Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Phat Skidz » Mon Dec 07, 2009 11:47 pm

Dragi colegi, proaspat rezidenti de psihiatrie.
Aproape am terminat reziul de psihiatrie eu insumi. Ca in fiecare an, primesc multe emailuri de la domniile voastre, cu tot felul de intrebari. Desi exista deja cateva topice cu acelasi subiect, mai fac unul pentru anul acesta.

Principala intrebare pe care o primesc este: "Ce indrumător să îmi iau/pe ce secţie să mă duc".
De fiecare dată răspunz la fel: nu există un secret sau o reţetă în acest sens. Toţi îndrumătorii prezintă avantaje şi dezavantaje, şi dacă vreţi un sfat valoros, acesta ar fi să schimbaţi cât mai des îndrumătorul, ca să vedeţi cât mai multe stiluri. În rest, psihiatria se învaţă în principal prin studiu individual, şi cât mai mult timp de discuţie cu pacienţii. Ori, pacienţi există peste tot, pe toate secţiile.

Ciudat e că nimeni nu mă întreabă ce manuale ar fi mai bune, ce reviste psihiatrice mai de încredere, etc.

În rest, aduc aminte că există un grup de discuţii al rezidenţilor, ce e de fapt un mailing list pe yahoo, care are peste 600 de membri şi e foarte activ, şi unde puteţi pune tot soiul de întrebări. Există de 5 ani şi conţine de fapt destui specialişti, pe lângă rezidenţi, ba chiar şi câţiva profi universitari. E un grup închis, din motive de confidenţialitate, aşa că moderatorii au nevoie de emailul vostru ca să vă înscrie. De exemplu, îmi puteţi trimite mie emailurile voastre, dacă vă interesează, şi eu vă înscriu.

Mult succes în veaţă, şi mult, mult curaj. Cândva spuneam, fără să-mi dau seama de perversiunea afirmaţiei, că psihiatria e cea mai frumoasă meserie. Îmi menţin părerea că e oricum dintre cele mai interesante.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby ikujjj » Tue Dec 08, 2009 6:36 am

respect.
dar nu gandesc toti asa.

andreeea333
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Nov 23, 2011 9:01 am

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby andreeea333 » Fri Nov 25, 2011 7:38 pm

Buna,am luat rezi pe psihiatrie si m-ar interesa sa ma inscriu in acel grup de discutii ale psihiatrilor...Multumesc!
adresa mea de email este andreea_iancu_radu@yahoo.com

biancamed
Posts: 1
Joined: Sun Nov 27, 2011 1:05 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby biancamed » Sun Nov 27, 2011 1:11 pm

Buna!si eu am luat rezi pe post pe psihiatrie...as vrea sa ma inscriu si eu in grupul vostru.Adresa mea de mail este: biancamed@yahoo.com Multumesc frumos!

19RODI88
Posts: 1
Joined: Tue Nov 29, 2011 11:02 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby 19RODI88 » Tue Nov 29, 2011 11:30 pm

buna.avand in vedere ca sunt anul 5 ce carte mi-ai recomanda sa citesc.ceva de introducere si deschidere a apetitului.eu mi-am cautat pe net. ce a fost digerabil pt mine erau cazurile clinice din revista romana de psihiatrie.

davmar
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Mar 26, 2012 9:06 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby davmar » Thu Apr 26, 2012 1:31 pm

buna!tocmai mi-am schimbat specialitatea, dupa 1 an si 4 luni de altceva, m-am mutat acum pe psihiatrie ( azi am aflat raspunsul ) si maine trebuie sa merg la obregia sa gasesc indrumator de rezidentiat. eu vin cu o intrebare pe care multi au mai pus-o si sper sa primesc un raspuns :) : ma gandisem sa merg la sectia 7, dar pe site scrie ca dr. trandafir e as. univ si din cate am inteles trebuie sa fie conf/ prof, e adevarat? stie cineva unde sa ma duc? cine e mai ok? ok inseamna sa invat ceva ( stiu ca e mult studiu individual, dar cineva trebuie sa iti dea o mana de ajutor), sa nu ma tina la spital pana la 5....chestii de bun simt .... :D sper sa intelegeti cam ce vreau sa zic! am o gramada de carti ( in privinta asta m-am documentat :) ) si sper sa fie cele bune, dar nu stiu la cine sa ma duc!
astept un raspuns! si va multumesc!!
inteleg ce zicea vlad la inceput, dar daca ne vom intalni personal poate o sa va povestesc de ce pun intrebarile astea superficiale in aparenta! sper sa gasesc aici raspunsurile pe care le caut! :)

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Jerome » Sat Aug 25, 2012 1:31 pm

Care este varianta corecta, complexul Oedip sau complexul lui Oedip? Sau ambele?
Complexul Electra sau complexul Electrei?
Multzam fain!

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Phat Skidz » Wed Nov 21, 2012 3:14 pm

Cred că complexul Oedip. Complexul lui Oedip era un en-gros al lui Oedip Puzdrea, undeva în Bucureștii Noi.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Jerome » Sat Dec 01, 2012 2:56 pm

Cred ca exista o tulburare, dar nu stiu cum se numeste, atunci cand cineva face rau gratuit altcuiva, i se spune ca face rau, este chiar rugat sa se opreasca si totusi nu simte nici un fel de remuscare, din contra, ii face placere sa insiste in a face si mai mult rau. Cum se numeste asta? Intreb psihiatrii de pe forum, poate stiu ei ceva despre.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby 187.92a » Sat Dec 01, 2012 3:11 pm

Sadism (cel mult), perversitate sau sarcasm sau batut p de.
Cred ca e o reactie normala la isterie :)

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Jerome » Sat Dec 01, 2012 3:16 pm

Scuza-ma, dar nu stii ce e ala sarcasm, trident. A face rau voit cuiva despre care stii cu siguranta ca trece printr-o situatie grea (altfel n-ai avea balls for it) e patologic, imi pare rau sa-ti dau vestea asta.

A, si e ultima oara cand primesti un raspuns de la mine.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby 187.92a » Sat Dec 01, 2012 3:20 pm

Ce situatie?
A ok. Acum fac legatura. Bai esti efectiv n-am cuvinte. Nu legasem A de B. Ok, relaxeaza-te. Jeez. Uitasem. TOTAL. Nu glumesc. Chiar nu facusem leg. Esti culmea
Mi-a iesit total din minte uf
Bine
Ok o sa ma iau cand o sa fie ok da?

Pe de alta parte nici eu n-o sa stau molcom cand te iei da mine

Ok. Pauzam pana cand va fi ok.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Jerome » Sat Dec 01, 2012 4:57 pm

o,da! Se da peste cap sa afle orice detaliu despre mine si familia mea, a aflat exact unde stau rude de-ale mele(credea ca stau eu acolo), ce masina am (nu io, sotul, ca pe a mea inca n-a reusit s-o gineasca), unde lucrez, cauta informatii, intreaba in stanga si-n dreapta, aminteste din 3 in trei posturi cum ma cheama, cred ca imi stie si numarul de la pantofi, dar a uitat ca taica-meu are cancer.
Ca sa vezi..., cata inocenta...
Iar io m-am nascut ieri.

Oricum, era vorba despre datele personale pe care le posteaza despre mine pe imed, in rest poa' sa-si bage si sa-si scoata cat vrea, m-am lamurit in ce il priveste, iar astfel de idivizi nu ma ating. Si in nici un caz nu o sa ma faca sa raspund cu aceeasi moneda.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby 187.92a » Sat Dec 01, 2012 5:32 pm

Jerom ma doare efectiv in partea posterioara de tine sau familia ta. Si da, am uitat ca taica-tu are cancer. Lucru de care imi pare eminamente omeneste rau, bineinteles. Ca are, nu ca am uitat. Restul sunt chestii la un click distanta, smart guesses si da, ne-am intalnit in trafic. In rest, tu ai deschis topice despre numele si prenumele si viata socrului tau, etc -ar trebui sa ne facem ca ai uitat? Omg, faza cu regele-EPIC :D
Deja cu "intreaba in dr si-n stg.." esti waaay over line. Pe bune, nu stiu daca este delusional sau lipsa de somn sau doar te alinti sau te flatezi, dar relaxeaza-te, chiar NU e cazil sa te ingrijorezi
Ei na, acuma am ajuns si psihopat :D

cauta informatii, intreaba in stanga si-n dreapta, aminteste din 3 in trei posturi cum ma cheama, cred ca imi stie si numarul de la pantofi, dar a uitat ca taica-meu are cancer.
Ca sa vezi..., cata inocenta...
Iar io m-am nascut ieri.
.

E psihopat trident :)
Nr de la pantofi nu cred ca ar fi asa dificil, ne stim in real life, nu? Deci daca te linisteste cu ceva, nu il stiu. :)

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Jerome » Sat Dec 01, 2012 5:42 pm

O, o sa ma relaxez cand n-o sa mai postezi date reale despre mine pe imed, ca adresa, nume, masina, loc de munca etc.
Si, apropo, io am dreptul sa-mi postez numele daca am chef, tu nu. Basic.
Sper ca warning-ul ti-a lamurit si chestia asta.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby 187.92a » Sat Dec 01, 2012 5:45 pm

Cat de varza sa fii totusi sa te lamentezi ca ni-l prezinti pe socru-tu mort apoi sa te oftici ca lumea face legaturi?!

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Jerome » Sat Dec 01, 2012 5:50 pm

Atat de varza incat sa-mi pese. Si chiar mai mult decat poate creierasul tau sa-si imagineze.
Tu speculezi orice sensibilitate ca si cum ar fi o slabiciune. E stilul tau, deloc rar intalnit, chiar fecvent, nu esti un original, e plin de-al de tine peste tot in jurul nostru. Just look around.
Dar pentru mine e ok sa simt, sa-mi pese, sa fiu chiar vulnerabila uneori, imi place sa fiu asa si nu-mi doresc sa ma schimb.
Insa cine are dreptul sa spuna lucruri personale despre mine pe un forum cu reguli prestabilite, e alta poveste sicred ca am fost suficient de clara.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby 187.92a » Sat Dec 01, 2012 5:57 pm

Cat timp TU ai considerat sa ne impartasesti numele socrului tau si cat timp TU accepti si nu ceri stergerea informatiei nu te poti prevala de utilizarea preferentiala a infirmatiei, deci nu. TU ne-ai supus asta atentiei.

Daca eu am chef sa spun ca ma cheama Ionescu, da, EU doar pot face asta, dar e rizoriu sa spun ca ma cheama Ionescu apoi sa ma fac ca doar eu stiu asta

Poti cere anonimizare, nu vad care e pb

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Jerome » Sat Dec 01, 2012 6:09 pm

Ok, am inteles ca iti place sa lovesti cand cineva e la pamant, vreau doar sa stiu cum se cheama asta, daca imi permiti.
Nu-ti place sa respecti regulile, bazandu-te pe faptul ca nu voi face a fellca tine, nu voi juca murdar, nu-i nimic, te voi invata sa le respecti atat cat va depinde de mine. Si va depinde.
Si nu voi apara ceea ce cred ca e just doar in ceea ce ma priveste, voi interveni si pentru altii daca mi se va parea oportun, asa cum am mai facut-o. Stiu ca nu e specific acestui forum sa iti spui raspicat opinia, exact asa cum simti, ca se prefera bisericutele cu orice pret si atunci cand se sare la gatul cuiva se face in gasca (cu mici exceptii care se stiu), dar io nu sunt genul ala si nu voi fi niciodata asa, intelege asta si obisnuieste-te cu gandul.
Nu il suport pe h, dar nu voi sta cuminte deoparte privind cum ii porcaiesti nevasta, nu imi place obelix, dar nu mi se pare ok cand intreci orice limita cu ea si voi spune asta de fiecare data cand voi considera important si as apara-o chiar si pe alimori daca cineva i-ar face o mizerie, oricat m-ar costa acest lucru. pentru ca nu suport nedreptatea si mojicia si, guess what, nu poti schimba asta.
Si asta te freaca de fapt, ca exista persoane sensibile pe care totusi nu le poti ingenunchea.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby 187.92a » Sat Dec 01, 2012 6:15 pm

Nici eu nu pot sta cand vad cum oamenii se dau ce nu sunt (genul sunt varza dar las impresia ca mi-am luat casa, ca e ceva de mine dpdv profesional etc). Daca au fost personal info ok, poate nu am gasit cea mai buna metoda
Pentru care ok, mi-am luat warning. I pais my dues
Asta nu ins ca nu ma voi amuza cand ii mai apuca pe cate unii patriotismul de circumstanta, de ex

Sigur, sa nu uitam ca de fc data cand aveai nev de ajutor in RL te-am ajutat deci nu se sustine ce aberezi aici.

Da, Jerom, asta ma freaca, sa dau in oameni cand sunt jos, si ma deranjeaza ca replicile mele nu le produc stop cardioresp efectiv :D Noapte buna :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby 187.92a » Sat Dec 01, 2012 6:34 pm

Uite, m-am
Lasat atras in discutii sterile offtopic
Mii se scuze, pe bune.
Jerom daca mai ai de zis fa topic, eu nu iti mai raspund AICI

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Jerome » Sat Dec 01, 2012 6:44 pm

M-ai ajutat mai mult decat crezi atacandu-mi familia, statusul, increderea, cand io aspiram secretiile lui taica-meu. Iti multumesc din suflet.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby 187.92a » Sat Dec 01, 2012 6:48 pm

Te-am ajutat cand mi-ai cerut, cu ce mi-ai cerut. Am uitat de faza, belive it or not
Punct

Hai lasa lamentarile pt "dansez pentru tine"
Si sa nu mai facem offtopic

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Jerome » Sat Dec 01, 2012 7:02 pm

La fel cum te-am ajutat si eu cand mi-ai cerut, e ceva firesc, nu vad nici un motiv de fala in adtasi nici nu-ti da dreptul sa faci rau, mai ales cand esti rugat sa nu. Tot rugaminte e si aia. Ce e neclar in " imi faci rau , te rog opredte-te"? Abia acum am terminat discutia.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby 187.92a » Sat Dec 01, 2012 7:20 pm

Nu ma. Nu iti scoteam ochii lol :)
iti aratam doar ca e o exagerare si o distorsiune ce zici tu, ca vreau eu sa chinui lumea sa dau in ei cand sunt la pamant. Si again, am uitat, orice ai crede tu. Really-really. Si daca n-ai fi fost atat de acuzatoare si deplasata prbbl mi-as fi cerut scuze, dar nu a fost cazul ca ai sarit fix in beregata

E deja a treia oara cand promiti ca nu mai raspunzi pe topicul asta :)
Hai sa il lasam, e deja prea mult offtopic-de inteles avand in vedere prin ce treci, dar stricam topicul
Pe bune, eu cobor in Diverse

rusoana
Posts: 1
Joined: Sun Dec 09, 2012 4:18 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby rusoana » Sun Dec 09, 2012 4:21 pm

buna...vroiam sa intru si eu in grupul de discutii al lui Vlad S. adresa mea de email e rusoana@yahoo.com

Enap
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:15 am

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Enap » Fri Dec 14, 2012 3:07 am

Salut! Si eu as vrea sa intru in grupul de discutii al psihiatrilor. Adresa mea de e-mail este alec70368744177664@yahoo.com Multumesc!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Chingachgook » Fri Dec 14, 2012 4:41 am

Enap wrote:alec70368744177664@yahoo.com Multumesc!



cred ca mai bine alegi procedura obisnuita, iei o trimitere de la med de familie si te duci la un cabinet. pe grupul ala nu se dau consultatii.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
skyfall
elder
elder
Posts: 896
Joined: Sun Oct 07, 2012 1:00 am

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby skyfall » Tue Jan 29, 2013 5:31 pm

Jerome wrote: cand io aspiram secretiile lui taica-meu


Nu stiu ce ar spune Freud pe topicul asta la fraza de mai sus.
Nu poti niciodata ingenunchea un popor deprins sa se taraie
Image
http://youtu.be/bhozsa8bNEE

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby 187.92a » Wed Jan 30, 2013 2:00 am

vai dar este foarte urat si necolegial sa te gandesti la
pe bune, foarte urat

mazurca
junior
junior
Posts: 42
Joined: Mon Nov 25, 2013 2:34 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby mazurca » Mon Nov 25, 2013 2:49 pm

mai exista acel grup yahoo pentru rezidentii in psihiatrie? as dori si eu sa ma inscriu, sunt proaspat rezident.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby Melania » Wed Nov 27, 2013 10:29 pm

Enap wrote:Salut! Si eu as vrea sa intru in grupul de discutii al psihiatrilor. Adresa mea de e-mail este alec70368744177664@yahoo.com Multumesc!

Cu asa adresa te primesc doar ca pacient.

iulia.r
Posts: 2
Joined: Tue Dec 10, 2013 8:32 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby iulia.r » Tue Dec 10, 2013 8:59 pm

hello...sunt rezidenta anul 1 psihiatrie...as dori sa ma inscriu si eu pe acel grup..e-mailul meu este rosca.iulia@yahoo.com..O seara frumoasa!

wildcherries92
Posts: 1
Joined: Sun Apr 24, 2016 11:54 pm

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discutii

Postby wildcherries92 » Wed Jan 10, 2018 11:40 pm

mai e valabil grupul de psihi? daca da, mailul meu este diana_velcea@yahoo.com

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Rezidentiatul de psihiatrie, si grupul sau de discMai e valabuiutii

Postby Phat Skidz » Fri Feb 16, 2018 12:31 pm

Mai e valabil si te vom adauga.
Mai e si un grup pe fb, psihiatrie2016 ii zice, poti sa ceri si acolo.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests