rezidentiat 2005

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Mon Oct 03, 2005 5:19 pm

Asa cum unii nu vor sa se amane tot asa sunt altii care vor sa se amane. De ce nu ne putem respecta opiniile reciproc?
Si la faza cu metodologia vinerea asta...chiar poate cineva sa spuna sigur ca o sa se publice?Asa am asteptat si saptamana trecuta....

LordGod
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Jun 09, 2004 11:04 am
Location: La produs...
Contact:

Postby LordGod » Mon Oct 03, 2005 6:18 pm

daca nu apare saptamana asta...apare cealalta.... oricum nu conteaza... is varza baietii... acusi vom vedea binecunoscutele heirupisme...apare metodologia...apar locurile....inscrieri rapid, examen rapid, scandal scurt si acoperit....repartitie rapida....FINAL FERICIT...pentru unii... :evil:
[url="http://www.valfir.com"]Valfir.com[/url] [url="http://www.evoscience.com"]Evoscience[/url]

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Mon Oct 03, 2005 6:36 pm

In the end....tot ce conteaza e ca trebuie sa tocim materia asta bibliografia asta care ne-au bagat-o ei pe gat caci alte optiuni nu avem, (ma refer la medic in Romania) si nu ne convine ca nu sunt locuri destule pentru toti, ca salariile sunt vai de ele, ca departajarea se face pe toceala si nu pe medicina si toata frustrarea care se aduna o dam afara "vorbind" intre noi pe un forum.....despre ce tare ne enerveaza ca ei nu au publicat inca locurile....o prostie. Pe mine cel mai tare ma enerveaza ca UMF-urile din toata tara nu stiu cum sa atraga cat mai multi studenti, sa le ia banii prin diferite taxe si dupa ce se termina 6 ani...m....u....i.....e.....face fiecare ce poate, pe ei nu-i mai intereseaza

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Mon Oct 03, 2005 9:50 pm

Daca s-a anuntat si la radio ca rezi este pe 20 noiembrie si s-a anuntat si impartirea pe centre, dar "pt alte detalii accesati pagina http://www.rezidentiat2005.ro.." :evil: inseamna ca este oficiala treaba? :?:

kENZO
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Mar 23, 2005 2:50 pm

Postby kENZO » Mon Oct 03, 2005 11:30 pm

Poate cineva sa-mi zica si mie exact ce scrie pe certificatul ala medical, ce parafe sunt, cate si de la cine.Exact!Pls

User avatar
nerevarine
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Aug 15, 2005 8:58 pm
Location: cluj-napoca

Postby nerevarine » Tue Oct 04, 2005 8:25 am

nu vreau sa-mi dau drumul la nevroza, dar cu grile la prima vedere cam cati o sa fie cei ce se vor consola cu medicina de familie? greu de crezut ca la prima vedere o sa fie ft. multi peste 500 care sa nu ia specialitate....poate asta era si ideea, sa nu fie prea mare imbulzeala pe MF ca n-au cum introduce atatia in sistem dintr-un foc :evil: :evil: :evil:
ce ziceti?

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

smth

Postby Gongul » Tue Oct 04, 2005 8:32 am

Salut!
As avea si eu de spus cate ceva:
- ca si anul trecut pe forum apar certuri si jigniri care realmente nu isi au locul.....fiecare are dreptul la o opinie si acest lucru trebuie respectat! Din pacate suntem cunoscuti ca ne muscam de fund unde si cum apucam si realmente tind sa cred ca asta ne caracterizeaza! N-am sa inteleg niciodata de ce trebuie sa fie asa!
- referitor la lege: examenul de rezidentiat este un concurs national ale carui aspecte, in mod normal, trebuie publicate in monitorul oficial! Trebuie sa stiti ca toate termenele legale au fost incalcate(publicare programa, metodologie, data de concurs(cea de pe 20 Nov NU e oficiala; VM nu e oficial, fratilor), publicarea metodologiei, inscrieri).
Asta nu e neaparat o problema.....o sa zica ca inscrierile au loc in perioada 15 sept-15 oct si noi o sa zicem ce bine ca ne inscriem. Le permitem sa se incadreze in termene legale ilegal practic!
- problema, dupa parerea mea, este ca noi stam acum ca niste oi(nu o luati ad literam si nu va simtiti jigniti pentru ca va respect mai mult decat credeti pe toti), iar cand ciobanul Cocu ne va invita la transhumanta o sa ne bulucim cu totii pe poarta/inscrieri, o sa ne calcam pe capete si o sa ne facem viata amara unul altuia!
Se stie ca nu facem nimic in privinta asta si e clar ca ei pe asta mizeaza!
- inca ceva: eu am trimis mail pe mai toate adresele de la minister si perfmed si alea de pe site-ul oficial, dar nu am primit absolut nici un raspuns! I-am intrebat cum e cu legea si de ce trebuie sa fie asa!
- in legatura cu adeverinta pentru rezi nu va mai agitati atat: va duceti in SUUB de exemplu, platiti la ghiseele alea din ambulator si acolo vi se spune de unde trebuie sa luati parafe si stampile(psihiatrie, med muncii sin inca una parca).....pe mine m-a amuzat ca tipa de la psihiatrie ne-a pus sa scriem pe spatele adeverintei:"declar pe propria raspundere ca nu consum alcool si nici droguri".....asta ca sa vedeti ca si in aceasta privinta lucrurile sunt de ***.....nu pot sa nu-mi aduc aminte de lichidarea din faculta cand am mers cu o foaie in mana in zece mii de locuri unde oamenii nici macar nu se uitau pe ceva inainte sa-ti puna stampila ca e ok(si fie vorba intre noi eu aveam de dat vreo 3 carti de prin anul 3)
Imi cer scuze anticipat celor ce se vor simti jigniti de cuvintele mele! Nu aveti de ce pentru ca nu am nimic cu nimeni!
Concluzionand am sa citez un mare clasic in viata: "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!"
Numai bine!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Tue Oct 04, 2005 9:17 am

Si ce putem face? Are cineva vreo idee?...macar un protest pasnic ceva care sa atraga atentia......daca am merge duminica fiecare dintre noi in piata centrala din orasele in care ne gasim? orice oras are o piata nu?....protest la scara larga nu cred ca putem organiza pt ca suntem imprastiati prin tara, dar o faza de genul asta mie mi-ar conveni.....deci nu miting sau ceva...pur si simplu o plimbare prin centrul orasului fiecaruia....o plimbare a celor nemultumiti de ce se intampla anul acesta la rez....si poate daca atragem atentia presei se intampla ceva.... :twisted:

andreeamunteanu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 13, 2005 6:14 pm
Location: cluj
Contact:

Postby andreeamunteanu » Tue Oct 04, 2005 9:38 am

n-ar fi o idee rea..numa sa ne adunam suficienti cat sa atragem atentia.....
Eu is anu 6 (cj) dar cred ca ar fi benefic si pentru noi daca ne-am alatura voua celor care va confruntati acum cu cel mai prost organizat concurs de rezi ...la gandul si in speranta ca rezidentiatu de anu viitor nu-l va intrece pe cel de anu asta in dezorganizare!
Multa bafta tuturor si nervi de otel!

PS pt gongul: mare adevar ai grait ...cat despre citatul din marele clasic in viata...toata stima :lol:

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Re: smth

Postby Darla » Tue Oct 04, 2005 11:18 am

[quote="Gongul"]Salut!
As avea si eu de spus cate ceva:
- ca si anul trecut pe forum apar certuri si jigniri care realmente nu isi au locul.....fiecare are dreptul la o opinie si acest lucru trebuie respectat! Din pacate suntem cunoscuti ca ne muscam de fund unde si cum apucam si realmente tind sa cred ca asta ne caracterizeaza! N-am sa inteleg niciodata de ce trebuie sa fie asa!

ai dreptate...io imi retrag cuvintele aruncate ....si si muscatul de fund.... :wink: ....
e intemeiat ce spui tu si chiar si ce a spus george M (parca asa era) doar ca personal nu vreau sa aud de prelungiri....de vreo 8 luni is ca in inchisoare...harry toata ziua buna ziua....si stiu ca nu sunt singura.....subscriu la orice fel de proteste....sunt intemeiate ,dar nu vreau sa se mai lungeasca nici cu o ora calvarul asta....

gata...m-am imbunat :D

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Tue Oct 04, 2005 11:24 am

andreeamunteanu wrote:la gandul si in speranta ca rezidentiatu de anu viitor nu-l va intrece pe cel de anu asta in dezorganizare!

:lol: In 2002 au schimbat radical programa de pe chirurgie; in 2003 au dat numai din grile publicate; in 2004 l-au amanat; in 2005 se poarta de parca nici n-ar fi. Ma intreb ce-or sa mai scorneasca la anul.

georgeM
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Oct 03, 2005 8:35 am

Re: smth

Postby georgeM » Tue Oct 04, 2005 12:43 pm

Darla wrote:io imi retrag cuvintele aruncate ....si si muscatul de fund.... :wink: ....
e intemeiat ce spui tu si chiar si ce a spus george M (parca asa era) doar ca personal nu vreau sa aud de prelungiri....de vreo 8 luni is ca in inchisoare...harry toata ziua buna ziua....si stiu ca nu sunt singura.....subscriu la orice fel de proteste....sunt intemeiate ,dar nu vreau sa se mai lungeasca nici cu o ora calvarul asta....

gata...m-am imbunat :D


Imi pare bine ca ai revenit la sentimente mai bune! Si eu sunt de acord ca unele discutii nu-si au locul aici, motiv pentru care, dupa cum probabil ai observat, eu am renuntat la a polemiza pe acelasi subiect.
Eu sustineam o idee, un principiu, si nicidecum amanarea rezidentiatului in sine, asta fiind doar o consecinta; pe tine te-a deranjat tocmai asta si, dupa cum singura afirmi, din motive personale (nu vrei sa auzi de ...). De apreciat ca de 8 luni stai cu Harri in mana; asta inseamna ca vei lua printre primii 10 indiferent daca se da maine sau in ianuarie; la fel cum adevarat e ca cine nu a invatat pana acum, putin probabil ca o va face de aici mai departe.
Succes mult in continuare.

georgeM
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Oct 03, 2005 8:35 am

Re: smth

Postby georgeM » Tue Oct 04, 2005 12:59 pm

Gongul wrote:Salut!
As avea si eu de spus cate ceva:
- ca si anul trecut pe forum apar certuri si jigniri care realmente nu isi au locul.....fiecare are dreptul la o opinie si acest lucru trebuie respectat! Din pacate suntem cunoscuti ca ne muscam de fund unde si cum apucam si realmente tind sa cred ca asta ne caracterizeaza! N-am sa inteleg niciodata de ce trebuie sa fie asa!
- referitor la lege: examenul de rezidentiat este un concurs national ale carui aspecte, in mod normal, trebuie publicate in monitorul oficial! Trebuie sa stiti ca toate termenele legale au fost incalcate(publicare programa, metodologie, data de concurs(cea de pe 20 Nov NU e oficiala; VM nu e oficial, fratilor), publicarea metodologiei, inscrieri).
Asta nu e neaparat o problema.....o sa zica ca inscrierile au loc in perioada 15 sept-15 oct si noi o sa zicem ce bine ca ne inscriem. Le permitem sa se incadreze in termene legale ilegal practic!
- problema, dupa parerea mea, este ca noi stam acum ca niste oi(nu o luati ad literam si nu va simtiti jigniti pentru ca va respect mai mult decat credeti pe toti), iar cand ciobanul Cocu ne va invita la transhumanta o sa ne bulucim cu totii pe poarta/inscrieri, o sa ne calcam pe capete si o sa ne facem viata amara unul altuia!
Se stie ca nu facem nimic in privinta asta si e clar ca ei pe asta mizeaza!
- inca ceva: eu am trimis mail pe mai toate adresele de la minister si perfmed si alea de pe site-ul oficial, dar nu am primit absolut nici un raspuns! I-am intrebat cum e cu legea si de ce trebuie sa fie asa!

Perfect de acord cam cu tot ce ai zis tu, cu doua mici observatii:
-de unde ai luat tu "termenele legale"?;exista asa ceva?;unde sunt publicate?
-VM nu e chiar "neoficial",tinand cont ca acolo se publica tematica si bibliografia fara a mai fi inclusa intr-un ordin ministerial si publicata in Monitorul Oficial(vezi spre exemplu cum s-au desfasurat lucrurile anul trecut);in plus,VM si chiar site-ul http://www.rezidentiat2004.ro sunt citate de decretul privind metodologia de anul trecut.
Iata ce am gasit eu referitor la rezidentiat,cu mentiunea ca sunt din Ordinul M.S. nr. 758/2004, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 719/10.08.2004,in legatura cu organizareaa rezidentiaatului 2004:
"8.1. Înscrierile la concurs se fac la sediile directiilor de sanatate publica judetene sau a municipiului Bucuresti din momentul aparitiei in presa a publicatiei de concurs si se termina cu 25 zile înaintea concursului.

8.2. Publicatia de concurs va cuprinde urmatoarele:
o data , locul si ora desfasurarii concursului;
o conditii de participare ;
o locul si perioada de înscriere ;
o numarul de locuri ;
o informatii generale
."

"CAPITOLUL IX
PROBLEME DE ORGANIZARE

25. Pentru buna desfasurare a concursului de rezidentiat se stabilesc o serie de grupuri de lucru pentru îndeplinirea urmatoarelor obligatii:

- publicarea tematicii de concurs si a bibliografiei ca si a metodologiei de desfasurare a concursului; coordonator este presedintele comisiei comune centrale de rezidentiat ;
- stabilirea numarului de locuri pe profile, grupe de specialitati si centre de pregatire; conform prevederilor legale ;
....
- crearea unei pagini de web pe Internet in care se vor publica toate informatiile nesecrete legate de concurs (distributia pe sali a candidatilor, locul de afisare a acestor date, instructiuni pentru candidati, punctaje obtinute, cataloagele finale in ordinea clasificarii etc.); responsabil CNPPMFAPSSAM
- alegerea locurilor publicate la rezidentiat si a centrelor de pregatire, responsabil presedintele comisiei comune centrale;"

Informatiile sunt luate de pe http://rezidentiat.perfmed.ro/rezidenti ... logie.html.

georgeM
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Oct 03, 2005 8:35 am

Re: smth

Postby georgeM » Tue Oct 04, 2005 12:59 pm

Gongul wrote:Salut!
As avea si eu de spus cate ceva:
- ca si anul trecut pe forum apar certuri si jigniri care realmente nu isi au locul.....fiecare are dreptul la o opinie si acest lucru trebuie respectat! Din pacate suntem cunoscuti ca ne muscam de fund unde si cum apucam si realmente tind sa cred ca asta ne caracterizeaza! N-am sa inteleg niciodata de ce trebuie sa fie asa!
- referitor la lege: examenul de rezidentiat este un concurs national ale carui aspecte, in mod normal, trebuie publicate in monitorul oficial! Trebuie sa stiti ca toate termenele legale au fost incalcate(publicare programa, metodologie, data de concurs(cea de pe 20 Nov NU e oficiala; VM nu e oficial, fratilor), publicarea metodologiei, inscrieri).
Asta nu e neaparat o problema.....o sa zica ca inscrierile au loc in perioada 15 sept-15 oct si noi o sa zicem ce bine ca ne inscriem. Le permitem sa se incadreze in termene legale ilegal practic!
- problema, dupa parerea mea, este ca noi stam acum ca niste oi(nu o luati ad literam si nu va simtiti jigniti pentru ca va respect mai mult decat credeti pe toti), iar cand ciobanul Cocu ne va invita la transhumanta o sa ne bulucim cu totii pe poarta/inscrieri, o sa ne calcam pe capete si o sa ne facem viata amara unul altuia!
Se stie ca nu facem nimic in privinta asta si e clar ca ei pe asta mizeaza!
- inca ceva: eu am trimis mail pe mai toate adresele de la minister si perfmed si alea de pe site-ul oficial, dar nu am primit absolut nici un raspuns! I-am intrebat cum e cu legea si de ce trebuie sa fie asa!

Perfect de acord cam cu tot ce ai zis tu, cu doua mici observatii:
-de unde ai luat tu "termenele legale"?;exista asa ceva?;unde sunt publicate?
-VM nu e chiar "neoficial",tinand cont ca acolo se publica tematica si bibliografia fara a mai fi inclusa intr-un ordin ministerial si publicata in Monitorul Oficial(vezi spre exemplu cum s-au desfasurat lucrurile anul trecut);in plus,VM si chiar site-ul http://www.rezidentiat2004.ro sunt citate de decretul privind metodologia de anul trecut.
Iata ce am gasit eu referitor la rezidentiat,cu mentiunea ca sunt din Ordinul M.S. nr. 758/2004, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 719/10.08.2004,in legatura cu organizareaa rezidentiaatului 2004:
"8.1. Înscrierile la concurs se fac la sediile directiilor de sanatate publica judetene sau a municipiului Bucuresti din momentul aparitiei in presa a publicatiei de concurs si se termina cu 25 zile înaintea concursului.

8.2. Publicatia de concurs va cuprinde urmatoarele:
o data , locul si ora desfasurarii concursului;
o conditii de participare ;
o locul si perioada de înscriere ;
o numarul de locuri ;
o informatii generale
."

"CAPITOLUL IX
PROBLEME DE ORGANIZARE

25. Pentru buna desfasurare a concursului de rezidentiat se stabilesc o serie de grupuri de lucru pentru îndeplinirea urmatoarelor obligatii:

- publicarea tematicii de concurs si a bibliografiei ca si a metodologiei de desfasurare a concursului; coordonator este presedintele comisiei comune centrale de rezidentiat ;
- stabilirea numarului de locuri pe profile, grupe de specialitati si centre de pregatire; conform prevederilor legale ;
....
- crearea unei pagini de web pe Internet in care se vor publica toate informatiile nesecrete legate de concurs (distributia pe sali a candidatilor, locul de afisare a acestor date, instructiuni pentru candidati, punctaje obtinute, cataloagele finale in ordinea clasificarii etc.); responsabil CNPPMFAPSSAM
- alegerea locurilor publicate la rezidentiat si a centrelor de pregatire, responsabil presedintele comisiei comune centrale;"

Informatiile sunt luate de pe http://rezidentiat.perfmed.ro/rezidenti ... logie.html.

georgeM
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Oct 03, 2005 8:35 am

Re: smth

Postby georgeM » Tue Oct 04, 2005 1:01 pm

Gongul wrote:Salut!
As avea si eu de spus cate ceva:
- ca si anul trecut pe forum apar certuri si jigniri care realmente nu isi au locul.....fiecare are dreptul la o opinie si acest lucru trebuie respectat! Din pacate suntem cunoscuti ca ne muscam de fund unde si cum apucam si realmente tind sa cred ca asta ne caracterizeaza! N-am sa inteleg niciodata de ce trebuie sa fie asa!
- referitor la lege: examenul de rezidentiat este un concurs national ale carui aspecte, in mod normal, trebuie publicate in monitorul oficial! Trebuie sa stiti ca toate termenele legale au fost incalcate(publicare programa, metodologie, data de concurs(cea de pe 20 Nov NU e oficiala; VM nu e oficial, fratilor), publicarea metodologiei, inscrieri).
Asta nu e neaparat o problema.....o sa zica ca inscrierile au loc in perioada 15 sept-15 oct si noi o sa zicem ce bine ca ne inscriem. Le permitem sa se incadreze in termene legale ilegal practic!
- problema, dupa parerea mea, este ca noi stam acum ca niste oi(nu o luati ad literam si nu va simtiti jigniti pentru ca va respect mai mult decat credeti pe toti), iar cand ciobanul Cocu ne va invita la transhumanta o sa ne bulucim cu totii pe poarta/inscrieri, o sa ne calcam pe capete si o sa ne facem viata amara unul altuia!
Se stie ca nu facem nimic in privinta asta si e clar ca ei pe asta mizeaza!
- inca ceva: eu am trimis mail pe mai toate adresele de la minister si perfmed si alea de pe site-ul oficial, dar nu am primit absolut nici un raspuns! I-am intrebat cum e cu legea si de ce trebuie sa fie asa!

Perfect de acord cam cu tot ce ai zis tu, cu doua mici observatii:
-de unde ai luat tu "termenele legale"?;exista asa ceva?;unde sunt publicate?
-VM nu e chiar "neoficial",tinand cont ca acolo se publica tematica si bibliografia fara a mai fi inclusa intr-un ordin ministerial si publicata in Monitorul Oficial(vezi spre exemplu cum s-au desfasurat lucrurile anul trecut);in plus,VM si chiar site-ul http://www.rezidentiat2004.ro sunt citate de decretul privind metodologia de anul trecut.
Iata ce am gasit eu referitor la rezidentiat,cu mentiunea ca sunt din Ordinul M.S. nr. 758/2004, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 719/10.08.2004,in legatura cu organizareaa rezidentiaatului 2004:
"8.1. Înscrierile la concurs se fac la sediile directiilor de sanatate publica judetene sau a municipiului Bucuresti din momentul aparitiei in presa a publicatiei de concurs si se termina cu 25 zile înaintea concursului.

8.2. Publicatia de concurs va cuprinde urmatoarele:
o data , locul si ora desfasurarii concursului;
o conditii de participare ;
o locul si perioada de înscriere ;
o numarul de locuri ;
o informatii generale
."

"CAPITOLUL IX
PROBLEME DE ORGANIZARE

25. Pentru buna desfasurare a concursului de rezidentiat se stabilesc o serie de grupuri de lucru pentru îndeplinirea urmatoarelor obligatii:

- publicarea tematicii de concurs si a bibliografiei ca si a metodologiei de desfasurare a concursului; coordonator este presedintele comisiei comune centrale de rezidentiat ;
- stabilirea numarului de locuri pe profile, grupe de specialitati si centre de pregatire; conform prevederilor legale ;
....
- crearea unei pagini de web pe Internet in care se vor publica toate informatiile nesecrete legate de concurs (distributia pe sali a candidatilor, locul de afisare a acestor date, instructiuni pentru candidati, punctaje obtinute, cataloagele finale in ordinea clasificarii etc.); responsabil CNPPMFAPSSAM
- alegerea locurilor publicate la rezidentiat si a centrelor de pregatire, responsabil presedintele comisiei comune centrale;"

Informatiile sunt luate de pe http://rezidentiat.perfmed.ro/rezidenti ... logie.html.

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

answer

Postby Gongul » Tue Oct 04, 2005 2:24 pm

salut!
george M
Pai un raspuns ti l-ai dat singur aproape: inscrierile trebuie sa se incheie cu 25 de ile inainte de concurs (adica 26 octombrie), iar inscrierile trebuie sa dureze 30 de zile...asta e specificat tot in legea pe care o gasisei tu!
Victor ne poate lamuri in privinta asta pentru ca el stie sigur cum sta treaba cu legile!
VM e neoficial in sensul ca daca se publica acolo nu poti sa dai examen dupa ce srie intr-o revista. Stiu cum a fost anul trecut ca am dat si eu!
In primul rand apare pe site-ul ministerului, apoi in VM si in final se publica in MO.....cam asta e ordinea! Cam greu de crezut ca mai e timp sa se faca toate astea, dar cum la noi orice e posibil.....
Referitor la iesitul in strada ideea nu e rea, dar va garantez ca nu gasiti 500 de oameni care sa iasa in strada(nici macar in Bucuresti).....cum am mai precizat nu suntem deloc uniti si ei pe asta se bazezaza!
Spor!
Numai bine!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Tue Oct 04, 2005 2:37 pm

Dar cine zice ca in metodologia de anul asta lucrurile nu or sa stea altfel:inscrierile se termina cu 15 zile inainte de concurs etc In afara de metodologia 2004, mai scrie undeva ca asa trebuie sa stea lucrurile? In 2003 a fost la fel?

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Tue Oct 04, 2005 4:49 pm

in legatura cu adeverinta pentru rezi nu va mai agitati atat: va duceti in SUUB de exemplu, platiti la ghiseele alea din ambulator si acolo vi se spune de unde trebuie sa luati parafe si stampile(psihiatrie, med muncii sin inca una parca).....pe mine m-a amuzat ca tipa de la psihiatrie ne-a pus sa scriem pe spatele adeverintei:"declar pe propria raspundere ca nu consum alcool si nici droguri".....


Si neuro. De fapt la neuro era cocoana cu declaratia pe proprie raspundere, inclusiv ca nu avem epilepsie. :twisted:

Din cate am inteles, au fost totusi si oamenii care s-au inscris cu certificat de la psihiatrie sau neuro sau medicina muncii, nu si.. si.. si..
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

georgeM
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Oct 03, 2005 8:35 am

Re: answer

Postby georgeM » Tue Oct 04, 2005 5:02 pm

Gongul wrote:Pai un raspuns ti l-ai dat singur aproape: inscrierile trebuie sa se incheie cu 25 de ile inainte de concurs (adica 26 octombrie), iar inscrierile trebuie sa dureze 30 de zile...asta e specificat tot in legea pe care o gasisei tu!
Victor ne poate lamuri in privinta asta pentru ca el stie sigur cum sta treaba cu legile!
VM e neoficial in sensul ca daca se publica acolo nu poti sa dai examen dupa ce srie intr-o revista.

Salut Gongule,
Raspuns nu am nici acum pentru ca, asa cum bine a observat Iolanda, regulile astea au fost valabile anul trecut fiind publicate in metodologia aferenta respectivului an(precizare pe care am facut-o si eu in acel mesaj). Eu ma intrebam daca exista un regulament general al rezidentiatului in care sa fie publicate aceste date; daca nu, ei pot face inscrieri in perioada 24.X-5.XI si atunci nu au motive sa se grabeasca. Poate ne va lamuri cineva.
Cat despre VM, eu am inteles ce ai vrut sa spui, dar asta nu inseamna ca e chiar neoficial ce apare acolo. E clar ca trebui sa apara un ordin al ministrului ce va fi publicat si in Monitorul Oficial; informatia poate fi preluata de orice publicatie ulterior.
Bafta tuturor!

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

Re: smth

Postby Darla » Tue Oct 04, 2005 5:10 pm

Imi pare bine ca ai revenit la sentimente mai bune! Si eu sunt de acord ca unele discutii nu-si au locul aici, motiv pentru care, dupa cum probabil ai observat, eu am renuntat la a polemiza pe acelasi subiect.
Eu sustineam o idee, un principiu, si nicidecum amanarea rezidentiatului in sine, asta fiind doar o consecinta; pe tine te-a deranjat tocmai asta si, dupa cum singura afirmi, din motive personale (nu vrei sa auzi de ...). De apreciat ca de 8 luni stai cu Harri in mana; asta inseamna ca vei lua printre primii 10 indiferent daca se da maine sau in ianuarie; la fel cum adevarat e ca cine nu a invatat pana acum, putin probabil ca o va face de aici mai departe.
Succes mult in continuare.[/quote]


hm....faza cu primii 10 o fi bascau n-o fi...si daca ii nu-i bai....nu cred ca 8 luni=primii 10....nici nu asta vreau....vreau doar sa pot lua specialitatea pe care mi-o doresc....si mi-o doresc mult....
oricum...e bine ca ne-am potolit :wink:
sa va mearga bine la toti si daca visati la vreo specialitate sa se intample!

olgutza0905
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Dec 19, 2004 8:12 pm

Postby olgutza0905 » Tue Oct 04, 2005 5:20 pm

Hello..a vizitat careva site-ul rezidentiat2005.ro? Acolo e o declaratie...cum ca rezi-ul se va da in 20 nov....si ca inscrierile vor incepe...cind se va publica...."publicatia de examen".....Stie cineva cit de oficial e site-ul? :shock:

W45P
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu May 19, 2005 12:09 pm

Postby W45P » Tue Oct 04, 2005 5:28 pm

este site-ul oficial al Rezi 2005, vezi sus langa logo.

joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

ca sa revin la ganduri mai bune

Postby joao_tt » Tue Oct 04, 2005 6:35 pm

in primul rand: cum de alergati dupa fise medicale in loc sa invatati? stiti sigur ca anul acesta va trebui fisa medicala? cei care au facut stagiatura anul acesta stiu ca dupa ex am mai facut analize. asa ca io nu am inteles de ce tre sa am analize la examen.(efectiv)
in al doilea rand, asta cu petitia e poveste. io stiu din experienta proprie.
in al treilea rand- cei de anul acesta 6, si anul acesta 5, puneti umarul, nu mai aveti decat un an si cam o luna, pana va izbiti de aceleasi aberatii. acum e momentul sa constientizati.
in al patrulea rand: e adevarat ca-n brosura e tradusa aiurea una din teme, din H 16? ? daca zvonul asta e adevarat, ar trebui sa se impuste direct in cap!
spor la invatat!
singurul lucru care ma incalzeste este ca suntem cu totii in acelasi mare si imputit ca.at.

LordGod
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Jun 09, 2004 11:04 am
Location: La produs...
Contact:

Postby LordGod » Tue Oct 04, 2005 6:46 pm

sigur va fi nevoie de fisa medicala. asa a fost in iecare an
[url="http://www.valfir.com"]Valfir.com[/url] [url="http://www.evoscience.com"]Evoscience[/url]

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Re: ca sa revin la ganduri mai bune

Postby Doll » Tue Oct 04, 2005 6:52 pm

joao_tt wrote:in al patrulea rand: e adevarat ca-n brosura e tradusa aiurea una din teme, din H 16? ? daca zvonul asta e adevarat, ar trebui sa se impuste direct in cap!
spor la invatat!
singurul lucru care ma incalzeste este ca suntem cu totii in acelasi mare si imputit ca.at.


Este adevarat. Eu am observat mai demult si am scris si pe forum dar nu prea a reactionat nimeni vezi http://imed.ro/forum/viewtopic.php?p=47 ... ght=#47431

Si a observat si Iolanda dar deasemenea nu au fost prea multe reactii vezi
http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=2713&start=180

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Tue Oct 04, 2005 7:17 pm

Brosurica asta e ceva de nedescris...Si totusi prea multe comentarii pe forum nu se fac! Ce sa inteleg, ca lumea n-are curaj sa puna mana pe ea (e drept ca e infernala)...
@ Doll...diferenta dintre nr capitolelor deriva in special din faptul ca ed 16 e cu totul altfel structurata, ca dovada ca hematopoieza nici nu exista ca si cap de sine statator.
In plus paginile date candva in viata medicala din ed 15 pentru hormon-receptor sunt cu totul altele decat cele traduse acum, erau de undeva din mijlocul unor boli endocrine, fara nici o legatura...Pe mine, astia nu inceteaza sa ma uimeasca...ei oare nu se gandesc ca o tzara intreaga rade de ei ca nu sunt capabili sa dea corect niste pagini dintr-o carte?

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Tue Oct 04, 2005 8:51 pm

eu as comenta ceva...de fapt ar fi o sugestie :D :D sa nu citim brosura...sa cadem toti de acord ca e pierdere de vreme...la rezi bifam la oha...sau ma rog...cit de cit logic....daca s-o gasi greo logica :evil: :evil: :evil: ...ce spuneti???
"cind stai pe marginea prapastiei totul e sa nu stranuti"

joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

Postby joao_tt » Tue Oct 04, 2005 9:05 pm

io nu rad de ei, si cred ca nici tara nu rade
mai degraba ne plangem de mila ca toti incompetentii au ajuns la putere. asta e, asa ne trebuie ca acum 6 luni nu am facut mars de protest. acum, nu intereseaza pe nimeni

hermanel
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Sep 30, 2005 10:15 pm

salutare

Postby hermanel » Tue Oct 04, 2005 11:10 pm

Sa fiti siguri ca daca cumva primesc un subiect din teoria genica a mamii ei imediat dupa examen depun contestatie.In bibliografie se spune clar ca subiectul este din Harrison 15, iar traducerea este din 16.Total aberant.Oricum de cele doua subiecte de genetica nu ma ating ptr ca sunt niste aberatii, prost traduse si cu care poate s-au intalnit studentii americani ,dar mai mult ca sigur sunt subiecte de cercetare mai ales cel cu terapia genica,si oricum imi pierd timpul cu ele.
Hai ca va urez spor la invatat pentru un superb examen ce ne asteapta

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Tue Oct 04, 2005 11:39 pm

eu deja m-am hotarat: nu citesc avc si nici genomul....:)))

dragosh
senior
senior
Posts: 105
Joined: Fri Aug 26, 2005 10:14 pm
Location: Brasov

Postby dragosh » Wed Oct 05, 2005 12:17 am

si ai mare dreptate... :twisted:
Dixit

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Wed Oct 05, 2005 12:04 pm

am ajuns sa consider floare la ureche avc-urile spre deosebire de genom si terapia genica
ar fi o treaba sa ne punem de acord si sa nu citim tot ce tine de genetica, dar "intelegeri" de genul asta nu vor fi niciodata posibile
singurul lucru pe care il putem face este sa contestam intrebarile din Terapia genica, cum a zis hermanel. Pacat ca nu putem contesta genomul care e la fel de naspa dar de vreo 10 ori mai mare...Vorba ceea: la o oala de c...t ce mai conteaza 2 lingurite?! :evil:
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

Postby joao_tt » Wed Oct 05, 2005 12:55 pm

am inteles ca se poate cumpara VM de joi seara de unde va din Bucuresti.
ROG PE TOTI CEI CARE AU ACEASTA POSIBILITATE sa o cumpere si sa posteze de joi seara cum sta treba. macar sa dormim linistiti joi seara. poate cine stie, ne inscriem vineri. daca aflam vineri la pranz, poate tocmai luni, dar cu cat mai rpd cu atat mai bine as zice io.
multumesc anticipat.

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Wed Oct 05, 2005 1:37 pm

eu nu inteleg ce-i cu graba asta la inscrieri....sincera sa fiu as prefera sa se faca inscrierile cit mai tirziu, dintr-un motiv cit se poate de simplu:BANII....daca anu trecut s-a ajuns cam la 2 mil taxa de ex, anu asta sigur trece peste :cry: :cry: :cry: stiu ca oricum trebuie dati...dar prefer mai tirziu :roll: :roll: :roll:
"cind stai pe marginea prapastiei totul e sa nu stranuti"

User avatar
Darla
senior
senior
Posts: 134
Joined: Thu Aug 18, 2005 3:13 pm

FITI PE FAZA!

Postby Darla » Wed Oct 05, 2005 2:56 pm

la ora 22 ,azi, 05.10, pe realitatea cred sau prima e invitat ministru sanatatii...

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Wed Oct 05, 2005 3:28 pm

De-abia acum am sesizat ca in tematica de pe site-ul oficial in dreptul subiectelor din brosura au ramas paginile din harri 15. Mi se pare cel putin aberant. Ce rost mai au paginile alea puse acolo? Era asa de greu sa dea un DELETE?

LordGod
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Jun 09, 2004 11:04 am
Location: La produs...
Contact:

Postby LordGod » Wed Oct 05, 2005 4:59 pm

iti dai seama....daca nici un delete nu sunt in stare....ce sa mai asteptam de la ei? :evil:
[url="http://www.valfir.com"]Valfir.com[/url] [url="http://www.evoscience.com"]Evoscience[/url]

joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

Postby joao_tt » Wed Oct 05, 2005 7:18 pm

haide4ti sa ne unim si deseara la 10, si sa trimitem cat mai multe mailuri la realitatea unde este invitat ministru impreuna cu sorin oprescu, sa cerem inb direct raspunsurile mult asteptate.
e o oportunitate unica. sper sa trimitem, cat mai multe mailuri.

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Wed Oct 05, 2005 8:03 pm

pai ia ziceti voi aici niste sugestii pt mailurile pe care le vom trimite. Eu m-as lua de exemplu de proasta organizare cu toate intarzierile astea si de faptul ca noi stam si ne spetim cu invatatul in timp ce altii se fac preparatori si ne iau si fatza.

Mai bagati si voi cate cateva sugestii si la ora 10 fix incepem sa trimitem zeci de mailuri cu aceleasi intrebari si observatii, insa poate cu subject diferit. Daca vad astia atatea mailuri tre sa vorbeasca macar putin despre ele, nu?

User avatar
iolanda
senior
senior
Posts: 120
Joined: Tue Jan 18, 2005 7:43 pm
Location: Bucuresti

Postby iolanda » Wed Oct 05, 2005 8:31 pm

Si eu ma introduc...tot de organizare sa le zic cateva... ca daca ma iau de celulele stem mi-e ca il sperii prea tare pe ministru :D


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests