www.rezidentiat2003.ro

for future reference; read only..
asdf1
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jul 09, 2003 9:43 am

Postby asdf1 » Mon Jul 14, 2003 6:13 pm

Salutare tuturor!
Mi se pare ca nu inteleg indignarea catorva dintre voi, si anume:
Daca se cumpara cele 200 de grile ce vin la examen care-i diferenta intre sistemul de anul trecut si cel de anul acesta?
Se acuza multe pe forum dar inca nu am auzit vreunul sa zica(vorba lui V.) ca prof. X organizeaza (a organizat) "consultatii" pentru rezidentiat,sau ca un coleg mai mare a cumparat grilele de la...(cine stie cine)
Intradevar, inteleg ca sunt mai usor de invatat 5000 de grile decat pagini si pagini de materie. Totusi istoria ne-a invatat ca se poate invata(am prieteni care chiarau invatat si care chiar au luat) iar ceea ce se uita este ca in urma cu cativa ani s-a dat intr-adevar un examen (de licenta) in care s-au publicat inainte grilele. Consecinta a fost ca toti profii s-au plans de calitatea slaba a stagiarilor, care nu invatasera decat grile (parca nu tot ei au fost de vina de situatie).
Continui sa cred ca este necesara o secretizare cat mai mare a grilelor cu amenintarile de rigoare (amenzi, puscariii, etc.) pentru cei care "dau drumul " grilelor si o punere in practica a acestor amenintari.


Spor la studiu, oricum

asdf1

Cristina
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Jul 14, 2003 3:53 pm

Postby Cristina » Mon Jul 14, 2003 6:32 pm

O secretizare a grilelor zici? Pai parca tocmai de asta se plingeau oamenii aici. se zice ca ar fi imposibila. De aceea unii spuneau ca DACA tot stiu unii atunci sa STIM TOTI! Ceea ce e adevarat. mie nu mi-ar place sa stiu ca voi candida cu oameni care au si alte informatii...Deci daca tot nu pot fi tinute strict secrete (si cu asta sintem toti de acord) atunci sa fie publice. De ce sa le stie numai unii dintre noi?
Daca insa nu toate grilele vor fi facute publice, ne intoarcem de unde am plecat si este doar praf in ochi... Stiti voi o transparenta numai pe jumatate transparenta? Ori e transparenta ori nu e si cum am zis ne intoarcem de unde am plecat.

Cristina
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Jul 14, 2003 3:53 pm

Postby Cristina » Mon Jul 14, 2003 6:44 pm

Ai dreptate Victor! Publicarea numai a unei parti din grile atrage posibilitatea ca restul sa poata fi contestate. Si atunci ce avantaj mai avem, daca numai o parte din ele (cele publicate) nu vor fi contestate?

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Jul 14, 2003 6:55 pm

nu stiu, astept sa vad ce scriu pe langa grilele astea, din vorbe am mai vazut ca una zic, alta fac, si alta gandesc - asa ca mai bine nu ma hazardez sa mai anunt speculatiile mele. Pe de alta parte nu ma pot abtine sa nu zic si asta, la ce nr mic de grile pun la bataie per specialitate, mi se pare incorect sa asigure admitantul ca se vor folosi numai grile din aceasta baza de date - ar fi pe fata incurajata toceala. repet, ce am mentionat despre "alte grile" decat cele din baza de date sunt speculatiile mele.

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Mon Jul 14, 2003 8:29 pm

A exista atat grile cunoscute cat si la prima vedere este un non sens.
Ce rost mai are sa publici 25000 de teste daca, oricum, vor fi si grile la prima vedere?

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Jul 14, 2003 8:35 pm

denim wrote:A exista atat grile cunoscute cat si la prima vedere este un non sens.
Ce rost mai are sa publici 25000 de teste daca, oricum, vor fi si grile la prima vedere?


Asta e intrebare din colectzia "Vrei sa fi miliardar" ?

Cine nu stie raspunsul are mai multe variante ajutatoare...(ex: suna un prieten etc...)
Oare Yan Tzu ce parere are ca MS ii plagiaza concursul :?: :wink:
Last edited by cdarau on Mon Jul 14, 2003 8:35 pm, edited 1 time in total.

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Mon Jul 14, 2003 8:35 pm

Cat despre memorat teste, sa va spun ce am patit eu. Prima oara la admitere in Iasi erau 2900 de teste si am incercat sa le memorez.
Iar in ziua examenului, in sala, din cauza stresului nu am mai reusit sa recunosc decat o treime din cele cu complement grupat si doua treimi din cele simple. De celelalte nici nu mai vorbesc. Am picat de-mi era rusine sa mai ies din casa. In anul urmator am invatat materia, am facut grilele de doua ori in ultimile 3 saptamani si la examen a fost cu totul alta treaba.
Parerea mea e ca nu se pot memora mecanic atatea teste.Nu ai cum.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Jul 14, 2003 8:40 pm

Si voua va da eroare Java la accesarea site-ului pentru Rezi http://www.rezidentiat2003.ro ???

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Mon Jul 14, 2003 8:40 pm

cdarau are dreptate. Daca vor fi si grile la prima vedere alea vor fi pentru a asigura un avantaj baietilor cu bani.Pe bani buni, evident.

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Mon Jul 14, 2003 8:41 pm

Da, da eroare ed cateva zile. Imi cere sa-i dau debug. Sexy,nu?

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Jul 14, 2003 8:49 pm

Ati remarcat propozitia de pe site-ul Centrului de Perfectionare Postuniversitara http://dgppmfam.dnt.ro :

"IMPORTANT!!!
In zilele urmatoare veti putea accesa pe acest (http://www.rezidentiat2003.ro) site baza de date cu intrebari orientative pentru concursul de rezidentiat sesiunea 2003!!!"

Quiz: care este cuvantul shoparla al propozitiei :?:

yyan
junior
junior
Posts: 82
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:47 pm

Postby yyan » Mon Jul 14, 2003 9:10 pm

Trebuie sa recunosc faptul ca mie personal imi convine ideea grilelor publicate. Chiar si numai pentru ca nu o sa mai trebuiasca sa cumpar carti de grile facute pe principiul "Sa le facem repede pina nu apar si altii pe piata", gresite si cu continut stupid. Macar asa o sa am o baza de date de intrebari grila, chiar si orientativa, unde sa ma verific. Din punctul asta de vedere nu cred sa aiba cineva ceva impotriva. Daca sint orientative inseamna ca nu s-a schimbat nimic fata de anul trecut. Daca se vor extrage grile exclusiv din cele 25000 vor fi probabil mistretzi care le vor invata pe de rost, si atunci Dumnezeu cu mila pentru restul. Ma gindesc ca aceia care vor incerca acest lucru isi cunosc destul de bine capacitatea de memorare si nu vor da chix la examen. Cred totusi ca cei ce vor incerca memorarea EXCLUSIV a grilelor vor fi putini. Si faptul ca se vor da unele grile din cele 25000 si altele la prima vedere este ceva relativ, avind in vedere ca este foarte probabil ca mai multe echipe separate sa conceapa aproximativ aceeasi intrebare la un moment dat si la un anumit subiect. De exemplu din pneumotorax cam cite grile complet diferite se pot scoate? Se vehicula la un moment dat cifra de 15 grile/subiect/centru universitar. Pai de unde atitea grile la pneumotorax? Mi se pare de bun simt ca daca se vor face 75 de grile din pneumotorax sa nu mai existe pur si simplu acea a 76-a grila la prima vedere pe care sa o dea la examen. Asa ca este posibil ca, neintentionat chiar, sa se dea grile publicate anterior. In concluzie, treziti-va! Pilele nu vor pieri atita timp cit tara asta e populata, asa ca bucurati-va de cele 25000 de intrebari gratuite care vi se pun la dispozitie, invatati cartea, si nu va mai faceti griji vis-a-vis de fraude: cel mai probabil vor ramine la acelasi nivel ca in anii trecuti.
Of!!! Mesajul e greoi si fara paragrafe. Totusi ii dau enter.
ok. who's next?

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Mon Jul 14, 2003 10:54 pm

SALUTARE!!!
se pare ca si-a revenit, REZIDENTZIATUL (topicul)( ma rog, putintel cu 2003)....arunci o pleashca si....
YYan, ai dreptate. Mistretzi sunt. Deja cunosc 3 care si-au luat angajamentul de a invata...grile... poate si voi cunoasteti deja...
CRISTINA, ce sari asa de 4 metri fata? Toata problema e ca ma cam nelinisteste gandul sa "concurez" cu mistrezti. sau poate ca...esti si tu unul???? atunci te intzeleg.
Pentru cei care au treaba aranjata, fitzi linistiti. Nu merg ei pe chestia ca au grila. Ei sunt deja preparatori si doctoranzi. Avantajul? un loc asigurat in spital si in sistemul UMF care, hai ca stim cu totii, aduce destui bani negrii pentru zile albe... hm... trebuia sa fie invers? asta ati invatat-o cand erati mici. ce varsta aveti acu? ... si... mai credeti in duhul baltzii????? hahahaha

Bondar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Jul 09, 2003 11:27 pm

Postby Bondar » Tue Jul 15, 2003 1:38 am

5000 de grile per specialitate nu este un numar prea mare...Vom avea vreo 100 de zile (august, sept, oct, plus o tzara din novembrie), deci ar veni vreo 50 de grile pe zi..... Adica o ora, maxim doua pe zi (sa zicem ca le si corectam, mai si purecam din nou Harrisonul sa vedem referinta..., le mai si comentam cu ceilalti...), dar tot sunt putine! daca ni le dau doar pe alea 5000 o sa se aplatizeze curba lui Gauss din nou :lol:
Rostul publicarii celor 5000 de grile per specialitate ar putea fi de orientare cu stilul, de "testare" a pietii (a reactiilor noastre).... :wink:

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Tue Jul 15, 2003 10:17 am

toata lumea se bucura ca prin publicarea grilelor nu se va mai frauda ex de rezi. si chiar daca, ce castigam in termeni de cunostinte medicale si respectiv de testarea acestora?
are sens sa eliminam frauda prin acest "artificiu" care elimina orice legatura cu asimilarea unor cunostinte medicale?
deja pe acest topic se discuta despre cat de greu va fi sa memorezi grilele. chiar asa rau a ajuns invatamantul medical, incat de pentru a scapa de suspiciunea unei fraude sa dam naibii (scuze) un intreg examen de rezidentiat? bineinteles ca e mai usor decat sa faci niste grile intr-adevar corecte care sa fie de necontestat (ce-i drept, cu cartile noastre care se contrazic de la paragraf la paragraf e cam greu :) ).
tot nu sunt de acord cu publicarea grilelor.
dupa cum au mai spus si altii, cei care plateau atunci vor plati si acum pentru cele 200 din 5000. si se vor transmite mai usor si cu mai putine riscuri.

Oare chiar nu se poate organiza un concurs intr-adevar serios?? - intrebare retorica si, ar spune unii, de prost gust.
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Jul 15, 2003 10:28 am

Otalen, personal sunt de acord cu tine. Insa, odata intrat pe directia asta cu grile publice, din punctul de vedere al organizatorilor nu prea mai vad solutii decat prin:

1. marirea la infinit a numarului de grile (nu e timp, nu sunt oameni, e greu etc) - nu prea usor posibil practic la momentul actual;

2. compromisuri de logica:

a. folosim baza de date, dar o declaram orientativa, eventual mai bagam cateva grile in plus (dar care aduc tocmai acel delta care poate fi contestat ca a "dus" cele mai alese specilitati)

b. toceala pe fata - si transparenta prin care nu mai vezi nimic: toate grilele publice.

ce ati face voi daca ati organiza rezidentiatul?

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Tue Jul 15, 2003 10:46 am

in primul rand as anunta ca va fi un rezi pe bune, greu, sa nu se astepte nimeni la para malaiata (ca dup-aia sa conteste ca a fost examenu prea greu si ca vai ce note au fost, cum au facut astia la bac de parca e obligatoriu sa-l iei).
apoi grilele ar fi din cazuri clinice, gen state, spania, franta (sau orice alta tara care se respecta). si as pune un numar foarte limitat de oameni responsabili de chestia asta (eventual si bine remunerati, cam pe la 2-3000 de para de caciula - e mult dar merita) asa incat sa ai pe cine trage la raspundere in caz ca pute ceva. nu cred ca toti profesorii sunt patati, incorecti, avizi de bani prin orice mijloace.
si in ultima instanta ar trebui ascultati cei ce fac contestatie. poate chiar au motiv.
"Dont't just Do something, Sit there!"

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Tue Jul 15, 2003 3:35 pm

Voi chiar sunteti atat de naivi sa credeti ca prin parcurgerea materiei de rezidentiat veti deveni niste medici buni?In medicina se merge pe supraspecializare, nu pe domenii dar pe subdomenii. Doar nu va inchipuiti ca luati rezidentiatul si apoi imediat intrati mana intai in operatie sau va dau drept de decizie asupra bolnavului.Aveti timp berechet sa va invatati meseria pe parcursul rezidentiatului.Asa ca nu mai bateti campii cum ca daca tocesti din Harrison pt rezidentiat automat ajungi mare medic.
Celor din Ministerul Sanatatii le trebuie o metoda arbitrara de a departaja miile de studenti. O metoda care sa nu ridice contestatii sau alte probleme.
Asta este. Nu putem face totii ceea ce ne dorim. Trebuie sa faca cineva si
reumatologie.Nimeni nu-ti cere sa stii toata medicina, iar cultura generala trebuia sa o ai din facultate nu de la sfarsitul ei.
Eu cred ca, in sfarsit, Ministerul a facut o chestie desteapta.

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Tue Jul 15, 2003 3:45 pm

Sunt convins ca la anul, pe acest forum nu va mai fi nimeni care sa spuna tot timpul ca degeaba invatam, ca oricum sunt unii care cumpara tot.
Ironia este ca decizia ministerului pe care acei cativa o critica, ii va determina la anul sa nu mai enunte zilnic cum ca totul se aranjeaza si ca totul este de vanzare.De fapt intotdeauna vor fi cei care nu pot tine pasul cu ceilalti si care vor spune ca nu reusesc sa ajunga acolo unde doresc pentru ca altii (cei care binenteles pot invata) cumpara domle' tot.

asdf1
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jul 09, 2003 9:43 am

pentru Denim

Postby asdf1 » Tue Jul 15, 2003 6:34 pm

Draga Denim,
Cu riscul de a ma repeta:
Nimeni nu garanteaza securitatea celor 200 de grile care vor veni la examen, asta e problema. A le face publice pe toate este doar un artificiu, un mod de a fugi de responsabilitate.
In ceea ce priveste MS consider ca au reusit sa elimine suspiciunile cu privire la corectarea grilelor, lucru destul de important.
In plus prin introducerea unei carti (nu fac apologia H.) care este considerata "valabila" in tota lumea ne face sa vedem ce se invata in afara ograzii noastre(oricum, pentru cei care citesc din H si au citit din G. poate au remarcat la capitolul Pneumonii niste tabele care sunt identice in ambele carti:wink: )

Cam atat

asdf1
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jul 09, 2003 9:43 am

Postby asdf1 » Tue Jul 15, 2003 6:42 pm

Cum mi-as dori grilele de rezi...

Am atasat un fisier cu teste de la usml step1. Sunt interesante, mai ales modul de compunere.
Oricum pot fi gasite si pe http://www.usmle.org (inclusiv cele pentru step 2 si 3).

Nu-i vad insa pe cei care le compun pe cele din Romania sa incerce asa ceva (nu de alta dar e mult mai complicat decat sa iei o fraza dintr-o carte si sa faci din ea o grila)

Spor la studiu si nu mai stati atata pe net :wink:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

interesat
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:26 am

Rezidentiat de 2 lei in 2003

Postby interesat » Tue Jul 15, 2003 7:22 pm

De ce credeti ca nu se pot cumpara doar acele 200 de grile care se vor da????????????????

Cred ca e mult mai usor sa transmiti niste referinte la o baza de date unei pile decat baza de date in sine.

Nu va dati seama ca publicarea grilelor e un praf in ochi???????????

Si apoi nu va ganditi la cei care nu au calc si internet acasa?

E fair play sa aiba unii acces si altii nu???

Mentalitate romaneasca 100% si un examen de toata jena . De asta vom avea parte anu asta si poate si anii viitori.

Mi se pare mie sau 5000 de grile vor trebui corectate in 2 sapt de niste unii care nu au citit macar materia inca?

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Jul 15, 2003 7:33 pm

Cei care intra pe pile si bani nu cumpara grile! Intelegeti o data si pentru totdeauna ca intra chiar si fara sa se prezinta la examen sau fac grila, iau un scor si pe site apare altceva. Cei care "sunteaza" ex. de Rez. sunt preparatorii, doctoranzi, si altii care intra indiferent cum au completat grila.

Cat despre publicarea pe net, intr-adevar nu toti au acces, dar aceste grile sunt provizorii (un fel de beta-test), iar dupa corectarea lor va apare o carte de grile. Am o presimtire ca multe din ele vor fi copiate din Negru si Anghel... :lol:

Cat de spre corectarea lor in 2 saptamani de pers. care nu au parcurs materia... Eu termin pana la 1 August materia, dar si asa, grilele cica vor avea si referinte bibliografice, asa ca nu cred ca vor fi f. greu de analizat de cei care nu au parcurs materia.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Tue Jul 15, 2003 8:32 pm

PLast wrote:Cei care intra pe pile si bani nu cumpara grile! Cei care "sunteaza" ex. de Rez. sunt preparatorii, doctoranzi...


Chiar asa...cum e reglementata exact situatzia preparatorilor si a doctoranzilor raportata la Rezidentiat :?:

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Jul 15, 2003 9:57 pm

parca scrie in metodologie

4.3. Admiterea in rezidentiat a personalului didactic incadrat pe functii de preparator la disciplinele clinice si preclinice cu sau fara corespondent in nomenclatorul specialitatilor medicale si farmaceutice, competente si supraspecializari pentru reteaua medicala, se face in situatia indeplinirii conditiilor de admitere la grupa sau subgrupa de specialitati respectiva. Doctoranzii cu frecventa pot fi admisi in rezidentiat numai daca indeplinesc conditiile prevazute pentru personalul didactic.


asdf1
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jul 09, 2003 9:43 am

Postby asdf1 » Tue Jul 15, 2003 10:01 pm

pt. cdarau

HG 899/22.08.2002 (din cate stiu ea reglementeaza inca concursul de rezidentiat)- am gasit-o la
http://www.medfam.ro/legi/modules.php?n ... le&sid=352

Citez doar
Art. 8.
(1) Admiterea in rezidentiat a personalului didactic incadrat pe functii de preparator la disciplinele clinice si preclinice cu sau fara corespondent in Nomenclatorul specialitatilor medicale si farmaceutice, competente si supraspecializari pentru reteaua de asistenta medicala se face in situatia indeplinirii conditiilor de admitere la grupa sau subgrupa de specialitati respectiva.
(2) Doctoranzii cu frecventa pot fi admisi in rezidentiat numai daca indeplinesc conditiile prevazute la alin. (1).

In principiu, pentru disciplinele clinice, doctorand sau nu, preparator sau nu trebuie sa ai nota ultimului care alege specialitatea unde esti incadrat. Adevaratul avantaj vine dupa ce termini rezi-ul si ai un post, etc.

Questia vine la prep.&doctoranzi la discipline preclinice, unde acestia pot alege practic orice doresc, cu conditia sa ia ceva, orice, chiar ultimii.

Oricum, asta este o alta poveste, acum, recunosc, ceea ce ma doare ar fi modul in care se vor alege grilele de rezi.

asdf1

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Tue Jul 15, 2003 10:45 pm

Ok ! Multzam fain lui Victor si Asdf1 ! Cam asa stiam si eu, dar nu "identificasem" Legea...

PS: Eu nu sunt in cauza...

:roll:

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Wed Jul 16, 2003 10:04 am

denim wrote:Voi chiar sunteti atat de naivi sa credeti ca prin parcurgerea materiei de rezidentiat veti deveni niste medici buni?In medicina se merge pe supraspecializare, nu pe domenii dar pe subdomenii. Doar nu va inchipuiti ca luati rezidentiatul si apoi imediat intrati mana intai in operatie sau va dau drept de decizie asupra bolnavului.Aveti timp berechet sa va invatati meseria pe parcursul rezidentiatului.Asa ca nu mai bateti campii cum ca daca tocesti din Harrison pt rezidentiat automat ajungi mare medic.
Celor din Ministerul Sanatatii le trebuie o metoda arbitrara de a departaja miile de studenti. O metoda care sa nu ridice contestatii sau alte probleme.
Asta este. Nu putem face totii ceea ce ne dorim. Trebuie sa faca cineva si
reumatologie.Nimeni nu-ti cere sa stii toata medicina, iar cultura generala trebuia sa o ai din facultate nu de la sfarsitul ei.
Eu cred ca, in sfarsit, Ministerul a facut o chestie desteapta.


In nici un caz nu sunt "atat de naiv" incat sa cred ca devin mare medic citind pentru rezi. Dar asta nu inseamna ca publicarea pe net a grilelor vor face dintr-un examen prost (demonstrat de-a lungul ultimilor ani) unul bun. Cat despre specializari si supraspecializari - nu cred ca se pune problema de la acest nivel, oricum exista un principiu conform caruia "cel ce poate mai mult poate si mai putin" (sau cel putin asa ar trebui sa fie) asa ca nu pot sa ma supra-supraspecializez pe un sub-subdomeniu fara sa stiu cu ce se mananca restul specialitatii.
Exemplul cu reumatologia este o alegere cel putin nefericita pentru ca se alege destul de sus.
Iar cultura generala pe care vezi doamne trebuie sa o ai din facultate, in nici un caz nu e evaluata cu un examen ca acesta in care este testata strict capacitatea de retinere a unui text (inclusiv cu eventualele greseli, pentru ca la contestatie iti va arata paragraful in care scrie prostia si va zice: uite, e din text, cine esti tu sa-l contrazici pe dom'prof?).
Examenul ar trebui sa fie cu cazuri clinice, tocmai pentru a-ti verifica toate cunostintele si puterea de sinteza si aplicare practica a cunostintelor acumulate de-a lungul facultatii.
Singura chestie desteapta pe care a facut-o ministerul e ca si-a bagat capul in nisip si s-a spalat pe maini de raspundere.
Naivi sunt cei ce cred ca ne pot prosti cu bla-bla-uri elogioase la adresa MS cand situatia e clar ca se-mpute de la an la an mai rau.
"Dont't just Do something, Sit there!"

jack carter
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Jul 16, 2003 10:20 am

Postby jack carter » Wed Jul 16, 2003 10:55 am

denim prietene esti la tineretul psd sau carei schema. Plina de invataminte mesajele tale. Cei ce nu tin pasul, cei ce nu pot invata. Prietene tot se cumpara in Romania , TOT, intelegi , rezidentiat , post orice vrei , medicina romaneasca e sufocata de pilai care ajung in clinici si sunt doctori nu prosti ci dezastre, catastrofe intelegi. Sunt pline clinicile de chirurgie de pilai care au doua picioare stangi , nu maini , picioare intelegi dar care vor ramane acolo si vor macelari oameni si daca vezi cine ajunge prof universitar la ora ctuala iti vine sa lesini.
Nu tin pasul auzi . Misto prietene

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Wed Jul 16, 2003 11:07 am

Va rog...

Pentru polemici, utilizati topicul "Razboiul psihologic si examenele":

http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t=121

...sa mai aerisim informatiile...

:idea:
Last edited by cdarau on Wed Jul 16, 2003 7:18 pm, edited 1 time in total.

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Wed Jul 16, 2003 12:13 pm

Eu nu cred ca exista vreo varianta de examen care sa nu poata fi suntata.
Chiar daca ar fi cazuri clinice, tot s-ar putea face aranjamente, chiar mult mai usor.Eu cred ca varianta aleasa de catre ms e cea mai buna din punctul de vedere al blaturilor. In rest, despre modalitatea de sustinere a examenului, oricum nu are prea mare importanta. Dupa ce iei rezidentiatul, toata lumea iti recomanda sa uiti ce ai invatat cat mai repede
Si asta o spun cei care au luat rezidentiat invatand Gherasimul.

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Wed Jul 16, 2003 10:02 pm

Faceti si voi un mic razboi aici???
Intr-adevar, cine nu stie inca ca in roMANIA se poate cumpara ORICE, atunci fie e naiv fie crede inca in duhul baltzii....
Pentru cei de la MS treaba este nu CAT stie cele ce va lua rezi ci pur si simplu le trebuie o varianta obiectiva de TRIERE a vacutzelor nebune de mistretzi.... si in plus, chiar daca (si fiti siguri) se vor vinde doar cele 200 de grile totul e acoperit... Dom'le le-a invatat din baza de date, pe de rost...
Treaba cealalta cu pilajul e ffff adevarata... mai un pic si poti sa schimbi nume de spitale.... e plin peste tot de LA FAMILIA....
DOAMNE fereste sa ajung peste 20 de ani la cutit aici in roMANIA! Macar, dupa 6-7 ani de medicina stiu la cine sa NU ma duc daca am probleme (macar la nivel loco). asa ca fitzi bucurosu ca macar ii cunoasteti.!

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Jul 17, 2003 12:43 pm

Am mai postat intr-un topic, dar nimeni - nimic... :?
Fratilor! Am o mare dilema!
La capitolul TCC, pg 2485, la subcap. "Abcesele cerebrale posttraumatice", ultima prop. zice asa:
"ACPT sunt descrise la capitolul <<Abcese cerebrale>>.""
Adica de la pag. 2524.
Sa invatam si astea oare? Si daca da, atunci si abcese extradurale si empieme subdurale?
Astept raspuns. 0X

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Jul 17, 2003 2:48 pm

Am ajuns si eu pe-acolo...dar nu-sh ce sa-ti raspund...

Teoretic NU cred c-ar trebui, dar ca sa fii linistit sufleteste le poti citi...

Dar mai bine lasa-le pana dupa ce vor aparea grilele si vom vedea atunci CE si CUM... :idea:

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Thu Jul 17, 2003 2:55 pm

Nu cred ca trebuiesc citite trimiterile, doar daca, capitolele respective intra in bibliografie

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Thu Jul 17, 2003 5:15 pm

Trezirea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Au aparut

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Thu Jul 17, 2003 6:50 pm

mai sa fie, chiar asa e!!!!
ati citit?
!!! IMPORTANT !!!
Testele prezente pe acest site au caracter orientativ pentru concursul de rezidentiat sesiunea 2003!
In dorinta de a avea o baza de date cu teste pentru concursul de Rezidentiat cat mai corecta, asteptam sugestiile Dvs. referitoare la aceste intrebari pana la data de 10 august 2003, fie direct de pe site, accesand link-ul propune modificarea din dreptul fiecarei intrebari, fie prin e-mail la adresa contact@rezidentiat2003.ro (va rugam sa specificati codul intrebarii!)
VA MULTUMIM!

dati bataie, copiati-le pana nu cade site-u'
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Thu Jul 17, 2003 6:54 pm

cam nashpaa cu atatea mesaaje de eroare, dar...asta e!
pe ele!!!
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Thu Jul 17, 2003 7:23 pm

Eu le-am luat in cca juma de ora. In format comprimat au cca 3 megi. Daca administratorii imi permit pot posta rar-ul. Acu' mor de curiozitate cu paginatia

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Jul 17, 2003 7:42 pm

Fratzilor, daca browserul Internet Explorer da erori la accesarea site-ului de Rezi, puteti sa intratzi cu Netscape-ul sa scapatzi de ele :!:

Multzumesc Luci :!:


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests