RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Sun Mar 29, 2009 1:03 pm

http://www.youtube.com/watch?v=AmEDIXGKdvM
Filmul este dedicat mai ales celor mai idioti dintre medici/studenti care in naivitatea lor vecina cu penibilul mai cred in gargarisme de astea: "medicul e apreciat, stimat, respectat", "noi avem o datorie fata de ...", "in noi stau sperantele...", nu mai pot continua ca ma ia cu greturi
CAZUL ESTE REAL, DAR FIRESTE CA NICI DRACU' NU VORBESTE DESPRE ACEST ASPECT AL PROBLEMEI, pt ca medici SUNT SCLAVI nu numai pt ca sunt priviti in acest fel, CI SI PT CA ISI DORESC SA FIE ASA din moment ce sunt indiferenti la tot balegarul care le este zi de zi servit.
Nu stiu cat ati discutat voi treaba asta, dar pt ca la SEARCH n-a iesit nimic va voi supune atentiei tema: CUM TE OMOARA PACIENTU'
SA TRAITI BINE fah!
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby razi » Sun Mar 29, 2009 7:10 pm

Ma mai lasi...recent am fost internata cu copilul meu si nu va pot povesti cum am fost tratata.In primul rand nu se deranja nimeni sa-mi dea informatii despre starea copilulul(in principiu rezultatele analizelor,clinic il vedeam si eu cum e)...spuneau ca sunt confidentiale!!!!!!!Adica ei le discutau la raport?(si gata cu aceasta confidentialitate)dar nu mi le spuneau mie,mama copilului.Mentionez ca sunt medic rezident,dar dupa experientele avute ca si pacient incep sa ma dezic de breasla.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby razi » Sun Mar 29, 2009 7:13 pm

Si am uitat sa va spun de spaga...ma gandeam ca faptul ca sunt medic va conta la ceva...m-am inselat.Si uite asa ma incarc cu energie "pozitiva" si cand voi fi mare voi calca in picioare pe oricine(sper ca nu,dar ajungi in halul asta).

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Sun Mar 29, 2009 8:23 pm

razi wrote:Ma mai lasi...recent am fost internata cu copilul meu si nu va pot povesti cum am fost tratata.In primul rand nu se deranja nimeni sa-mi dea informatii despre starea copilulul(in principiu rezultatele analizelor,clinic il vedeam si eu cum e)...spuneau ca sunt confidentiale!!!!!!!Adica ei le discutau la raport?(si gata cu aceasta confidentialitate)dar nu mi le spuneau mie,mama copilului.Mentionez ca sunt medic rezident,dar dupa experientele avute ca si pacient incep sa ma dezic de breasla.

ia cutitu' !
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby razi » Sun Mar 29, 2009 9:02 pm

Nu-i vorba de cutit,da nu-mi veni cu d,astea ca ma ia greata.Ce relatie medic-pacient vrei cand medicii sunt asa infatuati?

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Sun Mar 29, 2009 9:19 pm

razi wrote:Nu-i vorba de cutit,da nu-mi veni cu d,astea ca ma ia greata.Ce relatie medic-pacient vrei cand medicii sunt asa infatuati?

nu eu am bagat cutitu' in omu' ala, daca medicii aia te'au tratat aiurea, cu ei trebuia sa te rafuiesti, fireste, dar nu poti sa zici ca te ia GREATA si nu te intereseaza ca un degenerat a omorat un medic ca nu vroia sa'i scrie o reteta, fiecare sa plateasca dupa fapte, tu acum ca nu ti'a fost tie bine generalizezi, poate vei avea si tu un pacient ca ala, catuia i se va parea ca tu esti in "neregula"
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby razi » Sun Mar 29, 2009 9:41 pm

Sa nu ma intelegi gresit...nu spun ca este ok sa iei viata unui om fie el medic sau altceva,de fapt cred ca acel om nu este intreg la minte.Am vrut doar sa va povestesc o situatie si sa sper ca macar acum ca suntem rezidenti sa vedem putin mai departe de nasul nostru si sa luam aminte-noi suntem in slujba omului bolnav nu ei pusi acolo sa ne hraneasca ego-ul si ca o vorba buna conteaza foarte mult pentru cel in suferinta(sper ca nu am fost patetica).

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Sun Mar 29, 2009 10:27 pm

rezi wrote:Mentionez ca sunt medic rezident,dar dupa experientele avute ca si pacient incep sa ma dezic de breasla.

Daca toti medicii ar avea experiente din astea neplacute cum ai avut tu, poate s-ar purta mai bine cu pacientii lor.

ceacky1 wrote:tu acum ca nu ti'a fost tie bine generalizezi

Si tu nu generalizezi?

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby swiss » Sun Mar 29, 2009 10:34 pm

razi, depinde de atitudinea fiecaruia...fie medic, fie pacient...
Tu din medic ai devenit pacient si nu ti-a placut, cum nici invers banuiesc ca nu-ti place cum ai fost si esti tratata...
Eu ii aliniam pe toti la zid (daca eram in cazul tau, ca pacient) de la medicul rezident pana la seful de clinica si le ceream informatii pertinente.
Sau mergeam intr-un spital decent. Vorba romanului, dai un ban, dar stai in fata.

Dar asta e departe si tine de fiecare, pe topicul asta e vorba de un doctor care a fost ucis, pentru ca-si facea meseria.

Romani, treziti-va si nu mai cautati si criticati greselile altora...

Dumnezeu sa-l ierte!

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby cosmina-gabriela » Sun Mar 29, 2009 10:36 pm

holliday wrote:
Romani, treziti-va si nu mai cautati si criticati greselile altora...



La luptaaa , striga Tudor V. ca din gura de sarpe

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Sun Mar 29, 2009 10:38 pm

MumaPadurii wrote:
ceacky1 wrote:tu acum ca nu ti'a fost tie bine generalizezi

Si tu nu generalizezi?

in cazul meu, generalizarea TI-AR SALVA VIATA, daca tu pana la varsta asta ai inteles ca fiecare om e un inger care nu te-ar putea rani niciodata, poti sa incerci sa dai REW sa retraiesti, poate adoua oara inveti ceva; daca vine neatent si'ti taie beregata (ca l'ai vazut tu ca pe un om de buna credinta) sa mai vi si atunci sa postezi imbecilitati...
eu nu zic sa ajungem sa ne batem cu parii cu lumea bolnava prin spital, dar nici asa, sa fim tinte sigure, plecand de la ideea ca pacientul, fiind un om bolnav, nu-ti poate face nici un rau ( http://antena3.ro/stiri/romania/timis-m ... 68127.html ) citeste si tu la PARERILE UTILIZATORILOR ce cretini pot exista "medicii sunt criminali, sa moara!!!" pai, unul ca asta n'o sa vina sa astepte sa'i faci tu anamneza, ti'a luat gatu' ca pt el esti o corupta si o criminala, care il faci sa astepte prea mult
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Sun Mar 29, 2009 10:40 pm

Si ce propui? Concret.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby swiss » Sun Mar 29, 2009 10:47 pm

MumaPadurii wrote:Si ce propui? Concret.

Apa trece, bivolii raman.
Muma, informatiile costa.
Concret, schimba-ti mentalitatea de telenovelista.

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Sun Mar 29, 2009 10:50 pm

MumaPadurii wrote:Si ce propui? Concret.

propun sa nu mai existe imbecile ca tine, care in loc sa vada CA A MURIT UN OM, ma ia pe mine la scula ca vorbesc indecent...
iar ca sa fiu mai concret, propun ca cei care traiesc asa in eter, sa coboare pe pamant...
ar fi prea mult sa cer ca toata lumea sa refuze sa mai lucreze in spitale unde "mos Lulea de la paza" si'ar fura'o original de la unul mai solid, sa nu mai lucreze in 500.000 de garzi in loc de cate ar trebui (numai pt ca nu este personal), sa munceasca pe 1000 de lei (ca asta e, bine ca'i luam si pe astia) ma amuza ca desi pe aici sunt numai SOMITATI, oripilate de limbajul meu, stacheta a fost lasata atat de jos tocmai de oamenii din sistem, de somitatile astea de pamant, nu poti avea pretentia sa stai la masa cu lumea "buna", cand tu n'ai nici bani de intrare la wc...
unul din motivele pt care omul acela a fost ucis n'a fost ca era un ticalos, ci ca ERA MEDIC (criminalul era cel care zicea ca ar mai killeri vreo 4 medici) si am mai aratat si prin linkul de pe forumul antenei 3 si am vazut si in alte ocazii, atitudini de astea KILLER-LIKE la oameni, fata de medici, cu prilejiul diferitelor "culpe medicale" demascate de presa inteligenta si buna in toate din Romanica
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

intrebare
junior
junior
Posts: 27
Joined: Mon Jun 23, 2008 1:20 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby intrebare » Sun Mar 29, 2009 11:11 pm

Mdea, si eu am niste atitudini din-astea KILLER-like cand vad atata Ceacar-prostie si Ceacar-latraturi :devil:
Da' nu merita osteneala :green:

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Sun Mar 29, 2009 11:23 pm

intrebare wrote:Mdea, si eu am niste atitudini din-astea KILLER-like cand vad atata Ceacar-prostie si Ceacar-latraturi :devil:
Da' nu merita osteneala :green:

atat ai putut sa avortezi? ok, noapte buna :-h
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby b3 » Sun Mar 29, 2009 11:53 pm

ceacky1 wrote:
MumaPadurii wrote:Si ce propui? Concret.

propun sa nu mai existe imbecile ca tine, care in loc sa vada CA A MURIT UN OM, ma ia pe mine la scula ca vorbesc indecent...
iar ca sa fiu mai concret, propun ca cei care traiesc asa in eter, sa coboare pe pamant...
ar fi prea mult sa cer ca toata lumea sa refuze sa mai lucreze in spitale unde "mos Lulea de la paza" si'ar fura'o original de la unul mai solid, sa nu mai lucreze in 500.000 de garzi in loc de cate ar trebui (numai pt ca nu este personal), sa munceasca pe 1000 de lei (ca asta e, bine ca'i luam si pe astia) ma amuza ca desi pe aici sunt numai SOMITATI, oripilate de limbajul meu, stacheta a fost lasata atat de jos tocmai de oamenii din sistem, de somitatile astea de pamant, nu poti avea pretentia sa stai la masa cu lumea "buna", cand tu n'ai nici bani de intrare la wc...unul din motivele pt care omul acela a fost ucis n'a fost ca era un ticalos, ci ca ERA MEDIC (criminalul era cel care zicea ca ar mai killeri vreo 4 medici) si am mai aratat si prin linkul de pe forumul antenei 3 si am vazut si in alte ocazii, atitudini de astea KILLER-LIKE la oameni, fata de medici, cu prilejiul diferitelor "culpe medicale" demascate de presa inteligenta si buna in toate din Romanica


Daca tu ai impresia ca te asculta cineva cand vii cu limbaj d'asta... Ce am subliniat e ceea ce gandesc si eu, in partea aia sunt de acord cu tine, dar cand incepi sa injuri in stanga si in dreapta nu mai pot sa fiu de acord cu tine. N-ai prestanta, cum zicea nu stiu cine.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby b3 » Sun Mar 29, 2009 11:57 pm

Iar medicul din film n-a fost ucis pentru ca era medic, a fost ucis, concret, pentru ca n-a dat reteta aia, si n-a dat-o pentru ca din ziua aia se aplica noua lista de medicamente compensate si gratuite. Doar ca desi se aplica din ziua aia, nu aparuse inca pe nicaieri, omul nu stia ce medicamente mai sunt gratuite, si nu stia ce sa-i scrie pe reteta.

A cui e vina ? De ce e sistemul medical la pamant ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Mon Mar 30, 2009 12:09 am

b3 wrote:Iar medicul din film n-a fost ucis pentru ca era medic, a fost ucis, concret, pentru ca n-a dat reteta aia

ba ca era medic a fost ucis ca nu e ca si cand reteta o mai putea da si femeia care uda florile
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Mon Mar 30, 2009 1:07 am

ceacky1 wrote:
MumaPadurii wrote:Si ce propui? Concret.

propun sa nu mai existe imbecile ca tine, care in loc sa vada CA A MURIT UN OM, ma ia pe mine la scula ca vorbesc indecent...


Evident ca daca nu ai nimic de spus incepi sa injuri ca un retard ce esti.
Practic nu ai nici o idee concreta, nici o propunere, esti doar scandalizat de situatia existenta, esti ofticat ca "nu face nimeni nimic" si crezi ca daca tu ii injuri pe toti si acuzi in dreapta si-n stanga esti mai breaz ca restul. Esti un om care sta pe marginea drumului si si-o baga in toti politicienii, fara sa faca nimic. "Porcusorul isteric" din bancurile binecunoscute.


holliday wrote:
MumaPadurii wrote:Si ce propui? Concret.

Concret, schimba-ti mentalitatea de telenovelista.

Inca unul care nu are nimic de zis.
Deci, holliday, ai inceput sa-ti faci clone? Frumos, frumos. Ma intrebam eu cine ar fi atat de frustat pe forumul asta.

ceacky1 wrote:ba ca era medic a fost ucis ca nu e ca si cand reteta o mai putea da si femeia care uda florile

Pai tu nu-ti dai seama mai, inteligentule, ca alcoolicul ala l-ar fi omorat si pe vanzator, ca n-a vrut sa-i dea pe credit, pe farmacist ca n-a vrut sa-i dea antibiotice fara reteta, pe politist, ca a vrut sa-l amendeze, pe invatator, ca i-a pus o nota mica lu fi-su, etc... Omul ala n-a murit ca era medic, a murit ca a avut ghinionul sa se certe cu un nebun, care mai era si beat, probabil.

Zici ca A MURIT UN OM. Dar pacientii care mor din cauza doctorilor nu sunt si ei oameni? Te porti de parca doctorii ar fi imaculati, cand stii bine ca nu e asa. Nu te intrebi de ce s-a ajuns in situatia ca oamenii sa vrea sa ne "KILLAREASCA"? In primul rand ar trebui sa ne schimbam atitudinea, daca vrem sa ne respecte pacientii. Iar tu esti exemplul viu ca mai au si oamenii dreptate cand mai linseaza cate un doctor.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby swiss » Mon Mar 30, 2009 1:37 am

MumaPadurii wrote:
holliday wrote:
MumaPadurii wrote:Si ce propui? Concret.

Concret, schimba-ti mentalitatea de telenovelista.

Inca unul care nu are nimic de zis.
Deci, holliday, ai inceput sa-ti faci clone? Frumos, frumos. Ma intrebam eu cine ar fi atat de frustat pe forumul asta.

:lol: Aici gresesti, nu ai vizionat telenovela in ordine cronologica.
O intrebare, esti blonda?

Uite, pentru tine un banc, ca altceva mai inteligent nu are rost sa discutam:

Un automobilist este oprit de o politista blonda. Agenta ii spune ca a depasit limita de viteza, ii cere permisul si citeste:
- Ooo... domnul Lucian Blaga. Poftiti carnetul inapoi si va rog sa ma scuzati.
Soferul:
- Dar ce s-a intamplat?
Politista blonda:
- Eeeeh... mai citim si noi!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Chingachgook » Mon Mar 30, 2009 1:43 am

ma chiachi tata din ce oras esti matale?
tot asa curajos si invectiv esti si in viata reala?

holidei aia cu "informatia costa" il imita cam nefericit pe 3d.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby swiss » Mon Mar 30, 2009 1:48 am

kooksee wrote:ma chiachi tata din ce oras esti matale?
tot asa curajos si invectiv esti si in viata reala?

holidei aia cu "informatia costa" il imita cam nefericit pe 3d.

Dupa logica mumei, trident e clona mea.

MumaPadurii wrote:Pai tu nu-ti dai seama mai, inteligentule, ca alcoolicul ala l-ar fi omorat si pe vanzator, ca n-a vrut sa-i dea pe credit, pe farmacist ca n-a vrut sa-i dea antibiotice fara reteta, pe politist, ca a vrut sa-l amendeze, pe invatator, ca i-a pus o nota mica lu fi-su, etc... Omul ala n-a murit ca era medic, a murit ca a avut ghinionul sa se certe cu un nebun, care mai era si beat, probabil.

Aici padurea ne arata ca nu a vazut filmuletul pe youtube, in care alcoolicul clar a zis ca ar mai omori 3-4 farmacisti, politisti, invatatori, ministrii si presedinti de stat...in ordine cronologica ierarhiei.

Se vorbeste aiurea, in loc sa se zica un Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Mon Mar 30, 2009 10:04 am

am inceput sa "injur" (cu toate ca cei "injurati" erau TOATE cele ce le ziceam ca sunt) in momentul in care toate scursurile papagalicesti, in loc sa zica CEVA LA SUBIECT au inceput sa-si arate coltii inteligentei...
ghici ce?
daca eram eu SUBIECTUL, faceam un TOPIC DESPRE MINE, asa ca decat sa vomitati aiurea in wc, mai bine scrieti ceva la SUBIECT, ca ma obligati si pe mine sa va raspund, ca altfel ramaneti cu falsa impresie ca sunteti si destepti si asta chiar nu as vrea...
Muma padurii si cucsi si altii, trebuie ei sa se vare in orice, sa deguste ei orice ra.hat (sau TOPIC) sa vada daca e mai gustos ca cel in care si'au lasat penultima data mostra de personalitate skizoida
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Mon Mar 30, 2009 10:15 am

plus ca nu am stiut ca A SEMNALA O PROBLEMA se poate face NUMAI in contextul in care ai avea si solutia ei, scuze ca mi'am pus problema ca cineva pe aici poate gandi solutii, ca daca stiam eu solutia clara, ma bagam in politica...ceva...in minister; astia 2, dar si altii au placa fixa "si ce propui, ahh, nimic? ok, esti numai un isteric " , dar poate bagati voi din imensa voastra inteligenta ceva solutii, eu , daca sunteti chiori, chiar am scris ceva in sensul ala...sau de parca voi scriind NU AI NIMIC DE SPUS, ESTI PROST, ati spune ceva :))) cat de penibil sa fi sa crezi asta? voi numai ati vomitat, in loc sa scrieti la SB v-ati luat de altele, atat puteti, asta e... :)))))) faceti un topic, eu si cucsi suntem destepti si acolo va masturbati reciproc inteligentele
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ares/tm » Mon Mar 30, 2009 11:36 am

in p...a mea, pe care nu o am, lasati adversitatile...sunteti niste intelectuali, vb ca atare...macar intre voi....pacientii si-asa ne injura pe la spate, ne dau bani apoi ne reclama...pastrati-va integritatea si nu va lasati influentati.veniti la o bere??/
i can resist everything except temptation

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Chingachgook » Mon Mar 30, 2009 12:05 pm

ceacky1 wrote:plus ca nu am stiut ca A SEMNALA O PROBLEMA


ne-ai semnalat o problema pe care o ai tu.
era un program al ms mai demult "si ei sunt ai nostri". te incadrai.

ia zi, lasi bale pe tastatura cand postezi?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Mon Mar 30, 2009 12:19 pm

kooksee wrote:
ceacky1 wrote:plus ca nu am stiut ca A SEMNALA O PROBLEMA


ne-ai semnalat o problema pe care o ai tu.
era un program al ms mai demult "si ei sunt ai nostri". te incadrai.

ia zi, lasi bale pe tastatura cand postezi?

bineinteles, dar tu cum te simti in postura de scursura penala, sa copiezi ca papagalu' spusele altora? :))) programul AVORTONII DE AZI CUCSISTII DE MAINE a disparut? :))) balele alea care le las pe tastatura oricum par mai interesante ca elucubratiile epileptice ale cadavrului tau
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Chingachgook » Mon Mar 30, 2009 12:23 pm

exista o poezie a injuraturii.
nu iti iese.
dar eu zic sa exersezi. daca in medicina ai devenit un ratat si ai acumulat prea multe frustrari poate reusesti in domeniul asta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Mon Mar 30, 2009 12:27 pm

kooksee wrote:exista o poezie a injuraturii.
nu iti iese.
dar eu zic sa exersezi. daca in medicina ai devenit un ratat si ai acumulat prea multe frustrari poate reusesti in domeniul asta.

faptul ca tu esti un neatent notoriu, care se ocupa cu postatul si suptul sosetelor si a chilotilor e una, ideea ca esti destept sugand ca un bivolarian urina si alte produse bilologice e alta...
cat despre ratat, eu zic ca il privesti in oglinda (in cazul in care ai asa ceva) zilnic :))) vorbind de ratat...ai ceva cariera in datu' cu botu' in tastatura, bah medicutzule de hambar...alte realizari memorabile? :)))
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Chingachgook » Mon Mar 30, 2009 12:35 pm

hai sictir
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Mon Mar 30, 2009 12:37 pm

kooksee wrote:hai sictir

uite vezi, acum mi'a placut de tine =)) incet, incet reusesti sa demonstrezi ca ai si calitati umane :)))
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby peyton » Mon Mar 30, 2009 2:20 pm

ceacky1 wrote:faptul ca tu esti un neatent notoriu, care se ocupa cu postatul si suptul sosetelor si a chilotilor e una, ideea ca esti destept sugand ca un bivolarian urina si alte produse bilologice e alta...


moderatori sau ceva nu avem si noi? :shock:
devine jenant si scarbos...daca nu a devenit deja

Dumnezeu sa-l ierte pe dl doctor!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Mon Mar 30, 2009 2:45 pm

holliday wrote:Dupa logica mumei, trident e clona mea.

In care univers?

holliday wrote:
MumaPadurii wrote:Pai tu nu-ti dai seama mai, inteligentule, ca alcoolicul ala l-ar fi omorat si pe vanzator, ca n-a vrut sa-i dea pe credit, pe farmacist ca n-a vrut sa-i dea antibiotice fara reteta, pe politist, ca a vrut sa-l amendeze, pe invatator, ca i-a pus o nota mica lu fi-su, etc... Omul ala n-a murit ca era medic, a murit ca a avut ghinionul sa se certe cu un nebun, care mai era si beat, probabil.

Aici padurea ne arata ca nu a vazut filmuletul pe youtube, in care alcoolicul clar a zis ca ar mai omori 3-4 farmacisti, politisti, invatatori, ministrii si presedinti de stat...in ordine cronologica ierarhiei.

Aici vacanta ne arata ca n-a inteles nimic. Poate statul pe net pe site-urile de bancuri dauneaza totusi neuronului.

Cu celalalt, ceacky1, n-are rost sa mai discut, atata timp cat respinge orice incercare de discutie civilizata n-are decat sa se duca in santuri sa se balacareasca cu aurolacii. In plus se pare ca are si un complex de inferioritate fata de anumite persoane de aici, complex pe care incearca sa-l combata prin vulgaritati.
Un "hai jet" mi se pare arhisuficient pentru el.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby swiss » Mon Mar 30, 2009 2:56 pm

MumaPadurii wrote: Poate statul pe net pe site-urile de bancuri dauneaza totusi neuronului.

Incercam sa va destind din vesnica stare de frustrare si nemultumire de sine pe care o afiseaza unii pe forum.

Eu cred ca deja titlul topicului s-a schimbat in relatia medic-medic.
Vezi muma, de aia am plecat eu din tara, ca sa am contact cu unii din voi numai cu un singur enter/ignore.

Mie imi e rusine cu persoane ca voi!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Mon Mar 30, 2009 3:05 pm

holliday wrote:Incercam sa va destind din vesnica stare de frustrare si nemultumire de sine pe care o afiseaza unii pe forum.

Stiu. Banuiesc ca si cei care trimit 10 mailuri pe zi cu tot felul de glumite si pdf-uri pseudoamuzante au numai intentii bune.

holliday wrote:Vezi muma, de aia am plecat eu din tara, ca sa am contact cu unii din voi numai cu un singur enter/ignore.

Cam mult timp petrecut pe un forum cu medici romani, pentru un om care zice ca motivul pentru care a ales sa plece din tara a fost ca sa scape de ei.

holliday wrote:Mie imi e rusine cu persoane ca voi!

Ei, nu e vorba de rusine, sa nu ne ascundem dupa cuvinte. Tu te oftici atunci cand esti atacat, atata tot. Ma rog, sa nu intelegi ca te invinovatesc, e uman.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby swiss » Mon Mar 30, 2009 3:17 pm

MumaPadurii wrote:
holliday wrote:Vezi muma, de aia am plecat eu din tara, ca sa am contact cu unii din voi numai cu un singur enter/ignore.

Cam mult timp petrecut pe un forum cu medici romani, pentru un om care zice ca motivul pentru care a ales sa plece din tara a fost ca sa scape de ei.

Daca te vezi tu in categoria asta nu trebuie sa generalizezi si sa crezi ca toti sunt asa ca tine.
In definitiv nu e forumul tau ca sa ma iei tu la rost, si nici nu ma intretii tu ca sa ma ai dreptul sa ma judeci.
Ai un barbat, fa-i lui educatie, nu incerca sa faci pe profesoara aici ca nu tine.
Aaaa, scuza-ma, macar intr-un loc sa te poti manifesta si tu cum poti.
Incep sa-i dau dreptate lui ceacky, singurul care v-a raspuns intr-o maniera de vocabular care o intelegeti si cu care va simtiti familiarizati.
Parerea ta e ca ma atac, eu sunt foarte calm si rad de prostia voastra.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Doll » Mon Mar 30, 2009 3:25 pm

Muma Padurii wrote:Zici ca A MURIT UN OM. Dar pacientii care mor din cauza doctorilor nu sunt si ei oameni?


Pacientii care mor din cauza doctorilor nu mor pentru ca acestia AU INTENTIONAT sa-i omoare.

Lasand la o parte inutilitatea limbajului agresiv folosit de catre noi impotriva noastra si eu sunt de acord cu ceacky1. Populatia in general uraste medicii cu pasiune. Medicii in general nu sunt toti corupti si nu toti conditioneaza actul medical de primirea unor atentii.
Totusi, pentru ca astfel ne prezinta presa, muritorul de rand cu QI pe la 45-50 si care se cultiva de la TV crede tot ce vede si ne baga pe toti in aceeasi oala.

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Mon Mar 30, 2009 3:41 pm

pai MUMA PADURII si ALALAT vorbesc de medici din cartile cu dr Quinn citite in copilaria lor de la scoala ajutatoare, ei nu prea cunosc REALITATILE, nici eu nu as lua apararea unui medic criminal, dar e amuzant cum muierea asta ne...frectionata ia apararea pacientilor, fara a intelege ca in primul rand NIMENI din breasla medicala (cu frica de Dumnezeu si legi) nu ar face rau INTENTIONAT, ea se gandeste la medici ca la asasini, a caror placere a fost sa faca zeci de ani de scoala numai ca sa apuce si ei sa omoare ceva...(poate de aia te-ai facut tu brancardiera, sau ce esti tu...)
acum mai trage o priza de ciment pe nas si mai abereaza ceva...
Ce paradox...Muma Padurii nu vede padurea din cauza copacilor :)))
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Mon Mar 30, 2009 3:45 pm

doll wrote:Pacientii care mor din cauza doctorilor nu mor pentru ca acestia AU INTENTIONAT sa-i omoare.

EVIDENT ca sunt diferente intre cazul asta si intre cazurile pacientilor care mor din cauza doctorilor. Ideea mea e ca la fel cum e ceacky1 scandalizat de moartea unui om care face parte din "breasla" lui, a doctorilor, la fel cum se simte el amenintat, la fel cum generalizeaza ca toti pacientii ne urasc, la fel sunt si pacientii scandalizati cand aud de alt pacient mort din cauza unui doctor, la fel se simt si ei amenintati, la fel generalizeaza si ei ca toti doctorii sunt incompetenti.
Victime sunt de ambele parti ale baricadei, intentionat sau nu.

doll wrote:Populatia in general uraste medicii cu pasiune. Medicii in general nu sunt toti corupti si nu toti conditioneaza actul medical de primirea unor atentii.
Totusi, pentru ca astfel ne prezinta presa, muritorul de rand cu QI pe la 45-50 si care se cultiva de la TV crede tot ce vede si ne baga pe toti in aceeasi oala.


Tu vorbesti din punctul de vedere al medicului. Si vad ca punctul tau de vedere nu e mai obiectiv ca al unui pacient. La fel cum tu zici ca "ei" ne urasc "in general", dar ca noi nu suntem corupti "in general", la fel pot sa zica si ei ca nu-i adevarat, ca suntem corupti in general. Si nu suntem? Sincer?

Vezi tu, eu cred ca vina e impartita in cazurile astea. Nici noi nu suntem in totalitate criminalii care suntem acuzati a fi, dar nici ei nu tipa degeaba. Iar faptul ca tu ii vezi pe pacienti ca fiind "muritorul de rand cu QI pe la 45-50", nu suna de loc bine, de loc.

Crezi ca scandalele actuale si televiziunea i-a facut pe pacienti sa aiba parerea asta despre medici? Ele doar racaie o impresie formata deja, impresie pe care medicii nu fac decat s-o intareasca. Si atata timp cat n-o sa ne dam noi, medicii, seama de asta, o sa intretinem cercul asta vicios si... o sa mai vedem probabil cazuri de-astea prin presa.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests