Intrebari noi

Wanderer
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jun 12, 2014 12:09 pm

Re: Intrebari noi

Postby Wanderer » Wed Jun 18, 2014 8:30 am

Nu stiu cat e de "legal" sa postez aici dar voi cum ati invatat anatomia in timpul facultatii ? Nu ma refer la carti ci la metode, tehnici de invatare etc .

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Wed Jun 18, 2014 9:08 am

Wanderer wrote:voi cum ati invatat anatomia in timpul facultatii ?.


cu greu.
ce an esti? acuma in sesiune te-ai gandit sa intrebi de metode de invatare?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Wanderer
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jun 12, 2014 12:09 pm

Re: Intrebari noi

Postby Wanderer » Wed Jun 18, 2014 12:38 pm

hm... totusi as dori un raspuns mai explicit. si apropo, sunt in anul 2 si mai am destul timp pana la anatomie.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Wed Jun 18, 2014 12:59 pm

pai nu exista raspuns explicit.
depinde de la prof la prof.
anatomia nu e o materie, e o sperietoare.
dar daca esti anul 2 ai ceva experienta cu ea
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Intrebari noi

Postby shinkeigaku » Thu Jun 19, 2014 1:00 pm

La fiecare tip de organ exista o schema tipica de prezentare (pentru oase, muschi, articulatii, artere, vene, nervi, organe, nucleu din SNC, cale nervoasa). Asa stii de fiecare data care sunt punctele pe care trebuie apoi sa le dezvolti. Iti dau aici examplul de la oase: tip (lung sau plat, de obicei fii atent la structura lui, pentru ca si clavicula si coastele sunt considerate de unii autori ca fiind oase plate si alungite, pentru ca nu au diafiza din tesut osos compact ca si humerusul, adica oriunde le sectionezi, intalnesti tesut spongios marginit de corticala de tesut compact), ce prezinta descriptiv. Aici la oasele lungi zici intotdeauna "prezinta de studiat o diafiza si doua epifize (proximala si distala)". La diafiza, pentru usurinta descrierii, e cam intotdeauna o forma asemanatoare cu o prisma triunghiulara (mai mult sau mai putin evidenta), deci descrii 3 fete si 3 margini, la fiecare ce insertii musculare sau ce raporturi ai. La fiecare epifiza descrii suprafete articulare (forma suprafetei, cu care os se articuleaza, ce tip de articulatie rezulta astfel) si suprafete nearticulare (care pot fi proeminente, unde descrii ce ligamente sau ce muschi se insera sau pot fi fose sau santuri pe care le descrii la fel, ex. fosa olecraniana a humerusului, in care intra procesul olecranian al ulnei in extensia antebratului sau santul bicipital al epifizei distale a humerusului pe unde trece tendonul bicepsului brahial).
La muschi gandeste-te cate loji musculare are fiecare segment, cati muschi are fiecare loja, cum sunt grupati (pe straturi sau altfel si ii descrii in ordine, din suprafata in profunzime sau din medial in lateral etc.), insertii, raporturi, inervatie, vascularizatie, actiune (punctul fix proximal sau distal, daca se contracta tot sau doar o parte fin fascicule etc.)
Cu anatomia mai exista si alte tehnici ca sa inveti repede. Incearca sa-ti faci mereu desene foarte schematice, simple, incat sa intelegi raporturile unui organ fata de altul. ("O imagine face fat 1000 cuvinte")
Ideea e ca atunci cand inveti un text, folosesti emisfera stanga. Cand inveti o imagine, folosesti emisfera dreapta. In felul acesta poti sa-ti cresti randamentul invatarii aproape la dublu. Adica folosesti mai mult din capacitatea creierului. Daca inveti o imagine, vei putea sa o descrii cu cuvintele tale. Daca inveti un text, exista riscul sa te agati de un cuvant sau expresie (ceva de genul "cum incepea fraza sau propozitia ?") si daca ai norocul sa te intrerupa examinatorul, uneori nu mai stii relua expunerea subiectului. Am vazut asa ceva de multe ori la studentii mei, pe vremuri.
Exemple: daca ai de invatat insertii musculare, desenezi cu o culoare niste dreptunghiuri foarte alungite pe post de oase ale membrelor si cu alta culoare tragi linii de la insertiile proximale la cele distale. Asa vezi foarte rapid unde e asezat muschiul.
Anatomia e o sperietoare doar pentru unii, desi cred ca kooksee glumeste, doar in radiologie ai nevoie de multa anatomie. E materie de baza. Te intalnesti cu anatomia cam in orice specialitate. Probabil ca si medic de laborator nu ai nevoie de anatomie, dar nu imi vin in minte alte specialitati unde poti ignora anatomia.

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Intrebari noi

Postby shinkeigaku » Thu Jun 19, 2014 1:09 pm

kooksee wrote:acuma in sesiune te-ai gandit sa intrebi de metode de invatare?

Noi aveam o vorba in timpul studentiei, in caz ca cineva se apuca tarziu de o materie:
"Chiar daca nu poti ingrasa porcul in ajun, macar sa moara porcul satul!"
Adica poti incerca, poate ai noroc sa-ti vina subiectul pe care-l stii.

Wanderer
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jun 12, 2014 12:09 pm

Re: Intrebari noi

Postby Wanderer » Fri Jun 20, 2014 12:17 pm

Interesant proverb, haha :) . Nu, nu m-am apucat de ingrasat porcul in ajun, pur si simplu vroiam sa aud si alte metode care sa imi faca studiul mai eficient. La urma urmei scopul e sa raman cu ce invat si nu sa ajung bolnav de "bulimie academica" , adica sa invat pana la refuz si apoi sa vars totul dupa examen. Si apropo, stie cineva unde pot gasi o lista cu tehnici/manevre medicale pe care trebuie sa le stie orice medic? De exemplu punctii venoase, arteriale, intubatie nazogastrica/orotraheala etc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Fri Jun 20, 2014 12:51 pm

nu exista asemenea lista. manevrele pe care trebuie sa le stie un psihiatru nu sunt aceleasi cu cele pe care trebuie sa le stie un chirurg
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Intrebari noi

Postby Calico » Fri Jun 20, 2014 12:53 pm

Si apropo, stie cineva unde pot gasi o lista cu tehnici/manevre medicale pe care trebuie sa le stie orice medic?

De exemplu intubatie nazogastrica/orotraheala etc.
ahaha

vrei sa retii ce-ai invatat? du-te in garzi
eu n-am fost in multe, dar ce am vazut in alea in care am fost, n-am mai uitat
in rest nu mai tin minte nimic

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrebari noi

Postby Iepurita » Sun Jun 22, 2014 11:42 am

stai linistit ca anatomia o uiti pana termini facultatea. daca vrei sa inveti sa pui flexule si altele, du-te in garzi.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

Wanderer
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jun 12, 2014 12:09 pm

Re: Intrebari noi

Postby Wanderer » Sat Jul 05, 2014 6:31 pm

Multumesc pentru sfaturi . Am sa tin cont de ele.

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: Intrebari noi

Postby Burundanga » Thu Jul 17, 2014 8:55 pm


phyrron
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun May 15, 2011 10:11 am

Re: Intrebari noi

Postby phyrron » Mon Aug 25, 2014 1:43 pm

Bună ziua! Voi absolvi anul acesta şi intenţionez să plec şi eu în Germania la începutul anului. Din păcate m-am hotărât să fac acest pas destul de târziu, în urmă cu un an când am luat limba de la zero. Momentan mă situez undeva între nivelul B2 şi C1, totuşi mai mult spre B2. Voi susţine TestDaF-ul în noiembrie şi aş dori să aflu dacă cerinţa de C1 care se presupune că intră în vigoare de la 1 ianuarie 2015 reprezintă o condiţie imperativă, iar asta pentru că am auzit o multitudine de variante. De asemenea şi în perioada când se cerea B2 am auzit că s-a obţinut Approbation-ul cu niveluri inferioare.

Aşadar întrebarea mea este: în cazul în care voi obţine doar B2 voi avea sanşe la o angajare sau pot să-mi iau gândul ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Mon Aug 25, 2014 1:48 pm

ce e ma aia conditie imperativa? ai vrut sa zici obligatorie?

acuma din cate stiu nu e c1 decat in hessen. sunt destul de sigur ca landurile din est nu vor introduce c1 de la 1 ianuarie 2015. dar nu o taragana prea mult, cum ai diploma in mana aplica pentru job/approbation. nu cred ca in ultimii 4 ani a obtinut cineva approbation cu mai putin de b2.
pentru situatia cea mai rea, daca esti de nivel b2 curat cauti undeva unde se da examen mai usor ca sa iei c1.

dar sa stii ca si postul incepe sa fie o problema, sa fii pregatit moral ca dureaza pana gasesti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

phyrron
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun May 15, 2011 10:11 am

Re: Intrebari noi

Postby phyrron » Mon Aug 25, 2014 2:09 pm

Da, la obligatorie m-am referit. Sunt conştient că va dura, nu mă aştept să fiu acceptat din prima. Rezultatul îl aflu începând cu 25 decembrie, deci clar la începutului lui ianuarie. Mă mişc cât pot de repede dar dacă nu ar fi atâta birocraţie ar fi minunat. Mersi

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Mon Aug 25, 2014 2:33 pm

pai ideal e sa incepi sa cauti post inainte sa ai rezultatul. oricum aia la interviu nu iti cer diploma de b2, vor doar sa te auda cum vorbesti. daca incepi sa cauti dupa 1 ianuarie nu te angajezi mai devreme de paste.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Intrebari noi

Postby student999 » Wed Aug 27, 2014 10:04 pm

am o intrebare , eu am terminat in 2013 ,am citit forumul asta de 2 ani de zile cred,nu am pus intrebari ca gaseam tot ce imi trebuia pe forum cand cautam,
oricum,am decis sa nu dau examenul de rezedentiat si sa plec cat mai curand din RO pe cont propriu fara firme

am invatat Germana am luat B2 , si am stat sa astept ca fraierul Certificatul de Conformitate din Octombrie(2013) pana Aprilie ,apoi in August acum 2 saptmani am primit Approbation als Arzt din Oberbayern , apoi m-am apucat de Bewerbungen la Stelleangebote pe Aerzteblatt ,mentionez ca eu vreau neaparat allgemeine - viszeral Chirurgie , am gasit doar 4 locuri , in Muenchen nu vreau ca e prea scump mai ales sa incep acolo , asa ca am ales oriunde in Landul Bayern in afara de Muenchen , am trimis Bewerbung prin mail(CV-Approbation-Diploma) si o scrisoare de intentie care zice cum ma cheama cati ani am si ce am facut cand am terminat facultate ce am facut dupa..ca vb 4 limbii si.cand am luat approbation si ca ma intereseaza mult chirurgie mai ales bla bla ..si bla bla ..... si ca chiar daca sunt Berufsanfanger dar am die Wille sa invat si sa avansez si asa.... ...
mentionez ca am trimis Bewerbung numai la anunturi unde e scris ca ei cer un Assistenarzt chiar daca e Berufsanfanger ,si nu Assistenarzt in Weiterbildung , din 3 Bewerbung am primit doar un raspuns in care au zis ceva gen Ne pare rau si datorita numarului mare de candidati cu experienta pentru loc nu putem sa va luam in considerare si asa .
intrebarile mele sunt:
1-am gasit posturi in care cereau Bewerbung direct prin posta sa trimit actele fara email, adica trebuie neaparat sa mai dau 70 Euro la DHL sa trimit acte care 90% vor fi raspinse ca sunt un Berufsanfanger
2-oare o sa ma accepta cineva daca sunt (Berufsanfanger) ?? sau tre sa schimb felul meu de Bewerbung?daca da?cum?
3-este chiar asa de greu sa gasesc un post de allgemeine-viszeral Chirurgie in DE acuma(2014) ?
4-sa apelez acum la o Firma de recrutare??dupa ce am luat si approbation si am totul pregatit!??!?
5-ce sfaturi aveti?
imi cer scuze pentru greseli de limba,sunt doar 50% Roman.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Thu Aug 28, 2014 9:54 am

in primul rand roaga pe careva care vorbeste nativ germana sa se uite pe cv sa nu fie greseli.
in al doilea rand ce scrie pe site nu corespunde mereu cu ce e la fata locului. aplica chiar daca scrie unfalchirurgie sau thoraxchirurgie. chiar daca nu e ceea ce iti doresti conteaza ca experienta si apoi te transferi mult mai usor.
eu in bayern acum vad 38 de posturi.
trebuie sa trimiti macar vreo 60-70 de aplicatii ca sa ai sperante de cateva interviuri.
partea buna e ca vrei chirurgie (sunt multe posturi)
partea proasta e ca vrei bayern (care sunt mai pretentiosi)

nu trimite in niciun caz prin dhl ci prin posta simpla. dar aia care inca vor cv-ul prin posta pe hartie sunt ramasi in secolul trecut si nu reprezinta o optiune.
ai un avantaj foarte mare ca ai approbation, profita de el
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Intrebari noi

Postby student999 » Thu Aug 28, 2014 2:51 pm

merci mult . eu credeam ca din 3-4 Bewerbungen tre sa ma primeasca 1-2 :)) .si ma gandesc sa aplic si la posturi in afara landului Bayern .ca nu cred ca o sa ma omoara cei de la Oberbayen daca afla.
o sa aplic si la thorax si unfallchirurgie ca cred ca la toate ramurile chirurgicale tre sa fac 24 Monate Common Trunk . la cei cu Bewerbungen prin posta, trimit lor actele prin Posta Romana ?? si sa astept cred 2 luni sa ajunga . sau mai bine evit anunturile in care actele sunt cerute prin posta? in unele scrie nr de tel si mail de Chrfarzt pentru info. nu pentru bewerben. trimit si la Chefarzt Bewerbung direct ?:)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Thu Aug 28, 2014 3:18 pm

ai approbation sau berufserlaubnis? daca e approbation nu conteaza unde e emis, e valabil in toata germania fara restrictii. deci pe aia din oberbayern nu ii intereseaza daca aplici in alt land.

daca te simti in stare (din punct de vedere al limbii) cel mai bine e sa suni direct. partea mai nasoala e ca astia nu realizeaza ca noi venim de la 2000 de km si ca drumul pentru interviu costa o gramada de bani. ideal e sa grupezi 3-4 interviuri in aceeasi saptamana si cu un drum cu wizzair mergi la toate. in niciun caz sa nu te duci numai pentru un interviu. daca nu ai decat unul mai trage de timp pana mai obtii inca 1-2.
cu posta romana ajung cam intr-o saptamana.
partea amuzanta e ca si la cateva luni dupa ce te vei angaja vei primi invitatii la interviu.
sa fii setat mental ca la primele interviuri o sa mearga prost. nu te speria.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Intrebari noi

Postby student999 » Thu Aug 28, 2014 6:21 pm

am Approbation (am EU. Bürgerschaft) , sigur ca o sa incerc sa grupez 3-4 interviuri ,macar 2 interviuri..
sunt setat mental sa mearga prost si si sunt pregatit sa nu operez deloc in primul an si sa nu fac garzi primele 6 lunii ,nu am asteptari sa fac un Whipple sau sa operez dupa 2 saptmani ,doar as vrea sa rezist un an (sa am Erfrahrung sa ma obisnuiesc cu Limba si sistem apoi daca nu imi convine caut in alta partea).
iti multumesc mult pentru ajutor ,si sper ca pana in craciun sa fiu deja angajat in DE.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrebari noi

Postby Iepurita » Thu Aug 28, 2014 9:40 pm

dar vrei neaparat in bayern? Cauta spital mai mic, ca sa poti sa inveti cat mai multe si sa operezi cat mai multe.
Nu te du la interviuri setat ca va merge prost, du-te relaxat si zen :))
In locul tauj nu as alege prin firma. Oferta estge f mare, acume mai greu pt o firma sa gaseasca un spital disus sa plateasca ^17 000 de euro pt cineva, cand sunt atatia care vin singuri.
Cauta pe google toate spitalele din zona in care vrei si trimite la toate CV.
daca ai facut ceva practica in timpul facultatii trece-o in cv.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Intrebari noi

Postby student999 » Fri Aug 29, 2014 11:05 pm

nu vreau neaparat in bayern ,si chiar as prefara sa incep la un spital mic .si cat mai departe de Bayern si dialectul Bavarez as prefara sa evit.
o sa incerc sa ma relaxez cat mai mult dar totusi am emotii ca nu am experienta si sunt intr-o tara straina, o limba straina,poate au asteptari prea mari la inceput . sa vedem. macar sa ma invita cineva la interviu ,pana acum 7 Bewerbungen si nimic,credeam ca odata ce am Approbation in mana si sunt pe cont propriu fara firme,ma gandeam ca o sa am un avantaj mare si ca o sa primesc multe Einladungen la Vorstellungsgesprache .
oricum o sa mai trimit Bewerbungen la toate anunturi de chirurgie(Unfall-Thorax-allgemein toate..) care contine Online-Bewerben sau Email .
am facut practica in timpul facultatii . numai la chirurgie ,dar nu mai am adeverintele nimic .si stiu ca nu tre sa introduc ceva in CV care nu pot dovedi cu un act-adeverinta.

oricum multumesc mult ,fara imed ,nu cred ca as putea sa fac totul singur,mai ales ca nu stiam nici limba Germana , acum mai citesc si aici si pe forumuri si sit-uri din Germania.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrebari noi

Postby Iepurita » Mon Sep 01, 2014 7:38 am

Pai asteptarik in general nu au, important estge dupa ce te angajezi sa vada ca evoluezi.
Iar cu adeverinta nu e asa, eu am trecut in CV ca am facut practica, voluntariat, ca am intrat in operatii, nu mi s-a cerut nici o adeverinta pt asta. Si daca ti se cere te duuci al spital unde ai facut chirurgie si le ceri o adeverinta cum ca ai fost pe acolo. Dar nu iti va cere nimeni. Daca spui ca stii sa faci x y si z probabil te vor pune sa faci, ca sa vad cat si ce stii. Asta daca au ei nevoie de ceva anume, daca spui de ex ca ai intrat in tzaspe operatii si spitalul are nevoie de cineva care sa se descurce in sala eventual vei intra in operatie ca sa vada ce stii si daca stii ce ti.ai trecut in cv
dar in geberal te invata ei tot ce trebuie. :)).
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Intrebari noi

Postby student999 » Wed Sep 03, 2014 6:17 am

sper macar sa am sansa asta . pana acum 30 Bewerbungen si doar 5 raspunsuri din care 4 cu raspuns negativ si 1 cu raspuns ca mai au nevoie de timp sa studiaza actele!!.
inca mai am speranta.ca ma gandesc uneorii ca poate o sa am nevoie sa pierd un an sa fac rezidentiat la orice in Ro doar ca sa arata Bewerbungul meu mai cool cu Berufserfahrung . ca vad ca degeaba am Approbation si vin pe cont propriu adica(ohne Vermittlungsgebühr) .

oricum in mod normal 1-raspunde toate spitale la Bewerbungen ?chiar daca e raspuns negativ?sau ignora total?


2-cand cineva trimite un Bewerbung ,spitalul raspunde rapid daca il accepte si il vrea pe Bewerberul?sau e posibil sa primeasca Bewerberul raspuns pozitiv dar dupa 2-3 saptmani si invitatie la interview?


3-am vazut mai nou ca sunt spitale care pe langa Approbation mai cere si diploma C1!?! eu cred ca am un B2 curat.merita sa continuu sa invat si sa iau examenul C1 sau un medic mai ales incepator se descurca cu B2?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrebari noi

Postby Iepurita » Wed Sep 03, 2014 7:15 am

la spitalul la care sunt eu in afara de mine ceilalti rezidenti au venit ca incepatori.
trebuie sa ai rabdare, nu mai e ca inainte, cand primeau pe oricine cu orice nivel de limba, acum se gasesc putin mai greu posturile, mai ales in sud.
in principiu raspund toate spitalele. In principiu. :)
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Intrebari noi

Postby student999 » Thu Sep 18, 2014 9:54 am

am inca o intrebare , la fiecare specialitate chirurgicala avem 24 Monate Common Trunk asta inseamna ca fiecare medic incepator la Unfallchirurgie lucreaza exact lafel si face acelasi lucruri ca un medic incepator la Gefaesschirurgie sau Viszeralchirurgie ? adica primi 2 anii cand faci common trunk nu prea conteaza daca esti la Gefaess sau Allgemein sau Unfall ca pana la urma faci acelasi lucruri (ca incepator primii 2 ani) , deci asa am inteles correct ??

am vazut ca si la Innere au 3 ani Common Trunk , pot de exemplu sa fac Innere 1 an sau 2 apoi sa fac Chirurgie fara sa mai repet de la inceput Common Trunk ?? (intreb ca la Innere sunt sute de locuri in comparatie cu Chirurgie)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Thu Sep 18, 2014 9:59 am

nu e acelasi common trunk.

common trunk inseamna ca inveti bazele specialitatii respective. cum se taie, cum se coase. de aia majoritatea chirurgiilor il fac (mai putin oftalmologia parca)

la common trunkul de innere invete bazele de la interne.

din romania lucrurile se vad putin altfel decat de la fata locului. greseala pe care e bine sa o eviti e sa iti stabilesti parcursul profesional din ro.

din ce vad eu numarul de locuri pe chirurgie e cam la fel cu nr de locuri pe innere
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Intrebari noi

Postby student999 » Fri Sep 19, 2014 1:50 pm

merci
deci mie frica sa merg pe Unfall si Ortho si sa fac numai ortopedie ca sunt foarte slab la orto si la facultate am fost foarte slab la radiologie si ortopedie iar la chirurgie generala am fost foarte ok si la garzi si practica am facut numai la chirurgie generala, mie frica sa merg pe Unfall si sa fiu prea slab pregatit si sa ma refuza dupa cateva lunii.
deci primii 2 ani un rezident la Unfall face acelasi lucruri ca un rezident la Gefäß sau Allgemeinechirurgie?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Fri Sep 19, 2014 2:00 pm

:))))

cu minime exceptii toti care incep o specialitate o fac de la -1. nu se asteapta nimeni sa stii nimic. toata chestia e sa fii atent, sa citesti in fiecare zi cate putin acasa si sa nu iti fie rusine sa recunosti cand nu stii ceva.
dupa cum tot scrie pe aici problema principala e limba germana nu medicina. aia o inveti in timp. de germana te lovesti mult mai repede. daca vrei sa mergi pe chirurgie ia orice gasesti. de multe ori la fata locului se intampla altceva decat ce scrie pe site.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
runik88
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:32 pm
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby runik88 » Mon Sep 22, 2014 3:57 am

Salut, eu as vrea sa intreb daca exista vreun site centralizat sau ceva asemanator cu o lista de spitale recunoscute ce au dreptul sa formeze rezidenti , eventual sa poti cauta dupa landuri. Mersi
Memento mori

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Mon Sep 22, 2014 9:36 am

germania e stat federal si nu e nimic centralizat
fiecare land are cate o camera a medicilor (NRW chiar 2) si e acolo pe site-ul fiecareia o lista cu medicii care au voie sa formeze rezidenti
uite de exemplu in saxonia inferioara lista cu medicii care formeaza rezidenti pe chirurgie generala (in paranteza e numarul de luni. important e sa stii ca poti lucra in spital mai mult decat numarul ala de luni, doar ca nu se va contabiliza la perioada de rezidentiat)

https://www.aekn.de/weiterbildung/weite ... lts=suchen

dar cred ca medicii care nu au voie sa formeze rezidenti sunt mai degraba exceptia. nu e ca in romania, poti sa gasesti inclusiv profesori prin spitale rurale.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Intrebari noi

Postby student999 » Mon Sep 22, 2014 9:44 am

kooksee wrote::))))

cu minime exceptii toti care incep o specialitate o fac de la -1. nu se asteapta nimeni sa stii nimic. toata chestia e sa fii atent, sa citesti in fiecare zi cate putin acasa si sa nu iti fie rusine sa recunosti cand nu stii ceva.
dupa cum tot scrie pe aici problema principala e limba germana nu medicina. aia o inveti in timp. de germana te lovesti mult mai repede. daca vrei sa mergi pe chirurgie ia orice gasesti. de multe ori la fata locului se intampla altceva decat ce scrie pe site.


Multumesc mult pt rasp.!
sper sa reusesc sa ajung acolo anul asta

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Intrebari noi

Postby student999 » Tue Dec 16, 2014 12:11 am

revin pe aici ca am nevoie de un sfat .... am fost invitat la 2 interview-uri in germania , pe innere si pe chirurgie , la innere am fost la interview ,afost ok,chefarztul afost de treaba dar am fost surprins ca mi-a aratat si cateva CT-uri si cateva cazuri si intrebari la care am raspuns(4/5):) ,am avut noroc ca nu am uitat 100% medicina, iar chefarztul a zis sa stau la ei 2 zile sa lucrez sa vad cum e si sa dau lui decizia daca e ok sau nu si imi da si el decizia daca e ok ,am intrebat ca nu am inteles adica am fost acceptat sau nu si ce sanse am sa primesc locul ,iar el a spus daca nu faci o greseala catastrofala in aia 2 zile ,ai sanse foarte mari dar mai sunt 2 persoane(Bewerber) in afara de tine cu avantaj ca au experienta 1 an, in fine ,imi ofera si cazare in spital gratis si sala si mancare si tot ..... pasaportul meu expira in curand asa ca m-am intors in tara sa il fac si peste cateva zile ma intorc sa fac aia 2 zile hospitation , intre timp am fost invitat la un alt intreview la un post de Chirurgie in Bayern , si tot lafel imi ofera cazare ,ma duc vineri la interview sa vad cum e si chiar am fost surprins ca am primit o invitatie la un post de chirurgie (considerand ca e mai greu de gasit un astfel de post mai ales cu 0 erfahrung).

ce imi sfatuieti sa fac? ce inseamna cand iti ofera un spital cazare ?la innere cheful a zis ca am cazare gratis pe toate perioada contractului ,nu asa temporar , e un avantaj sau dezavantaj ? ca din ce am vazut majoritate assistenzaerzte inchiriaza si da bani si pe transport si asa .

cand esti invitat la un intreview "(um sie dich persoenlich kennenzulernen)" ,inseamna ca 99% ma angajeaza ? ca ar fi foarte nasol sa bat drumu degeaba mai ales acum in perioada asta de serbatori

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Tue Dec 16, 2014 11:06 am

ai dat de un CA atipic.
ce era pe ct-urile alea de ai nimerit?
din ce zici pare un spital la tzara, foarte bun pentru inceput.

post pe chirurgie e la fel de usor de gasit ca si ala pe innere.
faptul ca esti invitat la interviu nu inseamna nimic. de aia se si numeste interviu, sa vada ala ce e cu tine. dar daca te cheama inca 2 zile la hospitation e bine.
du-te oricum si in bavaria si apoi te decizi in functie de ce iti place mai mult.

cazare gratis inseamna ca are spitalul un camin unde vei primi o garsoniera. cred insa ca e gratis doar in prima perioada (6 luni), dupa aia iti vor cere bani. probabil mai putin decat ai plati daca iti inchiriezi singur dar oricum nu e gratis.
Approbation ai? CA te-a intrebat de asta?
de multe ori CA nu stie chestii din astea administrative in amanunt.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Intrebari noi

Postby student999 » Tue Dec 16, 2014 12:07 pm

Da am approbation,oricum e voraussetzung, din toate actele care aveam cu mine,sa uitat numai la approbation si atat, un spital are Weiterbildungsbefügnis 1an innere si aldoilea are Weiterbildungsbefügnis de chirurgie complet de la common trunk pana la absolvire allgemein viszeral si unfall si gefäß,, ct-uri care mi-a aratat erau simple metastaze tumori mari si organe,un rmn cu diabet insipid,chesti de baza si clare,si a promis ca dupa 1an o sa pot face mai multe ca un rezident de 3 ani,si a zis sa nu merg nicodata pe un spital de reha ca nu inveti nimic si e mai mult foi , iar acum la chirurgie nu stiu ce intrebari o sa imi pune, ambele spitale sunt la ~60 km de orase mari ca munchen.ambii sunt mici (12mii Einwohner)

Deci nu e nimic garantat ca primesc vreun loc din astea 2 interviewuri... adica chefarzt invita 3-4 Bewerber la interview si apoi alege? Ca asta inseamna ca ma duc degeaba:-) din ce am citit pe aici aproape toti au fost acceptati la primul interview si au primit contract,dar cred ca sa schimbat lucrurile acum fata de 2011-2012.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Tue Dec 16, 2014 12:14 pm

sansa ta e ca ceilalti bewerberi sa refuze.
gandeste-te ca si tu daca primesti ambele posturi o sa trebuiasca sa refuzi unul
oricum daca stii nemteste, ai approbation si lasi impresia ca esti sigur pe tine ai sanse mari sa primesti postul. CA are dreptate cu clinicile de reha dar e totusi un loc bun de inceput. daca nu te primesc astia poti sa aplici si acolo.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Intrebari noi

Postby dr.maximus » Mon Apr 13, 2015 10:12 pm

Salutare tuturor! Vreau sa va povestesc o situatie, care mie cel putin mi s-a parut interesanta si nu am stiut totusi sa dau respectivului o explicatie. Un amic a aplicat la un spital judetean ca rezident, a fost primit si dupa o lun a jumatate a fost chemat in bioru de sef si i s-a sugerat sa-si bage demisia . ca motiv cica sefu s-ar fi balbait si ar fi ingaimat ca nu se potriveste in team, si apoi lipsa de cunostinte. faza e ca el a demisionat de la vechiul post pentru a veni la judetean, si acum a ajuns in aceasta situatie. Din cate am mai inteles, asistentele si oberarztii vorbeau foarte urat cu el si ii scoateau ochii pentru lucruri absurde. Ceea ce mie mi s-a arut suspect e ca, nu au asteptat cele 6 luni de proba, si i-au dat flit dupa o luna jumate, aparent fara un motiv clar. Voi ce ziceti?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Tue Apr 14, 2015 1:21 am

In perioada de proba poti fi concediat oricand. Nu dupa.

Daca esti catastrofa nu te plateste nimeni 6 luni degeaba.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrebari noi

Postby Iepurita » Tue Apr 14, 2015 11:30 am

Poate nu se potrivea cu echipa sau nu au fost multumiti de el dpdv profesional. De aceea sunt cele 6 luni de proba, ca poti demisiona tu oricand sau te pot da ei afara oricand. Daca seful ii da recomandari ok asta e, sa isi caute altundeva.
Seful meu i-a spus fostului coleg ca din pctul lui de vedere colegul nu e facut pt chirurgie, i s-ar potrivi mai bine alta specialitate. I-a dat recomandari ca e ok si muncitor, habar nu am ce a scris acolo, dar a zis ca nu poate sa il mai tina la spital cand vede ca nu s edescurca si ca nu evolueaza, e o reclama proasta pt el ca sef, cand rezidentul va merge in alt spital.
Asta cu asistentele am auzit-o si aici, la inceput tot seful nostru de sectie a spus ca el s-ar sfatui cu sefa asistentelor cand e vorba sa angajeze pe cineva sau nu, ca ea e tot timpul la vizita si vede cum e rezidentul/hospitantul, daca se intelege cu celelalte asistente, daca vorbeste fruos cu pacientii samd. Bine ca la mine nu a intrebat, ca la inceput nu au fost relatiile fantastice cu asistentele de pe sectie :)))))
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests