Help! cursuri SMURD

care ne mananca zilele
User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Postby alice18 » Tue Jul 24, 2007 4:13 pm

pai ma streseaza ca sunt din "provincie". pe mine de fapt ma deranjeaza importanta pe care o dau bucurestenii faptului ca esti din provincie sau nu si bineinteles exprimarile aferente aceste conceptii.

joaosatan
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 12, 2006 4:40 pm

Postby joaosatan » Tue Jul 24, 2007 5:19 pm

asta e soarta.

vroaia sa zic "din afara bucurestiului" in loc de provincie???

sau "extracapitalisti"

mai bine lasa ideeile astea stresante si gandete-te la ceva mai vesel

eu am stat prin tara pan acu, buhusi, bacau, tulcea, si am revenit in bucuresti. si nu m-a stresat niciodata faza asta cu provincia. si culmea ca am multi preteni din provincie.

si daca te tot streseaza zii tu ce alt cuvant sa folosesc

vicol
Posts: 2
Joined: Wed Jun 18, 2008 12:22 pm

Re: Help! cursuri SMURD

Postby vicol » Wed Jun 18, 2008 12:28 pm

as fi interesata de niste curcuri pt formare paramedici in bucuresti . unde anume se tin si care sunt conditiile . Va rog lamuriti-ma

candytza
Posts: 2
Joined: Thu Mar 26, 2009 8:01 pm

Re: Help! cursuri SMURD

Postby candytza » Sat Apr 04, 2009 12:13 pm

stiu k sunt ff vechi anunturile,dar dak mai exista cineva p aici si are chef sa-mi dea si mie add p mess p id-ul bittercandykills sa-mi dea detalii despre orice are legatura cu smurd,i-as multumi sincer.imi doresc ff mult sa particip si eu la cursuri.
si ink ceva:dak are cineva idee de unde as putea sa fac rost d un craniu....am sunat p la toate nr d tel d prin facultate si toti au terminat medicina acum 4-5 ani:)

candytza
Posts: 2
Joined: Thu Mar 26, 2009 8:01 pm

Re:

Postby candytza » Sat Apr 04, 2009 12:41 pm

Riley wrote:pai din pacate nu iti pot da detalii de contact pt k nu m-am ocupat eu de deplasarea la Tg Mures, insa ma voi interesa si voi vedea ce pot face. Iti pot spune insa cum am facut noi: am fost un grup de vreo 15 : vreo 7 de anu 1 si vreo 3 de anu 3 la care s-au adaugat cativa de anii mari (5 si 6).Am fost in toamna (inainte de inceperea anului 2). Cursul e (era) de basic life support si advanced life support (dimineata erau cursuri de vreo 2-3 ore urmate de o pauza de masa, dupa care demonstratii si simulare pe manechin pana pe la vreo 4-5 dupa-amiaza, cine mai vroia ramanea pe sectie, in garda, sau se mergea pe ambulanta cu ei). se dadea un test inainte de inceperea cursului (la care nu te stresa, nu tb sa stii nimic, oricum nu conteaza) si un test la sfarsit, dupa cursuri, in urma careia o sa ti se elibereze o adeverinta ca ai realizat cursul de ALS si BLS in perioada .......... cu nota (care este 10, nu sta nimeni sa te fugareasca sau sa te prinda plus k oricum inveti de placere). Ce e mai trist e k tine doar 2 sapt, iar pe fituica aia pe care tb sa o dai la secretariat tb 3 sapt, deci mai tb sa faci o sapt la un spital, k sa ajungi la 3 sapt de practica. Si cu cazarea a fost super oky, am stat in caminele de medicinisti, am dat o suma modica 5 RON pe noapte si era in 2005,deci nu cazarea e problema, iar cu mancarea exista cantina in centrul orasului unde se papa bine. Cam asta cu experienta de acu 2 anisori, dc imi mai vine ceva pe parcurs te (va) ajut cu placere! bafta


imi dau seama k e ff vechi postul si k poate ai terminat deja facultatea,dar dai vreodata timp sa-mi dai si mie niste detalii despre smurd sa imi dai add la idu de mess bittercandykills.multumesc anticipat

vicol
Posts: 2
Joined: Wed Jun 18, 2008 12:22 pm

Re: Help! cursuri SMURD

Postby vicol » Sat Apr 04, 2009 12:45 pm

buna , m-ar interesa si pe mine niste cursuri smurd pt paramedici , am facut 1 an medica dar din pacate am renuntat . am inteles ca sunt niste curpuri pt paramedici dupa care poti lucra pe ambulanta , e destul de recenta treaba la noi si nu am gasit prea multe informatii

Nightwatch
Posts: 1
Joined: Sat Mar 28, 2009 12:25 pm

Re: Help! cursuri SMURD

Postby Nightwatch » Tue Apr 14, 2009 9:49 pm

Asa e...au inceput concursuri pentru posturi paramedici in cluj , hunedoara spre exemplu.Dar in Bucuresti nu am auzit inca sa se organizeze asa ceva.Spre exemplu, cei din cluj participa la cursuri, dau examen iar apoi lucreaza k paramedici.Oricum daka afli ceva , ma tii la curent te rog.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Help! cursuri SMURD

Postby b3 » Thu Apr 16, 2009 2:50 am

Pentru Bucuresti cred ca cel mai bine intrebari la spitalul Floreasca, au acolo si SMURD Bucuresti si fac cursuri pentru studenti, rezidenti si medici dar nu de paramedici din cate stiu eu, ci de prim ajutor. Mai este apoi centrul de resuscitare si nu stiu ce de la Spitalul Pantelimon, fac si ei cursuri. Si Crucea Rosie. Cand aflati ceva scrieti si pe forum.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

mia madalina
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sat Aug 02, 2008 7:46 pm

Re: Help! cursuri SMURD

Postby mia madalina » Sat May 16, 2009 8:31 pm

crucea rosie sectorul 4 face cursuri bls dar se platesc
am si eu o intrebare, de fapt vreau sa ma lamuriti care e treaba cu smurd si cu practica de vara?ca nu am inteles..cam de cand tre sa te interesezi ca sa prinzi loc?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Help! cursuri SMURD

Postby b3 » Sun May 17, 2009 10:04 pm

Exista SMURD Tg Mures unde te poti duce pe cont propriu (suni de pe acum pt detalii / loc) sau prin vreo organizatie studenteasca (anul trecut a facut Liga Stud Med) sau prin vreun student care se apuca el sa organizeze un grup (tot anul trecut, ceea ce a creat o situatie neplacuta, pt ca cei de la Tg Mures s-au trezit cu 2 grupuri de oameni din Bucuresti, ei crezand ca e acelasi grup - probabil anul asta au invatat lectia si vor avea un singur om de legatura pentru grupul din Bucuresti, fie el din org stud sau de capul lui) si SMURD Bucuresti la spitalul Floreasca - organizat de SSMB, intereseaza-te la ei de acum sau direct la spital dar probabil te vor trimite la SSMB (incearca totusi). Din cate stiu eu ambele dureaza doar 2 saptamani si pt practica de vara ne trebuie 3 saptamani asa ca nu ti-o poti echivala, trebuie sa mai faci o saptamana undeva. Vorbeste la secretara sau cu cei de la SMURDul unde alegi sa te duci. Cauta si tu pe google telefoanele de la SMURD tg mures si bucuresti pt mai multe detalii.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

mia madalina
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sat Aug 02, 2008 7:46 pm

Re: Help! cursuri SMURD

Postby mia madalina » Mon May 18, 2009 6:34 pm

pai cei de la ssmb au facut cursuri de 2 ori..dar desi m-am inscris nu am prins loc nici prima data nici a doua oara, nu stiu exact pe ce criteriu s-au facut listele...dar nah..iar legat de restul..am sa ma interesez, multumesc mult de informatie

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Help! cursuri SMURD

Postby b3 » Tue May 19, 2009 11:41 pm

Intreaba care sunt criteriile. Poate sa fie primul sosit, primul servit sau sa aiba prioritate membrii SSMB (ceea ce ar fi cam aiurea, avand in vedere ca nu e cursul lor, ei doar faciliteaza organizarea pentru cei de la Floreasca, sa nu-si bata ei capul cu inscrieri si liste). Poti sa intrebi si direct la Floreasca, poate n-are SSMB exclusivitate :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Help! cursuri SMURD

Postby Iepurita » Sat Dec 12, 2009 1:36 pm

Am facut si eu cursul SMURD , la noi selectia a fost facuta pe prietenii si relatii.
A fot tare interesant cursul, A venit si Arafat sa ne prezinte diverse aspecte si dpdv al dotarii este impresionanta (pt. Romania) , nu am asteptam la manechinul de acolo . La examenul practic final a fost controlat pe calculator , bagat dintr-u n ritm in altul , cu saturatia modificata in functie de respiratia artificiala si IOT.
Daca aveti ocazia , participati ca merita.

Din pacate ar trebui sa stie absolut toata lumea manevrele de prim ajutor , nu doar cei din sistemul medical...
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

pilif
Posts: 1
Joined: Fri Dec 03, 2010 4:36 pm

ambulanta/smurd

Postby pilif » Fri Dec 03, 2010 4:39 pm

Salut, am auzit la cineva ca se poate sa fii voluntar la ambulanta/smurd si mi se pare foarte tare ideea.. :mrgreen: . Mi'ar placea la nebunie sa vad cum e si sa ajut acolo cumva... Stie cineva mai multe detalii despre acest subiect? Multumesc.

P.S. : student an I umfcd

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Help! cursuri SMURD

Postby rox » Sat Dec 04, 2010 3:12 pm

din ce stiu se organizeaza un curs pentru care trebuie sa te inscrii (si parca e si ceva selectie) si dupa curs trebuie sa faci un numar de garzi, iar la sfarsit primesti o diploma. urmareste grupul ssmb ca de obicei acolo se anunta.
din ce-mi amintesc in anii trecuti au fost ceva probleme (in sensul ca s-a inscris multa lume si multi nu s-au tinut de treaba si au renuntat, si s-au cam suparat cei de la floreasca... )
oricum, in anul I e cam greu sa prinzi loc la cursurile lor, ca e nevoie de ceva mai multe cunostinte medicale. din ce stiam eu (cand am fost) nu acceptau decat studenti de la anul III in sus
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Help! cursuri SMURD

Postby Riley » Sat Dec 04, 2010 3:19 pm

Eu am fost la Tg Mures la SMURD intre anii I si II, am fost mai multi colegi si ne-au acceptat ;). Am invatat o multime de lucruri, e adevarat ca ne uitam pe EKG-uri cam ca mata in calendar dar BLS si ceva din ALS tot am prins. Daca esti un pic mai mare intelegi mai bine de ce se face asa si nu altfel, de ce in fata unui stop cardiac atitudiniile terapeutice din cadrul ALS sunt cumva diferite functie de mecanismul stopului cardiac, etc.
Oricum mult succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Marius_z
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Jul 23, 2010 1:04 am

Re: ambulanta/smurd

Postby Marius_z » Sat Dec 04, 2010 4:05 pm

pilif wrote:Salut, am auzit la cineva ca se poate sa fii voluntar la ambulanta/smurd si mi se pare foarte tare ideea.. :mrgreen: . Mi'ar placea la nebunie sa vad cum e si sa ajut acolo cumva... Stie cineva mai multe detalii despre acest subiect? Multumesc.

P.S. : student an I umfcd




Am vazut ca vrei sa participi ca voluntar la smurd, si eu sunt tot anul 1
la medicina generala si pe mine ma bate gandul asta de ceva vreme dar nu am
niste informatii exacte.Din ce stiu eu trebuie sa mergem la sediul smurd
Bucuresti care cred ca e la spitalul floreasca sau la pantelimon , sa ne
inscriem pe niste liste si cand ne strangem mai multi , cam 10-20 o sa ne
cheme la cursuri cam 2-3 saptamani dupa care trebuie sa facem garzi de 12h
pe saptamana fie la spital fie pe ambulanta timp de 1 an.
Deocamdata asta e tot ce stiu insa nu stiu sigur daca situatia sta chiar
asa pentru ca astea sunt informatii pe care le am din mai multe locuri
.Daca stii ceva in plus sau daca vrei sa mergem impreuna sa ne interesam da
mi un mesaj.Sal


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests