Brave New World

coltzul cu dileme
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Re: Brave New World

Postby Phat Skidz » Thu Mar 01, 2018 12:17 pm

Chingalanga, câți dr romi știi dumneata, în afară de Melania? Nu cred că lotul tău e semnificativ statistic.
Eu nu cunosc niciunul care să nu-și țină secretă (în cel mai bun caz pasiv, nevorbind niciodată despre asta) originea etnică.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Mar 01, 2018 12:23 pm

Cum sa tina secreta etnia ca se vede

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Mar 01, 2018 6:42 pm

Phat Skidz wrote:https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/patapievici-despre-corectitudinea-politica-suntem-ca-intr-un-cosmar-de-revenire-a-stalinismului-732684

Cred că l-a văzut și el pe Jordan Petersen.

Păi și ce evaluează un examen, mai exact, de vrei tu ca cei cu tulb psihice să nu aibă niciun ajutor față de cei fără? Psihicul? Așa, generic, în întregimea lui?

Romii au legătură, pentru că și despre ei s-a spus că e nedrept, de ce să aibă ei locuri privilegiate la admitere prin facultăți? E CTP cu discriminarea pozitivă all over again. Da, dacă iei totul ca pe o competiție sportivă, nu e fair, dar când te gândești că sunt membrii ai unei populații profund defavorizate educațional, și că măsura ar putea avea efecte bune pe termen lung asupra societății, parcă pui altfel problema,

La fel și cei cu tulb psihice. Ia-o economic, dacă empatic nu se poate. Dacă îi dai afară de peste tot (tendința actuală), povara pe umerii societății va fi fot mai mare. Dacă îi ajuți să-și continue studiile în perioade de dificultate, s-ar putea să ai la final cetățeni competenți și plătitori de taxe, în loc de toxicomani, internați prin azile, cerșetori & alți precari. Foarte rău! Ar putea amenința inegalitatea socială și asta e foarte marxist!

Da, sau, mult mai probabil, s-ar putea sa futi complet toata societatea, asa cum au facut-o comunistii. Si ei erau foarte empatici, btw.

Solidaritata e buna, dar cu limite. La fel cum si competitia are limite. Sau libertatea. Sau orice.
Am repetat-o de atatea ori incat mi s-a facut si mie scarba: nu sunt impotriva masurilor de solidaritate pentru categoriile defavorizate, doar critic anumite masuri concrete.
Cu toate astea vad ca tot ii dai cu exemple de alte masuri de solidaritate, total diferite, ca aia cu locurile pentru romi. Ca si cum orice masuri de solidaritate ar fi echivalente intre ele...

Sau vrei sa spui ca daca sustinem o masura de solidaritate fata de persoanele defavorizate, atunci trebuie sa le sustinem pe toate, iar daca criticam vreo masura de solidariate, atunci le criticam automat pe toate?

Pai atunci nu pot decat sa fiu de acord cu Patapievici cand zicea asta referitor la cp: „a devenit, de fapt, o mișcare care, astăzi, transformă orice critică la adresa ei într-un stigmat infamant
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Mar 01, 2018 7:05 pm

Păi și ce evaluează un examen, mai exact, de vrei tu ca cei cu tulb psihice să nu aibă niciun ajutor față de cei fără? Psihicul?

Daca e un examen psihiatric, atunci da.

In rest marturisesc ca nu inteleg ce te astepti sa-ti raspund, mai exact, la intrebarea "pai si ce evalueaza o evaluare?"
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Mar 01, 2018 9:17 pm

Dacă îi ajuți să-și continue studiile în perioade de dificultate,

Am zis eu sa nu-i ajuti sa-si continue studiile?
Inteleg ca e mai simplu pentru tine daca incerci sa reduci pozitia mea la cea a unui fascist lipsit de empatie, dar nu merge asa usor.

Eu, repet, am zis acelasi lucru intr-unul din posturile anterioare, sa-i ajuti sa-si poata continua studiile (am si dat exemple de modalitati in care ai putea-o face).
Doar ca pentru mine asta presupune sa-i ajuti sa poata dobandi acele competente pe care le presupun studiile respective, nu sa le pui o nota de trecere bazata pe o examinare viciata, doar ca sa aiba patalamaua, desi ei nu au competentele respective in realitate.

Dar sigur ca e mult mai usoara variata pe care o aperi tu: sa le dai patalamaua si sa te doara in k daca au sau nu cunostintele.
Alternativa, sa-i ajuti sa-si continue studiile si sa obtina competentele respective, e mult mai complicata. Si doar nu ne intereseaza sa ajutam cu adevarat oamenii si sa facem un bine societatii, ne intereseaza sa "para" ca ajutam. Si atata timp cat ne declaram intentiile bune din spatele actiunilor, atata timp cat ne erijam in aparatorii celor mai putin privilegiati dintre noi, pai asta e sfant, frate, ne ofera imunitate argumentationala.
Si cine indrazneste sa ne critice masurile e un fascist care va fi scuipat de la inaltimea piedestalului nostru de superioritate morala.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Mar 02, 2018 1:13 pm

Cineva I-a spart contul mumei.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Mar 05, 2018 2:58 pm

Pai cine a zis sa le dai patalamaua pe degeaba? Credeam ca vorbesti despre durate mai mari de examinare si studiu.
Si nici nu am zic ca trebuie sa para ca ajutam. Acum de ce schimbi macazul? Ai inceput prin a spune ca e revoltator sa acorzi avantaje la examinare celor cu tulburări psihice, nu că e revoltător să te prefaci că îi ajuți. Sau suții că dacă îi lași mai mult timp la examene te prefaci că îi ajuți?
De asemenea, dădeai de exemplu pe nuștiu care, te speria ideea că ai fi putut fi coleg cu el. PEntru că acel nuștiucare e prototipul suferinței mintale, pentru tine.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Mar 05, 2018 4:38 pm

Pai cine a zis sa le dai patalamaua pe degeaba? Credeam ca vorbesti despre durate mai mari de examinare si studiu.

Durate mai mari, accesul la examene cu notite (pt cei cu probleme de memorie, caci in legea respectiva nu e vorba exclusiv de bolile psihice, ci si de deficiente cognitive in general) si alte masuri.
Toate astea iti anuleaza validitatea examinarii.
Daca trebuie sa lasi pe cineva cu cartile pe masa si cu un timp dublu (sau cvadruplu) de raspuns, ca altfel nu poate sa ia cinciul, atunci inseamana ca nu are (sau ca nu a putut achizitiona) competentele care sunt evaluate prin acest test.
Ori nu le are el, ori testul e facut gresit din start si ar trebui refacut modul de examinare.
Ca daca nu ar conta timpul de evaluare sau prezenta cartilor pe masa (sunt si examene de-astea), atunci ar trebui sa fie la fel pentru toti.

Si nici nu am zic ca trebuie sa para ca ajutam. Acum de ce schimbi macazul? Ai inceput prin a spune ca e revoltator sa acorzi avantaje la examinare celor cu tulburări psihice, nu că e revoltător să te prefaci că îi ajuți. Sau suții că dacă îi lași mai mult timp la examene te prefaci că îi ajuți?

Da, exact asta sustin.
Ca doar te prefaci (nu neaparat constient, oamenii se pot minti pe ei insisi cu mult succes), fara sa-i ajuti de fapt si fara sa faci niciun bine nimanui.
Si nu am schimbat niciun macaz.
E revoltator si sa anulezi actul didactic din universitati, dar si sa sustii ca in felul asta faci un bine cuiva.
Si problema nu e doar ca sustii ca faci un bine, ci ca efectiv faci un rau.
In mod direct, prin anularea actului didactic.
Si in mod indirect, deoarece "ajutandu-i" in acest fel, le iei sansa celor defavorizati de la a beneficia de ajutor real. Caci de ce ar mai fi nevoie sa investesti in programe de tratare a bolilor mintale, atata timp cat le dai direct diploma? In loc sa-i ajuti sa poata sa invete, tu suntezi la a-i ajuta sa ia nota de trecere.

De asemenea, dădeai de exemplu pe nuștiu care, te speria ideea că ai fi putut fi coleg cu el. PEntru că acel nuștiucare e prototipul suferinței mintale, pentru tine.

Nu am zis asta.
Concluzia asta ai tras-o tu tendentios.
Nu mi se pare ingrijorator sa am colegi cu probleme mintale si, tocmai pentru ca ar putea exista un bias in privinta asta, nu cred ca angajatorul sau colegii ar trebui sa cunoasca aceste probleme, tocmai pentru a-i putea evalua corect.

Ceea ce ma sperie e sa am un coleg incompetent si mai ales ma sperie legiferarea incompetentei.
Ma sperie la fel de mult sa am un coleg incompetent ajuns acolo cu pile.

Daca un student nu poate invata (ca are o depresie si are tulburari cognitive din cauza asta sau ca e pur si simplu prost natural) sau nu a vrut sa invete suficient incat sa treaca un examen, ma sperie ca exista o lege care sa zica, ok, tu nu ai nevoie sa stii anatomie ca sa devii medic, iti dam cinciul si asa.
WTF, ar trebui sa va sperie pe toti.
Ok, nu a invatat suficient din cauza depresiei. Nu ar fi normal (intelegand prin asta bine si folositor pt toata lumea) sa ii zici "imi pare rau, nu pot sa-ti dau examenul acum, dar te ingelegem, iti dam dreptul intr-o sesiune speciala, iti dam ajutor specializat, dar totusi trebuie sa ai cunostintele astea ca sa poti lua nota cinci."?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Mar 06, 2018 12:54 am

Muma, ne omori cu zile cu posturile tale lungi.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Mar 06, 2018 9:47 am

Diluăm discuția. Ai luat la început o poziție destul de dură împotriva măsurilor speciale la examene pentru cei cu probleme psihice. Acum dai înapoi, și zici că e ok să fie măsuri, cum ar fi sesiuni speciale...Pe bune? Care e diferența de fond între durată mai lungă de examen și sesiuni speciale?
După care zici că te deranjează incompetența, nu boala mintală. Deși pui echivalent între ele. Eu cred că tocmai, lipsa celei mai elementare preocupări pentru sănătatea psihică a studenților la medicină duce, în cazuri benigne, la fenomene precum colegul de care zici, dar în altele duce la suicid, de exemplu. Și apropos, nu toată lumea cu boli psihice e complet lipsită de bun simț, ca exemplarul citat. Adesea cele două. Aia e altceva.

Eu cunosc foști și actuali colegi cu boli psihice: schizofrenie, tulb bipolară, ADHD cum are Melania care nu-ți poate citi posturile lungi. (NU pun aici tonele de depresii și burnout, să zicem că alea ar fi postuniversitare) Unii nu au făcut față, eșuând mai mult sau mai puțin spectaculos (inclusiv cu suicid), alții de abia se țin pe linia de plutire, iar unii, puțini, fac față chiar f bine, se duc la doctor, își iau tratamentele, sunt foarte vigilenți. Dar toți, fără excepție își ascund problemele. Nu au beneficiat de niciun avantaj în facultate, de nicio consiliere profesională, nimic. Cred că dacă măsurile alea ar fi existat, rata eșecului în această populație ar fi mai mică. E foarte greu să explici oamenilor de ce e ok ca să aibă un medic care a avut cândva un episod psihotic. Se fac pași în privința asta, APA recomandă organizațiilor de certificare (unde intră și colegul medicilor) să nu mai ia în calcul istoricul psihiatric când dau dreptul de liberă practică, ci doar starea prezentă. Dar sigur că pare mai simplu pentru toată lumea să îi dai pe toți ăștia la o parte. Unii sunt mai radicali (*unde ești tu Tepeș doamne”), alții sunt mai soft, așa ca tine, să lăsăm selecția naturală (adică mediul universitar) să își facă treaba, e un filtru eficace. Dar ideea de bază e exact aceeași.

Mă bucur însă că acum ți-ai nuanțat poziția.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Mar 06, 2018 10:02 am

Nu stiu ce vorbesti, eu am spus nimic din ce spui tu acolo.
N-am zis ca cei cu boli psihice nu pot face medicina, daca sunt ajutati de societate.
Si n-am zis ca trebuie dati la o parte, ca n-ar trebui ajutati, ca nu trebuie sa beneficieze de consiliere psihiatrica si alte tipuri de ajutor.
Nu am dat absolut deloc inapoi si nici nu am diluat discutia. Eu ma refeream strict la o anumita masura si refuz sa generalizez doar pt ca iti convine tie argumentational sa imi fasciscizezi discursul.
Diferenta intre o sesiune speciala de examen si masura impotriva careia protestez eu, e ca in sesiunea speciala dai acelasi examen, nu se altereaza conditiile de testare (nu e lasat cu cartile pe masa sau cu un timp mai mare de raspuns) deci se evalueaza in mod real daca studentul are competentele respective, ce e asa greu de inteles care e obiectia mea?!
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Mar 06, 2018 10:48 am

Ok, nu mai ai discurs fascist, nici n-ai avut vreodata :)
"Consilierea psihiatrica" nu e niciodata suficienta. E nevoie de masuri in societate, si din partea societatii. Desigur ca toate aceste masuri pot avea reactii adverse. De exemplu, toti psihiatrii militeaza pentru dezinstitutionalizare, e un tel nobil in mod incontestabil. Dar asta presupune ca, pentru, nu stiu, sa zicem 10000 de pacienti care nu mai sunt spitalizati excesiv si aiurea, unul sa aiba un grad mare de periculozitate si sa impuste oameni pe strada. Desi asta s-a intamplat, efectiv, din cauza dezinstitutionalizarii, nu inseamna ca reinstitutionalizarea e solutia, ci, din contra, alte masuri sociale, mai adaptate, o justitie mai adaptata, etc.

Chiar daca discursul tau nu e fascist, e totusi o reactie de revolta viscerala impotriva unor masuri de suport pentru studentii cu probleme psihice. Nu fata de trisori, de cei care abuza sistemul, etc. Si asta e o slippery slope. Faptul ca Jordan Petersen, Patapievici sau tu insati puteti ambala asta in ceva care pare coerent, logic si justificat face ca slope-ul sa fie si mai slippery. Spune-i neomarxism, dar Marx avea dreptate cand spunea ca societatea trebuie schimbata, nu doar analizata. Am asimilat atat de bine aceasta idee fundamentala incat nu mai stim ca de la Marx si amicii lui ne vine, dar la vremea ei parea revoltatoare si inacceptabila. Neomarxism si neostalinism nu sunt aceleasi lucruri. Neostalinism e ce face Erdogan cand arunca jurnalisti in carcera pt tot restul vietii. Masuri legale de suport pentru cei cu suferinte psihice e, poate, neomarxism, pentru ca e o masura sociala.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Mar 06, 2018 11:23 am

Chiar daca discursul tau nu e fascist, e totusi o reactie de revolta viscerala impotriva unor masuri de suport pentru studentii cu probleme psihice. Nu fata de trisori, de cei care abuza sistemul, etc. Si asta e o slippery slope

Slippery slope e o greseala logica.
Nu, discursul nu e impotriva unor masuri spus asa vag, nici impotriva ideii de ajutor social, ci impotriva unei anumite masuri concrete.
Si eu nu am de fapt o reactie impotriva unei masuri de suport, eu argumentez ca nu e in realitate o masura de suport, de ajutor. Adica e o masura care face mai mult rau decat bine, nu un ajutor real.

Dar multumesc ca imi confirmi impresia.
Deci nu mai exista nuante, trebuie sa fie totul sau nimic.
Nu mai exista decat aparari fanatice ale unor pozitii ideologice in numele carora se pot lua aboslut orice masuri, pentru ca nu poate fi acceptata nicio critica, oricine pune la indoiala o anumita masura, se impotriveste de fapt intregului concept de ajutorare si empatie pentru persoanele defavorizate.
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Mar 06, 2018 1:10 pm

Ei na. Așa, pot și eu să îți reproșez că nu accepți poziția mea critică. În realitate, putem să zicem amândoi ce vrem, e o lume liberă.

Altfel, e ceva evidence-based în afirmația ta că măsurile alea care nu îți plac nu vor avea efecte bune dar vor avea efecte rele? Sau doar pură speculație?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Mar 06, 2018 4:07 pm

deci ne permitem sa dam diagnostice pe net?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Mar 06, 2018 4:27 pm

Phat Skids wrote:Ei na. Așa, pot și eu să îți reproșez că nu accepți poziția mea critică.

Ei acum. De parca asta iti reprosez eu, "pozitia critica" pe care o ai fata de mine. Nu iti reprosez faptul ca nu esti de acord cu ce zic, ci modul sofistic in care ma contraargumentezi, construind o pozitie pe care mi-o atribui, insa pe care eu nu am sustinut-o niciodata.

În realitate, putem să zicem amândoi ce vrem, e o lume liberă.

Bineinteles ca e o lume libera si putem sa zicem amandoi ce vrem, ce vrei sa spui cu asta?
Am zis eu ca nu poti sa zici ce vrei? Sau trebuie sa accept tot ce zici ca fiind logic, doar pentru ca e o lume libera?

Phat Skids wrote:Altfel, e ceva evidence-based în afirmația ta că măsurile alea care nu îți plac nu vor avea efecte bune dar vor avea efecte rele? Sau doar pură speculație?

E parerea mea pentru care am adus argumente, consider eu, rezonabile. Evindent, nu am pretentii ca detin adevarul, doar initiasem o discutie.
Ma indoiesc ca se poate realiza un studiu care sa testeze aceasta ipoteza, insa daca stii tu ceva dovezi evindence-based care crezi ca ar putea sustine implementarea acestei masuri, esti invitatul meu sa le aduci in discutie, eu una m-as multumi pana la urma si doar cu niste biete contraargumente la obiect.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Mar 06, 2018 4:32 pm

Eu eram aia cu ADHD, Melania nu era cu OCD?

BTW, cu OCD-ul ce facem, le dam mai mult sau mai putin timp la examen?
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Mar 06, 2018 4:54 pm

După care zici că te deranjează incompetența, nu boala mintală. Deși pui echivalent între ele.

Pardon, nu vazusem asta si nu pot sa trec peste o atat de mare (inducere in) eroare.
Nu e adevarat ca pun echivalent intre ele si neg in mod vehement ca ar reiesi asta din ceea ce am spus eu.
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Mar 09, 2018 9:36 am

Melania wrote:deci ne permitem sa dam diagnostice pe net?

Nu boss, era o glumă legat de faptul că nu poți să citești posturi lungi. Nu ai ADHD, sunt convins că ești perfect capabil să citești posturi lungi, cât despre ce zicea Muma:
- dacă ai OCD, și ești într-o recurență a bolii, da, poți beneficia de condiții speciale.
- dacă ai tulburare de personalitate (sau trăsături) obsesionale, nu ai nevoie, oricum ești tocilar și îi vei bate pe ceilalți la examen, poate ar fi corect să ai parte de timp mai puțin.

Uite, acum mă gândesc, dacă ai, nu știu, OCD sau whatever, ar trebui să beneficiezi de timpi mai lungi la examen și alte măsuri din astea, dar doar la recomandarea echipei terapeutice. Nu mi s-ar părea corect să refuzi să te tratezi și să beneficiezi doar de măsuri speciale.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri Mar 09, 2018 10:25 am

Va rog sa imi scuzati offtopicul flagrant, dar nu pot sa nu ma opresc sa fac o observatie

Mai percepe careva poza de profil a lui Phat S ca fiind disturbing?
Ma tot intreb ce tine roata aia de bicicleta in aer, tind sa cred ca daca poza ar fi fost facuta mai de departe s-ar fi vazut un mechanism inert de support, sper cel putin.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri Mar 09, 2018 1:38 pm

imi cer scuze pentru mechanism si support
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Mar 09, 2018 2:27 pm

Mosu bate cuie.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Mar 14, 2018 12:30 pm

Phat Skidz wrote:Chingalanga, câți dr romi știi dumneata, în afară de Melania? Nu cred că lotul tău e semnificativ statistic.
Eu nu cunosc niciunul care să nu-și țină secretă (în cel mai bun caz pasiv, nevorbind niciodată despre asta) originea etnică.

cel putin vreo 30 cu nume si prenume.
si 90% la suta dintre ei m-ar fi furat daca nu era prieteni (nici asa nu sunt sigur ca nu au fost situatii)

aberezi de dragul argumentatiei. o gramada spun despre ei ca sunt tigani.
gard in gard cu mamaia locuieste un tigan care are prenumele cucu. i kid you not.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Return to “Discutii pe bune”