Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

care ne mananca zilele
User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 2:31 pm

Salutare. Am creeat acest topic pentru a incerca sa adun si sa ofer informatii despre aceasta facultate. Eu am terminat-o anul trecut si pot spune ca a fost o experienta interesanta si folositoare. Din punctul meu de vedere aceasta institutie poate produce medici competenti si mi-as dori ca acest topic sa ajute oamenii care isi doresc sa faca o facultate de medicina dar din diferite motive nu pot sau nu vor sa urmeze cursurile unei facultati de stat.
O sa postez ,din punctul meu de vedere avantajele si dezavantajele acestei facultati :

Avantaje :

Taxa mica- in cei sase ani de facultate am platit intre 700 si 800 de euro/an. Se acorda reducere de 10% celor care platesc integral.
Colective mici (facultatea are cam 100 de studenti in fiecare an) ,este un avantaj din punctul meu de vedere pentru ca profesori au mai multe sanse sa te tina minte atunci cand esti un student activ ,sa te ajute in mod real in realizarea lucrarii de diploma ,etc.
Studiul in clinica. Spitalele universitare (altele decat la UMF "Carol Davila" ) sunt la dispozitia celor 300 de studenti din anii terminali. Practic majoritatea doctorilor sunt dornici sa iti explice cate ceva ,si tot ce trebuie este sa vrei.
Profesori tineri. Da ,cu cateva exceptii profesorii de la Titu Maiorescu au peste 40 de ani dar pana in 60. Sunt oameni activi in clinicile lor si nu de multe ori insusi profesorul iti arata multe lucruri in clinica.
In anii mici sunt cam 2 studenti/cadavru. La UMF.....20-30 ,din cate stiu.


Dezavantaje:
Taxa- totusi se percepe o taxa.....
Prestigiu scazut. Daca asta conteaza pentru tine vei simti o oarecare frustrare 6 ani de zile ca nu esti la UMF. Daca vrei sa inveti medicina...nu ar trebui insa sa-ti pese.
Calitatea slaba a unui procent mare de studenti. Fiind o facultate fara examen de admitere ,oricine are acesti bani poate incerca. Desi cam 50% renunta pana in anul6 vei intalni specimene care nu au ce cauta nici la facultatea de sudura :)
Imprastierea amfiteatrelor si a salilor de curs. Intr-o zi vei strabate tot orasul. De la CF nr2 la CF nr 1 ,de la Victor Babes la Malaxa...si apoi la Timpuri noi sa vezi daca a aparut nu stiu ce manual de ORL.

Cam astea sunt ,in opinina mea. Mai e de mentionat ca facultatea are acelasi statut juridic ca orice facultate de stat. Organizeaza examen de licenta propriu ,majoritatea proesorilor sunt din pepiniera proprie ,deci nu fac naveta si isi iau job-ul in serios.

In Incheieire vreau sa sa dau si cateva rezultate la rez-ul din 2008 si 2009 sa va dati cu parerea daca facultatea asta e in stare sau nu sa pregateasca oameni ok.

Eu personal am luat doar 533 ,desi puteam mai mult. Stresul ,emotiile...fie ,oricum nu aveam sperante anul asta ,m-am pregatit putin.
Am o colega care a luat 780 in 2009
O colega 730
Vreo 5 colegi intre 650 si 700
10 colegi intre 550 si 650
Si restul sub 550 sau nu au dat. Tin sa mentionez ca in anul asta am fost doar 50 de absolventi.

Sper sa luati in calcul si aceasta varianta. Nu ii fac reclama dar cred ca institutiile de invatamant superior private sunt sansa ca invatamantul Romanesc sa se schimbe ,daca mentalitatea vis-a-vis de ele se va schimba la randul ei! Succes

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 2:46 pm

am postat din greseala in Rezidentiat 2009 ,rog administratorul forumului sa multe acest topic unde considera ca ii este locul.
Imi cer scuze.

User avatar
dandanaua
senior
senior
Posts: 246
Joined: Sat Apr 18, 2009 1:10 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby dandanaua » Tue Nov 17, 2009 2:58 pm

1) De aceea e bulversat sistemul -din cauza locurilor cu plata de la facultati -atat de la stat cat si de la particular ! Aceste locuri au aparut doar din lacomia celor de la UMF si Titu Maiorescu de a se imbogati dupa urma amaratilor care cred ca vor avea un viitor in medicina ceea ce nu e adevarat !Insa nu s-au gandit sa le scoata locuri suficiente si la rezidentiat- ba mai mult au scos dreptul de libera de practica la terminarea facultatii -intrarea in rezidentiat pe unul din putinele locuri anuale fiind singurul mod de a-ti continua studiile si de a obtine dreptul de libera practica fara de care te poti sterge undeva cu diploma de medic doctor si cu cei 6 ani pe care i-ai pierdut din viata !

2)Scoaterea la concurs la facultatea de medicina a unui numar exact cat necesitatea de medici in teritoriu in anul acela si in corelatie cu puterea de a le asigura pregatirea in rezidentiat mai departe tuturor absolventilor ,este singurul mod prin care se poate evita ca 2000 de suflete sa ramana pierduti si disperati pe langa sistem de ceva ani incoace din cauza lacomiei si incompetenteide la UMF-uri -(mai ales a :mrgreen: profilor de meditatii+decanate si rectorate care anul baga zeci de studenti "cu plata" care nu se gandesc ca nu vor avea ce face cu diploma dupa terminarea fac) si MS-ului care mai nou "Promoveaza rezidentiatul cu 50% dar asigura pregatirea in limita locurilor disponibile "-faza care anul asta se va lasa cu nenumarate procese! :allright:

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 3:08 pm

Esti usor offtopic ,dar o sa-ti raspund :) Ai 100% dreptate ,sistemul este nedrept ,si mai ales acum in al 12 ceas ,cand astia pleaca pe capete si 59% din medici au peste 50 de ani ,sistemul de acordare al dreptului la practica ar trebui schimbat.
Titu Maiorescu este o universitate privata ,fara fonduri de la bugetul de stat. Ca sa existe ,trebuie sa perceapa taxa. Sunt sigur (parerea mea) ca aceasta universitate are ce cauta in peisajul invatamantului medical romanesc. Eu am picat la stat acum 7 ani si nu am vrut sa stau pe bara un an. Aveam banii ,si am zis sa ma duc la Titu ,poate nu imi place medicina si gresesc dorind sa urmez aceste cursuri. Am ramas pentru ca mi s-a parut o facultate buna. Alti colegi de-ai mei nici nu au dat examen la stat ,dar la rezidentiat au luat ATI ,gastro ,pneumo ,chirurgie generala ,ORL ,etc.
E o alternativa ,asa e democratic. Doar prin concurenta poti spori calitatea unui serviciu intr-un stat democratic! nu?

User avatar
dandanaua
senior
senior
Posts: 246
Joined: Sat Apr 18, 2009 1:10 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby dandanaua » Tue Nov 17, 2009 3:26 pm

Nu au ce sa caute 4000 de studenti pe an la facultatile de medicina daca statul poate pregati mai departe in rezidentiat doar 2600 ,ci doar 2600 de studenti pe an in total =atat la fac de stat cat si cu cei de la particulare !
In rest pot exista 10 facultati de medicina cu 10.000 de studenti anual ,daca de atat are nevoie Romania si carora li se poate asigura pregatirea mai departe -altfel e jecmaneala de bani, timp pierdut o gramada si vise spulberate vandute in urma cu 6 ani de niste profi lacomi de meditatii majoritatea de la UMF-uri care pentru a-si mari clientela au scos locuri "cu plata" la stat profitand de autonomia universitara !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Chingachgook » Tue Nov 17, 2009 3:39 pm

titu maiorescu ar trebui desfiintata.

bearz, imi pare rau ca te luasem cat de cat in serios pe celalalt topic.

faptul ca 1% a luat peste 700 la rezi mi se pare cel mai bun motiv.

daca nu esti in stare sa intri la un umf (mai ales in conditiile de acum) ori esti prost ori extrem de lenes.
ambele conditii sunt incompatibile cu calitatea de medic.


sunt de acord cu o facultate particulara de medicina dar sa fie o modalitate de triere si ceva mai multa seriozitate pe percursul celor 6 ani.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 3:54 pm

Kooksie ,e ultima oara cand iti raspund daca continui pe tonul asta razboinic. Iarta-ma ca iti spun ,dar esti MF nu profesor de ginecologie....asa ca pana la proba contrarie faci parte din coada plutonului.
Inainte de a mai scrie un post acid si patimas te rog CITESTE si apoi da un raspuns argumentat nu de propriile inchipuiri
1) din grupa mea s-au luat acele rezultate.Din celelalte grupe nu stiu. am terminat acum 1 an si nu am pastrat legatura.
2) Daca cineva a luat o specializare la rez ,si numai eu stiu de 15 colegi anul trecut (nu le stiu mediile) si am fost doar 32 de absolventi ,facultatea asta isi probeaza utilitatea. Pana una alta este singura institutie privata care da rezidenti in Romania.
3) Cel mai bun din grupa mea nici macar NU a dat la UMF. si a luat un punctaj mai mare decat ai fi luat tu probabil in cea mai buna zi a ta pe rezitests cu Harry sub nas. Asa ca a fi sau nu in stare de a lua la 18 ani un examen de admitere la UMF chiar nu conteaza.
4) cursurile facultatii sunt deschise. Daca nu ai ce face intr-o zi si ai drum pe langa spitalul Victor Babes ,intra la un curs si lamureste-te singur asupra seriozitatii. Eu am zis in post-ul meu (daca il citeai atent) ca unul din dezavantaje este calitatea studentilor! Poate de aceea am si facut acest topic ,sa ii conving pe copii buni sa ia in considerare si aceasta optiune.

Te rog ,daca singurul tau scop este sa denigrezi si sa arunci cu noroi fara sa zici nimic constructiv ,sa stii ca se poate intoarce impotriva ta...pierzi credibilitate.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Chingachgook » Tue Nov 17, 2009 4:03 pm

BearZZ wrote: Eu am zis in post-ul meu (daca il citeai atent) ca unul din dezavantaje este calitatea studentilor!


daaaa facultatea e buna, studentii o strica.


:lol: :lol: :lol:

te inteleg pe undeva. si eu as fi avut frustrari daca terminam la titu.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
dandanaua
senior
senior
Posts: 246
Joined: Sat Apr 18, 2009 1:10 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby dandanaua » Tue Nov 17, 2009 4:07 pm

Parca Titu Maiorescu ar fi New Colege Oxford asa prezinta problema domnu Bearzea ,crede ca Titu Maiorescu da genii pe banda rulanta care pot bate pe umar orice cercetator :shock:

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 4:08 pm

Avand in vedere ca nicio universitate Romaneasca nu e in top 500 mondial....ar trebui sa fim toti frustrati :lol: :lol: :lol:

Daca Titu e slaba pentru ca o strica studentii ,UMF-ul e slaba pentru ca o strica profesorii :) Hai sa mutam studentii de la UMF la Titu si hai sa intram in to 500 :devil:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Chingachgook » Tue Nov 17, 2009 4:11 pm

folclor urban
dupa parerea ta media profilor de la titu e mai buna decat media profilor de la umf?

:lol: :lol: :lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Mariko
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:05 pm
Location: Bucharest, Romania

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Mariko » Tue Nov 17, 2009 4:16 pm

Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar unii sunteti deplasati dand replici in necunostinta de cauza. Cred ca daca ati fi terminat la Titu aveati cat de cat idee ce inseamna o minima notiune de bun simt. Pacat ca UMF isi "strica" studentii inoculandu-le idei preconcepute, ar trebui sa se limiteze la notiuni medicale si la a forma oameni, nu indivizi increzuti, egoisti, frustrati si excesiv de preocupati de soarta altora, cand nici macar nu percep clar ce se intampla cu a lor. Destupati-va mintea si maturizati-va, mai aveti destule de invatat!

I rest my case.
Things fall apart so that other things can fall together.

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 4:24 pm

Discutia e interesanta ,desi offtopic :) Dar tot topicul este cam offtopic :) sa zic ca Mariko are dreptate? pheff....as fi prea subiectiv...las asta la aprecierea fiecarui cititor.
Cooksie....intamplarea face ca fosta mea iubita sa fie absolventa UMF si am stat impreuna 4 ani ,din anul 1 pana in anul 4. Eu la Titu ea la UMF....Ma voi referi doar la profesori. Cei de la Titu nu te privesc ca pe un gandac bun de storcit cu varful bocancului. Nu te fac sa te crezi buricul pamantului doar pentru ca faci meidicina si nu se cred Semizei. Sunt oameni normali ,pasionati de munca lor ,care muncesc 10-12 ore pe zi in spital ,si care cand fac cate o pauza si ne vad pe holuri ne iau in saloane sa ne mai explice cate ceva. Las din nou la aprecierea fiecaruia....care profesori sunt mai buni.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Nov 17, 2009 4:32 pm

Same old same old, particularii care nu stiu cum sa-si dreaga pecetea si handicapul.

Aia cu "taci ca esti MF si nu prof de gine" e printre cele mai faine replici auzite vreodata de la un particular.

Faza cu "Cei de la Titu nu te privesc ca pe un gandac" e si ea mustoasa de adevar, nici macar gândac nu esti, doar un portofel într-o trupa de portofele (sau portofeluri, cum e ok?), normal ca meriti o atentie.

Asa, si mai zi, mai povesteste, mai deschide-ne ochii, noi aveam asa o parere gresita despre Titu, ce noroc ca am dat de tine. :lol:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 4:40 pm

Ok ,ok ,grseala mea ca am postat aici .Uitasem de ego-ul studentilor si absolventilor de medicina "la stat". De aceea oare ne-au pus la distanta de 1 loc la rezidentiat unul langa altul? :lol: sa nu interfereze ego-urile.
Tot ce am vrut a fost sa prezint alternativa ,pentru ca am citit niste posturi puse de copii debusolati de 18-19 ani care nu stiu inca ce facultate de medicina sa urmeze. Credeti-ma ,daca as fi fost frustrat ca am facut Titu in loc de UMF....mi-ar fi fost mila de mine. Am pretentia de la mine sa ma incerce acest urat sentiment (frustrarea) doar in momente tranzitorii si pe probleme foarte grave....Atat timp cat cu diploma mea pot sa ma inscriu la rez ,din punctul meu de vedere Titu Maiorescu e ok. Daca eu am fost sau nu capabil sa invat si sa iau rezidentiatul e problema mea ,nu a facultatii.

Si o ultima precizare. Titu Maiorescu pica oameni la licenta. Noi nu primim grilele posibilie dinainte ,si dam din materia de rezidentiat cu grilele din 2004. Nu-mi spuneti va rog ca toti cei ce au luat licenta la UMF o meritau. Numai eu stiu doua poame monumentale ce au ramas si repetenti la UMF ce au luat licenta :lol: :lol: :lol:
Macar la noi profesorii nu tin asa de mult la prestigiu incat sa dea diploma oricarei lepre.
Si cu asta am terminat. E ultimul post cu " la noi" e mai bine ca " la voi" so invers. Nu mai suntem anul 1 ,suntem oameni maturi....hai sa ne comportam ca atare.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Chingachgook » Tue Nov 17, 2009 4:43 pm

Mariko wrote:Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar unii sunteti deplasati dand replici in necunostinta de cauza. Cred ca daca ati fi terminat la Titu aveati cat de cat idee ce inseamna o minima notiune de bun simt. Pacat ca UMF isi "strica" studentii inoculandu-le idei preconcepute, ar trebui sa se limiteze la notiuni medicale si la a forma oameni, nu indivizi increzuti, egoisti, frustrati si excesiv de preocupati de soarta altora, cand nici macar nu percep clar ce se intampla cu a lor. Destupati-va mintea si maturizati-va, mai aveti destule de invatat!

I rest my case.



8)

nu-mi spune

ai terminat la titu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Enemy » Tue Nov 17, 2009 5:03 pm

BearZZ wrote:
Si o ultima precizare. Titu Maiorescu pica oameni la licenta. Noi nu primim grilele posibilie dinainte ,si dam din materia de rezidentiat cu grilele din 2004. .



dati din materia de rezi 2004? ce chestie, si rezi 2009 e tot materia din 2004
si la UMFCD la licenta tot grile d-alea s-au dat.

Nu le-ati avut dinainte? cum pola mea? pai sunt pe net fratilor.

Hai succesuri!

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 5:06 pm

Nu te face ca nu ai inteles ce am zis :) Noi le-am avut pe toate....la UMF stiu sigur ca s-au primit pe mail un numar mult mai mic...

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Enemy » Tue Nov 17, 2009 5:08 pm

nu s-a primit nimic sefu'
numai zvonologie, ca in fiecare an de altfel

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Calico » Tue Nov 17, 2009 5:10 pm

Mariko wrote:Cred ca daca ati fi terminat la Titu aveati cat de cat idee ce inseamna o minima notiune de bun simt.
Pacat ca UMF isi "strica" studentii inoculandu-le idei preconcepute, ar trebui sa se limiteze la notiuni medicale si la a forma oameni, nu indivizi increzuti, egoisti, frustrati si excesiv de preocupati de soarta altora, cand nici macar nu percep clar ce se intampla cu a lor. Destupati-va mintea si maturizati-va, mai aveti destule de invatat!

Nu stiu unde ai terminat tu, dar nu cred ca ai nici o idee despre ce inseamna o "minima notiune de bun simt". Si nici pe ce lume esti.

Daca ai impresia ca "Titu=oameni cu bun simt" si "UMFCD=indivizi egoisti, frustrati", asa cum sustii in mesaj, tu esti cea care ar trebui sa-ti deschizi mintea si sa te maturizezi.

edit: si am fost foarte finuta

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 5:24 pm

Hai va rog ,nu mai fiti rai. Pana una alta suntem toti in aceeasi oala si cred ca doar experienta dupa 10-20 de ani de activitate medicala poate decela o diferenta reala intre noi. Am inteles ,voi ati facut UMFCD ,bravo voua ,si eu am dat examen acolo ,am picat am mers la Titu si a fost ok. Tot ce am vrut a fost sa atrag atentia si asupra acestei institutii de invatamant superior care din punctul meu de vedere este una decenta. Am avut colegi care au dat din nou la UMF (dupa ce picasera) ,si au terminat la UMFCD ,si au dat rez-ul anul asta. Nu mi-au zis niciunul ca diferenta este astronomica...Nu mai fiti asa de rai ,sau macar faceti un exercitiu de obiectivism.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Chingachgook » Tue Nov 17, 2009 5:46 pm

daaa aia 5-600 de umefisti erau un grup compact si inchis
urmeaza sa ne spui ca de fapt si grilele voastre au fost mai grele.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Chingachgook » Tue Nov 17, 2009 5:52 pm

BearZZ wrote:Hai va rog ,nu mai fiti rai. Pana una alta suntem toti in aceeasi oala si cred ca doar experienta dupa 10-20 de ani de activitate medicala poate decela o diferenta reala intre noi.

4 ani nu sunt de ajuns?

BearZZ wrote: Tot ce am vrut a fost sa atrag atentia si asupra acestei institutii de invatamant superior care din punctul meu de vedere este una decenta.


si noi la fel. din punctul meu de vedere e o indecenta ca exista facultatea de medicina titu m. dupa ce ca si asa nivelul e cum e pe la umefeuri, uite ca se poate si mai jos. la titu.

BearZZ wrote:Am avut colegi care au dat din nou la UMF (dupa ce picasera) ,si au terminat la UMFCD ,si au dat rez-ul anul asta. Nu mi-au zis niciunul ca diferenta este astronomica...Nu mai fiti asa de rai ,sau macar faceti un exercitiu de obiectivism.



da-mi voie sa inteleg. deci tu esti obiectiv prin prisma faptului ca ai avut 4 ani o gagica ce era la umf?
dark1.gif
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Calico » Tue Nov 17, 2009 5:55 pm

BearZZ wrote:Nu mai fiti asa de rai ,sau macar faceti un exercitiu de obiectivism.

Acum banuiesc ca i te adresezi lui Mariko.
Pana sa dai altora lectii de obiectivism, iti amintesc ca ai fost de acord (indirect) cu declaratia ei cum ca "daca termini la Titu ai bun simt" si "UMFCD formeaza indivizi cu pareri preconcepute, increzuti, egoisti, frustati'.

Asa ca las-o mai moale cu morala. Prejudecati sunt de ambele parti, iar tu cel putin ai o gramada. Nu stiu pe ce iti bazezi comparatia asta "obiectiva" cu UMFCD, pe ce ti-a povestit prietena ta? Lol. Eu nu m-am simtit tratata "ca un gandac", dar banuiesc ca daca te porti ca un gandac vei fi tratat ca unul. Am avut si asistenti naspa, dar si o gramada de asistenti buni. Si faza cu "daca esti doritor si te bagi in seama doctorii iti explica si se ocupa de tine" e valabila si la UMFCD.

Numarul mai mare de studenti nu-i un dezavantaj. Competitia face bine, e aiurea sa spui ca e mai usor "sa fii observat" daca sunteti doar trei. Poate e mai usor, dar inveti mult mai multe atunci cand esti in competitie "pentru a fi observat" cu alti sapte. Si la unele stagii se faceau si grupe de 3. Daca vrei sa fii singur ca sa vezi mai multe, poti sa te duci in garzi.

Incercand sa arati avantajele de la Titu comparativ cu UMFCD, tu te legi de niste chestii care n-au nici o importanta pentru viitorul student si minimizezi lucrurile cu adevarat importante. De exemplu, inteligenta colegilor conteaza foarte mult, chiar daca nu e vina facultatii ca ei sunt prosti. Una e sa studiezi intr-un mediu in care toti colegii tai de grupa sunt brici (sau in care cel putin mai ai competitie) si alta e sa studiezi intr-o grupa de loaze. Pentru student asta conteaza mult mai mult decat faptul ca UMFCD trece la licenta toti prostii si Titu mai pica din ei.

Intelegi ce zic? Ca viitor student, cu ce ma intereseaza pe mine (in mod direct) ca facultatea mea trece pe toata lumea? Asta e problema tarii, a facultatii, pe mine ma intereseaza mult mai mult sa am un mediu competitiv de studiu. Deci ce zici tu, ca 50% din studentii de la Titu sunt loaze care renunta pana in anul 6, nu e chiar asa lipsit de importanta cum vrei sa para.

Nu vreau sa arunc cu noroi in Titu si nici sa-i descurajez pe cei care vor sa dea acolo. Ma doare fix undeva unde dau ei sau daca vor fi sau nu frustrati ca au ales o anumita facultate. Aici nu e vorba de ego, e vorba de logica. Si nu eu am inceput topicul asta.

proteus25
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Aug 04, 2009 8:27 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby proteus25 » Tue Nov 17, 2009 5:58 pm

asta ne mai trebuie ... un spiru haret pentru medicina

la cate "poame" sunt si la stat imi e frica sa imi imaginez cu sunt astia de la privat :))



inca 2-3 ani si diplomele romanesti nu vor mai valora nici cat o ceapa degerata

User avatar
adso1977
senior
senior
Posts: 114
Joined: Fri Jul 25, 2003 11:23 pm
Location: Cuba
Contact:

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby adso1977 » Tue Nov 17, 2009 6:22 pm

am terminat la UMF Carol Davila si nu cred ca intre mine si ff multi de la facultatile particulare e vre-o deosebire...a, ba da este. la Carol Davila seriile erau pline de greci, arabi , moldoveni...nu ca as avea ceva cu ei, dar vreti sa va spun cati moldoveni va ocupa acum posturile pe care voi concurati in spitalele din Romania?

poate sa imi explice cineva si mie cum acesti colegi, dupa 6 ani de facultate ( si stim bine cum...), au obtinut cele mai bune specialitati in spitalele din Bucuresti si apoi majoritatea au luat cetatenia romania doar pt a ramane definitiv aici?

mai conteaza ca licenta a fost de caca maca iar ei au luat locurile la rezi doar pe baza acestui examen?

nu am nimic cu ei, dar mi se pare normal ca dupa ce statul Roman a platit scolarizarea lor sa se intoarca in Republica Moldova..parca asta ideea la inceput, de ce toata lumea uita esentialul acum?

la Titu Maiorescu in afara de italieni nu am auzit sa fie si alti studenti..si din cate stiu, nu e nici un avantaj pt un italian sa profeseze aici stoma de exemplu decat la el in tara....

in afara aceasta dubla masura ( studenti romani si straini ), dubla masura pe care o inteleg pana la un punct (cadourile de la greci sau arabi erau incomparabil mai mari decat cutia de bomboane adusa de romani), atitudinea de semizei aprofesorilor era ceva de inimaginat...
nu vreau aici sa arunc cu noroi in toata lumea, exista desigigur oameni de mare calitate de la care poti invata multe....dar majoritatea nu au ce cauta la catedra....

eu nu as mai recomanda nici unui tanar absolvent sa faca facultatea de medicina generala la carol davila.

iar despre Titu Maiorescu nu pot sa spun prea multe...am colegi care au terminat acolo, au facut rezi si o duc acceptabil...asa ca nu as fi atat de categoric sa spun ca la titu nu se face carte iar studentii sunt doar portofele de bani...
Patria or muerte!Venceramos!

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 6:40 pm

Uitati care e singura voastra afirmatie care m-a deranjat. Titu Maiorescu ,facultatea de medicina NU este un Spiru Haret. De-aia are 100 de insi pe an din care termina maxim 50. De-aia are repetenti si picati la licenta. Daca se stia ca pentru o suma de bani ajungi cu diploma valabila de medic ,va asigur ca Titu avea cam un milion de absolventi mandri tare ca is "doctori/medici" cum scrie in diploma ,si o inramau frumos sa stea pe perete langa " rapirea din Serai" .
NU. E o facultate de medicina ca oricare alta. Are profesori la toate materiile ,nu a existat in cei 6 ani vreun stagiu care sa nu se faca. Eu unul nu am vazut examene luate pe bani. Absentele se plateau (eu insumi am platit 3 milioane intr-un an pentru ca am crezut ca vor doar sa ne sperie cand s-a bagat regula asta)
Profesorii isi tin cursurile si vin la timp. Lp-urile si stagiile se fac in spitale si clinici din Bucuresti cu mai mult sau mai putin prestigiu dar cu suficienti bolnavi si patologii ca sa inveti ceea ce ai nevoie.
E o facultate la fel de grea ca oricare alta de medicina din RO. Poate de-aia 50% se lasa...Nu am auzit ca la UMFCD sa se lase vreunul...deci bagajul suplimentar de loaze (a se intelege prin absurd ca toti studentii UMFCD au ce cauta acolo) ,la Titu se decanteaza in timp. Deasemena se pica licenta in fiecare an cam 10% din absolventi (deci si ultimele loaze sunt indepartate). Asa ca la rezidetiat se prezinta niste absolventi cu nimic mai prejos decat din alta parte care obtin punctaje pe majura pregatirii lor. Ma uitam pe punctaje. Au fost cateva zeci daca nu 100 ,care au luat chiar sub 480.....pai.....aia unde au terminat?! Macar Titu nu le da diploma si nu ajung sa dea rezi si sa ia mai putin decat daca cainele meu punea raspunsurile!....Cand o sa intelegeti ca aruncand cu mizerii nu ajungeti nicaieri?! Daca am fost si eu acid si rautacios in cateva posturi a fost doar datorita faptului ca m-a luat valul si ca un prost ce sunt m-am pus pe contraatac. Ma deranjeaza sa vad niste oameni care considera ca UMFCD sau orice alta UMF este chiar un loc net superior unui alt loc similar dar privat doar pentru ca are vechime si prestigiu. Ma indoiesc serios ca generatiile de-acum vor mai putea mentine acest prestigiu....
A spsus si colegul de mai sus. Are colegi care au facut Titu. Aia au facut un rezidentiat si sunt oameni ok......deci de unde atata inversunare?!

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 6:48 pm

Muma Padurii e singura care macar a incercat obiectiv sa-mi critice demersul. Da ,am zis-o ,colegii nu sun straluciti ,si chiar daca ai 1-2 care sunt foarte seriosi ,te trag in jos ceilalti 5-6 ,dusi "la medicina" impotriva vointei lor de niste parinti inconstienti. Dar la mine s-a intamplat asa : erau 5 grupe ,si cei mai buni s-au transferat incet, incet in grupa 2. Cum si la stat sunt serii foarte bune si serii de loaze. Asa ca din grupa 2 nu stiu sa nu fi prins vreunul loc anul trecut ,iar din grupa 1 ,unde am fost si eu ,au prins doar 3. Iar alti 3 sau patru anul asta.
Oricum ,o felicit pe Muma Padurii :lol: (ma amuza rau nick-ul) pentru obiectivism :) la cat mai multe!

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby gaurav_singh_md » Tue Nov 17, 2009 6:58 pm

adso1977 wrote:am terminat la UMF Carol Davila si nu cred ca intre mine si ff multi de la facultatile particulare e vre-o deosebire...a, ba da este. la Carol Davila seriile erau pline de greci, arabi , moldoveni...nu ca as avea ceva cu ei, dar vreti sa va spun cati moldoveni va ocupa acum posturile pe care voi concurati in spitalele din Romania?

poate sa imi explice cineva si mie cum acesti colegi, dupa 6 ani de facultate ( si stim bine cum...), au obtinut cele mai bune specialitati in spitalele din Bucuresti si apoi majoritatea au luat cetatenia romania doar pt a ramane definitiv aici?

mai conteaza ca licenta a fost de caca maca iar ei au luat locurile la rezi doar pe baza acestui examen?

nu am nimic cu ei, dar mi se pare normal ca dupa ce statul Roman a platit scolarizarea lor sa se intoarca in Republica Moldova..parca asta ideea la inceput, de ce toata lumea uita esentialul acum?

la Titu Maiorescu in afara de italieni nu am auzit sa fie si alti studenti..si din cate stiu, nu e nici un avantaj pt un italian sa profeseze aici stoma de exemplu decat la el in tara....

in afara aceasta dubla masura ( studenti romani si straini ), dubla masura pe care o inteleg pana la un punct (cadourile de la greci sau arabi erau incomparabil mai mari decat cutia de bomboane adusa de romani), atitudinea de semizei aprofesorilor era ceva de inimaginat...
nu vreau aici sa arunc cu noroi in toata lumea, exista desigigur oameni de mare calitate de la care poti invata multe....dar majoritatea nu au ce cauta la catedra....

eu nu as mai recomanda nici unui tanar absolvent sa faca facultatea de medicina generala la carol davila.

iar despre Titu Maiorescu nu pot sa spun prea multe...am colegi care au terminat acolo, au facut rezi si o duc acceptabil...asa ca nu as fi atat de categoric sa spun ca la titu nu se face carte iar studentii sunt doar portofele de bani...

very "MEDICAMENTE"......schimba poza de Che si incearca cu Vadim

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby drabducens » Tue Nov 17, 2009 7:23 pm

cunosc si eu cativa oameni care au terminat titu maiorescu dar se roaga pentru MF in niciun caz gastro, ATI si ce ai mai zis tu acolo.

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 7:24 pm

eu ti-am enumerat "elitele" :)

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby mariac81 » Tue Nov 17, 2009 7:26 pm

topic inutil, oricat ar sustine unii si altii diferenta intre cele 2 facultati, de fapt la baza nu e niciuna, sunt 2 facultati comparabile ca studenti si profesori, f slabe comparativ cu orice alta universitate dintr-o tara civilizata. ca de altfel toate universitatile de medicina de pe aici.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Nov 17, 2009 7:47 pm

BearZZ wrote:Pana una alta suntem toti in aceeasi oala

ntz

uite si de ce:
BearZZ wrote:voi ati facut UMFCD ,bravo voua ,si eu am dat examen acolo ,am picat am mers la Titu



Oricât ar suspina dupa recunostinta cei de la stat cu taxa si de la privat, sa nu te clasezi sus la un examen asa de usor, denota exces de prostie la purtator.

Sunteti o adunatura de "genii" second-zone (adica de prosti) care tin teorii despre studiul la medicina doar pentru ca parintii s-au stors de bani, voi n-ati dovedit si dobândit nimic prin inteligenta proprie. Acest topic e înca o data revelator pentru nivelul vostru.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
dandanaua
senior
senior
Posts: 246
Joined: Sat Apr 18, 2009 1:10 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby dandanaua » Tue Nov 17, 2009 8:06 pm

Im sa fim seriosi , nu poti sa cataloghezi toti studentii cu taxa de la facultatea de stat ca fiind prosti !
In caz ca nu stii mai nou la UMF care profita de autonomia universitara se scot anual vreo 400 de locuri fara taxa (care de altfel atat ar trebui sa si fie cu totul) si vreo 400 cel putin cu taxa -cam vreo 1500 de euroi pe an sau asa ceva.
Ba mai mult cine vrea poate studia si pe cont propriu valutar fara nici un examen : 5000 de euroi pe an !
Orice student de la " cu taxa " poate trece la fara dc are medie de studiu anuala mai mare decat a unuia cu loc fara plata si cel de la fara taxa intra la plata in locul lui in anul urmator .
E o tendinta generala de a se scoate cat mai multe locuri cu taxa ca nah -se mai infiinteaza o catedra acolo , niste preparatori ,conferentiari ,mai ajunge unu prof , tre sa finiseze piscina inceputa acu 8 ani , profii de meditatii tre sa se umple de bani etc, etc .

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 8:14 pm

Mda...prietene ,eu la 18 ani....nu stiam pe ce lume sunt de-aia nu am invatat. Oamenii se mai schimba ,se maturizeaza ,devin mai constinciosi....Sa iei drept etalon acel examen de-atunci denota o mare lipsa de alte realizari in viata....
De fapt stii ce? Da ma ,esti cel mai tare din lume ca ai promovat post-decembrist la UMF (apropo geniule ,acum 25 de ani ai fi luat?)
De fapt scuza-ma. Esti fenomenal ,un semizeu ma inchin celor ca tine si imi este foarte rusine ca m-am dus la nemernicii aia particulari :( Sunt un frustrat si apar pe forumuri sa incerc a va denigra si injosi pe ascuns pentru ca altfel nu am cum....Iarta-ma oh tu atotputernicule admis la UMF Carol Davila....

Esti patetic....ratatule.

folositorul
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sat Sep 24, 2005 12:00 pm
Contact:

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby folositorul » Tue Nov 17, 2009 8:21 pm

mneeheheh, o sa crapati de invidie

good show 4 popcorn, though
when the goin' get's tough, the tough get's goin'!

Carnivale
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon May 19, 2008 5:31 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Carnivale » Tue Nov 17, 2009 8:24 pm

Ma introduc si eu ca musca-n lapte ... citeam de plictiseala si m-a lovit o fraza .

Prietena mea a facut UMFCD 6 ani , la "cu taxa" , habar nu am de ce a vrut atat de mult facultatea asta incat sa faca niste eforturi de neimaginat sa o plateasca ( acum 6 ani nu au fost 600 locuri cu plata , ci undeva la cateva zeci si s-au ocupat cu punctaje peste ultima medie de admitere din ...2002) . A dat rezi , a luat > 800 puncte ( eu mai dobitoc ca nu am avut chef de invatat asa de mult ) . Cred ca e complet irelevant statutul asta . I se poate intampla oricui sa aiba o zi proasta , sa aiba emotii sa ... 1000 de lucruri . Toate astea nu dau dreptul nimanui sa puna etichete . Fiecare are dreptul sa aleaga ce este mai bine pentru el . Am colegi de care va urez sa fiti feriti prin spitale sau cabinete de MF pt ca nu aveti scapare din mana lor . In schimb stomatologul meu a terminat Titu Maiorecu ; recunosc ca este singura persoana pe care o cunosc , deci nu am cum sa nu-mi asum subiectivismul . Este un profesionist din toate punctele de vedere , o persoana placuta , inteligenta si despre care nu se poate spune ca este mai prejos decat oricare altul . Nu conteaza unde inveti atata timp cat asta vrei si faci un lucru cu cap si responsabilitate . Un medic , o persoana nu este definita printr-un singur element , nu ma simt mai bun cu nimic ca am terminat la stat , la fara taxa cum nu vad de ce altii cu alt statut ar trebui sa se simta "frustrati" .

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Nov 17, 2009 8:26 pm

dandanaua wrote:Im sa fim seriosi , nu poti sa cataloghezi toti studentii cu taxa de la facultatea de stat ca fiind prosti !
In caz ca nu stii mai nou la UMF care profita de autonomia universitara se scot anual vreo 400 de locuri fara taxa (care de altfel atat ar trebui sa si fie cu totul) si vreo 400 cel putin cu taxa -cam vreo 1500 de euroi pe an sau asa ceva.
Ba mai mult cine vrea poate studia si pe cont propriu valutar fara nici un examen : 5000 de euroi pe an !

Sclipitorii de la cu taxa la stat si cei de la particulara sunt tot pe-acolo. Am mentionat deja, probabil n-ai remarcat.
Accidentele care se trezesc la stat la cu taxa au oportunitati multiple sa arate ca a fost doar un accident si sa revina la buget.


BearZZ wrote:Mda...prietene ,eu la 18 ani....nu stiam pe ce lume sunt de-aia nu am invatat.

Mai nou nu se spune "e prost", se spune "nu stie pe ce lume este".

Si sa fim seriosi, concursul a devenit atât de simplu încât nu trebuie sa fii tocilarul clasei ca sa intri la stat, sa ai bursa, camin etc.


BearZZ wrote:Sa iei drept etalon acel examen de-atunci denota o mare lipsa de alte realizari in viata....

Asta o spune tocmai cineva care l-a picat. Ce conincidenta. :roll:


BearZZ wrote:Esti patetic....ratatule.

:lol:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Chingachgook » Tue Nov 17, 2009 8:46 pm

BearZZ wrote:Mda...prietene ,eu la 18 ani....nu stiam pe ce lume sunt de-aia nu am invatat. Oamenii se mai schimba ,se maturizeaza ,devin mai constinciosi....Sa iei drept etalon acel examen de-atunci denota o mare lipsa de alte realizari in viata....
De fapt stii ce? Da ma ,esti cel mai tare din lume ca ai promovat post-decembrist la UMF (apropo geniule ,acum 25 de ani ai fi luat?)
De fapt scuza-ma. Esti fenomenal ,un semizeu ma inchin celor ca tine si imi este foarte rusine ca m-am dus la nemernicii aia particulari :( Sunt un frustrat si apar pe forumuri sa incerc a va denigra si injosi pe ascuns pentru ca altfel nu am cum....Iarta-ma oh tu atotputernicule admis la UMF Carol Davila....

Esti patetic....ratatule.



esti incoerent in continuare
mai sunt si care au picat la umf in primul an, au stat un acasa si au intrat in al doilea. nu imi spune ca afost mai ieftin sa platesti 6 ani decat sa stai un an sa inveti

e insa o conditie pe care sunt din ce in ce mai convins ca nu o indeplinesti

sa poti.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Nov 17, 2009 8:51 pm

Noi râdem de poamele de studenti de la Titu, dar va dati seama ca o chestie similara se întâmpla si la selectionarea cadrelor didactice ?


Vrei neaparat sa fii prof univ dr ? E simplu. :lol:
Singura durere suportabilă e durerea altora.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests