Cum ati fost motivati sa continuati facultatea?

care ne mananca zilele
UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Cum ati fost motivati sa continuati facultatea?

Postby UnderTaken » Tue May 15, 2018 9:31 pm

Salut,
Ma adresez pe acest forum pentru ca aparent multi dintre voi ati terminat deja UMF-ul si poate ma puteti ajuta
Sunt student in anul 1 si nu reusesc sa vad partea frumoasa a facultatii. Nu vreau sa par acel tip de student care se plange de orice dar pur si simplu nu vad lucrurile bune in facultatea asta. Nu, n-am nicio restanta si am terminat cu media peste 9 prima sesiune.
Cand am dat admiterea am fost foarte fericit ca am intrat destul de bine si oarecum imi imaginam ca la UMF o sa dau de profesori la fel de dedicati cum am fost si eu. Gresit
Spun asta pentru ca 90% din cursurile prezentate sunt o bataie de joc la ultimul nivel : profesori care dicteaza fara sa explice nimic (anato), altii care se rezuma sa citeasca doar de pe slide-uri ( a se vedea catedra de fizio) si carti EXTREM de prost facute (fizio,biochimie) care pur si simplu au fost facute cu copy&paste din alte carti si transcrise gresit. Ca sa va dau un exemplu in cartea de fizio se zice ceva iar peste 2 randuri zice exact opusul.
Ce este si mai trist este faptul ca, cel putin eu, nu reusesc sa ma automotivez sa invat din aceste carti/slide-uri pline de greseli si in urmatoarea secunda vreau sa inchid cartea.
Toata facultatea parca se comporta in bataie de joc. Din ceea ce vad ei au destul de multi bani dar: amfiteatrele sunt foarte vechi, mese rupte, aparatura foarte veche si sa nu mai vb de faptul ca nu exista AC
Unica parte "frumoasa" este ca pana acum am intalnit maxim vreo 3 profesori mai dedicati ( 1 lp , 2 de curs) dar ei reprezinta un fel de minoritate...
Cum v-ati motivat voi sa invatati in aceste conditii?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Cum ati fost motivati sa continuati facultatea?

Postby Melania » Tue May 15, 2018 10:43 pm

Binele pacientului e principala motivatie pentru unii.
Pe mine m-a motivat posibilitatea de a lua spaga. Gandeste-te ca nu platesti impozit pe spaga. Ei? Parca se merita.;)
Da, una dintre marile probleme ale UMFului e lipsa aerului conditionat.
Problema cu anatomia ca nu-i nimic de explicat, e o chestie descriptiva. Sau poti explica faptul ca stomacul e in stanga pentru ca locul din dreapta e ocupat de ficat-sau invers. Daca te astepti sa inveti medicina logic sau explicandu-ti de ce iti pierzi timpul, cred ca trebuie sa accepti din primul an ca trebuie sa tocesti. Asta e.
Explicatii poate ca exista dar pentru asta trebuie sa termini facultatea si trebuie sa fii expus unei cantitati de informatii pentru a putea face conexiuni intre ele. Dar nici macar asta nu te ajuta la nimic.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Cum ati fost motivati sa continuati facultatea?

Postby alimori » Wed May 16, 2018 1:21 am

Ajuta la motivatie sa stii ca n-ai alta solutie.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Cum ati fost motivati sa continuati facultatea?

Postby jomil » Wed May 16, 2018 4:22 am

este admirabil faptul ca nu te multumeste invatatul pe de rost dupa dictare.
daca as putea sa dau timpul inapoi as invata din anul 1 din carti americane (cauta carti pentru USMLE Step 1).
sunt pline de seva, de corelatii cu practica medicala care te vor ajuta mai apoi
evident ca in paralel va trebui sa tocesti si varzaraia predata de profi ca sa le iei examenele

dar cartile alea (daca ti le prmiti) o sa iti dea o imensa satisfactie (mai ales dupa ce intri in anii clinici)
pe vremea mea mai gaseam si free downloads pe net
sunt multe colectii de carti ptr USMLE Step 1, oricare e ok

DO IT YOUR WAY!
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Cum ati fost motivati sa continuati facultatea?

Postby andy gavrilescu » Wed May 16, 2018 9:31 am

Te motiveaza ca dupa facultate poti pleca intr-o tara unde vei fi platit f bine.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Western
senior
senior
Posts: 203
Joined: Thu Aug 17, 2017 7:49 pm

Re: Cum ati fost motivati sa continuati facultatea?

Postby Western » Sat May 19, 2018 10:32 pm

Depinde foarte mult de personalitatea și tipologia fiecăruia in parte ,cei mai delăsători și mai puțin ambitiosi vor renunța de la bun început când observa cât e de greu la medicina,cei mai ambitiosi vor termina facultatea pana la urma doar sa - și satisfacă ambitia .,in general vorbind doar adevăratele canalii termina și reușesc sa facă o cariera din asta .,se mai acorda și burse garantat doar in ultimii trei ani ca un factor motivațional ,primii trei ani sunt in aparenta dificili datorită profesorilor rai ,corupți și neobiectivi fata de studenți .

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Cum ati fost motivati sa continuati facultatea?

Postby UnderTaken » Sun May 20, 2018 12:47 pm

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
@Western, vrei sa zici ca dupa primii 3 ani o sa dau de profesori mult mai obiectivi si mai buni? Pentru ca asta chiar este o motivatie super buna

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum ati fost motivati sa continuati facultatea?

Postby Chingachgook » Tue May 22, 2018 10:48 am

western e un pulifrici, ignora-l.
ce iti inchipuiai tu ca e medicina inainte sa intri?
desi asa ti se pare, nu prea poti sa apreciezi obiectivitratea unui profesor in anul 1
exista evident si idioti care nu ar trebui sa fie acolo dar te obisnuieste cu viata de mai tarziu.
s-a terminat liceul, profesorul nu e acolo sa te invete ci sa jaloneze eventual ce inveti singur. la anato ia atlasul, o carte, youtube-ul si uita-te pe ele pana intelegi cam cum vin chestiile.

Ca sa va dau un exemplu in cartea de fizio se zice ceva iar peste 2 randuri zice exact opusul.


asta e exemplul clasic ca nu intelegi ideea de facultate (oricare ar fi ea)
si eu cand eram student vanam asemenea chestii si eram foarte revoltat cand le gaseam. asta s-a intamplat pana cand am scris la randul meu ceva si am vazut cat de usor se strecoara o greseala (cu tot cu peer review) si ca inclusiv in carti serioase (straine) de specialitate mai apar neconcordante.
nu alea fac diferenta. il poti intreba oricand pe profesor/ asistent. dar vezi ca ala se prinde din formulare daca ai vreo tangenta cu subiectul sau intrebi doar ca sa te afli in treaba.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Cum ati fost motivati sa continuati facultatea?

Postby UnderTaken » Sat Jun 02, 2018 10:52 pm

Imi imaginam ca o sa fie un loc in care profesorii isi dau la fel de mult silinta cum imi dau si eu, pentru ca pana la urma scopul final sa fie pregatirea noastra in vederea salvarii unei vieti omenesti.
Sunt de acord, pot exista greseli si nu am neaparat o problema cu ele. Dar cand cartea la naiba e la a N-a editie REVIZIUITA si facuta in bataie de joc ma dau batut.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Cum ati fost motivati sa continuati facultatea?

Postby jomil » Sun Jun 03, 2018 12:09 am

nu te da batut
priveste din avion

In carte aia au incurcat cateva stradute laturalnice, au mai incurcat sudul cu nordul poate o data, dar denumirea bulevardelor si strazilor principale e corecta ma gandesc

invata-le pe astea

in paralel ia si tu o harta mai bine facuta (de la bibiolteca- carti straine) si invata si din aia ca sa te inveti sa te orientezi bine

A, poti sa mai si intrebi asstentul univ. daca ai o nelamurire. Poate chiar proful? Nu stiu cat sunt de abordabili totusi astia de la CD.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum ati fost motivati sa continuati facultatea?

Postby Riley » Sun Jun 03, 2018 5:01 pm

Trebuie să realizezi ca nu ti se va mai da totul pe tava si ca trebuie sa inveti singur. Avantajul este că acum sunt foarte multe filmulețe online si ca te poti ajuta foarte mult si de aceste resurse. Acum 10-15 ani era mult mai greu din perspectiva asta. Plus ca materiile in primii ani sunt preclinice însă odată ce vei ajunge în clinic totul va fi mult mai legat si se va integra mult mai usor. Nu renunta asa usor. Spor la invatat :)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Cum ati fost motivati sa continuati facultatea?

Postby UnderTaken » Sun Jun 03, 2018 10:06 pm

Multumesc mult pentru raspunsuri&ajutor, am sa incerc sa nu ma dau batut :D


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests