Oferte locuri de munca

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby vmc » Fri Nov 02, 2012 9:34 am

Din experienta mea, pediatria e f. greu de gasit.
nicht wahr?

User avatar
BBUT88
senior
senior
Posts: 239
Joined: Sat Jun 16, 2012 2:59 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby BBUT88 » Fri Nov 02, 2012 10:44 am

sunteti asa de tare la germana??
ca nu se prea face prin scoli...la min gasiti peste 20gb carti medicale in germana...4gb warez restu docs ..se gasesc stati fara grija dar eu le pun pe mediafire la request care cum aveti urgenta mare .
Ardealul trage la ger din cate stiu eu...
The world today has 6.8 billion people. That's heading up to about nine billion. Now if we do a really great job on new vaccines, health care, reproductive health services, we could lower that by perhaps 10 percent!

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby cris08 » Fri Nov 02, 2012 3:36 pm

vmc wrote:Din experienta mea, pediatria e f. greu de gasit.


Stiu ca fata de alte spec. ( interne, anestezie, chir...) se gaseste chiar f greu, insa ce sa fac?? Nu m-as apuca sa iau acum de la zero alta spec. Asta am facut in Ro, asta am facut si aici ( am avut noroc ca am gasit de la inceput pedi si sincer as fi ramas aici, daca era cat de cat omeneste, insa nu mai merge :cry: ). As face chestia asta ( schimb. spec) doar de disperare pt o perioada pana imi gasesc iar pe pedi, sa ma pot sustine financiar. Sper sa nu ajung acolo si sa gasesc "in timp util :roll: ".

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby cris08 » Mon Nov 26, 2012 5:13 pm

Up ! Up !! :help: :help: Sunt inca in cautari....

Nu v-au auzit nimic urechile de pedi-neonat. pe la voi prin spital sau....? :help:

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Oferte locuri de munca

Postby curly » Mon Nov 26, 2012 6:08 pm

La mine la spital s-ar putea sa avem doua locuri libere din ianuarie. Situatia e asa: Neugeborenenszimmer, care tine deocamdata de Gineco, va trece la Pedi si de aici va aparea inca un loc de Assistenzarzt. Ca o sa fie la 1 ianuarie..ca o sa fie pe 28..nu stiu inca, insa treaba cu "mutatul" e sigura. Cel de-al doilea loc e tot cu "s-ar putea". E vorba de locul unui rezi care isi termina Probeszeit la sf anului si caruia toti vor sa-i faca vant, ca e catastrofa. Eu sper sa fie tot la inceputul anului viitor. In orice caz, cred ca daca bewerbuiesti deja, chiar daca nu au inca post scos oficial, nu cred ca e nimic gresit. E vorba de St.Clemens-Hospital Geldern, poti sa dai un google. Faptul ca ai deja experienta pe pedi e evident un avantaj. Ultimele doua rezi care au venit sunt chiar direct dupa facultate venite, au zero expeienta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Oferte locuri de munca

Postby Chingachgook » Mon Nov 26, 2012 6:17 pm

curly wrote:E vorba de locul unui rezi care isi termina Probeszeit la sf anului si caruia toti vor sa-i faca vant, ca e catastrofa.


E roman?

:)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Oferte locuri de munca

Postby curly » Mon Nov 26, 2012 7:17 pm

nu, e grec. o putoare.

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby cris08 » Mon Nov 26, 2012 9:20 pm

curly wrote:La mine la spital s-ar putea sa avem doua locuri libere din ianuarie. Situatia e asa: Neugeborenenszimmer, care tine deocamdata de Gineco, va trece la Pedi si de aici va aparea inca un loc de Assistenzarzt. Ca o sa fie la 1 ianuarie..ca o sa fie pe 28..nu stiu inca, insa treaba cu "mutatul" e sigura. Cel de-al doilea loc e tot cu "s-ar putea". E vorba de locul unui rezi care isi termina Probeszeit la sf anului si caruia toti vor sa-i faca vant, ca e catastrofa. Eu sper sa fie tot la inceputul anului viitor. In orice caz, cred ca daca bewerbuiesti deja, chiar daca nu au inca post scos oficial, nu cred ca e nimic gresit. E vorba de St.Clemens-Hospital Geldern, poti sa dai un google. Faptul ca ai deja experienta pe pedi e evident un avantaj. Ultimele doua rezi care au venit sunt chiar direct dupa facultate venite, au zero expeienta.


Multumesc muult ! Asa o sa fac..... :allright:

MissMD
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Dec 02, 2008 12:20 am

Re: Oferte locuri de munca

Postby MissMD » Fri Nov 30, 2012 12:20 pm

La mine in spital avem 2 locuri pe Interne/Cardio incepand cu ianuarie. Suntem o echipa (si) de romani (4 la numar). NRW, Spital al bisericii catolice, se platesc orele suplimentare, Funktionsbereich, ajutor cazare etc. Pentru detalii, contactati-ma pm.

MissMD
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Dec 02, 2008 12:20 am

Re: Oferte locuri de munca

Postby MissMD » Sun Dec 02, 2012 1:10 pm

Pt CatalinGX: ai PM disabled si nu iti pot raspunde.

Sunt in Olpe, cam la 40 min. de Köln.
Este un spital de acut, ofera Weiterbildung complet pt Innere, Kardio, Nephrologie si in curand si Gastroenterologie complet.
Am vorbit cu seful vineri, ar dori in special romani. Avem 2 posturi din ianuarie cu posibilitate de Hospitation.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby vmc » Sun Dec 02, 2012 2:00 pm

@Miss MD: Va rog tips-urile pentru firmele de recrutare sa le postati in forumul lor, mail, mess, etc. Mersi!

Si sa nu uit sa remarc agresivitatea si gradul de infiltrare al firmelor astora, acum intreaba din poarta in poarta unde se gasesc posturi :D
nicht wahr?

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Sun Dec 09, 2012 1:59 am

am deblocat.
MissMD wrote:Pt CatalinGX: ai PM disabled si nu iti pot raspunde.

Sunt in Olpe, cam la 40 min. de Köln.
Este un spital de acut, ofera Weiterbildung complet pt Innere, Kardio, Nephrologie si in curand si Gastroenterologie complet.
Am vorbit cu seful vineri, ar dori in special romani. Avem 2 posturi din ianuarie cu posibilitate de Hospitation.

siva
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Dec 07, 2010 3:11 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby siva » Wed Dec 12, 2012 8:44 pm

La mine la spital este un post liber pe Innere. Spitalul este in Rheinland Pfalz. Pentru detalii, contactati-ma pm.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby vmc » Wed Dec 12, 2012 9:45 pm

Te contacteaza geofx sa mai aduca niste fraieri cu firma :)
nicht wahr?

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Sat Dec 29, 2012 1:34 am

inseamna ca si eu am fost un fraier ca am venit tot cu firma nu? sau poate nu am avut nici macar bani de biletul de avion, ca de, salariul de rezident in tara era cam la 900 lei.... Ce moderator avem !
vmc wrote:Te contacteaza geofx sa mai aduca niste fraieri cu firma :)

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Oferte locuri de munca

Postby dr_coimu » Thu Feb 07, 2013 1:44 pm

Salut,
1. Ma puteti ajuta cu un model de Initiativbewerbung?
2. Stie cineva un loc liber de HNO?
Multumesc!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby vmc » Thu Feb 07, 2013 8:14 pm

1. e identic cu celalalt
nicht wahr?

mirava
Posts: 1
Joined: Wed Feb 20, 2013 3:14 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby mirava » Wed Feb 20, 2013 3:37 pm

Buna tuturor,

Sunt noua pe forum, lucrez deja de un an in Germania ca rezident pe Innere.Sunt interesata de un nou job pe Innere pt.ca atmosfera in clinica unde lucrez nu e ok.V-as fi recunoscatoare celor care m-ati putea ajuta cu informatii despre un post de rezident pe Innere intr-o clinica cu "eine gute Arbeitsklima".Eu consider ca acest aspect este foarte important.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Oferte locuri de munca

Postby Chingachgook » Thu Feb 21, 2013 4:33 pm

Arbeitsklima depinde de fiecare
Pe mine m-ar enerva sa lucrez pe o sectie unde suntem prieteni toti cu toti si stam la barfe la cafea. Pentru altii asta e idealul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Oferte locuri de munca

Postby gargaritza » Thu Feb 21, 2013 6:19 pm

kooksee wrote:Arbeitsklima depinde de fiecare

Ai dreptate, insa nu 100%.
Mirava nu cauta ein Arbeitsklima unde toti sa se traga de sireturi unul cu altul ci un loc in care fiecare isi face treaba si nu incearca sa arate cat de prost e ala de langa el, un loc in care daca ceri ajutor sa il primesti, un loc in care daca iti dai silinta sa faci lucrurile f. bine / cum trebuie sa nu fi sabotat de colegi cu Kentnissmangel (mai mare decta al tau) si acelasi Mangel cand e vorba de chef de munca. Pe oriunde te duci nu are cum sa fie perfect, te lovesti oricum de multe probleme, dar macar colegii sa fie ok.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Wed Feb 27, 2013 12:57 pm

Helios Rottweil,baden-württenberg , innere locuri libere. nu ma contactati pe privat ca nu vreau sa fiu acuzat apoi ca intermediez ceva.

siva
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Dec 07, 2010 3:11 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby siva » Thu Feb 28, 2013 3:51 pm

mirava wrote:Buna tuturor,

Sunt noua pe forum, lucrez deja de un an in Germania ca rezident pe Innere.Sunt interesata de un nou job pe Innere pt.ca atmosfera in clinica unde lucrez nu e ok.V-as fi recunoscatoare celor care m-ati putea ajuta cu informatii despre un post de rezident pe Innere intr-o clinica cu "eine gute Arbeitsklima".Eu consider ca acest aspect este foarte important.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Thu Feb 28, 2013 6:22 pm

si ATI tot helios rottweil.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Oferte locuri de munca

Postby Chingachgook » Thu Feb 28, 2013 7:07 pm

Pe radio nu au?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby Iepurita » Thu Feb 28, 2013 7:36 pm

iar vrei sa te muti???
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Oferte locuri de munca

Postby Chingachgook » Thu Feb 28, 2013 9:48 pm

Nu eu, intreb pentru un prieten
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

deri
Posts: 2
Joined: Tue Mar 05, 2013 6:21 am

Re: Oferte locuri de munca

Postby deri » Tue Mar 05, 2013 6:53 am

Pe ginecologie a auzit cineva ceva??? Va multumesc mult!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Oferte locuri de munca

Postby Chingachgook » Tue Mar 05, 2013 12:39 pm

In NRW sunt 17 publicate in momentul asta. Si probabil inca o gramada nepublicate.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Fri Mar 08, 2013 12:05 pm

au si pe radio

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Oferte locuri de munca

Postby harciogu » Sat Mar 16, 2013 2:44 pm

geocatalinfx wrote:au si pe radio


helios rottweil-ul? :?:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Oferte locuri de munca

Postby darksunrise » Sat Mar 23, 2013 11:39 pm

pai in afara de helios nu cred ca mai e ceva :D
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Mon Mar 25, 2013 6:10 pm

da,helios rottweil. mai e un spital de biserica dar are doar neuro si psihitrie.
harciogu wrote:
geocatalinfx wrote:au si pe radio


helios rottweil-ul? :?:

do1da2b
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat Nov 22, 2008 10:39 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby do1da2b » Sat Apr 20, 2013 12:14 pm

In Klinikum Braunschweig (Akutkrankenhaus cu 1400 paturi) sunt 1-2 locuri pe nefrologie si vreo 2 neurologie si 1 loc pe cardio.
Pe nefro Weiterbildungul nu e deloc rau, e cred al 2-lea centru ca marime in ceea ce priveste dializa peritoneala din Germania. Se cer insa cunosatinte f bune de germana. Neseriosii n-au sanse- de curand au dat afara un egiptean care nu se descurca pe sectie si care nu era capabil sa faca garzi. La fel o unguroiaica a zburat 8era deja facharzt, de vreo 20 de ani in Germania!) pt ca nu isi facea treaba cum trebuie. Pe nefro 3 romani, restul sunt nemti. Sunt si pe chirurgie, pe uro, neuro, cardio, neurochirurgie romani.
Se munceste in ture de cate 8,30 ore. Pe an avem 7 Nachtdienste de 12 ore cuplate in 2 blocuri (3+4 nopti). Orasul e fain, cam cat Clujul; sunt si orase mari aproape: Hannover, Göttingen, Hamburg.
Daca are careva interes sa ma claxoneze pe PM.

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Oferte locuri de munca

Postby curly » Sat Jun 22, 2013 7:32 pm

In St.Clemens-Hospital Geldern, NRW la Pediatrie sunt 2 locuri libere incepand cu sept. 2013. Se incep acum interviurile. Posturile nu apar inca pe net. Exista deja o "baza de date" cu cei care au aplicat in trecut la aceasta clinica (Initiativbewerberi, de ex..) si de-aia nu se agita ei (deocamdata) f tare, insa puteti aplica linistiti deja. E o clinica mica, 30 paturi, neonatologie Level 3, dar e perfect pt cineva fara experienta in De., e f ok pt un start. Cei interesati pot da un PM.

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Oferte locuri de munca

Postby gargaritza » Sat Jun 22, 2013 8:58 pm

Lucreaza careva in Klinikum Kassel pe Neuro? Ma intereseaza daca exista vreun post de AA disponibil (pe site nu au nimic) sau daca se preconizeaza ca se elibereaza vreunul (pleaca cineva, gravide etc), cum e Arbeitsklima (respectiv daca e chiar atat de nasol precum am auzit) etc.
Anul trecut erau vreo 4 romani pe acolo...Rog mesaj pe pm.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Thu Jun 27, 2013 3:52 pm

vinzenz von paul hospital rottweil . locuri psihiatrie. puteti trimite c.v. singuri direct.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Oferte locuri de munca

Postby Melania » Mon Jul 01, 2013 5:18 pm

kooksee wrote:Arbeitsklima depinde de fiecare

Initial am citit Arbeitklisma; grea germana asta.

R_nicu
Posts: 1
Joined: Thu Jul 04, 2013 2:37 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby R_nicu » Thu Jul 04, 2013 2:43 pm

De oferte pe oftalmo stie cineva ceva?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Oferte locuri de munca

Postby Chingachgook » Thu Jul 04, 2013 2:52 pm

in aahaus era
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby Iepurita » Sun Jul 07, 2013 7:27 pm

Cred ca la mine in spital va fi un loc liber pe chirurgie. CA are drept de weiterbildung 3 ani pt viszeral, 3 pt ortho, 5 pt Allgemeinchirurgie. Detalii pe privat pt cine doreste.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests