Un Si bemol, maestre!

coltzul cu dileme
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Re: Un Si bemol, maestre!

Postby Phat Skidz » Thu Oct 20, 2016 7:49 am

În cazul ăsta, te felicit, Chinga, pentru noua ta pasiune si pentru talentul la scris.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Oct 21, 2016 11:51 am

Deci care e faza cu textul ăla? Sunt foarte curios.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Oct 21, 2016 11:52 am

l-ai bagat in google? :P
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Oct 21, 2016 11:53 am

S-a imprietenit cu un prof neamt batran, pasionat de Bach, care ii vorbeste tot timpul despre, si K i-a preluat ideile.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Oct 21, 2016 12:06 pm

stiam de bach inainte sa ajung in elvetia
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Sep 12, 2017 8:41 pm

Am si eu o nelamurire legata de muzica pe care as vrea sa o adresez urechilor fine, asa ca prefer s-o pun pe topicul asta, avand in vedere ca cel general de muzica e parazitat de tot felul de mizerii de manele si dance si am observat ca aici e mai de fitze.

Deci, dragii mei snobi muzicali, de ce isi da lumea ochii peste cap cand vorbeste de Despacito?

Chiar este o melodie atat de proasta?
Nici mie nu mi-a placut prima oara cand am auzit-o, dar it grows on you. Acum mi se pare un cantec foarte misto. Still. Care inca ma face sa ma ridic de pe scaun si sa dansez (sau macar sa il fredonez). Un hit clasic care va dainui peste veacuri ca "billie jean" sau "happy nation".

Inteleg ca e comercial, dar e misto-comercial, nu enervant-comercial ca asta:

sau asta:

sau asta:

Deci care-i faza? De ce exista atata despacito hating in lume?
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Sep 12, 2017 8:50 pm

e la moda sa zici ca e de ***** tot ce prinde la public, cum a fost si cu filmele saga amurg si 50 shadesof, adica tot ce e comercial si se vinde. foarte putini sunt in realitate cei carora cu adevarat nu le plac astea

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Sep 12, 2017 9:08 pm

Nu, 50 shades chiar e de kcat.
Mai misto sunt fan fictionurile smutty scrise de amatori pe net, nu ca as citi asa ceva.

Chestia e ca la literatura sau la un film imi dau seama daca e chiar o porcarie sau e doar ceva comercial, dar nu neaparat naspa.
La muzica nu imi dau.

Asta intrebam de fapt urechile fine, Despacito chiar e o melodie de kcat, cum e cartea (si filmul) 50 shades of grey?
sau e o reactie de snobism impotriva unei melodii comerciale?
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Sep 13, 2017 1:33 pm

"For those of you who didn't watch Despacito yet, I'll explain it to you. Ready?
Despacito is a Reggaeton. This is what we call in Romania a "Manea", just that it's not from Romania but from Puerto Rico. Bom-tchi-tchi, Bom-tchi-tchi, Bom.
Just like our Romanian "Maneliști", Fonsi is romantic. The song opens with a beautiful rocky seaside view - and of course with expressive Latin guitar strumming.
To make everything even more romantic, we see a boy running into a chicken yard to catch a goose.
Then we see Fonsi. He's kinda small, about the size of Ștefan Cel Mare Și Sfânt (a Romanian king, about 1,56 cm tall, big womanizer and fine Christian).
Fonsi looks good and smiles with self-confidence.
Then we see Her. She looks very healthy. Her face resembles a bit that of Michael Jackson when he was alive.
She's coming closer. In a very inspired camera move we first see a statue of Virgin Mary, then her ass.
The guitar strumming is slowing down. She's rubbing her back against a wall, kinda like Baloo the Bear. She has a big cross between her tits. She must be Christian too, I guess. The tits are big.
The little guy is yelling: "Ay! Fonsi!" ... wait! Wasn't that he, himself? Is he yelling at himself? How cool is that!? It's like I would do a song and yell: "Alo, Iliescu!"
Now the Bom-tchi-tchi, Bom-tchi-tchi, Bom! begins.
We see again her tits and ass in slow motion.
Fonsi speaks Spanish almost as good as a Romanian football player in the Primera Division. He says something like "Tengo que bailar contigo hoy". Isn't that sexist? Why on Earth do they all wanna fuckin' dance? Why doesn't any of those dudes say "I wanna play chess with you today"??
Cuz we're in Puerto Rico, and Puerto Rico is like Romania. Only men play chess, cuz men are smart. Women have ass and tits and look like Michael Jackson.
But wait, now comes Daddy Yankee. Looks like the son of Vin Diesel. Also the size of Ștefan Cel Mare Și Sfânt.
And look, what did I tell you! We see old men playing chess. Wait, no. It's not chess. So men are also not smart in this video. So they're equal. Good.
Young Bob Marley is giving a boy a machine haircut. I myself use one of those, 12 euros, made in China, really good.
Everybody is dancing on the streets. Damn, i don't see this here in Germany. Where are all the Germans gone when they're not dancing in the streets? Must be working or something.
An old dude is resting his arm on a vintage tape player. Analog vintage shit in da hood.
She (let's call her "Michael") is making a joke. Takes the hat off the head of another old dude and gives him a kiss. Boiiing! All of a sudden the old dudes seem highly energized.
All da gang dance and make "bob-bom" 'round an old Cadillac.
Let's go inside. Now Michael is fully dressed in a glittery golden dress. "There's a lady who's sure all that glitters is gold".
Michael walks past old dudes who are drooling. No Pap', this ain't for you. This is for Fonsi. "F. N. F., V. P. T.".
Then everything goes quite normal. Dancing, mimicking sex, glorifying small men and objectifying women.
Michael, in her glittery dress, is moving as if she's having a selfie in the shower.
They all look small and happy.
It ain't bad for a "manea". But Nicolae Guță is even better - and taller."

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Wed Sep 13, 2017 3:20 pm

HĂ? de unde ai scos toate astea?

Cu Despacito, în lumină melomană, e cam în felul următor. Trăim o epocă în care 99% din populația globului este analfabetă muzical (poate și mai mult). Evoluția minunatului nostru organ muzical, se oprește pe la 3 ani. Un copil de 3 ani nu va reuși să citească un roman de Rebreanu și nici măcar unul de Eric-Emmanuel Schmitt - îți trebuie măcar 5 ani pentru acesta din urmă. Nici nu va putea urmări prea atent Game of Thrones. Dar va aprecia și va înțelege foarte ușor Despacito. Pentru mai toți oamenii de pe Terra, evoluția urechii muzicale cam pe aici se oprește. E mare păcat, but there you have it. Și e valabil pentru absolut toată muzica pop-rock, că vorbim de Depacito, Beatles, Metallica, Manu Chao, Green Day, Madonna, Amy Winehouse, etc. Aceeași succesiune obosită de acorduri, aceleași ritmuri la nesfârșit. Aparent, precum copilul de 3 ani, ne păstrăm și capacitatea de a asculta practic aceleași două fraze muzicale, cu variații foarte sărace, la nesfârșit, până murim.
Trebuie să înțelegem că țăranul de la țară care ascultă muzică populară are un organ muzical semnificativ mai dezvoltat ca al nostru, pentru că muzica populară, inclusiv cea dedicată copiilor, e, muzicalmente, mult mai variată decât cea pop-rock. ca moduri, ritmuri, timbre. Manelele sunt cam pe același loc cu pop-ul, deși și ele mai bagă câte o secundă mărită în plus.

Comparativ cu acestea, puținii inițiați în muzica clasică sunt cei alfabetizați. Chiar și ei o dau adesea în bară, făcând comparații absurde, gen Handel și Bach, sau Chopin și Rahmaninov, dar chiar și Rahmaninov are, pe lângă Despacito sau Material Girl, complexitatea pe care Sagrada Familia o are față de o cutie de carton în care stă un bosketar. Nu e de mirare că melomanii au privit inițial cu stupoare explozia muzicii pop din anii 60. Și nu le venea să creadă cum cineva poate să ia atât de în serios acea muzică, care aduna zeci de mii de oameni pe stadioane, față de o mână de bețivi într-un cabaret, cum se întâmpla până atunci. Acum însă s-au calmat și melomanii, s-au obișnuit cu fenomenul cultural al analfabetismului muzical exuberant, ba chiar se distrează și ei pe un Despacito, la nevoie. La urma urmelor, cum se discuta chiar pe imed acum vreo 15 ani, nu întotdeauna vrei să bei un Saint Emilion Grand Cru, uneori ai chef de o fanta roz.

Adevărul e că Despacito nu are nimic deosebit, nici rău, nici bun, față de marea marsă a muzicii similare. Să te enervezi pe el pentru că prea e pe toate drumurile e ipocrit sau ignorant. Ori te enervezi pe TOATĂ muzica pop, și, while you are at it, enervează-te pe întreaga omenire că nu e făcută din cărturari cu gusturi rafinate. ori accepți și te bucuri de faptul că faci parte dintr-o elită minusculă care are acces la lucruri mult mai frumoase. DOar dacă nu cumva doar TE PREFACI că ești parte din elita aia, și de fapt nivelul tău muzical nu e deloc mai sus decât Depacito sau Guță, și te minți singur cum că formația Savoy cânta muzică mult mai cerebrală. Ambele sunt la fel de răhățoase, de fapt, de asta Muma nu își poate da seama dacă Despacito e de cacao.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Sep 13, 2017 4:10 pm

Phat Skidz wrote: Și e valabil pentru absolut toată muzica pop-rock, că vorbim de Depacito, Beatles, Metallica, Manu Chao, Green Day, Madonna,.

mananci c cu polonicul ala mare, de ciorba.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Sep 13, 2017 4:18 pm

Chingachgook wrote:"For those of you who didn't watch Despacito yet, I'll explain it to you. Ready?
Despacito is a Reggaeton. This is what we call in Romania a "Manea", just that it's not from Romania but from Puerto Rico. Bom-tchi-tchi, Bom-tchi-tchi, Bom.
Just like our Romanian "Maneliști", Fonsi is romantic. The song opens with a beautiful rocky seaside view - and of course with expressive Latin guitar strumming.
To make everything even more romantic, we see a boy running into a chicken yard to catch a goose.
Then we see Fonsi. He's kinda small, about the size of Ștefan Cel Mare Și Sfânt (a Romanian king, about 1,56 cm tall, big womanizer and fine Christian).
Fonsi looks good and smiles with self-confidence.
Then we see Her. She looks very healthy. Her face resembles a bit that of Michael Jackson when he was alive.
She's coming closer. In a very inspired camera move we first see a statue of Virgin Mary, then her ass.
The guitar strumming is slowing down. She's rubbing her back against a wall, kinda like Baloo the Bear. She has a big cross between her tits. She must be Christian too, I guess. The tits are big.
The little guy is yelling: "Ay! Fonsi!" ... wait! Wasn't that he, himself? Is he yelling at himself? How cool is that!? It's like I would do a song and yell: "Alo, Iliescu!"
Now the Bom-tchi-tchi, Bom-tchi-tchi, Bom! begins.
We see again her tits and ass in slow motion.
Fonsi speaks Spanish almost as good as a Romanian football player in the Primera Division. He says something like "Tengo que bailar contigo hoy". Isn't that sexist? Why on Earth do they all wanna fuckin' dance? Why doesn't any of those dudes say "I wanna play chess with you today"??
Cuz we're in Puerto Rico, and Puerto Rico is like Romania. Only men play chess, cuz men are smart. Women have ass and tits and look like Michael Jackson.
But wait, now comes Daddy Yankee. Looks like the son of Vin Diesel. Also the size of Ștefan Cel Mare Și Sfânt.
And look, what did I tell you! We see old men playing chess. Wait, no. It's not chess. So men are also not smart in this video. So they're equal. Good.
Young Bob Marley is giving a boy a machine haircut. I myself use one of those, 12 euros, made in China, really good.
Everybody is dancing on the streets. Damn, i don't see this here in Germany. Where are all the Germans gone when they're not dancing in the streets? Must be working or something.
An old dude is resting his arm on a vintage tape player. Analog vintage shit in da hood.
She (let's call her "Michael") is making a joke. Takes the hat off the head of another old dude and gives him a kiss. Boiiing! All of a sudden the old dudes seem highly energized.
All da gang dance and make "bob-bom" 'round an old Cadillac.
Let's go inside. Now Michael is fully dressed in a glittery golden dress. "There's a lady who's sure all that glitters is gold".
Michael walks past old dudes who are drooling. No Pap', this ain't for you. This is for Fonsi. "F. N. F., V. P. T.".
Then everything goes quite normal. Dancing, mimicking sex, glorifying small men and objectifying women.
Michael, in her glittery dress, is moving as if she's having a selfie in the shower.
They all look small and happy.
It ain't bad for a "manea". But Nicolae Guță is even better - and taller."

Nu m-am uitat pana acum la videoclip, dar mi-am pierdut 2-3 minute din viata citind chestia asta neamuzanta, sperand ca o veni vorba la un moment dat si despre ce intrebasem eu, adica melodie.

Am citit la un moment dat un articol scris de nu stiu cine (compositor sau ceva) care explica de ce e asa placuta, ca cica are niste intreruperi de ritm inovatoare.
Evident, n-am inteles nimic din explicatii, mult prea tehnice pt nivelul meu de cunostinte muzicale.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Sep 13, 2017 4:28 pm

daca vedeai videoclipul vedeai amuzamentul
daca l-ai vazut inseamna ca ne-ai mintit si asa ceva nu se face

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Sep 13, 2017 4:33 pm

De-asta am si mentionat ca nu l-am vazut.
Ma indoiesc totusi ca ar fi schimbat cu ceva lucrurile. Se insista de prea mult pe aceleasi poante ca sa fie amuzant.
Muma the Puma

Boss
elder
elder

Postby Boss » Thu Sep 14, 2017 1:16 am

Chingachgook wrote:
Phat Skidz wrote: Și e valabil pentru absolut toată muzica pop-rock, că vorbim de Depacito, Beatles, Metallica, Manu Chao, Green Day, Madonna,.

mananci c cu polonicul ala mare, de ciorba.

A uitat de loredana
The rise of Putinism
"N-am parohie, dar spovedesc pe unde pot." Petre Țuțea

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Sep 25, 2017 7:56 pm

Phat Skidz wrote:Cu Despacito, în lumină melomană, e cam în felul următor. Trăim o epocă în care 99% din populația globului este analfabetă muzical (poate și mai mult). Evoluția minunatului nostru organ muzical, se oprește pe la 3 ani. Un copil de 3 ani nu va reuși să citească un roman de Rebreanu și nici măcar unul de Eric-Emmanuel Schmitt - îți trebuie măcar 5 ani pentru acesta din urmă. Nici nu va putea urmări prea atent Game of Thrones. Dar va aprecia și va înțelege foarte ușor Despacito. Pentru mai toți oamenii de pe Terra, evoluția urechii muzicale cam pe aici se oprește. E mare păcat, but there you have it.

Hm, eu banuiesc ca ai o viziune romantizata a trecutului.
In exact care epoca a omenirii exista mai multa populatie a globului alfabetizata din punct de vedere muzical decat exista acum?

Sigur, exista muzica de mase, muzica comerciala in virtutea modului in care functioneaza societatea si e normal sa existam si noi, dislexicii si analfabetii muzicali. Care am fi existat oricum si in trecut.
Doar provenim din minunata scoala romaneasca, care a reusit sa faca noua generatie de analfabeti functionali. Nu tin minte absolut nicio informatie de la orele de muzica, doar ca trebuia sa cantam in timp ce faceam niste semne din mana si ca mi se pareau o tortura infioratoare. Si in plus, lipsa de talent natural n-a ajutat sa-mi starneasca curiozitatea pentru autostudiu.

Dar acum oamenii macar au posibilitata sa studieze teorie muzicala, sa se informeze, sa gaseasca grupuri cu care sa schimbe informatie, cei interesati/talentati pot urma cursuri sau chiar o scoala de muzica...
Mie nu mi se pare ca lucrurile merg inspre rau in privinta literatiei muzicale...
Chiar daca Despacito e o melodie populara, nu inseamna ca asta vesteste apocalipsa muzicii de calitate si a literatiei muzicale, asa cum se plang elitele. :)
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Sep 26, 2017 10:55 am

nu m-am plans, e ok

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Wed Sep 27, 2017 6:51 pm

Muma, în trecut oamenii erau analfabeți pe multiple planuri, inclusiv muzical.

Dar, atențiune, în nicio eră din trecut nu a fost o prăpăstie mai mare între muzica cultă și cea populară. Muzicienii culți se inspirau din muzica populară, o admirau, și da, ea era mult mai variată decât pop-ul actual.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Sep 27, 2017 9:54 pm

Si daca asta nu se intampla pentru ca poporul era in general mai destept, mai educat muzical, ci pentru ca existau multi oameni talentati din popor care ramaneau acolo sa compuna si sa interpreteze muzica, doar pentru ca nu aveau acces la educatie astfel incat sa devina "muzicieni culti"?

Acum nu mai exista "popor" si "elite", oricine poate studia muzica si deveni un muzician respectabil, chiar daca nu s-a nascut in aristocratie.

Echivalentul in perioada moderna a muzicii populare de care vorbesti ar fi curentele underground ale minoritatilor, ca jazzul.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Oct 03, 2017 7:59 pm

alimori do you even salsa?

mcdreamy as fuck

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Oct 04, 2017 7:38 pm

Eu cred ca phat poarta peruca ca pe la 1799
The rise of Putinism

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Oct 04, 2017 7:49 pm

mihai_525 wrote:alimori do you even salsa?

Asta e la sentiment
The rise of Putinism

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Oct 04, 2017 8:05 pm

boss nu te lăsa!

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Dec 19, 2017 8:57 pm

oda pt debussy

Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Dec 20, 2017 1:09 am

forceps.

de la 19:45 incolo mi s-au parut exceptionali (ma si gandeam cum de nu au succes international)

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Dec 20, 2017 9:56 am

Phat, nu inteleg de ce muzica de calitate trebuie sa fie complexa. Daca complexitatea de ritmuri si acorduri insemana calitate atunci preludiul in C minor al lui Bach e echivalent cu Despacito.
Eu cred ca hiturile gen despacito prind pentru ca il fac pe ascultator sa se proiecteze, sa ii produca o gadilare emotionala pe cerebel. La despacito e vorba de *****, cam ca in 50% din muzica pop.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu Dec 21, 2017 3:21 pm

There is sophistication in simplicity. Dar ca să ajungi la simplicitatea aia, trebuie să treci prin zone mult mai complexe.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Dec 21, 2017 5:16 pm

meh

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Jan 09, 2018 12:04 pm

Cum meh?
Poţi să fii Philip Glass, ale cărui minimalism şi simplitate sunt de fapt foarte sofisticate, sau Ludovico Einaudi a cărui simplitate e de fapt simplism (cred că poţi antrena un cimpanezeu să interpreteze ceva asemănător cu Einaudi, trebuie doar să țină deștele egal depărtate ca să apese aceleași 3 acorduri).
Simplitatea lui Bach derivă din geniul lui intuitiv-matematic, și nu e deloc la îndemâna oricui.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jan 09, 2018 4:31 pm

Phat Skidz wrote:There is sophistication in simplicity. Dar ca să ajungi la simplicitatea aia, trebuie să treci prin zone mult mai complexe.

Meh-ce inseamna asta? Ce e o zona mai complexa? Sophistication in simplicity? De unde si pana unde? Suna frumos in engleza dar e doar un cliseu. Nu inteleg. Ori e simplu ori nu e simplu.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Jan 10, 2018 10:53 pm

ce vrea sa zica the phat of the land este ca bach este eficace si eficient
The rise of Putinism

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Jan 10, 2018 10:57 pm

Da ce e Bach e masina de spalat?

Boss
elder
elder

Postby Boss » Thu Jan 11, 2018 1:22 pm

doar o masina de spalat poate fi aficace si eficienta?

ce competente si skilluri avea bach?
The rise of Putinism

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Jan 29, 2018 10:07 am

Bach nu e mașină de spălat. Ce vreau să zic e că nu e ușor să faci ceva simplu și, da, eficace. Bicicleta e o invenție simplissimă și totuși genială. Nu oricine ar fi putut inventa bicicleta, ca dovadă că nimeni nu s-a mai gândit la ea până în secolul XIX.
În muzică, nu tot ce este simplu este și frumos. Aș zice chiar că e extrem de greu să faci ceva frumos fără să folosești tot felul de artificii. Asta vreau să zic. C'est pourtant simple, non?

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Jan 29, 2018 11:04 am

mai zi o data ce vrei sa zici

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Feb 04, 2018 2:37 pm

Phat Skidz wrote:Bach nu e mașină de spălat. Ce vreau să zic e că nu e ușor să faci ceva simplu și, da, eficace. Bicicleta e o invenție simplissimă și totuși genială. Nu oricine ar fi putut inventa bicicleta, ca dovadă că nimeni nu s-a mai gândit la ea până în secolul XIX.
În muzică, nu tot ce este simplu este și frumos. Aș zice chiar că e extrem de greu să faci ceva frumos fără să folosești tot felul de artificii. Asta vreau să zic. C'est pourtant simple, non?

Te complici.
De ce nu iti place Ludovico? Mi se pare foarte misto. Si de ce e mai bun Glass? E vorba de imagine. Daca ludovico ar face un concert dand cu ciocanul in pian imbracat in roz ar face ‘arta’ si I-ar creste imaginea.
Citeam ca au inventat unii un program de AI care produce muzica similara cu Bach. Cam jumatate din cei care au fost intrebati blinded daca e Bach au zis ca da. penis mea, daca de secole ti se spune ca Bach rocks e normal ca exista asteptari. Melomanii sunt conditionati cu Bach asta.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Feb 06, 2018 11:12 am

Nu-mi place Ludovico că e superboring.

Băi, chiar dacă prin absurd s-a inventat un program care să genereze muzică „à la Bach”, so what? Astăzi, AI îi bate la fund pe oameni la șah și la Go, dar asta nu înseamnă că șahul și go-ul sunt lucruri vrednice de dispreț. Ba din contră, e de invidiat puterea de procesor a lui Bach, similară cu a unei AI.
Dar suspectez că cei întrebați doar recunoșteau vag senzația pe care ți-o dă contrapunctul și atât. Nu prea văd cum un meloman iubitor de Bach ar putea să facă o asemenea confuzie. Iar Bach e complex la atâtea niveluri încât majoritatea melomanilor, fie ei și muzicologi experți în Bach, nu au cum să îl digere doar auditiv. Tot așa cum nu poți să citești Kant ca pe un roman polițist.

Nu știam că Glass ar fi făcut șouri din astea ieftine, nu îl confunzi cu Cage? Una peste alta, nu îmi place nici Glass, cred că e, din contră, prea prețios și snob, se vede efortul și transpirația din spatele muzicii, ca alcoolul într-un vin prost. Chiar și așa, Glass e la alt ordin de marime a complexitatii si adancimii muzicale decat Einaudi.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Sat Feb 10, 2018 7:23 pm

Jan Vogler

Music Lab Collective

Johann Johannsson - By the Roses, ..
The rise of Putinism

Return to “Discutii pe bune”