Bitcoin

coltzul cu dileme
MumaPadurii
addicted
addicted

Bitcoin

Postby MumaPadurii » Fri Mar 18, 2016 9:34 am

In ultima vreme tot aud despre bitcoin. Ce parere aveti, reprezinta moneda viitorului?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Re: Bitcoin

Postby Melania » Tue Mar 29, 2016 2:42 am

Cred ca esti de obicei sufletul petrecerii.
De profesie arhitecta.
Pentru sfaturi medicale si consultatii adresati-va medicului.

UnderTaken
junior
junior

Postby UnderTaken » Tue Mar 29, 2016 4:11 pm

dupa mine se utilizeaza mai mult pe deep web decat pentru tranzactii legale doar ca nu sa fi urmarit de politie,dar pare totusi destul de interesant

mertin
elder
elder

Postby mertin » Sun Apr 03, 2016 7:58 pm

Raspund dupa, ma duc la film.

mertin
elder
elder

Postby mertin » Tue Apr 05, 2016 10:52 am

pe scurt , e o chestie piramidala, gen caritas, cumperi un aparat, il bagi in priza, asta face niste calcule(care nu folosesc nimanui) "mineaza" si uite asa iti produce bani(bitcoin), bani veniti de unde???
castigurile par mari, in realitate nu sunt, un aparat performant, "miner", costa si 10.000 $, in 2-3 luni banii investiti sunt recuperati din monedele bitcoin minate, suna bine, nu? nu...
la fiecare 2 spt, dificultatea calculelor se dubleaza, intr-o luna minerul isi reduce eficienta la 25%, etc
livrarea aparatelor capabile nu se face imediat, ci dupa 3, chiar 6 luni, need I say more?
in stoc se gasesc numai aparate ieftine, dureaza o vesnicie sa minezi 1 bitcoin, daca il faci si pe ala

si atunci?

atunci...castigurile sunt mici, altfel acest caritas nu ar avea fundament, s-ar prabusi si nimeni nu ar mai investi, pierd cei de la nivel mic, care pentru 50 de $ sau mai mult nu-si fac probleme
castiga mai mult cei care au foarte multi bani, au o companie, produc aceste aparate si le pun la lucru imediat
acum ceva ani bitcoin ajunsese la 1200 $, acum e 400 si ceva, e clar ca entuziasmul s-a mai redus, pe de alta parte toata lumea se teme, de ce? pentru ca guvernele stau cu ochii pe bitcoin, pana la urma e un instrument monetar nereglementat, etc, oricand pot aparea schimbari

totusi, bitcoin are o mare importanta, e un experiment pana la urma din care se pot trage concluzii bune sau rele, o moneda virtuala care va ramane in istorie si care, cine stie, unde poate duce

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Jan 13, 2021 2:50 pm

Cel mai neghiob pamantean lol. Comisarul le zice bine.
https://www.comisarul.ro/articol/asta-a ... 81663.html
De profesie arhitecta.
Pentru sfaturi medicale si consultatii adresati-va medicului.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed Jan 13, 2021 4:23 pm

E Caritas curat. Are si baiatul meu 0,3 bitcoin si nu vrea sa-i transforme in dolari si sa-si cumpere ceva util (un laptop nou etc). Trebuie sa stii cand sa te retragi din schema asta piramidala.

Return to “Discutii pe bune”