Practica de vara

care ne mananca zilele
User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Tue Dec 05, 2006 2:03 am

la acum ii treaba acum.... merge absolut orice spital, sau, mai prezis, orice institutie sanitara, inclusiv cabinetul medical individual al unui mefist
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Tue Dec 05, 2006 2:04 am

la acum ii treaba acum.... merge absolut orice spital, sau, mai prezis, orice institutie sanitara, inclusiv cabinetul medical individual al unui mefist.
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Tue Dec 05, 2006 10:19 am

unde-am facut eu nu era centru universitar...nici macar spital de urgenta...merge oriunde, da' mai e pana la vara . mult. vreo 2 sesiuni :D
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Postby durere de cap » Tue Aug 14, 2007 1:03 pm

Sa inteleg ca practica de vara pt studentii de anul 1 inseamna sa invete ce face o asistenta?Eu m-am dus la un dr. si m-a intrebat in ce consta aceasta practica....nu prea am stiut ce sa-i zic: injectii, cine stie ..poate niste operatii la care sa asist....
E mai bine daca ma duc la spitalul de urgenta?Adica vad mai multe acolo?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Tue Aug 14, 2007 3:35 pm

durere de cap wrote:Sa inteleg ca practica de vara pt studentii de anul 1 inseamna sa invete ce face o asistenta?

Invata si tu cat mai multe lucruri practice, sa faci injectii, sa pui perfuzii, sa scoti fire... Baga-te-n seama. Ca in facultate nu te trage nimeni de maneca la ceva practic si o sa-ti trebuiasca in timpul rezidentiatului, chiar daca esti pe medicale.

E bine sa te duci la urgente, ca din garzi inveti multe. Nu stiu cate intelegi acuma dupa anul I, dar oricum eu zic ca ti-ar folosi, tot mai ramai cu ceva din cazurile pe care le vezi.

Falx
Posts: 2
Joined: Thu Jul 05, 2007 10:43 am

Postby Falx » Tue Aug 14, 2007 3:43 pm

nu cred k e o idee prea buna sa te duci la urgenta (sunt mai multi "tafnosi" decat oriunde si pe buna dreptate la ce cazuri ajung...). acolo chiar k ramai un simplu spectator :popcorn: . na acum! cine sa se mai complice si cu un student din anu' I, sa-l care dupa el, sa mai piarda timpul cu explicatii marunte? poate doar sa cunosti pe cnv si sa te ia pe lg el... asa ai mai avea o sansa. anyway, iti doresc succes in incercarea fatala. :wink:
Noapte buna, Bucuresti!

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Postby durere de cap » Tue Aug 14, 2007 5:07 pm

mersi mult! am sa revin cu rezultatul final.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Tue Aug 14, 2007 5:19 pm

Falx wrote:nu cred k e o idee prea buna sa te duci la urgenta (sunt mai multi "tafnosi" decat oriunde si pe buna dreptate la ce cazuri ajung...). acolo chiar k ramai un simplu spectator :popcorn: . na acum! cine sa se mai complice si cu un student din anu' I, sa-l care dupa el, sa mai piarda timpul cu explicatii marunte? poate doar sa cunosti pe cnv si sa te ia pe lg el... asa ai mai avea o sansa. anyway, iti doresc succes in incercarea fatala. :wink:


depinde de oras, de urgentistii de acolo..eu am facut la un spital judetean practica de vara intr-un an si am vazut destule, m-au lasat sa fac diverse chestii, punctii venoase, pus electozii pt ekg, examen clinic, etc

User avatar
kindredflow
junior
junior
Posts: 28
Joined: Mon Feb 12, 2007 8:37 pm

Postby kindredflow » Sun Aug 19, 2007 5:59 pm

Sunt de acord cu magdutz si eu tot la urgente am facut practica,de fapt inca mai fac...n-am stat sa numar ore,am stat cat am avut pofta si am vazut o groaza de chestii si am facut si injectii,ekguri,tensiuni,vreo 2 manevre care ce-i drept nu mai stiu cum se numesc ca din-alea n-au fost asa dese,dar oricum se merita...

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Mon Aug 20, 2007 6:07 pm

si eu cred ca tot la urgente sau la ati se invatat cel mai mult. la terapie intensiva cred ca te si lasa mai ales ca sunt o gramada de bolnavi grav care nu mai au sanse si pe care poti face exercitii. pe mine m-au lasat sa si intubez cativa cu stop cardio-respirator care nu mai aveau sanse de resuscitare. mi-au explicat de toate, a fost super.

Alinuzta17
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Dec 05, 2006 12:18 am
Location: Bucharest

Postby Alinuzta17 » Sat Sep 01, 2007 6:06 pm

Cum trebuie sa arate o adeverinta k am facut practica de vara (ce informatii trebuie sa contina)?

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Postby deena01 » Sat Sep 01, 2007 6:26 pm

Alinuzta17 wrote:Cum trebuie sa arate o adeverinta k am facut practica de vara (ce informatii trebuie sa contina)?


eu am fost la "birou personal"(asa scria pe usa) la spitalul unde am facut practica si mi-au dat ei adeverinta. "contine" urmatoarele :

SPITALUL JUDETEAN .......
Nr....din......2007

ADEVERINTA
Se adevereste prin prezenta ca d-ul/d-na......,...student anul...la Facultatea..........a efectuat practica de vara in cadrul unitatii noastre la Sectia........in perioada........
Pentru activitatea desfasurata a obtinut calificativul......

MANAGER
(aici e semnatura dir sp si stampila sp)

INDRUMATOR PRACTICA
(semnatura medicului si parafa)


si am fost si la registratura pt nr
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

Alinuzta17
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Dec 05, 2006 12:18 am
Location: Bucharest

Postby Alinuzta17 » Sat Sep 01, 2007 6:55 pm

merci mult de tot! :D

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sun Sep 02, 2007 8:30 pm

intrebare-ntrebatoare legata de practica: cum e la anatomie patologica la suub? ca m-ar interesa sa ma duc acolo . daca nu...chirurgie la VI sau la VII? oprescu unde e?
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

nitro
junior
junior
Posts: 77
Joined: Tue Jul 25, 2006 9:20 pm
Contact:

Postby nitro » Sun Sep 02, 2007 8:37 pm

deena01 wrote:
Alinuzta17 wrote:Cum trebuie sa arate o adeverinta k am facut practica de vara (ce informatii trebuie sa contina)?


eu am fost la "birou personal"(asa scria pe usa) la spitalul unde am facut practica si mi-au dat ei adeverinta. "contine" urmatoarele :

SPITALUL JUDETEAN .......
Nr....din......2007

ADEVERINTA
Se adevereste prin prezenta ca d-ul/d-na......,...student anul...la Facultatea..........a efectuat practica de vara in cadrul unitatii noastre la Sectia........in perioada........
Pentru activitatea desfasurata a obtinut calificativul......

MANAGER
(aici e semnatura dir sp si stampila sp)

INDRUMATOR PRACTICA
(semnatura medicului si parafa)


si am fost si la registratura pt nr

trebuie neaparat sa fie de forma asta?

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Postby deena01 » Mon Sep 03, 2007 1:56 pm

eu asa am primit-o . poate depinde de spital :)
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
lazarosa
senior
senior
Posts: 411
Joined: Tue Feb 06, 2007 7:44 pm
Contact:

Postby lazarosa » Mon Sep 03, 2007 4:30 pm

nu conteaza....trebuie sa contina datele esentiale: spitalul , perioada in care ai facut practica , semnatura si parafa medicului..

nitro
junior
junior
Posts: 77
Joined: Tue Jul 25, 2006 9:20 pm
Contact:

Postby nitro » Mon Sep 03, 2007 11:08 pm

atunci e bine :D

User avatar
cat26
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Aug 01, 2008 11:12 pm

Re: Practica de vara

Postby cat26 » Sat Aug 02, 2008 9:02 am

Invata si tu cat mai multe lucruri practice, sa faci injectii, sa pui perfuzii, sa scoti fire... Baga-te-n seama. Ca in facultate nu te trage nimeni de maneca la ceva practic si o sa-ti trebuiasca in timpul rezidentiatului, chiar daca esti pe medicale.

E bine sa te duci la urgente, ca din garzi inveti multe. Nu stiu cate intelegi acuma dupa anul I, dar oricum eu zic ca ti-ar folosi, tot mai ramai cu ceva din cazurile pe care le vezi.

User avatar
cat26
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Aug 01, 2008 11:12 pm

Re: Practica de vara

Postby cat26 » Sat Aug 02, 2008 9:11 am

cat26 wrote:Invata si tu cat mai multe lucruri practice, sa faci injectii, sa pui perfuzii, sa scoti fire... Baga-te-n seama. Ca in facultate nu te trage nimeni de maneca la ceva practic si o sa-ti trebuiasca in timpul rezidentiatului, chiar daca esti pe medicale.

E bine sa te duci la urgente, ca din garzi inveti multe. Nu stiu cate intelegi acuma dupa anul I, dar oricum eu zic ca ti-ar folosi, tot mai ramai cu ceva din cazurile pe care le vezi.




eu nu am facut niciodata practica

User avatar
cat26
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Aug 01, 2008 11:12 pm

Re:

Postby cat26 » Sat Aug 02, 2008 9:20 am

MumaPadurii wrote:
durere de cap wrote:Sa inteleg ca practica de vara pt studentii de anul 1 inseamna sa invete ce face o asistenta?

Invata si tu cat mai multe lucruri practice, sa faci injectii, sa pui perfuzii, sa scoti fire... Baga-te-n seama. Ca in facultate nu te trage nimeni de maneca la ceva practic si o sa-ti trebuiasca in timpul rezidentiatului, chiar daca esti pe medicale.

E bine sa te duci la urgente, ca din garzi inveti multe. Nu stiu cate intelegi acuma dupa anul I, dar oricum eu zic ca ti-ar folosi, tot mai ramai cu ceva din cazurile pe care le vezi.


Eu din pacate,pt ca regret acuma,nu am facut niciodata practica, si tocami am trecut anul 4.in fiecare an am avut o restanta si ma gandeam ca nu-s pregatita,mai ales ca am auzit ca doctorii te mai si iau la intrebari din materiile facut si daca nu stii fac misto de tine.intrebarea mea e: va fi vreo problema ca nu am facut practica de vara pana acum. ma gandesc sa incep de la anul, sa nu-mi mai las restante,dar acum ma gandesc ca eu nu stiu sa fac nimica ,cum o sa reactioneze doctorii daca ma pun sa fac ceva si nu stiu,si mai afla ca nici nu am facut practica pana acuma.o sa ma fac de rusine! :roll: .daca nu fac practica pana la rezidentiat o sa ma descurc in timpul rezidentiatului mai ales ca eu as vrea sa fac ORL sau dermato? :idea:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Practica de vara

Postby danhia » Sat Aug 02, 2008 10:27 am

1 . nu vad de ce e e necesar sa stie cineva ca n-ai facut practica de vara.
2. nu e prea tarziu sa incepi
3. sunt niste tutoriale pe youtube care te mai invata basicuri d-astea
4. de rusine oricum te faci. :D
Red Apple

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Practica de vara

Postby mihai_525 » Sat Aug 02, 2008 9:36 pm

danhia wrote:1 . nu vad de ce e e necesar sa stie cineva ca n-ai facut practica de vara.
2. nu e prea tarziu sa incepi
3. sunt niste tutoriale pe youtube care te mai invata basicuri d-astea
4. de rusine oricum te faci. :D



da, te faci de rusine in romania, unde medicii sunt frustrati si te trateaza ca pe un nimic din cauza ca sunt frustrati :) mai da-o dreacu de practica...eu zic sa stai pe net si sa te uiti la tv ca oricum asa inveti mai bine decat daca ai face tu cu mana ta :allright: keep up the good work danhia
America first

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Practica de vara

Postby danhia » Sun Aug 03, 2008 2:48 am

:shock:
te banuiesc de nitel sarcasm nejustificat.
de rusine te faci oriunde daca zici ca nu ai facut vreodata practica. dar daca lasi sa treaca timpul si nu pui mana pe nimic primesti din ce in ce mai putina intelegere pe masura ce inaintezi in educatie. dupa parerea mea prea multa sinceritate strica si dc tot stii principiul teoretic macar poti spune ceva de genul ca nu ai avut ocazia sa practici tehnica respectiva dar stii si ai vazut cum se face.
pe principiul ''see one /do one/ teach one.
chiar dc de vazut ai vazut-o pe net sau in carti.
Red Apple

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Practica de vara

Postby mihai_525 » Sun Aug 03, 2008 10:47 am

da, ai dreptate. am f multi colegi care aplica strategia asta la examene... da roade in 100% din cazuri... dar pana la urma e...asa...un fel de...vrajeala :allright: in fine, poate vorbesc eu asa ca mi-e ciuda mie ca eu n-am vrajeala ca altii :)
America first

cathya
Posts: 3
Joined: Fri Aug 29, 2008 8:30 am

Re: Practica de vara

Postby cathya » Fri Aug 29, 2008 5:03 pm

Am mare nevoie de ajutor. Stie cineva cum pot face rost de o adeverinta pentru practica pe nv? E ff urgent!

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Practica de vara

Postby andy gavrilescu » Fri Aug 29, 2008 6:33 pm

aaa, despre asta era vorba! pai o faci la anul si obtii ce vrei.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Re: Practica de vara

Postby harry » Wed Sep 03, 2008 8:08 am

Parerea mea e ca ar trebui sa faceti practica de vara! Ai ocazia sa inveti sa prinzi o linie venoasa, sa faci o injectie IM, mai scrii o reteta, mai vezi cateva cazuri. Eu am lasat studentii sa faca paracenteze, le-am mai explicat cate ceva! Si erau mult mai interesati decat in timpul stagiului. In practica de vara din anul 1 am invatat de la o asistenta sa fac recoltari, injectii, sa pun perfuzii si mi-a prins bine, nu am pierdut vremea de pomana.
"Un cersetor sanatos este mai fericit decat un rege bolnav"
Schopenhauer


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests