Caz: ameteli

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Caz: ameteli

Postby cog1983 » Wed May 19, 2010 12:46 pm

Am intalnit recent cazul unei paciente (cineva din familie) pe care n-am prea reusit sa-l deslusesc si ma gandeam sa cer o parere si pe aici.
Pacienta, 54 ani, medic, in menopauza de aproximativ 1 an prezinta de ~1 luna ameteli (neobiectivate: Romberg negativ, fara nistagmus...), senzatia de cadere din picioare, parestezii la nivelul membrelor inferioare si descrie un fel de "vajait" al urechii stangi. Simptomele au debutat relativ brusc si au momente de accentuare (cand prezinta si tremuraturi ale membrelor pe care vi le-as putea descrie ca si un fel de crize de spasmofilie si pur si simplu spune ca nu se poate ridica din pat). Fara nici un fel de durere.
Daca nu era cineva cunoscut, as fi zis clar ca e caz de psihi, dar avand in vedere ca o cunosc, stiu ca nu se plange pt orice si e cat de cat cu "picioarele pe pamant".
Primul lucru pe care l-a facut cand au inceput simptomele a fost un CT de craniu ca sa excluda un eventual AVC. CT-ul a fost facut cam la 1 saptamana dupa debutul simptomatologiei si nu a decelat nici un fel de modificari.
Apoi au urmat hemoleucograma, tablou sangvin, probe hepatice si renale -- normale.
Si-a facut dozari de Ca, Mg si hormoni tiroidieni -- toate in limite normale.
Examen neurologic -- i s-a spus ca s-ar putea sa fie din cauza spondilozei cervico-dorsale (desi nu are nici un fel de dureri) si i s-a recomandat un RMN de coloana... pe care urmeaza sa-l faca maine. I s-a dat tratament cu antiinflamatoare pe care le ia de ~2 saptamani fara nici o ameliorare a simptomatologiei
Examen ORL -- normal.
Examen ginecologic -- normal.
Ce alte idei aveti?
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Caz: ameteli

Postby 187.92a » Wed May 19, 2010 1:36 pm

se spune ca prima impresie este cea mai buna

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Caz: ameteli

Postby swiss » Wed May 19, 2010 1:47 pm

bourn-out trident

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Caz: ameteli

Postby marmotul » Wed May 19, 2010 2:48 pm

repeta examenul orl. fa-i si o audiograma, eventual o radiografie de mastoida.
eu as zice ca e urechea de vina. daca totusi e coloana cervicala, pune-o sa faca citeva sedinte de electrostimulare la balneo. chestiile alea fac minuni, am incercat pe propria-mi piele
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Caz: ameteli

Postby 187.92a » Wed May 19, 2010 5:25 pm

daca erai ginecolog imi imaginez ce sfaturi i-ai fi dat

betaserc o luat?

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Caz: ameteli

Postby cog1983 » Wed May 19, 2010 5:39 pm

marmotul wrote:repeta examenul orl. fa-i si o audiograma, eventual o radiografie de mastoida.
eu as zice ca e urechea de vina. daca totusi e coloana cervicala, pune-o sa faca citeva sedinte de electrostimulare la balneo. chestiile alea fac minuni, am incercat pe propria-mi piele

Daca te gandesti la o mastoidita, n-ar fi trebuit sa se amelioreze dupa 2 saptamani de antiinflamatoare?
Daca ar fi fost ceva de ureche/mastoida n-ar fi trebuit sa se vada ceva la CT-ul de craniu? Ca ma gandesc ca se vede putin mai bine decat la o radiografie.

trident wrote:betaserc o luat?

Da. Ia de 2 saptamani impreuna cu Celebrex, dupa recomandarea de la neuro... nici o ameliorare.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Caz: ameteli

Postby sandman » Wed May 19, 2010 8:01 pm

cog1983 wrote:Am intalnit recent cazul unei paciente (cineva din familie) pe care n-am prea reusit sa-l deslusesc si ma gandeam sa cer o parere si pe aici.
Pacienta, 54 ani, medic, in menopauza de aproximativ 1 an prezinta de ~1 luna ameteli (neobiectivate: Romberg negativ, fara nistagmus...), senzatia de cadere din picioare, parestezii la nivelul membrelor inferioare si descrie un fel de "vajait" al urechii stangi. Simptomele au debutat relativ brusc si au momente de accentuare (cand prezinta si tremuraturi ale membrelor pe care vi le-as putea descrie ca si un fel de crize de spasmofilie si pur si simplu spune ca nu se poate ridica din pat). Fara nici un fel de durere.
Daca nu era cineva cunoscut, as fi zis clar ca e caz de psihi, dar avand in vedere ca o cunosc, stiu ca nu se plange pt orice si e cat de cat cu "picioarele pe pamant".
Primul lucru pe care l-a facut cand au inceput simptomele a fost un CT de craniu ca sa excluda un eventual AVC. CT-ul a fost facut cam la 1 saptamana dupa debutul simptomatologiei si nu a decelat nici un fel de modificari.
Apoi au urmat hemoleucograma, tablou sangvin, probe hepatice si renale -- normale.
Si-a facut dozari de Ca, Mg si hormoni tiroidieni -- toate in limite normale.
Examen neurologic -- i s-a spus ca s-ar putea sa fie din cauza spondilozei cervico-dorsale (desi nu are nici un fel de dureri) si i s-a recomandat un RMN de coloana... pe care urmeaza sa-l faca maine. I s-a dat tratament cu antiinflamatoare pe care le ia de ~2 saptamani fara nici o ameliorare a simptomatologiei
Examen ORL -- normal.
Examen ginecologic -- normal.
Ce alte idei aveti?


Ceea ce ai descris acolo se potriveste cu scleroza multipla (varsta de debut intre 15-60 de ani, clima temperata, femeile mai afectate decat barbatii) care poate debuta prin parestezii ale membrelor inferioare sau e pur si simplu anxietate, asta desigur daca se exclude spondiloza. Poate face si un RMN pentru excluderea MS. Valorile glicemiei cum sunt? Simptome oculare, tulburari de mers, fatigabilitate neobisnuita? Paresteziile sunt unilaterale sau bilaterale?
Life is good

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Caz: ameteli

Postby danhia » Wed May 19, 2010 9:25 pm

si mie imi suna psihiatrica.
tocmai ce am vazut zilele trecute o dra cu cele mai frumoase manifestari neurologice exacerbate de atentie si nivel de observatie.

i-au trecut dupa ce au ignorat-o rvreo 5 ore.
posibil ca doamna sa nu realizeze totusi ce anume o framanta.
Red Apple

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Caz: ameteli

Postby marmotul » Thu May 20, 2010 7:41 am

cog1983 wrote:
marmotul wrote:repeta examenul orl. fa-i si o audiograma, eventual o radiografie de mastoida.
eu as zice ca e urechea de vina. daca totusi e coloana cervicala, pune-o sa faca citeva sedinte de electrostimulare la balneo. chestiile alea fac minuni, am incercat pe propria-mi piele

Daca te gandesti la o mastoidita, n-ar fi trebuit sa se amelioreze dupa 2 saptamani de antiinflamatoare?
Daca ar fi fost ceva de ureche/mastoida n-ar fi trebuit sa se vada ceva la CT-ul de craniu? Ca ma gandesc ca se vede putin mai bine decat la o radiografie.

trident wrote:betaserc o luat?

Da. Ia de 2 saptamani impreuna cu Celebrex, dupa recomandarea de la neuro... nici o ameliorare.


ct de craniu putea sa sara foarte bine peste problema cu pricina. am mai vazut cazuri. daca este o mastoidita sau ceva la urechea interna cu ains nu faci nici o varza, trebuie antibiotic.totusi incearca prima data o audiograma, ca e cea mai ieftina.
ar fi fost bine sa pui ct aici, dar din pacate nu mai am net pentru prea multa vreme si nu cred ca te mai pot ajuta.
cum a iesit rmn de coloana?

stridente, nici betasercul nu prea ajuta daca este ceva infectios.
qpepsi.gif

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Caz: ameteli

Postby cog1983 » Thu May 20, 2010 8:16 am

sandman wrote:Ceea ce ai descris acolo se potriveste cu scleroza multipla (varsta de debut intre 15-60 de ani, clima temperata, femeile mai afectate decat barbatii) care poate debuta prin parestezii ale membrelor inferioare sau e pur si simplu anxietate, asta desigur daca se exclude spondiloza. Poate face si un RMN pentru excluderea MS. Valorile glicemiei cum sunt? Simptome oculare, tulburari de mers, fatigabilitate neobisnuita? Paresteziile sunt unilaterale sau bilaterale?

Glicemie in limite normale: 105. Nu are simptome oculare. Tulburari de mers sunt, in sensul ca trebuie sa se tina de ceva cand merge pt ca zice ca ameteste. fatigabilitate nu prea am observat pentru ca nu prea face eforturi mari de cand cu problema asta. Pofta de mancare pastrata, usoara slabire in greutate: 4-5 kg (era usor supraponderala inainte).
Paresteziile sunt bilaterale si apar atat la membrele superioare cat si inferioare (nu sunt neaparat amorteli, ci mai mult furnicaturi).
Rezultatul de la RMN vi-l scriu de indata ce-l primesc.

danhia wrote:si mie imi suna psihiatrica.

posibil ca doamna sa nu realizeze totusi ce anume o framanta.

Si eu m-am gandit la asta... chiar si ea s-a gandit la asta, dar pana una alta vroiam sa excludem orice posibila cauza organica.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Caz: ameteli

Postby swiss » Thu May 20, 2010 2:58 pm

marmotul wrote: nici betasercul nu prea ajuta ...

in general...

ps: daca mai asteptati cateva episoade, iese Dr.House din psihiatrie si o sa-l intreb referitor la acest caz interesant.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Caz: ameteli

Postby cog1983 » Thu May 20, 2010 6:19 pm

Rezultatul de la RMN evidentiaza doar o usoara tasare de D8, fara pensarea spatiilor articulare, fara afectare nervoasa.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Caz: ameteli

Postby danhia » Fri May 21, 2010 9:34 am

cog1983 wrote:
sandman wrote:Ceea ce ai descris acolo se potriveste cu scleroza multipla (varsta de debut intre 15-60 de ani, clima temperata, femeile mai afectate decat barbatii) care poate debuta prin parestezii ale membrelor inferioare sau e pur si simplu anxietate, asta desigur daca se exclude spondiloza. Poate face si un RMN pentru excluderea MS. Valorile glicemiei cum sunt? Simptome oculare, tulburari de mers, fatigabilitate neobisnuita? Paresteziile sunt unilaterale sau bilaterale?

Glicemie in limite normale: 105. Nu are simptome oculare. Tulburari de mers sunt, in sensul ca trebuie sa se tina de ceva cand merge pt ca zice ca ameteste. fatigabilitate nu prea am observat pentru ca nu prea face eforturi mari de cand cu problema asta. Pofta de mancare pastrata, usoara slabire in greutate: 4-5 kg (era usor supraponderala inainte).
Paresteziile sunt bilaterale si apar atat la membrele superioare cat si inferioare (nu sunt neaparat amorteli, ci mai mult furnicaturi).
Rezultatul de la RMN vi-l scriu de indata ce-l primesc.

danhia wrote:si mie imi suna psihiatrica.

posibil ca doamna sa nu realizeze totusi ce anume o framanta.

Si eu m-am gandit la asta... chiar si ea s-a gandit la asta, dar pana una alta vroiam sa excludem orice posibila cauza organica.



la fractura de glezna te-ai gandit?
sa stii ca in medicina nu gasesti mereu cauza, si daca o gasesti nu poti sa o rezolvi intotdeauna io zic ca mai conteaza si wellbeing-ul pacientului.
Red Apple

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Caz: ameteli

Postby cog1983 » Fri May 21, 2010 10:30 am

danhia wrote:
la fractura de glezna te-ai gandit?
sa stii ca in medicina nu gasesti mereu cauza, si daca o gasesti nu poti sa o rezolvi intotdeauna io zic ca mai conteaza si wellbeing-ul pacientului.

Bun... si daca presupun din prima ca e psihiatrica si primeste tratament pt asta si de fapt nu e, ce rezolv? Evident ca ideea principala e sa se rezolve problema, oricare ar fi cauza, dar pt asta ar trebui sa stim ce e, nu?
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Caz: ameteli

Postby sandman » Sun May 23, 2010 9:40 pm

Mai intra in discutie boala Meniere, labirintita virala, neurinom acustic, botulism cutanat, anemie pernicioasa, apoi tulburare de conversie si anxietate.
Life is good

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Caz: ameteli

Postby swiss » Mon May 24, 2010 12:06 am

cum sta cu stressul?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Caz: ameteli

Postby 187.92a » Mon May 24, 2010 3:55 am

se scrie cu un s, STRES.
brea holiday dar chiar ca nu ai nicio gara cu lb romana. cred ca ai tras chiulul la greu si cred ca nici mana p-o carte n-ai pus vreodata.
deci: stres.

eu cred ca intra in discutie pe lista de diferentiale si bacteria mancatoare de creier. asta apropos de cele de mai sus.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Caz: ameteli

Postby danhia » Tue May 25, 2010 1:10 am

da, sa-i facem o biopsie !!!!! :idea:
Pana unde mergeti cu investigatiile cand tb sa excludeti ceva organic?
Red Apple


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests