Despre firmele de recrutare

...ca nu se mai poate
User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun May 20, 2012 2:50 pm

FREIZEIT wrote:Oricum forumul este plin de aberatii off topic, cum zici tu. Doar o mica proportie din ce se posteaza contine informatii relevante. Restul este doar logoree. Si pe mine ma enerveaza sa citesc logoreea altora, dar altfel nu pot selecta informatia utila.

TOATE posturile tale de pâna acum sunt doar pe acest topic despre firme. Chiar nu e nevoie sa faci TU logoree, nu ai adus nimic nou si nici util.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
FREIZEIT
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu May 17, 2012 3:41 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre firmele de recrutare

Postby FREIZEIT » Sun May 20, 2012 3:01 pm

Draga IM, ai dreptate ! Te rog sa ma scuzi !
Sunt la inceputul procesului de translatare in De si nu am experienta . :n00b:
Der alte Arzt spricht Latein. Der junge Arzt spricht Englisch. Der gute Arzt spricht die Sprache seines Patienten

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Lii » Sun May 20, 2012 5:47 pm

Da' de ce va deranjeaza asa tare aberatiile si off-topicurile? E un forum pana la urma. Informatiile la obiect se gasesc pe internet, numai ca sunt in limba germana.
Frumos a punctat Im, dar logoreea proprie nu se pune.
Si te rog frumos, Freizeit, sa nu-l mai iei pe Im cu "draga"
lol
Fără profesie

User avatar
FREIZEIT
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu May 17, 2012 3:41 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre firmele de recrutare

Postby FREIZEIT » Sun May 20, 2012 7:45 pm

:lol: :wink:
Der alte Arzt spricht Latein. Der junge Arzt spricht Englisch. Der gute Arzt spricht die Sprache seines Patienten

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Sun May 20, 2012 8:42 pm

vmc cum o stim, functioneaza pe principiu doina stie, doina danseaza.


@ioio
cu firma de recrutare e foarte simplu. atat timp cat pleci de aici cu convingerea ca mergi sa muncesti (8-9 ore pe zi), ca nu te vor baga aia mana 1 din prima saptamana totul e ok. restul sunt baliverne.
eu daca as fi sa plec a 2-a oara foarte probabil as pleca prin firma. as avea 2 conditii: specialitatea pe care o doresc si zona (unde sunt prietenii mei). restul sunt prostii. daca seful are ochii verzi, sau tzipa la tine, sau cea mai penibila chestie "se invata pe sectia respectiva"
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Despre firmele de recrutare

Postby darksunrise » Mon May 21, 2012 5:28 pm

si mie mi se pare mai simplu prin firma, daca ar fi sa plec a 2a oara as pleca printr-o firma.
singur trebuie sa-ti bati capul cu multe :D si te costa si mai mult.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

Tasmine_karina
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu May 17, 2012 2:59 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Tasmine_karina » Tue Jun 19, 2012 6:46 pm

Oameni buni, nu stiu ce gandeste fiecare si oricum faceti cum credeti dar va spun pentru ultima data> mare, foarte mare grija cu aceasta firma de recrutare intitulata in tara germany's next doctors iar aici in Germania EKA( externe krankenhaus akademie). Daca va ganditi ca oferta este buna, o sa va para rau dupa ce ajungeti sa faceti cursul lor " intensiv" si mai apoi cand veti afla ca spitalele va refuza pentru simplul motiv ca sunteti prea scumpi. pe langa faptul ca cei de la firma iau de la spitale de la 15.000 de euro in sus, voi trebuie sa platiti pe acest fenomenal si actractiv curs intre 5000 si 6000 euro.
Ganditi-va logic ca nimeni nu va face un favor sa va intretina 3 luni in germania asa pe ochi frumosi. Oamenii de la firma sunt incredibili de perversi iar daca considerati ca asta e sansa voastra cu EKA, faceti o mare mare greseala.
Dar mai este si vorba romanului, pana nu va loviti de pragul de sus, nu credeti nimic.
Va doresc mult succes, sa ajungeti cu bine aici in Germania, sa aveti un post bun si sa fiti mandri de telul atins.

Tasmine_karina
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu May 17, 2012 2:59 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Tasmine_karina » Tue Jun 19, 2012 6:53 pm

Si inca o lamurire pentru toti cei care au diverse informatii: Dr. Rosniatowski este roman, plecat de mic in germania, a facut fac aici in germania, a ajuns chefarzt in Koblenz dar nu mai profeseaza acum. cartile trebuie sa le platiti voi iar ceea ce scrie in acel contract este foarte ambiguu, sa va vad eu dupa ce ajungeti sa lucrati intr/un spital unde in fiecare zi sunteti facuti de tot rahatul si nu ai voie sa faci mare lucru datorita diverselor motive invocate de nemti, sa va vad atunci daca mai zice unul ca un an trece repede. Spun asta pentru ca cunosc cazuri care dupa 3 luni au renuntat la postul primit si acum sunt intr-o situatie nasoala ca depind inca de aceasta firma!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Tue Jun 19, 2012 9:18 pm

eu cred ca aia nu te lasa sa faci nimic deoarece esti prastie, nu pentru ca ai venit prin firma.

aia cu firmele fac un biznis, nu sunt agentie de caritate. tu cand ai stat 3 luni pe banii lor nu te gandeai ca vine nota de plata?

ai dat o gramada de info dar ai omis 2 lucruri esentiale. unde ai terminat si in ce an.
s-ar explica multe.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
FREIZEIT
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu May 17, 2012 3:41 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre firmele de recrutare

Postby FREIZEIT » Tue Jun 19, 2012 10:38 pm

Tasmine_karina wrote: sa va vad eu dupa ce ajungeti sa lucrati intr/un spital unde in fiecare zi sunteti facuti de tot rahatul si nu ai voie sa faci mare lucru datorita diverselor motive invocate de nemti, !

Da exemple, te rog ! :shock:
Der alte Arzt spricht Latein. Der junge Arzt spricht Englisch. Der gute Arzt spricht die Sprache seines Patienten

User avatar
FREIZEIT
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu May 17, 2012 3:41 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre firmele de recrutare

Postby FREIZEIT » Tue Jun 19, 2012 10:40 pm

Referitor la a nu avea voie sa faci mare lucru...ce fac in definitiv respectivii colegi prin spital?
Der alte Arzt spricht Latein. Der junge Arzt spricht Englisch. Der gute Arzt spricht die Sprache seines Patienten

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby gargaritza » Tue Jun 19, 2012 11:00 pm

Cred ca Tasmine_karina si-a ales chirurgie si colegii din spital nu o iau in operatie...

Cand alegi o firma de recrutare nu mi se pare normal sa te astepti sa vina si "o noua de plata". Daca de la bun inceput ti s-a spus ca este totul kostenlos, asa mi se pare normal sa si fie.

Se pare insa ca in cazul firmei de recrutare despre care s-a discutat mai inainte, lucrurile au stat uneori altfel, si unii din cei care au plecat prin ei s-au trezit ulterior ca trebuie sa plateasca lunar, timp de cativa ani, o mica suma de bani...Unii au acceptat (gandindu-se ca cine stie cat vor mai trebui sa astepte o noua oferta de job din partea firmei), altii nu...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Despre firmele de recrutare

Postby darksunrise » Wed Jun 20, 2012 1:31 pm

in unele spitale daca esti Hospitant si inca nu ai luat Approbationul nu te lasa sa pui nici branule, doar te uiti.

in general spitalele dispuse sa dea cateva mii de euro pe tine chiar au nevoie de personal. ma indoiesc ca platesc atatia bani si nu te lasa sa faci nimic.

in orice caz, sa vii din Ro pe banii tai in Germania te costa destul de mult. interviurile plus cazarea etc etc. plus ca aplici la multe spitale pana gasesti ceva. cu o firma e mai bine si mai ieftin :)
eu am venit singura si am cheltuit vreo 4000, 1000 si ceva sa ma duc la vreo 3 interviuri + restul in primele 2 luni pana la primul salariu, pana am luat Approbation si asa mai departe.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

Tasmine_karina
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu May 17, 2012 2:59 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Tasmine_karina » Wed Jun 20, 2012 10:03 pm

pentru gargaritza, pentru simpla ta durere: sunt pe medicina interna si culmea este ca sunt lasata sa fac totul.
Iar in mom in care semnezi un contract cu o firma de recrutare i care scrie clar ca nu platesti nimic si te trezesti dupa aia ca de fapt se incalca contractul, sa te vad eu pe tine ce ai face.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Wed Jun 20, 2012 10:07 pm

:))
mult prea tare.

adica tu ai semnat un contract in care nu zicea nimic de bani si APOI aia te pun sa platesti?
cum? practic?

iti trimit o factura lunara? iti iau automat de pe card?

mai sus povesteai de cazuri in care nu esti lasata sa faci chestii. vorbeai in general?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Tasmine_karina
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu May 17, 2012 2:59 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Tasmine_karina » Wed Jun 20, 2012 10:09 pm

Poate cei care sunt pe acest forum si lucreaza intr-un colectiv de nemti ar putea confirma ca oricat de bine ai sti medicina, practica si restul, nu poti sa le ajungi la varful nasului pentru simplul motiv ca esti auslander, ca esti sunat la miez de noapte cu toate ca nu esti de garda sa faci pe traducatorul, sa dai un diagnostic, sa nu fii bagat in seama si cu toate astea a doua zi seful sa confirme diagnosticul dat si cu toate astea sa nu iti spuna nimeni ca ai facut ceva bine. asta e un exemplu al unei colege.
Altul: sa intri in sala de operatie si sa ti se spuna ca pe anumite instrumente tu nu ai voie sa pui mana, exemplu de la alta colega.
si lista ar putea continua.
Iar pentru cei care imi mai poarta de grija: eu chiar am nororcul sa lucrez in colectiv de straini cu sef neamt si totul este cu adevarat o placere sa practici medicina.

Tasmine_karina
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu May 17, 2012 2:59 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Tasmine_karina » Wed Jun 20, 2012 10:11 pm

Am semnat un contract cu firma de recrutare iar in momentul in care a venit contractul cu spitalul, a venit si actul aditional de a plati costurile de la firma, deci lunar mi se opresc bani pentru asta, ganz einfach.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Wed Jun 20, 2012 10:15 pm

eu confirm ca habar nu ai pe ce lume traiesti.
eu usnt intr-un colectiv de nemti si nu am nicio problema. nu ma suna nici dracu in miez de noapte.
sunt singurul de pe sectie caruia chefarztul i se adreseaza cu herr.
ma doare la cascheta daca ma barfesc in spate.

o dai in penibil cu seful care nu te felicita ca ai pus un diagnostic bun. aia trebuie sa fie norma, nu exceptia.
esti plina de exemple de la colegele tale. avand in vedere atitudinea de care dai tu dovada nu ma indoiesc ca sunteti toate 3 foarte bune prietene si va plangeti una alteie pe umar.

si ala aditional l-ai SEMNAT?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Tasmine_karina
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu May 17, 2012 2:59 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Tasmine_karina » Wed Jun 20, 2012 10:24 pm

Ma bucur pentru tine ca iti este bine si ca te doare la cascheta de altii...scopul acestui topic este legat de informatii despre firmele de recrutare iar acum ajungem sa o dam in can-can. tipic romanesc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Wed Jun 20, 2012 10:25 pm

ma doare la cashketa de parerea nemtilor despre mine.
soarta colegilor ma intereseaza, doavada ca sunt aici sa mai ajustez din ineptiile pe care le scrii.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Wed Jun 20, 2012 10:28 pm

Tasmine_karina wrote:Ma bucur pentru tine ca iti este bine si ca te doare la cascheta de altii...scopul acestui topic este legat de informatii despre firmele de recrutare iar acum ajungem sa o dam in can-can. tipic romanesc.


bai da mai sunteti multi care cand nu mai fac fatza la scandal o dau in "tipic romanesc"

cana-can-ul e tipic romanesc?

ai citit vreodata Bild? ai intrat pe forumuri de studenti germani, unde se intreaba despre cum e prin diferite spitale? imed-ul e inca la gradinita in privinta asta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby gargaritza » Thu Jun 21, 2012 12:56 pm

Tasmine_karina wrote:pentru gargaritza, pentru simpla ta durere: sunt pe medicina interna si culmea este ca sunt lasata sa fac totul.
Iar in mom in care semnezi un contract cu o firma de recrutare i care scrie clar ca nu platesti nimic si te trezesti dupa aia ca de fapt se incalca contractul, sa te vad eu pe tine ce ai face.


Te inteleg perfect, nu stiu d c esti iritata.
Ramasesem cu parerea ca numai cei ce fac chirurgie au parte de partea asta cu nu ai voie aia, nu poti face aia, etc...si d-aia mi-am dat cu parerea ca esti poate pe chirurgie.

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby situs » Thu Jun 21, 2012 1:27 pm

Multumin mult pentru informatii, tasmine_karina. Se confirma ce-am banuit de la bun inceput: aceasta asa zisa academie de fapt reprezinta un fel de asociatie a spitalelor unde strainii au probleme de integrare, iar faptul ca un spital are in mod constant probleme de integrare a strainilor, inseamna ca exista probleme exact de genul acesta pe care le-ai descris. Imi pare rau ca unii au trebuit sa se friga pentru a-si da seama despre ce e vorba; intr-adevar, stagiile acelea de pregatire pentru integrarea in sistemul medical german ar fi cam necesare, si-ar fi bine chiar sa fie obligatorii pentru toata lumea, dar din pacate, asa nu e decat o momeala spre un drum spre cele mai problematice spitale.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Despre firmele de recrutare

Postby darksunrise » Thu Jun 21, 2012 8:45 pm

nu e dracul asa negru.
stai un an cat e contractul apoi pleci.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby dr.maximus » Sun Jun 24, 2012 12:29 pm

Hm...si cand ma gandesc ca am vrut si eu sa plec cu aceasta firma.

Intr-adevar exista riscuri, si de aceea apreciez firmele transparente, care iti spun totul in fata. Daca esti la inceput si nu stii prea multa germana, ti se pare atractiva oferta de a invata limba acolo, pe banii lor. Daca citesti apoi despre firme care organizeaza cursuri de limba si te pun sa platesti cursul dupa ce intri pe salariu, te cam oftici un pic, si iti spui ca cei din urma sunt banditi.

Oare un act aditional il mai poti refuza daca ti-l vara sub nas?

Voi spuneti ca e mai bine sa pleci fara firma, eu spun ca mi se pare mult prea dificil. In primul rand pentru nivelul meu de A2 trebuie sa ma zbat mult cu o profa care cand nu are chef de mine imi da flit pentru o saptamana sau chiar doua.

Nu vreau sa spun ca am gasit o firma cu care colaborez OK, si care mi se pare destul de avantajoasa la conditiile oferite/cerute ulterior, pentru ca s-ar putea sa imi sariti in cap ca sunt reprezentantul firmei si vin sa ii fac publicitate.

Ma bucur doar ca nu am fost acceptat la interviul celor de la "next", pe motiv ca nu am avut un nivel bun de limba. Acum voi face cursurile in tara, si in acelasi timp ajung la nivelul la care ajung ei acolo dar cu mai putini bani si bataie de cap.

Apropo, l-am sunat si pe Brandler, si mi-a spus ca o sa sustin un interviu telefonic pentru a fi incadrat in urmatoarea grupa, dar nu m-a mai contactat. Nici dupa el nu-mi pare rau...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Jun 26, 2012 12:01 am

dr.maximus wrote:Voi spuneti ca e mai bine sa pleci fara firma

Asta o spun cei care au nevoie de servicii speciale si pe care natura i-a lipsit de simtul ridicolului.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Despre firmele de recrutare

Postby darksunrise » Tue Jun 26, 2012 2:34 am

noemi wrote:n-am inteles aceste randuri : "Die Ausbildungskosten in Höhe von 5000 Euro muss das Krankenhaus zahlen, das einen Absolventen einstellt, zusätzlich zu den üblichen 2,5 Bruttomonatsgehältern Provision. Dafür erhält es die Garantie, einen neuen Kandidaten vermittelt zu bekommen, falls es mit dem ersten nicht richtig klappt.". Deci spitalul plateste 5000 de euro lor dar acelea 2,5 ce este?

e 2,5 * salariul lunar brut. intra in comisionul primit de firma pt tine.
ceea ce inseamna ca suma ajunge la min 12mii pt un candidat. mi se pare f mult.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
FREIZEIT
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu May 17, 2012 3:41 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre firmele de recrutare

Postby FREIZEIT » Tue Jun 26, 2012 7:02 am

dr.maximus wrote: In primul rand pentru nivelul meu de A2 trebuie sa ma zbat mult cu o profa care cand nu are chef de mine imi da flit pentru o saptamana sau chiar doua.
.

Fraate ! Esti enervant ! Vii sa te plangi pe forum despre cum te zbati tu cu profa ta de germana!! Penibil !!
Tine-ti aceste amanunte pentru tine si du-te la cursuri de germana organizate de centre de limbi straine !!
Der alte Arzt spricht Latein. Der junge Arzt spricht Englisch. Der gute Arzt spricht die Sprache seines Patienten

User avatar
Spass
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Jul 20, 2010 8:12 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Spass » Thu Jun 28, 2012 8:02 pm

Tot cu A2 am plecat si eu, am cautat singura posturi, am rezolvat cu actele samd. Nu mai spun ca pe atunci nu aveam serviciu, deci nici vorba sa fi avut ceva bani de carti, profesor, am facut rost de bani cum am putut si cat am putut. Nu spun ca e usor dar cu siguranta se poate.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby vmc » Tue Aug 14, 2012 1:13 pm

sunteti multi la academie? ca nu mai au saracii unde sa va plaseze :D

Image
photo
nicht wahr?

teonaxp
Posts: 4
Joined: Sat Jan 07, 2012 5:48 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby teonaxp » Mon Aug 27, 2012 8:28 pm

Raspunsul la intrebarea adresata de VMC(am incecat sa iti raspund prin pm dar nu a mers, banuiesc ca ai restrictionat mesajele).


Cred ca sunt vreo 20 la Al Hamy , daca nu mai putin...interesant sa vad anunt in ziar pentru medici rezidenti...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby vmc » Mon Aug 27, 2012 9:17 pm

Daca n-au 20 de locuri in oferta e treaba murdara rau. Parerea mea...
nicht wahr?

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Despre firmele de recrutare

Postby darksunrise » Wed Sep 19, 2012 6:47 pm

a venit una la noi la interviu de la Al Hamy sau cum se cheama. Credea ca ii dau salariu 3800 in mana pt ca are doctoratul in Ro :)))
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby aarsenyaa » Mon Dec 10, 2012 10:29 am

si eu( plus vreo 10 colegi) am ales sa plecam printr-o firma (nu dau nume pt.ca nu stiu cine mai citeste pe aici). Am facut un curs de A1-B1 in tara si am semnat un contract cu firma. cursul din tara l-au subventionat 75% si a urmat partea interesanta. am vb. cu ei, ne-au spus ca mergem la Hospitation (1luna. ne-au dat chiar datele exacte si clinicile cu care lucreaza), ca nu platim nimic si daca e posibil, o sa facem curs de seara din care o sa platim ceva modic, gen 200E. (in contract scrie ca ei ne asigura cursurile gratis). cand am ajuns in DE, alta era povestea. Ne-au dus intr-un campus unde nu s-a spus ca trebuie sa platim chiria, si cursul de B2. noi eram interzisi. adica, aveam bilete dus-intors si ei ne ziceau acum ca tre` sa stam 2luni la curs (nu 1 luna la Hospitation). nu spun ca in mail-uri ne ziceau ca avem inclusiv mancarea asigurata si acolo ne-am dat seama ca nu era deloc asa. pan` la urma ne-au "facilitat" cu "mari eforturi" plata in rate. La sf. cursului am constatat ca certificatul nostru e recnoscut doar in landul ala.deci, o minune!!! nu spun ca am intrebat toata perioada cursului daca certificatul e valabil peste tot si ni s-a spus ca da.
eu m-am intors in Ro sa-mi termin actele, dar cateva pers. au ramas acolo sa le gaseasca hospitation pana de sarbatori. doar pt 1 a gasit, restul au ramas in campus, au mai platit 1luna chirie.
frica mea cea mai mare este ca nu o sa ne gaseasca de munca. risc sa ma intorc acolo si sa stau cateva luni degeaba, in cel mai fericit caz, la hospitation.
nu am idee ce pot sa fac. contractul meu nu are stampile sau asa ceva, dar am inteles ca in DE semnatura e suficienta. ma gandeam sa incerc sa scap de contract, sa dau exam la alta scoala (pt. ca certificatul nu mi l-au dat in mana, evident)si sa caut sg. stie cineva cum e treaba cu contractele?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Mon Dec 10, 2012 9:21 pm

daca ti-au platit cursul ai sanse sa iti ceara bani.
sigur ca te poti tzigani cu ei si ii platesti in rate. trebuie sa scrie pe undeva pe hartia aia care sunt penalitatile. oricum nu platesti nimic pana nu te angajezi.
am mai scris de cateva ori pe aci sa nu lasati firma sa fac nimic pentru voi. nici curs de limba, nici traduceri nimic. asta e singura chestie de care se pot lega ca sa va ceara bani. lasati-i doar sa va caute post, si eventual sa va duca de mana pana acolo. pentru asta nu au voie sa va ceara si mai ales daca sunteti nemultumiti de post le spuneti la revedere fara nicio consecinta. cand insa v-au asigurat cursul de limba e mai nasol. nu se ajunge proces dar daca sunteti mai slabi de inger o sa va faca mizerii.
cata germana stii de fapt? da singura examen de b2 si lasa firma sa iti gaseasca doar post. sau vorbeste cu ei sa te cheme din ro direct la interviul de post. sa nu scapi din vedere ca dupa interviu incepi direct sa muncesti deci daca abia ai terminat poate nu e o idee rea sa mai hospitezi o perioada.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Iepurita » Tue Dec 11, 2012 8:57 am

Ce scrie in contract?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby aarsenyaa » Tue Dec 11, 2012 10:33 am

ei au platit partial cursul din Ro (ala oricum este ieftin, nu-i problema sa le dau banii) iar pe cel din DE il platim tot noi, in rate.
Eu am cretificat B2 (telc), am dat exam.la un institut. acum am venit doar sa-mi traduc actele.
In contract scrie ca nu avem voie sa ne cautam sg de munca, daca ne gasim sg trebuie sa le dam 5000E. pe mine ma sperie ideea ca nu o sa imi gaseasca de munca, sau o sa pierd vremea cateva luni bune acolo. din 5 colegi care au ramas pana de sarbatori acolo, a gasit doar unuia loc de hospitation, celorlalti le-a zis sa plece acasa( in conditiile in care impreuna au stabilit sa ramana).
eu chiar imi doresc sa hoospitez pt ca o sa am si pauza de vorbire aici, acasa si imi intru in mana in 3-4sapt si cu medicina si cu limba. numai ca vreau sa-mi cunosc optiunile, vreau sa stiu cat de valabil e contractul. zilele astea il duc la un avocat sa vad ce-mi spune. nu vreau sa le dau teapa sau asa ceva, dar nici sa stau degeaba, asteptand sa-mi gaseasca ei.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Iepurita » Tue Dec 11, 2012 3:51 pm

dar ce anume scrie in contract? daca scrie ca masa, cazarea este asigurata si de fapt a trebuit sa platiti voi, puteti desface contractul pt ca ei nu au respectat partea lor.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Tue Dec 11, 2012 9:13 pm

aarsenyaa wrote:In contract scrie ca nu avem voie sa ne cautam sg de munca, daca ne gasim sg trebuie sa le dam 5000E.



:))))))))))))))))))))))))))))))

evident ca iti cauti de munca in paralel. nu suferi nicio consecinta daca iti gasesti singura. daca nu ai stomac sa te certi cu ei le spui ca nu mai vii in germania, te intorci in ro. si te duci acolo unde ai gasit. sansele sa nimeresti bine sau rau sunt identice si cu firma si de capul tau

contractul ala e o hartie care pe tine nu te obliga cu nimic atat timp cat esti de acord sa le dai pe banii pe curs (in rate sau cum o fi)
trimite cv-uri la toate spitalele dintr-o anumita ziona, nu in toata germania ca o sa te omoare transportul intre interviuri.


in mod normal cand iti cauti de munca vorbesti cu 3-4 firme. care iti gaseste prima aia ia comisionul. nu te speria de aia 5000 de euro, aia e pusa acolo la intimidare.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Melania » Tue Dec 11, 2012 9:43 pm

De unde 5000? De ce nu 4000 sau 6000 sau un milion?


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests