Coronavirus

coltzul cu dileme
M_Dan
elder
elder

Re: Coronavirus

Postby M_Dan » Sat Oct 17, 2020 2:25 pm

Eu macar gandesc, nu sunt dogmatic. Observ ce se intampla si analizez cu atentie, nu inghit pe nemestecate. Voi intretineti diversiunea cu covidul, dati din clanta fara sa aveti argumente solide. Este doar o viroza noua (prelucrata in laboratoarele militare), care se transmite foarte usor pentru ca oamenii nu au mai venit in contact cu agentul patogen si nu au anticorpi. Insa nu este mai periculoasa decat gripele obisnuite. Se moare de la complicatiile bacteriene, pe care doctorii nu le trateaza cum trebuie. Sunt slab pregatiti si nici nu sunt destepti. In plus au aere in ei si nu ai cu cine discuta, se cred buricul pamantului. Pentru ca oamenii apeleaza la doctori cand sunt bolnavi, in pericol de moarte, si umbla cu ei ca cu buba coapta, sa nu-i supere cu ceva (sunt iuti la manie, daca ii sugerezi unui doctor un posibil diagnostic la care el nu s-a gandit, ti-l faci dusman pe toata viata).

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Oct 17, 2020 2:37 pm

M Dan wrote:Eu macar gandesc, nu sunt dogmatic.

Cum nu esti dogmatic, ca mai ai putin si te inchini la icoane cu Sfanta Vitamina.
Probabil aprinzi o candela cu tiamina in fiecare noapte, in timp ce-ti spui rugaciunea pentru purificarea mațelor.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Oct 17, 2020 3:13 pm

Muma, daca e sa vorbim de stinta, metaanalizele care s-au uitat la riscul de a dezvolta boala severa nu identifica nici o rasa ca factor de risc: "evidence for the effect of race/ethnicity on COVID-19 outcomes is inconsistent and low strength at best. Six studies showed increased odds of hospitalization for Black or Asian people compared to Caucasian people in the United States. It is unclear if this association is mediated by biological factors or by social determinants of health (such as income, education, access to primary care or systemic racism)."
E regretabil ca contribui la stigmatizarea populatiilor non-white sustinand fara nicio baza stiintifica ca culoarea pielii te-ar face pestilential.
Factorii de risc din cea mai mare metaanaliza disponibla ii poti gasi in raportul de mai jos:
https://www.albertahealthservices.ca/as ... review.pdf
Nu cred ca Canada poate fi acuzata de atitudine ostila fata de grupuri etnice, dimpotriva.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Oct 17, 2020 3:26 pm

Melania wrote:Muma, daca e sa vorbim de stinta, metaanalizele care s-au uitat la riscul de a dezvolta boala severa nu identifica nici o rasa ca factor de risc

Aici era vorba de incidenta si de transmiterea bolii, nu asta era teoria ta in privinta prioritizarii vaccinului? Ca nici adolescentii nu au risc de a dezvolta boala servera.

Six studies showed increased odds of hospitalization for Black or Asian people compared to Caucasian people in the United States.

Pai da, nimeni ca nu spune ca e vorba de biologie, ci de alti factori asociati. Ca nici adolescentii nu transmit mai mult din cauza vreunei predispozitii biologice, ci din cauza altor factori.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Oct 17, 2020 4:28 pm

Pt ca habar n avem atm pt cata vreme suntem imuni dupa ce am facut boala, sau ce fel de imunitate ofera vaccinul(poate Mela stie da io nu m am prins), cred ca e mai bine sa se imunizeze categoriile la risc, ca si in cazul gripei: batrani, cei cu comorbiditati si personalul medical. Probabil o sa fie nevoie de vaccin tot timpul anului nu sezonier ca si in cazul gripei. Dupa ce terminam cu categoriile la risc vaccinam tot, poate scapam de virus.

PS be kind, amintiti va ca nu sunt medic, da? :)
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Oct 17, 2020 4:57 pm

MumaPadurii wrote:
Melania wrote:Muma, daca e sa vorbim de stinta, metaanalizele care s-au uitat la riscul de a dezvolta boala severa nu identifica nici o rasa ca factor de risc

Aici era vorba de incidenta si de transmiterea bolii, nu asta era teoria ta in privinta prioritizarii vaccinului? Ca nici adolescentii nu au risc de a dezvolta boala servera.

Six studies showed increased odds of hospitalization for Black or Asian people compared to Caucasian people in the United States.

Pai da, nimeni ca nu spune ca e vorba de biologie, ci de alti factori asociati. Ca nici adolescentii nu transmit mai mult din cauza vreunei predispozitii biologice, ci din cauza altor factori.

Tin sa iti amintesc ca statistic, la tineri si adolescenti proportia infectiei asimptomatice e mai mare, de aia transmit mai mult. Asta nu exclude faptul ca pot exista si cazuri severe, intr-un procent mai mic sau mai mare. Faptul ca sunt mai multi asimtptomatici decat alte grupe de pacienti se datoreaza unei caracterstici extrem de simpla: varsta. Cand esti asmiptomatic nu te cauti si transmiti boala, plus ca esti la varsta activa si ai contacte sociale mult mai multe. De asta trebuie vaccinati prioritar pentru a bloca motorul pandemie si anume transmiterea.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sat Oct 17, 2020 6:08 pm

Bagari mare cu elucubratiile, intretineti psihoza. Ce spuneti voi sunt simple vorbe de claca. Mai bine ati trata bolnavii cu antibiotice, ca pneumonia bacteriana nu se vindeca cu tubul cu oxigen. Omorati oamenii si nu va pasa de asta. Chiar va lipseste judecata limpede ?

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sun Oct 18, 2020 9:00 am

Mai bine ar purta omu' amarata aia de masca, macar ca exemplu. Bine, asta doar daca nu cumva e mult prea destept sa se injoseasca atat sau si-a verificat anticorpii prin introspectie, astea sunt clar cazuri de scutire de masca. Nici doctorii astia (pe care cred ca-i faceti cu ou si cu otet cel putin in jumatate din postarile de aici) nu se innebunesc de dorinta sa moara, asa nepriceputi cum or fi.
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Oct 18, 2020 1:27 pm

pc7 wrote:Pt ca habar n avem atm pt cata vreme suntem imuni dupa ce am facut boala, sau ce fel de imunitate ofera vaccinul(poate Mela stie da io nu m am prins), cred ca e mai bine sa se imunizeze categoriile la risc, ca si in cazul gripei: batrani, cei cu comorbiditati si personalul medical. Probabil o sa fie nevoie de vaccin tot timpul anului nu sezonier ca si in cazul gripei. Dupa ce terminam cu categoriile la risc vaccinam tot, poate scapam de virus.

PS be kind, amintiti va ca nu sunt medic, da? :)

Si tu esti arhitecta?

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sun Oct 18, 2020 2:29 pm

Arhitect

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Oct 18, 2020 7:05 pm

Ce bine v-ati insusit limbajul de lemn (distantare sociala, comorbiditati, noua normalitate,...). Nu vedeti ca toata vrajeala asta este cu suport politic ? Daca ar fi pandemie adevarata (naturala, nu fabricata), s-ar discuta in alti termeni, pe limba oamenilor normali la cap.
Bogatanimea din SUA (oligarhii - contractorii pe banii statului, nu si cei clasa de mijloc - care s-a cam rarefiat de cateva zeci de ani) vrea sa introduca in regim de dictatura planetara, fara clasa medie, cu oligarhii la varf si cu saracimea la baza. Ar fi mai rau ca in Coreea de Nord.
Clasa medie este principalul pericol pentru oligarhi, pentru ca este formata din indivizi la fel de lacomi si de ambitiosi (oligarhi in devenire) si fiind numeroasa, este greu de controlat. Revolutiile au fost puse la cale de cei din clasa medie, nu de pwllime.
Ceva se va intampla in SUA dupa alegeri, probabil o lovitura de stat. Pandemia ar putea fi mijlocul de ecranare a ce se petrece in SUA, sa nu se produca tulburari in toata lumea.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sun Oct 18, 2020 7:09 pm

Corect ar fi sa se foloseasca distantare fizica, sociala are alt sens.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Wed Oct 21, 2020 11:01 pm

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 22, 2020 12:13 am

Pai eu cred ce spune in articol, ca voluntarul era in bratul placebo. Se mai si moare in studii; e un studiu mare si e normal ca vor fi si morti din diverse cauze. Mie mai problematic mi se pare cazul de mielita transversa.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Oct 23, 2020 3:45 pm

Staț ca avem tratament romanesc pt covid la domiciliu, pare oficial

FB_IMG_1603457007518.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Oct 23, 2020 3:47 pm

O sa fie nasol de primarita, ca ea nu se hidrateaza.

Melatonina ce ii face lui covid, il adoarme?
Vit C, D, Zn si quercitina iau si eu. Costa o gramada de bani.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Fri Oct 23, 2020 4:49 pm

Nu crap eu asa de repede. Ar trebui sa iau si eu vit D.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Fri Oct 23, 2020 9:39 pm

andy gavrilescu wrote:Melatonina ce ii face lui covid, il adoarme?

da, doza aia e doza de virus, omului nu ii face nimic.
melatonina se ia de la 2 mg in sus. si am o banuiala ca oricum nu face nimic. poate doar dac-o iei cu alcool

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Oct 23, 2020 9:54 pm

eu am avut acum ceva timp probleme cu somnul, luam seara 2cp de 5mg si abia adormeam.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri Oct 23, 2020 10:38 pm

PARE oficial

Si daca e oficial cine-si asuma raspunderea? Radu, medic primar medicina interna sau andy?

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Oct 23, 2020 11:11 pm

da, eu, ca sunt oftalmolog, ce treaba au internistii cu asta?
trump si-a asumat ceva cand a zis de hidroxiclorochina? macar de la astea nu patesti nimic.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 23, 2020 11:36 pm

Daca tot nu mai dau paturi de ATI, macar un placebo, sa placa la toata lumea.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri Oct 23, 2020 11:46 pm

Nu era oftalmolog dr chinez de la care am auzit de covid?

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Oct 24, 2020 12:06 am

MumaPadurii wrote:Daca tot nu mai dau paturi de ATI, macar un placebo, sa placa la toata lumea.

Ce e infiorator e ca si acu sunt oameni care nu cred in covid!

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sat Oct 24, 2020 12:07 am

Nu cred ca oamenii nu cred in Covid, ci nu inteleg pericolul.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Oct 24, 2020 1:12 am

Unii nu cred, unii cred, dar cred tampenii conspirationiste, altii nu evalueaza bine pericolul, iar altii cred, se tem, dar evalueaza aiurea solutiile. La unii e o combinatie intre toate asta.

De exemplu, azi am vazut o pacienta de 72 de ani cu toti factorii de risc, ingrijorata de situatia actuala, care m-a intrebat daca sa se vaccineze de gripa.
I-am zis ca da, bineinteles, apoi mi-a raspuns ca nu prea ar vrea si ca medicul ei de familie i-a zis sa n-o faca, eu ce parere am?
I-am mai explicat o data ce parere am, indemnand-o s-o faca, la care iar imi zice ca har ca mar, ca nu s-a vaccinat niciodata de gripa si a fost ok, dar are o prietena care s-a vaccinat si era sa moara...
In fine, dupa ce imi spun poezia cu riscuri vs. beneficii, discutia esueaza eventual intr-un small talk despre epidemie, de care pacienta e foarte ingrijorata. Imi manifest cu optimism speranta ca totul sa se termine intr-un an, indreptandu-ma usor catre usa, la care doamna se desparte cu urmatoare concluzie:
"Ah, nu prea cred ca se termina asa usor, eu cred ca trebuie sa treaca cel putin cinci ani de cand e vaccinul pe piata, ca sa fie sigur sa ni-l facem."
Muma the Puma

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Oct 25, 2020 1:07 am

Realitatea este doctorii sunt extrem de slab pregatiti, de asta au inghitit fara sa mestece toata diversiunea cu corona virusul. Se vede si din ce discuta pe forum, cum abordeaza ei problema. Nici destepti nu sunt, sa gandeasca cu mintea lor, decat in cazuri rare. In facultate au invatat (dat peste ochi la cursuri - spoiala) doar in sesiunea de examene si dupa o luna au uitat tot. Cand s-au vazut cu diploma in serta, n-au cumparat si n-au mai deschis o carte de medicina. Cam la fel erau si majoritatea inginerilor de la noi, inainte de '90, cei mai multi erau sefi in fabrici (impingatori de muncitori de la spate - vatafi, sa faca cincinalu' in patru ani si jumatate), putini se ocupau cu ingineria adevarata (proiectarea si asimilarea de produse noi). Acum nu mai sunt fabrici, nu are rost sa mai discutam despre ingineri.
Daca doctorii ar fi fost pregatiti corespunzator si siguri pe ei, ar fi demascat repede toata porcaria asta pusa de cale de oculta internationala (oligarhii - niste derbedei care au facut miliarde de dolari din smecherii).

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sun Oct 25, 2020 2:23 am

Realitatea este ca dumitale ai distrus Romania! Stai si dai din gura pe un forum unde intre 5 persoane, dar ce ai facut pt tara ta? Ai stat sa ti pupi in fund porumbeii si Roamania e o ruina! Oglinda domnule! Oglinda!

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sun Oct 25, 2020 11:07 am

E inginer, PC 7...
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sun Oct 25, 2020 11:31 am

M_Dan wrote:Realitatea este doctorii sunt extrem de slab pregatiti, de asta au inghitit fara sa mestece toata diversiunea cu corona virusul. Se vede si din ce discuta pe forum, cum abordeaza ei problema. Nici destepti nu sunt, sa gandeasca cu mintea lor, decat in cazuri rare. In facultate au invatat (dat peste ochi la cursuri - spoiala) doar in sesiunea de examene si dupa o luna au uitat tot. Cand s-au vazut cu diploma in serta, n-au cumparat si n-au mai deschis o carte de medicina. Cam la fel erau si majoritatea inginerilor de la noi, inainte de '90, cei mai multi erau sefi in fabrici (impingatori de muncitori de la spate - vatafi, sa faca cincinalu' in patru ani si jumatate), putini se ocupau cu ingineria adevarata (proiectarea si asimilarea de produse noi). Acum nu mai sunt fabrici, nu are rost sa mai discutam despre ingineri.
Daca doctorii ar fi fost pregatiti corespunzator si siguri pe ei, ar fi demascat repede toata porcaria asta pusa de cale de oculta internationala (oligarhii - niste derbedei care au facut miliarde de dolari din smecherii).

Trebuie să mergeți direct în secții COVID să îi firitisiți față-n-față pe doctori. Noi am înțeles, deși poate ne-a fost greu - ce noroc avem că nu ratați niciun prilej pentru o variațiune pe temă: "nici deștepți nu sunt"em. Cu siguranță cei din secţii vor începe să înțeleagă și ei mulțumită argumentelor dvs., unii disperaţi că-s dați de gol, alţii neștiutori despre nenorocita asta de ocultă care s-a săturat de atâția mușterii.
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Oct 25, 2020 4:42 pm

Avem oficial stare de urgență și curfew, iar Sanchez zice că intenția e s-o prelungească până pe 9 mai. Olé!

Acum aștept să decidă autoritățile locale amănuntele și cât de mult vor restrange mobilitatea.
Muma the Puma

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sun Oct 25, 2020 4:59 pm

Cei care au parteneri cu care locuiesc pot face copii.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sun Oct 25, 2020 6:15 pm

Eu incep sa nu mai inteleg nimic, una din activitatile pe care fii mea le face indoor tocmai au anuntat ca au voie sa si continue activitatea si daca o sa fim tiear 3- cand magazinele se inchid. Nu inteleg cum o gramada de copii plus parinti au voie intr o sala dar nu avem voie sa vizitam pe nimeni?

Nu sunt cea mai sociabila persoana si nu imi plang de mila, nu acu, dar as vrea sa inteleg de ce salile de inot sau activitatile pt copii indor sunt dechise? Si de ce am voie sa merg la restaurant dar nu am voie sa stau la masa cu nimeni?

Plus din imagine daca cineva are covid credeti ca nu o sa l transmita la persoana de la celalat capat al mesei?

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sun Oct 25, 2020 6:18 pm

E o forma de control si nu e nimic de inteles, se experimenteaza pe noi.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Oct 25, 2020 6:44 pm

pc7 wrote:Eu incep sa nu mai inteleg nimic, una din activitatile pe care fii mea le face indoor tocmai au anuntat ca au voie sa si continue activitatea si daca o sa fim tiear 3- cand magazinele se inchid. Nu inteleg cum o gramada de copii plus parinti au voie intr o sala dar nu avem voie sa vizitam pe nimeni?

Nu sunt cea mai sociabila persoana si nu imi plang de mila, nu acu, dar as vrea sa inteleg de ce salile de inot sau activitatile pt copii indor sunt dechise? Si de ce am voie sa merg la restaurant dar nu am voie sa stau la masa cu nimeni?

Plus din imagine daca cineva are covid credeti ca nu o sa l transmita la persoana de la celalat capat al mesei?

Asta avem si noi la lucru (flex space), aceeasi schema se aplica (din doi in doi). Din aprilie am fost de 3 ori, practic eram singura la o masa de 4 persoane. Oricum in mod normal (pre-pandemie) spatiile sunt 50% goale pentru ca se lucra de acasa. Miercurea si vinerea erau cam 25% ocupate.
In pandemie, dupa terminarea programului de lucru marchezi masa ca fiind folosita pentru a fi dezinfectata. Tineam masca (chirurgicala, ca ffp2 e mai incomoda si o folosesc la cumparaturi, in locuri publice etc) tot timpul daca era cineva prin preajma. Birourile au circulatie centrala de aer, deci se extrage continuu aerul si se inlocuieste cu aer proaspat, nu exista recirculatie. Eu zic ca in conditiile astea riscul e mai redus, dar e imposibil sa nu lasi garda jos la o cafea sau la pranz. M-am dus de fiecare data cu masina si am avut si spatiu de parcare - se descurajeaza transportul public ceea ce imi convine ca eu prefer sa ma deplasez cu masina mea diesel poluanta.
Mai complicat e cu salile de sedinta care nu au circulatie centrala ci doar climatizare asa ca au interzis accesul. Alea cu fereastra care se poate deschide se pot folosi, cu respectarea distantei si cu fereastra deschisa.
Last edited by Melania on Sun Oct 25, 2020 6:49 pm, edited 2 times in total.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Oct 25, 2020 6:48 pm

PC7, intr-un mediu controlat, daca se respecta regulile, daca toata lumea poarta masti si incaperea e ventilata bine, transmiterea e in realitate foarte mica, mult mai mica decat daca nu s-ar purta masti si n-ar fi ventilata.
Sunt niste simulari dragute aici: https://elpais.com/ciencia/2020-10-24/u ... -aire.html

Cand oamenii se intalnesc la casele lor nu poarta masti si nu stii daca aerisesc sau nu, de-aia majoritatea cazurilor de transmitere se intampla asa, in reuniunile familiale sau intre prietenii, indoors.

In plus, eu cred ca e important sa se mentina cat mai mult posibil activitatile economice si educationale, care au prioritate in fata de celor de socializare indoors.
E mai important sa se duca copilul la scoala sau la piscina, in plus e un mediu controlat si mai safe, decat sa se viziteze familiile intre ele.
Chiar si la bar sau la restaurant e mai safe ca acasa, daca sunt respectate masurile de siguranta. Eu nu pot sa inteleg nici acum de ce au inchis aici barurile, dar au permis reuniunile de pana la 6 persoane. Era la mintea cocosului ca oamenii care nu se mai pot intalni la bar se vor intalni in case, unde e mai mare riscul. De fapt s-a si vazut ca masura de inchidere n-a avut efect.

In scoala la fiica-mea deocamdata nu s-au contagiat copiii intre ei. Intra mereu clasele in carantina ca se mai imbolnaveste cate unul, dar se imbolnavesc de afara, de la vizite si activitatile sociale pe care le fac cu familia, in scoala din cate s-a vazut transmiterea e mica. Si asta pentru ca poarta masca si stau mereu cu geamurile si usile deschise. Deocamdata se pare ca asta functioneaza.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Oct 25, 2020 6:56 pm

Asta avem si noi la lucru (flex space), aceeasi schema se aplica (din doi in doi).

Nu stiu cat de mult ajuta asta, din cate am citit in spatiile inchise aerosolii circula liber si transmiterea n-are legatura cu distanta fata de cazul 0.

Asta e din articolul pe care l-am pus, prezinta schema de transmitere dintr-un cor din USA (unde oamenii cantau, nu purtau masti si incaperea nu era ventilata... :shock: ). Pacientul 0 era in primul rand si, cum se vede, transmiterea e aleatorie.

cor.png
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Oct 25, 2020 7:01 pm

primarita wrote:E o forma de control si nu e nimic de inteles, se experimenteaza pe noi.

Vezi ca ai incurcat conturile.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Oct 25, 2020 7:12 pm

Incaperea de birouri e ventilata central, in meeting rooms exista recirculatie de aer de asta sunt interzise.
Chiar daca e ventilata central, schema e OK, nu m-as smiti in siguranta daca ar fi cineva in fata mea si ar vorbi la telefon de exemplu. Sunt aerosoli dar mai sunt si particule de saliva care nu devin aerosoli ci care pica oricum pana la o distanta de 7 metri, aici intervine oarecum masca. Chestia cu picaturile pflugge vs aerosoli e o conventie care se bazeaza pe idei de acum 100 de ani si care au fost predate traditional in scolile de medicina; in realitatie exista un continuum de particule intre picaturi si aerosoli, am postat acum cateva luni studiul de la MIT care arata asta. Unele virusuri se simt mai bine in aerosoli, altele in picaturi altele in ambele. Coronavirusul e destul de rezistent, dar exista alte virusuri si mai rezistente.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Oct 25, 2020 7:19 pm

N-ati vazut ca Trump s-a vindecat in trei zile si ca virusul asta nu este mai periculos decat o gripa obisnuita ? Ce tot palavragiti acilea ?!

Return to “Discutii pe bune”