Interviu cu prof. Florian Popa - conducator rez 2003

for future reference; read only..
User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Wed Oct 22, 2003 4:21 pm

Pt ca din pacate nu am prim rasp va rog daca stie cineva sa-mi raspunda la nelamuririle de mai jos! :)

1: 10% locuri cu plata inseamna 10% din cele public in VM. respectiv 264 la chir sau vor fi in plus????
2: daca calc va extrage grilele sigur nu vor fi 40 gr compl simplu si restul complement multiplu deci:va fi o noua sortatre sau pur si simplu NU SE VOR MENTIONA CELE CU 1 RASP CORECT (desi in VM scrie ca va trebui sa se specifice)

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Wed Oct 22, 2003 4:32 pm

Eu cred ca nu ai primit raspuns, fiindca nu e pe aici nimeni care sa cunoasca aceste raspunsuri... Poate s-a lamurit ceva in sensul asta la conferinta de presa, deci mai ai putina rabdare.

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Wed Oct 22, 2003 4:43 pm

Multumesc de raspuns macar asa stiu unde ma aflu!

User avatar
yula
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Jul 27, 2003 7:18 pm
Location: http://www.rezidentiat.ro
Contact:

Postby yula » Wed Oct 22, 2003 5:08 pm

dange wrote:Pt ca din pacate nu am prim rasp va rog daca stie cineva sa-mi raspunda la nelamuririle de mai jos! :)

1: 10% locuri cu plata inseamna 10% din cele public in VM. respectiv 264 la chir sau vor fi in plus????
2: daca calc va extrage grilele sigur nu vor fi 40 gr compl simplu si restul complement multiplu deci:va fi o noua sortatre sau pur si simplu NU SE VOR MENTIONA CELE CU 1 RASP CORECT (desi in VM scrie ca va trebui sa se specifice)


Citat din METODOLOGIE privind desfãsurarea concursului de rezidentiat
in medicina, stomatologie si farmacie - sesiunea 23 noiembrie 2003:

http://www.rezidentiat2003.ro/index.php ... etodologie

CAPITOLUL VIII - EXEMPLIFICARI PRIVIND TIPURILE DE INTREBARI SI MODUL DE PUNCTARE
24. Cele 200 intrebari de concurs pot fi de doua tipuri:
Intrebari tip complement simplu, cu un singur raspuns corect posibil din 5; se noteaza fiecare intrebare cu raspuns corect cu 4 puncte; daca la aceste intrebari candidatii marcheaza mai mult sau mai putin de un raspuns corect, intrebarea se anuleaza (punctaj 0)
Intrebari tip complement multiplu cu 2 – 4 raspunsuri corecte, fiecare intrebare cu raspunsuri corecte va fi notata cu 5 puncte; daca la aceste intrebari candidatul marcheaza mai putin de 2 sau mai mult de 4 raspunsuri, intrebarea se anuleaza (punctaj 0)
In caietul de concurs se vor preciza intrebarile de tip complement simplu si intrebarile de tip complement multiplu.

:arrow: :idea:

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Wed Oct 22, 2003 10:55 pm

Nu poate fi asa greu sa faca un program care sa extraga grilele alea, ca sa iasa 40 complement simplu si restu multiplu (sau cum o fi proportia). Gaurika, poate le vinzi scriptul ... :twisted:

User avatar
Vaal-inside
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 17, 2003 6:58 pm

Postby Vaal-inside » Thu Oct 23, 2003 5:57 pm

Draso wrote: Gaurika, poate le vinzi scriptul ... :twisted:


:lol: :lol: :lol: :lol:
Thalita Kummi

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Thu Oct 23, 2003 11:35 pm

Tocmai au anuntat la TV (nu stiu unde pt ca s-a uitata matusa mea) ca se vor da 50 complement simplu si 150 comlement multiplu, ceea ce inseamna ca le vor separa. La TV nu a spus nimic despre grile, adica de unde se vor da. Poate ne ajuta Victor cu amanunte. Victoooooooooooorrrr, help us, pls!

User avatar
yula
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Jul 27, 2003 7:18 pm
Location: http://www.rezidentiat.ro
Contact:

Postby yula » Thu Oct 23, 2003 11:42 pm

besty wrote:Tocmai au anuntat la TV (nu stiu unde pt ca s-a uitata matusa mea) ca se vor da 50 complement simplu si 150 comlement multiplu, ceea ce inseamna ca le vor separa. La TV nu a spus nimic despre grile, adica de unde se vor da. Poate ne ajuta Victor cu amanunte. Victoooooooooooorrrr, help us, pls!

Bine ar fi dacaca asta ar fi unica probelma: 50 vs 60 grile cu un raspuns....

In fond nu este o diferenta f. mare.... sau :?: :?: :?:

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Thu Oct 23, 2003 11:49 pm

Besty cauta si in celelalte topicuri, aici de exemplu http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?p=5875#5875 Se pare ca e destul de clar de unde se dau grilele.

Yula, ai dreptate, nu prea mai conteaza cate o sa fie din fiecare. Dupa cum arata statisticile pe grile.hardnet.ro cred ca pot sa dea intrebarile fara enunt, doar cu raspunsuri si o sa se descurce lumea mai mult decat onorabil. Gresesc? :twisted: :twisted:

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Fri Oct 24, 2003 12:51 am

Draso wrote:Gaurika, poate le vinzi scriptul ... :twisted:


Il dau gratis daca imi promit sa nu scoata o linie ca asta:

Code: Select all

if ($name == 'my_name')
    {
    $punctaj = 959;
    go to end;
    }


Ma risc la 959 ... :D

Inca ashteptam confirmarea cu 50 + 150 fata de 40 + 160 ..........
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
eeyore
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:21 am
Location: twilight zone

Postby eeyore » Fri Oct 24, 2003 1:24 am

besty wrote: se vor da 50 complement simplu si 150 comlement multiplu



n'are cum pt ca nu iese la calcul: 50 simplu x 4 puncte +150 multiplu x 5 puncte = 950 puncte
:wink:

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Fri Oct 24, 2003 1:41 am

eeyore wrote:n'are cum pt ca nu iese la calcul: 50 simplu x 4 puncte +150 multiplu x 5 puncte = 950 puncte
:wink:


ashe, shi? ce NU iese la calcul?! :D
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Oct 24, 2003 1:50 am

Bre tu da-le scriptul ala si lasa la mine sa definesc variabila aia "my_name" :lol: :lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Fri Oct 24, 2003 1:52 am

Dan wrote:Bre tu da-le scriptul ala si lasa la mine sa definesc variabila aia "my_name" :lol: :lol:


Dane, tu mai crezi inca in Mosh Craciun?! :D :twisted:
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
eeyore
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:21 am
Location: twilight zone

Postby eeyore » Fri Oct 24, 2003 2:01 am

gaurika wrote:ashe, shi? ce NU iese la calcul?! :D


....pai nu se fac 960 si in felul asta nu se mai pastreaza traditia.

ma dadeam si eu cu parerea, bre.

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Fri Oct 24, 2003 5:55 am

este oficiala chestia cu 50/150! a zis si la teveu si a mai zis si nenea rectorul de Iesi in nu's ce ziar local!
si ce daca nu se pastreaza traditia? ce la bibliografie s-a pastrat? macar bine ca am scapat de gherasimul ala imbicsit! :P
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Fri Oct 24, 2003 1:14 pm

md31174 wrote: macar bine ca am scapat de gherasimul ala imbicsit! :P

Las' ca ne aleseram noi cu Angelescu!
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Oct 27, 2003 2:51 pm

In comunicatul Comisiei Comune Centrale de Rezidentiat publicat in nr. 40 din 3 octombroe 2003 al revistei "Viata medicala" scrie:

"Alegerea locurilor in specialitate si a centrelor de pregatire se va face la nivelul centrului universitar unde a avut loc concursul. Candidatii se pot prezenta la unul din cele 11 centre universitare din tara."

Ce sa intelege de aici :?:
Daca voi fi admis la Rezidentiat, va trebuie sa raman o saptamana in centrul univ in care voi avea examenul, voi putea alege in cel mai apropiat centru universitar medical din cele 11 :?:

Cazul meu: sunt din Arad si voi sustine examenul de rezi la Bucureti. Daca voi intra, UNDE voi putea alege specializarea: la Bucuresti, Arad sau Timisoara? (Aradul se afla printre cele 11 centre universitare medicale din tara?... :?

Multumesc.

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Mon Oct 27, 2003 10:34 pm

Alegerea grilelor dintr-o baza de grile deja cunoscuta (Poate fii si de 100000 grile) in mana unui informatician (ex Baiatu cre alege grilele pe calc in dimin concursului) poate fi fraudata f simplu si fara sa fie prins. Ex in momentul in care calculatorul alege "aleator" cele 200 grile baiatul nostru ar puta introduce o formula de calcul de genul ecuatiei de grad 2 (ax^2+bx+c=0 )care sa aiba solutii intregi intre 1 si 3170(chir) . Daca el a vandut solutiile la aceasta ecuatie (in speta nr intreb ) cel ce le va avea vlua punctaj 949(sa fie de bun simt) la asta v-ati gandit!!!????

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Mon Oct 27, 2003 10:38 pm

Mda...ar trebui sa ruleze de ceva ori softu asta avand in vedere ca o ecuatie de gradu' 2 are 2 solutii, si alea pot si in complex... nu zic insa ca nu pot fi fraudate...:lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Mon Oct 27, 2003 10:46 pm

dange wrote:cel ce le va avea vlua punctaj 949(sa fie de bun simt) la asta v-ati gandit!!!????

Sunt de acord cu tine ca se poate frauda, dar cu 949 de pct nu sunt sigur ca intra.Va fi mult mai urat examenul asta din perspectiva punctajelor mari care se vor face si care egalizeaza concurentii, incat SANSA va juca dupa parerea mea un rol mai mare ca VALOAREA si asta nu ar trebui permis. Dar mergem inainte !!! :roll: :bluearrow:

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Mon Oct 27, 2003 11:02 pm

Ma bucur ca esti perspicace dar softu se poate face f simplu adica daca x1,2 nu au sol intre 1 si 3170 ruleaza iarasi pana scoate 200 solutii intregi asta se poate verifica acasa si da i for i=1 to (pana la cat i-a mers lui acasa) do - baga formula If x1,2 <>f(string cu valori de la 1 la 3170 ) then goto..... etc e extrem de simplu eu nu am mai scris 1 progr in pascal de 6 ani si tot mi-a iesit ceva!!!!!

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Mon Oct 27, 2003 11:10 pm

irinel 949 din 950 asta va fi punctajul cu 50 gr cu complement simplu
Noi ne cunoastem sunt Daniel din Brasov !!!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Mon Oct 27, 2003 11:15 pm

dange wrote:Alegerea grilelor dintr-o baza de grile deja cunoscuta (Poate fii si de 100000 grile) in mana unui informatician (ex Baiatu cre alege grilele pe calc in dimin concursului) poate fi fraudata f simplu si fara sa fie prins. Ex in momentul in care calculatorul alege "aleator" cele 200 grile baiatul nostru ar puta introduce o formula de calcul de genul ecuatiei de grad 2 (ax^2+bx+c=0 )care sa aiba solutii intregi intre 1 si 3170(chir) . Daca el a vandut solutiile la aceasta ecuatie (in speta nr intreb ) cel ce le va avea vlua punctaj 949(sa fie de bun simt) la asta v-ati gandit!!!????


Hai ca avem destule motive de stres ca sa nu ne mai batem capul si cu faptul ca putem fi furati la diferite nivele in organizarea rezidentiatului. Si sa fie asa cum spui dange, ce putem face? :roll:

User avatar
yula
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Jul 27, 2003 7:18 pm
Location: http://www.rezidentiat.ro
Contact:

Postby yula » Mon Oct 27, 2003 11:17 pm

cdarau wrote:In comunicatul Comisiei Comune Centrale de Rezidentiat publicat in nr. 40 din 3 octombroe 2003 al revistei "Viata medicala" scrie:

"Alegerea locurilor in specialitate si a centrelor de pregatire se va face la nivelul centrului universitar unde a avut loc concursul. Candidatii se pot prezenta la unul din cele 11 centre universitare din tara."

Ce sa intelege de aici :?:
Daca voi fi admis la Rezidentiat, va trebuie sa raman o saptamana in centrul univ in care voi avea examenul, voi putea alege in cel mai apropiat centru universitar medical din cele 11 :?:
........................

Eu inteleg ca poti sa te prezinti la oricare din cele 11 centre din tara care probabil ca sint conectate prin "telespeaker" cu centrul universitar unde ai dat concursul si unde va fi comisia care imparte locurile (cel putin asa a fost anul trecut)...

P.S. Poate stie cineva - what the f??k is telespeaker?
Last edited by yula on Mon Oct 27, 2003 11:21 pm, edited 1 time in total.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Oct 27, 2003 11:20 pm

si eu intelesem ca se pregateste un sistem gen teleconferinta... dar nu am urmarit ideea pana la capat.

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Tue Oct 28, 2003 12:05 am

Salut Dange, nu mi-am dat seama ca esti tu.Bineinteles ca ne cunoastem.Eu ma refeream la 949 din 960 sau 939 din 950, eu cred ca e un punctaj destul de la limita.In rest sunt de acord cu tine.

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Tue Oct 28, 2003 12:26 am

...sau sa faca un subprogramel astfel incat oricare ar fi numarul intreg selectat aleator de calculator sa se afiseze ca rezultate ale tragerii la sorti 210 elemente ale unei multimi de numere deja stabilite. Am zis 210 pentru cazul in care comisia ar refuza unele grile...
da' nu mai bine nu le dam idei?

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Tue Oct 28, 2003 1:11 am

val wrote:...sau sa faca un subprogramel astfel incat oricare ar fi numarul intreg selectat aleator de calculator sa se afiseze ca rezultate ale tragerii la sorti 210 elemente ale unei multimi de numere deja stabilite. Am zis 210 pentru cazul in care comisia ar refuza unele grile...
da' nu mai bine nu le dam idei?


Si cand scriam ca va fi un Rezidentziat Reloaded NU stiam daca va fi o gluma sau ceva serios :idea:

Am vazut acum emisiunea Nashul despre Scandalul Doroftei si am ajuns la o concluzie destul de clara...

Traim intr-o lume a BANULUI si a INFORMATIEI :idea:

Spre "VARF" se poate ajunge folosind una din cele doua...dar CINE le are pe ambele...e IMBATABIL :idea:

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Oct 28, 2003 1:26 am

programul e facut de ICI - mi s-a zis de la centru acu nu stiu cate luni - institutul de cercetari in informatica, si daca as vrea sa introduc "strambe" - sunt legati de scandalul numelor de domenii din romania - vedeti http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t=399.

User avatar
mctib
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri Oct 03, 2003 2:12 am
Location: pe aici, pe acolo...da' nu ubicuu
Contact:

despre buline--Tatat de Dscompunere---un fel...

Postby mctib » Fri Oct 31, 2003 9:20 am

Victore, intimplarea face sa cunosc citiva informaticieni de la ICI (Institutul de Cercetari in Informatica)---am avut niste colaborari in trecutul recent.


Programul de selectie (randomizarea) e facut, ( cum probabil stiti si voi) si dupa cite prezumez si eu (si e putin probabil sa ma insel in chestiune dupa cite ii cunosc) in Delphi dupa principiul relativ usor si comprehensiv al extragerii de 200 de intrebari dintr-un fond (arhiva) care variaza in functie de nr. de grile specific fiecare grupe de specialit.--ex:chirurgie=3 170 programind urmatorul algoritm de selectare:

------------sa fie minim o intrebare din fiecare cele 54 de subunitati (temele bibliografice care insumate dau nr. total de grile)=54 intrebari-grila

-----------daca se vrea o randomizare absoluta : ---adica extragerea aleatorie in mod proportional a unui---- numar egal { in limitele obtinerii unor numere intregi pozitive [si nu fractionare (zecimale), iar asta e cel mai plauzibil scenariu matematic]
----de intrebari din fiecare tema }
sa instituim arbitrar (o intuitie pt usurarea modelului matematic) - 4 din fiecare ==>

4*54=216 (excedent 16) prin programare se poate institui nr. 200 ca limita de extragere aleatorie , deci in momentul in care se vor fi extras 200 de intrebari , coroborat cu faptul ca intrebarile constitutive sint de doua categorii , una cu valoare 4 p. si alta de 5p. iar---------
(p.=puncte)

-------suma punctelor cuantificabile prin scor maxim a 200 intrebari=960, adica X+Y=960 P. IAR X'si Y' sint nr. de intrebari de 4, respectiv 5 p. ;

==>X= X' * (nr. intrebari 4p.) ; Y= Y' * (nr. intrebari 5p.)= 960 p.
pentru : X'=40 ==> X =40*4p.= 160 p.

Y'=(200-40)=160==>Y=160*5p.=800 p. } confirmare calcul:

X+Y=160+800=960p.

COROLAR:

1) ---sistemul de selectare al grilelor prin "randomizare" in Delphi (daca zici ca se ocupa ICI de tarasenia asta, Victore) ofera securitate maxima ---factorul uman, generatorul voluntar sau involuntar de eroare in selectii este suprimat

2)--- daca se amelioreaza tehnologia disponibila pt. scanarea raspunsurilor (bulinelor)---am inteles ca asta ar fi ocarenta----EXAMENUL e ERMETIC la eventuale tentative de fraudare pina in momentul post-corectura pina in momentul afisarii baremului devenit definitiv , singurul interval procedural care prezinta un grad de vulnerabilitate

3)---este matematicalmente clar ca vor fi 40 intrebari de 4 p.

4)---ca extensie la 2), implementarea banalisima a unor "Buline" de absolut indiferente contururi geometrice simetrice (din ratiuni de ergonomie gestuala sustin in continuare ideea de cerc\elipsa)---------------------------------
----------------------------------CU CONTURURI GROASE-------------------------------------------------------------------------------------------------------------


de Exemplu : spatiul de marcat cu carioca pe foile de rasuns sa fie similare ca reprezentare grafica unui
-------------BANUT GAURIT IN MIJLOC-----------------Astfel incit actiunea de hasurare sa nu prezinte riscul depasirii conturului iar CALCULATORUL, INDIFERENT DE LIPSA PERFORMANTELOR SCANERELOR sa NU AIBA DIFICULTATI in a VALIDA o BULINA CU IMPERFECTIUNI

--------------Ginditi-va ca la o medie de 3 buline de hasurat la un nr de 200 de intrebari trebuie sa Innegresti 600 :!: de buline----ar putea fi maxim 4*160+1*40=680 :!: :!:
ce verosimil devine faptul ca pe la bulina 479, in conditiile stresului de examen, cind mai ai NU PREA MULTE MINUTE LA DISPOZITIE incepe sa-ti tremure mina de oboseala, de angoasa si datorita unei reactii fiziologice firesti induse de rutina repetitiva a ZECI DE MII DE GESTURI , minuscule individualmente dar care compun impreuna un TRAVALIU (lucru mecanic) ASIMILABIL PROBABIL UNUI SFERT DE ORA DE ...TRAFORAJ :!:



--------------Tot prin OPTIMIZAREA BULINUTELOR in sensul cresterii raprtului dintre SUPRAFATA PERIFERICA (CONTURUL) si cea CENTRALA (destinata hasurarii propriuzise) in Favoarea celei dintii, probabil......de fapt CERT,

s-AR REDUCE TIMPUL NECESAR HASURARII ----estimat dupa calculele mele de medie statistica la vreo 40 MINUTE in conditii DE EXAMEN la aproximativ 10 minute in aceleasi conditii :!:




-------------------Este ridicol ca aproape 1\4 din timpul de examen sa fie alocat MARCARII raspunsurilor corecte.


------------------si tot relativ la bulinele astea odioase, din ANAMNEZA REZIURILOR PRECEDENTE (studiu facut pe 4 ANI , ultimii consecutivi) EFECTUL ANXIOGEN indus de presiunea psihologica a urmatorilor factori:

1)---preocuparea intensa, desfasurata pe un interval considerabil de timp (zeci de minute) pt a :nu depasi cuntururile cu carioca

2)-- de a hasura complet suprafetele desemnate;



3) de altfel in caietele de concurs din anii precedenti erau avertismente , repetate si de supraveghetori inainte de inceperea exam. cu privire la cit de important este sa nu colorezi gresit pt. exista riscul invalidarii (anularii) de catre calc. a grilei posibil corect rezolvata dar insuficient de bine pt. MIOPIA scannerului hasurata.


4) Crono-fagia incredibila a actiunii de hasurare : noi vrem sa intram pe specialitati eminamente medicale, prin demersuri specifice stiintei si nu prin metode cel putin bizare, de grafica rupestra sau dada\chici.

Corolar: Moarte bulinelor malefice, devoratoare de timp, neuroni si credeti-ma, cei care nu stiti inca (de la colegi mai mari daca nu din proprie experienta).Traiasca Blinuta Ergonomica,cu Hipertrofie de corticala, domesticita si atenuata, expeditiva si prietenoasa :!:


Victore, daca esti bun (si eu stiu ca esti) si il mai vezi pe DL. Pofesor
Popa , Transmite-i te rog sugestia asta despre buline, si daca o va considera valida si "implementabila' pune si tu raspunsul la indepleoapa-ochiului, la vedere ca sa se simta in sfirsit razbunati cei carora in anii precedenti si DE ATIT DE MULTI ANI le-au cazut, injust,victime..

ps: Spor
te intreaba si socoate...

sava
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Jul 20, 2003 12:36 am

Re: despre buline--Tatat de Dscompunere---un fel...

Postby sava » Fri Oct 31, 2003 3:26 pm

mctib wrote:"Buline" de absolut indiferente contururi geometrice simetrice (din ratiuni de ergonomie gestuala sustin in continuare ideea de cerc\elipsa)---------------------------------
----------------------------------CU CONTURURI GROASE-------------------------------------------------------------------------------------------------------------


de Exemplu : spatiul de marcat cu carioca pe foile de rasuns sa fie similare ca reprezentare grafica unui
-------------BANUT GAURIT IN MIJLOC-----------------Astfel incit actiunea de hasurare sa nu prezinte riscul depasirii conturului iar CALCULATORUL, INDIFERENT DE LIPSA PERFORMANTELOR SCANERELOR sa NU AIBA DIFICULTATI in a VALIDA o BULINA CU IMPERFECTIUNI


Este cea mai buna idee pe care am auzit-o in privinta bulinelor de la rezidentiat.

deci, o sustin cu tarie.

Sa fie cerculetele cu contur mult mai gros !!!

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Fri Oct 31, 2003 4:28 pm

Subscriu... :allright: :) Super-idee!!!

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Oct 31, 2003 10:06 pm

E buna ideea, mai greu gresesti in caz de contur ingrosat, dar si mai bine ar fi patrate/dreptunghiuri in loc de buline.

Oare mai schimba astia treaba asta acuma?
cainii latra, caravana trece

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Sat Nov 01, 2003 3:11 am

Ce patrate, bre! :shock: Eu am mai dat o data si am vazut ce inseamna sa colorezi 45 min la buline! :roll: Acu' vrei sa ma chinui sa umplu si prin colturi :?: :!:
MILA :!: :!:
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Sat Nov 01, 2003 3:21 am

aaaa. atunci stelutze? cu opt coltzuri? :lol:
cainii latra, caravana trece

Chris
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Nov 01, 2003 9:28 am

Faceti-va mila si raspundeti unui amarat ...

Postby Chris » Sat Nov 01, 2003 9:45 am

Sunt mai nou intrat pe forumu asta. Exista vreun interviu cu Popa in care sa spuna ca se va da sigur din grilele publicate?

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sat Nov 01, 2003 11:33 am

Aici poti sa-l citesti: http://www.rezidentiat.ro/interviu.htm
... Sau sa-l asculti: http://med.pub.ro/interviu.mp3 :wink:

Chris
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Nov 01, 2003 9:28 am

Postby Chris » Sat Nov 01, 2003 6:58 pm

[Multam frumos!!!


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests