Salarii anatomie patologica

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
Boskov
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 02, 2011 9:53 pm

Salarii anatomie patologica

Postby Boskov » Sat Apr 02, 2011 10:44 pm

m-ar interesa cat mai e salariul unui rezident de anatomie patologica.. mai e valabila faza cu (2 x baza) x 2, adica spor de 100% aplicat la baza dublata.. nu ca banii ar constitui singurul motiv pentru care as alege anatomia patologica, dar as vrea sa stiu totusi la ce sa ma astept

multumesc anticipat in cazul in care ma poate informa cineva

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Salarii anatomie patologica

Postby dr_ » Sun Apr 03, 2011 3:33 pm

Asteapta-te la ce e mai rau.
In Sistemul Sanitar sporul maxim o sa fie 85%. Legea e pe biroul lui BOC.





Sporuri pentru conditii deosebit de periculoase


Serialul privind Regulamentul de acordare a sporurilor, propus de Ministerul Sanatatii continua cu sporurile acordate pentru conditii deosebit de periculoase. In aceasta categorie, intra o parte din personalul din directiile de sanatate publica, dar si personalul care lucreaza in institutele de medicina legala sau in cadrul sistemului medical de urgenta.

Astfel, un spor de 85% din salariul de baza va fi acordat personalului din directiile de sanatate publica care participa efectiv la campaniile de prevenire si combatere de epidemii deosebit de grave si alte asemenea actiuni stabilite de Ministerul Sanatatii si declarate prin ordin ca pesta, holera, poliomielita, variola, zoonoze, tetanos, leptospiroza etc. De asemenea, acelasi spor il vor primi si angajatii care-si desfasoara activitatea in laboratoarele de microbiologie din cadrul directiilor de sanatate publica, care lucreaza teste HIV/SIDA.

Un spor cuprins intre 45% si 85% va fi luat de catre angajatii din structurile de cercetare stiintifica ale spitalelor de psihiatrie:


* personalul care lucreaza la Spitalul Tichilesti – leprozerie;

* personalul care lucreaza in morgi, necropsii si in prosecturi din unitati sanitare, institutele de medicina legala si serviciile de medicina legala judetene;

* personalul care participa efectiv in campaniile de prevenire si combatere de epidemii deosebit de grave si la alte asemenea actiuni stabilite de Ministerul Sanatatii si declarate prin ordin, cum ar fi: pesta, holera, poliomielita, variola, tetanos, leptospiroza etc.;

* personalul care lucreaza in unitati de pneumoftiziologie (spitale si sanatorii), Institutul de Pneumoftiziologie "Prof. dr. Marius Nasta" Bucuresti, Spitalul Clinic de Ortopedie, Traumatologie si TBC Osteoarticular "Foisor" Bucuresti, personalul de specialitate medico-sanitar, de specialitate din compartimentele paraclinice si auxiliar sanitar din sectii si compartimente cu paturi de TBC, TBC osteoarticular, TBC genital, TBC ganglionar, din laboratoarele sau compartimentele care deservesc aceste paturi, din cabinetele de consultatii TBC si dispensarele medicale de pneumoftiziologie (TBC);

* personalul care lucreaza in laboratoarele de bacteriologie BK, in laboratoarele de cercetare care manipuleaza culturi vii de BK, in compartimentele de producere a vaccinurilor BCG sau a altor produse de degradare a BK;

* personalul de specialitate medico-sanitar, de specialitate din compartimentele paraclinice si auxiliar sanitar din sectiile sau compartimentele cu paturi in care sunt ingrijiti bolnavi de SIDA si din laboratoarele ce deservesc aceste paturi;

* personalul de specialitate medico-sanitar, de specialitate din compartimentele paraclinice si auxiliar sanitar din laboratoarele de microbiologie din cadrul Institutului National de Hematologie Transfuzionala "Prof. dr. C.T. Nicolau" Bucuresti si din centrele de transfuzie sanguina, care lucreaza teste HIV/SIDA;

* personalul de specialitate medico-sanitar, de specialitate din compartimentele paraclinice si auxiliar sanitar din laboratoarele medicale, care lucreaza teste HIV/SIDA.




Pe de alta parte, un spor de 70% vor primi angajatii care lucreaza in urmatoarele sectoare: recuperare neuromotorie, recuperare neuropsihomotorie, recuperare neuromusculara si recuperare neurologica, in structurile de primire a urgentelor - UPU-SMURD si UPU, in serviciile de ambulanta, in sectiile si compartimentele cu paturi de ATI si de terapie intensiva.

De asemenea, sporul cuprins intre 45% si 70% va fi dat angajatilor din sectiile si compartimentele cu paturi din specialitatile psihiatrie si neuropsihiatrie infantila, celor din laboratoarele si compartimentele paraclinice si din structurile de primire a urgentelor din spitalele de psihiatrie, dar si muncitorilor care asigura supravegherea bolnavilor psihici periculosi.

Sporul de 45% din salariul de baza va fi acordat pentru angajatii din urmatoarele sectoare:


* histopatologie, toxicologie medico-legala, tanatologie, genetica medico-legala, in cabinetele de medicina legala, compartimentele de medicina legala, laboratoarele de medicina legala, precum si in celelalte structuri medicale din institutele de medicina legala si din serviciile de medicina legala judetene;

* anatomie patologica;


* blocul operator;

* dializa;

* unitatile de recuperare neuromotorie, recuperare neuropsihomotorie, recuperare neuromusculara si recuperare neurologica (cu exceptia celor mai sus amintiti);

* centrele de recuperare si reabilitare persoane cu handicap neuropsihic;

* Compartimentele de Primiri Urgente;

* serviciile de ambulanta (cu exceptia celor mai sus amintiti);

* UPU si SMURD (cu exceptia celor mai sus amintiti);

* sectiile si compartimentele cu paturi de ingrijiri paliative;

* medicii de specialitate chirurgicala pe perioada cat desfasoara activitate in blocul operator;

* transfuziile din spitale

* laboratoarele de cardiologie interventionala;

* laboratoarele de endoscopie interventionala.




Cititi si despre sporurile pentru conditii periculoase sau vatamatoare. In zilele urmatoarele veti afla care sunt sporurile acordate pentru conditii deosebite (stres, risc, etc).
Sursa: Paginamedicala

User avatar
Aditi
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:38 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Aditi » Sat Apr 09, 2011 12:38 pm

Boskov wrote:m-ar interesa cat mai e salariul unui rezident de anatomie patologica.. mai e valabila faza cu (2 x baza) x 2, adica spor de 100% aplicat la baza dublata.. nu ca banii ar constitui singurul motiv pentru care as alege anatomia patologica, dar as vrea sa stiu totusi la ce sa ma astept

multumesc anticipat in cazul in care ma poate informa cineva


Sunt rezidenta in anul I pe anatomie patologica in TM iar salariul meu e in jur de 2200 RON (variaza in functie de numarul de necropsii). Colegii mai mari, anul IV, V, au peste 3000 RON. E valabila faza cu 2 x baza, insa sporul nu e de 100%, cel putin nu la Timisoara. Variaza mult in functie de spital si de oras (la Bucuresti si la Cluj salariile sunt mai mari).

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby 187.92a » Sun Apr 10, 2011 5:44 am

Aditi wrote:variaza in functie de numarul de necropsii


as dori sa imi exprim uimirea si totodata neincrederea in faptul ca salarizarea unui rezident se face in functie de performanta sau defalcat in functie de nr de necropsii/operatii/lame vazute/pacienti etc. :shock: :shock: :shock:

User avatar
Aditi
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:38 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Aditi » Sun Apr 10, 2011 8:05 am

trident wrote:
Aditi wrote:variaza in functie de numarul de necropsii


as dori sa imi exprim uimirea si totodata neincrederea in faptul ca salarizarea unui rezident se face in functie de performanta sau defalcat in functie de nr de necropsii/operatii/lame vazute/pacienti etc. :shock: :shock: :shock:


:D Vrei explicatii sau dovezi? :lol:

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: Salarii anatomie patologica

Postby didiland11 » Sun Apr 10, 2011 8:55 am

Care este fundamentul legal pt care va platesc in fct de nr de necropsii?????????

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Chingachgook » Sun Apr 10, 2011 10:00 am

o fi la fel ca la garzi

faci in plus, esti platit in plus
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Aditi
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:38 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Aditi » Sun Apr 10, 2011 3:13 pm

didiland11 wrote:Care este fundamentul legal pt care va platesc in fct de nr de necropsii?????????


:D Nu stiu. Asa mi-au explicat de ce variaza salariul de la o luna la alta doamnele de la salarizare. Suntem in Romania pana la urma, tara tuturor posibilitatilor, nu inteleg de ce inca ne mai miram de cum isi fac unii legile singuri. :roll:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby 187.92a » Sun Apr 10, 2011 5:34 pm

nu are cum, este foarte posibil sa te prosteasca aia la marele greu.
Aditi wrote::D Vrei explicatii sau dovezi? :lol:


explicatii vad ca nu ai, vreau dovezi ca va plateste in functie de nr de necropsii. astept. presupun ca nu voi obtine insa aceste dovezi, sub diverse pretexte

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby pc7 » Sun Apr 10, 2011 5:58 pm

este SIGUR ca o prosteste, daca rezidentii tac si inghit de ce sa nu-i?
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby 187.92a » Sun Apr 10, 2011 6:05 pm

sincer nu prea cred ca le variaza salariul de la o luna la alta

User avatar
Aditi
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:38 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Aditi » Sun Apr 10, 2011 8:19 pm

trident wrote:nu are cum, este foarte posibil sa te prosteasca aia la marele greu.
Aditi wrote::D Vrei explicatii sau dovezi? :lol:


explicatii vad ca nu ai, vreau dovezi ca va plateste in functie de nr de necropsii. astept. presupun ca nu voi obtine insa aceste dovezi, sub diverse pretexte


Era o gluma. M-a uimit atitudinea ta. Voiam doar sa aduc o informatie utila unora de pe forum in privinta salariului unui rezident de pe anatomie patologica. Dovezile ar consta in trimiterea fiselor de pontaj, a fluturaselor si a unor numere de telefon, daca ar fi sa ducem totul la absurd. Te invit si la Timisoara pentru o investigatie privata daca vrei :p
Si, va rog, nu impuscati mesagerul ignorat care se multumeste cu explicatiile altora :D !

User avatar
Aditi
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:38 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Aditi » Sun Apr 10, 2011 8:24 pm

pc7 wrote:este SIGUR ca o prosteste, daca rezidentii tac si inghit de ce sa nu-i?


Ceea ce e SIGUR e faptul ca m-au facut sa-mi doresc sa moara cat mai multi ca sa primesc si eu ceva mai mult :twisted: :hate:

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby pc7 » Sun Apr 10, 2011 9:15 pm

ma enervati! daca va lasati calcati in picioare de toate tantili de la salarizare/runos/financiar si ce mai vreti voi, macar nu fiti penibili si veniti sa plangeti pe imed, iar daca tot veniti nu cititi numai ironiile bagati la cap si sfaturile utile, si faceti scndal la voi la spital. Nu e normal intr-o luan sa ai un salariu si in celalata altul, nu in ro la stat! Contract de munca aveti? asa scrie acolo ac aveti salariu diferit in fiecare luna? credeti ca tantili de la salarizare misca un deget pt voi daca nici voi nu aratati ca va pasa ce scrie pe fluturas?
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby 187.92a » Sun Apr 10, 2011 9:17 pm

nu este posibil ce spui tu, cel putin asta este parerea mea, rezidentii nu lucreaza la nr de cazuri.

astept dovezi. inteleg ca acum o dai cotita ca era o gluma, dar daca TU ai spus ca aduci dovezi ca esti platit la nr de cazuri rezolvate :), astept dovezile. eu pariam ca nu vei aduce dovezi.

este foarte interesant si util, asa ca hai sa nu mai glumim si sa tratam problema serios. deci, cum e cu nr de cazuri/necropsii la natomie patologica? cum se face? runosul are acces direct la morga sa vada cate necropsii, sau cum?

ma intereseaza.

User avatar
Aditi
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:38 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Aditi » Mon Apr 11, 2011 1:36 pm

trident wrote:nu este posibil ce spui tu, cel putin asta este parerea mea, rezidentii nu lucreaza la nr de cazuri.

astept dovezi. inteleg ca acum o dai cotita ca era o gluma, dar daca TU ai spus ca aduci dovezi ca esti platit la nr de cazuri rezolvate :), astept dovezile. eu pariam ca nu vei aduce dovezi.

este foarte interesant si util, asa ca hai sa nu mai glumim si sa tratam problema serios. deci, cum e cu nr de cazuri/necropsii la natomie patologica? cum se face? runosul are acces direct la morga sa vada cate necropsii, sau cum?

ma intereseaza.


Uh...cand se face pontajul se trece numarul de ore de histopatologie si numarul de ore de necropsii, iar in functie de acestea ni se calculeaza salariul. Au sporuri diferite.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Salarii anatomie patologica

Postby b3 » Mon Apr 11, 2011 3:32 pm

e ca la orele de sala de la chirurgie ? Ca la chirurgie, acolo unde se respecta legea, sporul de sala se da doar pentru orele petrecute in sala. Si scrie pe pontaj "a efectuat 80 ore de sala", sau ceva in genul asta. Si sporul parca e 15% la orele normale de munca si inca 50% la orele de sala.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Aditi
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:38 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Aditi » Tue Apr 12, 2011 6:03 am

b3 wrote:e ca la orele de sala de la chirurgie ? Ca la chirurgie, acolo unde se respecta legea, sporul de sala se da doar pentru orele petrecute in sala. Si scrie pe pontaj "a efectuat 80 ore de sala", sau ceva in genul asta. Si sporul parca e 15% la orele normale de munca si inca 50% la orele de sala.


Ceva de genul :) Ma bucur ca am lamurit problema.
Sa speram ca a inteles si trident :p Oricum, trident, stii ca te iubesc, nu? Inca de la primele comment-uri scrise de tine pe care le-am citit prima data cand am intrat pe forum. love4.gif Deja sunt offtopic :D Poate ar trebui sa fac un thread cu numele: "Iubirea mea (de anatomopatolog platit pe necropsii) nemarturisita pentru trident" :P

P.S.: Vrei explicatii sau dovezi de iubire? love10.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby 187.92a » Tue Apr 12, 2011 9:56 am

Aham, si le numara cineva? Ce tare. Eu imi exprim in continuare neincrederea, nu cred ca sta vreo secretara sa numere orele petrecute in sala sau la necropsie, pe de alta parte necropsiile dureaza toate acelasi nr de ore? Inteleg ce vreti sa spuneti, este o ipoteza seducatoare, dar nu cred ca in realitate lucrurile stau chiar asa.
Probabil alta este explicatia?

aditi, inteleg ce spui in rest, e normal, si eu simt la fel fata de mine, dar nu cred ca ajung in timi prea curand, am retinut invitatia ("Te invit si la Timisoara pentru o investigatie privata daca vrei") ; daca ai drum prin buc ne intalnim si comparam pontaje, in principiu sunt deshis fata de intreaga gama de dovezi. :)

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby marmotul » Tue Apr 12, 2011 8:40 pm

b3 wrote: Si sporul parca e 15% la orele normale de munca si inca 50% la orele de sala.

vise, taica, vise. daca ar da astia 50 % as dormi in sala. pe bune.
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby 187.92a » Tue Apr 12, 2011 8:41 pm

ai dreptate, nici eu nu cred

User avatar
Aditi
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:38 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Aditi » Wed Apr 13, 2011 3:33 pm

trident wrote:Aham, si le numara cineva? Ce tare. Eu imi exprim in continuare neincrederea, nu cred ca sta vreo secretara sa numere orele petrecute in sala sau la necropsie, pe de alta parte necropsiile dureaza toate acelasi nr de ore? Inteleg ce vreti sa spuneti, este o ipoteza seducatoare, dar nu cred ca in realitate lucrurile stau chiar asa.
Probabil alta este explicatia?

aditi, inteleg ce spui in rest, e normal, si eu simt la fel fata de mine, dar nu cred ca ajung in timi prea curand, am retinut invitatia ("Te invit si la Timisoara pentru o investigatie privata daca vrei") ; daca ai drum prin buc ne intalnim si comparam pontaje, in principiu sunt deshis fata de intreaga gama de dovezi. :)


Orele de histopat au 50% spor iar cele de necro au 100% spor, dupa cum am fost informata. Daca avem o necropsie pe zi trecem in pontaj 3 ore de necropsii si 3 de histopat, daca avem 2 trecem 6 de necro, iar daca avem mai multe necropsii pe zi le trecem in zilele urmatoare, adica se raporteaza.
Cred ca mai repede ajung eu in Bucuresti sa te invat sa scrii cu majuscule... Restul pe private. happy3.gif

User avatar
Aditi
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:38 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Aditi » Wed Apr 13, 2011 3:41 pm

Aditi wrote:
trident wrote:Aham, si le numara cineva? Ce tare. Eu imi exprim in continuare neincrederea, nu cred ca sta vreo secretara sa numere orele petrecute in sala sau la necropsie, pe de alta parte necropsiile dureaza toate acelasi nr de ore? Inteleg ce vreti sa spuneti, este o ipoteza seducatoare, dar nu cred ca in realitate lucrurile stau chiar asa.
Probabil alta este explicatia?

aditi, inteleg ce spui in rest, e normal, si eu simt la fel fata de mine, dar nu cred ca ajung in timi prea curand, am retinut invitatia ("Te invit si la Timisoara pentru o investigatie privata daca vrei") ; daca ai drum prin buc ne intalnim si comparam pontaje, in principiu sunt deshis fata de intreaga gama de dovezi. :)


Orele de histopat au 50% spor iar cele de necro au 100% spor, dupa cum am fost informata. Daca avem o necropsie pe zi trecem in pontaj 3 ore de necropsii si 3 de histopat, daca avem 2 trecem 6 de necro, iar daca avem mai multe necropsii pe zi le trecem in zilele urmatoare, adica se raporteaza. Cred ca s-au schimbat, totusi, sporurile, iar histopatul sa fie de 45% si necro de 85%.
Cred ca mai repede ajung eu in Bucuresti sa te invat sa scrii cu majuscule... Restul pe private. happy3.gif

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Salarii anatomie patologica

Postby ciresar1988 » Wed Apr 13, 2011 4:24 pm

Aditi wrote:iar daca avem mai multe necropsii pe zi le trecem in zilele urmatoare, adica se raporteaza.



Timpul de lucru se supraevalueaza si se raporteaza????? :shock:

Adica tu ai timp in 8 ore sa faci 4 necropsii, raportezi 12 ore de lucru, si cum 12 nu incap in 8, 4 le raportezi maine???

Nu, nu imi spune ca de fapt echivalezi , ca pui maine 4 ore de necropsii, dar nu mai pui 8 de histopat, pui numai 4, ca tot furat se cheama.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
Aditi
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:38 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Aditi » Wed Apr 13, 2011 6:18 pm

ciresar1988 wrote:
Aditi wrote:iar daca avem mai multe necropsii pe zi le trecem in zilele urmatoare, adica se raporteaza.



Timpul de lucru se supraevalueaza si se raporteaza????? :shock:

Adica tu ai timp in 8 ore sa faci 4 necropsii, raportezi 12 ore de lucru, si cum 12 nu incap in 8, 4 le raportezi maine???

Nu, nu imi spune ca de fapt echivalezi , ca pui maine 4 ore de necropsii, dar nu mai pui 8 de histopat, pui numai 4, ca tot furat se cheama.


Nu eu am facut regulile, eu am venit doar cu informatiile despre cum se face la Timisoara. Nu e peste tot la fel. Nu stiu cum fac cei care au necropsii in fiecare zi. Deci nu stiu :D Sa vina si altii cu alte informatii... Si era vorba de 6 ore de lucru, nu de 8 :D
Si acum sa conjugam verbul 'a fura': noi furam, ei ne fura...

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Salarii anatomie patologica

Postby ciresar1988 » Wed Apr 13, 2011 7:02 pm

Aditi wrote:Si acum sa conjugam verbul 'a fura': noi furam, ei ne fura...


Si asa ne ducem dracului si noi si ei...
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby 187.92a » Wed Apr 13, 2011 7:30 pm

foarte intersant.
in bucuresti salariile sunt fixe, cred ca se raporteaza si se reporteaza zilnic necropsii :D
apropos de "a fura, ne fura"

User avatar
Aditi
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:38 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Aditi » Wed Apr 13, 2011 7:52 pm

ciresar1988 wrote:
Aditi wrote:Si acum sa conjugam verbul 'a fura': noi furam, ei ne fura...


Si asa ne ducem dracului si noi si ei...


De dus ne-am dus de mult, de cand am decis sa mai zabovim prin Romania...

User avatar
Aditi
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:38 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Aditi » Wed Apr 13, 2011 7:56 pm

trident wrote:foarte intersant.
in bucuresti salariile sunt fixe, cred ca se raporteaza si se reporteaza zilnic necropsii :D
apropos de "a fura, ne fura"


Mi-ar fi placut si mie un salariu fix, dar nu a fost sa fie. Multumesc ca m-ai corectat cu raportatul! Stiu eu de ce te iubesc :p

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby 187.92a » Wed Apr 13, 2011 11:59 pm

sunt foarte fericit sa aflu sentimentele tale legate de mine, dar ma intreb o fi totusi ok sa fie platiti diferit rezidentii, in functie de spitale/judete?
ce-i drept stiu ca rezid pe anapat nu sunt platiti la fel pt ca in unele spit au necropsii in altele nu...

practic asa si medicii ar putea avea salarii diferite, chiar pe aceeasi treapta profesionala? foarte, foarte ciudat. adica de ex sa zica despre unul ca a stat 10 ore in sala, despre altul ca dopar 3 ore... este oare posibil? ne apropiem de salarizarea medicilor in functie de performanta?

cine decinde ca o necropsie dureaza 3 ore?

daca sunt mai multi morti practic o aprte din necropsii nu vor mai fi platite?

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Salarii anatomie patologica

Postby ciresar1988 » Thu Apr 14, 2011 7:02 am

Asta cu orele de sala mi se pare iar o magarie. Esti chirurg, inseamna ca meseria ta implica si sala si salon, si foi de obs. Proportia variaza in fiecare zi. Decidem cu cat platim un chirurg pt activitatea lui in totalitate, si gata. Platind altfel sala, ajungem in situatia corecta de a plati mai bine un om care opereaza mai mult, isi asuma prin asta mai multe riscuri si mai mult stres, dar si in situatia cretina de a plati mult mai mult un imbecil care orbecaie 3 ore dupa un apendice fata de un profesionist care rezolva problema elegant in 30 de min.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Chingachgook » Thu Apr 14, 2011 2:11 pm

da' daca sunt platiti la nr de interventii?
:D
nu mai conteaza cat orbecai.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby marmotul » Thu Apr 14, 2011 3:37 pm

ciresar1988 wrote:Asta cu orele de sala mi se pare iar o magarie. Esti chirurg, inseamna ca meseria ta implica si sala si salon, si foi de obs. Proportia variaza in fiecare zi. Decidem cu cat platim un chirurg pt activitatea lui in totalitate, si gata. Platind altfel sala, ajungem in situatia corecta de a plati mai bine un om care opereaza mai mult, isi asuma prin asta mai multe riscuri si mai mult stres, dar si in situatia cretina de a plati mult mai mult un imbecil care orbecaie 3 ore dupa un apendice fata de un profesionist care rezolva problema elegant in 30 de min.

da, dar iti dai tu seama cit stress pe capul aluia ce face apendicectomia in 3 ore? cauti, tot mai cauti, te iau toate transpiratiile. iar mai cauti, mai schimbi lumina sa bata ca lumea in plaga si tot nu gasesti apendicul ala. incepi sa te intrebi: oare ce am gresit? oare am facut incizia unde trebuie? oare asta e colonul? intr-un final dai de apendicul ala nenorocit si il scoti. apoi te apuci si cosi. cind sa cosi iti pica port-acul pe jos. shit, si era portacul tau cu care stiai sa faci noduri :D .
eu cred ca as plati pe un nene de asta dublu numai pentru ca se incumeta sa intre in sala, pentru cite ii patimeste sufletul.
pe cind celalalt chirurg- casca putin plictisit--aa, da , un apendice, simplu. trosc, pleosc, gata. neext. pe asta l-as pune sa dea el bani spitalului sa il lase sa opereze, ca are prea putin stress. de la atit de putin stress scade puterea de concentrare si esti supus greselior :D
ia zi, ciresar, am sau nu dreptate? :rightblinky:
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby 187.92a » Thu Apr 14, 2011 7:59 pm

parca neregretatul nicoleascu dorea salarizarea medicilor pe criterii de performanta? cred ca am putea spune ca la Tm se desfasoara un program pilot de salarizare a medicilor in functie de performanta *(daca putem numi asa nr de morti).
acum serios vbind, cred ca e un lucru bun pt banul public, dar eu cred ca se risipeste resursa umana care sa calculeze nr de morti/necropsii si sa coreleze si alea, asa ca mai bine cum zice ciresar, sa se faca o medie si gata..

gabitzu420
Posts: 1
Joined: Thu Dec 01, 2011 6:50 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby gabitzu420 » Thu Dec 01, 2011 6:59 pm

Am si eu o intrebare:rezidentii de pe alte specialitati care au stagiu la anatomie patologica, beneficiaza de acelasi salariu ca si rezidentii de anato-pat pe perioada respectiva?

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby bobi13 » Thu Dec 01, 2011 10:06 pm

nu stiu care ar mai fi specialitatile in care faci stagii de anapat in afara de legala...

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby canci » Thu Dec 01, 2011 10:13 pm

bobi13 wrote:nu stiu care ar mai fi specialitatile in care faci stagii de anapat in afara de legala...

Pe onco era stagiu de anapat si cred ca si la dermato...dar nu introduc mana in foc, mai ales acum de cand s-a redus perioada de pregatire.

Boskov
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 02, 2011 9:53 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Boskov » Tue Mar 06, 2012 11:56 pm

dar cei de pe anatomie patologica fac stagii la IML?... intreb pentru ca in Timisoara de exemplu stiu ca noul IML e undeva spre marginea orasului si nici nu prea exista mijloace de transport in comun pana acolo... si nici nu as vrea sa dau un sfert din salariu pe taxi

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Salarii anatomie patologica

Postby kcuf_di » Wed Mar 07, 2012 12:02 am

Este tramvai din complex pana la 2 min de IML, la pretul de 6 lei biletul sau ca o mai fi.

L.E. 2 calatorii.
cse kestie

Boskov
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 02, 2011 9:53 pm

Re: Salarii anatomie patologica

Postby Boskov » Thu Mar 08, 2012 2:39 am

multumesc dar eu as prefera totusi sa fac stagiile la spitalul judetean, mai ales ca am auzit ca se pun din 2013 tramvaie noi si o sa creasca si pretul biletelor


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests