Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

stiri medicale; cazuri clinice
M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Sep 22, 2016 9:27 am

Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice (neurologice) au cauza comuna si se vor trata altfel.


A. Diabetul si bolile cardiovasculare (hipertensiunea si complicatiile ei) au manifestari care se suprapun cu cele de la boala nunita "beriberi". Adica atat diabetul, cat si bolile cardiovasculare, sunt consecinta unui deficit cronic de vitamina B1 (tiamina). Mai mult, s-a stabilit cu certitudine ca la diabetici nivelul tiaminei in sange este cu 75% mai mic decat la persoanele sanatoase. Puteti si dumneavoastra sa faceti o analiza de sange numita "trancelotaza eritrocitara" (Erythrocyte Transketolase), sa vedeti cat aveti nivelul de tiamina din sange. Costa aproximativ 460 ron. Insa nu introduc mana in foc ca laboratoarele din Romania lucreaza corect aceasta analiza. Nu este ceva de rutina, n-au aparatele calibrate corect, personalul lasa de dorit.

In lipsa tiaminei glucoza nu poate sa fie "arsa" (metabolizata) corect, iar produsii intermediari, toxici, se acumuleaza in sange si organe, cu efect devastator. Arterele si venele se intaresc, isi pierd elasticitatea, inima isi mareste volumul, nervii sunt afectati, ficatul si rinichii sufera deteriorari.

B. Fiind diabetic si hipertensiv, am luat experimental doze mari de vitamina B1 (capsule de 100 mg, de patru ori pe zi), pe langa tratamentul dat de medici, si am constatat o reducere neta atat a tensiunii arteriale, cat si a glicemiei. Fara tratament aveam tensiunea 22 cu 11,5 si glicemia 300, la 4 ore dupa masa de pranz, respectiv 180 dimineata, inainte de masa. Cu tratamentul dat de medici tensiunea nu a scazut sub 16,5 - 17 cu 10,5, iar glicemia era de 180. Luand si B1, tensiunea si glicemia au scazut la valorile normale. Inima nu ma mai doare si ma simt mai in putere.

Am recomandat tratamentul cu doze mari de B1 si altor persoane (rude, prieteni) si rezultatul a fost spectaculos.
De exemplu am convins o ruda de-a mea (medic radiolog, 62 de ani), care era sub tratament cu insulina de peste 10 ani, sa ia si vitamina B1 de patru ori pe zi. Fara insulina glicemia ii urcase la 700 (!!!) in cateva zile si a trebuit sa se interneze, cu insulina nu scadea sub 250, iar cu supliment de B1 s-a normalizat, ba chiar scazuse la valoarea 6 (!!!) intr-o dimineata. De cand ia si B1 face des crize de hipoglicemie si va trebui sa ajusteze doza de insulina. Fiind neincrezatoare in eficienta tiaminei, am pus-o sa intrerupa administrarea de B1 pentru o saptamana, sa vedem la cat creste glicemia. S-a stabilizat la valoarea de 250. Adica efectul produs de B1 a fost clar. A revenit la suplimentarea cu B1, ca sa nu ajunga la amputarea picioarelor.

C. In concluzie, este clar ca aceste boli sunt o complicatia a deficitului de vitamina B1.
La beriberi deficitul provine din alimentatia proasta (in tari din lumea a 3-a, la prizonierii de razboi, etc). Insa in cazul diabeticilor si hipertensivilor, care mananca normal, deficitul de B1 se datoreaza prezentei in sange a unor factori antitiaminici (tiaminaze, sulfiti) care descompun rapid tiamina, sau ii blocheaza actiunea. Aceste toxine sunt generate de bacterii care se dezvolta in intestinul gros, un adevarat sac menajer plin cu bacterii periculoase. Oricata vitamina B1 ai inghiti, tiaminazele o anihileaza rapid si se produc complicatiile (diabetul, hipertensiunea, probleme neurologice si psihice - consecinte ale encefalitei Wernicke).
Poti sa tii boala pe loc cu doze mari de B1 (nu costa mult), dar Vitamina B1 se elimina rapid din corp. Intra in sange la o ora dupa administrarea orala si se simte ca nu mai are efect la cel mult cinci ore dupa ingerare. Trebuie sa iei B1 de cel putin patru ori pe zi. Chiar daca exista acest inconvenient, administrarea de tiamina este singura cale eficienta prin care se opreste evolutia complicatiilor hipertensiunii si hiperglicemiei.

Tratamentul corect ar consta in "ceva" (antibiotic) care sa omoare bacteriile producatoare de tiaminaze si de alte toxine. Din pacate nu exista un asemenea tratament. Vancomicina este slaba. Distruge bacteriile vii, dar nu are afect asupra formelor vegetative (sporilor) care se afla in peretele intestinal. Exista un antibiotic descoperit recent, utilizat in special la tratarea infectiilor cu Clostridium Difficile, numit Dificlir (INN-fidaxomicin), insa este extrem de scump (40 Tablet(s) $5.723 USD). Se zice ca ar fi mai eficient decat vancomicina, dar nu garantez ca ar avea efect asupra bacteriilor care produc tiaminaze (care sunt tot din familia Clostridium).
Si oricum ar fi, atat diabetul, cat si bolile cardiovasculare, au si un substrat genetic, o imunitate scazuta fata de bacteriile care provoaca aceste boli. Nu este suficienta eliminarea infectiei, pentru ca reapare in scurt timp. Ar trebui creat si un vaccin contra bacteriilor producatoare de tiaminaze. Sau sa se produca un preparat ieftin, care sa fie administrat in cateva cure pe an si care sa mentina intestinul cu un grad redus de incarcare cu bacterii, din categoria celor discutate.
O alta solutie ar fi o operatie de scurtare a intestinului gros (prezinta riscuri). Se accelereaza tranzitul intestinal si nu se mai dezvolta coloniile de bacterii periculoase. De fapt diabetul de tip 2 si hipertensiunea apar dupa ce mananci ca spartul si iti maresti volumul intestinului gros, adica se lungeste timpul de tranzitare a intestinului gros si bacteriile de acolo se inmultesc excesiv. Cu o cantitate de minim 2-3 kg de materii in intestinul gros, este imposibil sa nu apara probleme. Am vazut oameni cu intestinul gros scurtat dupa operatie de cancer intestinal, care erau perfect sanatosi, fara burta, atletici, vioi, fara diabet si hipertensiune.

D. Au observat si altii ca administrarea de doze mari de vitamina B1 aduce imbunatatiri semnificative in tratarea diabetului si bolilor cardiovasculare. Un farmacist din Anglia recomanda administrarea a patru doze de 250 mg, zilnic. Adica mai mult decat am luat eu. Altii zic ca este mai bine sa fractionezi aceste doze, sa iei B1 de mai multe ori pe zi, ca sa ajunga mai multa in sange. In mod normal se absoarbe doar 10-20% din vitamina ingerata. Unii medici recomanda intens utilizarea de benfotiamina (Benfogamma), o vitamina B1 modificata, solubila in grasimi, cu un grad de absorbtie mai mare. Eu consider ca sulbutiamina (Enerion) este mai eficienta decat benfotiamina, pentru ca strabate bariera hemato-encefalica si ajunge la creier (protejeaza arterele creierului si reduce riscul de accident vascular).
Eu am luat in timpul zilei (dimineata, la pranz si seara la ora 18) vitamina B1 clasica (clorhidrat de tiamina - hidrosolubila si complet netoxica), iar la culcare (dupa ora 22) o pastila de 200mg de sulbutiamina, sparta in dinti si pe stomacul gol.

Nimeni (in afara de mine) nu a considerat ca lipsa tiaminei din sange este factorul determinant la declansarea diabetului si bolilor cardiovasculare, sau a majoritatii bolilor spihice. Si mai ales nu au inteles rolul nefast al bacteriilor anaerobe din intestinul gros.
Adica s-a considerat administrarea de vitamina B1 ca un factor adjuvant, nu ca pe unul decisiv in tratarea acestor boli.

De fapt discutia ar fi mai lunga. Pe un forum din SUA am citit ca s-ar fi descoperit o bacterie din familia Clostridium, care colonizeaza intestinul gros si care ar fi responsabila de aparitia diabetului. Insa cei care studiau bacteria respectiva au emis ipoteza ca toxinele produse de bacterie ar distruge celulele beta-pancreatice. Nu pomeneau nimic de tiaminaze sau de alti compusi antitiaminici si nici de acest remediu, cu doze mari de tiamina.
S-ar putea ca bacteriile respective sa se gaseasca si in intestinul persoanelor sanatoase, dar toxinele lor sa nu ajunga in sange pentru ca intestinul gros este ca "un tub de plastic", impermeabil pentru mizeriile care se "fabrica" acolo. La persoanele care fac diabet sau (si) hipertensiune, este posibil ca prin anumite mecanisme patologice (infectii fungice, paraziti, etc) sa se produca "ciupituri" (eroziuni) in peretele intestinal si astfel sa patrunda toxinele in sange. Apare astfel un cerc vicios, care perpetueaza boala. Tiaminazrle care trec din intestin in sange distrug tiamina, fara tiamina creste glicemia, hiperglicemia blocheaza vindecarea microleziunilor intestinale.
Eu am obtinut o ameliorare neta intr-un caz de encefalita Wernicke produsa de tiaminaze de la bacteriile din intestinul gros, tratand persoana (pe fiul meu) cu Vermox (!!!), doua pastile pe zi timp de zece zile. Dar dupa cateva zile de la oprirea administrarii boala revenea in forta. Vermox (mebendazol) are si efect bactericid si actioneaza strict la nivelul intestinului, pentru ca se stie ca nu se absoarbe. Mai mult, baiatul avea si o accnee nodulochistica, de la bacteriile care intrau in sange prin leziunile intestinale, care s-a vindecat pe moment, cat timp lua Vermox.
Chiar si modul in care se trateaza accnea severa s-ar putea schimba, daca e sa tinem seama ce ce am observat eu.
Boli psihice si neurologice grave (schizofrenia, borderline, epilepsia) ar putea sa fie vindecate, pentru ca sunt cauzate tot de tiaminazele din sange. Adica se intrevede o speranta de vindecare pentru mai multe categorii de bolnavi. In prezent se merge pe orbecaiala. Se trateaza efectele bolilor, nu se actioneaza asupra cauzelor.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Sep 22, 2016 9:49 am

Ii rog pe cei care comenteaza sa nu vina cu mistocareli si cu bascalie. Sa purtam o discutie corecta, constructiva, cinstita, Sa citeasca cu atentie ce am scris eu, sa se documenteze si dupa asta sa comenteze. Adica sa ne punem toti mintea la lucru si sa nu asteptam sa ne rezolve altii problemele.

Este clar ca marile companii producatoare de medicamente si lanturile de distributie au nevoie de multi bolnavi si nu doresc ca bolile sa fie tratate evicient si cu costuri mici. Sunt in joc castiguri de miliarde de dolari pe an. Cred ca dau bani ca sa se tina pe loc cercetarea adevarata, ca blocheaza circulatia informatiei. Ganditi-va ce era firma Eastman Kodak in urma cu 20 de ani, cel mai mare producator de filme si chimicale de uz fotografic (consuma 70% din productia mondiala de argint). Ar fi dat miliarde de dolari ca sa blocheze aparitia aparatelor electronice de fotografiat. Si firma Intel trece prin momente grele (a concediat 12000 de angajati) de cand a scazut cererea de procesoare de PC. Asa va fi cu industria farmaceutica, se va transforma total in urma unor descoperiri in domeniul medical. Multi medici vor ramane fara obiectul muncii si vor fi nevoiti sa faca alta specializare (rezidentiat). Ma gandesc la diabetologi si la oncologi, daca se rezolva si cu tratarea cancerului.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Thu Sep 22, 2016 9:55 am

Am recomandat tratamentul cu doze mari de B1 si altor persoane (rude, prieteni) si rezultatul a fost spectaculos.

Si nu te-ai oprit sa te intrebi de ce-ai atatia alcoolici in cercul de cunoscuti?

In prezent se merge pe orbecaiala. Se trateaza efectele bolilor, nu se actioneaza asupra cauzelo

Pai si tu propui acelasi lucru. Sa tratam efectele produse de factorii antitiaminici, nu cauza. Si chiar propunand eradicarea acestor factori (a bacteriilor care ii produc), tot ai trata doar un efect. Toata lumea stie ca de fapt cauza oricarei dereglari a organismului o reprezinta un conflict de viata nerezolvat.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Sep 22, 2016 10:24 am

E adevarat ce zici, ca prin doze mari de tiamina (0,5-1g pe zi, necesarul la omul sanatos fiind de numai 2mg) ajut corpul sa faca fata tiaminazelor. Dar tratamentul propus e legat de cauza bolii, pe cand chimicalele date de medici actioneaza altfel si fac mai mult rau. Chiar daca iti scazi tensiunea cu medicamentele clasice, boala evolueaza, arterele se intaresc de la hiperglicemie.

Si mai trebuie sa stii ca s-a stabilit ca printre diabeticii de tip II din Anglia, la cei veniti veniti din India frecventa bolii este de 3-5 ori mai mare decat la englezi. Pentru ca aia originari din lumea a 3-a, erbivori, adaptati la alimentatia saraca in nutrienti, au matele mult mai mari (ca volum total), cand trec pe alimentatie concentrata, cum e in Europa, "borhotul" din ei fermenteaza si acolo se dezvolta multe "minuni". Adica operatia de scutare a intestinului gros pare a fi o optiune corecta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Chingachgook » Thu Sep 22, 2016 11:30 am

ce specialitate ai?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Chingachgook » Thu Sep 22, 2016 11:35 am

M_Dan wrote: Multi medici vor ramane fara obiectul muncii si vor fi nevoiti sa faca alta specializare (rezidentiat). Ma gandesc la diabetologi si la oncologi, daca se rezolva si cu tratarea cancerului.



eu cred ca cu niste doze mari de tiamina se rezolva si chestia asta cu cancerul (e putin gonflata problema, nu e chiar asa dramtic cum se spune)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Thu Sep 22, 2016 12:24 pm

Aia de la diabet sa ramana gara obiectul muncii, in schimb sa prospere chirurgii ( incurajeza operatia de scurtare a intestinului gros).
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Sep 22, 2016 12:26 pm

Nici nu am spus ca se vindeca cancerul cu tiamina. Am sugerat ca daca se va descoperi leacul cancerului, oncologii, radioterapetii, etc vor ramane fara loc de munca. Asa e cand se schimba tehnologia. Gandeste-te ce bine o duceau ceasornicarii pe vremuri. Si electronistii castigau bani frumosi in anii '70-'80, inainte de invadarea pietei cu chinezareli ieftine, care nu merita sa fie reparate (nu sunt piese de schimb, nu e documentatie). Si mecanicii auto vor avea o deceptie personala cand se va generaliza automobilul electric, care e mai fiabil si mai simplu pe partea de motor si tractiune.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Thu Sep 22, 2016 12:28 pm

De ce vor ramane oncologii fara loc de munca? Cine le va face pacientilor tratamentul pt cancer?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Thu Sep 22, 2016 12:29 pm

Microsoft s-a anagajat da descopere un tratament pt cancer un urmatorii 10 ani.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Sep 22, 2016 12:31 pm

Voi alta treaba nu aveti, decat sa va luati de toti cei care posteaza ceva ? Am vazut ca sunteti prezenti la toate postarile. Parerea mea e ca aveti un efect negativ asupra prestigiului acestui forum. Sunteti rai ca tiaminazele, distrugeti.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Thu Sep 22, 2016 12:37 pm

Eu nu prea sunt cu vitaminele si poate din cauza asta,in schimb acum cred mai mult in enzime.
Am luat wobenzym timp de o luna 9 dj/zi si am avut scaun zilnic, chiar simteam o golire a colonului (cei mai vechi pe forum stiu ca am probleme cu tranzitul, sufeream de o constipatie severa, gen o data la 3 zile si atunci cu laxative si supozitoare).
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Sep 22, 2016 12:45 pm

Credeam ca de cancer o sa te ocupi tu, ca ai figura de om inteligent.


Cu cancerul e alta discutie, de care n-ati auzit.

Concluzia la care am ajuns, e ca aceasta boala cumplita apare in urma hibridizarii ADN intre celule umane si microbi, in special cei cu dezvoltare intracelulara, care sunt primii care pot sa interactioneze cu ADN-ul din nucleul celular, fiind si in mediu protejat de actiunea substantelor oxidante.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pathogenic_bacteria
Dar e nevoie si de a doua infectie, simultan, cu virusuri capabile sa indeplineasca functia de "catalizator", care sa taie din lantul ADN al bacteriei secventa de cod care asigura diviziunea celulara nelimitata si sa o introduca in ADN-ul celulei umane, sa o faca sa se inmulteasca nelimitat, ca bacteriile.
Am gasit pe Youtube un filmulet in care se ilustreaza intuitiv acest proces de hibridizare :
http://www.youtube.com/watch?v=8rXizmLjegI&NR=1
Problema cu celulele canceroase e ca se inmultesc nelimitat si ca nu sunt recunoscute de sistemul imunitar ca celule straine, sa le elimine. Celulele canceroase au peste 90% din ADN la fel ca celulele sanatoase si pacalesc sistemul imunitar.
Teoria cum ca factorii de mediu (radiatii, radicalii liberi, etc) ar produce mutatii in celulele umane, care ar duce la declansarea cancerului, sunt prostii. E ca si cum ai spune ca intrerupand brusc un program de calculator aflat in derulare, prin taierea alimentarii cu curent electric a procesorului, de miliarde de miliarde de ori, pana la urma s-ar scrie pe hard disk un cod care sa duca la ceva util, sa cante sau sa deseneze pisici.
Secventa de cod (din ADN) care controleaza inmultirea celulelor e destul de complicata si nu poate sa apara spontan decat dupa un numar inimaginabil de mare de incercari, nu in timpul vietii unui om. Natura a creat primele bacterii dupa miliarde de ani, nu in cativa ani.
Sper ca ati inteles cum vine treaba cu cancerul, macar la nivel de principiu. Detaliile sa le lasam sa le descopere aia care sunt platiti cu bani grei pentru treaba asta. Dar se pare ca nu-i duce capul suficient de bine. E multa spamuiala in literatura de specialitate, un haos total, concluzii trase aiurea.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Chingachgook » Thu Sep 22, 2016 1:37 pm

foarte interesant clipul de pe youtube. e o perspectiva interesanta ce merita exploatata.
totusi nu m-as avanta sa spun ca radiatiile nu dau cancer. exista niste studii care zic ca cancerul de piele e daca nu determinat macar influentat de radiatiile UV
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Sep 22, 2016 1:56 pm

Cancerul apare prin mecanismul de hibridizare ADN discutat anterior. De regula se cancerizeaza zonele unde colcaie microbii, in special cei cu dezvoltare intracelelara. Adica la colul uterin, prostata, intestinul gros, plamani, san (de la saliva barbatilor, care e la fel de plina cu bacterii ca la varan), etc. Insa poate sa apara oriunde exista posibilitatea sa se hibridizeze nucleele (ADN-ul) de la o celula sanatoasa cu una bacteriana. Radiatiile lezeaza celulele, le slabeste imunitatea (mecanismele de protectie) si favorizeaza hibridizarea. La fel si fortele mecanice (de forfecare) care rup lantul ADN. Si trecerea curentului electric, in impulsuri de mare intensitate, produce hibridizare ADN. Biologii folosesc aceasta tehnica la producerea de hibrizi (cartof cu rosie, etc). Se numeste electroporare.
https://en.wikipedia.org/wiki/Electroporation

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Chingachgook » Thu Sep 22, 2016 2:54 pm

multumesc, nu cunosteam conceptul de electroporare, suna interesant

dar ce microbi sunt la metastaseze intracerebrale? in creier nu avem de obicei microbi (iar atunci cand avem probabil vorbim despre encefalita). am vazut chiar ieri un pacient cu metastaze infra si supratentoriale cu valori ale crp normale.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Thu Sep 22, 2016 3:40 pm

Sstai un pic, cancerul de san e de la saliva barbatilor? Asta nu era "cancerul calugaritelor"?
Poti exclude definitiv determinismul hormonal?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Sep 22, 2016 5:30 pm

@andy gavrilescu
E de la microbi, nu conteaza sursa. Mai stii ce faceau si calugaritele ? Chlamydia Trachomatis aveau toate.

@Chingachgook
Fragmentele de ADN bacterian pot sa ajunga si la creier. Intr-o emisiune la radio, cineva zicea ca la mame se hibridizeaza unele celule (chiar din creier) cu fragmente ADN de la sot, prin intermediul copilului din pantec.

Un lucru este clar, ca o celula normala incepe sa se inmulteasca ca o bacterie numai dupa ce segmentul de cod genetic al ei (subrutina de calcul), care controleaza diviziunea celulara, este inlocuit cu cel de la bacterie. De la sine nu se poate face transformarea informatiei genetice. Si banuiesc ca toate bacteriile au acelasi tip de cod care asigura multiplicare. Ca Dumnezeu (Natura) nu era damblagiu sa faca un cod separat pentru milioanele de tipuri de bacterii. Daca ar fi asa, atunci s-ar simplifica munca celor pusi sa creeze arma mortala contra cancerului. Ar trebui sa sintetizeze un compus chimic care sa se ataseze exact la segmentul de cod respectiv (la gena) si sa-l inactiveze. S-ar crea astfel si cel mai puternic antibiotic, universal. Munca cercetatorilor ar consta, in prima faza, sa identifice (prin metode specifice) care este acel segment de cod.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Phat Skidz » Fri Sep 23, 2016 1:24 pm

Dar când iei prea multă vitamina B1 nu iese excesul prin pipi? Eu când fac asta (dacă iau Vitamax sau altele care au 1000% din doza recomandată de OMS) îmi miroase pipi-ul foarte puternic a B1. Sau intră întâi în corp, își face treaba (te scapă de toate Wernikele de prin corp), și apoi e eliminată ca atare prin pipi?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 4:30 pm

Dar când iei prea multă vitamina B1 nu iese excesul prin pipi?

====================================================

Asa este. Se elimina in maxim 5 ore, de asta trebuie sa iei de cel putin patru ori pe zi. Si mirosi tot a tiamina, inclusiv transpiratia si hainele de pe tine. Dar daca nu vrei sa ajungi la amputarea picioarelor sau la accident vascular, trebuie sa accepti acest inconvenient. Diabetul nu este tratat corect doar cu chimicalele care cresc debitul de insulina, sau cu injectii cu insulina. Am explicat care este mecanismul patologic.

A trata diabetul si boala hipertensiva ca pana acum, umbland la atenuarea simptomelor, nu la cauza, este total gresit.

Am sa-ti dau un exemplu de "tratament gresit", din alt domeniu.
Sa zicem ca ai un automobil pe benzina la care nu trage motorul si se supraincalzeste pentru ca merge "pe aer". Normal raportul intre aerul si benzina care intra in cilindri trebuie sa fie 14,5 la 1. Daca este aer in exces, frontul de flacara se propaga incet, arderea amestecului se prelungeste in destindere, flacara este in contact mult timp cu cilindri si motorul se supraincalzeste. Presupun ca stii cum merg motoarele pe benzina.
Un mecanic prost vede ca motorul se supraincalzeste si in loc sa regleze carburatia, forteaza sistemul de racire sa mearga mai tare. Cam asa fac diabetologii cand recomanda insulina sau antidiabetice orale. Nu umbla la cauza bolii, trateaza efectul. Cauza este nivelul prea scazut de tiamina, care la diabeticii este cu 75% mai mic decat la omul sanatos.

Cand iei B1 scade nivelul glucozei din sange pentru ca organismul poate sa o utilizeze. Ficatul o stocheaza (excesul) sub forma de glicogen. Din cauza ca glucoza este arsa ai temperatura mai mare si transpiri mai mult, respectiv devii putin intolerant la caldura. Asta uneori, nu tot timpul.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Fri Sep 23, 2016 4:54 pm

te pricepi la toate ca condurateanu.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 5:05 pm

Ai facut o gramada de afirmatii fara nicio dovada.

Ca sa ti le sprijini, ar trebui sa prezinti studii/dovezi credibile care sa demonstreze urmatoarele:

1. Faptul ca la diabetici nivelul de tiamina e cu 75% mai scazut ca la nediabetici.

2. Faptul ca asta e cauza bolii si nu o consecinta a ei sau un factor de confuzie.

3. Faptul ca tratamentul cu tiamina e eficient. Daca demonstrezi ca ceva (deficitul de tiamina) a produs un efect (diabetul), nu inseamna ca ai demonstrat si ca eliminarea factorului va duce la inversarea efectului.

4. Nu in ultimul rand, sa demonstrezi ca eficienta tratamentului pe care il propui (vorbim de control glicemic, complicatii micro si macrovasculare, greutate, mortalitate cardiovasculara si mortalitate generala, calitatea vietii, cost) e superioara tratamentului standard.


Pana una alta, cum explici faptul ca diabetul se vindeca in urma chirurgiei bariatrice?
Obezitatea e cauza principala a diabetului tip 2 si tratand-o (prin chirurgie bariatrica), diabetul este reversibil. Chiar si in cazul asta, e vorba de stadii incipiente, pentru ca in timp celula beta pancreatica isi consuma rezervele si procesul nu mai e reversibil. In orice caz, indiferent de stadiu, se obtine o reducere a nivelului de insulina si a medicatiei.
Si asta dovedit in studii clinice, nu in marturii anecdotice.

Asta iti cam desfiinteaza teoria. Eliminarea obezitatii vindeca diabetul, nu suplimentarea cu tiamina. Daca ar fi cum zici tu, operatia n-ar trebui sa vindece boala, pentru ca nu este inlaturata cauza pe care o propui. Dar o vindeca, pentru ca adevarata cauza e alta.
In plus, pacientii respectivi sufera de malabsorbtie vitaminica in urma interventiei, deci au mai mare risc de deficit de tiamina ca inainte. Si nu, nu se elimina nicio parte din intestinul gros.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Chingachgook » Fri Sep 23, 2016 6:15 pm

hai sa nu fim asa agresivi. omul a ridicat niste probleme cel putin interesante (ca sa nu zic mai mult...)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 7:02 pm

Eu v-am dat niste informatii utile, nu sunt arestat la Procuratura sa demonstrez ca sunt nevinovat. Voi nu cititi cu atentie, nu va documentati bine si doar sariti la mine.
Si de fapt informatiile erau pentru persoanele bolnave, mai putin pentru medici.

1. http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/sa ... bet-113429
Informatia e la liber. De multe ori concluziile sunt trase gresit, ca in bancul cu studentul medicinist si puricele.
http://mioritice.libertatea.ro/banc/15243/

2. Din moment ce glicemia scade semnificativ cand iei B1, la ambele tipuri de diabet, nu te pune pe ganduri ? Confuzie e in capul celor care nu pricep.

3. Daca tratamentul cu tiamina este eficient si netoxic, este de luat in calcul si daca n-ar fi deficitul de tiamina cauza diabetului. Dar sa stii de la mine ca glicemia mare este de la lipsa de tiamina. Se forteaza scaderea glicemiei cu insulina, dar nu este solutia corecta.

4. Eu nu imi castig existenta din articole publicate, sa fac statistici (cum e moda acum, ca la atat ii duce mintea). Faceti cheta (din spagi, din salariu) cumparati B1 (de 100mg sau de 250mg) de la Vitaking.ro, gasiti cativa bolnavi de diabet pe care sa testati si va convingeti ca ce am spus este 100% adevarat. Vedeti ca le scade glicemia atat de mult, ca pot sa faca hipoglicemie severa. Sa aiba tot timpul la ei glucoza sau zahar cubic.
Si nici nu sunt diabetolog sa-mi fac reclama. Sunt diabetic si hipertensiv. Si nu ma las numai in seama medicilor, ca sunt dezinteresati si slab pregatiti.

Eu sunt fizician, am aproape 60 de ani si am lucrat mult timp in laboratoare cu apatatura electronica (de masurat radiatii, de microunde, de corp solid, etc). Sunt inteligent, cred ca ati remarcat. Si va rog sa terminati cu baza la adresa mea. Am avut copilul grav bolnav, din malpraxis, si daca nu citeam mult si nu ma ducea mintea, acum era mort. El e destept. ca si mine. A luat locul 1 pe tara ONI. Si a lucrat la INTEL. Asa ca va rog sa discutati cu mine mai cu RESPECT.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 7:23 pm

Nu ma intelege gresit, nu e nimic personal.
Insa ca sa incepi un studiu trebuie intai sa ai o teorie plauzibila biolgic, niste argumente. Nu poti sa studiezi chiar orice iti trece prin cap, nu ar fi etic pentru pacientii implicati.

Faptul ca diabetul este vindecabil prin chirurgie bariatrica face teoria ta implauzibila. Atata timp cat nu te gandesti la o explicatie coerenta cu teoria ca deficitul de tiamina ar fi cauza diabetului, desigur.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 7:39 pm

@MumaPadurii
=============================
Eu nu fac studii. Ca nu imi trebuie la dosar. Am observat ceva, am citit ca sa ma lamuresc de niste treburi, mi-am pus mintea in functiune. Si am facut cunoscute observatiile personale, ca sa le fie utile celor suferinzi. Nu conduc colective de cercetare, nu am fonduri si aparatura la dispozitie. Si de fapt studiile pe care le fac astia de la noi din tara, din orice domeniu, sunt de toata jena, niste mascareli fara valoare, doar ca sa prinda bine la dosar. Ca sa faci cercetare adevarata trebuie sa te duca capul si sa te pasioneze domeniul respectiv. Nu prea e cazul la medicii de la noi.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 7:52 pm

Revin la problema cu diabetul.

Intrucat diabetul este produs de tiaminazele generate de microbii anaerobi din intestinul gros, este incorect regimul alimentar sarac in fructe si bazat mai mult pe proteine. Produce constipatie si duce la inmultirea excesiva a bacteriilor din intestine. Corect este sa luati tiamina in cantitate suficienta si din 5 in 5 ore. Si sa consumati multe fructe (prune, pere, struguri, pepeni, etc) care aduc si nutrienti si provoaca scaune dese. Cand luati tiamina nu mai este asa o problema cu consumul de dulciuri. Nu ma refer la cele concentrate. Eu chiar imi pun zahar in cana de ceai (de tei sau de menta cu musetel), cate trei lingurite. Insa inainte de masa iau B1 (100mg). Puteti sa experimentati daca aveti glucometru la dispozitie. Adica sa fiti activi, sa nu stati ca sacul pe cantar.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 7:59 pm

Faptul ca diabetul este vindecabil prin chirurgie bariatrica face teoria ta implauzibila.
========================================================================

E vindecabil, sau nu ? Nu crezi ca au tras niste concluzii gresite ? Daca umbla la sunca de pe burta, poate ca de acolo se elibereaza niste precursori ai tiaminei, stocati in lipide. O fi ca atunci cand umbli la glanda tiroida si se elibereaza brusc cantitati mari de tiroxina. Sau poate ca in grasime zace mama insulinei si cand o trezesti umbla prin corp cu musca in ureche.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 8:01 pm

tiamina nu e o vitamina liposolubila, de ce s-ar stoca in lipide?

si in orice caz, efectul n-ar dura decat 4-5 ore, nu? :D
dupa aia excesul de tiamina depozitata in sunca ar fi eliminat prin pipi si glicemia ar creste din nou :)
Last edited by Calico on Fri Sep 23, 2016 8:08 pm, edited 1 time in total.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby mihai_525 » Fri Sep 23, 2016 8:08 pm

voi sunteti normali la cap ce legatura are chirurgia metabolica cu grasimea?
America first

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 8:11 pm

da, si asta

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 8:33 pm

@MumaPadurii
tiamina nu e o vitamina liposolubila, de ce s-ar stoca in lipide?
---------------------------------------------------------------------------
Allitiaminele sunt liposolubile.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B1_analogue

Voi nu cititi nimic ? Ce faceti toata ziua, stati in baruri, pierdeti timpul cu fufele ?

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Fri Sep 23, 2016 8:37 pm

mai mult pe imed. eu de mult am vazut ca lipsea informatia pe aici.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 8:40 pm

@mihai_525

Domnii doctori au adus vorba. Eu acum am citit despre ce este chirurgia metabolica. Stiam de tehnicile astea, dar nu stiam ca le zice asa.
http://www.ponderas.ro/ro/spital/chirurgia-obezitatii/

Daca "vindeca" diabetul de tip II, e de la faptul ca fiind mai putin borhot in matele operatului, se dezvolta mai putine bacterii producatoare de tiaminaze si de alte porcarii care distrug (blocheaza) tiamina.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 8:44 pm

Si eu ma asteptam ca fac de medicina din Bucuresti sa aiba un forum mai stiintific. Medicii s-au ajuns si nu le pasa, studentii se streseaza doar in sesiune. Banii curg oricum, ca balta e mare si e peste destul.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 8:52 pm

M_Dan wrote:@MumaPadurii
tiamina nu e o vitamina liposolubila, de ce s-ar stoca in lipide?
---------------------------------------------------------------------------
Allitiaminele sunt liposolubile.

Ah, eu credeam ca vorbim de oameni, nu de usturoi.

In orice caz, chiar daca s-ar depozita in grasime (ceea ce nu se intampla), de ce nu se elimina apoi rapid prin pipi, odata eliberata?
In plus, cum a subliniat si colegul mihai, in operatia bariatrica nu se manipuleaza grasimea.
Moreover, in operatiile in care se manipuleaza grasimea, ca lipoplastia, nu se intalneste acest efect de vindecare a diabetului.

Deci nu e manipularea grasimii.
Atunci? De ce se vindeca diabetul fara tiamina? In afara de explicatia evidenta ca nu deficitul de tiamina e cauza lui.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 8:56 pm

Daca "vindeca" diabetul de tip II, e de la faptul ca fiind mai putin borhot in matele operatului, se dezvolta mai putine bacterii producatoare de tiaminaze si de alte porcarii care distrug (blocheaza) tiamina

diabetul este produs de tiaminazele generate de microbii anaerobi din intestinul gros


ce treaba are operatia metabolica cu intestinul gros?

ai spus ca vinovata e flora anaeroba din colon si ai propus ca tratament rezectia colonului
ch bariatrica rezeca intestinul si stomacul (sau doar stomacul) si dupa aceasta operatie riscul e de proliferare a florei anaerobe, deci invers
+ malabsorbtia vitaminica

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 9:19 pm

Hai sa nu ne mai ciondanim si sa trecem la treburi mai utile. Eu stiu cum se poate obtine un preparat ieftin cu care sa se dea in cap bacteriilor anaerobe din intestine. Gasiti-mi un individ cu bani si dispus sa incerce o afacere de tipul asta. Merita sa fie incercata metoda, macar pentru confirmarea faptului ca diabetul si hipertensiunea au cauza tiaminazele produse in intestine.
Am nevoie de cateva incaperi, de instalatii de vid preliminar, de etuve etanse incalzite la 250 grade (pentru degazare in vid), de tuburi cu gaze sub prsiune si de tevi, etc. Nu dezvalui metoda pe net. Potentialul financiar este urias, daca luam in calcul numarul enorm de bolnavi.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Fri Sep 23, 2016 9:30 pm

Bo$$, tu citesti topicul asta?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 9:31 pm

@MumaPadurii
...op. bariatrica rezeca intestinul si stomacul (sau doar stomacul) si dupa aceasta operatie riscul e de proliferare a florei anaerobe....
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tie nu-ti trece prin cap, ca astia operati au burta mai supta, cu mai putin borhot in mate ? Asta ar fi o incercare de explicatie. Sau poate ca dupa operatie li se ard grasimile si din tesutul gras se elibereaza niste chestii, iar cand se termina alea diabetul revine.
Nu mai bate campii cu toate prostiile si fa experimentul cu tiamina. Vorbeste cu un diabetolog sa incerce pe niste pacienti, cu acordul lor. Singurele impedimente sunt costul vitaminei si hipoglicemia mai frecventa.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests