Tematica Rezidentiat 2012

Apocalypse NOW
dimi_oana
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Aug 08, 2009 3:10 pm

Tematica Rezidentiat 2012

Postby dimi_oana » Sat Jan 07, 2012 10:57 pm

stie cineva cand se va afisa oficial tematica pt Rezi 2012? :help:
Multumesc!

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby neurondemedic » Wed Jan 18, 2012 12:14 am

Noutati de la Cluj!

conform site-ului www. osmcluj.ro :

"Referior la tematica pentru rezidențiat, propunerea care o face UMF Cluj către Asociația Rectorilor este de a păstra întreaga carte ECN (și doar cartea ECN) cu excepția capitolului de Sănătate Publică. Dat fiind că celelalte centre au alte propuneri, mai multe detalii vom ști după 23 februarie când va avea loc întâlnirea Asociației Rectorilor. Până atunci studenții anului 6 sunt sfătuiți să înceapă învățatul cu capitolele mari care cu siguranță nu vor fi scoase din tematică (exemplu Pediatrie, Gastroenterologie, Cardiologie etc ...)"

deci nimic clar... spor la treaba!

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Tematica Rezidentiat 2012

Postby neurondemedic » Thu Feb 02, 2012 5:05 pm

.... informatie preluata de pe www.paginamedicala.ro: "Rectorii Universitatilor de Medicina si Farmacie din tara se intalnesc pe 24 februarie, la Craiova, pentru a discuta modul de organizare a rezidentiatului din acest an. Principala preocupare este stabilirea noii tematicii de concurs.

Cum materia a fost schimbata, s-a stabilit ca medicinistii din fiecare centru universitar sa redacteze o serie de propuneri pentru noua tematica. Ele vor fi adunate de catre Federatia Asociatiilor Stundetilor in Medicina din Romania (FASMR)."

Propunerile facute de catre studentii, le gasiti aici:

http://neurondemedicus.wordpress.com/20 ... tiat-2012/

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby 187.92a » Thu Feb 02, 2012 9:34 pm

adictologia mi se pare de baza pentru ORICE medic si nu trebuie eliminata. sensul evolutiei este asta, fie ca vbim despre medicamente, droguri iligite, droguri de sinteza etc

mi-a placut exprimarea "Si de aceea fac un apel! Nu fiti ursuzi,"

corect.

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby neurondemedic » Fri Feb 03, 2012 9:32 pm

trident wrote:adictologia mi se pare de baza pentru ORICE medic si nu trebuie eliminata. sensul evolutiei este asta, fie ca vbim despre medicamente, droguri iligite, droguri de sinteza etc

mi-a placut exprimarea "Si de aceea fac un apel! Nu fiti ursuzi,"

corect.


Ai dreptate... Adictologia tinde sa fie cel mai mult evitata, desi te intalnesti des cu pacienti care au vicii! Cam toti avem vicii, insa prea multi au vicii patologice.

Ursuzi sau nu... Important sa nu fie "surzi" la propunerile studentului din centrul x, fie ele sustinute si de presedintele FASMR.

User avatar
Vp.
senior
senior
Posts: 231
Joined: Mon Oct 10, 2011 5:50 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby Vp. » Sat Feb 04, 2012 2:28 pm

exista vicii fiziologice?

Harapu
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Nov 25, 2011 3:21 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby Harapu » Mon Feb 13, 2012 12:45 pm

Vp. wrote:exista vicii fiziologice?

de procedura....
dar de ce definesti tu fiziologicul prin opozitie cu patologicul? ce boala se defineste prin opozitie cu sanatatea? NU.

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby pinkobsession » Mon Feb 13, 2012 1:08 pm

Am si eu 2 intrebari:
1. Am vazut in Metodologia aia de pe site-ul MS ca specifica "inscrierile se vor face pana pe 29.februarie 2012 inclusiv, incepand de la data aparitiei publicatiei de concurs". Deci posturile si locurile pentru care te poti inscrie vor fi publice doar dupa 20 februarie (ca pana atunci este metodologia in discutie publica), nu?
2. "A doua specialitate se poate obţine numai în regim cu taxă. Taxa anuală pentru efectuarea celei de-a doua specialităţi prin concurs de rezidenţiat este aceeaşi cu cea prevăzută pentru a doua specialitate fără concurs de rezidenţiat"
Deci, atunci de ce m-as mai inscrie la concurs, daca oricum e cu taxa a doua specialitate si daca se poate obtine si fara concurs?

In legatura cu intrebarea 2 ma intereseaza in mod deosebit...

MariusM
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Dec 08, 2010 5:44 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby MariusM » Mon Feb 13, 2012 6:03 pm

Daca dai examen primesti salariu de la spitalul in care esti rezident, daca nu dai examen si nu esti angajat cu prima specialitate de unde sa iti aprobe efectuarea celei de-a 2 a specialitati nu te plateste nimeni.

md_axel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Mar 27, 2009 8:26 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby md_axel » Sat Feb 18, 2012 11:18 am

Unele centre propun adaugarea unei/unor carti suplimentare peste ECN? Este o intrebare, nu sunt sigur, asa ca intreb.

md_axel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Mar 27, 2009 8:26 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby md_axel » Sat Feb 18, 2012 11:31 am

Propunerile din partea centrului de la Tirgu Mures le gasiti la http://www.lstgm.ro/rezidentiat/

Exista materii/subiecte care se studiaza in unele centre iar in altele nu. Spre exemplu geriatria sau adictologia. Probabil ca cea mai buna varianta este pastrarea unui trunchi comun ca subiecte pentru toate universitatile, adica ceea ce ramane sa se fi predat peste tot. Diferentele ramase (spre exemplu adictologia) sunt oricum foarte mici in comparatie cu baza efectiva.

Mie mi s-a parut de exemplu curios ca un centru a cerut ca subiectele de ATI sa nu faca parte din tematica, si este adevarat ca in unele tari terapia intensiva este o materie optionala fata de trunchiul comun (la noi presupun ca peste tot se preda ATI totusi), dar mentiunea mea este ca in ECN subiectele din ramura ATI fac referire la practica acordarii primului ajutor si resuscitare in mare parte, ceea ce este o obligatie universala pentru profesia de medic indiferent de specializare, asa cum o mentioneaza si Colegiul Medicilor. Eliminarea unei ramuri care este deci strict necesara si in plus nu are o dimensiune prea mare nu mi se pare cea mai buna solicitare, dar asta este parerea mea strict despre propunerea de eliminare a ATI.

Sper ca discutiile de pe 24 februarie de la Craiova sa fie punctuale, ca studenti nu prea stim lucruri concrete despre cine ia deciziile concrete acolo, nici dupa care criterii, nici care sunt participantii. Din punctul meu de vedere studentii ar trebui reprezentati cel putin de data asta in asa fel incat parerea lor sa aiba macar o data (!) o voce puternica, as sugera chiar ca un numar (mic) de studenti de la fiecare centru sa poarte discutii de la egal la egal cu decidentii de acolo. Este inca timp pentru o asemenea organizare! Voi ce credeti?

roces777
Posts: 1
Joined: Sat Feb 18, 2012 1:44 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby roces777 » Sat Feb 18, 2012 1:50 pm

e oarecum offtopic: am disponibila cartea pt rezi" book des ecn" in varianta xeroxata. am cumparat-o de la xeroxul facultatii cu 80 ron si o vand cu 40 pentru cine e dispus sa ajunga pe stefan cel mare sau la obor. (e nefolosita, eu am cartea originala primita cadou)

roces777@yahoo.com

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby 187.92a » Sat Feb 18, 2012 11:06 pm

legat de tg mures, suubiectele sunt f ff mici, vreo 150 de subiecte de 3-4 pagini este ridicol de putin
pagini cu scris mare, foarte putina informatie..

md_axel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Mar 27, 2009 8:26 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby md_axel » Sat Feb 18, 2012 11:31 pm

Subiectele au o marime uniforma, si da, in medie 3-4 pagini, cu exceptii, bineinteles. E valabil pentru toate centrele universitare din simplul motiv ca asa sunt toate subiectele in carte si toate centrele folosesc aceeasi carte. Sa inteleg ca era o nemultumire asupra selectivitatii? Sa nu uitam ca fata de alte carti de pana acum, ECN are forma unor note de curs fata de expuneri in propozitii si fraze ca pana acum. Asa ca 3-4 pagini condensate sunt oarecum rezumatul a mult mai mult in alte carti care detaliaza 'liric' afectiunile.

Pana la urma cred ca mai important este cat de mult o tematica sau alta respecta tematica din anii precedenti, pentru afectiuni larg intalnite in practica generala, si nu cat de mult antreneaza virtuozitatea studentului in exercitiul memorarii a cat mai mult.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby 187.92a » Sun Feb 19, 2012 7:35 am

eu zic ca este prea putina materie si tu crezi ca eu am nemultuimiri asupra...ce? asupra..selectivitatii? wtf?
si doi: asupra selectivitatii? :lol: te gandeai ca orice cuvant mai pretios se potriveste? ca asta nu se potriveste, e un fel de furculition. se inteelge ce ai vrut sa spui dar nu ai ales cuvantul corect

normal ca e important cata materie este la rezi, do'h! e important de la efortul depus pana la ..punctaje, or se stie ca daca materia este putina atunci si departajarea este mai dificila, practic cu cat scade materia ca volum cu atat se sterge difreenta dintre cel care invata si cel care nu. este o chestiune de matematica simpla. o chestiune de limite de siruri.

de altfel e atat de putina materie incat rezidentiatul devine un fel de admitere la scoala profesionala!

md_axel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Mar 27, 2009 8:26 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby md_axel » Sun Feb 19, 2012 9:14 am

Mai trident... tu cam in ce an esti?

Hedwig
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sat Nov 26, 2011 3:17 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby Hedwig » Sun Feb 19, 2012 10:14 am

Daca in propunerea Tg-Muresului pare putina materie si mai putin este propus de cei de la Iasi. Eu sunt oarecum de acord cu propunerea UMF Craiova. Este suficienta materie cat sa poata face departajarea iar capitolele absolut inutile (intrucat in ele este inclusiv legislatie franceza) sunt scoasa. Sa speram ca la marea intalnire a rectorilor de pe 24 februarie (ca atunci am inteles ca va fi) se vor hotari in sfarsit si o sa stim si noi ceva concret. :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby 187.92a » Sun Feb 19, 2012 3:11 pm

Hedwig wrote:Eu sunt oarecum de acord cu propunerea UMF Craiova. Este suficienta materie cat sa poata face departajarea

asa da, uite un om care gandeste. corect, trebuie sa fie cat mai multa materie ca sa poti departaja, totusi nu foaarte multa pt ca atunci iarasi se sterg diferentele dintre candidati

gamao_ke_derno
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Nov 18, 2009 1:16 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby gamao_ke_derno » Fri Feb 24, 2012 12:36 pm

Cine are detalii despre intalnirea rectorilor de la Craiova, sper ca ne vor impartasi si noua ceea ce au aflat :) .

Flav
Posts: 3
Joined: Fri Feb 24, 2012 1:26 pm
Location: Cluj Napoca

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby Flav » Fri Feb 24, 2012 1:31 pm

Salut! Reproduc mai jos textul unui mail primit pe grupul anului 6 UMF Cluj-Napoca:

"Buna!
Din pacate trebuie sa va aduc la cunostinta cateva vesti neplacute referitoare la ıntalnirea rectorilor si la ceea ce ne interesa cel mai mult,tematica pentru rezidentiat.
Din cate se pare,la ıntalnirea rectorilor,ce se va desfasura pe 24 Feb la Craiova,vor lua parte vechii rectori(pentru a-si lua la revedere pt ca nu mai au nici o putere decizionala)si doar 3 dintre rectorii nou alesi(UMF Craiova,Cluj,İası).Se pare ca alegerile ınca nu s-au finalizat ın toate centrele.....
Ministrul nu va participa si probabil nici un alt reprezentant al ministerului asa ca nu se va putea lua nici o decizie oficiala privitoare la tematica noastra.Discutii privitoare la acest subiect vor fi cu siguranta dar fara nici un efect imediat,asa cum ne doream.
Ceea ce se poate face ın viitorul apropiat este contactarea domnului doctor Streinu Cercel care este subsecretar de stat si poate forta lucrurile din interior ın directia pe care ne-o dorim.Acest lucru ıl va face domnul rector Rogoveanu dar poate nici ajutorul colegilor nostrii de la Bucuresti nu ar strica.Din cate stiu,nu cred ca ar fi dificultati ın contactarea directa a dr Streinu Cercel,dansul fiind un om deschis si avand o colaborarea buna ın trecut cu studentii(probabil si ın prezent).Ramane de vazut cum se va proceda ın privinta acestei idei si care vor fi rezultatele.
Azi cam astea sunt noutatile,ramane de vazut ce ne va aduce ziua de maine....


Irina Cherciu,

Development Assistant for Europe 2010/2011
International Federation of Medical Students' Assosiations(IFMSA)
Romania Federation of Medical Student's Association(FASMR)"

gamao_ke_derno
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Nov 18, 2009 1:16 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby gamao_ke_derno » Fri Feb 24, 2012 2:02 pm

Multumim frumos.. Concluzia pe care o trag este ca pana la sfarsitul lui martie o sa fie oficial tematica publicata in ritmul in care se misca lucrurile. Din pacate "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul" :).

Hedwig
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sat Nov 26, 2011 3:17 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby Hedwig » Fri Feb 24, 2012 9:01 pm

Poate ne zic si ei tematica cu 1 saptamana inainte de rezi. Nu de alta dar macar sa vedem ce nu am citit si ce am citit in plus...asa, ca sa ne amuzam putin. :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby 187.92a » Sat Feb 25, 2012 12:54 pm

Flav wrote:Salut! Reproduc mai jos textul unui mail primit pe grupul anului 6 UMF Cluj-Napoca:

"Buna!
Din pacate trebuie sa va aduc la cunostinta cateva vesti neplacute referitoare la ıntalnirea rectorilor si la ceea ce ne interesa cel mai mult,tematica pentru rezidentiat.
Din cate se pare,la ıntalnirea rectorilor,ce se va desfasura pe 24 Feb la Craiova,vor lua parte vechii rectori(pentru a-si lua la revedere pt ca nu mai au nici o putere decizionala)si doar 3 dintre rectorii nou alesi(UMF Craiova,Cluj,İası).Se pare ca alegerile ınca nu s-au finalizat ın toate centrele.....
Ministrul nu va participa si probabil nici un alt reprezentant al ministerului asa ca nu se va putea lua nici o decizie oficiala privitoare la tematica noastra.Discutii privitoare la acest subiect vor fi cu siguranta dar fara nici un efect imediat,asa cum ne doream.
Ceea ce se poate face ın viitorul apropiat este contactarea domnului doctor Streinu Cercel care este subsecretar de stat si poate forta lucrurile din interior ın directia pe care ne-o dorim.Acest lucru ıl va face domnul rector Rogoveanu dar poate nici ajutorul colegilor nostrii de la Bucuresti nu ar strica.Din cate stiu,nu cred ca ar fi dificultati ın contactarea directa a dr Streinu Cercel,dansul fiind un om deschis si avand o colaborarea buna ın trecut cu studentii(probabil si ın prezent).Ramane de vazut cum se va proceda ın privinta acestei idei si care vor fi rezultatele.
Azi cam astea sunt noutatile,ramane de vazut ce ne va aduce ziua de maine....


Irina Cherciu,

Development Assistant for Europe 2010/2011
International Federation of Medical Students' Assosiations(IFMSA)
Romania Federation of Medical Student's Association(FASMR)"


ce semnatura pompoasa si habar nu are sa scrie cu spatiu dupa punct sau inainte de paranteza. ai de capul meu.
daca lasati lucrurile in directia pe care si-o doresc persoane de genul asta..

Hedwig
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sat Nov 26, 2011 3:17 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby Hedwig » Sat Feb 25, 2012 7:23 pm

trident wrote:
Flav wrote:Salut! Reproduc mai jos textul unui mail primit pe grupul anului 6 UMF Cluj-Napoca:

"Buna!
Din pacate trebuie sa va aduc la cunostinta cateva vesti neplacute referitoare la ıntalnirea rectorilor si la ceea ce ne interesa cel mai mult,tematica pentru rezidentiat.
Din cate se pare,la ıntalnirea rectorilor,ce se va desfasura pe 24 Feb la Craiova,vor lua parte vechii rectori(pentru a-si lua la revedere pt ca nu mai au nici o putere decizionala)si doar 3 dintre rectorii nou alesi(UMF Craiova,Cluj,İası).Se pare ca alegerile ınca nu s-au finalizat ın toate centrele.....
Ministrul nu va participa si probabil nici un alt reprezentant al ministerului asa ca nu se va putea lua nici o decizie oficiala privitoare la tematica noastra.Discutii privitoare la acest subiect vor fi cu siguranta dar fara nici un efect imediat,asa cum ne doream.
Ceea ce se poate face ın viitorul apropiat este contactarea domnului doctor Streinu Cercel care este subsecretar de stat si poate forta lucrurile din interior ın directia pe care ne-o dorim.Acest lucru ıl va face domnul rector Rogoveanu dar poate nici ajutorul colegilor nostrii de la Bucuresti nu ar strica.Din cate stiu,nu cred ca ar fi dificultati ın contactarea directa a dr Streinu Cercel,dansul fiind un om deschis si avand o colaborarea buna ın trecut cu studentii(probabil si ın prezent).Ramane de vazut cum se va proceda ın privinta acestei idei si care vor fi rezultatele.
Azi cam astea sunt noutatile,ramane de vazut ce ne va aduce ziua de maine....


Irina Cherciu,

Development Assistant for Europe 2010/2011
International Federation of Medical Students' Assosiations(IFMSA)
Romania Federation of Medical Student's Association(FASMR)"


ce semnatura pompoasa si habar nu are sa scrie cu spatiu dupa punct sau inainte de paranteza. ai de capul meu.
daca lasati lucrurile in directia pe care si-o doresc persoane de genul asta..

:lol: :lol: :lol: mda, cam asa ceva...
revenind la topic, s-a aflat pana acum ceva de marea intalnire? sau e pe bune ce scria in mailul de mai sus?

Hedwig
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sat Nov 26, 2011 3:17 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby Hedwig » Sat Feb 25, 2012 9:54 pm

ca un update, se pare ca ieri s-a discutat despre tematica si rectorii s-ar fi pus de acord asupra propunerii iasului. mie mi se pare o porcarie fiindca este mult prea putina materie dar in fine... o sa fie un mare ra*at se pare anul asta la rezidentiat.

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby neurondemedic » Sat Feb 25, 2012 11:19 pm

@Hedwig asa este... si la Cluj se anunta acest lucru. Daca vreti sa vedeti ce se va propune Ministerului, in urma intalnirii de ieri: http://neurondemedicus.wordpress.com/2012/02/25/24-ziua-discutiilor-din-25-ziua-dezbaterilor-amr-277/.

Da... putina materie...102 capitole, ce cei au minte fotografica... s-au scos!

md_axel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Mar 27, 2009 8:26 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby md_axel » Sat Feb 25, 2012 11:20 pm

Stie cineva totusi ce s-a discutat exact la Craiova pentru ce ne intereseaza pe noi? Ca zvonuri tot apar, si pe grupul nostru a aparut propunerea Asociatiei Universitatilor de Medicina - care este evident tot o propunere. Propuneri tot sunt si apar, zvonuri tot sunt si apar, dar totusi CONCRET ce s-a discutat? N-a fost nimeni pe acolo?

md_axel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Mar 27, 2009 8:26 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby md_axel » Sat Feb 25, 2012 11:24 pm

Deci totusi azi s-a discutat ceva, chiar daca nu ieri, si din toate propunerile centrelor a reiesit varianta asta a Asociatiei Universitatilor. Care se mai poate petici pe ici pe colo de catre ministeriabili. Corect pana aici?

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby neurondemedic » Sat Feb 25, 2012 11:48 pm

md_axel wrote:Deci totusi azi s-a discutat ceva, chiar daca nu ieri, si din toate propunerile centrelor a reiesit varianta asta a Asociatiei Universitatilor. Care se mai poate petici pe ici pe colo de catre ministeriabili. Corect pana aici?


Cred ca asa ramane... nu isi vor bate cei de la minister prea mult capul. Vom vedea

md_axel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Mar 27, 2009 8:26 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby md_axel » Sat Feb 25, 2012 11:55 pm

Daca n-ar fi ciudat ar putea fi chiar 'distractiv' ca-si bat capul sa scaneze hartii tiparite si faxuri (ca si anul trecut) cu tematicile, in loc de un document serios, un pdf sau doc care e sursa informatiei. Asa de bine se vede si cum sta comunicarea acolo. Nu e de mirare ca nu stie stanga ce face dreapta.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby 187.92a » Sun Feb 26, 2012 3:33 am

m-am uitat pe tematica aceea si am calculat vreo 330 de pagini schmatice, toata materia de rezi. sau poate vreo 350? n-am numarat foarte atent, admit
asta e tot? asta e rezidentiatul acum? cat o lectura usoara de vara?
foarte interesant.

voua cate pagini v-au iesit la numarat?

md_axel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Mar 27, 2009 8:26 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby md_axel » Sun Feb 26, 2012 8:24 am

636 de pagini. Adica aproape dublu. Numarat la 7 dimineata.

(Atentie ca un interval de genul 1376-1378 are 3 pagini si nu 2, adica 1376, 1377 si 1378)

Hedwig
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sat Nov 26, 2011 3:17 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby Hedwig » Sun Feb 26, 2012 10:53 am

da, 639 de pagini. atat am numarat si eu aseara. mi se pare o totala bataie de joc. si cam atat am de zis. nu stiu ce s-a discutat exact, eu doar am primit aceasta propunere pe mail, propunere care, din cate am auzit si eu, se pare ca o sa si ramana tematica oficiala, din simplul motiv ca, asa cum s-a zis si mai sus, cei de la minister nu cred ca isi vor mai bate capul. ei vor considera ca atata vreme cat rectorii s-au pus de acord e ok. nu vad sa-si mai bata cineva capu cu niste rahati de studenti.
la fel am inteles ca acum studentii se plang (da!!! se plang in continuare) ca nu au fost scoase TNM-urile de la cancere (care oricum sunt putine), capitolele de etica si sanatate publica (10 pagini in total...daca nu vrei nu te pune nimeni sa le inveti) si ca vezi doamne sunt medicamente din franta si trebuie sa stim dozele francezilor. asa ceva numai la noi in Romania se poate.
cum este posibil sa reduci nr de pagini aproape la jumate in conditiile in care acuma nici macar nu mai sunt pagini din tratate medicale ci niste scheme. :cry:
eu tot sper ca vor mai adauga totusi ceva teme. parca totul a fost facut asa...in scarba.. na ma, sa le dam si astora tematica sa nu mai urle. nu le convine? si ce? bine pa. :hate:

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby MedRx » Sun Feb 26, 2012 11:16 am

indiferent de nr-ul de pagin sau de subiecte din ECN ,daca nu ai cunostinte medicale solide si bine stabilizate in cap, cred ca foarte multi vor avea probleme la concursul din 2012.
ECN este o recapitulare a celor 6 ani de faccultate.Si in cazul in care testul de grile al celor 200 de intrebari va fi fomulat pt a testa capacitatea de intelegere si judecata medicala a candidatilor,multi candidati vor iesi pe unde au intrat! Din cate vad la multi colegi rezidenti,ei nu au logica in a judeca o problema medicala,si iti lasa impresia ca ce au in cap seamna ft mult cu tabla de sah,asadr pt ft multi studenti din anul 6 ECN trebuie tradus din romana in limba romana!

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby Rasurbo » Sun Feb 26, 2012 1:57 pm

superb. Aroganta nu are limite, pentru unii...

Cine are impresia ca la sfarsitul facultatii, un absolvent este pregatit pentru viata de medic, se inseala amarnic.
Se jura careva cu mana pe inima ca la sf anului 6 e dr docent in tot ce misca? NU CRED. Cel mai probabil, fiecare are un nr limitat de cunostinte(de baza) cu care face sau nu fatza la provacarile din viata de rezident.
Dar cum medici ca radiologii astia nu s-au mai nascut pe pamant, toti au impresia ca scroafa zboara cu purcei cu tot.
Puneti mana intai pe un pacient si apoi mai discutam ce si cum...

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby MedRx » Sun Feb 26, 2012 8:14 pm

Stai linitit,calm;o spcialista pe MU a sutinut ca peretele antral secreta acid.asdar ai de vazut/auzit multa prostie in viata de zi cu zi.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby 187.92a » Mon Feb 27, 2012 3:11 am

600 de pagini cu scheme si enumerari 3 randuri pe opagina=200 de pagini, lectura lejera, o poti citi in vacanta de vara langa Babele cu burta la soare

prea putin, pentru ca sunt doar enumerari

md_axel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Mar 27, 2009 8:26 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby md_axel » Mon Feb 27, 2012 7:46 am

Cu putin efort si o lupa buna poti sa inghesui si 6 pagini pe un A4, adica 100 de pagini, adica 50 de foi, adica, adica, adica! Lejerealaaa!!! Nu?? Da-i cu biciu pe spate, ca se poate mai tare!

Hedwig
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sat Nov 26, 2011 3:17 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby Hedwig » Mon Feb 27, 2012 8:15 pm

rezidentiatul se anunta un nou bac. pentru ca "inteligentii" de la cluj si iasi au zis ei ca vaaaiii, e noua cartea, vaaai, mai putin timp pana la rezi. vaaai, bietii studenti, hai sa facem un ***** mare si imprastiat cu rezidentiatul anul asta. sper sa ajunga sa-l manance.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Tematica Rezidentiat 2012

Postby 187.92a » Mon Feb 27, 2012 10:20 pm

exista mai multe categorii de candidati. unii care nu prea stiu cu ce se mananca un concurs si cred ca ala e Examen, si atunci se bucura ca au putina materie de invatat (da, exista si din astia, chiar f multi) fara sa realizeze ca materie putina inseamna capacitate scazuta de discriminare pt concursul respectiv si unii care isi dau seama ca o amterie redusa ca si nr de pagini nu ii avantajeaza si ca va iesi un mare iures la clasificarea finala.

faptul ca vorbim despre putina materie nu avantajeaza pe cei care sunt buni, care au ceva in cap si care invata sarguincios


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests