caut colege de apartament in Bucuresti

next generation
ClauClauV
Posts: 1
Joined: Tue Feb 16, 2010 2:38 am

caut colege de apartament in Bucuresti

Postby ClauClauV » Wed Jan 04, 2012 12:18 am

Buna!

Sunt medic rezident in anul I si intentionez sa inchiriez un apartament cu 3 camere pe strada Lacul Tei intersectie cu Maica Domnului. Chiria pentru intregul apartament este 320 de euro pe luna. In apropiere sunt statiile pentru tramvaiele 16,36 si autobuzele 182,282. As vrea sa imi gasesc inca o colega sau 2 si astfel sa impartim cheltuielile.

Anuntul pentru apartament si alte informatii sunt aici:
http://www.anuntul.ro/anunt/TEI_-_3_cam ... .._4548420
(indicatia de pe harta nu e exacta)

Daca e cineva interesat, va rog lasati-mi un mesaj!

Claudia

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: caut colege de apartament in Bucuresti

Postby Chingachgook » Wed Jan 04, 2012 2:31 am

in bucuresti se merge cu metroul.

te-a facut din vorbe agentul imobiliar.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: caut colege de apartament in Bucuresti

Postby 187.92a » Wed Jan 04, 2012 3:41 pm

vai dar ce apartament frumos, o adevarata afacere!

numai fraierii cocliti merg cu metroul. reateaua de metrou este subdimensionata si nu asigura legaturi satisfacatoare.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: caut colege de apartament in Bucuresti

Postby sms_mihai » Sat Jan 07, 2012 1:59 am

kooksee wrote:in bucuresti se merge cu metroul.

te-a facut din vorbe agentul imobiliar.


Daca e rezidenta la Fundeni sau Emilia Irza, e numai bine.

Metroul nu ajuta mare lucru uneori. E bun pt traversat orasul cand e aglomerat, dar de obicei nu ajunge fix unde vrei, mai ai de mers 5-6 statii etc.

In Bucuresti daca ai de traversat orasul, sub 50 min - 1 ora nu faci... Eu fac peste 1 ora, avand de mers vreo 12 km (asa am apartamentul, nu am ce face)

Pt cei din provincie - cautati zonele dinspre periferie (mai ieftine), de aceeasi parte a orasului in care aveti 1-2 dintre spitalele "principale". Sa nu aveti de trecut dimineata prin zone ca Eroilor, Universitate etc

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: caut colege de apartament in Bucuresti

Postby 187.92a » Sat Jan 07, 2012 3:23 am

ete "nu ai ce face"

de chirie nu aia uzit?
2 ore pe zi inseamna 2 luni (!!) pierdute din fiecare an (la sa zicem 12 ore ziua, nu punem somnul).

de ce sa iti arunci 2 luni pe an , in fiecare an? sa triaesti doar 10? ca sa fii propretar? ca sa nu stai cu chirie.. de ce?

in fine. Romani :)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: caut colege de apartament in Bucuresti

Postby sms_mihai » Sat Jan 07, 2012 7:12 am

trident wrote:ete "nu ai ce face"

de chirie nu aia uzit?
2 ore pe zi inseamna 2 luni (!!) pierdute din fiecare an (la sa zicem 12 ore ziua, nu punem somnul).

de ce sa iti arunci 2 luni pe an , in fiecare an? sa triaesti doar 10? ca sa fii propretar? ca sa nu stai cu chirie.. de ce?

in fine. Romani :)


Stii cum e cu "Sa nu dai consulatii prin telefon"?...E mult mai complicat (la mine). Mai e si distanta fata de parinti, apartamentul actual nu poate fi lasat gol etc N-au rost detalii acum.
Oricum problema era pt un ne-bucurestean.

Nu fac chiar foarte mult plus ca imi iau de citit.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: caut colege de apartament in Bucuresti

Postby 187.92a » Sat Jan 07, 2012 7:22 am

m dar tu numai situatii deosebite ai :D

are rost sa detaliezi, pt ca altfel reiese ca tii cu dintii de atributul de proprietar care locuieste in propira casa. altfel oricine poate spune "la mine nu se aplica, stiu eu de ce". mai bine nu zici, ca e puerila asta cu "stiu eu de ce"
aia cu citesc pe drum e un argument aiuristic, evident ca mai bine citesti acasa (sigur, tu vei avea si aici o situatie deosebita ..)

sa fim seriosi.

casa se inchiriaza aproape de serviciu. daca iti pui prblmea "aproape de metrou" sau "aproape de tramvai" deja esti retardat - la modul general vorbind.
de ce sa nu fie direct aproape de spital

ah, ca e cu 30 de € mai scump? da, bine, corect: mai bine dai 2 luni din an in fiecare an ca prostu pe drum decat sa dai 30 de E in plus.

uf.

"aproape de tramvai", "aproape d emetrou".
ce aiurea.

ai dreptate, daca e la irza e ok
desi si un buletin in caminul ala de la constructii de langa facultatea omonima nu o fi asa rau, nu? :)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: caut colege de apartament in Bucuresti

Postby sms_mihai » Sat Jan 07, 2012 8:49 am

trident wrote:m dar tu numai situatii deosebite ai :D

are rost sa detaliezi, pt ca altfel reiese ca tii cu dintii de atributul de proprietar care locuieste in propira casa. altfel oricine poate spune "la mine nu se aplica, stiu eu de ce". mai bine nu zici, ca e puerila asta cu "stiu eu de ce"
aia cu citesc pe drum e un argument aiuristic, evident ca mai bine citesti acasa (sigur, tu vei avea si aici o situatie deosebita ..)

sa fim seriosi.

casa se inchiriaza aproape de serviciu. daca iti pui prblmea "aproape de metrou" sau "aproape de tramvai" deja esti retardat - la modul general vorbind.
de ce sa nu fie direct aproape de spital

ah, ca e cu 30 de € mai scump? da, bine, corect: mai bine dai 2 luni din an in fiecare an ca prostu pe drum decat sa dai 30 de E in plus.

uf.

"aproape de tramvai", "aproape d emetrou".
ce aiurea.

ai dreptate, daca e la irza e ok
desi si un buletin in caminul ala de la constructii de langa facultatea omonima nu o fi asa rau, nu? :)

Are rost sa nu detaliez - sunt detalii personale.
Nu e vorba de dat 30 de euro, e vorba ca nu se poate inchiria actualul apartament. Asta ca sa nu mai ai cheltuieli legate de chirie. Si mai sunt si altele - crede-ma, nu s-a pus problema sa stau in chirie cand am apartament in Bucuresti - complic situatia inutil, crede-ma doar. Nu pot sa inchiriez unde stau eu, nici nu pot lasa gol etc Ora aia castigata in plus as da-o pe mutari, vizite la apartament, amenajari etc. Pe scurt, nu e cazul.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: caut colege de apartament in Bucuresti

Postby Chingachgook » Sat Jan 07, 2012 4:31 pm

sms_mihai wrote:Nu e vorba de dat 30 de euro, e vorba ca nu se poate inchiria actualul apartament.



miroase?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: caut colege de apartament in Bucuresti

Postby 187.92a » Sat Jan 07, 2012 8:27 pm

practic a postat din nou ca sa nu explice nimic. daca dai 2 ore/zi* 20z/luna*12 luni=480 ore = 20 de zile cu noapte cu tot pe mutare ai fi retasrdat :)

explicatiile tale nu tin, iar argumentul "Stiu eu de ce, crede-ma" cu atat mai putin.


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests