Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

YHWH
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Aug 07, 2017 6:38 pm

Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby YHWH » Mon Aug 07, 2017 6:59 pm

Buna ziua. Am luat o lucrare de licenta, am scris partea generala. Am tot vorbit cu indrumatorul meu si refuza sa ma ajute. Merg la ea, e amabila, imi zice ca-mi trimite materiale, dar nimic.

Am nevoie de ajutor. Imi poate zice cineva ce trebuie sa caut la cazuistica? Am fibroza pulmonara mecanism fiziopatologic. Trebuie sa merg la spital sa copiez foi de observatie a pacientilor cu fibroza pulmonara? Trebuie sa prezint 15 cazuri(atatea mi-a zis) in licenta? Trebuie sa fac statistica?
A zis ca-mi trimite un header in excell cu ce trebuie completat. E ceva standard? Internetul nu ma ajuta si ghidul acela despre cum sa alcatuiesc o lucrare de licenta nu face decat sa ma bage in ceata mai tare.

O sa o iau razna.

Ma poate ghida cineva, in mare(evident) cu ce trebuie facut la partea speciala?

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby mihai_525 » Mon Aug 07, 2017 7:28 pm

de la ce spital este doctorita?
America first

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby mihai_525 » Mon Aug 07, 2017 9:50 pm

in partea speciala ai
-am realizat un studiu retrospectiv descriptiv whatever in perioada x la spitalul z
-ipoteza care e de fapt importanta problemei pe care o studiezi tu adica a bolii respective ca si problema de sanatate publica explui acolo cateva lucruri de ce e important sa o depistezi precoce si sa o tratezi
-material si metoda unde ai descrierea lotului cu cateva grafice in excel (pie/column) despre varsta, daca fumau, daca beau etc sex, boli asociate, antecedente, stadiul bolii, caracteristicile bolii etc precum si metoda adica ce le-ai facut tu, ce tratament le-ai facut, ce doze, cate zile whatever nu ma pricep foarte tare la fibroza pulmonara de la pneumo am ramas doar cu histiocitoza X cu fagurele pe Rx si ca semana cu american history x un film fff misto btw
-rezultate adica cum au raspuns aia la tratament, daca au existat complicatii, cand s-au externat, cate zile au stat in spital, daca au murit etc
-discutii unde trebuie sa spui ce se face in alte tari si sa spui de alte studii protocoale aici intra multe titluri de bibliografie
-concluzii adica un rezumat al rezultatelor si eventual ce ar trebui schimbat in viitor si cel mai important o concluzie care nu trebuie sa lipseasca din orice lucrare romaneasca este ca sunt necesare studii viitoare care sa aduca mai multa lumina asupra problemei.

si

CEL MAI IMPORTANT

B
I
B
L
I
O
G
R
A
F
I
E

adica de unde te-ai inspirat in redactarea tezei. sa NU faci ca emilia sercan, ok ?
succes.
America first

YHWH
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Aug 07, 2017 6:38 pm

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby YHWH » Wed Aug 09, 2017 1:40 pm

@Mihai_525, nu ii pot da numele. Va zic tot dupa ce termin si ma vad cu licenta luata.
Multumesc mult, asta scria si in ghid, dar nu explica si pe intelesul meu. Nu vreau sa par prost, dar facultatea nu m-a pregatit sa fac asa ceva.

Backstory: am amanat sa-mi iau o tema de licenta(pana prin octombrie anul trecut) si am ajuns la catedra de fiziopatologie, acolo am intalnit pe cineva foarte amabil care m-a acceptat. M-am tot dus si mi-a tot spus ca-mi trimite materiale, ca-mi da nu stiu ce in excell, ca-mi face ceva la bibliografie, adica imi spunea ca ma va indruma cu ceva. Fata in fata mi-a spus ca ma ajuta cand nu stiu ce sa fac. Pana la urma m-am uitat pe niste licente gasite pe internet si de la niste colegi de an mai mare mai amabili si am rezolvat partea generala, problema fiind la partea speciala. Lumea mi-a spus mereu "acolo te ajuta profa".
Acum cred ca intra in concediu. Stiu ca am asteptat pana in ultima clipa, dar vedeam ca nu raspunde asa ca am presupus ca nu e urgent.

Daca ma incurc la ceva, pot sa mai va mai rog pentru ajutor?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby Calico » Thu Aug 10, 2017 8:15 pm

Sigur, insa de la al treilea post trebuie sa platesti pentru varianta premium.

YHWH
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Aug 07, 2017 6:38 pm

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby YHWH » Wed Aug 23, 2017 7:30 pm

Sigur, insa de la al treilea post trebuie sa platesti pentru varianta premium.

Zi-mi pretul, un rinichi? Rinichiul altuia?


Intrebare despre licenta, ca simt de parca threadul e cam parasit: dupa ce fac studiul acela, trebuie sa am vreun tabel in excell ceva? Cum verifică comisia ca nu am scos informatia din neant?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby Calico » Wed Aug 23, 2017 7:45 pm

E ca la fisc, fac controale aleator sau daca au vreo suspiciune. Tu trebuie sa pastrezi baza de date cu numerele de identificare ale fiselor pacientilor, ca sa poti aduce dovada ca sunt reali si sa-ti poata fi verificate datele.

YHWH
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Aug 07, 2017 6:38 pm

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby YHWH » Wed Aug 23, 2017 8:06 pm

Pff, asta nu e de bine. Profa mi-a zis sa iau 15 cazuri in SINGURA data cand am dat de ea. M-am tot uitat la alti colegi si am observat ca ei au cazuri dintr-o anumita perioada si in orice caz, mai mult de 15. Voiam sa le multiplic pe alea 15, dar daca risc sa o patesc, atunci o sa merg pe 15 si sa sper ca e bine.
Multumesc de raspunsul prompt si de ajutor.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby andy gavrilescu » Wed Aug 23, 2017 8:15 pm

cand am dat eu acum 10 ani mi-au cerut macar 25 de pacienti. chiar atat am si gasit, adica cand am facut cifra nici nu am mai cautat. dar am fost de nu stiu cate ori la spital sa caut.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

YHWH
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Aug 07, 2017 6:38 pm

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby YHWH » Wed Aug 23, 2017 8:22 pm

Nu m-as fi gandit niciodata ca va fi atata bataie de cap pentru licenta asta nenorocita.
O sa merg pe 15 cazuri, si cand dau de profa(ca doar n-o sa se ascunda, trebuie sa vina la munca) stabilesc cu ea daca e bine sau nu, daca imi zice ca nu-i bine si nu mai am timp sa o scriu e posibil sa auziti de mine la stiri :)).

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby andy gavrilescu » Wed Aug 23, 2017 8:25 pm

daca nu tintesti vreo functie inalta la stat nu are nimeni nimic cu tine. in privat nu conteaza asta, conteaza sa fii eficient, sa produci bani din ce faci.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby Calico » Wed Aug 23, 2017 8:49 pm

YHWH wrote:Pff, asta nu e de bine. Profa mi-a zis sa iau 15 cazuri in SINGURA data cand am dat de ea. M-am tot uitat la alti colegi si am observat ca ei au cazuri dintr-o anumita perioada si in orice caz, mai mult de 15. Voiam sa le multiplic pe alea 15, dar daca risc sa o patesc, atunci o sa merg pe 15 si sa sper ca e bine.
Multumesc de raspunsul prompt si de ajutor.

Numarul necesar de cazuri depinde de subiectul lucrarii. In patologiile rare 15 cazuri sunt mai mult decat suficiente.

YHWH
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Aug 07, 2017 6:38 pm

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby YHWH » Wed Aug 23, 2017 10:53 pm

Multumesc de ajutor, chiar mi-ati fost de folos.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby Riley » Wed Aug 23, 2017 11:19 pm

Sa ai grija sa respecți regulile de redactare din ghid. Atentie la plagiat si la bibliografie. În partea speciala ai două aspecte de atins: aspecte descriptive despre lotul/loturile de studii adica repartiția pe sexe, varsta si aspecte legate de subiectul tau specific-frecventa unor diagnostice, etc. Poti folosi tabele dar si grafice tip placinta/bare.
După vine partea de statistica analitică, asta daca subiectul iti permite si daca ai totusi un lot mai mare. La 15 pacienti cu același diagnostic probabil ca nu e cazul de asa ceva-studiul tau se încadrează ca fiind o serie de cazuri si rămâne pur descriptiv. Pentru o lucrare de licenta este mai mult decât suficient. Spor!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby Chingachgook » Thu Aug 24, 2017 9:16 am

YHWH wrote:Nu m-as fi gandit niciodata ca va fi atata bataie de cap pentru licenta asta nenorocita.
O sa merg pe 15 cazuri, si cand dau de profa(ca doar n-o sa se ascunda, trebuie sa vina la munca) stabilesc cu ea daca e bine sau nu, daca imi zice ca nu-i bine si nu mai am timp sa o scriu e posibil sa auziti de mine la stiri :)).


dupa ce o sa treci de ea o sa vezi ca te-ai stresat degeaba, e o bataie de joc si pe aia ii doare fix in qur dé munca ta

b) m-am innecat cu cafeaua. riley?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby Riley » Thu Aug 24, 2017 1:47 pm

Chingachgook wrote:
b) m-am innecat cu cafeaua. riley?


:) Mai intru si eu din cand in cand sa mai citesc ce se mai scrie si cand mai vad ca e nevoie de un sfat mai intervin :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

YHWH
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Aug 07, 2017 6:38 pm

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby YHWH » Sun Aug 27, 2017 8:15 pm

dupa ce o sa treci de ea o sa vezi ca te-ai stresat degeaba, e o bataie de joc si pe aia ii doare fix in qur dé munca ta

Da, cel mai probabil. S-a dus un prieten la asistentul sau si i-a zis "n-am timp de tine, inventeaza si tu niste cazuri".


@Riley, asa am facut, am descris lotul(varsta, sex, mediu de viata etc.), am descris simptomatologia, investigatiile paraclinice si am detaliat tratamentul aplicat fiecaruia. Mai mult nu cred ca am ce sa scriu.


M-am stresat atat pentru ca profa nu m-a ajutat cu nimic si am prostul obicei sa ma prinda deadline-ul. Nu aveam chef sa stau 2 zile inainte de licenta sa ma chinui sa scriu ceva ce ar fi trebui sa fie gata de mult, dar nu e pentru ca a trebuit sa deduc singur(ghidul nu e tocmai folositor, daca n-ai si un exemplu). Nu ma plang, doar explic situatia.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Licenta, nu stiu ce trebuie sa fac.

Postby Riley » Mon Aug 28, 2017 12:15 pm

Este foarte bine. Zici ca este un studiu descriptiv (la partea de design al studiului precum si in prezentarea ppt de la final), fiind o serie de cazuri si la final tragi niste concluzii pe baza acestor cazuri. Succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests