BARAJ - info, organizare (doar pt cei care sustin baraj!)

for future reference; read only..
Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Thu Nov 27, 2003 5:48 pm

Nu zic ca nu s-ar putea suplimenta locurile, normal ca ar fi de preferat... Dar cand ma gandesc la drama celor cu 949 de puncte ma bucur ca am ocazia sa dau si barajul asta. Oricum, majoritatea probabil ca o sa fim la "pamant", doar ne-am stresat cu grile ultima luna si ceva, oricata materie am fi citit inainte... s-a cam spalat! :roll:

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Thu Nov 27, 2003 9:30 pm

Deci intalnire luni la ora 12.00 cu Popa... cei cu 950 de puncte. Ar trebui sa elaboram un front comun de actiune.

codrin
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 27, 2003 8:16 pm

Postby codrin » Thu Nov 27, 2003 10:10 pm

Buna idee cea cu frontul comun.Ar trebui ca cei din Bucuresti sau niste reprezentanti alesi din randul dansilor sa mearga la sedinta si sa sustina cauza noastra.Nu ar fi rau sa supuneti atentiei si problema doctoranzilor si preparatorilor cu 950 de puncte.Repet: conform metodologiei rezidentiatului, ei nu ocupa locurile de rezident ale celorlalti care au tot 950 de puncte. In felul acesta, ar intra in rezidentiat mai multi din cei cu 949 sa, poate chiar cu 948 de puncte. Trebuie sa tragem tare pe turta noastra. Sa nu-i lasam doar pe cei care au picat sa-si expuna punctul lor de vedere.
Haide-ti mai!!! Cativa din Bucuresti.Mergeti acolo!!Nu are ce sa ne strice!
Sa nu lasam sa ne scape din mana ceea ce am obtinut.

codrin
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 27, 2003 8:16 pm

Postby codrin » Thu Nov 27, 2003 10:13 pm

Sa nu va fie frica de baraj. E normal sa luam punctaje mai mici. Noi nu ne-am pregatit pt un examen de genul asta.Si nici nu avem timp in doar 2 saptamani sa ne adaptam la noua metoda.Plus ca suntem foarte obositi si stresati.Ceilalti sigur ca o sa faca scandal, dar sunt convins ca daca am face foarte bine, probabil ca ne-ar acuza ca am cumparat grilele.
Nu va uitati la ceilalti.Haide-ti sa ne concentram asupra problemei noastre.

codrin
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 27, 2003 8:16 pm

Postby codrin » Thu Nov 27, 2003 10:14 pm

Trebuie neaparat sa avem reprezentanti atat vineri cat si luni la sedintele anuntate de Victor.

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Thu Nov 27, 2003 11:19 pm

Desi sunt din provincie o sa fac tot posibilul sa vin in Bucuresti pentru intalnirea de luni... Din pacate maine imi este imposibil, si parca vad ca nu o sa ne reprezinte nimeni.

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Thu Nov 27, 2003 11:31 pm

Sa mergem maine si noi la MS,mai adunati pe cine cunoasteti cu punctajm max.

Luni este posibil sa se discute lucrurile pe baza celor discutate maine,trebuie si noi sa ne adunam,parca sunteti niste momai...asteptati sa se rezolve lucrurile de la sine....munciti pentru un rezidentiat avand in minte o specialitate anume...si acum va multumiti...ca "ne dau sansa sa mai dam un pseudoexamen"

Nu aveti putin orgoliu!!!!
La televizor suntem apreciati ca fiind chiar tampiti ca am luat punctajele astea ....si asta pentru ca nimeni din partea noastra nu expune un punct de vedere clar.

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Thu Nov 27, 2003 11:39 pm

Sunt aprox. 60 de candidati inscrisi in Bucuresti care au luat 950 de puncte. Sa zicem ca jumatate dintre ei nu au talent oratoric, dar tot raman vreo 30 care ar putea sa se duca sa sustina un punct de vedere coerent. Pentru cei din provincie (mai ales zona Cluj) iti dai seama ca e greu sa ajunga in timp util... s-au pus si ei pe reinvatat.

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Thu Nov 27, 2003 11:44 pm

Organizati-va fratilor pentru ca suntem pe cale de a fi rastigniti de cei multi si invidiosi. Trebuie sa facem auzita si vocea noastra, a celor care am castigat prin munca punctajul maxim. Daca nu va vine sa credeti ce le trece prin cap celor care au picat, mai ales celor care au fost departe de minim si nu stiu sa recunoasca ca orice examen presupune invingatori si invinsi, faceti o vizita pe topicul lor lor de organizare a protestului si o sa va cruciti. Au pregatit chiar si o scrisoare catre Iliescu si se agata de toate tertipurile. Ar trebui sa ii vizitati si le aduceti aminte din cand in cand ca nu sunteti tampiti asa cum cred ei.
Cei cu 950 sustineti-va punctul de vedere si in fata celor care cer anularea ![/b]

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Fri Nov 28, 2003 12:29 am

cum am spus la inceput, topicul este pentru CEI CARE SUSTIN BARAJUL. urmatorul fara legatura cu subiectul care posteaza aici va avea contul inactivat.

dream - esti primul pe lista.

PS daca nu putem sta 24/24 sa moderam forumul, nu inseamna ca puteti sari calul cand prindeti un moment de respiro. aviz amatorilor :evil:

monik
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 25, 2003 10:48 pm

Postby monik » Fri Nov 28, 2003 12:31 am

Unde si cu cine e intalnirea de maine?Ce se mai poate schimba?Nu prof.Popa a luat decizia cu barajul, ci ex-ministrul.

monik
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 25, 2003 10:48 pm

Postby monik » Fri Nov 28, 2003 12:49 am

M-am edificat singura.Trebuie sa ne aparam si noi drepturile, chiar daca noi cu 950 suntem doar minoritatea.Prof.Popa e dispus sa discute si cu noi direct, nu numai cu studentii si cu cei care protesteaza.Trebuie sa profitam de sansa aceasta.

User avatar
scream
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:00 pm

Postby scream » Fri Nov 28, 2003 12:58 am

Ar trebui sa ne elaboram un plan comun de lupta pentru interviul de luni. In primul rand ii rog pe cei din Buc sa se ofere cativa voluntari care sa ne reprezinte la interviul cu Popa. Sunt sigur ca nici unul din noi nu doreste acest baraj, dupa toate rasturnarile de situatie din acest an. Trebuie sa existe si alte cai de departajare decat un nou examen. De ce nu se incearca macar un sondaj, eu nu cred ca toti si-ar dori plastica sau gine. Se poate da baraj/alte modalitati de departajare doar pe specialitatile unde sunt mai multi candidati decat locuri (30/plastica=sa dea doar ei baraj). Sau a crescut increderea tuturor si acum vor toti plastica si gine, chiar daca inainte de rezi visau doar la ortopedie? :lol:

User avatar
muky
junior
junior
Posts: 58
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 am
Location: prin zona...

Postby muky » Fri Nov 28, 2003 11:46 am

Barajul dupa cum atzi vazut e obligatoriu si deci trebuie sa ne prezentam...io zic ca ar trebiu luni sa avem shi noi neaparat cativa reprezentati la acea intalnire pentru ca pana acu nu ne-a intrebat nimeni nimic...io sunt in bucuresti si am de gand sa particip si mai am si inca 2-3 prieteni in aceata situatie.Va rog pe cei interesati sa imi lasati pe pm adresa voastra de yahoo msg eventual sa putem vb shi sa ne organizam si noi putin pentru aceasta intalnire si eventual pentru ce-o mai urma...

codrin
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 27, 2003 8:16 pm

Postby codrin » Fri Nov 28, 2003 11:57 am

Asa trebuie sa facem.Cei din bucuresti trebuie neaparat sa mearga vineri si luni la intalnirile astea. Sa apere si punctul nostru de vedere. sa explice celor din minister ca intr-un proces cu noi, nu au nici o sansa sa castige.Legea e cea care hotaraste in tara asta. Si, in cazul nostru, legea e cu noi si cu ministerul.Sa nu lasam sa ne scape printre degete victoria.

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Fri Nov 28, 2003 1:03 pm

Pe topic-ul de proteste pentru anularea Rezidentiatului au aparut niste articole din ziare care sunt pline de supozitii si care se bazeaza pe imaginatiile celor care au picat examenul. Toate articolele au link-uri catre ziare unde va puteti exprima opinia catre redactii. Ar trebui prezentat si punctul de vedere al celor care au obtinut punctaje maxime inainte de a se lasa impresia ca toti nu am facut altceva decat sa ne cumparam grilele de la examen. Mai au putin si o sa spuna ca suntem toti rude sau ca le-am hackerit calculatoarele. Asa ca lasati-va auzita vocea chiar daca sunteti departe de Bucuresti. Nu vreau sa fiu furat nici de ziaristi si nici de cei care vor sa ma impinga deoparte ca sa se urce ei in varf, precum maimutele.

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Fri Nov 28, 2003 1:34 pm

Cred ca e cazul sa incetati cu vaicareala cu barajul care e un examen foarte impotant pentru a ne putea departaja cu adevarat si pentru a le inchide gura celorlalti si a valida inca o data examenul.
Consider ca cel care nu mai rezista inca la un hop dupa atatea probleme care in mare parte au fost rezolvate, acela nu face decat sa se indoiasca de pregatirea lui pentru acest baraj. Nu e o proba decat ca multe altele. Daca va opuneti sau cautati solutii de scapare nu faceti decat sa alimentati gargara celor care cred ca ati furat. Deja pe postul "Realitatea", acest CNN romanesc, se plimba pe sub ecran o stire cum ca noii medici rezidenti nu vor sa mai dea barajul si ca vor cadea la mica intelegere. Ce tampenie!!! Tipic romanesc. Unul scapa un porumbel si toti se reped sa spuna ca asta e chestia in general. Ca si cu cei care urla ca examenul a fost fraudat.
Asa ca gata cu toate retinerile, fiti gata de baraj! O sa trecem si peste asta cu capul sus, ca doar pentru asta ne pregatim de 6 luni. De acum inainte cel care nu vrea baraj e clar ca se teme si e posibil sa faca parte din putinii fenomenali care se presupune ca au memorat numai grilele. O sa vedem daca intradevar exista.
Spor la repetat atat cat se mai poate tuturor celor care vor sustine barajul!
Iar celorlati, chiar si celor de la medicala care nu au scor maxim, cat si celor de la Stoma, Farmaco, Laborator si MF, fiti alaturi de noi si sustineti-ne, daca nu vreti sa traiti cosmarul de a vedea examenul anulat datorita unor kamikaze disperati de invidie.

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Fri Nov 28, 2003 1:46 pm

Bravo, bogdanoti, ai pus punctul pe i. Singurul mod in care se poate inchide definitiv gura celor care sustin ca acest examen este o frauda este sa se faca un scor bun la baraj.

Trezirea !!! Acest baraj este o sansa pentru toti cei care au luat acest rezidentiat ! Contam pe voi !

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Fri Nov 28, 2003 1:51 pm

NU TRE SA FORTAM NOTA! REZI S-AR PUTEA REPETA DACA NOI NU SUNTEM UNITI IN JURUL POZITIEI MINISTERULUI pt ca el se va prezenta in justitie la o eventuala dare in judecata!!!!!!!!!!
Nici unul din noi nu va prinde ceva nasol ci vor fii numai specialitati bune chiar daca esti ultimul la baraj(i-i scazi pe Ma =7 si doctoranzii si ultimul de la baraj va fi in cel mai rau caz pe poz 225-230! unde vor fii locuri acceptabile)
cine vrea sa ne reprezinte trebuie sa ne spuna numele si pozitia si eventual un semn distinctiv pt ca s-ar putea infiltra si din cei ce vor repetarea sa zica ca ne reprezinta! ATENTIE ASTA DOAR IN E-MAIL PRIVAT SI NU PUBLIC PE FORUM

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Fri Nov 28, 2003 1:58 pm

Unde sunt adunati cei de la stoma, farma, etc ??? Au si ei un forum? Poate ar trebui sa apelam si la ei, la o adica au tot atita de pierdut ca si noi !!

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Fri Nov 28, 2003 2:05 pm

eU CRED CA DUPA CE SE VOR FACE REPARTITIILE duminica nu va mai da niomeni inapoi(ministerul cu repetarea rezi etc..)Cei ce contesta o fac in general adica pe metodologie pe grile pe net etc.. asa ca daca se repete se repeta pt toate specialit! nu?

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Fri Nov 28, 2003 2:08 pm

Anularea se poate face si dupa repartitie, vezi 1996. Nu contati pe asta, fiti realisti si luptati pina la capat. Eu zic ca dupa baraj o sa fie un pic mai bine, deocamdata fiti in garda. Dusmanul nu doarme!

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Fri Nov 28, 2003 2:09 pm

Astia de la ziare si de la tv dau stiri venite de la oameni care se erijeaza in reprezentantii celor cu 950!Ar trebui macar sa-i verifice!

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

Postby drdre » Fri Nov 28, 2003 2:10 pm

doctoranzii cu 950p trebuie sa mai dea baraj?

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Fri Nov 28, 2003 2:14 pm

Puneti mina si scrieti la ziare.. Eu am scris la Nistorescu (evz)... Asi fi vrut sa-i scriu la ala de la Cotidianu, care a scris niste porcarii cum ca s-ar fi stiut cele 200 de grile de la examen, dar se pare ca adresa lui de mail pusa pe site nu e valida. Cineva sa faca o colectie de adrese de email si sa o puna pe acest forum... Sa ne aparam !!

Incep eu:

corneln@expres.ro

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Fri Nov 28, 2003 2:30 pm

Nu toate ziarele au feedback ca la Evenimentul Zilei, iar in cazul acesta se poate scrie redactiei de pe casuta speciala pentru redactie vezi Adevarul sau Cotidianul) si de acolo ei fac selectia in functie de titlul mesajului sau continut. Scrieti cat mai multi , dati-va numele real si nu va fie frica pentru ca aceata stare nu se justifica in fata celor care umbla cu potlogarii de toate felurile doar-doar poate isi mai ofera o sansa mai devreme de sesiunea viitoare. Ridicati vocea si spuneti adevarul pentru ca nu avem nimic de ascuns si nimic de pierdut. Nu e cazul sa fim confundati cu niste handnicapati sau papagali asa cum le-ar place altora sa creada.

User avatar
bogy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:15 pm

Postby bogy » Fri Nov 28, 2003 2:30 pm

Mai oameni am observat acum ceva ce nimeni nu a observat pana acum: exista in cei cu 949 care ajung sigur sa aleaga MULTE cazuri de 3, 4 sau chiar 5 oameni cu media PONDERATA egala!!!!! Astia cum aleg? In ce ordine? Si sunt destul de multi! La astia alta departajare?? Este o DEMENTA!! Nu exista solutie la problema! Atentionati si ministerul ca este o situatie fara iesire!

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Fri Nov 28, 2003 2:35 pm

eu am trim lui nistorescu si turcescu
dati-mi adrese de ziare unde pot sa scriu!

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Fri Nov 28, 2003 2:36 pm

Care e adresa lui Turcescu ?

pisicamica
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:04 am

Postby pisicamica » Fri Nov 28, 2003 2:43 pm

Si pe mine me intereseaza adresele astora de la ziare.in privinta intrunirii de luni "count me in". mai cunosc vreo trei interesati.poate ne hotaram si ce sa discutam cu dl Popa.chiar daca nu rezolvam mare lucru dar sa nu zica toata lumea ca nu ne interseaza. deja sunt toti convinsi ca ne este frica de baraj, ca am face orice sa nu dam,etc.nu vad insa ce este rau in a sustine un punct de vedere. macar va fi un precedent pentru generatiile viitoare ca totusi cu nervii nostri nu se joaca nimeni(sau nu ar trebui sa se joace)

User avatar
muky
junior
junior
Posts: 58
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 am
Location: prin zona...

Postby muky » Fri Nov 28, 2003 2:51 pm

Mai io zic sa nu ne ambalam asha tare cu afirmatii gen dushmanul nu doarme sau alte kestii de genul asta...trebuie sa fim calmi shi sa ne sustinem punctul nostru de vedere pana la capat pentru ca in fond noi nu am facut nici o frauda ci am jukat acest jok dupa regulile impuse de ei ...cred ca cea mai importanta treaba e sa fim uniti shi sa nu sarim unul la beregata celuilalt si in al doilea rand sa cadem toti de acord ca barajul e o kestie legala shi in acelasi timp singurul mod de a ne departaja...ce-a fost mult a trecut si mai sunt vreo 9 zile de cosmar
Hai sa luam legatura unii cu altii...cititi postul meu de deasupra...cat despre cei care contesta rezidentiatul: e dreptul lor, traim intr-o tara democratica trebuie sa intelegem lucrul asta...shi in final se pare ca va decide instanta
redactia@adevarul.kappa.ro <redactia@adevarul.kappa.ro>
In atentia: Calina BERCEANU
redactia@adevarul.kappa.ro <redactia@adevarul.kappa.ro>
In atentia: Liana SUBTIRELU astea cu in atentia le scrieti la subject

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Fri Nov 28, 2003 2:51 pm


User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Fri Nov 28, 2003 2:52 pm

alta adresa:

robert.turcescu@europafm.ro

Am scris si acolo...

Repet indemnul unui coleg de aici: scrieti cinstit, fara anonimate, sa poata lumea sa aiba incredere in voi. Prea multi s-au declarat ca sunt printre cei cu 950 si au facut afirmatii rauvoitoare... Puneti mina si scrieti, si dati-le linkul la lista cu rezultate, sa vada ca de voi e vorba, nu de altcineva. E sansa noastra de a fi respectati.

User avatar
muky
junior
junior
Posts: 58
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 am
Location: prin zona...

Postby muky » Fri Nov 28, 2003 3:00 pm

Este tocmai ce ziceam e normal ca vocea lor sa se auda mai tare din moment ce sunt in jur de 5000 iar noi de pe toate specializarile cei intrati suntem o mie shi ceva...shi sa-tzi mai spun o kestie ziarele shi in general presa e interesata de senzational shi nu de soarta lor care protesteaza shi cu atat mai putzin de a noastra care nu le oferim circ...asta e am trimis shi io aseara cateva mail-uri pe la ziare dar presupun ca n-o sa-mi raspunda nimeni

jardelle
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Nov 23, 2003 4:52 pm

Postby jardelle » Fri Nov 28, 2003 3:35 pm

sal!
care-i treaba cu realitatea tv? se mai da barajul la medicala si chir sau nu? repartitiile cand se mai fac?


terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Sun Nov 30, 2003 12:24 pm

Si puneti mana pa invatat !

Pt informarea voastra - in 1996 nu se facuse nici o repartitie cand s-a anulat rezidentiatul. Nici nu era posibil din moment ce erau aproape 900 de candidati cu punctaj maxim.
Daca rezidentiatul a fost VALIDAT, nu mai poate fi invalidat decat prin HOTARARE JUDECATOREASCA !

Asta nu inseamna ca nu ar trebui sa va trimiteti protestul la ziarele care v-au jignit folosind bineinteles informatii primite de la COLEGII vostri.
Ce frumos !!!!!

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Mon Dec 01, 2003 5:57 pm

Urgent!

Pentru:

bogdanoti
dange
medicrap
muky
scream
drdre
medics

Incercati sa luati legatura cu mine,punem la cale ceva serios!
Vedeti noul topic.

User avatar
muky
junior
junior
Posts: 58
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 am
Location: prin zona...

Postby muky » Mon Dec 01, 2003 7:38 pm

Salut! Uite io acu am intrat pe forum...ne vedem maine la intalnire sper sa nu fim vreo 2-3 oameni acolo...

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Mon Dec 01, 2003 9:53 pm

Pentru a nu se repeta situatia de astazi cu asteptatul ....si atat,eu voi decide daca intalnirea se va face Marti sau Miercuri,in functie de numarul de persoane care se aduna in acest context!!!!!!!!!!!

Voi vorbi ulterior cu Domnul Profesor F.Popa, in consecinta asteptati sa trimit mesajul cu data si ora exacta a intalnirii.

Poate ca vor intelege ce dorim si admin.forumului si vor debloca celalat topic.

Pana atunci continuati sa trimiteti Mesajele cu optiunile!


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests