Lovitura coloana cervicala

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Lovitura coloana cervicala

Postby Chingachgook » Fri Jan 16, 2015 11:59 pm

Tie cand iti spune baiatul de la spalatoria auto "da shefule" te crezi shef?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Lovitura coloana cervicala

Postby jomil » Sat Jan 17, 2015 9:41 am

kooksee wrote:Ce astepti sa vezi la rmn?



sa mor io, esti pasta de linte :)

Tu de dg diferential ai auzit? Sper ca noua ta specialitate nu are nimic de-a face cu clinica.

De obicei cand iti vine un pac. cu complaints d'astea flu, nu poti sa pui degetul pe diagnostic, decat daca esti "genial" si in plus ai noroc la loterie. De aia faci in cap o lista de dg dif. vezi care e cel mai frecvent si probabil si recomanzi investigatii care sa loveasca "larg" si sa iti permita sa restrangi dg.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Lovitura coloana cervicala

Postby jomil » Sat Jan 17, 2015 9:48 am

Pare redundant ce am zis mai sus, apoi am citit pana la capat si vad ca Melania ti-a explicat deja.

Vad o neta diferenta intre Melania (care nuj ce spec. are) si un mefisto-chirurgo-radiolog :) Esti pe drumul cel bun, K! Radiologia ti se potriveste. Invata patterns, memoreaza imagini si ai sanse mari sa intri in istoria radiologiei germane.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Lovitura coloana cervicala

Postby alimori » Sat Jan 17, 2015 1:52 pm

adrian o sa se convinga ca are ceva grav.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Lovitura coloana cervicala

Postby Chingachgook » Sat Jan 17, 2015 6:49 pm

Jomil esti proasta cu ciucuri. Nu degeaba ai picat usmle-urile alea. Cand trimiti un pacient la rmn trebuie sa spui exact ce suspicionezi. Sunt secvente diferite. Radiologul da niste diagnostice diferentiale pe baza secventelor pe care le are, secvente care la randul lor au fost alese pe baza datelor clinice pe care le da clinicianul.
Nu e ca la roentgenurile alea cu care esti tu obisnuita, faci poza si peste o saptamana cand iti vin alte idei te uiti din nou. Rezuma-te la tratat pneumonii. Pe o scala a incompetentei esti doar putin deasupra lui marmotul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Lovitura coloana cervicala

Postby Melania » Sat Jan 17, 2015 7:23 pm

jomil wrote:Pare redundant ce am zis mai sus, apoi am citit pana la capat si vad ca Melania ti-a explicat deja.

Vad o neta diferenta intre Melania (care nuj ce spec. are) si un mefisto-chirurgo-radiolog :) Esti pe drumul cel bun, K! Radiologia ti se potriveste. Invata patterns, memoreaza imagini si ai sanse mari sa intri in istoria radiologiei germane.

Pai medicina e 90% pattern recognition, restul e aplicat protocoale.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Lovitura coloana cervicala

Postby jomil » Sun Jan 18, 2015 1:30 am

kooksee wrote:Jomil esti proasta cu ciucuri. Nu degeaba ai picat usmle-urile alea. Cand trimiti un pacient la rmn trebuie sa spui exact ce suspicionezi. Sunt secvente diferite. Radiologul da niste diagnostice diferentiale pe baza secventelor pe care le are, secvente care la randul lor au fost alese pe baza datelor clinice pe care le da clinicianul.
Nu e ca la roentgenurile alea cu care esti tu obisnuita, faci poza si peste o saptamana cand iti vin alte idei te uiti din nou. Rezuma-te la tratat pneumonii. Pe o scala a incompetentei esti doar putin deasupra lui marmotul.


scuze, ti-am timsi din greseala PM.


Pai la asta un caz ca asta ai spune evident ca vrei sa excluzi MS...nu m-am gandit ca iti trebe desen ca sa te gandesti de ce ar vrea un doc. sa faca RMN unuia cu asemenea complaints.

Dar pe biletul de RMN pun evident ori ce caut daca ma astept doar sa confirm dg cu RMNul, ori ce e frecvent si vreau sa exlcud, daca mi se pare ca totusi nu se loveste bine cu clinica sau anamneza. In fine, pierd timpul cu tine. Tu ai inca gandire d'asta basic, de radiolog putzoi: "Dom'le, nuj ce vad, zi tu clar ce cauti si iti exclud poate".
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Lovitura coloana cervicala

Postby jomil » Sun Jan 18, 2015 1:34 am

Melania wrote:
jomil wrote:Pare redundant ce am zis mai sus, apoi am citit pana la capat si vad ca Melania ti-a explicat deja.

Vad o neta diferenta intre Melania (care nuj ce spec. are) si un mefisto-chirurgo-radiolog :) Esti pe drumul cel bun, K! Radiologia ti se potriveste. Invata patterns, memoreaza imagini si ai sanse mari sa intri in istoria radiologiei germane.

Pai medicina e 90% pattern recognition, restul e aplicat protocoale.


Apai io am fost cat se poate de srioasa cu sfatul dat lui K, cu recunoasterea patternurilor. K nu e prost, e doar blocat in adoratia proprie. Plus ca e un tip curios, asta e bine. Daca scapa de adoratie chiar are sanse sa ajunga un radiolog excelent. Parerea mea.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Lovitura coloana cervicala

Postby mihai_525 » Sun Jan 18, 2015 8:53 am

iar face jomil judecati de valoare e halucinant
America first

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Lovitura coloana cervicala

Postby jomil » Sun Mar 06, 2016 8:47 pm

Buy Lithium
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests