Germania - acte necesare

User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Re: Germania - acte necesare

Postby mica23 » Wed Jul 27, 2011 5:42 pm

Eu stiam ca dureaza 4-6 saptamani. Mie asa mi-au spus, dar la mine a durat 2 saptamani pt ca am sunat la ei si am dat de o tanti de treaba, care mi l-a facut pe loc.

adibuha
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Jan 01, 2009 5:23 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby adibuha » Sat Jul 30, 2011 6:42 pm

In ce landuri in afara de Baden-Württemberg nu mai este necasar Certificatul de Conformitate pentru obtinerea Aprobation si Beruferlabnis? Termin anul asta in octombrie! Multumesc!

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby marius86 » Sat Jul 30, 2011 8:01 pm

e si in BW.... cel putin acum 2 sapt era...

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Germania - acte necesare

Postby drmititik » Sun Jul 31, 2011 4:11 pm

Deci este si in Baden nevoie? Pentru ca acum 2-3 luni cineva aici pe forum a zis ca nu i s-a mai cerut.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby marius86 » Sun Jul 31, 2011 6:27 pm

poti sa incerci si fara.... dar ziceam ca acum 2 sapt l au cerut...

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Germania - acte necesare

Postby drmititik » Sun Jul 31, 2011 7:40 pm

speram si eu...speranta moare ultima :rightblinky:

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Sun Jul 31, 2011 7:56 pm

Scuze ca te corectez. Dar in Bayern daca vei merge, va trebui sa aplici pentru Approbation. Indiferent daca ai obtinut in alta parte Approbation.

ciresar1988 wrote:Approbationul e valabil pe intreg teritoriul Germaniei si e nelimitat in timp.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby maria_m » Mon Aug 01, 2011 8:10 am

eu nu am avut nevoie de asa ceva. am venit cu aprobationu gata luat si nu m-a intrebat nimeni nimic. aprobat e valabil pe tot teritoriul germaniei si pe termen nelimitat. confunzi cu berufserlaubnis probabil

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Mon Aug 01, 2011 4:21 pm

din cate am vazut eu in bayern pt appron trebuie certif de conformitate, iar daca nu il ai primesti beruferlaubnis. e singura diferenta pe care am gasit-o eu la actele necesare pt cele doua.

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Tue Aug 23, 2011 4:22 pm

am si eu o intrebare...voi cand ati trimis actele la aprob pe langa teancul de acte traduse ati trimis si un teanc de copii legalizate dupa originale? stiu ca asa s-a mai discutat pe aici ca trebuie...dar ma gandeam ca la fiecare traducere am intai copie dupa original si apoi traducerea si sunt legalizate impreuna...ma intreb daca nu ajunge...nu de alta dar legaliz trebuie sa le fac inca o data aici ca legalizarea daca nu e in germana nu o inteleg (asa au spus ei...)...si cum la traduceri e totul in germana...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Tue Aug 23, 2011 6:36 pm

faci copii la primarie dupa traducerea legalizata si alea le trimiti. traducerile legalizate nu le dai din mana, sunt un fel de originale.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Tue Aug 23, 2011 9:02 pm

kooksee wrote:faci copii la primarie dupa traducerea legalizata si alea le trimiti. traducerile legalizate nu le dai din mana, sunt un fel de originale.


m-am exprimat eu prost...vroiam sa stiu daca pe langa teancu cu copii legalizate ale traducerilor legalizate(pfai ce ciudat suna)...imi mai trebuie si un teanc legalizat dupa originale..desi la traduceri e atasata si copia dupa original la inceput...dar daca ei asa vor fac doua teancuri...sa aiba ei ce hartie recicla:-s

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Tue Aug 23, 2011 9:23 pm

nu, dupa originale nu iti mai trebuie. deci e vorba doar despre un singur teanc


e posibil sa iti ceara aia de la Approbation originalele dar doar sa se uite la ele. le iei cu tine atunci cand te duci personal.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Wed Aug 24, 2011 3:58 pm

kooksee wrote:nu, dupa originale nu iti mai trebuie. deci e vorba doar despre un singur teanc


e posibil sa iti ceara aia de la Approbation originalele dar doar sa se uite la ele. le iei cu tine atunci cand te duci personal.




asa vad si eu logic...si ar iesi si mult mai ieftin la legalizat...dar altcineva mi-a zis totusi sa trimit doua teancuri...si parca asa am vazut si eu pe aici pe undeva pe forum ca trebuie...:-s

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Wed Aug 24, 2011 5:00 pm

eu am trimis unul singur

ala de care ti-am zis. tu fa cum crezi ca e mai potrivit.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Wed Aug 24, 2011 6:43 pm

Stie cineva cam cat dureaza eliberarea cazierului nemtesc? am deja toate actele pregatite inclusiv cazierul din ro...lipseste asta de aici...am vazut pe net acum ca dureaza o saptamana...si la aprob scrie ca minim 2 luni de la intrarea tuturor actelor...:-s...sunt deja cam la limita cu timpul...de asta intreb

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Wed Aug 24, 2011 8:09 pm

eu l-am primit dupa vreo 2 zile
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Thu Aug 25, 2011 6:55 pm

Salut!
Cum se mai misca nemtii de la Duisburg? Scria cineva ca a primit Arbeitserlaubnis in 2 sapt. Era caz izolat sau s-a mai intamplat?
Mi se pare cam mult 4-6 sapt pentru o amarata de hartie!!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Thu Aug 25, 2011 10:30 pm

ai trimis actele sau abia urmeaza?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Fri Aug 26, 2011 7:32 pm

Sa zicem ca le am trimis!!

frank123
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Sep 06, 2011 3:44 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby frank123 » Sat Sep 10, 2011 6:34 am

am intrat aici si am vazut actele necesare pentru aprobation in Baden Wurtemberg : http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/ser ... ppr-m3.pdf
nu zice nimic de Certidicat de Good Standing... e totusi nevoie de el? Chiar si daca nu ai lucrat? Si daca e nevoie, se poate cumva duce o adeverinta de la CM cum ca nu am lucrat si nu sunt inscris la ei? Am cautat foarte mult informatia asta pe site si nu am gasit nimic concret si totusi tine de acte, deci sper ca m-am adresat unde trebuie.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Sat Sep 10, 2011 4:07 pm

frank123 wrote:am intrat aici si am vazut actele necesare pentru aprobation in Baden Wurtemberg : http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/ser ... ppr-m3.pdf
nu zice nimic de Certidicat de Good Standing... e totusi nevoie de el? Chiar si daca nu ai lucrat? Si daca e nevoie, se poate cumva duce o adeverinta de la CM cum ca nu am lucrat si nu sunt inscris la ei? Am cautat foarte mult informatia asta pe site si nu am gasit nimic concret si totusi tine de acte, deci sper ca m-am adresat unde trebuie.

O adeverinata de la CM cum ca nu esti inscris la ei si nu figurezi cu abateri este de ajuns. Cei de la CM stiu ce sa ti dea. Bafta

frank123
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Sep 06, 2011 3:44 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby frank123 » Sat Sep 10, 2011 8:34 pm

Multumesc de informatie :) e destul de pretioasa

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Tue Sep 13, 2011 11:05 am

In Bayern scrie ca dureaza cel putin 8 saptamani...eu am trimis actele pe 26 august si astazi am avut placuta surpriza sa primesc prin posta approbationul:D....nici nu ma asteptam sa vina asa de repede, sa nu mai trebuiasca ceva sau sa nu ma cheme pe acolo:d...

frank123
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Sep 06, 2011 3:44 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby frank123 » Tue Sep 13, 2011 6:26 pm

Am tot citit si rascitit, unde sa traduc actele? Citisem tot pe aici ca unii au intampinat probleme cu traducerile facute in Ro, stice cineva ceva concret? In Germania am vazut ca preturile sunt "astronomice" pentru un student ca mine... dar si sa le fac in Ro (ca nici aici nu sunt floare la ureche) numai ca apoi sa le mai fac o data acolo... Ce parere aveti? Se recunosc traducerile facute aici? Multumesc anticipat

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Tue Sep 13, 2011 6:44 pm

frank123 wrote:Am tot citit si rascitit, unde sa traduc actele? Citisem tot pe aici ca unii au intampinat probleme cu traducerile facute in Ro, stice cineva ceva concret? In Germania am vazut ca preturile sunt "astronomice" pentru un student ca mine... dar si sa le fac in Ro (ca nici aici nu sunt floare la ureche) numai ca apoi sa le mai fac o data acolo... Ce parere aveti? Se recunosc traducerile facute aici? Multumesc anticipat




eu cred ca ar trebui sa intrebi daca nu scrie la ei pe site...eu le-am avut traduse in romania, doar copii legalizate au vrut facute aici ca ei nu inteleg stampila romaneasca(asa au zis)...daca era sa le traduc aici...in cond in care 4 pagini sunt ca. 200 de euro...

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby george.nero » Wed Sep 14, 2011 6:29 pm

dr_coimu wrote:Salut!
Cum se mai misca nemtii de la Duisburg? Scria cineva ca a primit Arbeitserlaubnis in 2 sapt. Era caz izolat sau s-a mai intamplat?
Mi se pare cam mult 4-6 sapt pentru o amarata de hartie!!!!

eu l-am primit astazi si a durat fix 2 sapt.
cu precizarea ca este al doilea ...si surpriza...unbefristet.

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Wed Sep 14, 2011 11:09 pm

george.nero wrote:
dr_coimu wrote:Salut!
Cum se mai misca nemtii de la Duisburg? Scria cineva ca a primit Arbeitserlaubnis in 2 sapt. Era caz izolat sau s-a mai intamplat?
Mi se pare cam mult 4-6 sapt pentru o amarata de hartie!!!!

eu l-am primit astazi si a durat fix 2 sapt.
cu precizarea ca este al doilea ...si surpriza...unbefristet.




stai ca eu nu inteleg...stiu ca din aug 2010 astia de la regierung iti elibereaza fie approb fie berufserlaubnis...iar berufserlaubnis unbefriestet stiu ca primesc alte categorii...pt noi medicii fiind echivalent cu aprob....stiu eu ceva gresit?

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Thu Sep 15, 2011 9:46 am

stai ca eu nu inteleg...stiu ca din aug 2010 astia de la regierung iti elibereaza fie approb fie berufserlaubnis...iar berufserlaubnis unbefriestet stiu ca primesc alte categorii...pt noi medicii fiind echivalent cu aprob....stiu eu ceva gresit?[/quote]



Am citit eu aiurea scuze...deci sa inteleg ca dupa ce am aprob...acum imi trebuie si Arbeitserlaubnis...nu scap asa usor nu?...si asta dureaza si el multisor...:-s

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby george.nero » Thu Sep 15, 2011 4:02 pm

Dr_PAM wrote:
george.nero wrote:
dr_coimu wrote:Salut!
Cum se mai misca nemtii de la Duisburg? Scria cineva ca a primit Arbeitserlaubnis in 2 sapt. Era caz izolat sau s-a mai intamplat?
Mi se pare cam mult 4-6 sapt pentru o amarata de hartie!!!!

eu l-am primit astazi si a durat fix 2 sapt.
cu precizarea ca este al doilea ...si surpriza...unbefristet.




stai ca eu nu inteleg...stiu ca din aug 2010 astia de la regierung iti elibereaza fie approb fie berufserlaubnis...iar berufserlaubnis unbefriestet stiu ca primesc alte categorii...pt noi medicii fiind echivalent cu aprob....stiu eu ceva gresit?

Aprobationul este recunoasterea facultatii si a faptului ca poti profesa ca medic in germania...Arbeitsgenemigung este alta treaba...este permis de munca...pt romania si bulgari..il primesti intii pe un an sau doai maxim trei si apoi prelungire...poti sa-l primesti unbefristet dupa cel putin 12 luni de munca aici...asa il am eu acum..deci da sunt doau lucruri diferite,,,,asa am crezut si eu ca e de ajuns aprobationul dar ...

aim
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Sep 19, 2011 7:57 am

Re: Germania - acte necesare

Postby aim » Mon Sep 19, 2011 8:15 am

salut,

eu am inteles ca certificatul de conformitate este obligatoriu in Germania (Niedersachsen). am inteles de asemenea ca in RO ia cam 8 luni pana ti-l dau cel putin pentru cei care au depus anul acesta pt k ritmul de rezolvare a dosarelor a scazut din ce in ce mai mult (voit). Mai e cineva in situatia aceasta? a depus anul acesta si nu are sperante sa il primeasca prea curand..

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Tue Sep 20, 2011 9:06 am

[/quote]
Aprobationul este recunoasterea facultatii si a faptului ca poti profesa ca medic in germania...Arbeitsgenemigung este alta treaba...este permis de munca...pt romania si bulgari..il primesti intii pe un an sau doai maxim trei si apoi prelungire...poti sa-l primesti unbefristet dupa cel putin 12 luni de munca aici...asa il am eu acum..deci da sunt doau lucruri diferite,,,,asa am crezut si eu ca e de ajuns aprobationul dar ...[/quote]


ok merci mult...am vb cu cei de la spital si se ocupa ei de arbeitserlaubnis...insa mi s-a parut ciudat ca il scot doar pt 6 luni...probabil pt ca asta e perioada de proba...deci se poate pe o perioada mai mica de 6 luni. Oricum e bine ca se ocupa ei de asta

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby geocatalinfx » Fri Sep 23, 2011 2:41 pm

se da examen pt approbation in Baden-Württemberg ? multumesc. in Hessen nu se da .
dr_coimu wrote:
frank123 wrote:am intrat aici si am vazut actele necesare pentru aprobation in Baden Wurtemberg : http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/ser ... ppr-m3.pdf
nu zice nimic de Certidicat de Good Standing... e totusi nevoie de el? Chiar si daca nu ai lucrat? Si daca e nevoie, se poate cumva duce o adeverinta de la CM cum ca nu am lucrat si nu sunt inscris la ei? Am cautat foarte mult informatia asta pe site si nu am gasit nimic concret si totusi tine de acte, deci sper ca m-am adresat unde trebuie.

O adeverinata de la CM cum ca nu esti inscris la ei si nu figurezi cu abateri este de ajuns. Cei de la CM stiu ce sa ti dea. Bafta

armand
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jan 18, 2006 8:37 pm

Niedersachsen-Hannover

Postby armand » Thu Sep 29, 2011 9:11 am

Salutare,

Este cineva care lucreaza in Niedersachsen si si-a luat Approbation-ul la Hannover? pls, pm

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Germania - acte necesare

Postby kcuf_di » Thu Sep 29, 2011 2:17 pm

Am vazut pe lista de acte pt hessen ca le vor traduse in D. Cat ar costa estimativ? As putea sa le traduc aici si sa le legalizez acolo?
cse kestie

lui123
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Oct 07, 2011 3:51 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby lui123 » Tue Oct 11, 2011 7:28 pm

Am si eu o intrebare,are cineva un model completat cu cv in germana?ca sa mi fac o idee,am inteles ce tb sa scriu,dar nu stapanesc foarte bine limba si nu vreau sa scriu prostii,tnx :)

cristina_a
Posts: 2
Joined: Wed Oct 12, 2011 10:09 am

Re: Germania - acte necesare

Postby cristina_a » Wed Oct 12, 2011 10:34 am

Salut.
Am o întrebare pentru cei care şi-au depus actele pentru Arbeitserlaubnis dupa 1 mai 2011. Care au fost exact actele necesare? Din câte am citit eu:
Vollständig ausgefüllter Antrag auf Arbeitsgenehmigung
•Stellenbeschreibung/Vermittlungsauftrag
•Entwurf des Arbeitsvertrages
•beruflicher Lebenslauf
•Kopie der Freizügigkeitsbescheinigung oder Personalienseite eines amtlichen Ausweises
A fost nevoie de Freizugigkeitsbescheinigung sau ajunge copia dupa actul de identitate. Sunt necesare şi alte acte pe lângă acestea (copie dupa Approbation, diplomă de licenţă, Wohnsitz Anmeldung)?
Mulţumesc.

belzebut666
Posts: 2
Joined: Wed Oct 12, 2011 4:30 pm

Act de la colegiul medicilor

Postby belzebut666 » Wed Oct 12, 2011 4:37 pm

ce anume act trebuie obtinut de la colegiul medicilor? In cazul proaspat absolventilor,care evident nu au lucrat niciodata ,este nevoie de a se inscrie in colegiul medicilor pentru a obtine un act ca nu am avut niciodata vreun proces de malpraxis? sau iti pot a o adeverinta care atesta faptul ca nu ai fost inscris in colegiul medicilor si ca nu ai muncit?

stefangirbaci
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Fri Nov 28, 2008 6:07 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby stefangirbaci » Wed Oct 12, 2011 5:40 pm

Salutare! in primul rand as vrea sa le multumesc tuturor celor ce au postat sfaturi utile pe site.
Am fost la interviu , am fost acceptat, problema e ca eu singur trebuie sa ma ocup de acte: aprobation, beruferlaubnis si rentenversicherung. cei de la clinica (in bayern) au zis sa le rezolv "gleichzeitig" pe toate. care e faza cu rentenversicherung? nu ar trebui sa fiu angajat si abia apoi sa fac asa ceva? si beruferlaubnis nu ar fi logic sa aplic pt. el dupa ce primesc approbatiopn?
va multumesc anticipat

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Act de la colegiul medicilor

Postby geocatalinfx » Wed Oct 12, 2011 7:49 pm

poti sa fii rezident si sa nu fii inscris in colegiul medicilor. eu m.am inscris in colegiu ca apoi sa scot certificatul curent de malpraxis.

belzebut666 wrote:ce anume act trebuie obtinut de la colegiul medicilor? In cazul proaspat absolventilor,care evident nu au lucrat niciodata ,este nevoie de a se inscrie in colegiul medicilor pentru a obtine un act ca nu am avut niciodata vreun proces de malpraxis? sau iti pot a o adeverinta care atesta faptul ca nu ai fost inscris in colegiul medicilor si ca nu ai muncit?


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests