rezidentiat 2005

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Thu Oct 13, 2005 7:56 pm

pickymed wrote:eu pe cine am intrebat dintre rezidentii care au dat inainte de 2003 mi-au spus ca ar fi fost ceva intre 700-900 maxim si expresia era de genul'' cine lua peste 900 era considerat ''geniu''.Sunt curioasa ce va fii anul asta!



De la 700 la 900 parca e cam mare diferenta...
Oricum ideea de geniu peste 900...inseamna ca sunt sanse ca si anul asta sa nu se mai ia punctaje asa de mari... Credeti ca ne-a facut pe noi mai destepti o baza de grile de pe net?

User avatar
pickymed
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Oct 02, 2005 11:44 pm

Postby pickymed » Thu Oct 13, 2005 11:09 pm

e aproape aceasi diferenta ca si anul trecut( de la 780 la 925)...si cu siguranta nu suntem mai destepti,dar ei nu aveau deloc grile...si tot facand grile 1 ca-ti subliniaza poate parti din text pe care cand le-ai citit poate nu ti s-au parut f imp si 2.cu cat le faceai de mai multe ori se mai impregnau si niste raspunsuri...au fost destui care au invatat grile:(...mai ales in 2003 :!:

LordGod
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Jun 09, 2004 11:04 am
Location: La produs...
Contact:

Postby LordGod » Thu Oct 13, 2005 11:49 pm

din cate stiu eu in 2002 ultima medie pe medicala a fost in jur de 660-670 iar cea mai mare pe la 880-890 (era Gherasim si grile numai la prima vedere)
[url="http://www.valfir.com"]Valfir.com[/url] [url="http://www.evoscience.com"]Evoscience[/url]

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Fri Oct 14, 2005 9:32 pm

De acord ca ti se fixeaza raspunsurile...dar exista pericolul sa nu ti se fixeze si restul! Eu observ pe la tabele si enumerari ca am retinut numai notiunile din grile, restul mi se par la prima vedere...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Oct 14, 2005 10:08 pm

iolanda wrote:De acord ca ti se fixeaza raspunsurile...dar exista pericolul sa nu ti se fixeze si restul! Eu observ pe la tabele si enumerari ca am retinut numai notiunile din grile, restul mi se par la prima vedere...


i hereby certify this.


am facut cu niste colegi experimentul (grup de 8 pana la 11 insi):
juamte grile connected cu alea la din carte, juamte facute extemporaneu (la prima vedere adic:P))
-aia de-au facut grile la greu cu materia facuta altfel.. vaarza.
-aia de n-au facut grile s-au descurcat per toatl mai bine (15 to 35% better).

asta era cand facusem grupurile de vara. poate meanwhile s-au mai schimbat lucrurile.

take care

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Mon Nov 07, 2005 7:21 pm

Am gasit chestia asta la perfmed http://www.perfmed.ro/forum/viewtopic.php?t=204

vali wrote:
Aceeasi piesa...
Calculatoare si scanere in sala, corectare pe loc...
Sistemul e acelasi ca si in anii precedenti. Stiu ca exista o polemica intreaga vis a vis de "buliniada" dar din punctul de vedere al organizatorului de concurs e cea mai eficienta metoda. Nu pun in discutie daca e si cea mai buna sau corecta pentru candidati pentru ca nu am eu caderea sa ma pronunt in problema asta. Tot ce pot spune e ca incercam ca sistemul asta care e acum sa functioneze cat mai bine fara a dezavantaja pe cineva.
O sa incerc sa va dau cateva sfaturi din experienta mea din anii trecuti vis a vis de imbulinare:
1. am constatat ca majoritatea candidatilor "se chinuie" literalmente sa imbulineze astfel incat sa nu depaseasca spatiul bulinei. Gresit! Mult mai rau e sa nu se umple toata bulina. Nu e nici o problema daca depasiti putin bulina. In fond softul de scanare calculeaza proportia de negru la dreptunghiul care inconjoara bulina. Asta nu inseamna ca trebuie sa uniti bulinele intre ele dar, oricum, nemaiavand grija ca sa va incadrati strict in bulina, viteza de umplere poate creste, evitandu-se panica din ultima jumatate de ora cand, din criza de timp, bulinele sunt umplute mai mult sau mai putin.
2. problema cariocilor e una, cred eu, falsa. Sa ma explic... Un repros era acela ca se termina repede. Acest lucru s-a intamplat acum 2 sau 3 ani cand, intr-adevar, furnizorul de carioci, a strecurat printre carioci un lot care era expirat sau oricum, cariocile erau aproape uscate (asta s-a intamplat doar in 2-3 sali). Desi intodeauna exista rezerve de carioci in sala (inca una pentru fiecare candidat + inca 20 %), cum toate faceau parte din acelasi lot, evident ca exista o problema. Problema a fost rezolvata repede luandu-se carioci de la alte sali sau cumparandu-se pe loc alte carioci de la hipermarket-uri. Din cate stiu eu cariocile au fost comandate de acum 2 luni, urmandu-se ca producerea lor sa se faca in apropierea datei concursului pentru a nu mai avea astfel de probleme. Inteleg ca exista chiar o solutie de backup pentru ziua concursului de la alt furnizor. Oricum asta s-a intamplat o singura data si va pot demonstra ca celelalte carioci functioneaza chiar si acum (la trainingul operatorilor eu le folosesc pe acelea, cu succes chiar...)
Alt repros era ca varfurile cariocilor erau prea fine si dura mult pana o bulina era umpluta. Am facut mai multe teste pe tema asta si nu ni s-a parut ca s-ar pierde mult din timp cu imbulinarea. Ca sa nu mai vorbesc ca daca se inclina putin carioca se putea trage si o tusa mult mai groasa. Anul asta am inteles ca vor fi carioci cu varful gros, tocmai pentru a evita o astfel de problema.

Cam atat acum... Va stau la dispozitie si cu alte raspunsuri la intrebari in masura in care pot raspunde la ele. Oricum NU UITATI sa umpleti COMPLET bulina si nu veti avea nici o problema cu aparatura informatica.

doctoru'
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Nov 11, 2005 1:18 am
Location: provincie

Postby doctoru' » Fri Nov 11, 2005 1:25 am

Nu vreau sa fiu paranoic, da' reziu' nostru are legatura cu greva din invatamant? Adica daca greva nu se termina pana sapt viitoare, ar fi posibil sa se amane? :?: [/list]

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Fri Nov 11, 2005 1:30 am

nu se amana nimik!!!!!
s-a raspuns la tema asta pe un alt topic!
punct

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Fri Nov 11, 2005 3:08 am

daca se amana veti fi cu unul mai putin :D :D :D

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Fri Nov 11, 2005 3:18 am

Unde? Pe chir, medicale,lab?
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

georgeM
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Oct 03, 2005 8:35 am

Postby georgeM » Fri Nov 11, 2005 9:22 pm

doctoru' wrote:Nu vreau sa fiu paranoic, da' reziu' nostru are legatura cu greva din invatamant? Adica daca greva nu se termina pana sapt viitoare, ar fi posibil sa se amane? :?: [/list]

...ti-am raspuns si eu doctoru':vezi poll-ul cu organizatie rezidentiat! Si vorba Oanei Romanescu:"punct"

gabriella_PGC
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun May 22, 2005 6:38 pm

Postby gabriella_PGC » Sat Nov 12, 2005 10:22 am

@georgeM: si eu ti-am raspuns....tot pe topicul de care vorbeai... :shock:

User avatar
pharaguss
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Fri Oct 24, 2003 10:21 pm

Postby pharaguss » Sat Nov 12, 2005 3:23 pm

Sunt rezidenta anul 1 care am dat anul trecut rezidentiatul (evident cu succes) si postez ca sa va urez multa bafta la toata lumea sper sa va treaca examenul cu succes, sa faceti punctaje care sa va permita sa va alegeti ce doriti si sa minimalizati traumele examenului in asa fel incat sa va bucurati la maxim de senzatia de bine de dupa examan.Inca o data BAFTA LA TOATA LUMEA .
A avea constiinta curata inseamna a avea memorie proasta.

User avatar
pickymed
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Oct 02, 2005 11:44 pm

Postby pickymed » Sat Nov 12, 2005 3:32 pm

multumim frumos pt incurajari,e un gest foarte frumos...si sa speram ca se va termina odata si cu bine!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sat Nov 12, 2005 3:40 pm

mai chiar cu bine pt toti cei 3000 si nu o sase termine...doar 1379 vor rasufla usurati si vor reusi...restul mf sau nu.asta e realitatea.punct.dar noi toti sa speram sa trecem macar psihic sif ara traume de acest examen :)...bafta maxima si spor la ingrasat porcu'

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Sat Nov 12, 2005 4:19 pm

Iti multumim Pharaguss pt urarile tale de bine.
Cel mai important lucru la un examen (pe langa cunostinte bineinteles :P ) este starea de spirit. Asa ca va doresc tuturor sa folositi timpul ce a ramas pentru a va gasi impacarea si linistea. Doar atunci puteti sa dati randament maxim si poate fi diferenta intre a lua sau nu.
Va doresc spor la invatat si inima buna :D :D :D
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Sat Nov 12, 2005 8:45 pm

da...multumim! eu va doresc la toti multa bafta....relaxati-va cat puteti inainte! nu are rost sa va agitati inainte...fiti calmi si cu inima impacata! :P :P :P
sa ne auzim cu bine!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Nov 13, 2005 1:47 am

da bafta la toti.
(la toti de pe chir vreau sa zic)

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Sun Nov 13, 2005 10:46 am

multa bafta tuturor(inclusiv medicale) :) ,
si nu uitati:sticluta cu apa ,un pachet de servetele,medicatia(daca e cazu'),ceva de rontait(sa nu faceti zgomot:biscuiti,etc),buletinu',ceva de prins paru' neaparat(supraveghetorii atrag atentia oricui cu plete).
lasa aprox 1 hora pt immbulinat si nu te stresa :wink: .
totul va fi bine. :lol:
don't worry,be happy! :lol: :lol: :lol:

iulia_maxim
Posts: 2
Joined: Sun Nov 13, 2005 2:08 pm

Postby iulia_maxim » Sun Nov 13, 2005 2:32 pm

Degeaba v-ati suparat cei din Bucuresti referitor la pilele pt. rez. pe chirurgie. Giulia (parca) nu se referea la voi ce scrieti pe forum; cei care au aranjat nici nu mai intra pe acest forum. Si intr-adevar, in salile de ex. s-a vorbit intre candidati fara ca cei din comisie sa atraga atentia. Au fost si frati care au stat la distanta de o persoana intre ei, deci au avut aceeasi varianta de sub. , nu? Vorbesc din experienta personala si ma refer la sala de la ASE. Mi se pare fieresc ca in salile din Buc sa fie mai multi bucuresteni, pt ca sunt mai multi absolventi decat din provincie si se cunosc intre ei daca sunt din aceeasi generatie, dar nu e corect sa se intample asa. Nu vreau sa ofensez pe nimeni si nu spun ca anul acesta o sa fie la fel. Am auzit ca in CJ ex se trateaza cu mare seriozitate. Nu e posibil ca 3 ani la rand ex de chirurgie sa se dea tot in Buc. Asta spune ceva, nu? Hai, nu fiti subiectivi, absolventi de Buc. Si nu e vorba de vreo frustrare de a mea. Deasemeni, nu mi se pare corect ca dupa depunerea grilei rezolvate, cu numele la vedere, concurentii sa trebuiasca sa paraseasca sala de ex pt. jumatate de ora. Asa s-a intamplat in ultimii doi ani dar nu si acum 3 ani, cand nimeni n-a parasit salile pana la aflarea puntajelor. De ce raman acele grile nesupravegheate? De ce comisia nu face liniste in sala? Poate o fi fost sala in care am dat eu exceptia negativa si atunci ar fi bine, dar chiar doi ani la rand...

User avatar
sgo
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Jul 07, 2004 9:08 pm
Contact:

Postby sgo » Sun Nov 13, 2005 6:07 pm

Si eu am dat anul trecut tot la Bucuresti, dar in sala in care am dat eu nu s-a intamplat nimic din ceea ce spui tu! Cine a vrut sa iasa dupa ce a terminat si a depus grila a fost liber s-o faca, cu conditia sa nu paraseasca incinta. Si de vorbit nu s-a vorbit, nu pentru ca nu s-ar fi putut, ci pentru ca nimeni nu e suficient de fraier incat sa-si ajute contracandidatul. In plus, numele meu era identic cu al altei persoane, pe care nici nu o cunosteam, culmea, din acelasi oras cu mine, si persoana respectiva a stat pe alt rand si la o distanta mare de mine. Asa ca mai bine lasam prostiile de genul s-a vorbit, s-a copiat, am fost scosi afara,..etc. Cei care au posibilitatea sa-si aranjeze ceva deja au facut-o si nu cred ca sunt neaparat din Bicuresti, cand te dau banii afara din casa nu te mai intreaba nimeni de unde esti, sau pe cine cunosti!
Apropos, nu sunt din Bucuresti si nici macar din apropierea Bucurestiului, am dat ex tot in salile de la ASE, si nu am auzit pe nimeni sa spuna macar ceva asemanator cu ceea ce ai spus tu la iesirea din sala!
Nu ar fi fost totusi mai corect sa folosesti acelasi nume ca si pana acum, si sa nu incerci sa te aperi singura folosind un alt nick? :twisted: :twisted:
sgo-bafta la examene!!!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun Nov 13, 2005 6:08 pm

eu acuma poate sunt mai egoista ..dar sincer tu ai spune raspunsul corect la vreo intrebare aluia de langa tine? ca poate ala o sa ia rezi cu intrebarea aia si tu nu..deci eu nu inteleg avantajul asta cu vorbitu' intre concurenti....in conditiile in care exista un nr limitat de locuri si oricum ai da-o vreo 200o trebuie sa pice la rezi asta...ca dc era ca la licenta..unde s-a vorbit mai peste tot(e adev ca au fost si exceptii) acolo nu era concurenta...puteam sa luam toti 10 fara nici o problema...
cat depsre faptul ca supraveghetorii sunt mai indulgenti cu unii lasandu-i sa imbulineze peste program si faptul ca din cate am auzit la recorectare nu iti vezi caietul de grila ci ti-l recorecteaza ei din oficiu si fara rpezenta studentului...asta e intadevar alta treaba..cu care nu sunt de acord..ca se cumpara locuri la rezi..o fi adeavrat..ca aia din bucuresti au mai multe cunostinte la care sa apeleze si sta e adevarat.. dar dc tu de pe medicale ai da rezidentiatul la bucuresti si nu la cluj..care ar fi avantajul tau? paote doar ca scutesti banii de drum si de cazare...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun Nov 13, 2005 6:17 pm

personal cred ca examenul ar trebui sa aiba o bibliografie coerenta si acceptabila...iar examenul sa fie cu admis si respins iar punctajul sa conteze doar orientativ dar sa fei un anumit barem..ah ! si ptr fiecare specialitate sa existe anumite capitole in plus legate de acea specialitate...concurentul /absolventul sa se gandeasca ca vrea nu stiu ce specialitate dupa facultate si sa se apuce sa invete bibliografia...si sa dea examen trece bine nu trece..iarasi bine... de asemenea cred ca trebuie sa existe un trunchi comun de materie pt toate specialitatile...un fel de minimum ce trebuie stiut de toti.......nu cred ca specialitatile ar trebui ordonate dupa nr punctelor..ca de ex nu vad de ce ar trebui sa fie cardiologia mai importanta ca pediatria si de ce ala de pe cardio trebuie sa fie mai destet(deci sa aiba un punctaj mai mare) si ala dupa alta specialitate un punctaj mai mic...in fine...cred ca a mai propus cineva chestia asta ...cert e ca rezid asta e un r...de examen si ca ajungi sa faci ceva ce poate nu-ti place -o specialitate doar de teama unui somaj.

iulia_maxim
Posts: 2
Joined: Sun Nov 13, 2005 2:08 pm

Postby iulia_maxim » Sun Nov 13, 2005 8:32 pm

sgo wrote: de vorbit nu s-a vorbit, nu pentru ca nu s-ar fi putut, ci pentru ca nimeni nu e suficient de fraier incat sa-si ajute contracandidatul. In plus, numele meu era identic cu al altei persoane, pe care nici nu o cunosteam, culmea, din acelasi oras cu mine, si persoana respectiva a stat pe alt rand si la o distanta mare de mine.
...
Nu ar fi fost totusi mai corect sa folosesti acelasi nume ca si pana acum, si sa nu incerci sa te aperi singura folosind un alt nick? :twisted: :twisted:


Draga sgo, vreau sa-ti spun cateva lucruri:
1) nu am mai avut alt nick pe acest forum.
2) la mine in sala sau intamplat aceste lucruri. Daca acolo unde ai dat tu nu au fost asemenea probleme e un lucru bun.
3) pe ce criteriu a fost asezata la mare distanta de tine acea persoana care avea numele identic cu al tau si era si din acelasi oras? Langa mine au stat cinci persoane care aveau acelasi nume cu mine.
Cat despre colaborarea in timpul examenului: doua minti fac mai mult decat una singura! Mai ales daca au aceasi varianta de lucrare. Iar de ajutat nu se ajuta oricine ci doar cunoscutii. Si facand o lucrare foarte buna au toate sansele sa intre amandoi si tu si eu sa ramanem pe dinafara. Iti surade idea? Mie nu! Eu zic ca este un concurs individual, nu de grup.
Despre aranjarea examenului, fiecare face cum poate, apeleaza la ce cunostinte are. Poate nu are suficiente relatii sa afle intrebarile de concurs dar cunoaste pe cineva din supraveghetori care in timp ce toti candidatii sunt poftiti afara din sala la sfarsitul examenului pana incepe corectarea ii mai poate imbulina pe lucrarica pe ici colo in punctele esentiale. Ce, la scoala de soferi nu dau unii lucrarea alba si ii completeaza politistul raspunsurile corecte? Crezi ca aici nu se poate?

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Sun Nov 13, 2005 8:45 pm

iulia_maxim wrote: Ce, la scoala de soferi nu dau unii lucrarea alba si ii completeaza politistul raspunsurile corecte? Crezi ca aici nu se poate?

This is paranoia....
Nu zic, ca e un examen corect...si se intampla multe porcarii, dar chiar asa sa dai foaia goala...nu cred
99.99% din cei care sunt pregatiti nu-i poate impiedica nimeni sa ia examenu (de genu...ca vorbesc doi si alti doi iasa la buda, un supraveghetor se uita pe geam....)
Ceea ce se poate intampla e ca dupa recorectare cei care erau pe ultimele locuri sa pice si sa intre cine trebe...adica sa castige cateva locuri, dar tot trebuie sa faca punctaj destul de mare, iar astia nu-s foarte multi.

Tim
senior
senior
Posts: 263
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:59 pm

Postby Tim » Sun Nov 13, 2005 8:54 pm

draga iulia_maxim, cu cat ai picat tu anul trecut?
ca daca n-ai avut macar 840-850 nu dai vina pe cine trebuie...

User avatar
sgo
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Jul 07, 2004 9:08 pm
Contact:

Postby sgo » Sun Nov 13, 2005 11:05 pm

Iulia, tu ti-ai ajuta un simplu cunoscut si ai avea suficienta incredere in persoana respectiva incat sa-ti lasi practic viitorul in mainile ei? Eu nu! Si sunt putine sanse ca doi prieteni sa aiba initialele numelui identice pentru a sta unul langa altul, desi exista si exceptii. Persoana respectiva a fost mutata de langa mine din cauza numelui, care era identic cu al meu si nimeni nu a obiectat, nici macar nu am spus ca nu ne cunoastem. Am intalnit-o la stagiu, ea rezidenta pe ceva ce nu vroia, eu...medic stagiar si mi-a amintit ca ea era cea pe care o mutasera. Daca s-au intamplat lucruri mai putin legale la voi in sala, singura vina o au cei din acea sala, ca nu s-au ridicat sa obiecteze - de ce nu ai zis nimic? De frica?, Din respect pentru ceilalti?. Din pacate asta e problema la noi, suntem formati sa tacem si sa ne conformam "superiorilor", cel putin asta ni s-a indus in timpul facultatii si din cate vad continua si in timpul stagiului (si rezidentii o duc mai rau din acest punct de vedere). Din acest motiv si suntem supusi umilintelor de tot felul, pentru ca nu luam atitudine, iar daca se ridica unul si face scandal, ceilalti se indeparteaza de el de frica sa nu creada "superiorii" ca au aceleasi pareri, chiar daca unii le au!
In alta ordine de idei...am afirmat ca ai folosit inainte un alt nume pentru ca:
1. "giulia" cam seamana cu numele tau,
2. ai intrat pe forum de abia acum, e greu de crezut ca cineva interesat de rezi intra si scrie pe forum abia in ultima clipa, doar pentru a fi de acord cu altcineva
3. ma astept acum sa apara un post de la giulia, in care sa spuna ca nu are nici o legatura cu tine, si...etc
:twisted: Vezi, asta e paranoia...la fel si cu cei care vorbesc in ex, copiaza sau merg la baie. Tot ce trebuie sa faci daca vezi asa ceva e sa obiectezi sau sa-ti gasesti pe cineva cu care sa faci la fel...asta daca ai incredere.
Bafta la ingrasat porcul, daca mai merge, ca eu nu mai pot! Succes la ex! :D
sgo-bafta la examene!!!

User avatar
dm
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Aug 24, 2005 9:57 am
Location: Bucuresti
Contact:

Postby dm » Sun Nov 13, 2005 11:37 pm

va dati seama ca peste o sapt. am scapat?...pentru un an... :D

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Sun Nov 13, 2005 11:43 pm

mda.....ce sa spun.
am scapat ca inecatul care ia o ultima gura de aer pentru ca peste o luna ne inecam din nou....pentru un an.
dar cine stie....poate ne pescuieste bunul Dumnezeu anu asta si scapam :roll: :roll: :roll:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Sun Nov 13, 2005 11:52 pm

eu nu mi-am pierdut speranta.....va doresc si voua sa fiti optimisti!!!!
nu va lasati doborati de frustrari si panica acum,in cel mai important moment!
succese! :P

giulia
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue May 31, 2005 2:42 pm

Postby giulia » Sun Nov 13, 2005 11:54 pm

sincer,chiar nu am nici o legatura cu iulia_maxim. daca verifici putin pe forum la ce am mai postat eu o sa vezi ca eu dau pe laborator si chiar nu ma intereseaza chirurgia. vezi la sectiunea laborator2005. si nu cred ca am de ce sa ma apar. sunt destui care isi aranjeaza acest examen dar care nu o sa recunoasca in veci ca si l-a aranjat. in alta ordine de idei,multa bafta la toata lumea si sa ia cei mai buni.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Nov 14, 2005 12:20 am

giulia wrote:..si sa ia cei mai buni.


nu sh daca-mi place vorba asta

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Wed Nov 16, 2005 3:28 pm

romanescu_oana wrote:eu nu mi-am pierdut speranta.....va doresc si voua sa fiti optimisti!!!!
nu va lasati doborati de frustrari si panica acum,in cel mai important moment!
succese! :P

e nitel mai greu..vina este in intregime a mea...mai laes cand citesti ca nu stiu care a citit de 5-6 ori materia si ti se induce in subconstient ca numai asta poti lua rezi...eu trebuie sa recunosc ca am incercat sa invat aceste sub de pe medicala citind de 2 ori materia si facand de 2 ori grilele si acum incerc sa termin de citit a 3a oara materia..ceea ce nu stiu daca voi reusi...iar starea de depresie a fost totala cand am citit mesaje de genul ca s-au obtinut procente la teste de 90% :(

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Wed Nov 16, 2005 3:37 pm

cand se afiseaza salile, vineri sau sambata?
Not kennt kein Gebot.

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Wed Nov 16, 2005 3:45 pm

Ar trebui maine sa se afiseze (joi 17 nov)

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Wed Nov 16, 2005 3:49 pm

sa traiesti!
si toata bafta din lume sa fie pe capul tau :)
Not kennt kein Gebot.

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Wed Nov 16, 2005 5:19 pm

Au mai ramas 3 zile si 15 ore pana la rezidentiat 2005 :? :? :?

User avatar
claudia26
junior
junior
Posts: 45
Joined: Tue Aug 16, 2005 2:03 pm

Postby claudia26 » Wed Nov 16, 2005 5:45 pm

s-au afisat salile

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Wed Nov 16, 2005 5:47 pm

A aparut repartitia pe sali http://www.rezidentiat2005.ro

rhoria2002
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Nov 11, 2005 1:47 am

rezidentiat ultimul racnet

Postby rhoria2002 » Thu Nov 17, 2005 12:45 am

astia vor sa para cat mai corecti.asa ca au aparut cu o noua idee.
cititi articolul.
parerea mea ca e o chestie benefica.da oare chiar o sa fie pe bune tragerea la sorti?
si oare chiar se apuca "convocatii" sa faca subiecte?
:roll: :(

http://www.postamedicala.ro/stiri-medic ... -2005.html


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests