punctaje din sali

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Nov 24, 2005 11:42 am

Doll wrote:presupun ca a castigat 12 puncte la contestatii

Acum ca ai zis asta am dubii si mai mari asupra examenului...mie mi-au scazut 2 puncte pe medicala iar 1 prieten de pe chir a avut 9 puncte scazute si alti 2 au avut cate 10 puncte....chiar niciodata nu pot fi facute intrebari corecte pt acest examen sau aceste intrebari gresite se fac express pt a exista portite pt altii

P.S. Sa-ar putea unora sa li se para teoria conspiratiei...este doar o parere personala care din pacate se bazeaza pe fapte :cry:

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Thu Nov 24, 2005 11:43 am

nu ma agit, dar m-am cam saturat de "neoficiale de la oficiali" :roll: :evil:

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Thu Nov 24, 2005 11:55 am

Daca s-a intamplat la o persoana cu siguranta s-a intamplat si la altii si asta chiar este o problema.
Eu inca mai sper ca punctajele sunt corecte si ca nu au facut astia nici o magarie chiar daca mie la scanare mi-au luat din puncte cat ptr 100 de locuri.
Pe medicala diferenta dintre punctajul de la sala si cel final nu poate si mai mare de +/- 2 pct, in conditiile in care scrie f clar ca nu s-a modificat nici un punctaj in urma rescanarilor.

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Nov 24, 2005 12:07 pm

Aha ...si eu cand am iesit din sala de ce aveam 740 si pe tabel am 738.. :?: :evil:

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Thu Nov 24, 2005 12:13 pm

Ptr ca s-au modificat 2 grile. La una s-a mai pus un raspuns (deci +/-1pct) si la alta s-a scos un raspuns (+/- 1pct). Tu ai avut nenorocu' sa le fi facut corect in varianta veche a grilei master, deci ti-au scazut 2 pct.
Asta e corect, problema este de unde au pus ei 12 pct in plus.
Last edited by terim_terim on Thu Nov 24, 2005 12:14 pm, edited 1 time in total.

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Thu Nov 24, 2005 12:14 pm

eu fata de iesirea din sala, in tabel am cu 2 puncte mai mult

el_jefe
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Nov 23, 2005 5:00 pm
Location: in mijlocul problemei

Postby el_jefe » Thu Nov 24, 2005 12:34 pm

nu e un caz singular, 2 puncte sunt de la cele 2 grile cu raspunsuri modificate -> s-au reevaluat TOATE LUCRARILE. Sunt si care au in minus.

din doua grile punctajul maxim de urcare/coborare este 10. deci 12 fie este o manarie (dar putin probabil pentru ca daca faci manarie faci cu cel putin 50 puncte) fie incurci tu borcanele, nu mai tii minte scorul exact.

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Thu Nov 24, 2005 1:04 pm

el_jefe wrote:nu e un caz singular, 2 puncte sunt de la cele 2 grile cu raspunsuri modificate -> s-au reevaluat TOATE LUCRARILE. Sunt si care au in minus.

din doua grile punctajul maxim de urcare/coborare este 10. deci 12 fie este o manarie (dar putin probabil pentru ca daca faci manarie faci cu cel putin 50 puncte) fie incurci tu borcanele, nu mai tii minte scorul exact.

Se stie foarte clar ca nu s-au rescanat grilele decat la cei care au faut contestatie si la nici unu nu a fost nici o modificare.
Toate grilele au fost reevaluate din memoria calculatoarelor ptr ca au fost modificate raspunsurile la 2 grile.
Spun iar, diferenta maxima dintre punctajul de la sala si cel final este de 2 pct in plus sau in minus. Daca tu imi poti explica cum poti castiga 10 pct (in conditiile in care o grila sa modificat de la AC->ACD iar cealalta de la ACDE->CDE) eu imi rearanjez borcanele (daca despre ale mele era vorba).

el_jefe
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Nov 23, 2005 5:00 pm
Location: in mijlocul problemei

Postby el_jefe » Thu Nov 24, 2005 1:52 pm

terim_terim wrote:Toate grilele au fost reevaluate din memoria calculatoarelor ptr ca au fost modificate raspunsurile la 2 grile.


Corect.



terim_terim wrote: Daca tu imi poti explica cum poti castiga 10 pct (in conditiile in care o grila sa modificat de la AC->ACD iar cealalta de la ACDE->CDE) eu imi rearanjez borcanele (daca despre ale mele era vorba).


Iarasi corect, cu 10 puncte era cazul maxim teoretic ignorand variantele de raspuns.


terim_terim wrote: eu imi rearanjez borcanele (daca despre ale mele era vorba).


Nu cred ca erau ale tale, ale celui/celei care spunea ca avea o colega in sala cu un punctaj si pe lista avea +12. Cum spuneam si mai sus ori nu-si mai aduce aminte bine ori e manarie de 2 lei (daca era + 50 puncte ar fi fost o manarie cu noima).

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 24, 2005 1:59 pm

poate ca o manarie de 50 pte batea prea tare la ochi si dc fata respectiva avea destulca t sa intre vreo 12 pts erau acolo..de siguranta....

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 24, 2005 2:03 pm

el_jefe wrote:pe medicale eu cred ca o sa intre mai mult de 50 de sub linie. pentru ca o sa fie multi (fraieri dupa parerea mea) care nu o sa ia post ca nu le convine specialitatea sau nu mai e in orasul pe care il vor. se va prefera prpbabil mf in loc sa ia igiena (gresit dupa parerea mea, e gandire pe termen scurt, de pe azi pe maine)


din cate stiu eu dc ai intrat la rezi atunci trebuie sa iei specilaitate..nu poti alege mf decat dc esti sub linie...daca tu ai alte informatii din surse sigure...spune si la altii

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Nov 24, 2005 2:08 pm

el_jefe wrote:[
Nu cred ca erau ale tale, ale celui/celei care spunea ca avea o colega in sala cu un punctaj si pe lista avea +12. Cum spuneam si mai sus ori nu-si mai aduce aminte bine ori e manarie de 2 lei (daca era + 50 puncte ar fi fost o manarie cu noima).


Nu am incurcat nici un borcan. Uite povestea completa. Eu, stiind ca nu prea am invatat mai trageam cu ochiul la tipa asta care era in dreapta mea. Si s-a intamplat ca cele cateva intrebari la care am reusit sa vad raspunsul erau gresite evident si mi-m dat seama de asta eu care nu pot sa am pretentia ca am invatat cine stie ce, asa ca am renuntat sa ma mai uit la ea. La corectat tipa a fost chiar in fata mea...corecteaza grila si iese 750......eu atunci in mintea mea am zis...."bai daca asta a luat 750 eu sigur iau mai mult" din pacate nu a fost asa. Deci sunt sigura ca tipa din fata mea a avut 750 si eu am semnat 750 pe lucrarea ei. Pe liste apare cu 762.

el_jefe
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Nov 23, 2005 5:00 pm
Location: in mijlocul problemei

Postby el_jefe » Thu Nov 24, 2005 2:29 pm

danhia wrote:
el_jefe wrote:pe medicale eu cred ca o sa intre mai mult de 50 de sub linie. pentru ca o sa fie multi (fraieri dupa parerea mea) care nu o sa ia post ca nu le convine specialitatea sau nu mai e in orasul pe care il vor. se va prefera prpbabil mf in loc sa ia igiena (gresit dupa parerea mea, e gandire pe termen scurt, de pe azi pe maine)


din cate stiu eu dc ai intrat la rezi atunci trebuie sa iei specilaitate..nu poti alege mf decat dc esti sub linie...daca tu ai alte informatii din surse sigure...spune si la altii


Bai chiar nu stiu, nu am nici o info legat de asta...probabil ca ai dreptate. e scris pe undeva?. Dupa cum se vede in semnatura mea nu ma intereseaza direct pe mine dar sunt sunt implicat indiret in niste decizii :wink:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 24, 2005 2:41 pm

el_jefe wrote:
danhia wrote:
el_jefe wrote:pe medicale eu cred ca o sa intre mai mult de 50 de sub linie. pentru ca o sa fie multi (fraieri dupa parerea mea) care nu o sa ia post ca nu le convine specialitatea sau nu mai e in orasul pe care il vor. se va prefera prpbabil mf in loc sa ia igiena (gresit dupa parerea mea, e gandire pe termen scurt, de pe azi pe maine)


din cate stiu eu dc ai intrat la rezi atunci trebuie sa iei specilaitate..nu poti alege mf decat dc esti sub linie...daca tu ai alte informatii din surse sigure...spune si la altii


Bai chiar nu stiu, nu am nici o info legat de asta...probabil ca ai dreptate. e scris pe undeva?. Dupa cum se vede in semnatura mea nu ma intereseaza direct pe mine dar sunt sunt implicat indiret in niste decizii :wink:

pai cand dai sfaturi (asta inteleg eu prin a fi implicat indirect in deciziile altora ) e bine sa ai niste argumente...nu doar pareri personale..nici student nici rezident..deja medic? sau n-ai elgatura nici cu medicina...ca sa stim cat % sa ne incredem in parerile tale...

el_jefe
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Nov 23, 2005 5:00 pm
Location: in mijlocul problemei

Postby el_jefe » Thu Nov 24, 2005 2:54 pm

danhia wrote: sau n-ai elgatura nici cu medicina...ca sa stim cat % sa ne incredem in parerile tale...


In general, parerile mele sunt personale, in afara cazului in care citez de undeva/pe cineva. Fiecare este liber sa creada sau nu ce zic eu.

Nu sun nici medic, doar sunt implicat in niste proiecte guvernamentale/din sectorul public care au maaaaare legatura cu ce faceti voi aici. Nu am nici o influenta asupra deciziilor MS/DSP/ale organisme implicate in rezidentiat, nu cer spaga, am 1,85, 85 kg, 27 de ani, necasatorit, venituri mult peste medie si casa in bucuresti. Te mai intereseaza ceva?

PS: din fericire, toata tarasenia asta nu se intampla doar cu aportul unor medici :)

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 24, 2005 3:00 pm

:)..da de ce esti singur???:)) ...
si doi dc proiectele au legatura cu ce facem noi aici ...ar fi dragut sa ne spui mai multe ...in cazul in care nu e secret ...

el_jefe
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Nov 23, 2005 5:00 pm
Location: in mijlocul problemei

Postby el_jefe » Thu Nov 24, 2005 3:08 pm

danhia wrote::)..da de ce esti singur???:)) ...
si doi dc proiectele au legatura cu ce facem noi aici ...ar fi dragut sa ne spui mai multe ...in cazul in care nu e secret ...


Am zis ca sunt singur? Am zis doar ca sunt necasatorit. A, si sunt heterosexual :).

proiectele sunt legate de alinierea cu directivele europene in cateva domenii, printre care si healthcare (iti suna cunoscut cuvantul "reforma"?). Accesul medicilor in sistemul public de sanatate este unul din capitolele cu care am legatura.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 24, 2005 3:10 pm

in cazul asta nu putem decat sa ne bucuram ca impresiile noastre de pe forum ajung sa aiba bataie lunga:)...cat despre heterosexualitate...nu era nici important nici relevant...pacat insa ca nu esti singur :wink:

Bondar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Jul 09, 2003 11:27 pm

Postby Bondar » Thu Nov 24, 2005 4:20 pm

danhia wrote:
din cate stiu eu dc ai intrat la rezi atunci trebuie sa iei specilaitate..nu poti alege mf decat dc esti sub linie...daca tu ai alte informatii din surse sigure...spune si la altii


Pe site-ul MS scrie asa:

Absolvenţii facultăţii de medicina promoţia 2005, care au obţinut punctaj de promovare, dar nu au ales loc in specialitate si centru de pregătire la data de 27 nov.2005, pot depune cereri de confirmare in rezidenţiat de medicina de familie in perioada 28 nov.2005-5 dec.2005 la Centrul Naţional de Perfecţionare in Domeniul Sanitar Bucureşti( str.Bodesti, nr.1, sector 2) personal sau prin fax ( 2556406). Cererile vor fi insotie de xerocopii ale diplomei de licenţa /adeverinţa din care sa reiasă absolvirea facultăţii in anul 2005 cu licenţa 2005.


Unde scrie ca nu poti alege MF decat dc esti sub linie?

Promotia 2005 sa fii si, in rest, sanatate, taica si noroc!

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Nov 24, 2005 5:24 pm

Eu sunt din promotia 2005, dar si pe mine ma deranjeaza :x ...se merge pe sistemul "turma de oi" .....nu mi se pare normal :evil: , chiar daca nu am avut punctaj asa de mare sa intru in sistem si am fost destul de aproape de linie, sa fiu pe aceeasi pozitie ca si niste colegi de-ai mei care au "falfait-o" toata vara si ii gaseai doar pe garla la peste sau mai stiu eu prin ce disco sau club si care au facut cele 50% din pucte care sa recunostem au fost destul de usor de obtinut...dupa parerea mea intrebarile au avut un fel de barem minim care era usor de realizat chiar daca nu citisei mai deloc... :evil: :evil: :evil:


p.s. sunt convinsa ca o sa fie multi care o sa ma contrazica , dar repet este o parere personala..

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 24, 2005 5:43 pm

ralu_anto wrote:Eu sunt din promotia 2005, dar si pe mine ma deranjeaza :x ...se merge pe sistemul "turma de oi" .....nu mi se pare normal :evil: , chiar daca nu am avut punctaj asa de mare sa intru in sistem si am fost destul de aproape de linie, sa fiu pe aceeasi pozitie ca si niste colegi de-ai mei care au "falfait-o" toata vara si ii gaseai doar pe garla la peste sau mai stiu eu prin ce disco sau club si care au facut cele 50% din pucte care sa recunostem au fost destul de usor de obtinut...dupa parerea mea intrebarile au avut un fel de barem minim care era usor de realizat chiar daca nu citisei mai deloc... :evil: :evil: :evil:


p.s. sunt convinsa ca o sa fie multi care o sa ma contrazica , dar repet este o parere personala..


nu te contrazicem ...s-a vazut ca dc le puneai la nimereala fara sa le citesti macar daramite sa mai ai si un pic de habar de medicina...sa faci alea 50%...de la 700 incolo era mai greu..

User avatar
claudia26
junior
junior
Posts: 45
Joined: Tue Aug 16, 2005 2:03 pm

Postby claudia26 » Thu Nov 24, 2005 5:46 pm

buuuuuuuuuuuuuuna la toata lumea care mai e pe aici...
felicitari la toata lumea chiar daca au fost si picati ptr. ca se mai intampla (trebuie sa existe si invinsi), insa ceea ce vreau sa spun este ca a functionat foarte bine numararea punctajelor pe chirurgie pe care le-am afisat aici(desi unii erau susceptibili in legatura cu aproximarile pe care le-am facut, se pare totusi ca au fost corecte), si fara voi n-as fi reusit sa ma mai linistesc in lunga asteptare a rezultatelor finale.

Multumesc muuuuuuuuuult si bafta in noul an.!!!! :D :D :D nike.gif qcheerleader.gif

el_jefe
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Nov 23, 2005 5:00 pm
Location: in mijlocul problemei

Postby el_jefe » Thu Nov 24, 2005 5:48 pm

Eu, daca voi fi in situatia de a achimba medicul de familie, voi evita pe cei care au onceput rezi in 2005. Fara suparare dar modalitatea de incadrare la mf pentru cei sub linie este similara cu triajele de la Auschwitz - cei mai incapabili pot sa fie repartizati la MF.

Ca sa-mi intaresc spusele: pentru studiile mele am facut cateva teste(10-12 pentru a avea o mini-baza statistica) de 200 intrebari folosind programele vehiculate pe aici si, desi nu am studii medicale, cel mai mic scor realizat a fost 300, cam la 5 intrebari intuind raspunsul iar la celelalte 195 bifand la intamplare. Cel mai mare scor a fost pe undeva peste 500. Concluzia de aici a fost ca este foarte probabil ca, daca ai facut 6 ani de medicina (si cunosti cat de cat terminologia), sa ajungi medic de familie indiferent cat de frecangiu sau dobitoc esti.

Plus ca acest sistem mi se pare o ofensa teribila la adresa celor care doresc MF si au invatat si concurat pe MF.

Later edit: scriam in timp ce dahnia a postat...

pushtiu
junior
junior
Posts: 41
Joined: Mon Oct 10, 2005 10:38 pm
Location: cluj
Contact:

Postby pushtiu » Thu Nov 24, 2005 5:57 pm

el_jefe wrote:Eu, daca voi fi in situatia de a achimba medicul de familie, voi evita pe cei care au onceput rezi in 2005. Fara suparare dar modalitatea de incadrare la mf pentru cei sub linie este similara cu triajele de la Auschwitz - cei mai incapabili pot sa fie repartizati la MF.

Ca sa-mi intaresc spusele: pentru studiile mele am facut cateva teste(10-12 pentru a avea o mini-baza statistica) de 200 intrebari folosind programele vehiculate pe aici si, desi nu am studii medicale, cel mai mic scor realizat a fost 300, cam la 5 intrebari intuind raspunsul iar la celelalte 195 bifand la intamplare. Cel mai mare scor a fost pe undeva peste 500. Concluzia de aici a fost ca este foarte probabil ca, daca ai facut 6 ani de medicina (si cunosti cat de cat terminologia), sa ajungi medic de familie indiferent cat de frecangiu sau dobitoc esti.

Plus ca acest sistem mi se pare o ofensa teribila la adresa celor care doresc MF si au invatat si concurat pe MF.

Later edit: scriam in timp ce dahnia a postat...



auzi mai" nici student nici rezident" ar tebui sa te gandesti de 2 ori dc poti inainte de ai face pe altii incapabili ok?
PUSHTIU

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 24, 2005 6:00 pm

bine aleasa amplasarea..:)"in mijlocul problemei"

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 24, 2005 6:01 pm

pushtiu wrote:
el_jefe wrote:Eu, daca voi fi in situatia de a achimba medicul de familie, voi evita pe cei care au onceput rezi in 2005. Fara suparare dar modalitatea de incadrare la mf pentru cei sub linie este similara cu triajele de la Auschwitz - cei mai incapabili pot sa fie repartizati la MF.

Ca sa-mi intaresc spusele: pentru studiile mele am facut cateva teste(10-12 pentru a avea o mini-baza statistica) de 200 intrebari folosind programele vehiculate pe aici si, desi nu am studii medicale, cel mai mic scor realizat a fost 300, cam la 5 intrebari intuind raspunsul iar la celelalte 195 bifand la intamplare. Cel mai mare scor a fost pe undeva peste 500. Concluzia de aici a fost ca este foarte probabil ca, daca ai facut 6 ani de medicina (si cunosti cat de cat terminologia), sa ajungi medic de familie indiferent cat de frecangiu sau dobitoc esti.

Plus ca acest sistem mi se pare o ofensa teribila la adresa celor care doresc MF si au invatat si concurat pe MF.

Later edit: scriam in timp ce dahnia a postat...



auzi mai" nici student nici rezident" ar tebui sa te gandesti de 2 ori dc poti inainte de ai face pe altii incapabili ok?


mai ca sa faci sub 460 puncte e greu tare...inseamna ca nu stii chiar nimic nimic ,ori ai un ghinion teribil in ziua aia...si nu-ti aduci aminte absolut nimic din ce ai citit..ori nu ai citit nimic din bibliografie...si ai venit la nimereala...sia tuncid e ce ala care pica cu 2 puncte sub linie sa nu ia mf si tu care ai venit sa vezi cat de baftos esti sa ii razi in nas..asta nu e corect...

el_jefe
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Nov 23, 2005 5:00 pm
Location: in mijlocul problemei

Postby el_jefe » Thu Nov 24, 2005 6:09 pm

pushtiu wrote:auzi mai" nici student nici rezident" ar tebui sa te gandesti de 2 ori dc poti inainte de ai face pe altii incapabili ok?


Fara sa vreau sa flatez pe nimeni, medicii fac parte din elita societatii (chiar daca nu si financiar). Mai mult, cei care reusesc si se claseaza deasupra liniei la rezidentiat sunt creme-de-la-creme.

Totusi, metodologia din 2005 prin care se face incadrarea la MF permite celor incapabil sa faca parte din crema sa se faca familisti. Iar familistii sunt de cele mai multe ori primul contact al cetateanului bolnav cu sistemul public de sanatate. Ce incredere poate avea cetateanul in sistemul respectiv cand stie ca evolutia bolii lui depinde de performanta unuia care a "picat" rezidentiatul, care, cum spuneam mai sus, in 2005 a fost atat de permisiv incat si un habarnist ca mine ar fi putut sa acceada la MF.

Iata, m-am gandit si a doua oara si cam pe la aceeasi concluzie am ajuns.

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Nov 24, 2005 6:14 pm

Dupa parerea me asta e cea mai mare problema a sistemului...cum zicea si Danhia....referindu-ma la cazuri concrete eu care sunt destul de aproape de linie, poate nu am inclinatie si sunt de acord intr-o anume masura cu el_jefe ... nu cred ca mf trebuie data ca troc ca daca nu ai luat specialitate ia deaici ca e super oferta...eu cred ca este o ramura destul de dificila daca nu cea mai dificila a medicinei pe care daca vrei sa o faci bine...trebuie sa le stii pe toate super bine nu sa le aproximezi si daca omu are viroza sa nu-l tratezi cu antibiotic (situatie care i s-a intamplat tatalui meu) cu medic din alta promotie nu 2005 mai degraba 1980 sau pe acolo.... :evil: :evil:
P.S. cel mai nasol este ca cel de sub linie care a invat f bine si nu s-a concentrat sau a fost obosit sau i s-a intamplat orice altceva...este pus pe aceeasi treapta cu cel care s-a dus la plezneala si a luat peste barem lucru care s-a implat tuturor care cel putin au urmarit ..sa zicem emisiunea lui Condurateanu si nu deschis Harry absolut deloc

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Thu Nov 24, 2005 6:16 pm

poate totul nu se reduce la stiinta, sau faptul ca ai facut puncte putine fiindca habar nu ai, eu de exemplu, la intrebarea 120 am constatat ca am pus o grila gresit, am cerut sa schimb grila, fara sa ma gandesc sau sa ma uit la ceas, m-am apucat sa le imbulinez, si pe la numarul 48 am constatat ca mai aveam doar zece minute, va imaginati in ce panica am intrat, am inceput sa le pun in disperare, si cu 20 de grile am ramas in aer . Faptul ca a fost o scapare de moment, ca trebuia sa las o grila pierduta, si punctajul a fost pe masura, asta nu ma face proasta, nu inseamna ca nu am habar de medicina, insemana ca a fost o lipsa de concentrare, asa ca ganditi-va inainte de a spune ca cei care au luat sa zicem mai putin de 700 de puncte habar nu au de medicina...

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Nov 24, 2005 6:20 pm

El_jefe, cunosc pe cineva care a facut la Titu si dupa 4 ani (incercat 2 pe chir si 2 pe mf) abia acum areusit sa ia rezi pe mf...este crema societatii chiar daca aceasta persoana a recunoscut ca a citit 5-6 subiecte pt ca timpul nu a permis fiind medic generalist la un cabinet de familie?!
astept rasp el_jefe!

el_jefe
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Nov 23, 2005 5:00 pm
Location: in mijlocul problemei

Postby el_jefe » Thu Nov 24, 2005 6:26 pm

hmmm...

Sincer, ce ai patit tu este parte integranta din concurs. EQ vs IQ.

Daca nu este capabil(a) sa te concentrezi asupra concursului, nescapand din vedere nici un aspect, nu te supara, dar iti meriti soarta. Cum vrei tu sa ajungi medic, poate sa operezi pe cord, daca nu poti fi atent la detalii atat de importante.... Remember, survival of the fittest.

Si nu uita, societatea te va judeca intotdeauna dupa rezultate, nu dupa cat de mult ai muncit pentru ele.

PS: EQ=emotional quotient (use google).

el_jefe
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Nov 23, 2005 5:00 pm
Location: in mijlocul problemei

Postby el_jefe » Thu Nov 24, 2005 6:29 pm

ralu_anto wrote:El_jefe, cunosc pe cineva care a facut la Titu si dupa 4 ani (incercat 2 pe chir si 2 pe mf) abia acum areusit sa ia rezi pe mf...este crema societatii chiar daca aceasta persoana a recunoscut ca a citit 5-6 subiecte pt ca timpul nu a permis fiind medic generalist la un cabinet de familie?!
astept rasp el_jefe!


Da, pentru ca am mai scris mai sus, societatea te judeca dupa rezultate.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 24, 2005 6:30 pm

crisa_s wrote:poate totul nu se reduce la stiinta, sau faptul ca ai facut puncte putine fiindca habar nu ai, eu de exemplu, la intrebarea 120 am constatat ca am pus o grila gresit, am cerut sa schimb grila, fara sa ma gandesc sau sa ma uit la ceas, m-am apucat sa le imbulinez, si pe la numarul 48 am constatat ca mai aveam doar zece minute, va imaginati in ce panica am intrat, am inceput sa le pun in disperare, si cu 20 de grile am ramas in aer . Faptul ca a fost o scapare de moment, ca trebuia sa las o grila pierduta, si punctajul a fost pe masura, asta nu ma face proasta, nu inseamna ca nu am habar de medicina, insemana ca a fost o lipsa de concentrare, asa ca ganditi-va inainte de a spune ca cei care au luat sa zicem mai putin de 700 de puncte habar nu au de medicina...


crisa imi pare rau de tine...sunt si exceptii ai dreptate...ai invatat si exact cum am spus...faptul ca nu ti-ai calculat bine timpul ..a fost un ghinion...dar sunt convinsa ca sunt destui si cei care s-au dus la nimereala...
eu cred de fapt ca prin mf -ul asta de 3 ani limiteaza oarecum pe cei care il aleg prin faptul ca nu pot da rezi de mai mult de 3 ori ...pt ca in 3 ani termina..si uite asa majoritatea vor face a 2-a specializare cu bani..si rezidentiatul va deveni profitabil pt stat...pt ca sunt convinsa ca sunt multi cei dispusi sa plateasca o a doua specializare mai ales dc se mentin preturile de acum...inca de pe acum sunt studenti care vor sa faca rezidentiat cu plata...si dinc ate stiu eu nu pot...(ma refer la prima specializare)......si uite asa...

el_jefe
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Nov 23, 2005 5:00 pm
Location: in mijlocul problemei

Postby el_jefe » Thu Nov 24, 2005 6:33 pm

danhia wrote:si rezidentiatul va deveni profitabil pt stat...


hehehe... cineva incepe sa inteleaga mecanismele deloc simple....

da, domeniul public, indiferent daca este administratie, sanatate, invatamant, trebuie incet incet sa se autofinanteze, si sa functioneze cu niste rotite mici dar bine unse. Sunteti printre primele generatii care vor "finanta" intr-un fel sau altul generatiile urmatoare.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 24, 2005 6:38 pm

:)...banu' e ban...acuma ....intrebarea mea este ce se decide cu cei din generatiile anterioare pt ca ei nici specialisti nici mf-isti..nici specialitati cu plata nu pot face...ceva trebuie facut cu ei..si incadrati in sistemul adaptat europei....

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Nov 24, 2005 7:32 pm

Imi pare rau el_jefe daca ai inteles ca eu doresc sa-mi justific insuccesul cu diferite scuze....tu crezi ca cei care au dat pe mf au avut subiecte mult mai grele decat cei pe medicala sau de pe chir iar cel de pe mf care a avut nota de deasupra liniei (ceva pe la valoarea de 600 si ceva )imi cer scuze ca nu stiu care a fost ultima nota pe mf a fost mai bun decat cel cu prima nota sub linie de la medicala sau chirurgie...nu spune nimeni ca doctorul trebuie sa fie stapan pe sine si scuze de genul "nu a fost ziua mea cea buna" sunt inutile....

P.S. Eu de cele mai multe ori in viata am incercat sa evit extremele si sa vorbesc doar daca sunt in domeniu si am trecut prin evenimentele pe care le comentez...fara suparare

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 24, 2005 7:41 pm

pai insuccesul trebuie justificat in primul rand fata de tine..ca sa stii sa nu mai faci la fel data viitoare..lasa ca la anul o sa iei bine de tot..bafta maxima

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Nov 24, 2005 7:46 pm

danhia wrote:pai insuccesul trebuie justificat in primul rand fata de tine..ca sa stii sa nu mai faci la fel data viitoare..lasa ca la anul o sa iei bine de tot..bafta maxima

eu am cresit pt ca nu am invatat suficient..alta scuza nu am..
multumesc danhia pt incurajari....

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Nov 24, 2005 9:15 pm

Oricum chestia cu mf la cerere este valabil "incepand cu promotia 2005..."
Scrie in oronanta de urgenta nr 58 din 2001 din 19.04.2001

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Thu Nov 24, 2005 9:16 pm

are dreptate el_jefe in tot ceea ce spune. ralu_anto, eu cred ca el se referea ca cei care intra pe mf cazand de la medicale,nu la cei care dau dirtect pe mf. sunt de acord cu tine el_jefe


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests