Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

stiri medicale; cazuri clinice
M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Jan 20, 2020 2:15 pm

Vad ca nechezati, in loc sa-mi spuneti de unde fac rost de medicamentul necesar. Eu banuiesc (cu probabilitate sa fie adevarat de 99%) ca este vorba de amoebiaza cronica (diareile, abdomenul tensionat, bube pe corp de la ranile produse de parazit la nivelul intestinului, etc). In plus, raspunde pozitiv la tratamentul cu metronidazol + doxiciclina, dar fara dixolanida nu se vindeca. Incercarea moarte n-are, mai ales ca nu am acces la laboratoare care sa dea rezultat cert (mai mult te baga in ceata). Metronidazol am luat mult (doua saptamani cate sase comprimate pe zi) si nu m-am simtit rau, asa ca sa nu ma luati cu vrajeala ca trebuie sa-l prescrie un medic (care o fi acela ? - ca sunt habarnisti si total nesimtiti, nici nu asculta ce le spui). Atat vreau sa stiu, de unde sa cumpar Furamebe Forte sau un medicament echivalent cu acesta.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Mon Jan 20, 2020 4:02 pm

Vezi la farmaciile din tarile vecine Bulgaria, Ungaria, Serbia.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Mon Jan 20, 2020 5:55 pm

Try tazarotene+minocicline. Sau o punga de hartie pe cap.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Jan 20, 2020 7:02 pm

Nu cred ca medicamentele alea vindeca amoebiaza (merg la acnee), altele sunt recomandate.


Pana la urma voi merge si in Bulgaria sau Serbia, daca aflu sigur ca Furamebe Forte se gaseste acolo. Imi trebuie mult, pentru trei persoane, tratamentul initial plus repetarea de siguranta. Eu si baiatul cantarim 120 Kg fiecare, deci ar trebui o doza marita, presupun. Sotia e mai firava, are doar 58 Kg.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Mon Jan 20, 2020 7:57 pm

Pai ai amiba sau n-ai amiba? Daca n-ai amiba de ce sa tratezi amiba?
Si de unde ai luat amiba, ca la noi nu prea se gaseste.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Mon Jan 20, 2020 8:58 pm

una era si a luat-o Dan
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby jomil » Mon Jan 20, 2020 10:28 pm

isotretinoin ati incercat?
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Mon Jan 20, 2020 10:51 pm

jomil wrote:isotretinoin ati incercat?

Melania wrote:Try tazarotene+minocicline.

:roll: :roll: :roll:

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Mon Jan 20, 2020 11:38 pm

Sau probiotice
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby jomil » Tue Jan 21, 2020 4:36 am

credeam ca Tazarotene e disponibil numai topical
acneea nu e domeniul meu
ce pacat ca lipseste Trident
ce mai face oare?

ar fi empatizat cu Dan
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Jan 21, 2020 7:22 am

Nu intelegeti ca este vorba de o parazitoza si ca bubele de pa corp nu sunt acnee ? Cu Vermox (mebendazol) se usuca si dispar, dar reapar dupa intreruperea administrarii. Mebendazolul nu se absoarbe, actioneaza doar in intestine. Asta este o dovada indirecta a faptului ca bubele sunt din cauza lezarii peretelui intestinal de catre parazit. Prin leziuni patrund microbi in sange si apar bubele.
Ce dracu ma luati cu prostioare ca isotretinoin sau probiotice. Imi trebuie diloxamida, separat sau in combinatie cu metronidazol (Furamebe Forte).

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Jan 21, 2020 7:39 am

Diloxanida, ca mereu gresesc si scriu m in loc de n.

Negustorii care vand medicamente in farmacii nu o aduc, pentru ca medicii nu recomanda acest medicament. Sunt convins ca in Romania sunt multe persoane bolnave de amoebiaza (luata din reteaua de apa potabila, de la scaldaul la strand, in rauri etc. Insa medicii din Romania nu recunosc boala (dupa simptome) si o ignora.

Normal era ca Ministerul Sanatatii sa infiinteze o farmacie de stat, la Bucuresti, unde sa se aduca, la cerere, si medicamente rar folosite. Insa pe aia din minister ii doare in fund de pacienti.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Tue Jan 21, 2020 4:10 pm

Normal e sa se dea medicamente de genul asta doar cu rețetă de la medic.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Jan 21, 2020 6:44 pm

Asa vreti voi, sa luati bani la consultatii. Baiatul meu a dat in SUA 300 de dolari la o doctorita, ca sa poata sa cumpere amoxicilina de 17 dolari. Intr-o tara unde multi nu pot sa plateasca asigurarea medicala, nici sa se trateze singuri nu-i lasa. Ma intreb cat timp o sa mai suporte populatia de acolo situatia asta. S-a format o clasa superpusa, alcatuita din producatorii de "chimicale", din bisnitari (farmacistii) si din guristii recomandatori de produse (medicii). S-au catarat pe spinarea celorlalti.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby mihai_525 » Wed Jan 22, 2020 12:40 am

da grasul care sta in spinarea slabului pun pariu ca ai votat cu basescu si inca ai mai vota daca ai putea
sa se taie salariile la medici si sa se inchida spitale ce sa zic esti sub orice critica daca ai o asemenea gandire mutilata
America first

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Wed Jan 22, 2020 12:48 am

N-am votat PSD niciodata, doar PNL pana la alegerile din anul 1992. De atunci n-am mai votat, sunt scarbit.
In legatura cu personalul medical pot sa spun ca a devenit mai arogant de cand li s-a marit salariul. Pentru asigurati nu s-a schimbat nimic in bine. Tot trebuie sa dai spaga, la fel ca inainte.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Wed Jan 22, 2020 12:52 am

Nu la fel ca inainte ci mai mult ca se indexeaza cu inflatia.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby alimori » Wed Jan 22, 2020 12:03 pm

Ai 2 spitale de infectioase in Bucuresti (Babes, Colentina) + institutul Cantacuzino. Te pot diagnostica aia si trata.
Amibiaza e boala serioasa, nu da cosuri.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Wed Jan 22, 2020 1:30 pm

Trebuie gasita intai amiba in caca.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Wed Jan 22, 2020 1:40 pm

La Colentina am intrebat la telefon. Au raspuns dupa multe apelulri, ma tot amanau. In final asistenta de la telefon a chemat un medic, o cucoana care vorbea pe nas cu mine. Bine ca n-am fost acolo, ca-i trageam cateva palme si aveam belele. Nu a vrut sa-mi spuna cu ce trateaza ei amoebiaza si de unde iau medicamentul. O jigodie increzuta. Ce era asa de greu sa -mi dea informatia asta ? Lipsa totala de respect pentru platitorii la CNAS, de unde iau ei salariul gras.

Amoebiaza da si cosuri, la unii, in functie de sistemul imunitar. A avut si mama (presupun ca de la ea a plecat parazitoza) si nu avea cosuri, are si nevasta-mea - doar diareii, fara numar.

In final am sa cumpar diloxanida direct din India. Acolo si pretul este mai mic.
https://www.medindia.net/drug-price/dil ... icline.htm

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Wed Jan 22, 2020 1:56 pm

Cum sa-ti spuna prin telefon tratamentul la ceva ce presupui ca ai? Frate, o trimitere n-ati lua si voi si o programare nu v-ati face la un control.

Cred ca tot din India au luat si aia substantele cu care au deratizat prin scoala.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Wed Jan 22, 2020 4:44 pm

Nu ceream sa ma trateze prin telefon, ci doar sa-mi spuna ce medicament folosesc ei si daca pot sa-l cumpar din Romania. Nu o costa nimic, doar bunavointa.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Wed Jan 22, 2020 8:16 pm

Ba o costa; time is money. Timpul pierdut de ea cu doctori de google ca tine poate fi investit in alti pacienti care au intr-adevar nevoie de ea.
Esti si chitros, nu vrei sa platesti consultatia.
Daca eram doctorita aia iti dadeam cu flit imediat si ti-as fi spus doar numarul de telefon unde poti face programare. Alta intrebare not allowed.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Wed Jan 22, 2020 11:57 pm

E platita si din cotizatia mea la CNAS. Mai mult timp a pierdut dandu-se mare si facand viraje cu mine la telefon. Trebuie sa fii om in primul rand. Nu aveam cum sa ma duc la consultatie pentru ca locuiesc in Craiova. Si daca mergeam la consultatie, presimt ca dadeam banii si nu rezolvam nimic.
Nu exclud un conflict urat intre patura sociala a celor din sectorul medical si restul populatiei. Cand va fi haos social si nu-i va mai nimeni (sa zicem la un razboi devastator), multi medici obraznici o vor incasa. Nu-i iubeste lumea.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Jan 23, 2020 12:01 am

Cand va fi haos social si nu-i va mai apara nimeni....
Trebuie sa-si schimbe atitudinea, sa fie apropiati de oameni. Multi medici se comporta mizerabil pentru ca provin din patura inferioara, inculta si cu frustrari. Mama infirmiera la spital, cu ambitia ca fata ei sa ajunga medic etc. Tarani parveniti.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Thu Jan 23, 2020 12:12 am

M_Dan wrote:E platita si din cotizatia mea la CNAS.

Nu e. Daca nu ai consultatie cu ea, nu e platita din 'cotizatia mea de la CNAS'.
Dar ce, in craiova nu aveti medici? Ce presimti tu nu are nicio relevanta, medicina functioneaza cu dovezi.
Un chirurg intreaba oncologul in legaturea cu chimioterapia, oncologul intreaba patologul despre receptori, etc. Nu va suna niciodata chirurgul ca sa il forteze pe medicul oncolog sa prescrie un medicament pentru ca asa a citit el in tratate sau pe net. Si nici oncologul nu ii va spune chirurgului cum sa opereze.
Cu atat mai mult un tip fara nicio pregatire medicala nu poate pretinde unui medic sa ii prescrie un medicament doar pentru ca asa crede el ca e bine, ca are amibe pe cerebel.
Fiecare trebuie sa isi cunoasca locul si limitele, zic. Daca nu esti in stare sa iti cunosti limitele esti pur si simplu un om prost, scuze ca sunt atat de directa.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby jomil » Thu Jan 23, 2020 6:25 am

M_Dan wrote:Nu ceream sa ma trateze prin telefon, ci doar sa-mi spuna ce medicament folosesc ei si daca pot sa-l cumpar din Romania. Nu o costa nimic, doar bunavointa.


Nu e practica medicala buna sa dai sfaturi medicale prin telefon, fara sa cunosti si sa consulti fizic personajul/pacientul.
Nu e vorba de buna sau rea vointa.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Jan 23, 2020 7:02 am

Sunteti oribili, va considerati deasupra celorlalti. Vi s-a dat nas prea mult timp, nu v-au luat la bani marunti, sa va puna la munca serioasa.
De ce nu se poate cumpara diloxanida ? Nu se aduce pentru ca medicii nu trateaza amoebiaza.

Unde se fac analize care sa puna in evidenta, cu certitudine, boala asta ? Testul (pe baza de anticorpi in sange) de la Synevo da indicatie cu probabilitate de 80%. Trimit probele in Germania, se mai degradeaza in timpul transportului. Poti sa fii bolnav si ei sa nu descopere boala. Mai sigur este sa iei tratament si sa vezi cum te simti dupa asta. Nu prezinta pericol de ceva, doar cheltuiala.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Jan 23, 2020 7:17 am

Nu am cerut sa ma consulte prin telefon, doar sa-mi spuna daca pot sa cumpar diloxanida de la o farmacie din Romania. Am intrebat la multe farmacii si mi-au spus ca nu se aduce in tara. Ma gandeam ca la farmacia spitalului Colentina, unde au sectie de parazitologie, trebuie sa aiba. Numai cu metronidazol nu te vindeci.

Vad ca sunteti foarte binevoitori. In loc sa ma ajutati sa procur acel medicament, veniti cu teorii prin care va aparati statutul "de clasa superpusa". Total necooperanti, mistocari, nepasatori. Am observat atitudinea asta si la studentii de la medicina, dupa ce trec de primul an al facultatii si incep sa se creada ca au ajuns medic.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby alimori » Thu Jan 23, 2020 8:12 am

M_Dan wrote:De ce nu se poate cumpara diloxanida ? Nu se aduce pentru ca medicii nu trateaza amoebiaza.

Unde se fac analize care sa puna in evidenta, cu certitudine, boala asta ? Testul (pe baza de anticorpi in sange) de la Synevo da indicatie cu probabilitate de 80%. Trimit probele in Germania, se mai degradeaza in timpul transportului. Poti sa fii bolnav si ei sa nu descopere boala. Mai sigur este sa iei tratament si sa vezi cum te simti dupa asta. Nu prezinta pericol de ceva, doar cheltuiala.


In Bucuresti se trateaza bine merci amoebiaza, am vazut eu pacient in Babes cand eram rezidenta; traise in Africa cativa ani, nu in Craiova.
Anticorpi d-astia ciudati si analize de caca (coproculturi, frotiuri...) se fac in Babes si in institutul Cantacuzino. Banuiesc ca si in colentina, dar p-acolo n-am trecut.
Sustine dracului Institutul Cantacuzino, cheltuie la ei, nu la Synevo care iti trimite analizele in Germania.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Jan 23, 2020 10:13 am

De unde cumpar diloxanida, asta e problema. Tratamentul este simplu si il fac acasa, fara cheltuiala mare (pentru stat si pentru mine). Sa ne internam la Colentina este cu complicatii mari (trimitere, fac nazuri etc). Am fost la Matei Bals de cateva ori sa le arat bubele de pe corp si mi-au recoltat sange sa vada daca n-am SIDA. Niste cretini subcalificati. Mi-e scarba de ei.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Thu Jan 23, 2020 10:43 am

Nu e o problema ca ai SIDA, pacientii HIV+ au speranta de viata egala sau mai mare decat populatia generala daca isi iau tratamentul - o pastila zilnic sau in curand o injectie pe luna.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Jan 23, 2020 10:51 am

Nu am SIDA, de ce indrepti discutia in directie gresita ? Am facut analize de mai multe ori, la spitale diferite. Cu probabilitate foarte mare este vorba de amoebiaza. Am si o eroziune (flegmon ?) la nivelul intestinului gros, cum se intampla la amoebiaza.
Diloxanida !!! Am sa fac rost de ea pana la urma.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Thu Jan 23, 2020 6:44 pm

. [quote="M Dan" ]Am si o eroziune (flegmon ?) la nivelul intestinului gros, cum se intampla la amoebiaza.[/quote]
... sau HIV+

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby mihai_525 » Thu Jan 23, 2020 9:53 pm

tot ce pot sa spun este doamne fereste
hiv pozitiv
apropo eu am rh negativ mai stiti pe cineva cu rh negativ?
America first

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Thu Jan 23, 2020 10:47 pm

MumaPadurii wrote:. [quote="M Dan" ]Am si o eroziune (flegmon ?) la nivelul intestinului gros, cum se intampla la amoebiaza.[/quote]
... sau HIV+[/quote]

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3090068/

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Fri Jan 24, 2020 12:23 am

Ei, eu doar facusem o glumita homofoba.
Dar uite ca niciodata nu stii de unde sare iepurele...
(voiam s-o zic pe-aia cu "unde dai si unde crapa", dar mi s-a parut de prost gust in context)

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri May 08, 2020 12:48 pm

Am cumparat diloxanida (https://www.indiamart.com/proddetail/di ... 64662.html) din India (1$ folia cu zece comprimate de 500 mg) si ne-am tratat toti . A costat 40$ diloxanida (40 de folii) si 25$ expedierea, plus 10 ron taxa in Romania.
Am luat sase comprimate de metronidazol (Flagyl) si trei de diloxanida pe zi timp de 15 zile. Inainte de venirea diloxanidei am luat metronidazol cu doxiciclina timp de 20 de zile.
Sotia si baiatul meu au scapat de diaree, ceea ce ar fi o confirmare indirecta a faptului ca a fost vorba de amoebiaza cronica. La sotie am mai observat doua chestii.
1. Nu-i mai cade parul (era durere cand se spala pe cap), deci unul din aceste medicamente a actionat impotriva unui agent patogen (fungi ?) situat la radacina firului de par.
2. Avea un miros nasol, presupus de la coronita unei masele (lipita prost - cu spatii unde intra mancarea), Din cand in cand lua nitrofurantoina ca sa omoare bacteriile. Dupa tratamentul cu metronidazol si diloxanida a disparut mirosul. Presupun ca era de la o infectie din stomac (helicobacter ?).

Dupa tratament mie mi-a disparut o infectie fungica veche la unghiile de la o mana. Am tratat-o inainte cu clotrimazol (de uz extern), dar pentru ca spalam des (vase la bucatarie, etc) nu s-a vindecat. Observatia aceasta este utila, pentru ca s-ar putea trata infectii fungice sistemice, care in general sunt cu probleme mari. Nu-mi dau seama de la care medicament a disparut infectia fungica.

Baiatul meu a observat ca dupa tratament respira mai usor. A fost operat de deviatie de sept si de reductie cornete nazale (doua interventii) si tot nu respira bine. A avut si o sinuzita cronica (de cand era de cativa ani), nu se stie de la ce microb produsa. Sa fi fost tot ceva fungic ?

morgagniblakka1
Posts: 2
Joined: Mon Jul 06, 2020 11:48 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby morgagniblakka1 » Mon Jul 06, 2020 4:17 pm

Domnule M_Dan ma bucur foarte mult ca ati gasit si cumparat diloxanida si ca va simtiti bine, vindecati dvs si familia.
Nu ati dori sa revenim la beneficiile tiaminei?
Consider ca ar fi pacat sa intrerupeti seria de comunicari despre vit. b1 mai ales ca v am urmarit pe parcursul a 4 ani si gasesc foarte informative comunicarile dvs.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Mon Jul 06, 2020 4:21 pm

Eu n-as vorbi cu o persoana al carei nume incepe cu morga.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests