Moderare transparenta

pareri, reclamatii
User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Moderare transparenta

Postby ciresar1988 » Fri Jan 14, 2011 11:57 pm

In urma discutiei cu o prietena de pe imed, mi-am dat seama ca moderarea e cateodata dictatoriala nu numai prin interventia moderatorului in sine, cat si prin lipsa de transparenta. Practic un moderator poate sterge ce scriu eu si scrie altceva in loc, si nimeni nu va sti ca a existat vreodata o interventie acolo. Din cate stiu, din administrarea unui alt forum bazat pe aceeasi platforma, exista o rubrica in care moderatorul poate scrie motivul interventiei lui in topic, astfel incat ceilalti sa stie macar ca e un post modificat.
De ce nu se poate folosi si aici?
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Moderare transparenta

Postby Chingachgook » Sat Jan 15, 2011 12:08 am

nu cred ca se intampla asa ceva


vlad modereaza bine si anunta


betrei modereaza dupa ureche dar tot anunta


alti moderatori nu mai stiu. mai era im dar a disparut de o eternitate
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Sat Jan 15, 2011 12:44 am

:lol: :lol: :lol: nuuuuu, cums a se intample asa ceva?
de exemplu de o gramada de ori a trebuit sa le aduc aminte lui vlad sau b3 sa scrie la actvity log diverse

de ce nu e moderarea transparenta, de ce nu e echidistanta, de ce nu e constanta, de ce unu e hais unu cea, etc :lol:
pai hai sa ne uitam cine sunt moderatorii: vlad, b3, soricel :lol: :lol: , im..? adica.. dooh? asa ca dupa parerea mea raspunsul la intrebarea lui ciresar este "pentru ca avem moderatorii astia".

si moderarea asta e ca o meserie, ori te pricepi ori esti varza. in cazul de fata eu nu m-as hazarda sa intreb principii "de ce nu e moderarea transparenta", probabil as avea mai mult succes daca as zice direct "moderatorul X mi-a modificat un post si mi se pare normal sa anunte".

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Moderare transparenta

Postby Chingachgook » Sat Jan 15, 2011 12:50 am

cum ma soricel?!?!?!
cine e soricel si ce modereaza?


eu de im am aflat din intamplare ca mi-a editat un mesaj si s-a semnat.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Moderare transparenta

Postby pc7 » Sat Jan 15, 2011 12:52 am

eu l-am propus de mult pe 3d moderator, da se lasa rugat
Life's not fair, get used to it

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sat Jan 15, 2011 12:54 am

soricel moderator??? Si pe ce sectiune e moderator?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Sat Jan 15, 2011 1:01 am

hehe, da :) sad, but true.
nu stiu cum voi reactiona cand intr-o zi va fi numit unul dintre analfabetii pe care ii vedem pe la sectiounea de rezidentiat in nov-decmbrie an de an, priobabil ca ma voi obisnui, asta este, daca nu avemd e uden, nu avem, recrutam ce putem :)

eu nu doresc sa fiu mod. si nu ca nu mi s-ar fi propus la un mom dat. de ex cum ar fi sa fiu olbigat sa scriu nush ce nush unde pt ca unul zice ca nu sunt transparent? LOL.

pai cum, Melania, cum pe ce sectiune???

suntem pe un forum TRANSPARENT dar nu stim nici macar care sunt mdoeratorii? iti dai semaa, mega-transparenta :) :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Moderare transparenta

Postby Chingachgook » Sat Jan 15, 2011 1:04 am

tocmai asta e ideea
nu e transparenta si o cerem
sau o cautam
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Moderare transparenta

Postby pc7 » Sat Jan 15, 2011 1:08 am

vedeti voi maine moderare transparenta, forumu curat, nici unrma de postarile din seara asta :)
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Sat Jan 15, 2011 1:15 am

ihim, kooksee, o s-o gasiti. e aci, pe forum, transparenta alaturi de echitate, constantza, etc-sunt toate laolalta, numa valorile alea frumoase, trebuie doar sa intanzi mana si le atingi.

eu cred ca daca ar fi fost sa fie posibila o moderare transparenta ar fi fost pana acum.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Moderare transparenta

Postby marmotul » Sat Jan 15, 2011 10:20 am

kooksee wrote:cum ma soricel?!?!?!
cine e soricel ?

.

o ruda de-a mea.
acum nu aveti ce face si va luati de soarec? parca aici erati suparati pe b3, concetrat-va doar asupra ei
qpepsi.gif

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Moderare transparenta

Postby Phat Skidz » Sat Jan 15, 2011 11:42 am

Şoricel este moderator de jure pe Diverse de ceva vreme - s-a oferit voluntar, din câte ştiu, dar nu a activat până acum. La momentul respectiv, chestiunea a fost dezbătută şi toţi am fost de acord că e o persoană de încredere. Chiar nu văd de ce ar merita dispreţul lui trident - faza asta mi s-a părut cam nasoală, mon cher - lăsând la o parte că după mine nimeni nu merită dispreţ din ăsta făţiş.

Sincer, nu prea văd cum s-ar putea realiza o democraţie pe imed. Sunt de mult în căutarea soluţii democratice pentru mediul virtual, şi am tot încercat diverse variante - toate s-au soldat cu eşec. Dintr-un anumit punct de vedere trident are dreptate: nu avem de unde să găsim oameni în stare să organizeze un forum democratic dublat de o poliţie eficientă şi corectă.

După părerea mea, sunt câteva lucruri, grave, nasoale, de care userii ar trebui protejaţi după putinţa (limitată) a moderatorilor, şi cred că de această sarcină moderatorii s-au achitat onorabil. Din păcate, de-a lungul timpului s-au întâmplat chiar chestii grave - nu le ştiţi pe toate, imprevizibile şi pentru admini, mozi, etc, şi pe care eu unul le regret din suflet.

În rest, sunt mizilicuri, îmi pare rău că trebuie să o spun, sub rezerva că e doar părerea mea. Poate pentru voi o fi important, nu pot să neg asta, faptul că unul o face pe altul gras(ă), pro(a)st(ă), etc. Mi-ar fi însă imposibil să stau să monitorizez în întregime genul ăsta de activitate, mai ales că de funcţia de report, care ar trebui să ne ajute, în 90% din cazuri se abuzează, ca ăia care trag semnalul de alarmă ca să coboare în dreptul gospodăriei lor.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Moderare transparenta

Postby md_gr » Sat Jan 15, 2011 12:44 pm

W in coltul dinn stanga - the team, oricine se putea uita sa vada cine sunt moderatorii.
Username Forums Primary group Rank Message
Administrators
Dan Administrators Master of Disaster Send private message
victor Administrators elder Send private message
Moderators
adi Registered users elder Send private message
b3 All forums Registered users elder Send private message
Bechi Registered users junior Send private message
Im Registered users elder Send private message
KeinEngel Registered users senior Send private message
Neo Registered users Nervos (C) Send private message
soricel Registered users elder Send private message
tapirul Registered users elder
Tyby Registered users Dungeon Keeper Send private message
vlad s. All forums Registered users elder Send private message
vmc Registered users elder Send private message

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Sat Jan 15, 2011 1:55 pm

vlad s. wrote:din câte ştiu, dar nu a activat până acum.


vezi, si de asta sustin ca moderatorii sunt incompetenti (seriously, nu e o jignire, cum vrei s-o zic altfel?):pai A ACTIVAT in mod sigur cand mi-a dat mie un warn ca sa fiu banat (fara explicatii, apropos de transparenta), deci da, a activat si inca pe sectiunea ta. nu stiai ca asta s-a intamplat pe sectiunea pe care o moderezi? pai asta ziceam ca moderatorii astia sunt, eu ei defilam.
bine, nu stiai-nu stiai, dar tu pe activity log stii sa citesti?

dpmeu de vedere soricel a dovedit aci pe imed mari deficiente de logica (including artimetica de cls a III-a) si dificultati in utilizarea corecta a lb-ii romane. oricum, dispretul meu nu s-a aratat decat prin faptul ca am pus doua smailiuri- ce sa spun.
nu vad de ce sa ma ascund, mi se pare ca nivelul moderatorilor a tot scazut in timp.

dar da, nimeni nu da test de inteligenta/compententa, important e sa fii de incredere si prezent sa faci curatenie pe forum. oricum, dopmeu de vedere nu e o situatie care sa aiba iesire, doar nu o sa se angajeze mdoeratori adica sa dea proba de competenta etc-sigur, deja SF. dar s-a inteles ideea.

nu stiu ce este vizibil sau nu, eu stiam care e lista de moderatori, dar pe orice forum normal langa avatar se specifica "moderator". nu trebuie sa cauti in coltul stanga-sus -dreapta -jos cu font mic.
deci nu e transparent.

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: Moderare transparenta

Postby Tasha » Sat Jan 15, 2011 7:41 pm

Auzi ba Trident, cine te-a invatat pe tine ca daca ai un batz in coor in pemanenta si esti isteric ca o gravida-n preeclampsie la fel de des esti mai credibil sau mai respectat?
In ultima vreme esti ca o femeie ne...bagata-n seama de mult timp: tie ti se cuvine tot, tu ai dreptate, parerea ta e singura care conteaza, tu esti regele si stapanul imedului.
daca n-as fi atat de nesimtita cred ca m-ai enerva.
Sexy chicken.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sat Jan 15, 2011 8:01 pm

Se numeste Unwarranted Self-Importance
http://encyclopediadramatica.com/Unwarranted_Self-Importance.
Trident is kind of a big deal.

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: Moderare transparenta

Postby Tasha » Sat Jan 15, 2011 8:29 pm

Da, Melania, esti un adevarat guru:

Asta mi s-a parut de-acolo:
This is common amongst Kanye West, BoA, LiveJournal and Kuro5hin users, chavs, pre-med or PhD students, Apple users, famous weathermen, Coalition soldiers who have actually been to Iraq and anyone who drives some sort of "green" hybrid car...

Da!
Sexy chicken.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Sat Jan 15, 2011 11:26 pm

wow, de cand e curent anti-trident pe imed ? :p si nici nu s-a intors decat de cateva zile.

trident, mi se pare foarte urat din partea ta sa ataci pe soricel, doar pentru ca te oftici ( :lol: ) ca ti-a dat warn. Sugestiile alea despre test de inteligenta pentru a fi moderator sunt demne de un nou warn, dar noroc ca ai scris pe Forum feedback, unde poti sa faci moderatorii/userii prosti (din nou) fara sa se intample nimic. Mi se pare cu atat mai urat gestul tau, cu cat inainte de warn imi amintesc ca tot vorbeai civilizat si glumeai cu soricel pe forum, de aveam impresia ca sunteti prieteni.

Imi pare rau, nu putem sa scriem un eseu de 5 pagini pentru fiecare actiune de curatenie pe forum, pe care sa ti-l transmitem pe o tava de argint si pe mail si fax, sa fim siguri ca-l primesti, si sa infiintam si un call-center pt ce intrebari mai ai referitoare la moderare.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Moderare transparenta

Postby Calico » Sat Jan 15, 2011 11:32 pm

b3 wrote:wow, de cand e curent anti-trident pe imed ?

lasa, nu te bucura, ca mai e pana sa te ajunga

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Moderare transparenta

Postby Chingachgook » Sat Jan 15, 2011 11:47 pm

betrei care nu intelege nimic. desi are impresia ca.


ideea era ca soricel (ca si vemece ) nu a justificat printr-un rand ce a facut. nu a cerut nimeni eseu de 5 pagini
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 12:00 am

b3 wrote:wow, de cand e curent anti-trident pe imed ? :p si nici nu s-a intors decat de cateva zile.

trident, mi se pare foarte urat din partea ta sa ataci pe soricel, doar pentru ca te oftici ( :lol: ) ca ti-a dat warn. Sugestiile alea despre test de inteligenta pentru a fi moderator sunt demne de un nou warn, dar noroc ca ai scris pe Forum feedback, unde poti sa faci moderatorii/userii prosti (din nou) fara sa se intample nimic. Mi se pare cu atat mai urat gestul tau, cu cat inainte de warn imi amintesc ca tot vorbeai civilizat si glumeai cu soricel pe forum, de aveam impresia ca sunteti prieteni.

Imi pare rau, nu putem sa scriem un eseu de 5 pagini pentru fiecare actiune de curatenie pe forum, pe care sa ti-l transmitem pe o tava de argint si pe mail si fax, sa fim siguri ca-l primesti, si sa infiintam si un call-center pt ce intrebari mai ai referitoare la moderare.

nu e curent anti-trident pe imed desi recunoaste, ti-ar placea, :P

Nimeni nu a cerut eseu de 5 pagini si nici tavi de argint. De ce exagerezi? Nu crezi ca un rand doua ar fi suficiente?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Sun Jan 16, 2011 12:21 am

auzi fratii, si tu ii faci pe moderatori prosti?

b3 intelege, dar asa... mai altfel :wink:

foarte multe confuzii pe aici: de ex tasha care ma jigneste si care zica ca "In ultima vreme [...]: tie ti se cuvine tot, tu ai dreptate, parerea ta e singura care conteaza, tu esti regele si stapanul imedului." - pai ...intotdeauna a fost asa. Probabil d-asta Melania facea misto de mine cu "RCI- regele cool al imedului" acum 5 ani. Deci nu se sustine. SI erai si atunci pe forum, cred ca tu ai o pb in ult vreme. ceea ce desigur nu ma deranjeaza.
oricum am inteles de la vlad ca nhu e ok sa raportezi o femeie, asa ca nu te raportez.

b3 valorile tale cu ce e urat si ce nu e urat ma lasa rece.
b3 wrote:Sugestiile alea despre test de inteligenta pentru a fi moderator sunt


da, ce, nu putem discuta criteriile in baza carora se numesc moderatorii? si nu vad nicio pb in faptul ca acestea ar putea fi frumusetea, inteligenta, bogatia, cunoasterea limbii bulgare, etc. da, eu cred ca ar trebui si test de inteligenta. eu am zis ca ar trebui s se dea test de competenta.

bine, vad ca deja am ajuns la mega oftici d-ale lui vlad si d-ale tale cu "de fapt trident esti extrem de naspa ca sugerzi/ ca parca ai vrea sa spui" si primesc warn pe sugestii, dar de exemplu cand tasha ma face femeie ne... si penibil si ca am bat in cur este ok, si nu este urat, nu e de warn.

si da, atata timp cat sunteti sensibili la fiecare chestie pe care as putea-o sugera si va chinuiti sa-mi gasiti nod in papura in timp ce altii se poarta naspa cat se poate de evident consider ca sunt mega important.

oricum mi se pare foarte dragut ca mie mi se dau lectii d-astea de morala de doi lei "frate e urat ce faci/etc", dar daca tasha se poarta cum se poarta trecem cu vederea si principiul nostru nu vibreaza la ce zice ea :wink:

inchei cu chestiile legate si de mine -m-am simtit sa rapund atacurilor..- spunand ca nu ma intereseaza daca apar curenti anti-tridenti, nnu ma itenreseaza cat de important ma vedeti sau nu, nu ma itnereseaza daca ma iubiti sau nu, nici macar daca ma bagati in seama sau nu, putin imi pasa in general ce credeti despre mine, nu intru ca sa ma iubiti dar daca as vrea asta nu mi-ar fi prea greu.

lasand la o parte "hai sa dam in trident/cum este trident" problemele erau cele legate de transparenta:
1. ciresar zice ca nu se anunta cand se modereaza si a intrebat de ce nu se poate - eu am raspuns cum m-a dus capul
2. eu am zis ca nu se scrie la moderatori langa avatar faptul ca sunt moderatori
3. as mai ridica problema rapoartelor, cu care nu se stie ce se intampla - cred ca doar b3 da raspuns cu ceva despre (nu, n-a cerut nimeni 5 pagini). uneori e important, de exemplu cand am raportat niste chestii naspa de la manolo vlad a zis ca nu le-a vazut. adica proactic rapoaartele se duc pe apa sambetei. nu e ok.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 12:34 am

si eu am raportat dar nu s-a intamplat nimic. in schimb cand ma raporteaza moderatorii zbor urgent
acum trident eu nu stiu de ce te agiti. e clar ca atat timp cat b3 isi face veacul pe aici in calitate de administrator suprem situatia absurda de pe imed nu se va schimba.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Moderare transparenta

Postby Chingachgook » Sun Jan 16, 2011 12:36 am

eu banuiesc ca nu a scris 3d acolo

paragrafe, fara typos, e ceva suspect

in cel mai rau caz, daca chiar era el, lom in calcule ca e sambata seara si era beat
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 12:45 am

o fi luat si niste prafuri ceva

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Sun Jan 16, 2011 12:47 am

:) l
pai am spus de la bun incept ca sunt resemnat
trident wrote:eu cred ca daca ar fi fost sa fie posibila o moderare transparenta ar fi fost pana acum.

si-am mai zis de 1000 de ori ca moderatorii modereaza varza de tot, dar altii de unde sa luam etc

dar ma agit din pasiune.

imi cer scuze, n-am stiut ca n-am facut typos. nici cand le fac nu stiu.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 2:24 am

trident wrote:imi cer scuze, n-am stiut ca n-am facut typos. nici cand le fac nu stiu.

din genul paris hilton si-a luat catzel: who cares?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Sun Jan 16, 2011 3:52 am

eu justific orice actiune de moderare. Ori scriu la activity log si motivul, ori ii apare in board warning userului, ori ii zic pe PM. Presupun ca si ceilalti moderatori fac la fel. Din experienta mea, userii oricum sunt constienti pentru ce iau warn, si stiau ca e posibil sa se intample si cand au facut ce-au facut. Tot scandalul de dupa e asa, for fun, sa mai atragem atantia, sa mai injuram un pic moderatorii. Chestie dovedita si de faptul ca oricat as justifica eu, tot apar replici de genul ca dau explicatii de doi ani, caut nod in papura si dup-aia gasesc justificari, am un sistem propriu de a modera, bazat pe regulile mele, am pms continuu etc. .

Eseu de 5 pagini devine orice explicatie si orice intentie de a fi transparent. Pentru ca mereu mai apare cate cineva care nu e multumit si mai despica firul in patru si acuza daca nu raspunzi ca vai nu esti transparent. trident n-are nici 10 posturi de cand s-a intors si deja se plange si protesteaza ca forumul si moderatorii sunt asa si pe dincolo. De ce s-a mai intors daca e asa e naspa aici ???
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Moderare transparenta

Postby vmc » Sun Jan 16, 2011 6:38 am

kooksee wrote: ideea era ca soricel (ca si vemece ) nu a justificat printr-un rand ce a facut. nu a cerut nimeni eseu de 5 pagini


ideea ramane clara: eu n-am ce sa-ti justific tie (not anymore). cand am incercat sa-ti justific in pm (ani lumina in urma) am primit urmatoarele replici:

kooksee wrote:vmc esti cu vaca

kooksee wrote:esti varza. cu carne.
sau
kooksee wrote:nu doar ca esti proasta dar ai si crengi.


pentru o moderare transparenta am doua solutii: sa urmez toate report si in 3 posturi consecutive sa-ti dau ban sau sa-ti sterg posturile jignitoare la adresa prostilor din germania (cu bucurie am aflat ca faci parte din marea oala a ratatilor, care nu reusesc decat in jermania). pm nu-ti mai scriu ca mi-au pierdut simtul automutilator cam prin iulie 2010 si de atunci nu mai accept aprecierile din partea unor ratati.

sectiunea de germania a devenit un soi de vatican (stat in stat), in care avem mai multe topice de diverse decat topice cu info. sa le mut la sectiuea de diverse a imed-ului nu pot ca n-am drepturi. sa-i scriu permanent 5 pagini de justificari si rugaminti fierbinti lui vlad si b3 sa le mute ei n-am timp, am treburi importante de facut, gen vorbit la Besprechung mai mult decat Guten morgen!, facut garzi multe, scris Brief, stat in operatii cu orele, in general facand un salariu dublu decat al lui kooksee (stiu mai, e condamnabil ca o femeie sa munceasca si sa nu cerseasca de un libidinos italian bani de cumparaturi la milano in sezon de sale) si un CV onorabil, care sa-mi permita mai apoi un loc de munca caldut unde nu voi fi nevoita anymore sa iau masa de pranz cu colegii (am cam incurcat topicurile cred, sorry).

cu tine kuksi n-am ce face. ai luat informatii private despre mine de la prietenii stiu de ce, cu care acum iti permiti sa te joci pe un forum public. nu stiu de ce te crezi mult mai breaz decat mine, deocamdata nu am vazut in tine decat unu care n-a demonstrat nimic, dar care are icnete ironice (daca asta se poate numi ironie) gen SUNTETI PROSTI, iar amatorii de circ aplauda aparitia gladiatorului, care ucide tot cu subtila-i inteligenta.

la cererea publicului ti-am lasat posturile de la sectiunea de germania, normal ca le-am mutat (again) intr-un topic de diverse ca erau offtopic. acum avem dovada oficiala ca ma iubesti cu pasiune si nu poti dormi noaptea de grija mea (asta mi-a spus-o un ilustru psihiatru de pe imed, care n-are tzatze). daca vrei sa-ti mai dau raspunsuri in afara sectiunii de germania, scrie-mi un email si da-mi linkul unde ai postat ca sa stiu unde sa raspund (ti-am zis, n-am timp sa intru pe forum 24 ore/zi).

astept cu nerabdare replica inteligento-ironica la adresa vemece. daca se poate lua o alta forma decat te iubesc cu pasiune si ne intalnim noi sa te plimb cu motoru (bleah, numa cand ma gandesc cum miros hainele de piele ametecate cu tranpiratia si cu sangele de la fractura deschisa de gamba imi trece cheful de viata) ti-as fi profund recunoscatoare. si nu uita: email cu linkul, intru cam miercuri si-ti raspund. hai pa!
nicht wahr?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 11:13 am

vmc wrote:pentru o moderare transparenta am doua solutii: sa urmez toate report si in 3 posturi consecutive sa-ti dau ban sau sa-ti sterg posturile jignitoare la adresa prostilor din germania (cu bucurie am aflat ca faci parte din marea oala a ratatilor, care nu reusesc decat in jermania). pm nu-ti mai scriu ca mi-au pierdut simtul automutilator cam prin iulie 2010 si de atunci nu mai accept aprecierile din partea unor ratati.

sectiunea de germania a devenit un soi de vatican (stat in stat), in care avem mai multe topice de diverse decat topice cu info. sa le mut la sectiuea de diverse a imed-ului nu pot ca n-am drepturi. sa-i scriu permanent 5 pagini de justificari si rugaminti fierbinti lui vlad si b3 sa le mute ei n-am timp, am treburi importante de facut, gen vorbit la Besprechung mai mult decat Guten morgen!, facut garzi multe, scris Brief, stat in operatii cu orele, in general facand un salariu dublu decat al lui kooksee (stiu mai, e condamnabil ca o femeie sa munceasca si sa nu cerseasca de un libidinos italian bani de cumparaturi la milano in sezon de sale) si un CV onorabil, care sa-mi permita mai apoi un loc de munca caldut unde nu voi fi nevoita anymore sa iau masa de pranz cu colegii (am cam incurcat topicurile cred, sorry).


Frate!!! :shock: :shock: :shock: Cate romanisme pe metru patrat. Ce pm invatati mah cand iesiti in Romania? Nu se lipeste nimic de voi, sa moara Uca Marinescu daca nu.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Sun Jan 16, 2011 11:37 am

Eu am impresia ca vmc este cam stresata. E greu sa muncesti full-time plus garzi, sa fii si moderator pe Imed, ziua te lupti cu sefii si bolnavii, noaptea cu nesimtitii de pe Imed. Eu cred ca moderatorii ar trebui platiti sau rasplatiti cumva, poate cu niste gift certificates, o sticla de whiskey, nu mai stiu ce. E o munca ingrata.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 11:40 am

Am o povatza preferata pentru vmc: daca bautura te impiedica sa muncesti, lasa-te de munca.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Moderare transparenta

Postby vmc » Sun Jan 16, 2011 12:21 pm

Melanio, cand nu pricepi ce se intampla, lasa-te de postat. Cine era/u vizat/i a/u priceput. Era frumos daca discutia se desfasura pe germania, acolo pricepeau si cei nevizati.

@dr. Craciun: crezi ca o sticla de whiskey rezolva stresul? Ma duc sa cumpar un bax :D
nicht wahr?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 12:31 pm

vmc wrote:Melanio, cand nu pricepi ce se intampla, lasa-te de postat. Cine era/u vizat/i a/u priceput. Era frumos daca discutia se desfasura pe germania, acolo pricepeau si cei nevizati.

Mirosul de roman parvenit care a venit cu primul autobuz la munca in occident din cine stie ce fundatura din baragan si care acum se crede buricul pamantului doar pentru ca ii vin in cont cateva mii de euro pe luna il simt de la ani lumina distanta. Am stat mereu departe de asemenea specimene care nu fac decat sa iti aduca aminte de ce ai plecat din cloaca aia din Romania acum zeci de ani. Dar sa vedem si partea buna, nu esti singura de felul asta pe imed, sunt destui. In general isi pun drept avatar simboluri europene sau ale tarii pe unde s-au aciuat; la fel ca acei cocalari de prin 90 care veneau cu tricou cu 'England' in romania dupa ceva luni de spalat veceuri prin Londra. :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Moderare transparenta

Postby Chingachgook » Sun Jan 16, 2011 12:58 pm

cand am incercat sa-ti justific in pm (ani lumina in urma) am primit urmatoarele replic


la mine in elvetia anii lumina masoara distante. stiu, stiu a fost un fel de-al spune. cand o sa deschid cursul de cum se dau replici amuzante pe imed o sa iti pastrez un loc in primul rand alaturi de holidei.
am primit urmatoarele replici


da, sunt destul de metaforic uneori. sustin in continuare ceea ce am scris.
u bucurie am aflat ca faci parte din marea oala a ratatilor, care nu reusesc decat in jermania


nu stiu de ce dar te cred. sunt sigur ca ai sarit in sus de bucurie. partea grea e ca iti lipsesc niste date ale problemei. dar nu dispera. ia la rand toate cunostintele comune.
a urmez toate report si in 3 posturi consecutive sa-ti dau ban sau sa-ti sterg posturile jignitoare la adresa prostilor din germania


sigur ca poti face asta. eu peste o luna revin pe imed. la tine crengile raman.
gen vorbit la Besprechung mai mult decat Guten morgen!, facut garzi multe, scris Brief, stat in operatii cu orele,


nu iti e ma rusine sa scrii asta cu atatia oameni din germania pe aici? poate aia din ro or fi mai impresionati.
:lol:
in general facand un salariu dublu decat al lui kooksee


eu cu tot cu surse extramedicale ajung la aproape 4000.
8)
si sa nu cerseasca de un libidinos italian bani de cumparaturi la milano in sezon de sale


ca si cum s-ar fi pus vreodata problema.
care sa-mi permita mai apoi un loc de munca caldut unde nu voi fi nevoita anymore sa iau masa de pranz cu colegii


'ai de capul meu ce scop maret ai. sa nu iei masa cu colegii.
ai luat informatii private despre mine de la prietenii stiu de ce


te aberezi aiurea in troleibuz. ciresar saracul te protejeaza cat poate. te arunci la niste cuvinte al caror sens nu iti e prea clar. care sunt info alea private? eu nu am scris decat raspunsuri la aiureile tale de pe aici si pe baza lor am formulat supozitia cu crengile.
deocamdata nu am vazut in tine decat unu care n-a demonstrat nimic


vai de mine, trebuie sa fac ceva in sensul asta. :)
eu am o existenta si in afara forumului si medicinii. nu ai cum sa stii tu din astea dar e misto.
dar care are icnete ironice (daca asta se poate numi ironie) gen SUNTETI PROSTI

eu nu ii fac pe toti prosti. numai pe aia acre demonstreaza in mod repetat asta.
acum avem dovada oficiala ca ma iubesti cu pasiune si nu poti dormi noaptea de grija mea


nivelul tau de intelegere e in continuare la nivel de genunchi de broasca. adevarul e ca imi structurez din timpul zilei raspunsurile si dupa ce vin de la op si Besprechung le poste pe imed. noaptea in general dorm.



daca vrei sa-ti mai dau raspunsuri in afara sectiunii de germania


nu ma intereseaza absolut de loc vreo corespondenta cu tine.
singurul raspuns pe care il astept e in contextul sectiunii despre germania si anume
"unde te da firma de recrutare in judecata daca nu respecti contractul"
:D
ti-am zis, n-am timp sa intru pe forum 24 ore/zi


nici eu nu am. ceea ce ne diferentiaza e capacitatea de sinteza. aaaa si faptul ca peste cativa ani eu tot cu colegii o sa iau masa
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Sun Jan 16, 2011 1:12 pm

in continuare imi sunt demonstrate spusele, cum ca unii useri nu au alte argumente si nu pot sa comunice decat jignind moderatorii, chiar si atunci cand sunt date tone de explicatii, justificari, este asigurata transparenta etc. Si jignirile la adresa moderatorului vin neprovocate, pentru ca in cazul de fata soricel nici n-a participat la discutie, iar vmc nu l-a jignit cu nimic pe kooksee.

Felicitari, ciresar, prin topicul asta ai demonstrat fara sa vrei ceea ce eu cel putin sustin de multa vreme: moderatorii sunt ok, anumiti useri sunt problema de fapt. Ca in orice societate/comunitate.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Moderare transparenta

Postby Chingachgook » Sun Jan 16, 2011 1:24 pm

eu cred ca majoritatea userilor sunt ok

moderatorii cu exceptia lu vlad uneori sunt varza. ca in orice societate
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: Moderare transparenta

Postby Tasha » Sun Jan 16, 2011 1:35 pm

da, B3, si mie a inceput sa mi se para.
Adica raman la parerea mea ca ban pentru "spuneti tampenii" si de-astea e nejustificat si aiurea, dar razboiul asta intre VMC si kooksee, sau intre B3 si cine-o mai fi devine jenant.
VMC, de ce spui ca numai ratatii merg in Germania? Tu nu esti in Germania? De ce spui ca te doare-n pix de ce zice Kuxi, dar ii raspunzi la semnatura cu revers la semnatura ta?
Kooksee, daca VMC spune tampenii si o stii, de ce astepti raspuns de la ea, in loc sa-i demonstrezi prin argumentul tintit ca greseste? Daca VMC e cu crengi, de ce ii acorzi atata importanta incat ii faci reclama la fiecare post ?(reclama negativa, dar tot reclama).
Daca nu te afecteaza ce spune, de ce ii raspunzi sistematic de fiecare data cand te provoaca? (reciproca fiind valabila).

Mai copii, voi aveti prea mult timp liber. Mai dedicati-l si lucrurilor care conteaza.
Sexy chicken.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Sun Jan 16, 2011 1:36 pm

kooksee: da, majoritatea. De aia am si spus "anumiti useri". Cei care tot fac scandal si umplu pagini de plangeri si jigniri pe forum feedback sunt cativa si nu reprezinta majoritatea, exact. Astept acum comparatiile cu Iliescu si alti comunisti/securisti care au minimalizat protestele. So predictable.

Tasha: nu inteleg exact ce zici ca si tie ti se pare, ce-am zis eu sau ce-a zis kooksee ? Iar pentru "spuneti tampenii" nu s-a primit nici warn, nici ban. Daca tot repeta trident sau altii niste chestii nu inseamna ca sunt si adevarate.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Moderare transparenta

Postby vmc » Sun Jan 16, 2011 2:50 pm

Kuksi, ca sa-ti raspund la intrebarea ta punctula de pe germania: firma mea. Ihi, aia cu care aduc eu fraieri in jermania. In contract am un paragraf care suna tradus asa ( pentru tine intotdeauna cu subtitrare ca altfel nu intelegi) : daca esti fraier si nu esti in stare sa-ti gasesti singur un loc de munca, eu nu sunt fraiera sa-ti platesc tie excursiile in jermania..

4000? Deci am de doua ori si jumatate cat tine (desigur asta si din activitatile extramedicale cu care te lauzi tu atat de intens).

Da melanio, m-am parvenit cu cativa euro si acum ma dau mare pe forum la sectiunea germania (de parca aia nu tot aici sunt). E drept ca a fost foarte greu, am spalat wc zi si noapte, dar am reusit. Acum pot sa-mi iau tricou cu england? (sincer nu am inteles de ce ma urasti, imi esti tare simpatica, iar sustinerea asta neconditionata a lui kuksi chiar nu-si are rostul. Oricum nu in cazul de fata)

Tasha: era o vreme cand trident sustinea (poate si acum) ca in germania vin doar ratatii. Eu am recunoscut cu mana pe inima ca sunt ratata si stricata, insa l-am rugat sa nu-i puna in aceasi oala pe toti cu mine. In acel timp kuksi ii sustinea fara scrantire. Si uite cum viata l-a adus pe kuksi in aceasi oala cu ratata si stricata.
nicht wahr?


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests