Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

stiri medicale; cazuri clinice
M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Sun Apr 05, 2020 1:02 am

Aiurea. Cautati voi cu microscopul electronic in celulele pulmonare, sa vedeti ca dati de micoplasme. Cu corticoizii le faceti rau.


https://www.nature.com/articles/ja201711
https://www.sciencedirect.com/topics/ch ... ivermectin
https://en.wikipedia.org/wiki/Ivermectin
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29428725

bibici
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Apr 05, 2020 8:16 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby bibici » Sun Apr 05, 2020 8:31 pm

buna seara,
pentru toti cei interesati de medicina si mai mult de atat, va recomand o carte:
https://www.amazon.com/Shen-Medicine-Ch ... 1947637703
o sa va cam dea cu rotile in sus... :shock:

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Sun Apr 05, 2020 11:00 pm

Nu am cum sa citesc cartea respectiva, dar din ce scrie pe site se pare ca este plina cu misticism si cu aberatii. Numai stiinta nu este acolo.

bibici
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Apr 05, 2020 8:16 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby bibici » Mon Apr 06, 2020 4:56 pm


M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Mon Apr 06, 2020 7:09 pm

Dumneata spamuiesti topicul cu tampenii care nu au legatura cu subiectul pus in discutie.

bibici
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Apr 05, 2020 8:16 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby bibici » Mon Apr 06, 2020 7:20 pm

spamul este una, valoarea adaugata este alta...
las cele 2 propuneri la voia dvs, poate peste cativa ani o sa reconsiderati ...

bibici
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Apr 05, 2020 8:16 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby bibici » Mon Apr 06, 2020 7:28 pm

1. cartea de la amazon este scrisa de un neurochirurg de top,
2. wim hof, tipul din filmulet face experimente infectat voluntar cu e coli, cu grup martor, cu supraveghere medicala.
rezultatul experimentului i-a cam naucit pe oamenii de stiinta...
numai si numai prin tehnici simple de respiratie fara antibiotice.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby alimori » Mon Apr 06, 2020 7:51 pm

bibici wrote:bun, da ce ziceti de asta ?

https://www.youtube.com/watch?v=tybOi4hjZFQ


zicem ca n'avem incredere in userii care se inregistreaza doar ca sa ne faca recomandari.
dar de baiatul ala, The Iceman, am auzit; as zice c'a redescoperit Pranayama.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Mon Apr 06, 2020 7:56 pm

http://old.ansa.gov.md/uploads/files/No ... 201958.PDF

Ivermectina se administreaza pe gura in solutie diluata cu multa apa, nu intramuscular (este mortala in situatia asta).
Eu am luat cam trei ml de solutie 1% (anterior am scris gresit de 10% - nu mi-am amintit exact). Indulcita cu zahar sau mai bine cu sirop concentrat (cu aroma de fructe de padure - era cel mai bun ca sa-i taie mirosul puternic de insecticid). Am 120 kg si am luat ivermevtina timp de o luna, fara sa observ ceva negativ (ameteala, greata etc). Ba chiar m-am simtit mult mai bine, parca intinerisem cu zece ani. Aveam o fisura la intestniul gros (zona rectala), infectata. De la infectia respectiva ma dureau rau articulatiile, in special genunchii, greu ma ridicam de pe scaun, la coborarea pe scari (la serviciu) era un chin. Disparuse infectia de la ivermectina, dar numai in timpul tratamentului.
Am si acum infectia respectiva si iau din cand in cand cefuroxima (cura de zece zile). Ma bate gandul sa repet cura cu ivermectina, de data asta timp de doua luni.

bibici
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Apr 05, 2020 8:16 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby bibici » Mon Apr 06, 2020 8:06 pm

puteti sa-mi spuneti daca suferiti sau a-ti suferit de hemoroizi ?

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby andy gavrilescu » Mon Apr 06, 2020 8:18 pm

cred ca sigur.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

bibici
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Apr 05, 2020 8:16 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby bibici » Mon Apr 06, 2020 8:42 pm

daca suferiti de hemoroizi ar trebui sa:
1. intrerupeti total consumul de gluten (paine, biscuiti, cozonac, paste etc, etc, etc) pentru o perioada de timp ca sa vedeti cum evoluati...
puteti inlocui cu cereale fierte, mamaliguta sau cartofi fierti.
2. inlocuiti total hartia igienica sau servetelele de hartie cu servetele de bebelus, umede.
3. timpul petrecut la toaleta sa fie minim, fara sa fortati nota insa...stiu ca este dureros, chiar inuman...
4. consumul de carne trebuie intrerupt din aceeasi cauza ca la pct. 1
5. consumul de cafea idem
6. consumul de lactate trebuie moderat, de preferinta fermentati-va un lapte acasa daca vreti iaurt, ce e in comert nu e fermentat.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Melania » Mon Apr 06, 2020 11:11 pm

nu suferim de hemoroizi dar multumim de sfaturi.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby jomil » Tue Apr 07, 2020 4:51 am

bibici wrote:1. cartea de la amazon este scrisa de un neurochirurg de top,
2. wim hof, tipul din filmulet face experimente infectat voluntar cu e coli, cu grup martor, cu supraveghere medicala.
rezultatul experimentului i-a cam naucit pe oamenii de stiinta...
numai si numai prin tehnici simple de respiratie fara antibiotice.


Chiar e special omul.E singurul infectat voluntar cu E Coli. Pe noi, restul pamantenilor nu ne-a intrebat nimeni daca o vrem in matz.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

bibici
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Apr 05, 2020 8:16 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby bibici » Thu Apr 09, 2020 8:32 am

stie cineva care sunt cele trei ingrediente schimbate de catre acest doctor pentru test coronavirus ?

https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... erinar.htm

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby dustweaver » Thu Apr 09, 2020 9:57 am

Ma gandesc ca-i trebuie cel putin primerii (doi) si un control pozitiv, dar cam pana aici ajunge stiinta mea de PCR.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Melania » Thu Apr 09, 2020 10:51 am

In afara de primeri se poate utiliza si o proba.
Din cate inteleg in tara unde sunt e o problema cu reactivii/kiturile pt extras RNA si mai putin de primeri.
Laboratorul unde am lucrat eu acum zeci de ani cumpara doar nucleotidele pt reactie, revers transcrptaza si sarurile pr buffer. Cand am plecat erau in proces de optimizare pt a avea revers transcriptaza de casa.
In rest Taq polimeraza se prepara in casa in cantitati industriale iar primerii si probele pe sintetizorul de oligonucleotide in cateva ore.
Evident ca testele facute in casa nu sunt FDA approved dar sunt mai bune decat nimic si se pot optimiza.

gabilav
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Apr 10, 2020 6:31 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby gabilav » Fri Apr 10, 2020 7:19 am

M_Dan wrote:http://old.ansa.gov.md/uploads/files/Nomenclator%20IN/in_evomec%20sol_inj%20-%201958.PDF

Ivermectina se administreaza pe gura in solutie diluata cu multa apa, nu intramuscular (este mortala in situatia asta).
Eu am luat cam trei ml de solutie 1% (anterior am scris gresit de 10% - nu mi-am amintit exact). Indulcita cu zahar sau mai bine cu sirop concentrat (cu aroma de fructe de padure - era cel mai bun ca sa-i taie mirosul puternic de insecticid). Am 120 kg si am luat ivermevtina timp de o luna, fara sa observ ceva negativ (ameteala, greata etc). Ba chiar m-am simtit mult mai bine, parca intinerisem cu zece ani. Aveam o fisura la intestniul gros (zona rectala), infectata. De la infectia respectiva ma dureau rau articulatiile, in special genunchii, greu ma ridicam de pe scaun, la coborarea pe scari (la serviciu) era un chin. Disparuse infectia de la ivermectina, dar numai in timpul tratamentului.
Am si acum infectia respectiva si iau din cand in cand cefuroxima (cura de zece zile). Ma bate gandul sa repet cura cu ivermectina, de data asta timp de doua luni.


Buna, foarte interesat punctul tau de vedere si experienta legata de tratamentele autoadministrate. In cazul in care vei mai incerca acest tratament poate o faci in colaborare cu un institut de cercetare, bineinteles de acasa de la tine dar catre care sa furnizezi anumite informatii si probe zilnice sau saptamanale, astfel am avea cu totii de castigat si nu va mai exista lipsa de incredere.
S-a vehiculat ca HCQ este medicamentul minune si este clar ca ajuta la ameliorarea bolii dar nu in toate etapele. In etapele critice s-a dovedit ca pacientii nu mai reactioneaza nici la HCQ si nici la Kaletra. Aceste medicamente omoara virusul in vitro adica in culturile de laborator probabil pe langa multe alte substante dar virusul odata ajuns in organism se comporta total diferit si provoaca leziuni ce depasesc actiunea acestor substante, bineinteles nu in toate cazurile. Uite aici opinia unui coleg despre etape:

Încep să mă prind de poantă. De ce tabloul clinico-patologic al infecției COVID-19 este așa de divers, și de ce abordarea terapeutică trebuie făcută diferențiat și nu prin protocol unic, standardizat.

1. Aproximativ 1/3 din infectați, odată virusul pătruns în organism și cu virusul la început de replicare (încărcătura virală mică), dezvolta rapid și eficient anticorpi (întâi de tip IgM apoi de tip IgG) cu care opresc replicarea și distrug, celulele infectate (prin mecanism citotoxic sau prin activarea apoptozei, nu contează). Acești pacienți vor fi asimptomatici.
2. Pacienții infectați ce fac forme ușoare sau medii (simptomatologie de tip gripal) fac același lucru dar mai lent. Durata mai mare de timp pentru amorsarea reacției imune și producerea de anticorpi, traducându-se într-o viremie mai mare și număr mai mare de celulele infectate ce vor fi distruse, fie direct de virus fie de reacția imună a organismului. Această reacție inflamatorie întârziată, va triumfa însă în cele din urmă și acești pacienți se vindecă.
3. O altă categorie de pacienți cu sistem imun slăbit, nu reușesc să producă anticorpii necesari, decât prea lent, replicarea virală îi copleșește (viremie mare) se extinde de la nivel pulmonar spre alte organe și sisteme. Aceștia dezvoltă ARDS și ajung să aibă nevoie de oxigen și ventilație asistată, care nu face altceva decât să le prelungească supraviețuirea. Dacă în timpul câștigat astfel, pacientul ajunge să-și producă până la urmă cantitatea de anticorpi necesară (de presupus a fi mai mare decât la pacienții din categoria 1) sau sunt ajutați din afară cu seroterapie (ce le aduce anticorpi sintetizați de o altă persoană ce a trecut cu bine prin boală) atunci vor supraviețui. Dacă nu reușesc, nu vor supraviețui.
4. Pacienți ce au sistem imun bun, dar se expun repetat la virus, atingând un grad de viremie ridicat nu doar prin replicare virală în organismul propriu, dar și prin inhalarea repetată a virusului replicat în alte organisme. Este cazul personalului medical expus neprotejat în secțiile de COVID-19. La aceștia, viremia prea repede crescută va genera o inflamație față de care organismul nu are timp să reacționeze eficient (deși imunitatea e bună) și vor fi răpuși de boală.
5. Din câte înțeleg că mai există o categorie. Probabil cu determinism genetic, care reacționează disproporționat de intens față de infecția virală (similar cu ce se întâmplă în hepatita virală fulminantă). Aceștia vor dezvolta furtuna citokinică de care se vorbește, rapid și intens și vor muri (dacă nu sunt tratați după un protocol special) în timp f scurt de la momentul contagiunii și încă și mai scurt (sub 24 de ore) de la momentul primelor simptome (altele decât cele de tip gripal). Aceștia nu trebuie musai să aibă co-morbidități asociate. Boala pare să ia aspectul unei vasculite sistemice cu tulburări complexe de coagulare.
6. Nu mar mira să existe și alte variante de reacție, de exemplu variante mixte.


Despre ivermectina ce sa zic este utilizata si in uz uman, in SUA este folosită sub denumirile comerciale Stromectol si Sklice. Stromectol se prezinta sub forma de comprimate a 3mg/tableta (aceiasi doza ca la tratamentul cainilor).Face parte din lactone macrociclice derivat de Avermectin ce are ca si compus inrudit Strepromicina. De ce nu ar distruge si strepromicina virusul in vitro? Poate si azitromicina distruge in vitro virusul...dar in organism poate fi cu totul altceva fiind vorba si de o patologie extrem de grava si cu evolutie rapida in unele cazuri.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Fri Apr 10, 2020 11:36 am

Am spus deja ceva extrem de util, faptul ca am luat ivermectina in doua cure de o luna fiecare. Prima data cu comprimate de la Filipestii de Padure - slabute. A doua cura a fost cu solutie 1% la flacon mare. http://www.biotur.ro/vet/multispecie/an ... tabil-50ml.
Doza de 3ml la o cana mare cu apa + indulcitor aromatizat (sirop de fructe de padure).
In general, pe net nu se recomanda cure mai lungi de zece zile, la bolnavii cu strongiloidoza.
Cine vrea sa incerce in caz de covideala nasoala, sa ia fara frica in doza respectiva (raportat la greutate - eu am 120 Kg).

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Melania » Fri Apr 10, 2020 11:44 am

120kg? Fa-ti provizii de ivermectin.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Fri Apr 10, 2020 11:47 am

A luat si baiatul meu doua cure de o luna fiecare, tot fara efecte negative. Eu am fost cobaiul initial, pentru ca voiam sa-i dau baitului si nu stiam cum e treaba cu ivermectina. El sufera (si acum) de encefalita Wernicke nonalcoolica. Il durea permanent capul, ca dupa betie, si avea comportamentul schimbat (fara ameteala ca la betivi, dar extrem de irascibil si cu depresie extrema). Cu doze mari de tiamina 4 x 100 mg/zi se amelioreaza net.
Banuiam ca ar avea o parazitoza cu ceva care produce tiaminaza sau ceva cu acelasi efect.

@Melania
Fa-ti rezerve tu, ca dai de michiduta daca te ia tare covideala.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Melania » Fri Apr 10, 2020 2:34 pm

Cine I-a pus dg de Wernicke? :shock: dureri de cap, depresie si irascibilitate nu sunt caracteristice pt wernicke de fapt nu prea au de-a face.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby andy gavrilescu » Fri Apr 10, 2020 2:50 pm

Dan M nu numai trateaza, ci si diagnosticheaza.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Melania » Fri Apr 10, 2020 3:45 pm

Plus ca 400mg pe zi fara un dg clar e o doza f mare. Chair si daca avea wernicke 400 mg pe zi e excesiv. Nu ca ar muri intoxicat, dar e degeaba.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby alimori » Fri Apr 10, 2020 4:11 pm

Cum sa nu fii irascibil si deprimat daca stai cu diliul in casa?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Melania » Fri Apr 10, 2020 4:29 pm

:))

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Fri Apr 10, 2020 5:46 pm

S-a intamplat ceva nasol, au dat diploma de medic la fel de fel de tute si la tantalai. Sunt prosti, rai, aroganti, cu pretentii prea mari de la societate, raportat la cat muncesc si la ce stiu sa faca.
Cu ocazia pandemiei cu covid s-a vazut ca nu sunt asa de importanti felcerii, care bajbaie si nu sunt buni la nimic, ci aia care fac cercetare fundamentala si descopera medicamente cu adevarat eficiente.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby mihai_525 » Fri Apr 10, 2020 9:55 pm

ai rabdare, o sa iasa f curand razboi si o sa devina si felcerii utili cand te sfârtecã vecinul cu un bomfaier ruginit pt o conserva cu ton
America first

bibici
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Apr 05, 2020 8:16 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby bibici » Fri Apr 10, 2020 11:17 pm

conserva de ton ??? burghezule !
unde tragi acolo ajungi, e o vorba...
apropos, a-ti mai auzit sirenele de avertizare a populatiei care suna de vreo doi ani ?
merita facut un studiu, se spune ca sunt unii care sparg paharul cu vibratia vocii, oare ce efecte au produs sirenele alea cu sunete macabre ?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby alimori » Sat Apr 11, 2020 9:20 am

Bai bibici, invata sa scrii, in pana mea!

bibici
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Apr 05, 2020 8:16 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby bibici » Sat Apr 11, 2020 10:08 am

scuze, e scris de doctor...

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby andy gavrilescu » Sat Apr 11, 2020 10:32 am

doctorii nu se duc la scoala?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

bibici
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Apr 05, 2020 8:16 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby bibici » Sat Apr 11, 2020 10:40 am

ba da, tocmai asta e paradoxu !

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby alimori » Sat Apr 11, 2020 11:51 am

bibici wrote:scuze, e scris de doctor...

sigur ca da. doctorii in general cand aud de o fisura se gandesc la hemoroizi si recomanda dieta de celiachie. ca e vorba despre mate asa in general.
hai pa, abureste-ti vecinii daca vrei sa faci pe dr (desi e mai bine sa astepti sa treci de clasa a 5a), nu trolla pe aici ca nu ne'am nascut ieri.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Sat Apr 11, 2020 12:00 pm

A disparut ivermectina de la farmaciile veterinare. Cred au luat-o cei care au mai tratat animale cu ivermectina, ca restul populatiei nu stie de ea. Sa faca bisnita mai tarziu, sa o vanda de mii de ori mai scump.

bibici
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Apr 05, 2020 8:16 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby bibici » Sat Apr 11, 2020 12:17 pm

bai ali mori, sper ca punctu ala in care esti iritat nu a produs fisuri ireparabile...
daca da, ia un nexium, ca tot e recomandat de toti doctorii, inclusiv daca ai sau nu ai fisuri.
referitor la ivermectina, se merge pe principiul, daca ceva merge si da rezultate si e si ieftin pe deasupra,
opreste productia/ vanzarea, distributia. o sa va aratam noi cum se face tratamentul adevarat !!!
asa, ca la carte. inchizitia in forma moderna. domnu dan va stresati de ani de zile si scrieti de pomana, nici acum, cand medicii australieni au confirmat ce spuneti pe aici de ani de zile nu se intelege nimic. de unde nu e...

gabilav
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Apr 10, 2020 6:31 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby gabilav » Wed Apr 22, 2020 5:51 pm

Conform unui studiu efectuat in America de catre Universitatea din Utah Salt Lake, Ivermectin este foarte eficient in tratarea pacientilor bolnavi de Covid-19, intubati in stare critica. Studiul este insa unul restrans iar alte teste pe un grup mai mare de pacienti sunt asteptate. Totusi importanta testelor clinice cu Ivermectina scade pe zi ce trece in favoarea mult mediatizatului "medicament minune" Remdesivir...
Image
Image
Image
Image

https://abcnews.go.com/Health/head-lice ... d=70119724

gabilav
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Apr 10, 2020 6:31 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby gabilav » Wed Apr 29, 2020 11:04 pm

Ivermectina prezinta siguranta administrata (0.3, 0.6, and 1.2 mg/kg) timp de 7 zile cu sau fara (hidorxi)clorchina(10 mg/kg)
Studiu efectuat pe macaci (maimute)
Studiu efectuat de:
1 USAMD-AFRIMS;
2 Armed Forces Research Institute of Medical Sciences;
3 Walter Reed Army Institute of Research;
4 University of South Florida
Sursa: https://www.biorxiv.org/content/10.1101 ... 7.065409v1
Abstract
Previously, ivermectin (1-10 mg/kg) was shown to inhibit liver-stage development of Plasmodium berghei in orally dosed mice. Here, ivermectin showed inhibition of the in vitro development of Plasmodium cynomolgi schizonts (IC50 = 10.42 μM) and hypnozoites (IC50 = 29.24 μM) in primary macaque hepatocytes when administered in high-dose prophylactically but not when administered in radical cure mode. The safety, pharmacokinetics, and efficacy of oral ivermectin (0.3, 0.6, and 1.2 mg/kg) with and without chloroquine (10 mg/kg) administered for seven consecutive days was evaluated for prophylaxis or radical cure of Plasmodium cynomolgi liver-stages in Rhesus macaques. No inhibition or delay to blood-stage P. cynomolgi parasitemia was observed at any ivermectin dose (0.3, 0.6, and 1.2 mg/kg). Ivermectin (0.6 and 1.2 mg/kg) and chloroquine (10 mg/kg) in combination were well-tolerated with no adverse events and no significant pharmacokinetic drug-drug interactions observed. Repeated daily ivermectin administration for seven days did not inhibit ivermectin bioavailability. It was recently demonstrated that both ivermectin and chloroquine inhibit replication of the novel Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 (SARS-CoV-2) in vitro. Further ivermectin and chloroquine trials in humans are warranted to evaluate their role in Plasmodium vivax control and as adjunctive therapies against COVID-19 infections.

jesuiscoltescu
Posts: 1
Joined: Fri Dec 11, 2020 11:26 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby jesuiscoltescu » Sat Dec 12, 2020 12:08 am

cautand despre ivermectina am dat de acest forum.
Am folosit personal un antibiotic veterinar, ceva pt piele, cu mai multi ani in urma, la recomandarea unui medic de medicina umana...nimic nu e absolut in medicina.

poate nu mai prezinta interes subiectul, dar pun si eu niste exemple:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33065103/

alt exemplu:
Group of doctors highlight results of successes in more than 6,000 patients with Covid-19 treated with the drug ivermectin.
Santo Domingo, DR
...
The advantage of Ivermectin, Redondo points out, is that it is a well-known and studied drug because it has been used for more than 30 years in humans and for around 45 years in animals, while around the world a trillion doses are given per year no side effects.
He said that the group had registered about 6,000 patients with outpatient emergency and consultation services with promising results, “and it forces us to follow the same policy of treatment and management scheme.”...
“We have computed more than 4,500 patients treated in the emergency with extraordinary results that are measured concerning the duration of the disease whose results are going to be published internationally,”
...

****
ps: Am in familie mai multi medici, unul din ei chiar membru al Academiei Romane (plecat de vre-o 2 ani dintre noi), chirurg si profesor cu o lunga cariera. Acesta avea o vorba preferata despre meseria de medic: "noi (medicii) nu stim nimic, omul e o fiinta unica si trebuie sa invatam toata viata, dar, mai ales, sa facem meseria din pasiune nu din interes, caci medicina nu este o stiinta, stiintele au legi valabile general, la om legile le cunoaste doar Dumnezeu".

Feriti-va de protocoale, spitalele nu trebuie sa ajunga fabrici cu benzi rulante si material uman pe ele. Multa sanatate si drag de medicina!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby alimori » Sat Dec 12, 2020 1:32 am

eu ung pisoiul la fund cu creme de la farmacii umane, iar unii de pe forum isi dau cu creme pisicesti, ce chestie
auzi, dar veterinara e "vre-o" stiinta? ca te vad ca ai mai mare incredere.
iei tiamina "in doze de cal"?


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests