poze radiologie

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Thu Oct 08, 2015 10:39 pm

Incheietura asta e deviata mai degraba radial. Poate degetele, articulatiile interfalangiene or fi deviate cubital.
Radiografia laterala nu e buna, dar nu cred ca ne-ar aduce prea multe informatii suplimentare.
Cred ca mosu are o artroza activata, cel mai probabil posttraumatica cu deformarea procesului stiloid al radiusului (Grad III-IV dupa Kellgren-Lawrence). Acolo are si o treapta in care sta treimea distala a osului scafoid la care are o pseudoartroza. Aici ar fi o problema, ca nu arata tipic ca o pseudartroza de scafoid pentru ca nu are instabilitate scafolunara, are un pic de atroza radiocarpala dar nu suficient. Ba mai mult din poza asta pare ca spatiul scafolunar nu exista. Sinostoza scafolunara e extrem de rara insa, poate e doar un efect de sumatie. Altfel ar fi o sinostoza cu pseudoartroza la polul distal. Osul lunatum nu ocupa in mod normal toata suprafata articulara radiala si chiar si asa ar lipsi treimea proximala din scafoid.
Ai mai putea sa faci niste radiografii de scafoid, daca sta la pozat. Ideal un CT dar doar de amorul diagnosticului pt ca n-ar avea nicio consecinta si propabil nu aveti in clinica.
Oasele carpului par cam incalecate pt ca spatiile intraarticulare sunt ingustate.
Poate il ajuta un bandaj elastic cu voltaren si antiinflamatoare daca nu ia deja. Altceva nu cred ca se poate face pentru mos pentru ca are 80 de ani si e senil.
Fără profesie

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: poze radiologie

Postby alimori » Thu Oct 08, 2015 11:04 pm

am spus ca mi se par incalecate pt ca nu vad 2 randuri de oase carpiene, vad unul jumatate :) e o gramada acolo semilunar-trapez-trapezoid-al doilea MTC. si pisiformul se suprapune peste osul cu carlig.
mi-a trecut si mie prin cap pseudoartroza de scafoid, dar are doar o corticala intrerupta (aia distala), cea proximala e ok, asa c-am exclus-o.
aspectul incheieturii (clinic, zic) e de artrita, n-are hematom, e calda, umflata si dureroasa. s-a uitat medicul general in fisa daca are vreun antecedent reumatic, n-are.

avem CT in clinica, evident, dar nu se justifica. mosul e internat pt fractura de sold, daca apare ceva nou il trimitem la spitalul de stat sa-l trateze aia, contractul pe care il avem (noi, privati) e doar pt recuperare.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Thu Oct 08, 2015 11:18 pm

Asa se intampla in artroze, se tocesc oasele si par suprapuse. Randul proximal e suspect - cred ca scafoidul are pseudoartroza, e subluxat si prabusit in procesul stiloid al radiusului.
Pt SNAC/SLAC wrist n-ar fi insa tipica imaginea.
La cei peste 80 de ani e mai probabila o artroza activata.
Fără profesie

HeyOh
Posts: 1
Joined: Fri Oct 09, 2015 6:08 pm

Re: poze radiologie

Postby HeyOh » Fri Oct 09, 2015 6:57 pm

RMN-ul spune artroza moderata, predominant mediala.
Radiografia spune "normal radiologic".
Voi ce spuneti?

Varsta: 21 de ani
Dureri de 5 ani de zile, mai accentuate in ultima perioada. Opt ani de baschet de performanta, s-a lasat acum 3 ani.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Sat Oct 17, 2015 8:21 pm

Greu de spus pe niste poze asa slabe calitativ. Mai degraba incipienta, la stangul mai mult decat la dreptul parca. Strict radiografic nu asa arata o artroza moderata (Grad II-III) pentru ca aceasta presupune o ingustare mai pronuntata a spatiului articular dar si formarea de osteofiti marginali. RMN-ul este insa mai sensibil.
Cred ca radiografiile s-au facut mai mult orientativ, eventual ca punct de plecare si ca sa se excluda alte modificari.
Fără profesie

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: poze radiologie

Postby alimori » Tue Oct 20, 2015 5:59 pm

Niște ortopezi glumeți mi-au trimis o pacienta trecută de 80 s-o recuperez cică. Fractură în dec 2014, vor să-i pună proteza și li se rupe femurul, așa ca i se face osteosinteza din poza. Apoi i se infectează și o mai operează o dată și îi pun gentamicina din poza. După 8 luni de zăcut în pat mi-o trimit să facă mușchi, cu interdicția de a pune piciorul jos (așa, ca un detaliu, îi lipsesc 8cm în lungime). O văd, o mobilizez puțin și o doare ca dracu', îi cer Rx (e cea din imagine) și după 2 săptămâni de tortură îi spun lui fi-su s-o ducă la rezidență ca eu o scot din tratament, ca e prea mare chinul pt un ***** de beneficiu. Mă freacă la cap intens, îmi spune ca are mai multă forță în brațe și în piciorul bun, ca să continue. Vorbesc și cu ortopedul, ală îmi zice ca prognosticul e prost chiar in cazul putin probabil că ar reuși să facă calus, dar nu îmi spune nici me clar, nici copiilor pacientei ca o să rămână în scaun cu rotile.
După o lună, intr-o Rx pe care nu o am cică apare calus proximal. După încă o lună, cică nu a apărut nimic nou, nici nu are mai mult calus, nici nu i s-a mișcat materialul de osteosinteza. Și cică "poate încerca să înceapă să pună piciorul jos". Mi se pare extrem de evitant ortopedul, iar eu nu i-as pune o platformă de 8 cm sub piciorul drept nici dacă ar fi maică-mea. Ca să ce?? Să i se fte de tot femurul? Să sprijine pe șoldul ală cu femurul doar pe jumatate acoperit de acetabul? Să ii iasa ochii din cap de durere când segmentul ală distal ascuțit se mișca?
Altă părere? E drept ca radiografia e veche, dar alea mai noi îmi închipui ca n-au decât un pic de os proximal în plus și nimic mai mult, aceeași deviație oribilă, aceeași articulație de șold incongruenta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Tue Oct 20, 2015 7:31 pm

Asta vrea sa fie sold a.p.? Pare mai degraba axial sau poate din cauza ca piciorul e mai scurt si in rotatie externa.
Ce fractura a avut in 2014? pertrohanteriana? Daca da, probabil nedeplasata si nu au incercat sa-i puna proteza (si-asa ar fi ciudat pt ca astea se pot trata conservativ), ci eventual pfn si asa s-a fracturat si mai jos pentru ca femurul proximal/capul femural pare intakt in aceasta poza de o calitate exceptionala. La protezare se taie capul si colul.
Nu stiu ce osteosinteza i-or si facut initial, poate o fi avut si cerclaje, dar acum pare sa aiba o dfn, caz in care trebuia facuta radiografia cu tot cu genunchi, ca sa vezi care e situatia si la nivelul ala.
Mersul in 3 puncte sau cu cadru fara a sprijini piciorul pe pamant l-ar putea exersa baba daca o doare asa tare, dar sigur nu reuseste.

Sau asa ceva, habar n-am cum ii zice pe romaneste:
Image
Desi cred ca ar putea merge cu 20-30 kg pe piciorul respectiv, daca nu cu 1/2 din greutatea corpului. Totusi asta decide operateur-ul.
Baba asta nu trebuia mobilizata mai repede de 8 luni? ca doar n-a avut fraktura de acetabul.
Nu in ultimul rand conteaza cat de mobila era inainte de accident. Foarte mult nu se va mai recupera, nu mai apuca. Poate doar pastilata bine inainte de terapii.
Si trebuie facute radiografiile complet, sa nu aiba ceva si la genunchi.
Fără profesie

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Tue Oct 20, 2015 7:53 pm

Problema n-ar fi ca se sprijina cu femurul in acetabul, ci ca se poate rupe tija.
Fără profesie

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: poze radiologie

Postby alimori » Tue Oct 20, 2015 8:33 pm

A avut 3 intervenții până acum. Nu-mi amintesc să fi citit nimic de cerclaje.
Era ok înainte de accident, e una din întrebările standard când ajunge pe secție.
Mersul în 3 puncte nu l-a reușit în cele 2 luni jumătate de când e la mine, e bătrână, grăsana, nu știu la ce se așteaptă alții de la ea, de ce n-o lasă în pace. Nu face niciun pas între paralele.

Ortopedul poate îi cere mai multe radiografii în spitalul de bază, la mine nu ajung, iar ce am postat mai sus e Rx cerută de mine când a ajuns si-am văzut c-o doare sufletul cu minime miscari.

Sigur ca trebuia mobilizata în cele 8 luni petrecute în fostul spital, mi se pare culmea să se aștepte la minuni acum, după atata timp și la anii ei.

Deci nici ție nu ți se pare ca ală e picior de pus jos cu o platformă de drag queen (cum zice generalistul).

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Tue Oct 20, 2015 8:59 pm

Nu stiu exact ce fractura/fracturi are si ce i s-a facut, pe radiografia de mai sus nu se vede clar.
Habar n-am daca ar ajuta-o platforma, dureri tot are, iar dupa 8 luni de repaus ramane probabil cu contractura in flexie a sodului.
Cand vb cu tine am impresia ca pacientii in spania stau cu lunile prin spitale. In De ii expediem mai repede acasa.
Fără profesie

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: poze radiologie

Postby alimori » Tue Oct 20, 2015 9:14 pm

mie-mi spui? de cand incerc s-o trimit acasa... :(

n-are contractura in flexie de sold, are de genunchi un pic. zic de platforma pt ca altfel n-are cum sa ajunga piciorul ala sa atinga solul, cum zice ortopedul (pe ocolite) ca trebuie sa faca. nu vad cum i s-ar schimba viata atata timp cat n-o sa dea niciun pas (si n-o sa dea, ca nu ma risc la asa ceva, chiar de-ar fi sa mor cu fi-su de gat).
daca am timp si te intereseaza maine cand sunt la spital iti scriu ce operatii a avut.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Tue Oct 20, 2015 9:49 pm

Daca are de genunchi, e ca oul si gaina, nu stii care a fost prima. In cazul de fata cred ca deficitul de extensie a genunchiului e o urmare a contracturii in sold (mai ales daca piciorul e mai scurt si orientat spre medial).
Scrie daca ai timp, si mai ales ce fracturi a avut. O sa intru seara sa citesc.
Pe mine ma surprinde ca plateste casa de asigurari luni de recuperare inutila! La durerile pe care le are, cred ca e mai probabila o pseudoartroza.
Fără profesie

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Thu Oct 29, 2015 7:15 pm





Haideti cu diagnosticul, copii!
Fără profesie

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: poze radiologie

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 29, 2015 8:11 pm

e videoclipul privat. te-ai filmat in patul conjugal?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: poze radiologie

Postby Melania » Thu Oct 29, 2015 8:12 pm

Sex in RMN, ultimul racnet in materie de fetisism.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Thu Oct 29, 2015 8:16 pm

Acum?
Fără profesie

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: poze radiologie

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 29, 2015 8:21 pm

acum da
are un rinichi usor ptozat si probabil o sarcina
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: poze radiologie

Postby Melania » Thu Oct 29, 2015 8:27 pm

Cu Alien.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Thu Oct 29, 2015 8:32 pm

Ok... alta parere?
Fără profesie

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: poze radiologie

Postby alimori » Thu Oct 29, 2015 8:35 pm

o eventratie gigantica.
ficatul n-are o consistenta cam neuniforma? sau densitate sau cum ma-sa se numeste.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Thu Oct 29, 2015 9:27 pm

Da, avem de-a face cu un ficat neomogen. De ce?
Fără profesie

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: poze radiologie

Postby Calico » Thu Oct 29, 2015 9:32 pm

Pentru ca de obicei comportamentul sexual de risc (sexul in aparatele de diagnostic imagistic de la serviciu si postarea imaginilor pe forumurile de socializare) se asociaza cu alcoolismul.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: poze radiologie

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 29, 2015 9:33 pm

are o tumora intestinala care a metastazat in ficati
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: poze radiologie

Postby Calico » Thu Oct 29, 2015 10:21 pm

bai frate, unde-ati facut facultatea, la Craiova?
ala-i un angiomiolipom gigant in lobul drept

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: poze radiologie

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 29, 2015 10:25 pm

ti-a soptit lii?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Thu Oct 29, 2015 10:44 pm

nu, nu e angiomiolipom
Fără profesie

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: poze radiologie

Postby Calico » Thu Oct 29, 2015 11:02 pm

andy... imediat cu astea cu soptitul, cu trisatul
obisnuit ca la Craiova, deh

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Fri Oct 30, 2015 1:52 am

sunteti varza

Duke Ellington Orchestra

li sa stii de la un radiolog mai in varsta
scheisse klinische angaben - scheisser befund
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: poze radiologie

Postby Melania » Fri Oct 30, 2015 12:25 pm

Ne puteti traduce si noua, astia care nu suntem familiari cu limba araba si cultura orientala?

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Fri Oct 30, 2015 6:05 pm

Restaging nach Radiochemo, Klatskin-Tumor Grad IV nach Bismuth
Tumora Klatskin stadiu IV cu acealeasi cuvinte
Dar mai are ceva.
Fără profesie

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Mon Nov 02, 2015 8:15 pm

Fără profesie

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Thu Nov 05, 2015 8:31 pm

Macrohematurie
Fără profesie

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: poze radiologie

Postby Calico » Thu Nov 05, 2015 8:33 pm

glioblastom?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: poze radiologie

Postby Calico » Thu Nov 05, 2015 8:55 pm

Iar ca a doua optiune:
Carcinom de vezica urinara cu infiltrare a ostiumul si a ureterului distal si nefroza secundara a rinichiului drept
?

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Thu Nov 05, 2015 8:59 pm

Perfect.
Fără profesie

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: poze radiologie

Postby Calico » Thu Nov 05, 2015 9:07 pm

Care, prima sau a doua varianta?

Azi ma simt in forma!
Mai pune.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Thu Nov 05, 2015 10:26 pm

mai pun luni, am vreo 2 f interesante
Fără profesie

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Wed Apr 26, 2017 9:38 am

Image
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: poze radiologie

Postby alimori » Wed Apr 26, 2017 1:54 pm

L4-L5? I-a ieșit discul pe nas?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Wed Apr 26, 2017 2:55 pm

nu, e o ansa intestinala acolo

[+] hint
e pacient tratat de varianta germana a mumei
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests