Moderare transparenta

pareri, reclamatii
drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Sun Jan 23, 2011 12:12 pm

Am si eu o intrebare "tehnica" dar nu stiam unde sa o pun si am pus-o aici ca vad ca e circulatie mai mare: cand dai un reply, cum poti sa dai quote de la multipli postatori anteriori in acelasi raspuns (ca eu nu stiu decat sa-l quotez decat pe unul cate unul, nu stiu cum sa pun in acelasi raspuns un quote de la unul mai intai si pe urma, in acelasi raspuns, un quote de la altul). Cred ca asa as putea evita sa fac mai multe raspunsuri unul dupa altul sub acelasi topic, incercand sa raspund ba unuia ba altuia.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby holliday » Sun Jan 23, 2011 12:14 pm

drcraciun wrote:Am si eu o intrebare "tehnica" dar nu stiam unde sa o pun si am pus-o aici ca vad ca e circulatie mai mare: cand dai un reply, cum poti sa dai quote de la multipli postatori anteriori in acelasi raspuns (ca eu nu stiu decat sa-l quotez decat pe unul cate unul, nu stiu cum sa pun in acelasi raspuns un quote de la unul mai intai si pe urma, in acelasi raspuns, un quote de la altul). Cred ca asa as putea evita sa fac mai multe raspunsuri unul dupa altul sub acelasi topic, incercand sa raspund ba unuia ba altuia.

pai cand dai quote, ai toata discutia mai jos, dai doar scroll si uita'te in josul paginii.
si poti da quote la mai multe mesaje...
dar daca editezi mesajul, nu mia poti da quote.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Sun Jan 23, 2011 12:18 pm

Thanks ! Uite ca niciodata nu am dat scroll mai jos de cadrul raspunsului !

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby holliday » Sun Jan 23, 2011 12:28 pm

drcraciun wrote:Thanks ! Uite ca niciodata nu am dat scroll mai jos de cadrul raspunsului !

:)
drcraciun wrote:Thanks ! Uite ca niciodata nu am dat scroll mai jos de cadrul raspunsului !

:) :) :)
drcraciun wrote:Thanks ! Uite ca niciodata nu am dat scroll mai jos de cadrul raspunsului !

:lol: esti hazliu doctore!

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Sun Jan 23, 2011 7:04 pm

MumaPadurii wrote:lasa, ca eu mi-am luat warn de la b3 ca am deschis un topic despre gramatica, ca sa vezi ce dur(a) sunt

Nuș' ce să zic, n-am citit topicul respectiv, link?
Nu știu unde să caut.

Dar ca idee, sincer nu mi se pare ceva important pe forum. Lumea scrie la repezeală, fondul e mai important decât forma.
E ceva oarecum subînțeles.
Dacă începi să corectezi gramatica, următoarea stație e ortografia și se ajunge la altfel de forum.

Ca exemplu, eu când citesc posturi cu greșeli de ortografie la fiecare 2 cuvinte, scrise fără majuscule ori diacritice, am senzația de dialog cu cineva care mănâncă cu gura plină, împroașcă fărâme de mâncare pe interlocutor și are tricoul în permanență murdar de sosuri.

E greu să justifici așa ceva ca fiind "typos" - mai degrabă e dispreț față de exprimare.
Nu mă afectează personal, doar cataloghez.
:D
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Mon Jan 24, 2011 12:21 am

trident wrote:legat de mdoerare transparenta: am raportat si eu niste chestii, va tin la curent cu rezolvarea.
pana acum in ceva mai mult de 12 ore: nu s-a inamplat nimic. revin cu amanunte :)


trident wrote:moderare transparenta: 22 de ore and still no sign of moderare. mai cautatm, mai asteptam..


M-as fi asteptat de la un asa fin observator si comentator al moderarii pe imed, cu standarde atat de inalte, sa fi mentionat deja ca o parte din rapoarte au fost rezolvate, extrem de prompt, si s-au oferit explicatii pentru intarzierile legate de restul rapoartelor.

Dar deh, n-ai cu cine...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Mon Jan 24, 2011 12:28 am

b3 wrote:
trident wrote:legat de mdoerare transparenta: am raportat si eu niste chestii, va tin la curent cu rezolvarea.
pana acum in ceva mai mult de 12 ore: nu s-a inamplat nimic. revin cu amanunte :)


trident wrote:moderare transparenta: 22 de ore and still no sign of moderare. mai cautatm, mai asteptam..


M-as fi asteptat de la un asa fin observator si comentator al moderarii pe imed, cu standarde atat de inalte, sa fi mentionat deja ca o parte din rapoarte au fost rezolvate, extrem de prompt, si s-au oferit explicatii pentru intarzierile legate de restul rapoartelor.

Dar deh, n-ai cu cine...

"nește țărani"?
:D
(citat din opere, nu atac la nimeni)
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Mon Jan 24, 2011 12:44 am

are dreptate b3,

nu am spus asta pt ca nu am stiut ca ar fi tbuit, eu fiind un tip destul de confidential primul meu impuls este sa nu zic nimic niciodata.

si nici nu cred ca ar trebui EU sa spun "acum 2 rapoarte rezolvate din 127, in progres de rezolvare inca 3 din 400 etc".

dar fiind un tip cinstit sigur ca spun: da, s-a moderat ceva si s-a facut prompt. ultramega prompt de altfel :)

asta nu ins ca sunt 100% de acord cu mdoerarea (restul de 1439 de rapoarte vor fi vazute cine stie cand etc), dar ce sa spun, da, mi s-a parut misto ca s-a moderat, imi pierdusem orice speranta si eram exasperat. sigur, pastrand proportiile

trebuie sa spun si "multumesc pentru moderare, a fost super-buna"? ok, spun

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Mon Jan 24, 2011 2:30 am

trident wrote:si nici nu cred ca ar trebui EU sa spun
trebuie sa spun si "multumesc pentru moderare, a fost super-buna"? ok, spun


doar sa respecti ce spui:

trident wrote:va tin la curent cu rezolvarea.
revin cu amanunte :)


daca tot te plangi ca nu se modereaza, mi se pare normal sa fii fair play si sa zici si cand se modereaza.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Mon Jan 24, 2011 4:11 am

b3 wrote:
trident wrote:si nici nu cred ca ar trebui EU sa spun
trebuie sa spun si "multumesc pentru moderare, a fost super-buna"? ok, spun


doar sa respecti ce spui:

trident wrote:va tin la curent cu rezolvarea.
revin cu amanunte :)


daca tot te plangi ca nu se modereaza, mi se pare normal sa fii fair play si sa zici si cand se modereaza.

N-ai obosit să tragă ăștia-n țintă la tine?
E ca la bâlci, 1 leu alicea.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Mon Jan 24, 2011 3:18 pm

da, mai era un user care zicea ca daca lumea nu ma baga-n seama ma plictisesc si ma car. era un indemn de genul hai sa facam asa fel incat sa.

revenind:

update: mi s-a rezolvat cele 50 de rapoarte.

sunt fair-play acum?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Moderare transparenta

Postby Calico » Mon Jan 24, 2011 4:58 pm

mumapadurii wrote:
b3 wrote:Ia vezi cum se potrivesc cele doua portiuni ingrosate... Topicul tau de gramatica nu era unul de relaxare, cel putin nu pt targetul acelei sectiuni Intre timp am ascultat opiniile tale si am decis sa las corecturile gramaticale, atata timp cat cel care corecteaza nu posteaza doar pentur asta si nu o face luand la misto userul care a gresit. Happy ?
Topicul meu era de informare si educare. Ce-i rau in asta?
Pai daca ai ajuns la concluzia ca pana la urma e ok cu gramatica pe sectiunea aia, ar fi corect sa-mi retragi warn-ul, nu?
Astept si eu raspuns la ultima intrebare, daca se poaate, acum ca ai rezolvat cu reclamatiile lui trident. Multumesc.

Blegoo wrote:Dar ca idee, sincer nu mi se pare ceva important pe forum. Lumea scrie la repezeală, fondul e mai important decât forma.
E ceva oarecum subînțeles.
Dacă începi să corectezi gramatica, următoarea stație e ortografia și se ajunge la altfel de forum.

Ca exemplu, eu când citesc posturi cu greșeli de ortografie la fiecare 2 cuvinte, scrise fără majuscule ori diacritice, am senzația de dialog cu cineva care mănâncă cu gura plină, împroașcă fărâme de mâncare pe interlocutor și are tricoul în permanență murdar de sosuri.

E greu să justifici așa ceva ca fiind "typos" - mai degrabă e dispreț față de exprimare.
Nu mă afectează personal, doar cataloghez.
Bine, am notat ca tie nu ti se pare important. Nici mie nu mi se pare atat de important incat sa se deschida un topic special, insa am facut asta pentru ca b3 m-a rugat (ma rog, amenintat) sa nu mai stric discutiile “serioase” cu observatii gramaticale (eu voiam sa educ un pic proaspetii rezidenti, sa nu se faca de ras in spitale). Asa ca am facut topic separat, tocmai pentru a nu mai strica alte discutii, intru binele forumului. Lucru pentru care mi-am luat warn. De-aia ma si deranjeaza atat de mult, pentru ca a fost o nedreptate. De la cineva care declara ca a intrat in afacerea cu moderarea tocmai pentru a proteja discutiile serioase, pentru a plivi gradina adica, nu te-ai astepta la astfel de rautati. Caci, sa recunoastem, warnul respectiv a fost mai degraba ceva personal decat ceva facut intru binele forumului, pentru ca cine ar fi vrut discutii serioase, despre petitie, intra pe topicul serios, cu petitia; cine nu voia sa primeasca lectii gramaticale, nu intra pe topicul meu.

Cat despre ce-ai mai zis tu, una sunt chestiile pe care le faci voit, una sunt chestiile pe care le faci din greseala. De exemplu, sa scriu cu minuscule e ok, fie ca-i convine lui Blegoo, fie ca nu. Mie mi-au prins bine lectiile de gramatica de pe forum, am aflat multe chestii interesante (exagerez un pic cu “multe”, insa am invatat cateva lucruri folositoare) si pentru asta sunt recunoscatoare.

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Mon Jan 24, 2011 6:22 pm

MumaPadurii wrote:
mumapadurii wrote:
b3 wrote:Ia vezi cum se potrivesc cele doua portiuni ingrosate... Topicul tau de gramatica nu era unul de relaxare, cel putin nu pt targetul acelei sectiuni Intre timp am ascultat opiniile tale si am decis sa las corecturile gramaticale, atata timp cat cel care corecteaza nu posteaza doar pentur asta si nu o face luand la misto userul care a gresit. Happy ?
Topicul meu era de informare si educare. Ce-i rau in asta?
Pai daca ai ajuns la concluzia ca pana la urma e ok cu gramatica pe sectiunea aia, ar fi corect sa-mi retragi warn-ul, nu?
Astept si eu raspuns la ultima intrebare, daca se poaate, acum ca ai rezolvat cu reclamatiile lui trident. Multumesc.

Blegoo wrote:Dar ca idee, sincer nu mi se pare ceva important pe forum. Lumea scrie la repezeală, fondul e mai important decât forma.
E ceva oarecum subînțeles.
Dacă începi să corectezi gramatica, următoarea stație e ortografia și se ajunge la altfel de forum.

Ca exemplu, eu când citesc posturi cu greșeli de ortografie la fiecare 2 cuvinte, scrise fără majuscule ori diacritice, am senzația de dialog cu cineva care mănâncă cu gura plină, împroașcă fărâme de mâncare pe interlocutor și are tricoul în permanență murdar de sosuri.

E greu să justifici așa ceva ca fiind "typos" - mai degrabă e dispreț față de exprimare.
Nu mă afectează personal, doar cataloghez.
Bine, am notat ca tie nu ti se pare important. Nici mie nu mi se pare atat de important incat sa se deschida un topic special, insa am facut asta pentru ca b3 m-a rugat (ma rog, amenintat) sa nu mai stric discutiile “serioase” cu observatii gramaticale (eu voiam sa educ un pic proaspetii rezidenti, sa nu se faca de ras in spitale). Asa ca am facut topic separat, tocmai pentru a nu mai strica alte discutii, intru binele forumului. Lucru pentru care mi-am luat warn. De-aia ma si deranjeaza atat de mult, pentru ca a fost o nedreptate. De la cineva care declara ca a intrat in afacerea cu moderarea tocmai pentru a proteja discutiile serioase, pentru a plivi gradina adica, nu te-ai astepta la astfel de rautati. Caci, sa recunoastem, warnul respectiv a fost mai degraba ceva personal decat ceva facut intru binele forumului, pentru ca cine ar fi vrut discutii serioase, despre petitie, intra pe topicul serios, cu petitia; cine nu voia sa primeasca lectii gramaticale, nu intra pe topicul meu.

Cat despre ce-ai mai zis tu, una sunt chestiile pe care le faci voit, una sunt chestiile pe care le faci din greseala. De exemplu, sa scriu cu minuscule e ok, fie ca-i convine lui Blegoo, fie ca nu. Mie mi-au prins bine lectiile de gramatica de pe forum, am aflat multe chestii interesante (exagerez un pic cu “multe”, insa am invatat cateva lucruri folositoare) si pentru asta sunt recunoscatoare.

Rămân la părerea mea, ți-o respect pe a ta.
Răspunsuri găsești aici: http://diacritica.wordpress.com/
Io acolo mă duc când sunt nesigur de ceva.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Moderare transparenta

Postby Calico » Mon Jan 24, 2011 6:32 pm

Multumesc pentru link.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Moderare transparenta

Postby Chingachgook » Mon Jan 24, 2011 6:41 pm

diacritica le explica misto dar in ultima perioada le cam amesteca si cu chestii negramaticale. si are o usoara atitudine de ea e cea mai desteapta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Moderare transparenta

Postby Phat Skidz » Mon Jan 24, 2011 6:49 pm

Eu am avut o singură dată o "ciocnire" cu ea, eu afirmând că franceza practic nu are accent tonic, în timp ce ea susţinea că are, doar proştii care nu ştiu franceză nu-l aude. Adevărul era la mijloc, înspre mine, bineînţeles, dar n-a cedat niciun milimetru. (http://dulce-mahala.tapirul.net/2009/09 ... gua-franca). După care s-a certat cu tapirul. Parcă şi cu defunctul (din blogosferă) Fluture. Asta era acu vrun an, de atunci am pierdut legătura.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Mon Jan 24, 2011 6:49 pm

kooksee wrote:diacritica le explica misto dar in ultima perioada le cam amesteca si cu chestii negramaticale. si are o usoara atitudine de ea e cea mai desteapta.

E un blog, ce vrei?
Io-s fan diacritica... nu că ar conta. Dar spun că ocazional când am probleme, găsesc acolo răspunsuri clare.
Plus că e mișto să te cerți cu ea.
"...atitudine de ea e cea mai desteapta..."
Lol, ca noi toți.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Mon Jan 24, 2011 7:00 pm

MumaPadurii wrote:
MumaPadurii wrote:Topicul meu era de informare si educare. Ce-i rau in asta?
Pai daca ai ajuns la concluzia ca pana la urma e ok cu gramatica pe sectiunea aia, ar fi corect sa-mi retragi warn-ul, nu?
Astept si eu raspuns la ultima intrebare, daca se poaate, acum ca ai rezolvat cu reclamatiile lui trident. Multumesc.


Scuze, mi-a scapat. Nu-i asa simlu, n-ai primit warn doar pt gramatica, ci pt ca te foloseai de gramatica sa-i ataci pe cei cu petitia. Si topicul l-ai creat in sectiunea aia, desi te rugasem sa discuti despre gramatica in topicul existent in alta sectiune, apoi te avertizasem ca daca mai scrii despre gramatica acolo primesti warning. So you've been warned (see what i did there ? :p).

vlad: "adevarul era la mijloc, inspre mine, bineinteles" :lol: :lol: epic!
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Moderare transparenta

Postby Chingachgook » Mon Jan 24, 2011 7:04 pm

vlad s. wrote:Eu am avut o singură dată o "ciocnire" cu ea, eu afirmând că franceza practic nu are accent tonic, în timp ce ea susţinea că are, doar proştii care nu ştiu franceză nu-l aude. Adevărul era la mijloc, înspre mine, bineînţeles, dar n-a cedat niciun milimetru. (http://dulce-mahala.tapirul.net/2009/09 ... gua-franca). După care s-a certat cu tapirul. Parcă şi cu defunctul (din blogosferă) Fluture. Asta era acu vrun an, de atunci am pierdut legătura.



:)

pai fluturele nu statea in franta?
deorece prost nu era ma gandesc ca il auzea daca era (accentul)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Moderare transparenta

Postby Phat Skidz » Mon Jan 24, 2011 7:18 pm

A, nu, era pe alte subiecte, nu le mai ţiu minte.
Nimenea nu aude accentul tonic francez.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Moderare transparenta

Postby Calico » Mon Jan 24, 2011 8:07 pm

Nu-i asa simlu, n-ai primit warn doar pt gramatica, ci pt ca te foloseai de gramatica sa-i ataci pe cei cu petitia. Si topicul l-ai creat in sectiunea aia, desi te rugasem sa discuti despre gramatica in topicul existent in alta sectiune, apoi te avertizasem ca daca mai scrii despre gramatica acolo primesti warning. So you've been warned (see what i did there ? :p).
O dai la intoarsa. In primul rand am primit warn pentru ca am deschis topicul de gramatica pe sectiunea respectiva, dupa ce m-ai rugat sa n-o fac. Ceea ce nu este corect, este contrar regulamentelor forumului. Faptul ca tu ai hotarat ca se ia warn pentru deschis topicul asta pe sectiunea respectiva nu are nicio relevanta, pentru ca atata timp cat altii deschid topice cu "la multi ani" si "bancuri", e injust sa hotarasti tu ca cine deschide un topic cu "gramatica" ia warn. Este despotic, nu este justificabil prin faptul ca ai vrut sa respecti regulile, ci prin faptul ca ai vrut sa ma pedepsesti pentru ca am gasit o modalitate sa te calc pe coada fara sa incalc regulile.

In plus, ai hotarat ca e ok cu gramatica, deci normal ar fi sa imi iei warnul inapoi, retrospectiv.

Revenind la argumentul tau, ca ma foloseam de gramatica ca sa-i atac pe cei cu petitia.
In primul rand, eu subliniam niste greseli facute de anumiti useri. Dadeam citate cu numele userului, nu spuneam: “este greseala userului xulescu, care a semnat si el petitia, deci cei cu petitia sunt prosti”, ca sa zici ca ii atacam pe cei cu petitia. Vrei sa spui ca daca as fi remarcat o greseala facuta de cineva care nu semnase petitia, ar fi fost ok, dar nu e ok sa remarc o greseala facuta de cineva care semnase petitia? Pai asta inseamna ca tu ii protejai pe aia cu petitia sa nu se mai zica nimic de ei pe niciun topic? Daca userul xulescu a semnat petitia, gata, e protejatul lui b3 si daca zic ca a gresit pe topicul de gramatica, imi iau warn ca l-am suparat? Si mai zici ca nu moderezi ovarian si personal.

In al doilea rand, cred ca oricum am apucat sa scriu doar vreo 2-3 posturi pana la warn, asa ca n-aveai cum sa tragi o concluzie de genul asta. Erau despre useri care semnasera petitia, normal, pentru ca la momentul actual era topicul cel mai activ. Dar asta nu inseamna ca asta era intentia topicului.

Si in al treilea rand, nu e vina mea ca ei faceau multe greseli gramaticale. E ca si cum ai spune ca politia se foloseste de lege ca sa inchida negrii, doar pentru ca in inchisori sunt mai multi negri decat albi.

A, si da, ma avertizasei ca daca ma mai iau de gramatica acolo primesc warn. Dar era in contextul de ca sa nu deranjam discutia cu petitia. N-ai zis nicaieri ca nu e voie sa deschidem un topic SEPARAT despre gramatica. Si, mi-e sila sa ma repet, dar in contextul in care altii fusesera tolerati cu topice triviale, eu de unde puteam sa stiu ca nu e ok, atata timp cat nu deranjam discutia respectiva?

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Mon Jan 24, 2011 8:18 pm

Accentul tonic e melodia cuvantului sau a frazei ? Daca da, atunci norvegiana are si ea accent tonic, toate propozitiile parca se termina in semn de intrebare si unele cuvinte se mladie si ele.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Moderare transparenta

Postby Chingachgook » Mon Jan 24, 2011 8:34 pm

cred ca se spune se mladiaza


nu sunt sigur (se mladiesc :) ) ?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Moderare transparenta

Postby Phat Skidz » Mon Jan 24, 2011 8:55 pm

drcraciun: există în principiu două tipuri de limbi. Tonale şi cu accent tonic. În limbile tonale, fiecare silabă trebuie pronunţată pe o anumită înălţime a vocii. Este cazul majorităţii limbilor africane, şi al limbilor din Asia de SE (limbile chinezeşti, vietnameza, tailandeza, etc.). Acestea sunt limbi, prin ele însele, foarte muzicale. În Europa, cică slovena şi limbourgeois ar fi tonale, poate Melania o fi auzit cum sună ultima.
Şi există şi limbile cu accent tonic, în care lucrurile sunt mult mai simple, există o singură silabă care se pronunţă mai "accentuat". Accentul ăsta poate fi mai puternic sau mai slab. E cazul majorităţii limbilor europene. În latină, de ex, mai mereu accentul cade pe penultima silabă. La fel şi în descendentele ei, cu excepţia ciudată a francezei, care un accent tonic aşa de slab încât practic nu se aude, toate silabele fiind cam echivalente. (Teoretic, accentul tonic cade pe ultima silabă auzibilă în vorbirea curentă).
Alte ex: în maghiară, accentul tonic e mereu pe prima silabă, şi e foarte puternic. În turcă sau hindi, practic nu există. În limbile germanice, există şi un accent secundar, adică e o silabă puternic accentuată, una ceva mai puţin accentuată, restul fiind atone, probabil din cauză că principala metodă de a forma noi cuvinte e compoziţia, şi nu derivarea, ca în limbile romanice). (De ex, Gewurztraminer.)
Mda, cam atâta.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Mon Jan 24, 2011 9:11 pm

Da, mersi, acum inteleg, in norvegiana e vorba tot asa de accentul asta secundar si au si ei cuvinte compuse.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Mon Jan 24, 2011 11:45 pm

MP, imi pare rau (sort of), dar mi-este extrem de lene sa citesc tot ce-ai scris acolo. Am mai purtat discutiile astea, pe tema asta, in urma cu un an (!), nu cred ca putem nici una din noi sa aducem ceva nou.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Mon Jan 24, 2011 11:51 pm

Am observat ca atunci cand nu mai are argumente b3 invoca diverse chestii:
- mi-e lene
- m-am plictisit
- mi-e somn etc
Il rog pe blegoo sa inventarieze toate replicile de acest fel. Pentru mai multa eficienta, ar putea sa dea printscreen si sa aranjeze posturile respective la dimensiunile 9/12 cm si sa le clasifice in ordine cronologica.
Tks.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Tue Jan 25, 2011 12:08 am

sau poate cand vad ca imi pierd timpul inutil ? :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Tue Jan 25, 2011 12:15 am

Nu stiu nu pot sa vorbesc asa fara documente; astept materialele de la blegoo pentru review ca sa ma lamuresc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Moderare transparenta

Postby Chingachgook » Tue Jan 25, 2011 12:20 am

nu-i asa ca e simpatic cum incearca ea sa se integreze in atmosfera si sa participe la glume cu baetzii?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Tue Jan 25, 2011 12:39 am

baietii se cam baga in vorba pe toate topicurile, eu n-aveam nici o problema nici cand erau baietii banati...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Tue Jan 25, 2011 12:57 am

Melania wrote:Il rog pe blegoo sa inventarieze toate replicile de acest fel. Pentru mai multa eficienta, ar putea sa dea printscreen si sa aranjeze posturile respective la dimensiunile 9/12 cm si sa le clasifice in ordine cronologica.
Tks.


tare sau ce? :lol: :lol: :lol: :lol:

b3 wrote:sau poate cand vad ca imi pierd timpul inutil ? :)


sau poate ne exprimam pleonasmic? :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Moderare transparenta

Postby Chingachgook » Tue Jan 25, 2011 1:02 am

@ 3d

sau poate ii era lene

sau somn
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Tue Jan 25, 2011 1:06 am

oricum nu ati fost sensibili la nuante, in realitate b3 zice "ma plictisesti/ma plictiseste", mai rar "ma plictisesc". desi asta din urma ar fi usor de inteles pentru toata lumea.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Moderare transparenta

Postby Calico » Tue Jan 25, 2011 2:25 pm

b3 wrote:MP, imi pare rau (sort of), dar mi-este extrem de lene sa citesc tot ce-ai scris acolo. Am mai purtat discutiile astea, pe tema asta, in urma cu un an (!), nu cred ca putem nici una din noi sa aducem ceva nou.

Bine ca ai timp sa-i citesti plangerile lui trident. Si sa-i raspunzi amanuntit.
Pai uite ca s-a adus ceva nou, in urma cu acum un an nu era ok sa scrii de gramatica pe topicul ala. Acum, ca regulile s-au schimbat, cer o reevaluare a situatiei. Si prin faptul ca refuzi si sa ma asculti, nu demonstrezi decat ca de doare undeva de corectitudine.

Eu cui pot sa-i scriu ca sa ma asculte, totusi?

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Tue Jan 25, 2011 3:34 pm

MumaPadurii wrote:Eu cui pot sa-i scriu ca sa ma asculte, totusi?


Poti sa-mi scrii mie (daca nu e legat de moderare sau de probleme tehnice, ca la astea nu ma pricep chiar de loc !) :mail:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Tue Jan 25, 2011 3:47 pm

da chiar, cui poate sa-i scrie s-o asculte...


regulile s-au schimbat la momentul ALA si de atunci alea sunt.
sigur, regulile lui b3.

legile nu aplica retroactiv, asadar nu vad necesara reevaluarea si recalcularea pensiei.

diacritica
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:00 am

Re: Moderare transparenta

Postby diacritica » Sun Jan 30, 2011 10:33 am

@blegoo, mulţumesc de pomenire.

Eu am avut o singură dată o "ciocnire" cu ea, eu afirmând că franceza practic nu are accent tonic, în timp ce ea susţinea că are, doar proştii care nu ştiu franceză nu-l aude. Adevărul era la mijloc, înspre mine, bineînţeles, dar n-a cedat niciun milimetru. (http://dulce-mahala.tapirul.net/2009/09 ... gua-franca). După care s-a certat cu tapirul. Parcă şi cu defunctul (din blogosferă) Fluture. Asta era acu vrun an, de atunci am pierdut legătura.


@Vlad, mulţumesc pentru inventarierea discuţiilor mele. Este foarte relevantă pentru contextul în care m-a pomenit blegoo (ortografia românească), având în vedere că discuţiile respective se refereau la fonetica franceză (cea cu tine), profii de limbi străine din grădiniţele româneşti (cea cu tapirul), vinovăţia lui Cristian Tabără (cea cu Fluture). Relevantă conform Dialecticii eristice a lui Schopenhauer: mutăm discuţia (imperceptibil, pentru interlocutorul neantrenat) de la argument la persoană. E una dintre stratagemele amintite de Schopenhauer în Dialectica cu pricina: blegoo pomeneşte blogul diacritica, tu replici cu argument despre persoană. Ad hominem ziceai?

Cât despre discuţia noastră de acu’ un an jumate: din câte mi-aduc aminte, mă refeream la ne-nativi şi la gradul lor de cunoaştere a limbii (şi anume undeva sub C1-C2, cf. cadrului european comun de referinţă pentru limbi străine), nu la gradul de inteligenţă. Citezi distorsionat, ceea revine la stratagemele de mai sus.

N-am continuat discuţiunea acolo, dar având în vedere că-ţi stă pe suflet suficient încât s-o aduci aici după un an jumate, iaca:

Afirmaţia mea greşită a fost că franceza nu are accente tonice. Bun, e greşită, am băgat la cap. Din ea, reţin doar că tocmai slaba intensitate a accentelor tonice, ba chiar absenţa lor din majoritatea cuvintelor, cu excepţia ultimumului din grupul ritmic, e caracteristica sonoră a limbii franceze, spre deosebire de restul limbilor romanice. Nu ştiu de ce te supără aşa de tare chestia asta.


Grup ritmic nu înseamnă grup de cuvinte. Grupul ritmic poate fi şi un Ah! (ai dreptate, am greşit, zisesem de cuvânt, or „ah” nici măcar nu (prea)-i inventariat drept cuvânt în dicţionarele franţuzeşti, deşi poate avea valoare de enunţ) şi un moi unisilabic (Qui est là ? - Moi.) şi Maman! şi hier din Hier je suis allé me promener (acolo ai 3 silabe accentuate: în hier, în allé, în promener). Singurele cuvinte despre care poţi zice cu mâna pe inimă că nu au accent tonic sunt cele care nu pot forma singure enunţ. Cum e „me”, de exemplu (formele atone ale pronumelui). Sau articolul.

După cum vedem noi cu ochiul liber, ai dreptate (dialectica aia eristică se mai cheamă şi "Arta de a avea întotdeauna dreptate"): adevărul e la mijloc, şi anume înspre tine.
Eu am greşit, şi anume prin faptul că am zis că franceza are accent tonic (pe ultima silabă a cuvântului), ca să combat afirmaţia ta cum că franceza nu are accent tonic, dar: a) n-am făcut lista cu interjecţii nerecunoscute drept lexem, deşi, în context, poartă sens, constituie act de limbaj şi enunţ şi, mai ales, grup ritmic; b) n-am făcut lista cu cuvinte inventariate ca atare, dar care nu pot constitui enunţ şi nici grup ritmic. Ceea ce confirmă afirmaţia ta despre absenţa accentelor tonice din majoritatea cuvintelor limbii franceze.

Auguri!

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Sun Jan 30, 2011 10:50 am

diacritica wrote:"...@blegoo, mulţumesc de pomenire..."

N-ai de ce, plăcerea mea.

În rest nu mă introduc, că nu știu.
Pot doar să zic:
Uaauuu!...
"On the internet, nobody knows you're a dog"

diacritica
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:00 am

Re: Moderare transparenta

Postby diacritica » Sun Jan 30, 2011 11:19 am

@blegoole, tocma' ce mi-am dat seama c-am mai zis o prostie, şi anume aia cu:

Singurele cuvinte despre care poţi zice cu mâna pe inimă că nu au accent tonic sunt cele care nu pot forma singure enunţ. Cum e „me”, de exemplu (formele atone ale pronumelui). Sau articolul.


Deşi nu prea au accent tonic de la mama lor, şi astea pot căpăta accent în interiorul enunţului, pentru emfază: C'est le problème (cu valoare de atenţionare asupra genului), C'est mon problème (i.e. a mea, nu a ta). Şi pot forma şi enunţ: - C'est "le" ou "la" problème? - Le. Caz în care formează şi grup ritmic şi poată şi accent.

Având în vedere diversele greşeli pe care le-am făcut, rezultă încă o dată că adevărul e undeva la mijloc, şi anume mijlocul dinspre Vlad.

Cu asta mi-am încheiat intervenţia pe forumul ăsta - şi-mi cer scuze de la moderatori pentru offtopic. Luaţi-o ca pe un drept la replică. Mulţumesc.


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests