Finlanda

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Apr 06, 2017 8:36 am

Da, vad ca tare frumos suna viitorul in Finlanda... Ar fi bine sa fie nevoie si de servicii de oncologie asa bine platite, intr-un concediu ar fi taaare bine venit castigul, mai ales la inceput;)
Iar faptul ca esti aici sa ne incurajezi, asa putini "cu boala rara de Finlanda" care santem:)), conteaza enorm. De asta asi vrea si eu macar o sedinta de finlandeza online in fiecare weekend, ca m-ar motiva in plus foarte mult. Am terminat de tradus un ghid, sper ca o sa am ce vorbi cat de cat la prima sedinta:)
Ruska love10.gif

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Sun Apr 30, 2017 11:44 pm

http://en.wespeke.com/learn-languages-o ... nnish.html cred ca ar merita incercat.

In alta ordine de idei, ieri, fiind frumos si insorit am inceput sa sapam drum spre gratarul din curte. Azi in schimb, urat, mohorat, 2-3 grade, cu reprize de ninsoare si lapovita. Sa vedem maine, cica putin se mai incalzeste, sper sa avem conditii prielnice pt primul gratar al anului.

tr.jpg


tr1.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Finlanda

Postby Chingachgook » Tue May 02, 2017 3:58 pm

de ce e gratarul asa departe?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Mon Jun 12, 2017 10:07 am

Chingachgook wrote:de ce e gratarul asa departe?


Ca sa nu afume casa daca bate vantul din directie gresita :D


Pentru (putinii) medici romani din Fi: daca e cineva interesat, sunt disponibile garzi de weekend la unitatea de urgente (päivystys) din Kuusamo. Asta inseamna de vineri de la ora 16 pana luni la ora 8. Garzile sunt disponibile prin intermediul Coronaria, plata e 3000 euro/ weekend.

Nu-i rau deloc, cine baga mare (4 garzi/ luna + regular job) poate face deci spre 250 k euro an, care-i binisor peste cei 225 k USD cat face in medie un medic de familie din SUA.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Mon Jul 31, 2017 9:40 am

Hei, Bogdan! Cred ca e superba vara acum la tine, (pune o poza) placut de cald, nu ca la noi ca ne ducem de par, tre sa facem dus toata ziua... Eu de 2 luni cred, nu mai folosesc absolut deloc apa rece, incerc sa ma adaptez si cu ocazia asta sa incerc si o crioterapie, vad ca sant si studii pozitive cum ca ar creste imunitatea:)
Ruska love10.gif

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Finlanda

Postby mihai_525 » Mon Jul 31, 2017 11:01 am

Bogdan R. wrote:
Chingachgook wrote:de ce e gratarul asa departe?


Ca sa nu afume casa daca bate vantul din directie gresita :D


Pentru (putinii) medici romani din Fi: daca e cineva interesat, sunt disponibile garzi de weekend la unitatea de urgente (päivystys) din Kuusamo. Asta inseamna de vineri de la ora 16 pana luni la ora 8. Garzile sunt disponibile prin intermediul Coronaria, plata e 3000 euro/ weekend.

Nu-i rau deloc, cine baga mare (4 garzi/ luna + regular job) poate face deci spre 250 k euro an, care-i binisor peste cei 225 k USD cat face in medie un medic de familie din SUA.


are you out of your fing mind cum pana mea sa muncesti non stop 4 weekenduri din 4 pe an ?!? ce comparatii wtf pai dupa doua trei luni esti damaged goods.
usa nu suporta nicio comparatie cu mizeria scandinavia plus ca 6 luni pe an e soarele la zenit 24/24 good luck with that.
jesus christ
America first

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Sun Aug 13, 2017 8:05 pm

Unii ar gasi mizerii americanii, de aceea gusturile nu se discuta:)
Eu prefer sa abia astept sa compar 22 de ore de soare de vara si mancare bio, imensul numar de formatii care fac muzica artistica nu MIZERIE comerciala pentru puny average minds ce se asculta in tarile colerice atat de "wanted", prefer sa ma bazez pe un sistem de educatie numarul 1 mondial pentru copilul meu si nu oligofrenia din America, iar despre peisaj, ce sa zic, America are peisaje chiar frumoase, pacat de omul care "spurca" adesea locul.
Iar daca as avea sansa sa fac primul an intreg garzi non stop, normal ca as face, la inceput, ca sa cladesc un viitor copilului meu. De aceea, adesea, gusturile nu se discuta;)
Ruska love10.gif

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Finlanda

Postby Calico » Mon Aug 14, 2017 12:03 am

luminitagurguta wrote:Unii ar gasi mizerii americanii, de aceea gusturile nu se discuta:)
[...]
bla, bla, bla, bla
[...]
muzica artistica nu MIZERIE comerciala pentru puny average minds ce se asculta in tarile colerice atat de "wanted".
[...]
bla, bla, bla, bla
[...]
De aceea, adesea, gusturile nu se discuta;)

Vorbind de gusturi, eu de cate ori dau de discursuri despre facut bani pentru "a-i cladi un viitor copilului" (sau "a-i face un rost") de la oameni (presupun) mai tineri de 70 de ani, imi vine sa caut prima punga de borat.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Finlanda

Postby mihai_525 » Mon Aug 14, 2017 12:07 am

oh hello mumapadurii credeam ca te-au rapit refugiatii musulmani pe plaja sau ai primit vreun spray paralizant in fatza la charlottesville.
ce mai faci?
alles gutte?
sau alles gutu-te-n?
America first

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Finlanda

Postby Calico » Mon Aug 14, 2017 12:25 am

Foarte bine, multumesc. Singurii refugiati peste care am dat pana acum suntem noi.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Finlanda

Postby mihai_525 » Mon Aug 14, 2017 12:32 am

adanc
ce metafora frumoasa
America first

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Mon Aug 14, 2017 2:49 am

BOREALA PLACUTA:)
Ruska love10.gif

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Finlanda

Postby mihai_525 » Mon Aug 14, 2017 7:47 am

nice
umor à la cercul polar
America first

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Sat Oct 07, 2017 9:13 am

Din ultimul numar al Gazetei Medicilor de aici: Creste popularitatea Letoniei si Romaniei

In articol se vorbeste despre o studenta finlandeza ce si-a inceput studiile medicale in Bulgaria si din anul 2 s-a transferat in Letonia, pt a fi mai aproape de familie, precum si despre un student jumatate finlandez, jumatate ghanez, ce studiaza la Oradea (si impreuna cu el, inca 15 finlandezi).
Pe scurt: le place, taxele sunt mici, viata e ieftina.

In partea a doua a articolului, un oficial de la Uniunea Medicilor din Finlanda face niste consideratii:
- in Finlanda se scot anual cel mult 600 locuri la admitere la medicina (si un numar identic de locuri de rezidenti) in timp ce in strainatate, in ultimul an au absolvit 956 finlandezi!!!
- numarul de medici finlandezi scoliti in strainatate creste in continuare: in Letonia au absolvit 36 in 2001, anul trecut 154, in Romania au absolvit 17 in 2012, anul trecut 109, in Suedia au absolvit 42 in 2012, anul trecut 303!!!
- se apreciaza ca in 2020, din cauzele amintite, s-ar putea ajunge la somaj in randul medicilor!!!

http://www.laakarilehti.fi/ajassa/ajank ... io-kasvaa/
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Finlanda

Postby mihai_525 » Sat Oct 07, 2017 12:03 pm

La ceremonia de deschidere a noului an universitar, ce va avea loc luni, 2 octombrie 2017, începând cu ora 9:00, vor fi prezenţi, alături de cei aproximativ 11.000 de studenţi ai Universităţii, rectorul UMF „Carol Davila” din București, Acad. I.Sinescu şi multe alte personalităţi din mediul academic şi universitar.
deci probabil in romania la nivel de tara sunt vreo 50 de mii de studenti in bucuresti constanta craiova galati arad timisoara oradea sibiu targu mures cluj iasi
sunt ca zapada in finlanda medicii in romania: calci pe ei.
America first

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Finlanda

Postby alimori » Sat Oct 07, 2017 4:49 pm

Unde bagi 11.000 persoane? Sau unde încerci sa ii bagi, ca de venit probabil or sa vina doar aia din anul 1?

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Fri Oct 13, 2017 2:00 pm

luminitagurguta wrote:BOREALA PLACUTA:)


Prima boreala a sezonului, acu' vreo 3 zile:

aurora.jpg


Si o poza din curte, au facut anul asta merisorii la fructe, ca niciodata pana acum:

toamna.jpg


Si trecand la alte chestii, se pare ca va fi din ce in ce mai greu de fasit de lucru in Fi, IMHO faptul ca anual in strainatate termina medicina mai multi finlandezi decat in tara lor, va genera in mod cert, o serioasa penurie de posturi disponibile.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Finlanda

Postby mihai_525 » Fri Oct 13, 2017 2:25 pm

Image

THAT IS ACTUALLY THE BEST THING I'VE SEEN ON IMED
cum frate sa vezi aurora boreala din balcon OMG

CUM PUTEM SA VEDEM SI NOI AURORA BOREALA ESTE ON MY BUCKET LIST
OMG OMG OMG

unde te afli si in ce perioada a anului se vede?
PLEASE PLEASE PLEASE VREAU NEAPARAT SA O VAD
America first

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Sat Oct 14, 2017 7:20 am

Bogdan R. wrote:Din ultimul numar al Gazetei Medicilor de aici: Creste popularitatea Letoniei si Romaniei

/

Vai Bogdam, m-ai speriat putin!
Dar eu mizez pe fraza asta: "Ha­lila ar­vioi, et­tä lääkä­ri­työ­voiman tasa­paino on suhteel­lisen hy­vä seu­raavat vii­si vuot­ta. Kriit­tinen ti­lanne on edessä 2020-luvun loppu­puo­lella.":)
Acuma abia astept sa vorbesc cu un finlandez nativ la un Preceptorship pe prostata la care merg acuma luni in Elvetia, pentru Young Oncologists. Tipul e urolog dar sper sa imi poata spune cum este cu oncologii, daca exista sau nu cerere de oncologi in Finlanda.
Of, de ce pot fi eu atat de ghinionista... la toate targurile de joburi se gaseste cerinta de medici in Scandinavia, am vazut Danemarca, Suedia, Norvegia, numai in Finlanda nu cauta nimeni:(((
Ruska love10.gif

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Thu Nov 09, 2017 9:00 am

mihai_525 wrote:unde te afli si in ce perioada a anului se vede?
PLEASE PLEASE PLEASE VREAU NEAPARAT SA O VAD

Rovaniemi
Se vede cam de pe la sfarsitul lui august pana pe la inceputul lui aprilie, insa nu foarte des, in medie o data pe saptamana (asta daca nu e noros si prinzi momentul, pt ca de obicei dureaza sub o ora).

luminitagurguta wrote:Of, de ce pot fi eu atat de ghinionista... la toate targurile de joburi se gaseste cerinta de medici in Scandinavia, am vazut Danemarca, Suedia, Norvegia, numai in Finlanda nu cauta nimeni:(((

Poate pt ca deficitul incepe deja sa fie de domeniul trecutului (?).
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Nov 09, 2017 9:37 am

Dap... Prietenul urolog a confirmat. Asta e. O sa trebuiasca sa concurez cu nativii. Oricum poate sa stea soarele pe cer ca Finlanda tot idealul meu in viata ramane:)
Ruska love10.gif

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Fri Nov 10, 2017 3:07 pm

luminitagurguta wrote: Ruska love10.gif

Ruska
ruska.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Fri Nov 10, 2017 3:47 pm

Awww kaaaaauniiiis, kiitos!!! Urmatoarea Ruska tot o vad eu, pe 25 august, la Yki test;)
Si mi-ai mai dat o idee foarte buna cu studentii finlandezi din Romania. Or fi ei 99% la Craiova, dar o sa ma uit si la Iasi pe listele de la medicina sa vad poate este unul singur sa il platesc sa voarbeasca cu mine in finlandeza;) si cum oi fi, de B2 ori de B1, in ianuarie imi cumpar biletul:)
Ruska love10.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Finlanda

Postby Chingachgook » Fri Nov 10, 2017 3:57 pm

asta se numeste determinare
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Thu Dec 07, 2017 5:40 pm

luminitagurguta wrote:
Awww kaaaaauniiiis, kiitos!!! Urmatoarea Ruska tot o vad eu, pe 25 august, la Yki test;)

Bravo, succes! Oricum, mai e pana atunci...

In alta ordine de idei, ieri a a fost Ziua Nationala a Finlandei, anul asta a avut o incarcatura mult mai mare, fiind anul centenarului: 100 de ani de la declararea independentei.

Suomi 100

https://www.youtube.com/watch?v=F7_LTvwGLv0
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Tue Dec 26, 2017 12:01 pm

Merry Christmas from Finland!

Veniti cu totii acum sa cantam,
Copilul Sfant s-a nascut pe Pamant
Veniti sa cantam!


phpBB [media]
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Jan 18, 2018 12:19 pm

100 de ani de la declararea independentei.

Suomi 100
Cu istoria Finlandei, in liceu, cand s-a deschis "Centrul de Documentare" la liceul nostru a inceput pasiunea mea pentru Finlanda. De atunci sarbatoresc ziua Finlandei pe 6 Decembrie, nu Mos Niculai :D
Check out my cover on Facebook (George si Luminita Gurguta)
Ruska love10.gif

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Jan 18, 2018 12:34 pm

Si o veste buna, cea mai buna veste de anu asta pentru mine! Am gasit doua studente la stomatologie, araboaice, dar nascute si crescute in Helsinki, care fac facultatea la Iasi. Au zis ca ma ajuta o data pe saptamana sa ne intalnim sa öe intreb ce nu stiu. Cat de norocoasa pot sa fiu?!:)
Am gasit si o aplicatie groooozavaaa, Mondly, imi place mult ca eu nu am mai vazut pana acuma verbe conjugate la toate timpurile, in Google translate nu aveam incredere totala, si daca nu esti sigur involuntar nu retii ca te temi sa nu retii ceva gresit...
Eu stiu o gramada de cuvinte de peste 10 ani de cand invat cate putintel printre medicina enervanta, dar am probleme sa le pun in fraze pentru ca nici nu am avut cu cine vorbi. Daca as avea pe cineva sa conversez, mare diferenta ar face...
Ruska love10.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Finlanda

Postby Chingachgook » Thu Jan 18, 2018 12:37 pm

stii englezeste la un nivel cat de cat?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Jan 18, 2018 12:39 pm

Eu ma laud ca stiu engleza B2:D
Sper sa nu ma insel sa fiu de B1:) ...chiar vroiam sa imi dau anu asta si IELTS-u sa aflu
Ruska love10.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Finlanda

Postby Chingachgook » Thu Jan 18, 2018 12:41 pm

cauta pe cineva sa ii predai finlandeza de incepatori. ajuta extrem de mult. tu oricum stii mai mult decat el.
o sa faci o gramada de greseli dar nu iti face griji. elevii pricep greu si uita repede. din experienta iti zic :P
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Jan 18, 2018 12:50 pm

Vai ce buna idee! Sa stii ca iti multumesc! Asa am invatat eu toata medicina, cu cate o colega, mie imi placea sa explic, asa retineam eu, si ea asculta:)
Mahtavaa ajatus!:)
Ruska love10.gif

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Sat Feb 24, 2018 8:28 pm

La mine e frumos si senin, cam racoare insa, e cea mai friguroasa zi a acestei ierni. Zapada are 81 cm. Poza si captura de ecran de astazi.

In ziarul de azi, un articol despre niste caini adoptati din Romania, au ajuns tocmai aici la Rovaniemi. Luminita, te descurci cu articolul?
https://www.lapinkansa.fi/uusirovaniemi ... -200766542
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Finlanda

Postby Calico » Sat Feb 24, 2018 8:45 pm

Ceva deosebit...
Eu sunt obisnuita cu mai putini centimetri pe aici. 81 mi se parte totusi exagerat.
Tu ca tu, dar mai ales sotia..
Nu va e greu dimineata?

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Wed Mar 14, 2018 11:55 pm

Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Wed Mar 14, 2018 11:59 pm

Au avut cei de la norwegian.com o oferta foarte tare acum la inceputul lui martie: Helsinki - Miami si retur la 198 euro, pret total, cu 20 kg bagaj inclus!!! Eu eram la cabana, in vacanta de schi.
Trebuie sa urmaresc la anul...
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Finlanda

Postby Chingachgook » Thu Mar 15, 2018 10:23 am

nu stiu de ce aveam senzatia ca norvegia e plata. aveti dealuri pe acolo sau va dati cu schiurile trase de reni?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Finlanda

Postby Calico » Thu Mar 15, 2018 11:02 am

expatii isi fac vacantele in romania

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Thu Apr 05, 2018 4:13 pm

Bogdan R. wrote: un articol despre niste caini adoptati din Romania, au ajuns tocmai aici la Rovaniemi. Luminita, te descurci cu articolul?


Inca un articol, de data asta din HS, tot despre niste romani, insa nu caini, ci doar pe aproape:
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005627070.html


Pe scurt: e vorba de o femeie din strainatate (nu se mentioneaza de unde) venita in martie 2017 in Fi, pt a se prostitua.
S-a stabilit in Turku si si-a practicat nestingherita ''meseria'' pana cand la ea a apelat unul din cei doi barbati amintiti. Dupa prestarea serviciului, acesta i-a spus femeii ca mai are un prieten doritor, care asteapta jos in strada. Femeia si-a dat acordul ca sa vina si acesta. A venit si asta, au batut-o, au legat-o cu banda izolatoare, etc etc, apoi i-au furat vreo 7300 euro si telefonul.
Femeia nu a spus politiei nimic.
In scurt timp s-a mutat la Helsinki unde si-a reinceput activitatea. Intr-o seara, cand i-a intrat clientul pe usa, a navalit si al doilea si culmea, erau tot cei doi care o talharisera la Turku!!!
Au urmat aceleasi tipic, au legat-o cu banda adeziva etc. Norocul ei ca vecinii au auzit zgomote si tipete si au chemat politia. Cei doi au fost arestati si ii asteapta 3 ani si 3 luni, respectiv 2 ani si 6 luni de puscarie, plus 7000 euro despagubiri.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Finlanda

Postby Chingachgook » Thu Apr 05, 2018 4:44 pm

cred ca pana la cazul asta nu exista in limba finlandeza un termen pentru testiculenta
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Europa- altele”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests