Cum e limba germana?

anonda
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Aug 24, 2004 8:40 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby anonda » Wed Jul 27, 2011 11:07 am

O prietena de-a mea si-a dus actele in 28 sau 29 iunie, direct la faimoasa Frau Holzwarth si a primit Approbation-ul saptamana trcuta. Certificatul de B2 l-a avut de la IFA Stuttgart unde a si facut cursuri. Ea sunase cu o saptamana inainte, pentru a afla ce acte trebuie sa traduca si i-a spus individa ca doar Certificatul de Good Standing, dar la fata locului i-a cerut si traducere dupa Certificatul de Conformitate. In plus a intrebat-o de referinte din Romania. Amica s-a suparat, i-a reprosat ca in mai, cand au schimbat niste mail-uri in legatura cu actele necesare, i-a spus ca e nevoie doar de actele pe care i le-a insiruit ea in mail si nu ce e pe site. Frau s-a inrosit la fata, a intrebat-o daca pare incapabila sau "depasita de timp" :) Amica mea s-a calmat si a intors-o - ca nu e vorba de asta, dar ca daca i-ar fi spus de asta din timp ar fi adus din Romania, ca oricum s-a deplasat acolo ptr. Cazier si Good Standing. S-a linistit si Frau H si i-a "oferit" o solutie de compromis - copie (netradusa) dupa Cartea de munca ! I-a dus-o dupa 2 zile impreuna cu traducerea Certificatului si i le-a lasat la receptie, ca nu mai suporta s-o vada.
In 3 saptamani a sosit.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Wed Jul 27, 2011 12:49 pm

nu scrie pe site-ul lor pt ca nici pana acum nu a scris asa ceva... Cine vrea sa se convinga poate sa dea mail sa intrebe pe Frau Holzwarth. Approbationul a fost depus sapt trecuta ... din cate am inteles din iulie s-a introdus asta.

Hallo Frau Holzwarth,

Vielen Dank fuer Ihre Antwort.
An diesem Sprachtest kann ich auch in Rumaenien teilnehmen? zum Beispiel bei Fides Center Bucharest ?Ich habe heute angerufen bei Fides Center und Sie haben mir gesagt, dass viele Aerzte fuer Deutschland(auch fur BW) diese Pruefung(b2) abgelen haben.

Mit freundlichen Gruessen
raspuns:

Nein, dieser Sprachtest findet zur Zeit ausschießlich in Freiburg statt. Zertifikate des Fides Center werden nicht mehr akzeptiert. Wir akzeptieren nur noch Zertifikate eines Goetheinstituts.
Ingrid Holzwarth
Amtsrätin
Regierungspräsidium Stuttgart
Landesgesundheitsamt
Referat 92
Nordbahnhofstr. 135
70191 Stuttgart
Telefon 0711 904 39717
Telefax 0711 782851 39717

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby vmc » Wed Jul 27, 2011 1:00 pm

eu ma intreb...de ce-ai intrebat? trebuia sa trimiti certificatul si nu ti-ar fi zis nimic. asa, la gradul lor de frustrare, e normal sa-ti gaseasca nod in papura. spune-i ca ai certificatul b2 de la Fides din Germania. o sa fie multumita, oricum nu pricepe nimic din ce se intampla in jurul ei.

v-am spus si va repet: nu cereti detalii aiurea, normal ca atunci se mai sesizeaza! scurt, email (nu teleofon), rabdare!
nicht wahr?

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Wed Jul 27, 2011 1:11 pm

pai au fost toate actele trimise plus certif de la FIdes ... si a zis ca e ungeeignet....si dupa au urmat lamuririle:)

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby vmc » Wed Jul 27, 2011 1:21 pm

adevarul gol-golut e ca tu ai intrebat in email daca poti trimite si un certificat de la Fides (si mai precizezi ca e in Bucuresti) :D . deci nu cred ca aveai Fidesul la dosar
nicht wahr?

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Wed Jul 27, 2011 1:47 pm

nu...e vorba de un pr de al meu care a depus ~sapt trecuta nu eu..eu urmeaza in toamna... si eu am trimis mailu la Frau Holzwarth ca sa nu fie el...deci lui i a zis ca e ungeeignet de la fides...(si asta dupa 1 sapt si ceva dupa ce primise el raspuns)

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby manolo » Wed Jul 27, 2011 2:51 pm

marius86 wrote:nu...e vorba de un pr de al meu care a depus ~sapt trecuta nu eu..eu urmeaza in toamna... si eu am trimis mailu la Frau Holzwarth ca sa nu fie el...deci lui i a zis ca e ungeeignet de la fides...(si asta dupa 1 sapt si ceva dupa ce primise el raspuns)

vmc iti spune elegant, tu nu pricepi. vin eu mai pompieristic si mai spun o data: va mananca in locuri sensibile! neamtul nu trebuie intrebat, ca ii dai idei.

cand am luat approbation, eu i-am dat tipei de la Arnsberg la mana hartiile (tean de originale, confruntat cu teanc de copii ce erau apoi semnate, teanc de traduceri) si n-a zis nici pas. nu am sovait deloc, nu am intrebat nimic, nu aveam dubii.

ce naiba, lista de documente e clara. nu mai zic ca s-a tot intrebat aici ce inseamna fiecare cuvant din acele cerinte...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Thu Jul 28, 2011 7:02 am

Eu cred ca va luati de om gratuit fara macar sa cititi ce a scris.

Eu inteleg asa : un prieten de-al lui a trimis TOATE actele pentru approbation, si i s-a zis ca certificatul de limba nu e bun.
El doar a trimis la randul lui un mail ca sa intrebe daca e ok certificatul si sa vada ce i se raspunde, atata tot. Nu inteleg de ce va luati de el. A vrut doar sa-si ajute prietenul si sa vada daca intr-adevar i se spune si lui la fel.

In alta ordine de idei, eu cred ca trebuie sa se duca tipul al carui certificat de limba a fost refuzat inainte cu tupeu, vorba aia, sa-i spuna lui Frau H. ca certificatul lui e foarte bun.
Sa fim seriosi, cand am facut eu cursul de B1.2. la VHS erau cu mine in grupa 2 tipe care faceau cursurile pana la B2 ca sa practice medicina, fusesera trimise de spital sa faca la VHS cursuri de B2 si sa dea la VHS examenul. Stim cu totii ca nivelul la VHS e mult mai slab decat Goethe, deci nu vad de ce i-ar primi pe unii cu certificat VHS si pe altii cu Fides nu.
Alta solutie ar fi sa dea un examen de B2 la o scoala din Germania, fie ea si VHS & compania, poate merge asa. Sa se uite care e cel mai apropiat ca data si sa-l dea. Ma gandesc ca poate tipa cu pricina face nazuri pentru ca e certificatul obtinut in Romania.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Thu Jul 28, 2011 1:19 pm

darksunrise - ai inteles exact ce trebuia ! asta incercam sa le explic si eu..spre ca de la tine au inteles. ms

User avatar
dandanaua
senior
senior
Posts: 246
Joined: Sat Apr 18, 2009 1:10 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dandanaua » Wed Aug 03, 2011 2:35 pm

marius86 wrote:darksunrise - ai inteles exact ce trebuia ! asta incercam sa le explic si eu..spre ca de la tine au inteles. ms


Marius te rugam sa ne spui si noua daca i-a primit sau nu colegului certificatul B2 de la fides intr-un final si daca sti cumva daca e o treaba valabila pe tot teritoriul Germaniei sau numai in land-ul respectiv .
Teoretic nu ar avea dreptul sa faca astfel de selectii dintr-o data, din moment ce au primit initial o gramada de dosare cu B2 de la Fides fara un motiv serios care ar trebui cerut .

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Thu Aug 04, 2011 12:50 am

Nu e valabil pe tot teritoriul Germaniei.
Depinde ce noroc ai - din ce mi-au zis colegii care au fost la interviuri vara asta(adica acum in iulie) si apoi s-au interesat ce si cum le trebuie pt Approbation, unii vor neaparat Goethe (am auzit de un caz in Bayern unde i-a zis ChefA direct ca el prefera pe cineva care sa ia certificatul B2 de la Goethe (o fi avut surprize)), in general nu se cere Goethe in mod expres.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Thu Aug 04, 2011 6:08 am

Doar pt BW au inceput sa ceara si f putine spitale din alte landuri(b2 goethe), in rest merge de la orice centru de limbi straine.

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Cum e limba germana?

Postby metalu » Wed Aug 24, 2011 1:05 pm

Salut. Hai ca ma introduc si io in discutie cu Frau H. .. Am trimis in BW actele pt approbation cu toate ca certificatul de B2 care il aveam de la Fides era jumatate .. adica partea de gramatica B1 si partea de vorbit etc .. B2 adica 3B1/2B2. Mi-a raspuns ca ii trebe certificat clar B2 dar nu mi-a precizat ca trebuie neaparat de la Goethe. Nu a precizat nimic de Fides, desi un coleg care a trimis actele impreuna cu certificatul de la fides l-a refuzat si trebuie sa dea testul in germania. Asa ca voi mai da inca odata testul pt B2 la Fides. M-am tot uitat pe forum sa vad cam din ce carti mai dau ei .. mie unu mi-a picat data trecuta la partea de scris din Mit Erfolg zum Zertifikat Modelltest 4 Varianta 1B. si imaginite din Cornelsen Prufungstrainings. Aveti idee din ce mai dau ei .. am reusit cu greu sa imi descarc toata bibliografia.

Multam si spor la invatat.

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby htc1970 » Tue Sep 20, 2011 7:53 am

noutati de la testele de b2?
tot Fides ramane varianta buna? mai sunt si alte centre acceptate? inafara de Goethe, evident :D

multumesc

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Cum e limba germana?

Postby metalu » Tue Oct 04, 2011 9:47 pm

un sfat pt cei ce vin in Baden. nu mai incercati cu Fides ca va respinge diploma ... poate in alte landuri merge, dar aici nu .. incercati ori la Goethe ori gasiti altceva... bafta

frank123
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Sep 06, 2011 3:44 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby frank123 » Sat Nov 05, 2011 11:53 am

stie cineva cam cat dureaza sa primesti rezultatul dupa examenul de B2 la goethe aici in RO? auzisem pe cineva ca a asteptat si 5 luni... dar nu stiu daca e adevarat si intreb :)

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dr.maximus » Sat Nov 05, 2011 4:55 pm

Salutare tuturor!

Vreau sa va spun din prima ca acum ma apuc de germana, sunt momentan la nivel 0 . Cu ce carte imi recomandati sa incep si cam in cate luni e posibil sa ajung la nivelul B2?

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby ciresar1988 » Sat Nov 05, 2011 5:08 pm

Unii au ajuns in 6-7 luni. Altii in 2-3 ani. Pt un B2 la Fides, daca esti serios, iti ajung 3 luni. Daca esti hahalera, vreo 20 de ani.
Daca incepi singur, un curs interactiv de genul "Rosetta Stone" sau "Tell me more" plus carti de germana fara profesor. Daca inveti cu profesor, intreaba-l pe el, din experienta iti poate spune mai bine ce functioneaza.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Cum e limba germana?

Postby shinkeigaku » Sun Nov 06, 2011 11:14 am

@dr.maximus,
Daca esti acum la nivelul zero, pentru B2 ai nevoie de un vocabular de minim 2000 cuvinte, bine ar fi de 3000 cuvinte-titlu (din care fireste, scoti altele prin substantivizarea verbelor sau prin alte reguli de gramatica, de exemplu mai poti adauga aici adverbe sau adjective din participiul trecut al unora din verbele invatate). In acest bagaj de cuvinte invatate, ar trebui sa predomine verbele (minim 50 % din cuvintele invatate ar trebui sa fie verbele). Un calcul simplu iti arata ca daca inveti 10 cuvinte zilnic, iti trebuie aproape 200-300 zile, deci 6-10 luni. Ai putea la inceput sa incerci si cu 20 cuvinte zilnic, dar urmeaza partea de recapitulare cand se aduna pe lista tot mai multe cuvinte si atunci nu e sigur ca mai poti tine ritmul acesta. De pe la 1000 cuvinte incepi sa te descurci conversational, asa, mai simplu.
Toata povestea asta e utila doar daca, in paralel, inveti si ceva reguli de gramatica si pronuntie, altfel e degeaba.
Sunt doar indicatii asa, grosiere, sa ai idee daca te tii sau nu de planificare cu invatarea limbii.
Cand stii ceva mai bine si incepi sa visezi teste B2 la concret, cauta pe site-ul institutului Goethe din Bucuresti, pentru ca acolo au simulari de teste si gasesti de descarcat gratis inclusiv fisiere audio cu Hörverstehen, se afla in pereche cu fisierele text corespunzatoare *.pdf sau *.doc (adica, la urma, dupa ce te-ai distrat sa intelegi ce vorbesc indivizii aceia din fisierul audio, poti vedea in text ce au vrut sa spuna). Conteaza foarte mult, ca sa stii la ce sa fii atent cand sunt puse intrebarile la proba aceasta a testului. La asemenea teste poti pierde foarte multe puncte si din neatentie si ar fi pacat...

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dr.maximus » Mon Nov 07, 2011 3:53 pm

va multumesc pentru raspunsuri. Intentionez sa incep cu cursurile Eurocor.Am inteles ca nivelul incepator este suficient pana la B2.Ce parere aveti?

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Cum e limba germana?

Postby shinkeigaku » Mon Nov 07, 2011 8:36 pm

Din pacate nu cunosc cursurile Eurocor, am vazut doar reclamele cand eram prin Romania, si cam atat.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marmotul » Fri Nov 11, 2011 2:33 pm

eurocor incepator= a1
au mai scos si nivelul mediu, si cam atit. mie mi s-a parut extrem de plictisitor
qpepsi.gif

dias75
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 11, 2011 5:12 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dias75 » Fri Nov 11, 2011 5:30 pm

dremy wrote:
erycy wrote:Are cineva si CD-ul de la cartea Deutsch fur Arzten und Arztinnen ?
Multumesc mult!!!

http://uploading.com/files/63fdd2f2/Deu ... Arzte.nrg/


Hier gibt es nur die Audio-Dateien. Hat jemand das EBOOK "Deutsch fur Arzten und Arztinnen" ?
:) Multumesc mult!

unuseramarat
Posts: 2
Joined: Mon Apr 12, 2010 11:45 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby unuseramarat » Sat Nov 12, 2011 12:18 am

dias75 wrote:
dremy wrote:
erycy wrote:Are cineva si CD-ul de la cartea Deutsch fur Arzten und Arztinnen ?
Multumesc mult!!!

http://uploading.com/files/63fdd2f2/Deu ... Arzte.nrg/


Hier gibt es nur die Audio-Dateien. Hat jemand das EBOOK "Deutsch fur Arzten und Arztinnen" ?
:) Multumesc mult!



http://www.mediafire.com/?a6644l78l4t5mul

dias75
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 11, 2011 5:12 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dias75 » Sat Nov 12, 2011 2:16 pm

Oh! Fantastic! MULTUMESC MULT !!! :D wave.gif
unuseramarat, ich bin dir sehr dankbar dafür !
dremy - dir auch !

Hier ist etwas von mir :)
DIE GELBE AKTUELL.
Die neu bearbeitete und aktualisierte Auflage; Erscheinungsjahr - 2009
Hilke Dreyer, Richard Schmitt
Lehr und Ubungsbuch der deutschen Grammatik aktuell
PDF 177.34 MB
http://fp.io/6b2f7cd2

Hilke Dreyer, Richard Schmitt
Lösungsschlüssel zum Lehr-und Ubungsbuch der deutschen Grammatik aktuell
PDF 48.01 MВ
http://fp.io/da5f4fe8
---------------------------------------------------------------------------------------------
Hilke Dreyer, Richard Schmitt, Werner Heidermann
Lösungsschlüssel zum Lehr- und Ubungsbuch der deutschen Grammatik aktuell - deutsche Auflage, Erscheinungsjahr- 2002;
Testheft von Werner Heidermann - Kontrollen auf alle Absätze des Unterrichts; deutsche Auflage, Erscheinungsjahr - 2002.
http://fp.io/17ac1c57

AUDIO zur Auflage ( 2002 )
CD_1_MP3.rar
145.1 MB
http://fp.io/848eb738

CD_2__MP3.rar
172.97 MB
http://fp.io/8a1f27md

Anhang - Grammatik_aktuell_prilozhenie.rar
10.4 MB
http://fp.io/39b8d25m

unuseramarat
Posts: 2
Joined: Mon Apr 12, 2010 11:45 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby unuseramarat » Sat Nov 12, 2011 6:25 pm

Cu placere :-) Spor!

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dr.maximus » Mon Nov 14, 2011 6:18 pm

marmotul wrote:eurocor incepator= a1
au mai scos si nivelul mediu, si cam atit. mie mi s-a parut extrem de plictisitor


mersi...poti sa-mi recomanzi ceva cu care sa incep pana pe la B1?

dias75
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 11, 2011 5:12 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dias75 » Mon Nov 14, 2011 9:49 pm

"Sprechen Sie Österreichisch?"
Der Crashkurs: das österreichische Deutsch. Audiobook
"..Und zwar in Szenen, die jeder Tourist und jeder Einheimische erleben kann: Egal, ob er sich am Wiener Würstelstand "A Eitrige mid an Bugl und ana Hüsn" bestellen will oder auf der Schihütte "An Jagadee mid ana Semme"…
..Der Kurs versammelt das Beste, was Österreich zu bieten hat, und übersetzt es so, dass sich garantiert jeder "Zugereiste" auskennt – egal ob Tourist oder Geschäftsreisender. "

Bitrate: 320 Kbits
Format: MP3
Größe:86.18 MB .rar
Download/herunterladen http://fp.io/cf563b49

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby situs » Mon Jan 09, 2012 7:22 pm

metalu wrote:un sfat pt cei ce vin in Baden. nu mai incercati cu Fides ca va respinge diploma ... poate in alte landuri merge, dar aici nu .. incercati ori la Goethe ori gasiti altceva... bafta


Insa e obligatoriu sustinerea examenului B2 Goethe in Germania? Eu as dori sa-l dau la Centrul Cultural German din Cluj.

User avatar
blackdeceneu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Jan 21, 2007 1:51 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby blackdeceneu » Tue Jan 10, 2012 11:00 am

ok, si asta inseamna ca daca ai Fides respinge dosarul sau trebuie sa dai acel interviu medical in Freibourg ?
daca e necesar, pentru a supravietui va iau si zilele din calendar.

User avatar
blackdeceneu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Jan 21, 2007 1:51 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby blackdeceneu » Wed Jan 11, 2012 10:56 am

sa ma explic, nu cred ca am fost destul de clar. adevarul e ca sunt un pic stresat. am fost la un interviu in stuttgart in decembrie, am fost acceptat si ei au zis sa incep la 1 feb. Eu am Fides. Am dat mail ieri dar dna Holzwarth e in concediu pana pe 1 feb. Asta inseamna prob ca nu pot depune actele pana nu se intoarce din concediu. Intrebarea mea era urmatoarea. Daca nu imi accepta certificatul Fides trebuie sa dau doar acel interviu medical in Freibourg sau trebuie sa iau diploma de la Goethe dupa care trebuie sa dau iarasi acel interviu medical. Asta nu inteleg eu. Cineva spunea mai sus ca daca ai Goethe nu mai dai Sprachtestul la Freibourg. Problema e ca, desi o sa dau exameul luni pe 16, rezultatele vin cam intr-o luna (cu noroc), asta insemnand cel mai devreme jumatatea lui februarie. Asa ca oricum ma voi duce acolo cu diploma de la Fides, nu de altceva dar expira cazierul din germania, care e valabil 1 luna, vizita medicala, care dupa multe intrebari si lamuriri, o voi face in Romania, contraparafata de medicul ambasadei. Mie imi este frica sa nu imi respinga dosarul din cauza diplomei si sa ma puna sa dau cine stie pe unde alt examen de limba. Nu mi-e frica de examenul in sine, am tot invatat germana de 1 an si jumatate, problema este ca trece prea mult timp si nu stiu cate intelegere voi primi din partea clinicii care ma va angaja.

multumesc anticipat pt raspuns.
daca e necesar, pentru a supravietui va iau si zilele din calendar.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Cum e limba germana?

Postby Melania » Wed Jan 11, 2012 1:52 pm

Cum e limba germana?

Freiburg.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Cum e limba germana?

Postby ametist713 » Wed Jan 11, 2012 5:40 pm

Melania wrote:
Cum e limba germana?

Freiburg.

Mai degraba Hindenburg
things can only get better

Dr.AG
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Jul 05, 2011 12:23 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Dr.AG » Thu Jan 12, 2012 2:46 pm

blackdeceneu wrote:sa ma explic, nu cred ca am fost destul de clar. adevarul e ca sunt un pic stresat. am fost la un interviu in stuttgart in decembrie, am fost acceptat si ei au zis sa incep la 1 feb. Eu am Fides. Am dat mail ieri dar dna Holzwarth e in concediu pana pe 1 feb. Asta inseamna prob ca nu pot depune actele pana nu se intoarce din concediu. Intrebarea mea era urmatoarea. Daca nu imi accepta certificatul Fides trebuie sa dau doar acel interviu medical in Freibourg sau trebuie sa iau diploma de la Goethe dupa care trebuie sa dau iarasi acel interviu medical. Asta nu inteleg eu. Cineva spunea mai sus ca daca ai Goethe nu mai dai Sprachtestul la Freibourg. Problema e ca, desi o sa dau exameul luni pe 16, rezultatele vin cam intr-o luna (cu noroc), asta insemnand cel mai devreme jumatatea lui februarie. Asa ca oricum ma voi duce acolo cu diploma de la Fides, nu de altceva dar expira cazierul din germania, care e valabil 1 luna, vizita medicala, care dupa multe intrebari si lamuriri, o voi face in Romania, contraparafata de medicul ambasadei. Mie imi este frica sa nu imi respinga dosarul din cauza diplomei si sa ma puna sa dau cine stie pe unde alt examen de limba. Nu mi-e frica de examenul in sine, am tot invatat germana de 1 an si jumatate, problema este ca trece prea mult timp si nu stiu cate intelegere voi primi din partea clinicii care ma va angaja.

multumesc anticipat pt raspuns.



Treaba e destul de simpla, ai Fides, B1 sau B2, te pune sa dai un examen de limba la Freiburg, un anume test cu tema comunicarea medic-pacient, si anume sa faci anamneza unui pacient fictiv, si apoi sa ii explici o interventie, endoskopie, etc. (s-a mai discutat despre asta pe forum)
Pentru acest test ai detalii tot pe site-ul rp-ului de la stuttgart.
Tot acolo gasesti si adresa de email la care trebuie sa dai un mail pt inscriere. (nervi de fier sa ai pentru ca raspunde stimabilul doctor, destul de greu la email, apoi mai trece o saptamana sau doua pana la Prufungstermin)
Din experienta mea, am observat ca toti au intelegere (la spitale ma refer).

Bafta multa!


luciaalexa
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Oct 19, 2008 1:46 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby luciaalexa » Fri Jun 29, 2012 11:57 pm

Eu am dat examen la Fides, si vreau sa va zic ca a fost ingrozitor. A durat 5 ore, am avut doar 2 min pauza. Am avut de facut o scrisoare bazandu-ma pe un anunt, apoi Fehlertext. La LV a fost foarte nasol....1 text de o pagina si 5 intrebari grila, 1 text de 2 pagini si afirmatii la care trebuia sa raspund cu negativ sau pozitiv apoi Luechentext si in final 8 texte si 5 afirmatii pe care trebuia sa le imperechez. La HV1 nici nu mi-am dat seama cand a inceput banda, doar cand s-a terminat..foarte rapid..vreo 40 de secunde. La HV2 a fost mai ok, asculti o data banda, si apoi asculti din 2 in 2 intrebari..pana la 6 si apoi de la 7-10 deodata. La final un text pe baza caruia trebuie sa vorbesti si sa iti spui parerea. La inceput am avut o discutie cu profa in care ne-am prezentat. A fost f f obositor...si la final ne-a spus noua..candidatiilor, ca am luat cu punctaj minim B2, ca o sa ne fie f greu in Germania, vai de noi..si numai chestii incurajatoare..in conditiile in care am luat B2 pe bune!!!!!! Va recomand sa mergeti la Goethe, pt ca ashtia de la Fides au innebunit total. Sapt trecuta din 5 candidati...au picat 5! Asa ca..ori va pregatiti temeinic..ori alegeti Goethe! Textele sunt de la mediu in sus ca dificultate...iar faptul ca trebuie sa te concentrezi atata timp e f obositor...dar pana la urma nu imposibil! Mult succes tuturor!

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Sat Jun 30, 2012 2:55 am

Asa e examenul si la Goethe. Si tipa de la Goethe (nu mai stiu cum o cheama) e la fel de "prietenoasa" din ce am auzit.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
Blitz
elite
elite
Posts: 2759
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:29 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Blitz » Sat Jun 30, 2012 7:37 pm

shinkeigaku wrote:@dr.maximus,
Daca esti acum la nivelul zero, pentru B2 ai nevoie de un vocabular de minim 2000 cuvinte, bine ar fi de 3000 cuvinte-titlu (din care fireste, scoti altele prin substantivizarea verbelor sau prin alte reguli de gramatica, de exemplu mai poti adauga aici adverbe sau adjective din participiul trecut al unora din verbele invatate). In acest bagaj de cuvinte invatate, ar trebui sa predomine verbele (minim 50 % din cuvintele invatate ar trebui sa fie verbele). Un calcul simplu iti arata ca daca inveti 10 cuvinte zilnic, iti trebuie aproape 200-300 zile, deci 6-10 luni. Ai putea la inceput sa incerci si cu 20 cuvinte zilnic, dar urmeaza partea de recapitulare cand se aduna pe lista tot mai multe cuvinte si atunci nu e sigur ca mai poti tine ritmul acesta. De pe la 1000 cuvinte incepi sa te descurci conversational, asa, mai simplu.
Toata povestea asta e utila doar daca, in paralel, inveti si ceva reguli de gramatica si pronuntie, altfel e degeaba.
Sunt doar indicatii asa, grosiere, sa ai idee daca te tii sau nu de planificare cu invatarea limbii.
Cand stii ceva mai bine si incepi sa visezi teste B2 la concret, cauta pe site-ul institutului Goethe din Bucuresti, pentru ca acolo au simulari de teste si gasesti de descarcat gratis inclusiv fisiere audio cu Hörverstehen, se afla in pereche cu fisierele text corespunzatoare *.pdf sau *.doc (adica, la urma, dupa ce te-ai distrat sa intelegi ce vorbesc indivizii aceia din fisierul audio, poti vedea in text ce au vrut sa spuna). Conteaza foarte mult, ca sa stii la ce sa fii atent cand sunt puse intrebarile la proba aceasta a testului. La asemenea teste poti pierde foarte multe puncte si din neatentie si ar fi pacat...


frumos.
si ca si carti disponibile pe net care sunt recomandate?

Miha_30
Posts: 2
Joined: Fri Jan 04, 2013 5:23 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Miha_30 » Tue Feb 05, 2013 1:25 pm

Hallo!
Am auzit ca pentru centrul de limbi Yes de la Oradea ar exista niste variante de teste(cele de pe site-ul Goethe).Stie cineva care sunt mai exact??

ioanamaria
Posts: 1
Joined: Tue Feb 26, 2013 10:33 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby ioanamaria » Tue Feb 26, 2013 11:38 pm

Salut!
Dupa ce carti imi recomandati sa invat pentru A1- B2.
Cam cate luni a-ti invatat pentru fiecare modul.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests