din intrebari erau banale de-a dreptul si innebuneai sa imbulinezi 150 de buline sau cate erau, daca sareai randu' si imbulinai aiurea dupa ce trecusei de jumate te apucau transpiratiile reci sa o iei de la capat.. stress aiurea..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Postby rhodoet » Mon May 29, 2006 5:51 pm

p mine ma bucura ca au ramas tot 400 de locuri.....bugetate bineinteles

Denumire Structura Specializarea Buget Taxa
Facultatea de Medicina Medicina 400 600
Facultatea de Medicina Dentara Medicina Dentara 100 150
Facultatea de Farmacie Farmacie 110 165
Facultatea de Moase si Asistenta Medicala Moase 40 60
Asistenta Medicala 140 210
Balneofiziokinetoterapie si recuperare
Radiologie si imagistica
Laborator Clinic
Asistenta Dentara
Tehnica Dentara
Asistenta de Farmacie
Total posturi bugetate 790 1185
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta

User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Postby rhodoet » Mon May 29, 2006 6:11 pm


dar nu credeti ca daca s-a micsorat nr de intrebari va creste gradul lor de dificultate..ma intreb ce rost a avut aceasta schimbare"? a fost facuta ca sa ajute candidatii sau ca sa-i incurce?credeti ca anul acesta concurenta la carol davila mg va fi mai mare ca anul trecut?


sincer nu cred.......poate o usoara crestere nu cred ca influenteaza aceasta informatie care dupa parerea mea a venit prea tarziu.....nu cred k exista careva care vazand ca sunt mai putine subiecte vine sa dea admitere la umf-cd poate doar k sa mai umple lista de inscrisi.....
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Mon May 29, 2006 6:37 pm

corect rhodoet! eu cred k treaba cu micsorarea e pt k pana acum buc era mai cu motz (ma refer si la temele d admitere ...B + Ch/ F. ); majoritatea centrelor d medicina dau o proba la alegere..B/ Ch.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue May 30, 2006 11:35 am

cosmina-gabriela wrote:corect rhodoet! eu cred k treaba cu micsorarea e pt k pana acum buc era mai cu motz (ma refer si la temele d admitere ...B + Ch/ F. ); majoritatea centrelor d medicina dau o proba la alegere..B/ Ch.


si crezi ca asta e un lucru bun ? la cat de mult trebuie sa inveti si sa intelegi mai ales in facultate e mai bine sa fie examenul cat mai greu.. asa daca lasa doar una sau cealalta vor intra ori cei care pot memora fara nici o logica multa informatie ori cei carora le merge doar mintea brici dar memoria pauza.. si dup-aia sa vezi ce palme isi dau in prima sesiune :D

stie cineva cate din cele 600 de locuri cu taxa s-au ocupat anul trecut ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Tue May 30, 2006 12:50 pm

vor intra ori cei care pot memora fara nici o logica multa informatie ori cei carora le merge doar mintea brici dar memoria pauza.. si dup-aia sa vezi ce palme isi dau in prima sesiune
eu nu ma incadrez b3 , incercam doar sa gasesc o explicatie pt nr mai mic d intrebari :D



C.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue May 30, 2006 1:34 pm

ca sa faci quote scrii [ quote ] textul de citat [ /quote ] ;) (fara spatii intre paranteze si "quote" )

Nu cred ca se ia UMF Bucuresti dupa ce e in tzara, altfel ar scadea si taxele si multe altele.. Cred ca a fost doar o masura de prevenire a bolilor de ochi cauzate de prea multe buline :) (pt candidat, cel care corecteaza etc.. pe corectorul meu il treceau toate naduselile cand numara cate facusem si cate gresisem, sa nu greseasca :) bine, era si cald.. :p )
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Tue May 30, 2006 6:46 pm

ma rog..e si asta un punct de vedere..esti studenta in anul 2-3?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue May 30, 2006 6:51 pm

3, si 2 admiteri, de placere :lol:
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Tue May 30, 2006 8:51 pm

mai are careva dintre voi cea mai mica intentie de a da la particulara?
e 900 E/an si te inscrii cu bacu
k nu stiu ce sa mai zic cu locurile la umfcd :?

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Wed May 31, 2006 5:07 pm

b3 wrote:stie cineva cate din cele 600 de locuri cu taxa s-au ocupat anul trecut ?


Foarte multe locuri au fost ocupate !Asta pt ca nenorocitii de la facultate i-au bagat si pe cei care au avut nota sub 5!Toata lumea ! Ce nu face romanul pt bani!
Deci la ce bun se mai da admiterea ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed May 31, 2006 5:52 pm

sa ii diferentieze pe aia care platesc de aia care nu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Wed May 31, 2006 5:54 pm

problema nu e ca intra toti, problema e ca ies toti
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed May 31, 2006 5:55 pm

lulutza tu ai ceva personal cu mine.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Wed May 31, 2006 6:00 pm

kooksee wrote:lulutza tu ai ceva personal cu mine.


nu, draga, imi esti chiar simpatic (desi vad ca un pic suspicios, ca sa nu zic altfel) :D
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Postby rhodoet » Thu Jun 01, 2006 12:51 pm

umf buc a dat medici buni si cred ca va da si in continuare...asta tine mai mult de vointa fiecaruia de a invata si nu cred ca este realista raportarea la nr de locuri sau la structura examenului de admitere... cei care trec cu 5-ul prin facultate asa de mila de sila nu cred ca vor face mare lucru la rezidentiat ci vor ingrosa randurile somerilor sau isi vor gasi un job legat sau nu de medicina doar ca au diploma de doctori ...k nici drept d libera practica nu vor putea avea....so no danger for society but more money for umfcd- cred k asta-i politica
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta

User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Postby rhodoet » Thu Jun 01, 2006 12:56 pm

@ monicutza: eu nici nu vreau sa aud de particulara.... in ceea ce te priveste pe tine care vrei sa dai la stoma ... nush ce sa zic...locurile nu-s asa de multe ca la mg. dar cred ca nici candidatii nu-s asa de multi...
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Jun 01, 2006 4:04 pm

rhodoet wrote:umf buc a dat medici buni si cred ca va da si in continuare


unde ai citit cliseul asta?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Thu Jun 01, 2006 8:02 pm

zau k nu a dat..a dat MF-isti buni happy8.gif


CM

ardyan
Posts: 1
Joined: Thu Jun 01, 2006 11:31 am

Postby ardyan » Thu Jun 01, 2006 9:26 pm

salutare; sunt nou pe acest forum si as vrea sa va intreb daca voi stiti ceva despre simulare fiindca pe forumul de la "edu" cineva spunea ca se va tine.; voi ce stiti? :?:

User avatar
X-White
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Jun 01, 2006 10:13 pm
Contact:

Postby X-White » Thu Jun 01, 2006 10:19 pm

Salut

Cu ce ar trebui sa ma prezint la inscriere ? Ce ar trebui sa contina,concret, dosarul respectiv ?

LE : ardyan use search sau citeste cu cateva pagini in urma ... se discuta intens pe marginea acestui subiect .

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Fri Jun 02, 2006 5:43 am

iar u X-white mai citeste pagina umfcd ..iti spune acolo :D

User avatar
X-White
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Jun 01, 2006 10:13 pm
Contact:

Postby X-White » Fri Jun 02, 2006 9:44 pm

esti sigura ?
Deci la umf bucuresti la pe pagina destinata admiterii nu este specificat ce trebuie sa contina dosarul.

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Fri Jun 02, 2006 10:52 pm

2 dosare plic+diploma bac +certificat d nastere(copie legalizata)+adeverinta medicala (d la med d familie)+4 foto color tip buletin +buletin/CI

User avatar
X-White
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Jun 01, 2006 10:13 pm
Contact:

Postby X-White » Sat Jun 03, 2006 1:01 am

ok .
Multumesc . Nu imi spune ca le-ai gasit pe site ... ? Sper ca nu am fost atat de superficial incat sa nu le gasesc ...

User avatar
Marylin
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Wed Aug 17, 2005 12:37 pm
Location: Constanta

Postby Marylin » Thu Jun 08, 2006 9:13 am

am si eu o problema: dau la constanta si scrie ca daca iei pe locurile cu taxa trebuie achitat 40% din taxa in urmatoarele cateva zile. dar daca nu iau la fara taxa nu voi ramane si nu vreau sa dau atatea milioane, ca nu mi se restituie. intrebarea este: daca nu platesc cei 40% si se mai retrag si as ajunge pe locurile fara taxa, mi se va lua locul in considerare?

candidatii
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sat Oct 02, 2004 8:19 pm
Contact:

Postby candidatii » Thu Jun 08, 2006 11:38 pm

in legatura cu simularea e in felul urmator (ca a fost si fratemiu weekendul trecut): suni la "numarul ala" la un medic si te programeaza intr-o zi...(de obicei am inteles ca se dau samb sau dum)...dar cand a ajuns samb a constatat ca nu e vb de o sim in toata regula, ci de o pregatire la bio cu unul din medicii de la umf, si se da un test cu vreo 80 de intrebari la bio...chimie nema. sambata asta mai se face, iar apoi dupa bac...cam asta e..a! medicul de acolo i-a zis ca daca se micsoreaza nr de intrebari la bio, vor fii mai grele :D have fun

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Fri Jun 09, 2006 1:18 pm

X-White wrote:ok .
Multumesc . Nu imi spune ca le-ai gasit pe site ... ? Sper ca nu am fost atat de superficial incat sa nu le gasesc ...

Candidatii vor prezenta pentru inscriere urmatoarele acte:
Cerere tip de inscriere, completata de secretari pe calculator si semnata de candidat dupa examinarea conformitatii datelor;
Diploma de bacalaureat - in original si in copie legalizata, aceasta din urma necesara pentru cei care se inscriu la a II-a facultate, cu actul doveditor al acestei situatii (copie legalizata a diplomei de licenta si a foii matricole);
Buletinul de identitate/ pasaportul valabil sau livretul militar;
3 fotografii color tip buletin;
Adeverinta medicala de la medicul scolar/ medicul de familie care atesta ca persoana este apta pentru invatamant. Pentru acest an nu este nevoie de vizita medicala efectuata la inscriere.
....exact de la sursa http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=902

ionut_ionescu86
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed May 03, 2006 9:48 pm
Location: romania

Postby ionut_ionescu86 » Fri Jun 09, 2006 2:25 pm

stiti cumva daca s au scos intr cauza efect acum ca au ramas doar 60 intr la bio?sau cum sunt repartizate?credeti ca vor fi mai grele pentru ca au ramas mai putine?

User avatar
X-White
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Jun 01, 2006 10:13 pm
Contact:

Postby X-White » Tue Jun 13, 2006 12:44 am

rimpli , mersi . E aceeasi pagina care o vazusem si eu doar ca acum e actualizata :D

Ionut intrebi degeaba pentru ca nu iti poate raspunde nimeni clar . Doar sa speculeze :)

User avatar
tmt_ro
junior
junior
Posts: 84
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:07 pm
Location: Bucharest
Contact:

Postby tmt_ro » Tue Jun 13, 2006 9:53 am

nu cred ca o sa se scoata cauza efect la bio.....alea fac departajarea...
:peace:

serpentin
Posts: 1
Joined: Thu Jun 22, 2006 10:27 pm

Postby serpentin » Thu Jun 22, 2006 10:41 pm

fratilor si surorilor viitori farmacisti si farmaciste
cu ce ma ajuta facultatea de farmacie in afara de diploma de farmacist?

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Sat Jun 24, 2006 11:51 am

candidatii wrote:in legatura cu simularea e in felul urmator (ca a fost si fratemiu weekendul trecut): suni la "numarul ala" la un medic si te programeaza intr-o zi...(de obicei am inteles ca se dau samb sau dum)...dar cand a ajuns samb a constatat ca nu e vb de o sim in toata regula, ci de o pregatire la bio cu unul din medicii de la umf, si se da un test cu vreo 80 de intrebari la bio...chimie nema. sambata asta mai se face, iar apoi dupa bac...cam asta e..a! medicul de acolo i-a zis ca daca se micsoreaza nr de intrebari la bio, vor fii mai grele :D have fun
intrebarile au fost din carte?....dk nu le poti posta aici?...te rog frumos :)

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Sat Jun 24, 2006 7:34 pm

poi il intrebai si eu ceva da' vad k tine pt frate so :P

sektoritza
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Jul 06, 2006 12:50 am

Postby sektoritza » Thu Jul 06, 2006 12:55 am

salut tututror...am si eu o intrebare in special pentru cei care sunt deja studenti la umf...ce parere aveti despre fac de med de la titu maiorescu?
intreb pt ca am auzit ca este mult mai organizata, mai bine dotata, iar profesorii chiar vin la cursuri si isi dau interesul in ceea ce fac...si stie cineva cat este taxa acolo?

DevilDoll
Posts: 4
Joined: Wed May 03, 2006 8:55 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby DevilDoll » Fri Jul 07, 2006 5:38 pm

Mie mi se pare ok.. Le-am trimis mail sa imi spuna cat e taxa pe an. Mi se pare k exista doar varianta cu taxa.. Scrie acolo ca intri pe baza de dosar la care se adauga nush ce interviu.. Chestia draguta e ca inscrierea e intre mai si septembrie, deci tot avem timp (asta in cazul in care doamne fereste nu reusim pe 26). Ma bate gandul (nu stiu cat de inspirat e) sa dau si in alt oras.. De exemplu la Craiova sunt 350 locuri la stat.. Admiterea se da tot pe 26, insa la ora 16 :)) In celelalte orase (Cluj -> unde am aflat ca se da la alegere biologie cu chimie organica ceea ce e superb, Timisoara, Constanta se da tot de dimineata pe 26 :() La Sibiu se mai da pe 24 iulie (insa sunt putine locuri)


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests