Grile rezidentiat 2003 online: anunturi, intrebari

for future reference; read only..
User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Grile rezidentiat 2003 online: anunturi, intrebari

Postby darkside » Fri Aug 15, 2003 3:24 am

http://med.pub.ro/rezidentiat
este la prima versiune .... asa ca nu dati cu paru' ... inca ....:)

asa aici aveti grilele pentru toate specializarile sub forma unor teste on-line si in plus un test random din toata materia specialitatii respective.
Binenteles ca trebuie sa va faceti un user, si se vor face statististici 8).
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Fri Aug 15, 2003 9:31 am

kewl, dude :)

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

buna treaba

Postby Scoro » Fri Aug 15, 2003 12:12 pm

Bravo! Buna treaba!

O singura observatie, daca imi permiteti: ar fi fost bine daca se putea afla raspunsul si la fiecare grila in parte (ca optiune).

Oricum ati facut un lucru bun!!! :D

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Fri Aug 15, 2003 12:19 pm

pai dupa ce dai submit, iti scrie sub fiecare grila raspunsul corect daca ai gresit, daca e bine, iti ramane ce ai marcat tu

aaa, sorry am inteles , oricum e prima versiune , imbunatatim , imbunatatim ......
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Fri Aug 15, 2003 2:59 pm

exista si o varianta offline? pentru cei care nu vor avea net chiar pana la rezidentiat...

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Aug 15, 2003 3:17 pm

Faina chestie... desi inca nu am curajul sa ma verific. Daca o fac acuma o sa am un rezultat dezolant si descurajator, asa ca mai tocesc vreo saptamana si dupa aia incerc.

User avatar
Ares
Posts: 4
Joined: Sun Jul 06, 2003 12:14 pm
Location: Iasi

Postby Ares » Fri Aug 15, 2003 4:14 pm

La Chirurgie nu sunt marcate cele cu un singur raspuns corect.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Aug 15, 2003 9:16 pm

La Chirurgie nu sunt marcate cele cu un singur raspuns corect.


da - deocamdata toate sunt afisate ca MCQ, la toate sectiuniile. as good as it gets for the time being... in curand...imbunatariri... timp sa fie...etc..

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Aug 15, 2003 9:45 pm

Totusi m-am hotarat sa incerc. Treaba e bine facuta, pacat ca multe sunt gresite "de la sursa", dar asta nu e vina voastra. Daca prin absurd, pe http://www.rezidentiat2003.ro vor aparea testele corectate, sper ca aveti de gand sa mai faceti o data miscarea asta, nu?

Treaba cu "mai sunt 99 de zile, xx ore, minute si secunde pana la rezidentiat" nu e o idee prea buna. Imi da fiori. Parca e un coutdown la o lansare de racheta de catre NASA, care se soldeaza cu o explozie si toti mor. Creepy!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Aug 15, 2003 10:17 pm

Pai ar trebui sa te mobilizezi ca Bruce Willis si sa-i faci praf la rezidentiat :lol:


PS. stie cineva cum sa fac sa-mi apara pe calculator o chestie asemanatoare, sa-i setez o data si sa-mi spuna cat e deschis calculatorul cat mai am pana atunci ?

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Fri Aug 15, 2003 10:20 pm

Brava baieti! Faina treaba! La mai mare! Asteptam update-uri.

Eu mai citesc inca de trei ori materia si ma apuc de rezolvat si o sa va dau statisticile peste cap. :twisted:

Keep up the good work!

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Fri Aug 15, 2003 10:28 pm

originaltup wrote:PS. stie cineva cum sa fac sa-mi apara pe calculator o chestie asemanatoare, sa-i setez o data si sa-mi spuna cat e deschis calculatorul cat mai am pana atunci ?


asta ma zguduie de-a dreptul. pai o metoda simpla: intra zilnic pe site! :idea:

cauta pe google "shareware/freeware announcer" si s-ar putea sa gasesti chestii de genul asta. daca vrei sa-ti apara tot timpul pe desktop, ei bine... umm, ce ziceam? ah, s-ar putea sa ceri prea mult!

oricum, este posibil sa postam modificari direct la voi?! nu stiu daca e o idee realista, eventual o punem de o comisie mica de verificare a propunerilor :D.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Aug 15, 2003 11:26 pm

As intra dar eu nu dau rezidentiatul si am alta data :wink:
Iar de cautat am cautat dar nu prea gasesc :(

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Sat Aug 16, 2003 1:27 am

originaltup wrote:PS. stie cineva cum sa fac sa-mi apara pe calculator o chestie asemanatoare, sa-i setez o data si sa-mi spuna cat e deschis calculatorul cat mai am pana atunci ?


Vezi pe http://www.timeleft.info . Acolo e un programel, cam greu de convins sa iti arate ce vrei tu, nu ce vrea el. Dar merge. Si are o gramada de skinuri, desi rezolutia e cam proasta.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Aug 16, 2003 1:52 am

Multam mult. Mere. Cand il pun sa arate in saptamani cat mai am deja ma prinde morcovul, in sfarsit !

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Sat Aug 16, 2003 6:54 am

Faina treaba guyz!
Faceti cumva si o varianta de downloada pt. offline? Ar fi super!!!

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sat Aug 16, 2003 11:00 am

Inca o data felicitari baieti! Super treaba... Sper sa nu aveti probleme de copyright, ca macar site-ul asta sa ramana pana la Rezi. Va fac reclama pe site-ul meu... :) Inca nu am facut random test dar sunt curios de ce-s in stare.
S-ar putea schimba in loc de 1-5 sa apara A-E? Nu neaparat, e bine si asa... just a thought...
Cat despre countdown-ul de pe site mie mi se pare ca nu prea e "real time". :) Uitati-va pe site-ul http://www.pribac.go.ro/rezi2003.htm poate va place...
Pt. originaltup: gasesti pe net la http://www.uselesscreations.com/matrix un screensaver cu countdown pe care il poti seta dupa bunul tau plac.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Aug 16, 2003 11:56 am

S-a cam umblat ceva vreme dupa aprobari ca sa putem face asta... speram sa mearga bine in continuare. Avem promisiuni si pentru acces la baza de date "de dupa contestatii" mai pregatim si cateva imbunatatiri la site...

- nu se poate face feedback la grile de la noi de pe site, doar de pe siteul oficial. Asta a fost una din problemele pentru care nu a iesit mirroring de rezidentiat2003.ro la med.pub.ro, trebuie ceva centralizat, oficial etc. Se puneau probleme de sincronizare etc

- versiunea offline: deocamdata nu prea se poate, nu avem dreptul de a da mai departe baza de date, iar solutia cu web site + web server local cam pe asta s-ar baza.

98 zile, 12 ore, 55 minute, 16 secunde (c) Plast: http://www.pribac.go.ro/rezi2003.htm ;)

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sat Aug 16, 2003 3:52 pm

victor wrote:Avem promisiuni si pentru acces la baza de date "de dupa contestatii" mai pregatim si cateva imbunatatiri la site...

wow. sa intelegem ca oamenii chiar lucreaza? au lasat deoparte concedii la mare, racoare, soare, cico si verifica modificarile?

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sat Aug 16, 2003 4:02 pm

victor wrote:- versiunea offline: deocamdata nu prea se poate, nu avem dreptul de a da mai departe baza de date, iar solutia cu web site + web server local cam pe asta s-ar baza.


corect. atita tot ca romanu' e inventiv. exista si la asta o solutie, bineinteles! dai jos tot site-ul cu un web extractor, offline explorer etc. pui un web server bunicel pe masina locala si te folosesti de baza de date pe care doar ce ai dat-o jos. n-am incercat asta, dar ar trebui sa mearga, chiar cu modificari minime. timp si nervi sa ai...

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Sat Aug 16, 2003 9:56 pm

Merge sigur treaba asa cum zici tu, nu stiu cat e de permisa dpdv al copyrightului

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Aug 17, 2003 1:26 am

victor wrote:98 zile, 12 ore, 55 minute, 16 secunde (c) Plast: http://www.pribac.go.ro/rezi2003.htm ;)

Nu prea inteleg ce ai vrut sa spui cu chestia asta Victore. Probleme de copyright? Pai e site-ul facut de mine si oricum javascript-ul e "freeware"... Sau?

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Sun Aug 17, 2003 6:41 am

Salut baieti!
ia explicati-mi si mie mai pas cu pas cum sta treaba cu offline-ul... daca nu pe forum macar pe mail .. bbros@xnet.ro...
tnx! :D :D :D

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sun Aug 17, 2003 2:53 pm

prezidentiat wrote:Merge sigur treaba asa cum zici tu, nu stiu cat e de permisa dpdv al copyrightului

ei bine, m-am mai gindit nitzel si e posibil sa nu mearga treaba. pentru ca, probabil, dupa ce completezi formularul cu intrebarile, serverul lor face verificarea prin compararea raspunsurilor tale cu o baza de date. care baza de date nu prea e accesibila de un utilizator extern in mod direct. adica nu e sintetizata printr-un link. si deci un offline explorer n-ar gasi-o, ar face rip doar la "front-end" si cam atit. n-am de gind sa incerc sa fac toata chestia asta pentru ca o consider o pierdere de timp din punctul meu de vedere. sint insa curios daca cineva reuseste :D

cit despre copyright, asta e o utopie in romania. mi-aduc aminte ca acum vreo 2-3 ani un control la Guvern al celor de la BSA, anuntat in prealabil, a dat niste rezultate... interesante. adica licente... nu prea. si daca aia care au votat legea nu o respecta...

iar momentan tind sa cred ca MS vrea sa aiba asigurat copyrightul asupra bazei de date cu intrebarile nu pentru testele astea "alpha", ci pentru alea finale, care mai degraba se vor concretiza pe un suport comercial (carti, CD etc) decit pe grile 'moca' pe net.

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Sun Aug 17, 2003 10:41 pm

LoS wrote:alea finale, care mai degraba se vor concretiza pe un suport comercial (carti, CD etc) decit pe grile 'moca' pe net.


Stai putin, adica noi le corectam grilele si dupa aia ei ne vand noua un CD cu grilele pe care NOI le-am corectat? Adica platesc pentru munca mea? De fapt daca ma uit pe geam si imi aduc aminte ca traim in republica bananiera Romania, e chiar ceva normal.

Pai, daca va aparea vreodata CD-ul ala, ar cam fi momentul... Ca mai sunt 97 de zile, 01 ore, 09 minute si 13 secunde.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sun Aug 17, 2003 11:56 pm

Aaa.. Plast - incercam doar sa spun ca counterul tau e mai fain - deocamdata :twisted: - ca al nostru. si ti-l citam pe al tau :)

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Mon Aug 18, 2003 12:49 am

PLastule, daca ne luam dupa counterul de pe http://www.pribac.go.ro/rezi2003.htm, inseamna ca rezidentiatul e in 23.11.2003, la ora 01.00 am. Nu e cam matinal?

Sunt eu carcotas, site-ul e fain.

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Mon Aug 18, 2003 1:20 am

prezidentiat wrote:PLastule [...] inseamna ca rezidentiatul e in 23.11.2003, la ora 01.00 am. Nu e cam matinal?

shhh! nu-i spune mai! las' ca asa avem o sansa in plus! :lol:

asta e offtopic rau de tot, dar ma streseaza: cum trebuie sa setez ca sa apara ora de postare a mesajelor cum trebuie?! ca am incercat si GMT si GMT+2 fara succes.
---stupid me! GMT!
Last edited by LoS on Mon Aug 18, 2003 1:55 am, edited 1 time in total.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Aug 18, 2003 1:31 am

prezidentiat wrote:PLastule, daca ne luam dupa counterul de pe http://www.pribac.go.ro/rezi2003.htm, inseamna ca rezidentiatul e in 23.11.2003, la ora 01.00 am. Nu e cam matinal?
Sunt eu carcotas, site-ul e fain.


Da, ai dreptate, la inceput am setat countdown-ul pt ora examen-ului 9:00 AM. Problema e ca atunci apare de exemplu in loc de 98 zile - 99 zile. In fine pana la urma m-am hotarat sa il las asa la ora 0, cand va apare si un mesaj in loc de counter... :wink:
In alta ordine de idei am un mesaj pt cei de la med.pub.ro/rezidentiat. Nu am primit nici un email cu grilele rezolvate. E ok, nu-mi fac mari probleme, am vrut doar sa va anunt. :)

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Mon Aug 18, 2003 6:35 pm

Nu prea are sens copierea celor de aici: daca vrei sa te testezi, te testezi aici; daca vrei o versiune de printat, o iei pe cea de pe situl original si dai print in Internet Explorer. Daca vrei sa o printezi pe asta, nu completezi nici o intrebare (sau le completezi pe toate) si dai submit. Daca nu ai nici una completata, cind iti vin corectate, trebuie inlocuit "wrong" cu "corect".
Ambele merg copy/paste din Internet Explorer in Word, unde pot fi reformatate pentru reducerea consumului de hirtie si unde se poate face respectivul Replace.
Pentru a le marca pe toate exista o bara pentru IE, "IE Script".

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Aug 19, 2003 1:23 am

prezidentiat wrote:Treaba cu "mai sunt 99 de zile, xx ore, minute si secunde pana la rezidentiat" nu e o idee prea buna. Imi da fiori. Parca e un coutdown la o lansare de racheta de catre NASA, care se soldeaza cu o explozie si toti mor. Creepy!


..Pai sa fiu sincer asta a fost si ideea..putzina motivatie nu strica si timpul care a mai ramas e scurt, asa ca ar trebui impartit cu grija.. :) ..si varianta pe care am adaptat-o avea chiar un mesaj de genu' asta: There are xx, yy,... till the end of the world... :lol: :lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Aug 19, 2003 2:25 am

Dan wrote:..Pai sa fiu sincer asta a fost si ideea..putzina motivatie nu strica


Na, daca asta a fost ideea, sa stii ca si-a facut efectul din plin. De cate ori vad countdown-ul ala ma gandesc: "cate grile am facut azi? am facut cat mi-am propus? Oare nu pot sa mai fac o tema inainte sa ma culc?". Si asa o sa ajungem toti niste legume.
cainii latra, caravana trece

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Aug 19, 2003 9:31 am

Eh, n-o luati chiar asa... :D
Countdown-ul s-a facut in ideea sa stiti cate zile sunt si cum sa va impartiti materia si grilele. Cel putin, eu asa am gandit lucrurile cand am pus countdown-ul pe site.
Cat despre "end of the world"... nu e chiar asa.
Din pacate la examenul asta trebuie sa ai si mult noroc, pt ca una e sa faci grile de acasa, fara stress, fara timp limita, sa bifezi raspunsurile corecte, care pot fi recorectate rapid si alta e in dimineata examenului, sa nu poti face nici o pauza, totul fosnaie in jurul tau, unii asistenti mai "cu bun simt" chiar vorbesc, fara sa tina cont de examen, sa stii ca ai 1 min si 20 sec/intrebare, din care cam 10 sec iti ia doar sa umpli casutele de raspuns...
In fine, chiar si asa nu e sfarsitul lumii, pentru ca nu sunt foarte multi medici bogati, intr-adevar, dar nici medici muritori de foame n-am vazut. Pacat insa ca examenul e doar o data pe an. :wink:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Aug 19, 2003 10:00 am

Si inca ceva, cateodata putin stress nu strica. Altfel esti tentat sa spui in fiecare dimineata: "De maine ma apuc..." :)

User avatar
andrewbc
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Aug 16, 2003 11:21 am

rezidentiat

Postby andrewbc » Tue Aug 19, 2003 7:37 pm

Ziceti fratilor trebuie sa citim pina la urma trimiterile de la Pneumonii?

alex
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Jul 10, 2003 2:02 am
Location: aruba

Postby alex » Wed Aug 20, 2003 1:58 am

salut
stie cineva de ce nu apar grilele de la centrul 1?....(pe chirurgie)
:?: oare le vor da mai tarziu...sau mai degraba nu sunt pentru toata lumea
oricum se pare ca surprizele sunt o caracteristica a acestui examen de rezidentiat!
multa bafta 8)

calinmilea
Posts: 1
Joined: Fri Aug 22, 2003 4:47 pm

Postby calinmilea » Fri Aug 22, 2003 4:50 pm

ma intereseaza testele alea recapitulative din toata materia

User avatar
razvan
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jul 24, 2003 3:09 pm
Location: cluj napoca

Postby razvan » Tue Aug 26, 2003 11:29 am

La hipertiroidii difera intrebarile de cele de pe situl oficial.
Poate sunt doar amestecate, nu am stat sa vad.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Aug 26, 2003 12:45 pm

Sunt intr-adevar cateva grile care sunt amestecate fata de cele oficiale. Dar le-am verificat eu, sunt aceleasi grile...

User avatar
razvan
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jul 24, 2003 3:09 pm
Location: cluj napoca

Postby razvan » Tue Aug 26, 2003 3:00 pm

Stiti careva cand o sa apara alea corectate?


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests