este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

stiri medicale; cazuri clinice
nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Sat Feb 28, 2009 2:39 am

Aici este povestea mea! Acum 1 an si ceva eram o tanara cu mari sperante si deodata am ajuns "pacient" alergand prin spitale fara un diagnostic clar de peste 13 luni!!!!
N T 30 ani

Simtomatologia apare in luna 7 de sarcina noiembrie 2007. O usoara durere pe tampla stanga. Amorteau picioarele si furnicaturi pe fund.
Dupa nastere amorteste obrazul stang si devine dureroasa puternic emisfera cerebrala stanga.

RMN- Constanta------1.02.2008 ( efectuat la 1 luna dupa cezariana)
-cateva zone demielinizante parietale stangi ( etiologie ischemica?)- necesita urmarie
(cateva spoturi hipersemnal T2 si FLAIR si hiposemnal T1 localizate in substanta alba parietala stanga, subcortical, negadolinofile)

In februarie incep parestezii hemicorp stang: dureri, amorteli, furnicaturi, arsura etc
Ameteli, stare generala de oboseala,se zbate ochiul stang 2 saptamani, greata.

Aprilie:
Simptomele devin mai severe:intepeneste piciorul stang de cateva ori pe strada si-si revine apoi la cateva minute. Amorteli mai severe ale mainilor si fetei, intepaturi in profunzimea ochilor.
Internare Spitalul de Boli Cerebro-Vasculare- Bucuresti Nr.9
Diagnostic: probabil tromboflebita cerebrala postpartum
Pacienta se prezinta cu parestezii hemicorp stang si facial stangan dureri parietal stanga, far alte pr neurologice.

Analize normale:
VSH=10
Potentiale evocate facute la Bagdasar: timp de conducere intarziat de la mana stanga la emisfera dreapta cerebrala( neconfirmat la RMN leziune in dreapta!)
Potentiale evocate visuale= normale

Fundeni Hematologie---------16.04.2008
( se cere reefectuarea de urgenta apoi la alt centru deoarece neurologul nu are incredere in laboratorul de la Fundeni)

APCR=114,5 sec (120-300 sec)…………………..
LA=62 pozitiv (30-51)………………………….
Proteina C=80% (70-140)
Proteina S= free 60% (60-140)

Spitalul Coltea- Hematologie------23.04.2008

PT=10,9 (10,4-13,6 sec)
AP=94 % (>70 %
INR=1,05 (<1,33)
APTT=28,4 (22-31)
R-aptt=1,09 (0,81-1,18)
Fibrinogen=4,37 (1,7-3,9)______________________
D-DIMERI=219,9 (<255)
APCR=2,926 (2,18-3,38)……………..(au fost discutii aprinse cu cei de la Fundeni deoarece spun ca acesta e rezultatul valabil si la Fundeni mereu da eroare adica fals pozitiv)
Lupus anticoagulant=1,08 (0,8-1,2)



RMN si angio-RMN---SANADOR Dr. Virgil Ionescu------22.04.2009
- lacune cerebrale frontale stangi probabil sechelare postischemice( multiple arii subcentrimetrice hipersemnal T2 si FLAIR, fara restrictie de difuzie,frontale stangi)
- -varianata anatomica cu ACM stanga hipoplazica si hipertrofie compensatorie de ACP si ACA de aceeasi parte

Doppler ultrasonografic-------Dr Bogdan Dumitriu Spitalul de Boli Cerebro Vasculare Nr 9 Bucuresti-------6.05.2008

Umplere ACM stanga prin colaterale ( ACP stanga???)in observatie ocluzie sau hipoplazie. Rog efectuarea angiografiei

Angiografie cerebrala -----8.05.2008
Aspect angiographic normal. Injectie selective in artera carotida comuna stanga- aspect normal al vascularizatiei intracerebrale teritoriile ACA,ACM
Aspect normal in teritoriu vertebro –basilar

Externare spitalul Universitar- Neurologie
Diagnostic: sindrom parestezic hemicorp stang
Tromboflebita cerebrala in antecedent in context de sarcina ( diagnostic precedent…)
Tulburare anxioasa
Internata ptr evaluarea leziunilor cerebrale stanga
RMN:
Arii focale milimetrice in hipersemnal T2 si Flair si izosemnal T1 localizate la nivelul substantei albe predominant subcortical frontoparietal stanga si in vecinatatea cornului pertericer(??? Nu inteleg scrisul) al UL stang cu aspect mai degraba demielinizant nespecific (vasculita?) localizarea subcorticala a leziunilor nefiind caracteristica ptr un debut de scleroza multipla ( se cauta integrarea cu starea clinica). Fara anomalii de semnal pe sector de difuzie.
Pe maduva spinarii nu se surprinde nici o anomalie de semnal la nivelul segmentului C1-C7
Oftalmologie: normal
Potentiale evocate visuale: latenta p100normale: OS=95ms, OD=88ms
Reevaluare dup ace pacienta va avea rezultatele probelor de coagulare si ptr. vasculite.
Analize sange:
ASLO=negative
Fr=negative
Glicemie=85 mg/dl
Uree=24
Fibrinogen=421
Crioglobuline=absente
Proteina c reactiva=negative
Complement seric=negative
Complexe immune circulante=negative 1,04
RPR=negative
VSH=16
LCR: nimic anormal!

25.05 2008 amorteste complet partea dreapta a capului si se infunda urechea.
Se repeta dupa cateva zile si pe stanga mai puternic dar revin in cateva ore la normal
Iulie:
Parestezii la ambele maini,si picior stang, durere accentuata coloana vertebrala cu furnicaturi pe fund, parestezie faciala extinsa uneori si pe dreapta,ameteli senzatia de balans, oboseala, insomnii, caderea parului, probleme intestinale.

Cantacuzino- Bucuresti-11.06.2008
Autoimmune:
ANTI-ADNds----negativ 15,44 lu/ml (<50)
ANTI-Sm ENA----negativ 11,40 Eu/ml (<20)
ANTI-SS.A (Ro)------negativ 7,14 (<20)
ANTI-CARDIOLIPIN----negativ 13,04 (<20)
ANTI-B2GP1IgG------pozitiv 44,36 (<20------------------------------
ANTI-FR total--------------pozitiv 33,88 (<20)--------------------------
ANTI-MAG--------------pozitiv---------------------------------------------
Hematologie:
CELULE LUPICE-----absente
LA(anticoagulant lupic) negative 32,9 s (31-44 s)

Imunochimie:………………….foarte bune!!!!
Imunoelectroforeza=arcuri de precipitare normale ca forma si pozitie specific ptr IgG, IgM, IgA
Imunograma: - IgG-IDR=1600 mg/dl (800-2000)
- IgA-IDR=246,4 mg/dl (90-450)
- IgM-IDR=160 mg/dl (60-280)
Complement seric C3 –IDR=64 mg/dl (55-120)
Complexe immune circulate=15 U (0-50)
Crioglobuline= absente
Proteina c reactiva=0,30 (<6 mg/l)
Beta 2 microglobulina=1,04 (<2 mg/l)

Consult Prof. dr. Ruxandra Ionescu: Nu vasculita sistemica la momentul actual!

Cantacuzino- Bucuresti- 11.07.2008--------------BUNE TOATE----------
Boli autoimmune:
ANTI-Nuclear ( AAN)-----negativ F=0,24 (normal <0,90)
ANTI-CARDIOLIPIN----negativ 12,96 Eu/ml ( normal <20)
ANTI-B2GP1IgG------Negativ 17,67 (<20)------------***************
c-ANCA----------------Negativ 2,52 (<20)
p-ANCA----------------Negativ 12,75 (<20)
ANTI-CCP(Cyclic Citrullinated Peptide)------------negativ 3,75 (<20)
Laborator Constanta -11.08.2008:

Proteina c reactiva---------absenta
Factor rheumatoid---------absent
Fibrinogen------------------411 mg/dl
Vsh--------------------------10
Ca ionic 1,9 (2,1-2,6)
Ca total 8,2 (8,1-10,4)
Hemoleucograma normala cu exceptia:monocitelor usor scazute

INR-------1
Timp de Protrombina 12 sec
Indice Protrombina 100%

August-septembrie:
Durerea devine permanenta parietal stanga, insuportabila, arde si ustura deasupra tamplei si radiaza in crestetul capului . de cateva ori apare si pe dreapta dar mai scazuta in intensitate.parestezii pe obraz, simt durerea in osul maxilar superior. Doare undeva in spatele ochiului dar vad bine. Mana dreapta e usor amortita permanent si uneori devine dureroasa cu senzatia de arsura. Am spasme tot corpul, chiar si in somn. M-am trezit uneori cu mana total amortita si fara sensibilitate deloc pe degetede la mana dreapta mai rar pe stanga. Isi revine la 10-20 de minute treptat.Apar dureri la incheieturi, in special la degetele mici, in podul palmei si incheietura mainii. Dureri de coloana, mijloc si furnicaturi pe omoplatul drept pana la coloana. Apar sangerai intramenstruale in prima parte a lunii.
Dureri la inghitire in capul pieptului, senzatia ca se duce mancarea pe alta parte.Uneori radiaza pe coaste si tot pieptul.
Septembrie: anestezie pe anumite portiuni din corp: coapsa interioara .
Spasme tot corpul. Cedeaza dupa cateva ore spre dimineata.
Durere adanca in dreptul urechi stangi.
Schiopat cu piciorul stang, dor oasele.
Furnicaturi la degetele picioarelor.

Ungaria Dr. Boszica(pensionat): Lyme cronic( probabil: Gemma forma de spor a Borreliei, microplasma si bartonella)
Nu se confirma la Western Blot Lyma. Medicii din Bucuresti nu recunosc analiza.!!

Ma internez la Medicina Interna- Colentina unde sunt suspicionata de Lupus( neconfirmat) sau Spondilartropatie seronegativa, vasculita cerebrala, sindrom antifosfolipidic etc….
Nu iese nimic la anlize dar fac testul HLA B 27 si este present!!!
Se considera ca e posibil sa am spondilartropatie seronegativa ( indeplinesc criteriile de factor reumatic negative ( nu mereu insa), HLA prezent si la radiografie coloana condensari pe zona iliaca si osteofite coloana superioara, durere)…….
INSTITUTUL CLINIC FUNDENI- BUCURESTI
DEPARTAMENTUL DE HEMATOLOGIE
DR. USCATESCU
Analize sange 8.09.2008

FIBRINOGEN 335 MG/DL ( 200-400)
PROTOTROMBIN TIME 81% ( 70-120%)
PROTEIN C 142% ( 70-130)!!!
APCR-R 104,7% SEC (120-300 SEC)( din nou cei de la Coltea nu-s de accord cu rezultatul motivand ca cel negative de la ei e cel correct----nu pot sti realitatea)
PS 64% (60-140 %)
LA NEGATIV ( SAFL NEGATIV)


ANALIZE CENTRUL DE HEMATOLOGIE DR FELIX- BUCURESTI
DR. DOINA ILINCA CERCETATOR PRINCIPAL MEDIC PRIMAR DOCTOR IN STIINTE MEDICALE
HLA B 27= PREZENT


ELECROMIOGRAFIE- 12.09.2008
Neurology TUDOR LUPESCU
( aveam si am in continuare spasme musculare uneori vizibile pe maini si picioare si senzatia de febra musculara fara motiv)
VCM,VCS NORMALE
EMG TIBIAL ANTERIOR DREPT NORMAL
EXAMEN ELECTRODIAGNOSTIC NORMAL

ANALIZE SPITAL COLENTINA- BUCURESTI 8.09.2008

IMUNOLOGIE:

AVO34 ANTI HCV 0,26 ( NEGATIV <1; POZITIV>1)

CRIOGLOBULINE ABSENTE
AV004 AgHBs CALITATIV NEGATIV

COAGULARE:

AC005 APTT 24,5 (22,1-28,1)
APTT s

APTT ® 0, ( 0,88-1,12)

AC022 TQ+AP+INR
PT 11,6 (10,3-12)
PT% 82,4 ( 79,8-119,8)

INR 1 (0,88-1.04)
AC013 D DIMERI 0.22 (00.00-0.55)



BIOCHIMIE:

GLICEMIE 93 (75-115)
CREATINA SERICA 0,6 (O.5-0.9)
TGO (AST) 20 (10-31)
TGP (ALT) 12 (10-31)
FOSFATAZA ALCALINA 67 ( 35-104)
LDH 182 ( 135-214)
BILIRUBINA TOTALA 0,4 (0,1-1)
PROTEINE TOTALE 8,17 (6,6-8,7)
ALBUMINA 4,78 (4,4-4,8)
SODIU SERIC 136 (136-150)
POTASIU SERIC 3,88 (3,6-5,2)
GGT 16 (5-36)
SIDEREMIE 98 (37-145)
COLESTEROL 166 (120-200)
CALCIU TOTAL 9,6 (8,6-10,2)
FACTOR REUMATOID CANTITATIV 2,5 (0-14)
COMPLEMENT SERIC C3 1,23 (0,9-1,8)
COMPLEMENT SERIC C4 0,27 ( 0,1-0,4)
PROTEINA C REACTIVA CANTITATIV 0,02 (0-5)

HEMATOLOGIE

WBC #(nr leucocite) 4,44 (4-11)
NEU #(NR NEUTROFILE 2,19 (2-8)
LYM# (NR LIMFOCITE) 1,92 (1,5-4,5)
MONO# ( NR MONOCITE 0,232 (0,2-1)
EOS# ( NR EOZINOFILE) 0,066 (0-0,7)
BAS# (NR BAZOFILE) 0,03 (0-0,2)
NEU % 49,3 (50-75)
LYM% 43,3 (20-45)
MONO% 5,22 (2-10)
EOS% 1,48 ( 0-6)
BAS% 0,665 (0-2)
RBC ( NR HEMATII) 4,53 (4,20-5,6)
HGB (HEMOGLOBINA) 14,2 (11,7-15)
HCT (HEMATOCRIT) 41,50 (35-48)
MCV (VOLUM MEDIU AL HEMATIEI) 91,70 (80-100)
MCH (HEMOGLOBINA ERITROCITARA MEDIE) 31,50 (27-32)
MCHC ( CONCENTRATIA MEDIE DE HBG ERITROCITARA ) 34,3 (31,7-36)
RDW ( DISTRIBUTIA HEMATIILOR DUPA VOLUM) 14,2 (11,5-14,5)
PLT ( NR TROMBOCITE) 274 (150-450)
MPV ( VOLUM MEDIU PLACHETAR) 8,69 (7,4-10,4)
PCT (PLACHETOCRIT) 0,238 (0,10-0,30)
PDW ( DISTRIBUTIA PLACHETELOR DUPA VOLUM) 17,10 (11,5-16,5)
VSH 18 (2-12)


RMN septembrie 2008 Sanador Bucuresti Dr. Virgil Ionescu:
Nu- s modificari la nivelul vascularizatiei cerebrale ( hipoplazie identica)
Multimple leziuni probabil sechelare postischemice sub 1 cm ( 6,7 mm) semnal T2 si Flair in zona fronto-parietala stanga.
Numarate de medicul neurolog aproximativ 5-6 vizibile, una fiind de 6,7-6,9 mm).
Substanta de contrast nu adera la nimic.


Tratament: Plaquenil si salazopirina, aspenter si ptr dureri calmante.

Fac o reactie alergica puternica dupa 3 zile: se umfla ochii ff tare cu lichid in pleoape, buza superioara ajunge pana la nas, cea de jos de 1 cm inaltime, apar broboane rosiatice cu lichid pe o laterala a fetei si pe piept si lateral dreapta pe corp. Ma mananca palmele puternic si se inrosesc.
Deoarece eram sambata la Tulcea nu ma poate vedea medicul din Bucuresti si hotaraste intreruperea tratamentului si antialergice timp de o saptamana. Fac o criza dureroasa intepeneste coloana soldul pe stanga si tot picioarul stang . Durerile sunt cumplite. Medicul ma trece pe DEXAMETAZONA( corticosteroid). Fac cate o fiola seara si urmeaza sa reducem dozele daca scad durerile si sa trecem pe tratament oral daca e cazul.
Deoarece nu a vazut alergia care a trecut in 3 zile complet suspicioneaza sa nu fi fost rani lupice. Fac poze si dupa ce sunt analizate de medici….nu se confirma. E clar alergie!!!

Ma reinternez la Colentina si primesc urmatorul tratament:

Medrol dozele in scadere de la 32 mg la 4 mg si s-a scos de 1 luna.
Plaquenil cate 2/zi pana in prezent.
Salazopirina 4/zi.
Milgamma 2/ zi
Thiogamma 2/ zi
Liryca 2/ zi… dar mi-au facut rau si nu le-am mai luat.\
Analize medicale:

Analize Noiembrie 2008 Cantacuzino( peste tratamentul cu Medrol) ptr suspiciunea de LUPUS:
Anti- ADNds----negativ
Anti- SmENA---negativ
Anti- SS.A (Ro)---negativ

Mi-au dat Quarelin si fac iar alergie urata si ajung de Craciun la urgenta la Spitalul Universitar Bucuresti ( Cei de la C-ta s-au speriat de diagnostice)
Ptr ca fac des herpesuri la gura mi-au dat Aciclovir cate 5/ zi….. cateva luni.

La Matei Bals 22.10 2008 se fac :
Cytomegalovirus IgM= negative si IgG=pozitiv C.O.=0,353 si D.O.=1,086 ( ies identice si bebelusului de 10 luni)
Borelia IgM=negative ( la fel ca in Ungaria)
Toxoplasma gondii IgM=negative
Toxocara IgG=negative

HBsAg= 0,009= negative
HCV_3= pozitiv=15,65 REACTIVE
Se repeat dupa 2 zile pe 2 truse diferite si rezultatul iese NEGATIVCu o luna inainte era tot negative la Colentina.

Analize synevo Noiembrie 2008
Biochimie
* Ig A 242 mg/dL 70 - 400
* Ig G 1237 mg/dL 700 - 1600
* Ig M 151 mg/dL 40 - 230
Imunochimie
Ig E 52.2 UI/mL Adulti : ≤ 100

Cer parerea altui medic neurolog si spune ca leziunile cerebrale sunt de la un spasm….la o scadere brusca de tensiune. Da, la cezariana mi-a scazut tensiunea sub 5 si a crescut apoi la 17…

De la Spitalul Universitar insista ca e vasculita in context de sarcina,( Prof. Bajenaru) dar nu se confirma nici la anlize nici la arteriografie. Poate fi doar pe vase mici!!

De la Colentina : e un Sindrom Antifosfolipidic si Spondilita Anchilozanta.

Alergie medicamentoasa 2-3 ianuarie 2009 ( posibil Quarelin?) prezentat la urgenta Spitalul Universitar de Urgenta>> tratament cu Dexametazona intravenous si raspuns>>vasculita cerebrala>>>recomanda un consult in ambulatoriu la un neurology
Se face scintigrafie osteoarticulara: rezulta captarea crescuta a trasorului pe toate zonele coloanei cat si sacroiliace si zona capului femural. Posibil sacroileita!

Consult reumatologie Constanta, Prof. dr. Suta Maria decembrie- ianuarie 2008:

- fara istoric familial cunoscut de SA;
- Fara leziuni cutanate, fara modificari oculare, fara modificari de transit intestinal importante;
- Dureri plantare moderate;
- Durere spinala C_D_L???
- Persistenta> 3 luni;
- Fara redoare matinala pe coloana;
- Exacerbare seara, noaptea( nu );
- Raspuns slabut la AINS> Ketoprofen
- HLA B27 +;
- SA???????
- Nu se confirma imagistic la RMN!! Nici o modificare cu exceptia unei hernii de disc.
- Concluzioneaza ca pot face SA ptr ca am dureri de coloana si HLA B 27 +.. dar in present nu sunt criterii clare de diagnostic.
-
- Parestezii hemifata stg persistente +leziuni RMN de tip ischemic+anticorpi anti B2 GP1 de 2 ori pozitivi >>>posibil SAFL!!!
- Tratament: hidroxiclorochina(Plaquenil 2/zi) +aspenter 1/ zi +AINS la nevoie + pansament gastric
Recomandare: renuntare la salazopirina!!!

Analize anticorpi: neconcludente Anti FR total

Negative: anti cardiolipin, anti B2 GP1, lupus anticoagulant, antifosfolipidici IgG si IgM.
La fel si Elisa ptr Borrelia IgG si IgM negative!

Apar dureri de cap cumplite parietal stanga, durere cu character de arsura care nu cedeaza deloc pe parcursul zilei. Stare de voma si rau general.
Nu pot ridica capul de pe perna…….Nimeni nu vrea sa-mi dea nici un calmant nimic…de frica alergiei si a celorlalte diagnostice….

Consult neurologic Constanta 6.1.2009:

Neurologul de la Constanta ( sefa de sectie, d-na. dr. Hancu)… spune ca sunt nespecifice leziunile si sa nu mai inghit atatea pastile. Ma trimite la colega dansei dr. Toma dr hematolog.
Renuntarea ptr un timp la tratamentul cu plaquenil si Salazopirina si inceperea tratament cu carbamazepina si 1/2 xanax seara + 2Thiogamma +2Millgamma

Se consulta cu hematologul si nu sunt siguri daca e vb de o boala autoimuna!!

Am dureri musculare ca o febra si un fel de lovituri ca de cutit in spatele genunchilor. Intepaturi deasupra gleznelor si spasme musculare.

Nu cedeaza simptomele…
Consult Prof. dr. Ruxandra Ionescu reumatolog: nu poate confirma diagnosticul de spondilartropatie.. si nici alta boala autoimuna. Recomanda doar aspenter si Aflamil 10 zile pe luna!

Incerc singura tratamentul indicat de Dr din Ungaria, antibiotice: Doxaciclina 400 mg/ zi.
Ciprofloxacina 1000 mg/ zi, Tinidazol 500 mg/zi plus vitamine si protector hepatic.

Cedeaza oarecum durerile de cap si ptr 2 saptamani si amortelile.
Vad scame in ochi si niste puncte ciudate.
Merg la oftalmolog: nu iese nimic! Vedere super fara modificari interne.
In timpul tratamentului cu antibiotice dispar complet durerile de cap pe stanga si paresteziile si orice durere articulara.
I-mi reiau viata de dinainte…
In saptamana 7 sistez initial Ciprofloxacina ( durere tendoane.. risc ruptura).. si reapar o parte din simptomele articulare si durerea intracraniana pe stanga.
Sistez toate antibioticele si reapar in maxim 10 zile toate simptomele de dinaintea tratamentului.
In prezent: dureri musculare puternice la nivelul bratelor… picioarelor etc; dureri de coloana toata plus zona lombara si solduri; dureri articulare; parestezii membre si obraz stang; spasme musculare etc.
Refac anlizele de Borrelia Western Bloot IgG si IgM.. negative..lipsa majoritatea benzilor!

Singurul tratament care a functionat a fost cel cu antibiotice.. dar la final au revenit rapid simptomele.
De ce reumatologii nu au pus un diagnostic?
De ce au aparut acele leziuni ischemice? (SAFL??)
Neuropatia periferica de la ce???
Dureri musculare….o ruptura pe muschi pe bratul stang…
Analize de sange si altele foarte bune!
VSH, proteina C raectiva, fibrinogen…. Valori normale!!!!
Factor reumatoid absent acum.
Fac de 2 ori atacuri astmatice: sufocare suieraturi etc. Cedeaza nu la Ventolin ci la cortizon intravenos. Nu se mai repeta.
Ct- absolut normal. Spirometrie: capacitate pulmonara 104 % si expiratie 88%.
Se recomanda SERETIDE 500. Da insomnii si uscaciunea gurii…. Nu cedeaza tusea si renunt. Revine somnul si nu ma mai sufoc.

Ce boala am?
Am crezut in diagnosticul pus la Colentina… dar de ce nu e confirmat de nici un profesor apoi??? Aveam dreptul la o alta opinie.. dar sunt total diferite…

Astept un sfat ceva. Am ajuns sa intru intr-un cabinet medical.. se uita medicul peste dosarul meu.. si plec fara nici un raspuns……..

Va multumesc pentru rabdarea de a citi!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby alimori » Sat Feb 28, 2009 10:11 am

Sd antifosfolipidic poate aparea de sine statator (sau nu se stie cauza) ori in cadrul unei infectii ori in cadrul unei boli reumatice.
La oricare din astea asociezi o doza babana de anxietate; oricine poate avea amorteli si dureri (spasme) musculare in timpul somnului; evident ca trebuie sa fii atenta la ce ti se intampla, dar nu sa faci o obsesie din asta.
(HLA B27 arata doar risc crescut de sponidlita ankilopoietica, nu e diagnostica)

Partea buna e ca nu exista suspiciune de scleroza multipla.

Pe forumuri nu se pun diagnostice care nu s-au pus in spital, mai de graba se fac sondaje.

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Sat Feb 28, 2009 12:36 pm

Nu cer un diagnostic, logic. Cer o parere. Am fost la numerosi medici..profesori si raspunsul e cel putin ciudat ptr mine: nu se stie ce este! O stare de anxietate nu poate produce leziuni cerebrale multiple de 7 mm si nici modificari scintigrafice. Poate ca am uitat sa precizez.. dar am consultat si un psihiatru..la Spitalul Universitar... si in afara de un somnifer ptr 8 saptamani.....nu am primit nimic.
Initaila cand eram cu un bebe de 2 luni in brate si mainile si piciaorele amortite( nu in somn datorita uneo posturi proaste..) ci ziua din senin..... s-a crezut ca m lipsa de minerale si o depresie postpartum.
In final daca era astea nu apareau modificari imagistice si medici de nivelul la care am fost.. ma trimiteau sa ma tratez la un psihiatru daca era cazul.... sau nu?
Am 30 de ani.... eram o persoan activa ( lucram la un ziar si Tv), am 2 copii....o famile extraordinara..
In prezent.. nu am un diagnostic.. toti se feresc sa-mi dea un tratament... nu ma simt bine! Nu e corect, nu? Ama vut diagnostice probabile care in timp de 1 an.. s-au exclus! Stiu ce presupunea fiecare... nu sunt absurda sa cred ca orice se vindeca... dar atunci cand stii cine e dusmanul, cu ce maladie te lupti........iti faci viata mai usoara prin orice mijloace. Fara un tratament nu poate fi bine din senin.. cel putin nu s-a intamplat in cazul meu. ( eu nu cred in vindecarea Divina!)
Mai e o chestie la noi: cand te prezinti intr-un cabinet medical cu un dosar de sute de pagini... in loc ca medicul avnd atatea date sa le puna cap la cap.......spune ca e prea complicat cazul...ca daca altii nu au gasit solutia de ce ar gasio el... E corect???
Ideea e urmatoarea: poate cineva in practica din spitale.. s-a mai izbit de o situatie asemanatoare. Am nevoie de o pista! Eu cred ca sunt tanara.. cat nu am anlize proaste.. nu am boli cronice dovedite......am o sansa sa ma fac bine.
Am multe de facut in viata asta.. merita sa lupt.
Acum o luna cineva diagnosticat cu o boala autoimuna.. dar far analize concludente..mi-a prezentat povestea ei. Am trimis-o sa-si faca anlize.....ptr o chestie ce tine de infectioase. Acum e undeva intr-un spital... face tratament si se simte bine! Se va vindeca! In concluzie o idee valoreaza mult...te poate salva.
Voi medicii sunteti oameni.. care in fond ati terminat o facultate ca si mine sau altii. Practica de zi cu zi.. va face mai buni sau nu ca altii. Daca nu ati mai intalnit un caz asemanator ( ptr ca nu toti ne incadram clar in tiparul anumitei boli..).. poate ca nu va dati seama despre ce este vb... iar un altul care s-a mai izbit candva de aceeasi prb... rezolva cazul imediat.

La noi in tara cand este vb despre o boala care presupune cooperarea intre mai multe speciualitati medicale.... apare problema! Fiecare isi vede de bucatica lui... de specialitate. Asat a fost prb mea!. In plus.... daca neurologul era de la spitalul X........cei de la Y...... nu sunt in relatii bune cu X.. si i-mi recomandau sa schimb medicul... Asa se plimba un pacient de la un medic la altul. Spitalul Universitar.... Nu are sectie de Reumatologie! Colentina se ocupa de boli autoimune... dar neurologul de acolo... spune" eu nu pot lua un pacient de laDr. Bajenaru de la Universitar"... si ma refuza.... (chestiuni interne...)
Acea adunare de medici care sa puna diagnosticul la un loc... nu s-a facut....chit ca mi-au spus ca asta e solutia.
In Ungaria am suspectata de o boala Lyme Cronica.. seronegativa.
Asta teoretic da afectare si articulara, si neurologica inclusiv SNC-ul ( cu leziuni etc), musculara, pulmonara( acele crize astmatice), prb de imunitate, dermatologice etc..
Am repetata anlizele si sunt in continuare negative. Merg foarte bine pe antibiotice dar nu pot lua la infinit doze imense, nu?????
Sunt in legatura cu un profesor de la Infectioase care mi-a spus clar fara analize pozitive.. nu se poate pune un diagnostic.
ok.. si ce fac?
Eu nu pot crede ca am toate bolile de care sunt suspicionata... si sunt seronegative.
In plus mai degraba e una singura care da toate aceste simptome..... Eram sanatoasa pana acum 1 an. Concluzia: au legatura!
Recomandati-mi un medic nu cu zeci de grade si full de ocupat.. ci unul care sa aibe rabdare....sa descurce itele.
Eu in prezent ii ajut pe altii sa-si gaseasca solutii.. dar din pacate inca nu m-am putut ajuta pe mine.

ingre
Posts: 1
Joined: Sat Mar 14, 2009 11:07 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby ingre » Sat Mar 14, 2009 11:38 pm

Iti inteleg oful pentru ca sufar de ceva asemanator. Pe linga simptomele polinevritice am avut si doua episoade de tromboflebita asa ca acum iau anticoagulante. In curind voi implini 5 ani de la debutul bolii si nu am un diagnostic dar nici nu sper ca voi avea unul. Sunt medic si stiu ca exista o multime de boli necunoscute. Pentru a defini o boala este nevoie de multe cazuri si de cel putin un medic care sa le cunoasca si sa se ocupe multi ani de aceasta. Eu nu am facut atitea investigatii cite ai facut tu pentru ca este clar ca nu aduc nimic. Ceea ce este important este ca boala nu determina suferinte invalidante sau/si ireversibile. Merg, maninc, ma bucur de copii, imi vad de treaba. Chiar daca multe nopti sunt tulburat de dureri musculare si contracturi, m-am obisnuit si nu le mai dau mare importanta. Sunt oameni care au imvaliditati mult mai mari si s-au obisnuit cu ele. Nu caut raspunsuri acolo unde nimeni nu mi le poate da. Am avut si eu o perioada in care am cautat in toate publicatiile medicale pe care le-am gasit ceva asemanator dar nu am gasit nimic concludent. Borelioza este singura entitate care seamana cu simptomatologia noastra dar testele negative o exclud. Poate este un alt microb dar cine il poate decela? Si eu am incercat antibiotice cu oarecare rezultat imediat dar nu au reprezentat o solutie. Am gasit undeva un doctor american care recomanda un tratament foarte lung cu doze mici de antibiotic special dar nu mi s-a parut de incredere.
Cred ca cea mai buna solutie este sa te resemnezi si sa te agiti daca apar simptome noi si periculoase. Chiar daca am sti cum se numeste boala, afectiunile neurologice nu au, in general, un tratament eficient si efectele adverse ale medicamentelor pot fi mai periculoase decit boala. Daca boala nu este progresiva este OK. Se poate trai cu ea. Eu nici nu am consultat multi medici pentru ca riscam, ca si tine, sa fiu considerat nevrotic (simptome variate fara semne obiective, fara o progresiune evidenta a bolii) Singurele lucruri palpabile au fost tromboflebitele. Ciudat ca, in timpul flebitelor simptomele neurologice dispareau. Sigur exista o relatie intre ele dar nu prin leziuni cerebrale (cele care sunt descrise la tine pot fi sechele de la ischemia tranzitorie din timpul nasterii) si flebite. Si nervii periferici si venele sunt afectate de un acelasi proces (infectios? imunologic?) necunoscut si fara rasunet in intregul organism (Slava Domnului). sper ca cuvintele mele te vor linisti in oarecare masura si ca ti-am fost de folos prin acestea. Alte indrumari nu stiu sa-ti dau. Te rog pe tine, daca mai gasesti ceva sa-mi scri. Cu bine si curaj. Sunt si alte boli mai grave pe lunea asta.

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Wed Mar 18, 2009 5:57 pm

Am facut un Tomograf de plamani luna trecuta ca m-am sufocat de 2 ori.....Am crezut ca faca stm ceva sau ca e o alergie de la clor. atunci rezultatul dat de radiolog parea Ok.. dar acum medicul pneumolog spune ca am fibroza pulmonara. am citit desprea sta pe net si m-am speriat rau. Cica voi incepe urgent tratament.
Nu mai trebuie facute si alte investigatii? e de ajuns spirograma si CT-ul?
stiu ca nu trece asta.... ce se va intampla. eu am 30 de ani, nu am fumat.. nu subst toxice???
Sa mai cer o parere la Bucuresti???

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby danhia » Wed Mar 18, 2009 9:07 pm

mai, poate e vb de mai multe probleme si nu neaparat de o singura boala care are toate simptomele.
leziunile cerebrale ischemice pot aparea in sarcina.poate de la ele ti se trag toate durerile si simptomele nespecifice neurologice.interesant ca ai numai modificari senzoriale nimic pe motor/reflexe.
banuiesc ca ai facut si hiv si hep b inainte de sarcina si intuiesc ca au fost negative.
pt durerea neuropatica - amitriptilina, carbamazepina si gabapentin merg foarte bine.nu toate la un loc.
ct e abdominal.
nu cred ca ai fibroza pulmonara.
hla b27 e pozitiv si la cei cu IBS> nu neaparat spondiloartropatii.
ma mai gandesc si=ti zic.
Red Apple

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby aspirina » Wed Mar 18, 2009 9:18 pm

Buna ,tatiana! Esti cumva din sibiu? Mi se pare cunoscuta povestea,de fapt sunt sigura ca am mai auzit-o undeva ,am de obicei o memorie f buna

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Wed Mar 18, 2009 9:25 pm

banuiesc ca IBS... se refera la sindromul colonului iritabil nu? Daca da.. intradevar am fost diagnosticata cu asa ceva acum 4 ani si ceva. Dar nu s-ar explica durerile de coloana, solduri, genunchi.. si acum extinse peste tot. In fine nu am si nici nu am avut alte analize modificate pe prb inflamatorii.. deci ceva ceva ar putea fi.
Leziunile cerebrale se pare conform RMN-urilor facute timp de 10 luni.. ca nu au mai evoluat din vara trecuta .... Adica parerea prof Bajenaru e ca s-a declansat episodul pe sarcina ( si multiplele anestezii generale) si ca s-a stopat. Nu am decat deficite senzoriale cu care m-am obisnuit dar... cu durerea faciala e mai greu.
Faz cu fibroza aceasta.. chiar nu-mi venea a crede. Am avut gripa, viroza... toata familia si am zacut cam 2 luni.. dar la mine ramase tusea seaca. Dar pana la fibroza.....
Vineri sunt prezenta la Marius Nasta.. trebuie sa ma lamureasca careva.....
Credeti ca ceva parazitar sau infectios poate da toate tampeniile astea?
Ca am tot cautat dar nu iese nimic!!!!
Multi medici cred chestia asta.. dar in final nu iese nimic la anlize.
Orice sugestie e binevenita.

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Wed Mar 18, 2009 9:31 pm

Nu! Din Constanta...Stiu ca suntem mai multi in situatia asta. Incercam sa ne reunim intr-o asociatie la Protectia Pacientilor. Ideea e ca daca unul gaseste cauza si leacul.. si ceilalti il pot urma. La mine insa sunt analizele fff bune si imagistica mereu proasat: cerebrala, arteriala, osoasa, acum pulmonara.. FFFF ciudat! M-am saturat de suferinta de 1 an si ceva. Sunt tanara si plina de viata..... si vreau sa scap de acest cosmar..

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby aspirina » Wed Mar 18, 2009 9:43 pm

Ma gandesc ca ar fi ceva de ordin infectios.O sa ma documentez si eu,poate te pot ajuta cu ceva.Nu stiu de ce mi se pare atat de cunoscuta povestea asta,pana cand si numele,scuze daca am confundat.Totusi nu ai o prietena sorina (asistenta) in sibiu?Poate ca e vorba de un alt caz asemanator.O sa recitesc ce ai scris mai sus

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby aspirina » Wed Mar 18, 2009 10:39 pm

Mie mi se pare f important ca simptomele au cedat dupa administrarea de doxiciclina,ciprofloxacin si tinidazol,mai ales ca au reaparut la incetarea tratamentului.Pt inceput eu ma leg de asta,poate alti colegi au si alte pareri.Parerea mea e ca pot fi 2 afectiuni combinate,tromboza cerebrala sa existe intr-adevar plus un proces infectios/viral undeva sau poate fi doar una care da restul simptomelor.Stiu ca nu sunt prea explicita,o sa incerc pt inceput sa studiez indicatiile medicamentelor care ti-au ameliorat simptomele.Multa sanatate si ai incredere ,vor fi multe persoane care vor dori sa te ajute.

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Wed Mar 18, 2009 11:03 pm

Poate e o pista: in luna 5 de sarcina parca am facut febra cam 7 zile.. si dureri in gat. Nu s-a gasit nimic atunci. Earm piscata pe picioare de ceva.. probabil purici de la pisicile surioarei mele. Dupa nastere la RMN pe langa leziuni se vede o sinuzita....... la urmatorul o pansinuzita. Iau atunci antibiotice si trece.....In aceeasi perioada merg la fundeni si fac un Eco Mamamr ptr ca aveam un ganglion marit la sub brat stanga. Trece si ala. Raman prb neurologice cu parestezii si dureri de cap.... La Universitar de Urgenta i-mi fac punctie in coloana. La 1 luna incep durerile de coloana si articulare generalizate in timp.
Aveam mereu VSH 18( VN maxim 12).. deci usor usor crescut.. altceva nimic!!!
Acum e tragic prin ce trec.
Poate ca toate au o logica???

zgabitzacristina
junior
junior
Posts: 28
Joined: Mon Jun 16, 2008 12:58 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby zgabitzacristina » Wed Mar 18, 2009 11:20 pm

nictatiana wrote:banuiesc ca IBS... se refera la sindromul colonului iritabil nu? Daca da.. intradevar am fost diagnosticata cu asa ceva acum 4 ani si ceva. Dar nu s-ar explica durerile de coloana, solduri, genunchi.. si acum extinse peste tot. In fine nu am si nici nu am avut alte analize modificate pe prb inflamatorii.. deci ceva ceva ar putea fi.
Leziunile cerebrale se pare conform RMN-urilor facute timp de 10 luni.. ca nu au mai evoluat din vara trecuta .... Adica parerea prof Bajenaru e ca s-a declansat episodul pe sarcina ( si multiplele anestezii generale) si ca s-a stopat. Nu am decat deficite senzoriale cu care m-am obisnuit dar... cu durerea faciala e mai greu.
Faz cu fibroza aceasta.. chiar nu-mi venea a crede. Am avut gripa, viroza... toata familia si am zacut cam 2 luni.. dar la mine ramase tusea seaca. Dar pana la fibroza.....
Vineri sunt prezenta la Marius Nasta.. trebuie sa ma lamureasca careva.....
Credeti ca ceva parazitar sau infectios poate da toate tampeniile astea?
Ca am tot cautat dar nu iese nimic!!!!
Multi medici cred chestia asta.. dar in final nu iese nimic la anlize.
Orice sugestie e binevenita.

Eu NU as tine cont de parerea prof Bajenaru. Unei colege de rezidentiat de-a mea, in urma cu aproximativ 5 ani, i-a gresit diagnosticul. Respectiva prezenta cefalee violenta hemicraniana dreapta cu maximum de intensitate la nivel occipital cu iradiere la nivelul regiunii temporale si orbitei, cefalee usor ameliorata de AINS(practic devenea cat de cat suportabila timp de cateva ore), pulsatila si cu caracter paroxistic nocturn. A diagnosticat-o cu nevralgie de trigemen(???), i-a prescris Carbamazepina, desi i s-a comunicat ca era total ineficienta. El a replicat malitios si batjocoritor: "Si pe mine ma doare capul, doamna doctor, si ce-i cu asta?". Si a invitat-o sa se care. Dupa 7 ore si jumatate de asteptat la usa maretului profesor, desi stia ca este o parlita de rezidenta. Ei bine, nu era nevralgie de trigemen, era osteomielita de clivus cu sepsis, diagnosticata si operata ulterior la Bagdasar. "Gratie" diagnosticului prof Bajenaru, a fost scoasa din circuit 4 luni si gata sa-si treaca si cel de-al doilea picior in groapa.
Este adevarat, si un profesor universitar poate gresi, dar macar sa nu-si fi batut joc.
Ulterior, finalul a fost chiar simpatic. La 3 luni de la interventia neurochirurgicala, rezidenta in cauza, complet vindecata si de data aceasta sanatoasa, plina de vlaga, bantuita de amintiri naspa si furioasa, l-a "calcat" pe profesor. La sfarsit de program. Chiar mi-a spus:"Daca nu dau de neatent, la ora aceasta tarzie, astazi, promit ca in veci nu-l voi mai cauta si ii uit magaria" Ei bine, profesorul a avut ghinion. Era chiar in birou la acea ora tarzie. A recunoscut-o imediat: "Aaaa, sunteti rezidenta pe care o durea capu". Tipa i-a raspuns: "Da, eu sunt aceea pe care ati luat-o peste picior" si i-a varat biletul de iesire de la NCH sub nas. Prof Bajenaru l-a citit si a replicat "inteligent" de parca discuta cu tzatza din capu' satului:"Da' intre timp leziunea a evoluat, dna doctor, doar v-am zis ca RMN-ul este normal!" Raspuns: "Ce sa evolueze, domn' profesor, leziunea aceasta o am de 31 ani, de cand eram embrion in burta la mama!". Fusese un chist de punga Rathke suprainfectat confirmat imunohistochimic.
L-a lasat pe prost si a plecat. Nu avea sens sa se certe cu un ins ridicol care tacea malc si se facuse si mai mic decat este in spatele biroului. La cateva luni profesorul a scos apoi o carte despre cefalee. In mod evident cu erori.
O mica adaugire, scuze de off topic. Daca cineva cunoaste o radioloaga la Universitar al carei prenume este Roxana, transmiteti acesteia ca in urma cu 5 ani(era specialist) a gresit un diagnostic care era sa bage un coleg tanar in groapa. A efectuat un RMN craniu fara substanta de contrast si in sectiuni mult prea late si nu a "prins" leziunea. L-a etichetat ca fiind "normal".

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Wed Mar 18, 2009 11:38 pm

cateva analize

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby Chingachgook » Wed Mar 18, 2009 11:38 pm

zgabitzacristina wrote:Eu NU as tine cont de parerea prof Bajenaru.


eterna ura intre neurochirurgi si neurologi.
mai bine te abtii de la avut pareri din astea. in spital acolo tot asa vorbesti?
cred ca comportamentul absolut execrabil al lui ciurea fata de o gramada de lume il bate pe bajenaru de la 1 km asa ca incearca sa pastrezi un minim de decenta

nictatiana ai incredere in bajenaru
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Wed Mar 18, 2009 11:57 pm

Ptr zgabitzacristina.. sa stii ca Prof Bajenaru este singurul care a vazut vasculita cerebrala la mine.
Nici cei de la Cerebro Vasculare, nici cei de la Colentina sau Neurologie constanta nu au avut parerea asta.... Se banuieste a fi mai degraba un sindrom antifosfolipidic acre-si face de cap pe o zona cu hipoplazie arteriala...... In fine!...De asta noi pacientii cerem 10 pareri.. dar te minunezi de raspunsuri!
Si mai am o dilema: cei de la Colentina ma banuiesc de o spondilartropatie.. si mi-au facut si teste de infectioase.. dar de cate ori am ajuns la renumiti profesori reumatologi... ma cred nebuna.....
Chiar am o dilema: la ce se gandeste un medic cand afirma ca venim fara rost la ei, ca suntem ipohondri... cand are in fata o tanara de 30 de ani......careia nu-i lipseste nimic in viata decat sanatatea?? Avem mania donatului de bani ca prostii la capete luminate?
Suntem doar oameni.. disperati.. si cred ca voi afla in final ce am.......ptr ca cineva se va ocupa corect de cazul meu.

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby vazi » Wed Mar 18, 2009 11:58 pm

dap... o sumedenie de surpze, si "zilnic" apar noi detali.

viewtopic.php?f=10&t=8325
cutia pandorei sau hecuba sunt un termen bun de comparatie pt nictatiana?
pq pas?

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby razvan.f » Wed Mar 18, 2009 11:59 pm

zgabitzacristina wrote:Eu NU as tine cont de parerea prof Bajenaru. Unei colege de rezidentiat de-a mea, in urma cu aproximativ 5 ani, i-a gresit diagnosticul. Respectiva prezenta cefalee violenta hemicraniana dreapta cu maximum de intensitate la nivel occipital cu iradiere la nivelul regiunii temporale si orbitei, cefalee usor ameliorata de AINS(practic devenea cat de cat suportabila timp de cateva ore), pulsatila si cu caracter paroxistic nocturn. A diagnosticat-o cu nevralgie de trigemen(???), i-a prescris Carbamazepina, desi i s-a comunicat ca era total ineficienta. El a replicat malitios si batjocoritor: "Si pe mine ma doare capul, doamna doctor, si ce-i cu asta?". Si a invitat-o sa se care. Dupa 7 ore si jumatate de asteptat la usa maretului profesor, desi stia ca este o parlita de rezidenta. Ei bine, nu era nevralgie de trigemen, era osteomielita de clivus cu sepsis, diagnosticata si operata ulterior la Bagdasar. "Gratie" diagnosticului prof Bajenaru, a fost scoasa din circuit 4 luni si gata sa-si treaca si cel de-al doilea picior in groapa.
Este adevarat, si un profesor universitar poate gresi, dar macar sa nu-si fi batut joc.
Ulterior, finalul a fost chiar simpatic. La 3 luni de la interventia neurochirurgicala, rezidenta in cauza, complet vindecata si de data aceasta sanatoasa, plina de vlaga, bantuita de amintiri naspa si furioasa, l-a "calcat" pe profesor. La sfarsit de program. Chiar mi-a spus:"Daca nu dau de neatent, la ora aceasta tarzie, astazi, promit ca in veci nu-l voi mai cauta si ii uit magaria" Ei bine, profesorul a avut ghinion. Era chiar in birou la acea ora tarzie. A recunoscut-o imediat: "Aaaa, sunteti rezidenta pe care o durea capu". Tipa i-a raspuns: "Da, eu sunt aceea pe care ati luat-o peste picior" si i-a varat biletul de iesire de la NCH sub nas. Prof Bajenaru l-a citit si a replicat "inteligent" de parca discuta cu tzatza din capu' satului:"Da' intre timp leziunea a evoluat, dna doctor, doar v-am zis ca RMN-ul este normal!" Raspuns: "Ce sa evolueze, domn' profesor, leziunea aceasta o am de 31 ani, de cand eram embrion in burta la mama!". Fusese un chist de punga Rathke suprainfectat confirmat imunohistochimic.
L-a lasat pe prost si a plecat. Nu avea sens sa se certe cu un ins ridicol care tacea malc si se facuse si mai mic decat este in spatele biroului. La cateva luni profesorul a scos apoi o carte despre cefalee. In mod evident cu erori.
O mica adaugire, scuze de off topic. Daca cineva cunoaste o radioloaga la Universitar al carei prenume este Roxana, transmiteti acesteia ca in urma cu 5 ani(era specialist) a gresit un diagnostic care era sa bage un coleg tanar in groapa. A efectuat un RMN craniu fara substanta de contrast si in sectiuni mult prea late si nu a "prins" leziunea. L-a etichetat ca fiind "normal".



Moaaaama ce le-ai zis-o... Da frate ce prosti... Du-te la politie cu dovezile ca e clar ca astia sunt niste criminali. Nu merita sa stea in libertate. Ce zic eu libertate? Sa ii omoram ca nu merita altfel.

Iti doresc tu sa nu gresesti niciodata.

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Thu Mar 19, 2009 12:08 am

Si eu am terminat o facultate si nu-s as in domeniu( informatica). Greseala e umana.....dar nimeni nu vrea sa fie in pielea celui bolnav in cazul asta.
Eu stiu un lucru.. si anume ca bolile autoimune de diagnosticheaza greu.. dac nu ies de la inceput anlizele. Dar in cazul meu foarte multe persoane sunt de acord ca e putin ciudat!
Am pastrat totul intr-un dosar stufos.. sperand sa se faca lumina.
Si inca ceva.. am cunoscut medici care uita de casa de familie de tot.. dedicati meseriei.. si sunt ferm convinsa ca daca stiau cum ma ajutau. Tinem legatura permanent....Nu sunt suparata pe ei.. ca sunt doar oameni.. dar e viata mea si trebuie sa caut un raspuns..pana-l gasesc!
gresesc??

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby vazi » Thu Mar 19, 2009 12:32 am

imho.
no.
insa incearca sa nu faci o obsesie din asta, asa cum iti sugera mai sus un forumist.
cel mai bun rezultat pe care il vei putea obtine care este?
imho un nume de boale (probabil de boli) si un tratament mai mult sau mai putin adaptat, care insa nu te va vindeca, va imbuantati calit vietii. atat. rept si am observat ca inca un foruist a spus acelasi lucru: medicna pe forum nu se face. live te "plangi" ca nu obtii raspunsuri pe loc.
asta ii parearea mea. nu is rege si nici nu se face medicina pe forum.
raman la parerea mea ca ai avut vasospasm atunci ("De ce pe prima nu apare o artera...") si avc /ischemic- tromboza locala. manif senz sunt sechele ale acelui avc si vasospasmele ce eu cred ca le ai constatnt.
manif de pneumo "nou relevate" eu sunt tentat sa le interpretez ca sunt alte manif trombebolice, pe fondul de vasculita.
... dap dar medicina pe forum nu se face. un exemplu chestia cu tratamentele sugerate si urmate, contextul de aparitie nu sunt clare. medicamente, ceaiuri, progestative, sau anticonceptionale nu reies clar. mare lucru nu aduc ca si informatie dar pot fi sugestive uneori.
poate ne zici si tu ceva de virusi polimorfi sau backdors si noi o sa incercam/ poate ca vom reusi prin analogie sa-ti explicam dece este asa greu de diferentiat un atac cu un germen (borelia, lyme etc) de o b autoimuna pe un hla B27... asta in conditiile in care nu sunt precizate mecanismele de funct a sist imun ce sa mai zic de fizio-pat al b autoimune.
pq pas?

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Thu Mar 19, 2009 12:43 am

Ok! Nu fac o obsesie. Ma doare rau..rabd.......si astept. Ce? Sa ma gandesc la altceva sa-mi gasesc o alta preocupare.. pai as vrea.. dar pot??
ok, nu ma fac bine.. dar i-mi imbunatatesc conditiile de viata.. Cum? Ce s-a incercat pama acum nu a mers.. asta inseamna sa ma asez in pat si sa astept......sa intepenesc de tot?Oare in locul meu ce ai fi facut. Acceptai o situatie neclara..ptr ca nu am un diagnostic cert ci doar " poate"... si gata!
Cineva in lumea asta a mai trecut prin ce trec eu.. trebuie sa gasesc o similitudine cu un alt caz... am nevoie de o pista!
Daca e totusi ceva infectios si nu am gasit?
Vreau un diagnostic cert ca atrecut 1 an si am facut o tona de investigatii.. si un tratament sa traiesc si eu acceptabil.

zgabitzacristina
junior
junior
Posts: 28
Joined: Mon Jun 16, 2008 12:58 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby zgabitzacristina » Thu Mar 19, 2009 7:31 am

kooksee wrote:
zgabitzacristina wrote:Eu NU as tine cont de parerea prof Bajenaru.


eterna ura intre neurochirurgi si neurologi.
mai bine te abtii de la avut pareri din astea. in spital acolo tot asa vorbesti?
cred ca comportamentul absolut execrabil al lui ciurea fata de o gramada de lume il bate pe bajenaru de la 1 km asa ca incearca sa pastrezi un minim de decenta

nictatiana ai incredere in bajenaru[/quote

1. Ceea ce am povestit reprezinta adevarul.
2. Nu sunt neurochirurg.
3. Nu urasc niciun om. Doar nesimtirea.

zgabitzacristina
junior
junior
Posts: 28
Joined: Mon Jun 16, 2008 12:58 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby zgabitzacristina » Thu Mar 19, 2009 7:52 am

Iti doresc tu sa nu gresesti niciodata.[/quote]
Nu l-am acuzat ca a gresit. Doar ca a fost batjocoritor/superficial.

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Thu Mar 19, 2009 4:09 pm

Ptr ca m-a intrebat cineva in privat de Lyme... Am atasat analizele.
Medicii la care am fost spun ca nu am Lyme. Acum e greu de stiut..ptr ca e o problema internationala asta..... poate ca aunii stiti despre ce e vb...
Americanii vor sa se puna diagnosticul fara analize.... ca cica nu sunt mereu concludente......
Dovada e chair aici..in aceasta dezbatere:
http://www.youtube.com/watch?v=uotsfsaZ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=6sV41S4pkpQ
http://www.youtube.com/watch?v=paxgyAc7 ... re=related
In fine la noi in tara inca nu se prea vorbeste despre asta.. iar eu pana nu am confirmarea unui medic.... nu o cred. Adica poate fi asta sau orice altceva.....
Am inteles ca testele ELISPOT au o acuratete mai mare decat Elisa sau Western Blot.. dar din pacate nu-s disponibile la noi. am vb cu producatorii si mi-au spus ca au vandut aparatul si materiale de lucru ptr Borrelia doar in Germania. mi-au confirmat si cei de acolo. Daca chair as avea o recomandare de la cineva sa faca acele teste.... poate ca as face efortul... dar cum am mai spus....multi mi-au spus ca e doar o gluma chestia cu Borrelia asa ca .. astept si eu...
Va fi primul simpozion la noi in tara pe aceasta tem la sfarsitul lui aprilie mai.....

Am incercat acel tratament... in disperare dar fara a avea o confirmare.....
Teoretic ar fi trebuit sa ma simt bine macar cateva saptamani bune chiar luni dupa tratament.. deoarece asa patesc pacientii ci borrelia cronic... dar nu a fost asa. Imediat au revenit simptomele.....
in plus sunt si boli autoimune ( reumatice) care raspund oarecum la antibiotice..
aici poate cei care stiu din practica.. ar putea trage o concluzie.

blablaaaa
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Mar 19, 2009 8:17 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby blablaaaa » Fri Mar 20, 2009 6:38 pm

am observat ceva in evolutia de mai sus: cand ai luat ciprofloxacina, oxacilina si tinidazolul ai spus ca ai inceput sa te simti mai bine; apoi, ai scos treptat cipro si oxa si ti-au aparut iar durerile si furnicaturile. intrebarea mea este: cand ai intrerupt tinidazolul?
suspicionez o boala parazitara, posibil si reumatism/hernie de disc[ dupa rmn si fr(+)], dar ca afectiuni separate de boala cu simptomatologie dominanta.
esti suficient de inteligenta ca sa pricepi ca pe forum poti primi o recomandare pt un anumit specialist, nu o rezolvare a problemei tale. nu lua tratament dupa ureche, mergi iar la infectioase si cauta acul in carul cu fan. poate pe forum exista colegi `infectiosi` care cunosc mai multe despre parazitii care trec BHE si dau manifestarile neuro amintite.
mai studiez, s-ar putea sa nu zic bine. intre timp, o intrebare: cum ai nascut?

iti doresc multa sanatate!

aspirina
senior
senior
Posts: 214
Joined: Fri Nov 21, 2008 2:43 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby aspirina » Fri Mar 20, 2009 9:36 pm

Pe mine m-ar interesa in mod explicit starea de sanatate a bebelusului de la nastere pana in prezent.Fiind vorba despre o boala infectioasa,pentru ca eu asta cred ca este,el trebuie monitorizat foarte atent pt a evita eventualele complicatii.
Tatiana,eu cred ca trebuie sa consulti un medic specialist in boli infecto-contagioase,dar tine-te de unul macar pana ajunge el la un rezultat,amalgamul de opinii nu duce nicaieri pe moment.Acestui medic ar fi bine sa ii vorbesti despre dr din ungaria si de metoda folosita de el pt depistarea boreliozei,eventual sa creezi o legatura intre cei 2.
Ai mai multe diagnostice printre care hernia de disc care e f import la ce nivel se gaseste(la fel ca si colonul iritabil,acesta este un diagn distinct de restul)

Dr din ungaria a gasit borrelia care in forma cronica produce pb neurologice de care vorbesti,iar mycolpasma e raspunzatoare de pneumoniile interstitiale.Medicamentele ce ti-au facut bine sunt de asemenea pt asa ceva,ca si tratament era ok,dar daca imunitatea nu e foarte buna nu au efect prea mare.

Altceva mi-a mai atras atentia: la detectare anticorpilor pt CMV si tu si bebe aveti igG pozitiv,bebelusul a avut valori mari ale TGO si TGP in primele luni de viata si hemoleucograma "alterata"
Cand mai treci pe aici poate ne spui un pic si despre petele de la muscaturile de purice si ganglionul inflamat.

Acuma eu intreb ca sunt curioasa,dar tu trebuie sa consulti cat poti de repede un medic de infectioase.Ti-ai dorit o pista,o ai de acum,nu sunt singura care e de parere ca afectiunea ta e de ordin infectios in principal.
Oricum nu trebuie uitati ceilalti 2,reumatologul si neurologul,dar incearca sa ii pastrezi pe aceeasi.

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Sun Mar 22, 2009 3:02 pm

ptr BlaBlaaa...
Am nascut : primul la 8 luni( si e bine dar are prb cu vederea, +4 la ochelari, strabism, nu suporta lumina etc.. dar ne tratam....) al 2-lea in noaptea de Revelion 2007-2008..tot prin cezariana aproape de termen. A avut ceva prb in primul an de viata cu o hemoleucograma modificata( l-au vazut mai multi medici) si TGP si TGO putin marite. S-au normalizat in timp. Are si el IgG Citomegalovirus..dar ii voi repeta analizele la vara.. deoarece pot fi anticorpii mei mi-au spus unii medici. E bine!
Medicamentele au fost luate asa: 6 saptamani Ciprofloxacina 2x500 mg si Doxiciclina 2x 200 mg zi. In primele 2 saptamani am luat Metronidazol apoi am continuat cu Tinidazol ptr 3 saptamani si ceva ( stiti ca in combinatia asta se anuleaza efectul Metronidazolului dar mai putin a Tinidazolului). La final am continuat inca o saptamana a 7-a.. doar cu Doxiciclina.. dar au inceput sa reapara simptomele usor.....
Am fost la un infectionist.. la un Profesor In Constanta si la o D-na in Bucuresti ( Colentina). Deocamdata nu se gaseste cauza exacta..
Ptr Aspirina:
Muscaturile care le banuiesc ca ar fi fost de purici aratau ca niste piscaturi de tantar.. dar asa in sir indian.. pe picioare. Ma mancau si de asta le-am vazut. Se intampla in august cred.. adica aveam cam 4 luni si ceva de sarcina. Am facut atunci febra si dureri in gat.. dar am crezut ca era curent la curte unde am fost... si fiind gravida.. mai sensibila. A durat cam 10 zile in medie( cam 7 zile cu febra si apoi mai multe pana am-am restabilit complet..... In luna a7-a au aparut durerile pe tampla stanga si...in ianuarie la 2 saptamani dupa nastere paresteziile pe obraz si apoi toate celelalte. Din vara anului urmatoar au aparut si semnele de suferinta articulara si apoi coloana. In tot acest timp analizele clasice de sange nu au aratat mai nimic... si VSH maxim 18.. si PCR negativa..
Vineri am ajuns la Spitalul Marius Nasta...la D-na dr. Crisan , unde mi-au facut multe analize.... Acum mai astept ceva rezultate de la Bronhoscopie..ptr ca mi-au fost recoltate mai multe probe. Nu s-a vazut nimic grav insa.....cred ca a fost o alarma falsa de aici de la Constanta.. deoarece nu parea a fi fibroza....
Am o tuse seaca.. spastica.. spun ei.. dar ma chinui cu ea de 3 luni si ceva!!!! Am fost la medic, logic, am tot primit siropele si Seretide.. dar nimic! Acum am mai si racit si s-a agravat. Dupa bronhoscopie am facut febra mare cam la 40.. am tremurat pe drum in masina ( cred ca o mica reactie de la anestezia aceea).... si de atunci tusesc cam non-stop......nu va imaginati. Pana nu vin toate rezultatele nu am tratament.....
Am incercat si eu ceaiuri inhalati.. dar degeaba..
Sper ca va exista o solutie si ptr asta ca dupa tuse nu mai am aer si- mi amorteste obrazul pe stanga mai rau....
Nu am Mycoplasma sau altceva ca am facut analizele in Ianuarie si sunt negative..... Probabil ca cele din lavajul facut acum in plaman vor iesi daca e sa fie ceva microbian.
O d-na pe net scria ca are tuse seaca spastica de 3 ani si ca a fost la 8 medici si ca nu trece cu nimic. Eu nu pot crede asta.. e doar o tuse trebuie sa aibe leac nu?
Faza e ca nu pot manca sau dormi de tuse!!! Un sfat asa usurel sa rezist pana la diagnosticul final PLEASEEEE!!!
Asta e o simpla completare la tabloul general...cred ca declansata de viroza primita cadou de Mos Craciun..
Ok.. Marti sunt in Bucuresti la Reumatolog si Neurolog......si Joi voi sti rez la bronhoscopie!
Apoi revin la infectionist...la d-na Cretu - Colentina.. e ok?
Incerc sa le iau pe rand... iar si iar...
Problema mea e ca eu in continuare cred in medici... si insist ca trebuie sa existe o explicatie si oarecum o rezolvare.
Merci de sfaturi!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby danhia » Sun Mar 22, 2009 7:41 pm

eu zic ca mai si exagerezi cu simptomele, dar hai sa nu fiu eu scorpia forumului si sa zicem ca te credem pe cuvant.

deci sa revenim. durerea faciala. zici ca nu raspunde la carbamazepina . incearca gabapentin sau acid valproic, pregabalin.
ca sa ma crezi si pe cuvant ia de http://www.patient.co.uk/showdoc/27001177/
tusea seaca.
post viroza resp poti sa ramane cu o tuse seaca iritanta pana la vreo 8 sapt. fara sa fie musai infectioasa.CXR e normala, aparent si CT-ul ( ovre the top investigation dc ma intrebi pe mine). try cough supressants dc e asa naspa- codeine based.plus inhalers - Salbutamol, Seretide.
ce te mai deranja?
asa- durerile articulare.
nu mi se pare justificat trat cu sulfasalazina si hydroxiclorochina in conditiile in care nu ai sindrom inflamatorclar definit si nici boala autoimuna demonstrata. m-as uita la efectele adverse ale medicatiei si paote toate simptomlele noi ar putea fi justificate de medicatie.
cred ca te amabalezi prea mult.nu ai mereu raspunsuri in medicina. insa dc vrei sa mergi pana in panzele albe , atunci macar ai rabdare, si priveste problema din alt unghi.
adica incearca per ex un tratament adaptat simptomelor rather than incercat dupa noi ipoteze etiologice.
Red Apple

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Mon Mar 23, 2009 12:42 am

Ok! Am luat vara trecuta Gabaran.. cateva saptamani.. degeaba. Neurologul mi-a scos medicatia..
Durerea e fluctuanta.. cand mai scade o suport vitejeste. Stiu ce este o durere neuropatica... Am cateva leziuni si....asta e! Nu vor dispare de acolo. Problema e sa nu mai apara... si trebuie gasita cauza si tinute un timp sub observatie...
Acel tratament cu Sulfasalazina si Plaquenil mi-a fost prescris luni de zile de un medic din Bucuresti. Am citit si eu.. si am ajuns la concluzia ca nu ar fi potrivit....dar eu nu sunt medic. Combinatia cu Medrolul mi-a facut mai mult rau. De asta am cerut si alta parere. Nu cred ca am gresit eu ca pacient, nu?
2 profesori reumatologi au afirmat apoi ca nu era potrivit tratamentul si ca suspecteaza un debut de Spondilita... dar singura solutie ar fi AINS.. si sincer ma ajuta oarecum...
Tusea seaca.....e de peste 3 luni!!! Nu ma speriam daca un medic specialist pneumolog... considerat bun la noi in C-ta nu ma suspecta de fibroza pulmonara. Poate ca si acele atacuri astmatice l-au derutata.. dar nu vad cum a vazut asa ceva la Tomograf si ceilalti nu. Seretide am luat luna trecuta. Da uscaciune a gurii si insomnii. In plus am dezvoltat o ciuperca acum de la el.... In fine.. s-a sistat ca nu avea efect..... Astept tratamentul de la Sp. Marius Nasta...
In fine nu vad unde am gresit eu....
Am cerut mereu o alta parere dupa ce cumintica am luat un tratament si nu a mers.
Ai dreptate si de reactiile adverse ale medicatiei...de la cortizon am avut si rupturi musculare slabicioune in picioare..... La sistarea lor dupa cateva luni mi-am mai revenit.
Inca nu stiu ce am.. si nici medicii nu stiu.
E normal sa caut.. ca vreau sa fiu mai bine.
O sa ascult sfatul cu controlul la un infectionist.. din nou...
Multumesc ptr sfaturi si pareri..... pro sau contra... ca doar e discutie libera nu?
Merci ptr mesajele celor din privat, conteaza mult.
Acum am aflat ca sunt oameni care ajuta neconditionat. Multumesc!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby danhia » Mon Mar 23, 2009 1:10 am

daca afli ca e ceva pentru care nu se poate face nimic si tb sa rezisti intr-un fel sau altul cu medicatie simptomatica?inteleg dorinta ta de a fi mai bine si cred ca e rezonabila. dar daca nu descoperi o cauza o sat-i petreci toata viata investigand?
Red Apple

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Mon Mar 23, 2009 10:07 am

Ce va fi va fi! Daca un medic i-mi va spune" Asta e diagnosticul x!".. si ca nu pot face altceva decat sa tratez simptomele voi accepta, logic..
Dara daca tot ei ma sfatuiesc sa mai caut.....
Ma refer la reumatologi.. ca neurologii spun ca timpul va da raspunsul.. daca evolueaza sau nu...
Nimeni nu mi-a spus inca ca nu se poate face nimic si ca stie ce am.
Eu inca sper ca macar o parte din probleme sa aibe o rezolvare...
-----------------------------
Stie cineva daca Herpes Virus 1 se poate trata daca e cronic ( am IgG +).. de zeci de ani? Fac de 2-3 ori lunar multe herpesuri de la 1-2 pana la 7 odata! Mananc cu paiul uneori si dor si sunt inestetice.
O dr reumatolog spunea ca a gasit undeva un articol care incrimina virususrile herpetice( si herpes virus si CMV) ptr debutul bolilor reumatice.... Eu nu am gasit teoria asta.. dar....

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Sun Mar 29, 2009 10:30 am

Am mers la un consult la un profesor reumatolog de la Colentina..... M-a pus sa-mi refac toate analizele de SAFL si Lupus..ca cele din iarna anului trecut sunt vechi! Am analize si din ianuarie 2009.. dar dansul zice ca trebuie neaparat refacute la o clinica numita Gral..... si nu la Cantacuzino sau Synevo. Fiind o lista lunga si cum nu se fac prin CAS.......nu am bani exact acum..dar ramane de vazut. Mi-a spus ca am sigur sindrom antifosfolipidic si ttrebuie sa iau Vesel Due F... dar nu mi-a dat reteta decat dupa ce repet analizele de cateva ori. Mi-a mai zis ca am sacroileita.. si atat. Nu am tratament!
Am vb cu o dr.. si mi-a zis ca trebuie sa fac o noua reinternare.......ptr analize dar tot le voi plati ca asa e la noi... nu-s pe lista de gratuite.
In fine....
Mi-a sugerat cineva ( medic internist) sa fac analize de Brucella...dar nu cea simpla... ci anticorpii IgG si IgM..... Am intrebat la laboratoare dar nu am gasit sa faca asta nici la Synevo, Victor Babes sau.. Cantacuzino. Stie cineva unde se face Brucella IgG??Nu am ficatul sau splina marite acum....dar cica daca e cronica........ ramane doar prb articulara atipica. Asta ca la mine a fost ok cu antibiotice dar cica asta nu trece cu ce am luat eu dar sensibilizeaza. Spunea ca pot lua tetraciclina 500 mg/ la 6 ore 1 luna si streptomicina 2 saptamani doar... Eu nu am luat niciodata aceste medicamente.... si vreau sa fac analiza sa vad daca e .. ca nu le iau asa dupa vorbe....

Am luat rezultatele de la Bronhoscopie lavaj... si sunt bune! Nu stiu cum pot gresi diagnosticele asa unii dr!!! De la fibroza la nimic.. e cale lunga nu? Am ramas cu tusea seaca..permanenta. Dr Crisan pneumolog...mi-a sugerat sa fac investigatii ptr un reflux gastroesofagian.....dar nu cred ca e asta? Se simte ceva la afectiunea asta.. sau doar tusesc? Altceva nu simt!

A trebuit sa iau 5 zile antibiotic ptr o afectiune ORL... si iar cedasera durerile de coloana si articulare.......apoi revin treptat.
Eu tot cred ca e ceva ciudat aici.......cu spondilartropatia asta.

morpheus77
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Nov 18, 2008 4:03 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby morpheus77 » Mon Mar 30, 2009 4:51 pm

Brucella Ig G se face la IBI Dr.Matei Bals - la Prof.Streinu acolo :)

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Mon Mar 30, 2009 9:00 pm

merci!
azi am patit alta...aveam o afta care s-a infectat si am facut si stomatita( zice medicul de familie). Acum 3 zile se umflase buza superiora si falca pe stanga.. Am dat cu betadina si din pacate am facut rau.. ca s-a ars pielea si arata rau de tot.....
Medicul de familie mi-a dat Hexoral.. spray.... Acum s-au inflamat niste ganglioni sub ,mandibula.. Sa-mi fac griji sau trece de la sine..? Ma doare fata si ochiul dar nu as mai vrea sa mai iau antibiotice ca doar ce le-am terminat acum 3 zile ptr altceva:(

andreeamunteanu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 13, 2005 6:14 pm
Location: cluj
Contact:

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby andreeamunteanu » Wed Apr 01, 2009 7:43 am

pentru trichineloza ai fost investigata?
nu ai eozinofilele mari din ce am vazut la primele analize, dar in faza cronica a bolii acestea pot fi scazute si chiar indica un risc de mortalitate crescuta.
daca iti aduci aminte de consum de carne de porc necontrolata inainte (cu aprox 2 saptamani) de a-ti fi aparut acele leziuni papulare pe care le descrii drept muscaturi de purici si practic inainte de toata simptomatologia asta
si eu zic sa te tii de infectionist mai mult

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Wed Apr 01, 2009 11:17 am

Sunt dezamagita..ca merg la infectionisti( 3 pana acum) si in afara de toxocara si toxoplasma......nu spun nimic. Astea le am negative!
Acum am prb mari cu chestia aia..stomatita..S-a extins de la 2-3 cm cat era.. si au aparut si in alte zone chiar de dau cu hexoral si stamicina preparat....si ganglionii de sub barbie pana la gat s-au marit si dor de nu mai pot intoarce capul :(
Genunchii ma dor si mai rau... mai ales cand vreau sa urc scari.....soldurile la fel si coloana.... :(
Tusea aceea s-a acentuat.......
Macar nu mai am fenomene neurologice de cand cu tratamentul cu antibiotice!
Of!
Sunt curioasa daca reumatologul la care merg duminica i-mi da vre-o sugestie!
Incep sa-mi pierd curajul......nu mai pot!

blablaaaa
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Mar 19, 2009 8:17 pm

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby blablaaaa » Fri Apr 03, 2009 8:38 pm

sa zicem ca nu e de infectioase, de data aceasta.
am mai adaugat: encefalita (ma gandesc la IgG-CitoMegaloV /pozitiv); leuconevraxita (debut , de urmarit)s-a spus ca nu. (?) spondilartropatie nediferentiata. LES nu. altceva autoimun, posibil. o miopatie, ar explica ceva, dar nu suficient.
intoxicatie medicamentoasa sau un alt tip de intoxicatie [...]
dereglare anxio.. somatizata (asta e un dg inventat, nu comentati) deoarece n u/ este scleroza laterala amiotrofica, sa nu speriem pacienta.
rog pe doamna sa nu cerceteze in google ce discutam aici, suntem la stadiul de pareri. stomatita a aparut de la atatea antibiotice luate, glicerina boraxata e buna, daca nu ai incercat deja.

pareri, colegii?

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Fri Apr 03, 2009 10:21 pm

:D Nu am sperii de cateva vorbe! Am trecut prin diagnostice mai urate puse de medici zisi "buni" care nu s-au confirmat apoi. Ce sa va spun la inceput ma speriam rau.. acum am devenit "imuna" :)
Si in plus eu chiar sper sa am un diagnostic clar... si asta chiar de-mi va place sau nu ca nu cred ca e pe alese ca-mi place sau nu.
Si... nu iau de bune toate scrierile gasite cu o cautare cu google.... Faza e ca stiu o tipa care doar dupa asta se ia. Ptr orice simptom daca scrie ca e de la gripa, curent, a mancat ceva a iurea.... sau e cancer....asta o ia in considerare pe ultima!!!
Sper sa nu "o iau pe aratura" asa...
Si eu ma gandesc la "spondilartropatie nediferentiata".....dar nu toate simptomele arata asta.....
De "leuconevraxita...e clar ca daca pana acum s-a zis ca nu e... ca nu intrunesc conditii...doar timpul va decide asta...ca investigatii nu mai am ce face.
"Encefalita"?? Cred ca e exclus....ca se vedea...ceva pana acum. Asta nu tine asa cu anii...in aceasi faza...
Intoxicatie medicamentoasa? Pai nu ies modificate deloc analizele??
Posibil sa am un debut de cine stie ce boala autoimuna dar nu iese la nimic. Si oricum SAFL....e tot autoimun, nu? Si este aproape confirmat (daca se poate zice asa).
SI...ai dreptate am incercat deja cu glicerina boraxata si nistatin ( e clar si ceva fungic). Din pacate nu a dat innapoi. Dar cred ca o sa treaca pana la urma....ce naiba!
Azi in timpul zilei nu mi-am mai simtit mainile cam de la nivelul cotului. Nu de tot... erau amortite cam 90%!
Am mai patit asta anul trecut si nu m-am speriat dar...e naspa situatia. Dar ma gandeam ca tinand seama ca mananc doar cu paiul.....ca nu mai pot de ranile de la stomatita asta.....e oarecum explicabil..poate....
Sunt fff curioasa de rezultatul consultului de duminica de la reumatologie!
Faza cu anxio... va asigur ca o am.....dar consider ca inca rezist binisor tinand seama de situatie.
Saptamana viitoare fac si analiza ptr trichineloza...
O sa pun o pancarta pe laborator: "Aici sunt banii dumneavoastra!"......cand o sa a jung falita sa stiu de ce...
In fine in mai e posibil sa plec in Germania...sa fac niste analize prin Elispot...asta daca nu iese nimic in tara. Astept sa se aprobe o sponsorizare... :o Voi ce stiti de astia? http://www.b-c-a.de/index.php?L=1
Fac tot felul de analize....ca faza cu lyme eu o cam exclud dar celelalte infectii...nu se stie!

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Fri Apr 03, 2009 11:01 pm

Sa nu spuneti ca vb prostii cu fza cu Germania. Am analizele altei pers care a fost acolo. Am sters numele ca ...nu vrea sa se afle.
Sa va uitati la anlizele Elisa si WB ptr Borrelia care vor apare negative si cele prin Elispot clar pozitive! Si inca 2 coinfectii care in tara nu au iesit.
Repet : NU SUNT ANALIZELE MELE ACESTEA!!!!
Simptomatologia era similara insa.....
Preturile sunt mari si nu fac doar asa maruntisuri ci tot ce considera ei....deci efortul financiar presupunand si drumul si cazarea la un hotel acolo( e clinica de zi).....e foarte mare.
Ce parere aveti?
Despre testele prin Elispot banuiesc ca stiti destule..chiar de la noi in tara nu exista metoda de lucru inca ( unii la Cantacuzino nu auzisera de ea..dar....se stie)
Am si lista completa..chestionarul lor de zeci de pagini...dar nu-l pun aici. Daca e cineva interesat sa ma caute pe e-mail (nictatiana@yahoo).
Internarea costa cat cateva masini...dar nu se pune prb.As face cateva analize insa.....
Astept pareri, sugestii....ca trebuie cantarita bine prb asta.
Eu dupa cum am spus am toate testele de Borrelia clar negative in tara prin Elisa si WB....
Dar restul oare?
Asta in paralel cu analizele din tara ar fi inca o varianta..

nictatiana
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sat Feb 28, 2009 1:58 am

Re: este o boala ce tine de: neurologie, infectioase, reumatolog

Postby nictatiana » Fri Apr 03, 2009 11:30 pm

Acestea sunt analizele:


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests