UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

care ne mananca zilele
paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Thu Nov 09, 2017 11:32 pm

MumaPadurii wrote:
Gresesti fata de mine in mod voit, lovesc dur si fara mila sau regret. Poate voi sunteti mai toleranti, dar eu nu sunt asa. Ma enervez greu, dar o data enervat merg pana la anihilare daca situatia o cere


Nu mizerie tiganeasca, ci asta.https://www.youtube.com/watch?v=epuf6hAxhns

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby Chingachgook » Fri Nov 10, 2017 12:55 pm

paulstr10 wrote:
Chingachgook wrote:suport pentru un protest masiv nu gasesti sigur.
personal nu cred ca gasesti nici pentru un protest firav (desi poate ai dreptate in ce zici tu acolo)

Deci doar va multumiti sa maraiti pe forum, in lumea reala actioneaza doar cei ca mine. Eu chiar nu inteleg de ce va mai plangeti cand va loviti de ei si se comporta cum se comporta? De ce mai exista topicuri in care se plange lumea? Si ad extenso de ce mai exista tribunale, parchete etc. in tara asta? Sa le desfiinteze si ne intoarcem fiecare la bata lui ca sa facem dreptate. Poate e mai bine asa. Mie chiar mi-ar conveni asta. Unii ar avea de umplut o groapa adanca cu cati "pretini" au.


ok, nu ne mai plangem ca sa fii tu multumit.
am senzatia ca nu ne-ai povestit decat o parte a problemei (aia care te coafeaza)
nu cunosc speta :P dar din experienta mea cu umf-ul trebuie sa te chinui rau (dar rau rau) sa te dea afara. mai ales cand esti la taxa.
m-au amuzat mereu revolutionarii astia care se supara ca magarul pe sat cand nu sunt urmati de mase.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby Chingachgook » Fri Nov 10, 2017 12:58 pm

paulstr10 wrote:
alimori wrote:forumul asta nu era facut de ssmb??

Din ce stiu eu nu. Poate ma insel. Sa spuna care sunt mai vechi pe aici ce si cum. Parte din Senatul universitar e compus din studenti care nu prea cred eu ca sunt intr-adevar de parte studentilor. Din experienta mea vorbesc si probabil sunt un pic subiectiv.


auzi, din cate stie el
cand a fost facut forumul asta (de ssmb) tu mergeai in picioare pe sub masa
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby alimori » Fri Nov 10, 2017 5:55 pm

paulstr10 wrote:Nu m-au acuzat de nimic. Nu m-au lasat sa trec cu numar minim de credite conform Regulamentului privind activitatea profesionala a studentilor. M-au exmatriculat, am dat din nou admitere, unele cadre didactice m-au chemat pe la lp-uri desi obtinusem de la decan echivalarea lor. M-am enervat pe situatie si am fost la rectorat unde am aflat de acel regulament si am facut plangere penala la parchet.
http://portal.just.ro/302/SitePages/Dos ... d_inst=302

Bai, io din asta n-am inteles decat ca maica-ta tre sa plateasca 100 lei cheltuieli de judecata.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 9:05 pm

Chingachgook wrote:
paulstr10 wrote:
Chingachgook wrote:suport pentru un protest masiv nu gasesti sigur.
personal nu cred ca gasesti nici pentru un protest firav (desi poate ai dreptate in ce zici tu acolo)

Deci doar va multumiti sa maraiti pe forum, in lumea reala actioneaza doar cei ca mine. Eu chiar nu inteleg de ce va mai plangeti cand va loviti de ei si se comporta cum se comporta? De ce mai exista topicuri in care se plange lumea? Si ad extenso de ce mai exista tribunale, parchete etc. in tara asta? Sa le desfiinteze si ne intoarcem fiecare la bata lui ca sa facem dreptate. Poate e mai bine asa. Mie chiar mi-ar conveni asta. Unii ar avea de umplut o groapa adanca cu cati "pretini" au.


ok, nu ne mai plangem ca sa fii tu multumit.
am senzatia ca nu ne-ai povestit decat o parte a problemei (aia care te coafeaza)
nu cunosc speta :P dar din experienta mea cu umf-ul trebuie sa te chinui rau (dar rau rau) sa te dea afara. mai ales cand esti la taxa.
m-au amuzat mereu revolutionarii astia care se supara ca magarul pe sat cand nu sunt urmati de mase.

Nu pulex am povestit intr-o declaratie la politie tot ce era de povestit. Si nu eram la taxa cand am intrat, eram la buget. Daca vrei sa vezi acte si declaratii imi dai un mesaj privat, iti dau adresa mea de facebook si iti pun la dispozitiei acte scanate ale diverselor institutii ale statului cu tot ce afirm eu si probez . Nu trebuie sa te chinui sa te dea afara trebuie doar sa ajungi la mana lor si sa nu cotizezi. Daca doar de amuzament esti in stare, stai acolo in cabinetul tau sau ce ai tu acolo si lasa ciocul mic. SI nu ma supar pe mase cand nu sunt urmat, doar imi provoaca sila ca sunt conational cu asemenea mamaligi.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 9:10 pm

alimori wrote:
paulstr10 wrote:Nu m-au acuzat de nimic. Nu m-au lasat sa trec cu numar minim de credite conform Regulamentului privind activitatea profesionala a studentilor. M-au exmatriculat, am dat din nou admitere, unele cadre didactice m-au chemat pe la lp-uri desi obtinusem de la decan echivalarea lor. M-am enervat pe situatie si am fost la rectorat unde am aflat de acel regulament si am facut plangere penala la parchet.
http://portal.just.ro/302/SitePages/Dos ... d_inst=302

Bai, io din asta n-am inteles decat ca maica-ta tre sa plateasca 100 lei cheltuieli de judecata.

Cu ceva timp inainte au incercat sa claseze cauza. Am desfiintat rezolutia de clasare si se tergiverseaza in mod voit. Dosarul il tin la dospit, poate il solutioneaza cand dau coltul jegurile. http://portal.just.ro/302/SitePages/Dos ... d_inst=302

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 9:13 pm

https://legeaz.net/legea-educatiei-nati ... 11/art-148 (3) Numărul minim de credite necesar promovării anului universitar se stabileşte de către senatul universitar.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 9:18 pm

Deci e in lege, promovarea cu numar de credite minimal. Nu mi se facea nici un favor ca ma lasau sa trec, doar aplicau legea. La orice alt UMF din tara si alta facultate din tara treceam cu numar de credite. UMF Carol Davila Bucuresti face nota discordanta. Poate sunt ceilalti imbecili si nu stiu sa aplice legea.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby Calico » Fri Nov 10, 2017 9:45 pm

Ce-am inteles eu pana acum:

O poama de student restantier s-a ofticat ca fartatii au rezolvat problema pe cai necuvenite, asa ca, dupa ce a actionat intr-un prim pas pe cai juridice ajutat de expertiza mamicii, incearca acum sa mobilizeze restul colegilor sa se ridice impotriva coruptilor de la UMF care profita de pe urma restantierilor.

Un demers de altfel nobil si de aplaudat, daca in acest proces studentul n-ar fi uitat de fapt contextul in care a ajuns sa aiba aceste probleme (faptul ca e o lepra) si nu s-ar fi urcat pe un piedestal de moralitate si civism de unde gaseste potrivit sa ne scuipe seminte in cap.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 9:46 pm

De fapt, ce ma mai mira UMF Bucuresti cand Victor Stoica (inculpat in speta mea in calitate de decan si ce alte functii mai detinea el), membru in Consiliul National de Etica, a decis ca Ponta n-a plagiat. CNATDCU a decis ca Ponta a plagiat. Pana la urma a ramas ca a plagiat Ponta si i s-a retras titlul. Deci aia de la CNATDCU sunt niste idioti, nu e asa?

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby andy gavrilescu » Fri Nov 10, 2017 9:48 pm

vin sarbatorile, haideti sa lasam sentimentele urate.
sunt deja proteste de strada, paul du-te acolo si striga-ti oful
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby Calico » Fri Nov 10, 2017 9:49 pm

Da, de-aia n-ai invatat tu pentru examene, ca a plagiat Ponta.
Last edited by Calico on Fri Nov 10, 2017 9:57 pm, edited 2 times in total.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 9:53 pm

Tuta padurii si daca terminam facultatea cu 5 pe linie si erau notele luate pe bune era fix problema mea. Sunt o lepra ca prefer sa iau examenele pe mintea mea si nu sa cotizez . Recunosc public asta. Stii ca au fost studenti care l-au cautat pe Sinescu dupa ce a devenit rector in 2012 si i-au cerut sa treaca cu numar minim de credite ca la alte UMF-uri. Care a fost raspunsul lui Sinescu? Nu se poate ca nu este legal.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 9:55 pm

N-am invatat ca n-am avut indeajuns de mult timp la dispozitie. Faptul ca am scris ce am e relevant pentru profilul moral al "domnului" Stoica.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 9:58 pm

Stiti ce voiam eu de la Medicina un CMI. Lasa ca au ajuns colegi cu voi unii care si-au luat examenele cu casca, cu posteriorul, cu PCR-ul etc. Sa va spalati pe cap cu ei.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby Calico » Fri Nov 10, 2017 10:04 pm

Vaaaai, n-ai invatat ca n-ai avut indeajuns timp.
Pai foarte bine, atunci ar trebui sa repeti anul/facultatea, eventual intr-o perioada a vietii in care o sa ai timp sa inveti.

Profilul moral al domnului Stoica sau al domnului Ponta nu te face pe tine sa ai mai multa dreptate.

Foarte bine ca ai atitudine civica si moralitate. Dar ce-ar fi daca asta s-ar manifesta in primul rand in responsabilitate fata de pacientii a caror viata va depinde de tine, adica in a invata cum trebuie in facultate ca sa treci toate examenele?
Nu sa faci doua facultati in acelasi timp si apoi sa te plangi ca nesimtitul ca UMF-ul nu-ti face nicio favoare daca te trece cu un numar minim de restante.
Pai nici pacientilor nu le face.
Last edited by Calico on Fri Nov 10, 2017 10:10 pm, edited 1 time in total.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 10:06 pm

Am picat examene cu 4 si le-am luat cu 8-9 pe urma la restante la precedenta facultate. Tot eu am fost si cand le-am picat si cand le-am promovat, diferenta a fost ca m-am pregatit mult mai bine cand le-am promovat. Chiar nu-mi place sa spun ce sunt parintii mei. Nu-mi place discriminarea nici pozitiva si nici negativa.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby Calico » Fri Nov 10, 2017 10:10 pm

Sunt o lepra ca prefer sa iau examenele pe mintea mea si nu sa cotizez

Nu, esti o lepra ca n-ai fost in stare sa le iei.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 10:12 pm

Mumapadurii eram an terminal la Chimie, o facultate care iti mananca timp cel putin cu laboratoarele. Am tras tare sa o termin ca imi reducea taxa de scolarizare plus ca facusem doi ani si era pacat sa nu finalizez. Si nu-mi faceau nici o favoare ca ma lasau sa dau examenele restante in sesiunea de iarna, cu un an inainte se dadusera.Conform regulamentului de la acea data, puteam sa ma duc cu restante din anul intai pana in anul 3. Poate tu crezi ca le faci vreun favor pacientilor pe care ii tratezi contra cost? Prestezi un serviciu contra cost. Daca ii tratezi moca, da atunci le faci un favor, act de caritate, cum vrei tu sa ii zici.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby andy gavrilescu » Fri Nov 10, 2017 10:15 pm

profesezi de pe urma facultatii de chimie? sa stii ca nu poti avea si job si sa si faci medicina ca lumea. axeaza-te doar pe una.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 10:17 pm

Am gandit economic in privinta taxei de scolarizare. 3000 de lei nu erau 6000 de lei. La Chimie daca te prindeau ca fraudezi examenele, ti se facea referat pentru exmatriculare, scriai in gol ca nu se lua in considerare, dadeai restanta ca examenul prima oara etc. Nu ti se faceau favoruri pe acolo. Din cati studenti au fost la start, au terminat cam 30%. Unii au trebuit sa se mute la alta universitate pentru a termina.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 10:19 pm

Da, sunt analist chimist. Am lucrat la stat in prima faza, pe urma am plecat in mediul privat. Nu castig fenomenal. Probabil voi incerca sa fac altceva.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 10:29 pm

Cine m-a invatat ca cei din UMF se tem de avocati? Chiar ei. Mi-l aduc aminte pe Zagrean la un curs cand a zis el si citez "in afara sunt avocati specializati sa scoata bani de la doctori" si au mai fost asistenti care au zis cam acelasi lucru. De ce sa nu piarda si ei doi ani din viata cum am pierdut eu? De ce sa nu se simta cum m-am simtit eu cand am fost lasat in drum? Si de ce sa fie ei lasati sa functioneze si sa le faca altora la fel?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby Calico » Fri Nov 10, 2017 10:32 pm

Norocul tau ca sunt aia de la UMF corupti si ca ai aflat ca ti-au trecut colegii cu spaga, ca altfel ai fi fost nevoit sa-ti asumi singur responsabilitatea propriului esec.

paulstr10 wrote:Mumapadurii eram an terminal la Chimie, o facultate care iti mananca timp cel putin cu laboratoarele. Am tras tare sa o termin ca imi reducea taxa de scolarizare plus ca facusem doi ani si era pacat sa nu finalizez.

Si pe cine intereseaza asta?
Bine-ai venit in lumea adultilor, unde conteaza rezultatele, nu scuzele.
Unde nu te invoiesti de la lucrarea de control cu o nota de la parinti ca te-a durut burta.
Nu conteaza din ce motiv n-ai trecut examenul. Ca nu te-a dus capul sau ca n-ai avut timp sa inveti pentru ca faceai alta facultate, ca ai crescut un copil sau ca te-ai jucat jocuri pe calculator.
Contaza ca n-ai invatat, atat. Si asa si trebuie sa fie.

paulstr10 wrote:Si nu-mi faceau nici o favoare ca ma lasau sa dau examenele restante in sesiunea de iarna, cu un an inainte se dadusera. Conform regulamentului de la acea data, puteam sa ma duc cu restante din anul intai pana in anul 3.

Deci regulamentul s-a schimbat si ei au actionat dupa noul regulament. Ce-i rau in asta?
Adica eu pot sa refuz sa platesc impozitul spunand ca anul trecut era alta cota?

paulstr10 wrote:Poate tu crezi ca le faci vreun favor pacientilor pe care ii tratezi contra cost? Prestezi un serviciu contra cost. Daca ii tratezi moca, da atunci le faci un favor, act de caritate, cum vrei tu sa ii zici.
[/quote]
Si-am zis eu ca le fac o favoare ca-i tratez?
Eu ziceam ca UMF-ul le-ar face o defavoare viitorilor pacienti trecand un student care nu a invatat suficient, asta nu implica ca le face o favoare trecand un student care invata.
Sau nici cu implicatiile logice nu prea le ai, nu doar la medicina scartai?

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 10:44 pm

Cand am intrat regulamentul era valid. Cand a fost cazul sa ma exmatriculeze devenise nul de drept ca urmare a noii Legi a educatiei nationale. Dar chiar si daca era valid regulamentul aveam minimul de credite obtinut, recte 48 de credite. Au gresit sa plateasca. Domnia si prostia se platesc. Au articol in Constitutie, art. 16 alin.2 "Nimeni nu e mai presus de lege". Tu afirmi ca toti cei care termina facultatea sunt buni profesionisti? Permite-mi sa nu cred asta. Stiam studenti care isi luau exemenele pe cai mai putin etice. Daca era dupa mine, dadeam toate examenele scrise din toata materia si le corectam ca la Biofizica in fata ta cu doi martori.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 10:49 pm

Aflasem din mai multe surse ca unora le-au fost aprobate cererile de sustinere a examenelor. Chiar imi spusese cineva din conducerea facultatii "Ca ce asteptam noi pana in anul 3 sa iei tu examenele. Ce an sunteti? Anul intai. Imi pare rau, domnule student." L-am cautat pe rector. El nu m-a primit, nici la rectorat si nici la el la Pantelimon.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Fri Nov 10, 2017 11:01 pm

Pe cei care au dat ceva ca sa treaca nu ii invinovatesc in totalitate. Erau intr-o situatie critica si au ales compromisul. Dar intrebarea e de ce nu i-au informat colegii nostri care erau membri in Senatul universitar ca se trece cu numar minim de credite? Pentru ca nu au avut interesul sa le spuna acest lucru, decat daca primeau ceva. Unde sunt etica, integritatea morala, umanitatea acestor viitori doctori? Nicaieri ca n-au avut de la bun inceput.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Sat Nov 11, 2017 12:18 am

http://www.medicina.umfcluj.ro/images/f ... N%20FR.pdf Daca eram student la Cluj promovam anul universitar cu 45 de credite conform art. 47 alin.1. Idem la celelalte UMF-uri din tara si din afara. La celelalte facultati la fel.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby jomil » Sat Nov 11, 2017 6:46 am

Paul, nu doatorezi explicatii nimanui pe aici. Problema nu e la tine.

Dar pragmatic vorbind, iti pierzi timpul aici, pe acest forum mort. Toti cei care s-au bagat in discutie cu tine (inclusive eu) sunt babalaci care au terminat facultatea de ceva timp, profeseaza in tari straine, au familii, pisici, parinti pisalogi, frustrari (MUUULTE) samd. In afara de Andy. Ai vazut ca el e cel mai ok. Dar el nu a terminat la Bucuresti. De aia e asa.

Altii nu sunt pe aici.

Studentii, cei din generatia ta, sunt altundeva. Cauta-i unde ii gasesti garantat. De ex. acasa la ei, la cursuri...

Bafta! Cu legea inainte!
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Sat Nov 11, 2017 2:31 pm

jomil wrote:Paul, nu doatorezi explicatii nimanui pe aici. Problema nu e la tine.

Dar pragmatic vorbind, iti pierzi timpul aici, pe acest forum mort. Toti cei care s-au bagat in discutie cu tine (inclusive eu) sunt babalaci care au terminat facultatea de ceva timp, profeseaza in tari straine, au familii, pisici, parinti pisalogi, frustrari (MUUULTE) samd. In afara de Andy. Ai vazut ca el e cel mai ok. Dar el nu a terminat la Bucuresti. De aia e asa.

Altii nu sunt pe aici.

Studentii, cei din generatia ta, sunt altundeva. Cauta-i unde ii gasesti garantat. De ex. acasa la ei, la cursuri...

Bafta! Cu legea inainte!

Cei din generatia mea sunt lasi. Pai cand am fost a doua oara anul 1, dupa ce aflasem ca era in regulament trecerea cu numar minim de credite am incercat sa conving colegii mei de grupa sa facem o cerere catre Senatul universitar si sa le cerem acest lucru. Discutasem cu colegi mai mari, cu fostii mei colegi si stii care au fost raspunsurile lor? "Eu nu voi fi niciodata in aceasta situatie, eu voi fi mereu la buget." "Da e o idee buna, dar n-o sa vrea nimeni. Pentru ca daca nu cred ca li se va intampla nu vor face nimic." Puteam sa-i intrebam ce fac cu banii din taxa de scolarizare, de ce exista taxe de restante diferentiate pentru cei de la buget, taxa, straini UE, straini non-UE. Am sesizat inclusiv CNCD-ul pentru aceste aspecte. Stiti ce au facut boschetarii aia? I-au invatat ca trebuia sa-i sesisez in termen de un an de la comiterea discriminarii. Am inclusiv inregistrat audio o discutie cu secretarul sef al UMF cu momentul in care am luat la cunostinta de acel regulament si deci CNCD-ul ar fi trebuit sa-i sanctioneze pentru ca intram pe un alt articol. De la voi cei mai in varsta am sperat ca gasesc mai mult suport, pentru ca nu mai depindeti de ei in mod direct si v-ati lovit de ei, deci stiti ca nu sunt eu nebun. Unii colegi care vazusera acte scanate cu demersurile mele, au inceput sa ranjeasca la mine. BIne unul a terminat facultatea cu casca lipita de ureche,iar celalat a facut o trecere la militari de la civili pentru a nu plati taxa de scolarizare. Alti colegi mi-au spus ca nu au timp sa faca ce le cer eu. O tipa mi-a recomandat chiar un consult psihiatric, a spus ca am idei obsesive si ca ii pare rau de mine, asta dupa ce a vazut acte si stia ca am dreptate.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Sat Nov 11, 2017 2:42 pm

Caut suport din toate generatiile. Cei care sunt dispusi sa-si puna pielea la bataie si sa-si asume riscuri. Pe un grup de facebook am postat unele informatii despre Zagrean auzite de la studenti straini, romani etc. In cateva minute mi-au disparut postarile. Cei tineri iau lucrurile grave in deradere. Doar se amuza, desi indirect ii afecteaza. Lasa capul in jos in fata unor jigodii care nu sunt doctori, ci doar posesori de cunostinte medicale. Profesia de doctor presupune integritate morala, etica si un pic de nebunie, pentru ca doar un nebun se expune unor bolnavi cu boli care il pot imbolnavi.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Sat Nov 11, 2017 2:57 pm

Si inca o chestie jomil. Mi-a cineva care e mentalitatea majoritatii:" Lasa-l pe el sa se bata, daca obtine ceva obtine pentru toti, daca se frige, se frige doar el." Nu exista vorba aia "Dupa razboi multi viteji se arata". Si inca una "La placinte inainte, la razboi inapoi". Sunt perfect adevarate pentru noi ca popor.

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Sat Nov 11, 2017 3:25 pm

paulstr10 wrote:Si inca o chestie jomil. Mi-a spus cineva care e mentalitatea majoritatii:" Lasa-l pe el sa se bata, daca obtine ceva obtine pentru toti, daca se frige, se frige doar el." Nu exista vorba aia "Dupa razboi multi viteji se arata". Si inca una "La placinte inainte, la razboi inapoi". Sunt perfect adevarate pentru noi ca popor.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby Calico » Sat Nov 11, 2017 3:53 pm

jomil catre paulstr10 wrote:Problema nu e la tine.

on the money, ca de obicei

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Sat Nov 11, 2017 9:05 pm

De acum postez toate articolele de presa unde au aparut cei din UMF. Chiar sunt curios ce ar trebui sa faca ei ca sa raspunda in vreun mod. http://www.catavencii.ro/medicina-roman ... cu-beuran/

paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Sat Nov 11, 2017 9:05 pm


paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Sat Nov 11, 2017 9:06 pm


paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Sat Nov 11, 2017 9:07 pm


paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Sat Nov 11, 2017 9:08 pm


paulstr10
elder
elder
Posts: 1174
Joined: Wed Nov 08, 2017 10:50 pm

Re: UMF Carol Davila Bucuresti institutie corupta

Postby paulstr10 » Sat Nov 11, 2017 9:09 pm



Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests